Sztuczna inteligencja.
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Warsztat: Inteligencja emocjonalna w praktyce
- Wikikillersi w służbie Kremla!
- zajęcia w II semestrze
- To jest polska lewica !
- Sprzedam materiały i książki na I rok historii
- Tony
- chcesz wybudować dom, to może sobie wydrukuj
- Pokój 1os os. Chrobrego PILNE
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- reszka.htw.pl
Ashley...
Sztuczna inteligencja zastêpuje cz³owieka
Programy komputerowe wykorzystuj±ce algorytmy, czyli procedury oparte na prawid³owo¶ciach logicznych prowadz±cych do rozwi±zania okre¶lonego problemu, wkraczaj± w codzienne ¿ycie. Zastêpuj± cz³owieka tam, gdzie do niedawna wydawa³o siê, i¿ konieczna jest ludzka inteligencja.
Co wiêcej algorytmowe programy komputerowe wykonuj± te zadania o wiele lepiej ni¿ cz³owiek. S± precyzyjne i obiektywne, nie potrzebuj± snu, nie wykazuj± oznak zmêczenia, nie podlegaj± nastrojom, czy uprzedzeniom i nie korzystaj± ze zwolnieñ lekarskich i urlopów.
Jeszcze do niedawna komputery i sterowane przez nich roboty wykorzystywane by³y g³ównie w przemy¶le, przy liniach monta¿owych, w medycynie oraz przy prostych czynno¶ciach us³ugowych. To siê jednak zmieni³o.
Programy komputerowe s± obecnie zdolne nie tylko do sterowania okre¶lonymi czynno¶ciami, ale równie¿ do podejmowania, na razie niezbyt skomplikowanych, ale jednak decyzji. Pojawia siê wiêc pytanie kiedy dysponowaæ bêd± naprawdê w³asn± inteligencj± i czy nie zagro¿± wtedy cz³owiekowi ?
Zdaniem wielu naukowców jest to tylko kwestia czasu i to niezbyt ju¿ d³ugiego.
W ub. roku dziennik „Los Angeles Times” opublikowa³, chyba jako pierwszy, artyku³ o trzêsieniach ziemi napisany przez… program komputerowy. Dzieci w Korei Po³udniowej uczy angielskiego program o nazwie Robosem. Coraz wiêcej jest sterowanych przez komputery robotów chodz±cych, mówi±cych, odpowiadaj±cych na pytania i wykonuj±cych liczne us³ugi, nawet o charakterze seksualnym. Amerykañska firma TrueCompanion twierdzi, ¿e skonstruowa³a pierwsze na ¶wiecie roboty o wygl±dzie atrakcyjnych kobiet, przy czym najbardziej podstawowy model kosztuje zaledwie 995 dolarów.
Komputery zaczynaj± królowaæ w ¶wiecie rozrywki. Decyzjê o wyprodukowaniu niezwykle popularnego serialu telewizyjnego „House of Cards” firma Netflix podjê³a nie na podstawie rad weteranów z Hollywood, krytyków filmowych, czy analityków rynku mediów, ale przeanalizowanych przez program komputerowy danych o preferencjach widzów. Okaza³o siê, ¿e s± one nastêpuj±ce: aktor – Kevin Spacey, re¿yser David Fincher, gatunek: dramat polityczny wyprodukowany przez BBC.
Kieruj±c siê tymi wynikami Netflix zamówi³ now± wersjê serialu BBC z 1990 r. z g³ównym wykonawc± Kevinem Spaceyem i re¿yserem Davidem Fincherem. Serial „House of Cards” odniós³ spektakularny sukces u widzów i zdoby³ presti¿ow± nagrodê Emmy (jego pierwszy sezon otrzyma³ 9 nominacji).
„+House of Cards+ jest najdobitniejszym przyk³adem twórczo¶ci opartej na informatyce” – mówi re¿yser Luke Dormehl. „Netfix zamówi³ bezprecedensow± liczbê odcinków – i zap³aci³ za nie góry – zamiast tradycyjnie wyprodukowaæ najpierw pilota, zaprezentowaæ go decydentom itp.”
Komputery przejmuj± kontrolê nad rynkami finansowymi. Elektroniczny makler gie³dowy Virtu, stosuj±cy skomputeryzowane strategie, przez 6 lat zanotowa³ zaledwie 1 dzieñ strat. „Gdyby tych wszystkich transakcji dokonali maklerzy-ludzie, wynik by³by prawdopodobnie o wiele gorszy” – ocenia dr Juan Pablo Pardo-Guerra z London School of Economics. „Gie³da by³a kiedy¶ bardzo emocjonuj±cym miejscem. Dzisiaj przypomina bardziej firmê software’ow± ni¿ instytucjê finansow±” – dodaje.
Czy oznacza to koniec tradycyjnych miejsc pracy w tym sektorze ? „Pierwszy krok ju¿ zrobiono. Parkiet w Chicago by³ centrum wszystkiego, ale kilka lat temu wszystko przejê³y komputery” – mówi Pardo-Guerra. „Nastêpni, po maklerach, bêd± prawdopodobnie analitycy rynków i ludzie, którzy opracowuj± dane i informacje dla firm oraz oceny sytuacji na danym rynku”.
Naukowiec pociesza jednak, ¿e „rynki s± tak du¿e i skomplikowane, ¿e zawsze bêdzie miejsce dla emocji”. „Poza tym spotkania i relacje miêdzyludzkie zawsze bêd± tu wa¿ne, a tego algorytmy nie potrafi±. Niektóre aspekty pracy mo¿na skomputeryzowaæ, w tym tak¿e w dziedzinie podejmowania decyzji. Ale s± takie, które zale¿± bardziej od zalet osobistych i powi±zañ” – dodaje.
Programy komputerowe maj± jeszcze jedn± podstawow± wadê – nie s± w stanie wykryæ kiedy kto¶ rozmy¶lnie stosuje pozornie poprawne, ale jednak nieuczciwe, zagrywki i po prostu oszukuje. Tê s³abo¶æ dobitnie wykaza³ oparty na algorytmach program do wynajdywania podejrzanego baga¿u na lotniskach. Okaza³o siê, ¿e nie potrafi³ on odró¿niæ co jest baga¿em, a co nim nie jest i czy dany baga¿ wygl±da na opuszczony. W rezultacie obs³uga by³a stale alarmowana bowiem komputer kwalifikowa³ jako podejrzane np. cienie na pod³odze, wózki baga¿owe, czy stoj±cych nieruchomo ludzi.
Z tych samych wzglêdów europejskie koleje zrezygnowa³y, przynajmniej na razie, ze skomputeryzowanych systemów, które mia³y wykrywaæ przypadki wandalizmu, w³amañ itp.
Dr Daniel Neyland z londyñskiego Goldsmith University ostrzega jednak, ¿e niektóre miejsca pracy, zw³aszcza ju¿ obecnie nasycone wysok± technologi±, s± bardziej zagro¿one. Widaæ to zw³aszcza w telekomunikacji, gdzie algorytmiczne programy komputerowe okaza³y siê niezwykle skuteczne.
Czynnik ludzki wydaje siê , przynajmniej na razie, niezast±piony. „Czy mo¿na sprowadzaæ wszystko do liczb ? Beznamiêtnego obliczania, analizowania i podejmowania decyzji, bez odrobiny np. poczucia humoru ?” – pyta nieco ¿artobliwie Neyland.
...
Tak, ju¿ mamy erê sztucznej inteligencji.