Igrzyska olimpijskie ...
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Jak tanio wydać publikację pracy licencjackiej?
- praca - redaktor w wydawnictwie
- Fundacja Junior poszukuje wolontariuszy!
- BEZPŁATNE BADANIE WZROKU !!!
- S-kazki Kryłowa ,...
- nowinki muzyczne
- Wpływ katastrof kosmicznych na historię .
- świetna książka!!
- ANKIETA
- Pomoc przy pracach dyplomowych
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- windykator.xlx.pl
Ashley...
Egipski eglarz znalaz sposb na ramadan .
eglarz Ahmed Habash znalaz sposb, ktry pomoe mu lepiej znosi utrudnienia, jakie niesie rozpoczty w pitek ramadan, okres miesicznego cisego postu przestrzegany przez muzumanw. Egipcjanin nie przestawi zegarka na londyski czas w trakcie igrzysk.
Podczas ramadanu wyznawcy islamu powyej dziesitego roku ycia nie mog midzy innymi spoywa adnych pokarmw ani pi napojw od witu do zmierzchu. W tym czasie zwykle maj dwa posiki - po zachodzie soca i przed witem.
Dziki temu, e Habash nie przestawi zegarka, nie bdzie czeka a do zachodu soca w Weymouth, gdzie odbywa si bd eglarskie regaty. Co prawda startujcy w klasie RS:X sportowiec otrzyma - tak jak pozostali egipscy olimpijczycy - zgod krajowych liderw religijnych na nieprzestrzeganie podczas igrzysk cile zaoe ramadanu, ale postanowi na ile to moliwe nie korzysta z tego przywileju.
- Jeli w okresie pomidzy startami bd funkcjonowa wedug egipskiego czasu, to bdzie znacznie atwiej przestrzega postu. Wyjtkiem bdzie pi dni, w ktrych odbywa si bd wycigi i wtedy bd musia odywia si regularnie. 'Odrobi' to po powrocie do domu - zaznaczy.
Z myl o 3500 zawodnikach-muzumanach znajdujca si w wiosce olimpijskiej stowka bdzie czynna ca dob. Dostpne w niej bd specjalne "postne zestawy", ktre skadaj si z wody, batonikw energetycznych i owocw.
Do dyspozycji sportowcw s take wielowyznaniowe kaplice. Licznych odwiedzin ze strony olimpijczykw praktykujcych islam oraz ich rodzin spodziewaj si take gospodarze londyskich meczetw.
>>>>
Niech sie uczeni w pismie zbiora i uchwala ze sportowcy moga odprawic Ramadan po olimpiadzie . Wszak termin nie jest tak istotny jak sam fakt . A wysilek fizyczny to wieksza pokuta niz post ...
Aby nie mieli problemow .
My wiemy ze Bg sie na nich nie pogniewa bo to nie sa jego przykazania a ludzkie tradycje . No ale oni sie boja .
Oczywiscie jestem jak najbardziej za tradycjami aby nie bylo ze nawoluje do porzucania wlasnych tradycji ...
My w Polsce jak widzicie nie mamy problemu bo u nas wszystko gra . A post nie oznacza ze nic sie nie je ... Tylko okreslone potrawy w okreslone dni a jak ktos jest sportowcem to w ogole go nie dotyczy bo inaczej funkcjonuje . Ale trzeba pomoc tym ktorzy maja klopoty !
Londyn 2012: Sylwia Bogacka wywalczya srebrny medal
Ogromnym sukcesem rozpocza si rywalizacja Polakw podczas igrzysk olimpijskich w Londynie. Sylwia Bogacka wywalczya srebrny medal w rywalizacji strzeleckiej karabinu pneumatycznego 10 m kobiet. "Zoto" wywalczya Sliling Yi.
Sylwia Bogacka przesza przez eliminacje, jak burza, tylko raz mylc si w pierwszej z czterech serii. Z dorobkiem 399 punktw Polka zaja pierwsze miejsce przed jedn z faworytek, Chink Siling Yi.
W finale Polka bya bardzo skoncentrowana i ju w pierwszym strzale pokazaa klas, uzyskujc wynik 10-8 (mierzona jest odlego od centrum tarczy) i utrzymujc przewag nad rekordzistsk wiata z Chin. W kolejnych strzaach nasza reprezentantka uzyskaa nieco sabszy wynik 10-3 i 10-0, ale utrzymaa pierwsze miejsce ex aequo z Siling Yi.
W kolejnych prbach Bogacka zaprezentowaa si znw doskonale. Wyniki 10-4, 10-8 pozwoliy jej odskoczy na kilka punktw dwm cigajcym j Chinkom na pmetku rywalizacji.
Emocje powoli sigay zenitu, zwaszcza kiedy Polka minimalnie si pomylia uzyskuj 9-9. Potem przysza jednak zdecydowana poprawa i strza na 10-5. Na dwie serie przed kocem prowadzenie niestety obja Siling Yi, bo nasza doskonaa zawodniczka uzyskaa 9-7, przy prbie gwnej rywalki na 10-7.
W przedostatniej prbie Polka uzyskaa 10-0 i spada na trzeci pozycj, za kolejn Chink Dan Yu. o medalu miaa zdecydowa ostatnia seria strzaw. Sylwia Bogacka utrzymaa nerwy na wodzy i uzyskaa 10-8. Presji nie wytrzymaa Chinka Dan Yu, ktra uzyskaa 9-6 i spada na trzeci pozycj.
Sylwia Bogacka wywalczya srebrny medal, ustpujc tylko faworytce Siling Yi.
16 lat temu w Atlancie w tej konkurencji pierwszy zoty medal Igrzysk XXVI Olimpiady zdobya Renata Mauer-Raska.
- Towarzyszyam ojcu, ktry zaatwia pozwolenie na bro. Zobaczyam wwczas przy okazji jak strzela jaka drobna zawodniczka i pomylaam: skoro moe taka maa jak ja (162 cm), to warto sprbowa. No i sprbowaam, a t drobn okazaa si Renata Mauer, pniejsza mistrzyni olimpijska. Dlatego do dzi jestem wdziczna moim rodzicom - Zbigniewowi i Graynie, e mog w tej dyscyplinie realizowa swoje marzenia - wspominaa pocztki kariery nasza bohaterka z Londynu.
Strzelectwo trenuje od 18 lat. Jej szkoleniowcem klubowym jest Ryszard Taysner, a w kadrze Andrzej Kijowski. Igrzyska w Londynie byy jej trzecimi w karierze. Do tej pory jej najlepszym osigniciem byo sme miejsce w tej samej konkurencji w Pekinie cztery lata temu.
Jeszcze bdc juniork pobia rekord Polski nalecy do Renaty Mauer w konkurencji karabinek sportowy 3 postawy. Zanim signa po olimpijskie srebro bya wicemistrzyni wiata w karabinku sportowym oraz wielokrotn medalistk Polski w karabinku sportowym i pneumatycznym.
>>>>
Bogacka: dobrze pamitam start Renaty w Atlancie
Ju w pierwszej konkurencji medalowej Polska zdobya miejsce na podium. Srebrny medal w strzelectwie wywalczya Sylwia Bogacka. Polka po zawodach nie ukrywaa radoci.
Moga by ona jeszcze wiksza bo reprezentantka Polski prowadzia przez wikszo zawodw. Prowadzenie stracia po sidmym strzale ostatniej serii. Po dziewitym spada na trzecie miejsce, ale znakomity strza w ostatniej prbie da jej srebro.
- Tak to bywa, jeden strza wystarczy, eby straci zoto, ale z drugiej strony walczyam do koca. Pamitaam, jak Renata walczya do koca. Przed ostatnim strzaem tak sobie myslaam, e fajnie by byo zakoczy te zawody strzaem 10.8. I strzeliam 10.8.
4 sierpnia Sylwia Bogacka stanie do kolejnej konkurencji (tym razem bedzie strzela z 25 metrw). Polka jest wymieniana w wskim gronie pretendentek do medalu.
- To moja ulubiona konkurencja. Jest bardzo trudna bardzo, bardzo wyczerpujca. Mam nadziej, e uda mi si drugi raz stan na podium.
Mimo, e drugi konkurs dopiero za kilka dni, nasza srebrna medalistka, ktra odebraa krek z rk prezydenta MKOl Jacquesa Rogge, nie zamierza zbyt dugo wypoczywa.
- Bd miaa tylko jeden dzie przerwy. Mam nadziej, e uda mi si pokibicowa naszym reprezentantom w innych dyscyplinach. A pniej nastpne dni i treningi. Cae szczcie, e wystartuj nie o 8:15. Tylko o 9 (miech).
Z racji wczesnej pory sobotnich zawodw Bogacka nie wzia udziau w ceremonii otwarcia igrzysk. - Na ceremonii otwarcia nie byam, trzeba byo dzisiaj wczeniej wsta. Chwil zerknam przez balkon, bo obudziy mnie fajerwerki.
Z Londynu Karol Borawski
>>>>
Jest medal ! Tradycyjnie w pierwszym dniu ... Wprawdzie tradycyjnie ale jak wiemy do niczego przyzwyczajac sie nie mozna . Bo pozniej sa pretensje . O czym swiadcza porazki tez dnia dzisiejszego . Trzeba tez przez nie przejsc . One tez ksztaltuja ... Swiadcza jak wiemy o sile ducha bardziej niz zwyciestwa .
Ale udalo sie w strzelaniu ... Tam po pietach deptaly prawdziwe maszyny do strzelania co chwile trafiajce 10.5 10.7 bez wpadek nieludzkie wrecz , przedstawicielki flagi czerwonej z zoltymi gwiazdami a zatem zbrodniczej w Polsce zakazanej i sciganej . Czyli wlasciwie nie wiadomo jakiego kraju ... Raczej ideologii . Biedni Chinczycy ... Ale niestety wiemy ze beda te flagi zasmiecac tabele zwyciestw tak jak zasmiecaja je historyczne sprzed 89 roku ... Wtedy jak wiemy zkazanao wystepow ,,zawodowcom'' z zachodu w imie oszustwa ,,amatorstwa''... ,,Amatorzy z KGB'' mieli ulatwione zadanie . Ale coz ... Gorsze rzeczy dzieja sie na swiecie .
Strzelectwo to istotnie sport dla flegmatykow.
Cisza i puk puk puk . I czekamy na wynik . Istotnie to raczej szarpie nerwy . To nie biedi ze krzyczymy szybciej szybciej . Tu milczymy i czekamy . Specyficzna groza ogarnia ... I nie ma wrazenia ze mozna pomoc . Bo jak ktos krzyczy to ,,czuje ze pomaga'' np. w biegach a tu nic z tego . Co sport to inna dramtaurgia !
Policja zgubia klucze od stadionu Wembley
Kolejny skandal na igrzyskach - londyska policja poszukuje zgubionych przez swoich funkcjonariuszy kluczy bezpieczestwa do stoecznego stadionu Wembley.
Scotland Yard dopiero wczoraj przyzna, e podczas rutynowej kontroli obiektu, ktra miaa miejsce w ubiegy wtorek, funkcjonariusze zgubili pk kluczy. Po wpadce zmieniono wiele zamkw, a wymiana kluczy na nowe kosztowaa dziesitki tysicy funtw.
Jednak jak zapewnia Scotland Yard, klucze pochodziy od drzwi wewntrznych, a nie - jak przypuszczano wczeniej - zewntrznych. Wykluczono take, e w zniknicie pku kluczy zaangaowane byy jakiekolwiek grupy przestpcze i zapewniono, e poziom bezpieczestwa nie zosta naruszony.
Podobne komunikaty wysya komitet organizacyjny igrzysk (LOCOG) - w opublikowanym owiadczeniu zaznaczy, e bezpieczestwo obiektu nie zostao zagroone nawet w najmniejszym stopniu.
Na stadionie Wembley, w ramach igrzysk, zostanie rozegranych a dziewi pikarskich spotka - to wicej ni na jakimkolwiek innym obiekcie. Tym samym stadion jest uwaany za potencjalny cel atakw terrorystycznych.
>>>>
No to mamy elementy humorystyczne ... Co teraz bedzie ???
Jest zloty ! Adrian Zielinski w ciezarach ! Jak zwykle tam gdzie nikt powaznie nie liczyl . Atmosfera tego sportu jest typowa dla sportow turowych . Skoczy nie skoczy . Podniesie poprzeczke nie podniesie . Niezwykle emocje etapami . Chwile cos sie dzieje potem dlugo czekania . Szarpie nerwy . Ale jest pierwszy zloty . Przelom po dlugich dniach oczekiwania
I drugi zloty ! Kto by sie spodziewal ! Raz za razem ! Otworzyl sie worek Mikolaja z prezentami na dzis . Tomasz Majewski akurat nie jest debiutantem ale nie ma tu nic pewnego . Nie ma pewniakow . Wciaz jest to niespodzianka .Sport ten podobny jest do ciezarow . Tez turowy. Tez szarpiacy nerwy .
Zatem przelom . Ale tutaj jednak ten braz uruchomil lawine czyli wioslarki Julia Michalska i Magdalena Fularczyk .
Tak . Zloto przyslania braz a nieslusznie .
To byl przelomowy medal ...
Warto oczywiscie szczegolnie podkreslic ten brazowy medal . Bo medal medalowi nie rowny i nie chodzi o kolor . Akurat te zlote byly wywalczone tak ze zawodnicy zrobili swoje a inni padli i stad zloto . Czyli wykonali to co zawsze robili .
Ale wioslarki . To byla dopiero walka i coz za meka . Oczywiscie chodzi o niedomaganie ktore ma Magdalena Fularczyk . Start w takim stanie szokuje .
Ale zwazmy . Zolnierze przeciez gina i tam nie ma pytan o to w jakim sa stanie ... To nie wojna ??? Owszem . Ale np. alipnisci . To nie wojna . Ale jakie ryzyko . Samo to ze jest ryzyko smierci nie przekresla niczego . Tutaj smierci nikt nie ryzkowal . Najwyzej ciezkie uszkodzenie . Urazy kregoslupa sa oczywiscie bolesne . Sam kiedys urazilem w dziecinstwie i tez mnie zatykalo ... i tez lezalem ... To akurat wiem . Z tym ze aby ktos nie myslal - zaden szpital . Ot jeden dzien w omu na lozku . Tak wiec jesli dziennikarz ma sytuacje taka ze zawodnik lezy a chce wywiad to nie trzeba go meczyc tylko zrobic wywiad na lezaco . Zreszta nawet medialnie jest to dramatyczne . Bo z tego co widzialem nasza zawodniczka nawet mowic nie mogal ALE SIE STARALA I NA STOJACO !
Istotnie kobiety sa twarde jak juz nieraz mowilem . Stad np. tyle bylo swietych kobiet z ciezkim kalectwem ! Bylo ono pokuta za grzechy lajdakow taka jak smierc Jezusa na Krzyu . Jezus wie do czego kobiety sa zdolne i wszak tez daje im okazje do bahterstwa . To nie tylko wojna !
http://www.ungern.fora.pl/wiara-ojcow-naszych,4/anielcia-salawa-ta-ktora-kocha-najbardziej,1620.html
Jak widzimy na przykladzie sportu . Nasze zawodniczki nie przejmowaly sie nie ma medali ze trwa zly ciag bezmedalowy . Typowe . Kobieta jest abrdziej odporna . I oczywiscie jesli ma umiejetnosci to zrobi to co nalezy ... Niezaleznie od ,,nastroju psychicznego''... Oczywiscie rozne kobiety w roznym stopniu ...
Ale nasza zawodniczka na usztywnionym kregoslupie nie tylko zdobyla medal ale i jeszcze potem wywiad ! Widzimy jak mobilizacja . To jest sytuacja gdy duch zwycieza cialo ! O TO CHODZI ! Wszak tego naucza Koci !! Nie gadki w stylu to silniejsze ode mnie . Ja musze pic cpac cudzolozyc . NIC NIE MUSZE ! Tak sport wyrabai cnoty ...
Oczywiscie zawodnicy nie sa teologami i nie potrafia nazwac tego teologicznie . Ale coz to zmienia ??? Czy potrafimy opisac komputer i o co w nim chodzi ? A on dziala ... Tak samo tu . Czlowiek nie musi wiedziec na jaki jest opis teologiczny byle czynil dobro . Tak . Slowa ,,kultura fizyczna'' sa bardzo mylace bo nie ma nic fizycznego co by nie bylo duchowe . Fizyczna odnosi sie tylko i wylacznie do sposobu realizacji w tej dziedzinie . Ale czyz bibliteka to kultura ,,papierowa'' ??? A tam bez papieru ani rusz ! Rz ? Wszedzie duch !
I oczywiscie taki zawodnik walczy nie tylko dal asiebie ale i dla nas . Nawet jak jest skrajnym egoista myslacym trylko o sobie ( a w to watpie bo przeciez kto by chcial bedac egoista tak sie meczyc ) to jednak my ogladajac odnosimy z tego korzysc . Czyli walczy tez dla nas jakby nie bylo . Poswieca sie . Bo tylko moze pilka nozna i niektore scisle ukierunkowane sporty czynia czlowieka bogaczem . Ale to niektorych . Zeecydowana wiekszosc sportow jest na poziomie srednim a nawet jak lepiej platna to nie na tyle aby oplacic ekstremalny wysilek . Jak by nie patrzec czlowiek spala sie . I tutaj medale sa tylko symbolem . Zreszta kazdy rozumie ze zamowic sobie brazowy medal to nawet biedak moze . Ale nie o to chodzi . A zatem medal to symbol czegos niematerialnego . Nie jest on celem . A jak nie ma medali ? Wszak nieliczni sa medalistami . A wysilek jest ! To jest poswiecenie . Niewatpliwie Bg wszystko wynagrodzi lepiej niz da sie to wypowiedziec czy wyobrazic ! :O)))
Wystapil sportowie na protezach . To niewatpliwie bylo wydarzenie . Tylko co nam mowiace ? Chyba tylko to ze technika poszla naprzod . I w sumie byla to reklama firmy od protez . Bo w istocie czemu nie przykryli tych drutow masa plastyczna w ksztalcie nogi ? Zaden problem . Ale chodzilo o to aby bylo widac ze to sa protezy ...
Oczywiscie ja sie ciesze ze obecnie juz i rece i nogi i nawet oczy odtwaarzaja . Nie trzeba mowic jak to pomaga osobom nie majacym jakichs czesci ciala . To wielkie cierpienie . Inna kwestia to koszty zreszta i kogo na to stac...
Ale zawodnik zajal 2 miejsce ... Nasuwa sie pytanie czy moze w koncu dojsc do tego ze protezy beda dawac w sporcie wiecej niz naturalne nogi ? Wszak noga jest od wszystkiego a protezy mozna zrobic pod konkretny dystans . Do zycie sie nie nadaja specjalnie ale w biegu moga byc rewelacyjne ... Kolejny problem do zbadania ...
Miarczyski z brzowym medalem!
Przemysaw Miarczyski brzowym medalist igrzysk olimpijskich w Londynie! Polak zaj czwarte miejsce w ostatnim wycigu w klasie RS-X i awansowa na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej!
Przed ostatnim, medalowym wycigiem Przemysaw Miarczyski zajmowa czwart pozycj w klasie RS-X. Wyprzedzali go Holender Dorian van Rijsselberge, Brytyjczyk Nick Dempsey i Niemiec Toni Wilhelm.
Polak musia wic w ostatnim wycigu wyprzedzi Niemca co najmniej o trzy pozycje, aby zdoby brzowy medal. Miarczyski wietnie zacz i obj prowadzenie. Wprawdzie pniej spad na czwart pozycj, ale sabo pyn Niemiec.
Nasz zawodnik do koca utrzyma swoj pozycj. Nerwowe oczekiwanie na przypynicie Wilhelma miao szczliwy koniec - Niemiec finiszowa na dziewitym miejscu. To oznacza, e Miarczyski zdoby kolejny, sidmy medal dla Polski na tych igrzyskach.
Zote i srebrne medale wywalczyli Holender Dorian Van Rijsselberge i Brytyjczyk Nick Dempsey.
To najwiksze osignicie naszego zawodnika w karierze. Wczeniej zdobywa medale mistrzostw wiata i wygrywa zawody Pucharu wiata. Urodzony w Gdasku 33-letni Miarczyski, po raz czwarty wystartowa w igrzyskach - poprzednio w Sydney 2000, Atenach 2004 i Pekinie 2008.
Wyniki eglarskiej klasy RS:X mczyzn:
1. Dorian van Rijsselberge (Holandia) 15 pkt
2. Nick Dempsey (Wielka Brytania) 41
3. Przemysaw Miarczyski (Polska) 60
4. Wilhelm Toni (Niemcy) 64
5. Julien Bontemps (Francja) 70
6. Byron Kokalanis (Grecja) 77
7. Jp Tobin (Nowa Zelandia) 96
8. Zac Plavsic (Kanada) 100
9. Ricardo Santos (Brazylia) 113
10. Richard Stauffacher (Szwajcaria) 127
>>>
I znowu - ninc nic nic az tu nagle medal ! Faktycznie te igrzyska denerwuja Polakw bo albo nic albo na raz wszystko ze nie zdaza sie nacieszyc no ale oczywiscie nie narzekamy ... :O)))
Akurat ten sport malo sie nadaje do zrozumienia dla kibicow bo nie bardzo wiedza kto prowadzi . Trzeba im mowic bo z obrazu nie wynika ot gromada zaglowek rozrzucona po wodzie ! Kazdy sport to faktycznie odrebna specyfika i trudno porownac . Nie wszystkie sa jak pilka nozna . Na ogladanie kazdego trzeba sie przestawic !
Ale zanow jest medal i to cieszy !
Kolejny medal !
Ostatni medalowy wycig w klasie RS-X mia bardzo dramatyczny przebieg, ale zakoczy si szczliwie dla Zofii-Noceti Klepackiej, ktra dziki znakomitego manewrowi w kocwce awansowaa w klasyfikacji generalnej na trzecie miejsce.
Zofia Noceti-Klepacka odbierze wic brzowy medal igrzysk olimpijskich, ktry wywalczya w fantastycznym stylu.
>>>>
Drugi medal tego dnia . Sport ten sam ! Jak to jeden ciagnie drugi !
Trudno . Dlugo nic a nagle duzo . Musimy przywknac do takich nerwow :O)))
Brytyjczycy odnosz sukcesy. Szykuj wielk parad
Brytyjska reprezentacja olimpijska odnosi takie sukcesy, e ju postanowiono uczci je wielk. Otwarte, pitrowe autobusy maj przejecha ulicami Londynu 10 wrzenia, po zakoczeniu paraolimpiady.
Bdzie to rzeczywicie wielka parada, bo reprezentacja Wielkiej Brytanii jest na tych Igrzyskach najwiksza - 541 sportowcw. Ale te sukcesy medalowe Brytyjczykw s wielkie. Zdobyli ju 22 zote medale, o trzy wicej ni w Pekinie i s na mocnym trzecim miejscu w klasyfikacji Igrzysk, za Chinami i Stanami Zjednoczonymi.
Wrd wtorkowych zwycizcw byli dwaj bracia Brownlee, ktrzy wywalczyli zoto i brz w trjboju, trzyosobowy zesp hippiczny w ujedeniu, i dwoje kolarzy. Brytyjska reprezentacja to w wikszoci modzi sportowcy, najmodszy zoty medalista ma 19 lat. Ale s i starsi - we wtorek 36-letni kolarz Christopher Hoy zdoby swoje szste olimpijskie zoto, w niedziel czwarty zoty medal na czwartej olimpiadzie wywalczy 35-letni eglarz Ben Ainslie w klasie Finn.
Wszelkie rekordy wiekowe przebia jednak druyna hippiczna w konkursie skokw. W poniedziaek po dramatycznej dodatkowej kolejce wywalczya zoto dowodzc, e olimpiada jest nie tylko dla modych. Dwaj najstarsi jedcy mieli 52 i 54 lata i pospou zaliczyli dwa zamania krgosupa i dwa wymienione stawy biodrowe.
>>>>>
A pamietajmy ze nie ma tam panstwowego systemu sportowego jak na calym swiecie . Korzystaja z upadku euro . Wykonczone kraje UE podupadly takze sportowo . Jest duzo medali do wziecia !
A dzis skoro na razie medali brak wrocmy do poniedzialku:
Bartomiej Bonk: sporo si wycierpiaem, by zdoby medal
Sztangista Budowlanych Opole Bartomiej Bonk dzie po zdobyciu brzowego medalu przyzna, e musia sporo wycierpie, by stan na podium. Jak doda, gdyby nie kontuzje, w Londynie mg osign lepszy wynik.
Wszechobecny bl, zmczenie i urazy sprawiy, e Bonk zastanawia si na sensem wyjazdu na igrzyska w Londynie.
"Tyle si wycierpiaem w tym roku. Jeszcze dwa miesice temu nie byem w stanie dwiga duych ciarw. Zacisnem zby i zjadem chyba ton tabletek przeciwblowych. Ale i to nie zawsze pomagao. W pewnym momencie poszedem do trenera Szewczyka i zapytaem si czy jest sens, ebym tutaj jecha. Szansa wystpu na igrzyskach motywowaa mnie do pracy" - opowiada 27-letni opolanin.
Jak doda, ostatnie dwa miesice udao mu si w miar pynnie przepracowa. Ale w ogle nie myla, e moe stan na podium. "Gdyby kto mi powiedzia, e zdobd medal, to kazabym mu pukn si w gow" - mia si. Doda, e sta go jeszcze na lepszy wynik.
"Rezerwy s jeszcze, ale nie ma zdrowia. Gdyby nie dokuczay mi ble, urazy i mgbym normalnie si przygotowywa, to naprawd bya szansa by jeszcze wicej dwign" - podkreli.
W trudnych momentach wspieraa go ona, najwierniejszy kibic. "Ten medal wanie jej zawdziczam, jest tak osob, ktra zawsze we mnie wierzya, nawet gdy ja ju miaem chwile zwtpienia. Zawsze powtarzaa, e bdzie dobrze, e si uda" - opowiada.
Po powrocie z zawodw do wioski olimpijskiej, szefostwo misji i dziaacze zgotowali owacyjne powitanie.
"By szampan, piewano mi sto lat. To byo bardzo mie. Otrzymaem setki maili, sms-w i telefonw z gratulacjami. Niestety, nie jestem wyspany. Po powrocie do pokoju nie pooyem si grzecznie spa tylko posiedziaem z chopakami, pogadalimy. Potem byem ju tak pobudzony, e nie miaem ochot na sen. Wczyem komputer i siedziaem na internecie"" - przyzna.
Bonk treningi czy z nauk w Wyszej Szkole Zarzdzani i Administracji w Opolu, gdzie studiuje marketing sportowym. Z tym kierunkiem wie swoj przyszo. "Jestem na pitym semestrze, zaczem pisa prac licencjack o organizacji duych imprez. W lutym zamierzam j obroni" - wyjani.
Brzowy medalista nie ukrywa, e podnoszenie ciarw to nie jest eldorado finansowe, ale uprawianie tej dyscypliny pozwala y na w miar przyzwoitym poziomie.
"To zawsze by sport niszowy, nie byo wielkich pienidzy sponsorw. Grupa ludzi zapalecw mczy si na treningach. Mi pomaga miasto, s pienidze z klubu i ministerstwa sportu, troch si tego uzbiera. O sponsorach indywidualnych mona jednak tylko pomarzy" - wyzna.
A przed opolskim sztangist spore wydatki, bowiem w listopadzie powikszy mu si rodzina. Z on oczekuj narodzin bliniaczek.
"Imion jeszcze nie wybralimy. A premia za brzowy medal na pewno si przyda" - powiedzia.
Brzowy medal igrzysk olimpijski Polski Komitet Olimpijski wyceni na 50 tysicy zotych.
>>>>
Tak to wielka prawda . To jest cierpienie . Akurat jeszcze dochodzi specyfika ciezarow . Ale kazdy sport kondycyjno-silowy to wielki bol .
Ale zycie to bol ... na skutek grzechu pierworodnego . U jednych taki u innych inny . Pociecha taka prawdziwa jest dopiero niebo . Ale i tu Bg wynagradza i to kazdego . Takze tego z 99 miejsca .
Ale my cieszymy sie kolejnym brazem ! ;O)))
Kontynujemy odlozona radosc z poniedzialku ...
Damian Janikowski: zbieram na mieszkanie we Wrocawiu
- Zbieram na mieszkanie we Wrocawiu i na ten cel wykorzystam premi za brzowy medal igrzysk, czyli 50 tysicy zotych - przyzna Damian Janikowski (lsk), trzeci zapanik olimpijskiego turnieju w Londynie w stylu klasycznym w kategorii 84 kg.
Dugo pan witowa olimpijski sukces?
Damian Janikowski:- Pooyem si spa dopiero o sidmej nad ranem i zaledwie na godzin. Ca noc spdziem w pokoju w wiosce olimpijskiej na rozmowach w miym towarzystwie - ze znajomymi. Gadalimy o yciu, treningach, startach. Nie, adnego alkoholu nie byo, nic nie "pko". Przyjdzie i na to czas, moe nawet dzisiaj, gdy wyjd "na miasto" do przyjaci, ktrzy przyjechali specjalnie do mnie z Wrocawia.
Na "gorco" po turnieju mwi pan o niedosycie. Po kilkudziesiciu godzinach zmienio si pana nastawienie do medalu?
-Przed walk o brz nie byem zbytnio zdeterminowany, wci "siedziaa" we mnie pfinaowa poraka. Na szczcie podszed trener Duczykw Szymon Kogut i odpowiednio zmotywowa. Tumaczy, e nie mog popeni tego samego bdu, jak jego zawodnik, ktry po przegranej w 1/2 finau odpuci ostatni pojedynek i wraca z niczym. Dlatego nastawiem si na Francuza, analizowaem nasze niedawne sparingi, ktre wygrywa i nakreliem suszn, jak si okazao, taktyk. Trenerzy pilnowali tylko, kiedy mam wyj na mat.
Ma pan w dorobku ju medale z igrzysk, mistrzostw wiata i Europy. Sprbuje pan swych si w innych sztukach walki, jak Egipcjanin Karam Mohamed Gaber Ebrahim, ktry zaj drugie miejsce w kat. 84 kg?
-Z Gaberem, ktrego zreszt ju kiedy pokonaem, a tutaj mi si zrewanowa, jest inna historia. On jest starszy ode mnie o 10 lat (Janikowski urodzi si w 1989 roku), a na olimpiadzie w Atenach zdoby zoty medal w wadze 96 kg. Dlatego przenis si do organizacji Pride. Nie poradzi sobie, zosta ciko znokautowany w jakiej potyczce ciosem piciarskim. Jego problem polega na tym, e nie potrafi boksowa. Dlatego wrci do zapasw i sign po tytu wicemistrzowski. Mao kto w niego wierzy, bo w turniejach nie spisywa si najlepiej. Przed dwoma laty zadebiutowaem w turnieju MMA w Skale koo Krakowa. Fajnie wyszo, bo wygraem trzy pojedynki, a w finale o zwycistwie zadecydowa lewy sierpowy. Miaem jednak spore braki, bo na co dzie nie trenuj boksu i brazylijskiego jiu-jitsu. Ale przez najbliszy rok zamierzam si podszkoli, cho z zapasw nie rezygnuj, bo jestem modym zawodnikiem i mam sporo do osignicia. Moe uda mi si jednak wystpi w jakich zawodach amatorskich, a jak pojawi si ciekawa oferta, to nie wykluczone, e skusz si na co wicej.
Wykorzystuje pan swoje umiejtnoci na ulicy?
-Jako modzieniec, ktry nie ma za co y, pracowaem jako bramkarz na dyskotekach, ale to zajcie nie polegao na biciu ludzi. Mona obezwadni agresora bez przemocy. Unikam kopotliwych sytuacji na ulicy, wol si nie wtrca, odwrci na picie i odej. A jeli ju, to spokojnie porozmawia. Jeli kto szuka zaczepki, to raczej nie chodzi bez "sprztu". Mam koleg, ktry stan w obronie i dosta noem w plecy. Jedzi na wzku inwalidzkim...
Sponsorzy pana rozpieszczaj?
-A skd, generalnie bida. Nale do fundacji Feliksa Stamma, ktra stara si mnie wspiera. Poza tym firma z Krakowa zapewnia mi stroje treningowe. I tyle. Nie mam adnej pomocy finansowej. Jestem zawodowym onierzem, otrzymuj pensj, a take stypendium sportowe. Medalistom olimpijskim yje si atwiej, wiem, e za jaki czas dostan emerytur czy rent - do koca ycia. Zapracowaem na ni. Na razie zbieram na mieszkanie we Wrocawiu, dom mi nie jest potrzebny. I na ten cel przeznacz nagrod za Londyn, czyli 50 tysicy zotych.
Sprawi sobie pan nowy tatua?
-Mam ju pewien pomys, projekt jest na komputerze. Co zrobi, ale jeszcze nie powiem, co to bdzie. Na pewno nawizujce do mojej osobowoci. Mam na ciele jeden tatua, s to dwie maski, z ktrych jedna jest wanie na podobiestwo mnie lub jokera. Koledzy mwi, e jak si umiecham, jestem podobny do jokera.
Jak pan spdza wolny czas?
-Spotykam si z dziewczyn Karolin, lubi te pospacerowa z procznym pieskim "Pitim". Fajny, rudy, bursztynowe oczy. To pitbull red nose, ale mdry, uoony i kochany. Wszystkim si wydaje, e te psy s agresywne, a tymczasem to zaley od wychowania, czasem s gorsze jamniki. Pod moj nieobecno opiekuje si nim kolega. Syszaem, e wczoraj znajomi zrobili nieze show, wystawili telewizor z mieszkania, ubrali "Pitiego" w strj z nazwiskiem Janikowski. Musz zobaczy nagranie tego show. W zimie lubi wyskoczy z kolegami pojedzi na desce, a latem popywa na motorwce.
Przed wyjazdem na igrzyska trenowa pan z... aktorem Piotrem Zeltem?
-Spotkanie zorganizowa Andrzej Supron, a celem bya promocja mnie i pomoc w poszukiwaniu sponsorw. Nauczyem Zelta kilku chwytw, pokazaem techniki zapanicze.
W pana otoczeniu s wielkie nazwiska, znakomici przed laty zawodnicy Jzef Tracz, Ryszard Wolny, Wodzimierz Zawadzki. Na kim si pan wzoruje?
-Na nikim, nie ma swojego wzoru czy idola. Robi swoje i ciesz si, e wychodzi. Oczywicie, doceniam rol szkoleniowcw, sparingaprtnerw. Na marginesie, dobrze mi si wiczy z Tadeuszem Michalikiem. Przy mnie si rozwija, wic ronie mi konkurencja. Dobieraj si do mnie...
>>>>
Zyczymy mieszkania w ktorym nasz medalista bedzie sie dobrze czul !
Zapasy a wiec sport walki . Tutaj widz wie o co chodzi . Jeden na jeden . Zwyciezca bierze wszystko . Nadzwyczaj jasne i przejrzyste . Walki sa krotkie i gwaltowne . Napiecie skomasowane ...
I jest medal :O)))
Czyli 5 brazowych ! Zatem prawa statystki domagaja sie 4 srebrnych i 3 zlotych jeszcze :O))) Aby wyrownac :O)))
Skrzywdzeni :
Przez chwil mielimy drugi medal, sdziowie odwoali jednak decyzj
Przez kilka sekund nasza reprezentacja miaa na koncie dwa medale igrzysk olimpijskich w Londynie. Pawe Zagrodnik, ktry rewelacyjnie spisywa si w turnieju judo w kategorii do 66 kg, potnie rzuci w walce o brzowy medal mistrzem wiata Japoczykiem Masashim Ebinum i sdziowie pokazali ippon, ktry koczy walk. Za moment jednak decyzja zostaa zmieniona na akcj punktowan niej - waza-ari.
Marian Taaj, trener Polaka, a cisn ze zoci notatkami. Trzeba przyzna, e wygldao to tak, jakby sdziowie ulegli presji publicznoci, ktrej nie spodobaa si pierwsza decyzja. A w wikszoci wypeniona bya ona Japoczyka mi.
- Sdziowie przyznali Pawowi ippon, ale odwoali za moment swoj decyzj. Tak si skada, e do czsto odwouj nam akcje. Jestem przyzwyczajony do tego. Szkoda, bo bya okazja sign po medal. Nie odpowiem jednak, czy Pawe zosta skrzywdzony. Musz jeszcze raz obejrze zapis wideo. Wtedy zobacz, czy si pomyliem, czy nie. Czasami w emocjach widzi si rne rzeczy - powiedzia Taaj po zawodach.
- Gdyby to by Holender, Francuz, czy Japoczyk, to na pewno nie odwoaliby decyzji. Zostaaby ona utrzymana. Jak wida zdarza nam si take zatem bi nie tylko z przeciwnikami, ale rwnie z sdziami - doda.
Tego dnia Japoczyk mia wyrane wsparcie sdziw. W walce z Zagrodnikiem po raz drugi tego dnia arbitrzy zmieniali decyzj na jego korzy.
W wierfinaowym starciu z Jun-Ho Cho z Korei Poudniowej pocztkowo przyznali zwycistwo temu ostatniemu. Japoska cz widowni zacza wwczas gwizda. Sdziowie zebrali si na narad i... wskazali zwycistwo Ebinumy. Koreaczyk przez chwil nie chcia zej z tatami, a jego trener rzuca butelk z wod. Publiczno nagrodzia Jun-Ho Cho wielkimi brawami, kiedy opuszcza tatami.
A jak decyzj sdziw odebra Zagrodnik?
- Z jednej strony naprawd si ciesz i uwaam ten wystp za duy sukces, z drugiej jednak strony niewiele brakowao do medalu. Mogli mi przyzna ippon w tej akcji, ktra zostaa oceniona na waza-ari - mwi po walce.
- To s jednak sdziowie. Oni s wszechmocni. Mog wszystko, nawet odwoa wczeniejszy werdykt. Nie czuj si na razie skrzywdzony. Przegraem walk. Taki jest sport. Mogli da ippon, mogli nie da. Dopiero na wideo zobacz, czy mieli racj - doda.
Zagrodnik tego dnia walczy niesamowicie. Ju w pierwszym starciu pokona znakomitego Brazylijczyka Leandro Cunh, dwukrotnego wicemistrza wiata.
- Razem z trenerem uzgodnilimy dobr taktyk. Wyszo tak, jak miao wyj - oceni Polak.
W kolejnej rundzie rywalem by Ormianin Armen Nazarjan. O zwycistwie naszego zawodnika zadecydowaa dogrywka.
- Te walczyem z nim zgodnie z zaoeniami - cieszy si Zagrodnik.
W walce o pfina na drodze zawodnika Czarnych Bytom stan Wgier Miklos Ungvari, trzykrotny medalista mistrzostw wiata i dwukrotny mistrz Europy. Polak wyszed jednak bez respektu dla rywala.
- Z Ungvarim miaem ju chyba trzeci, albo czwart walk i za kadym razem przegrywaem. To cholernie nie wygodny przeciwnik - przyzna Zagrodnik.
Marian Taaj uwaa, e w tej walce jego podopieczny zosta troch skrzywdzony decyzj o karze.
Wgier dotar a do finau, w ktrym jednak uleg Gruzinowi aszy Szawdatauszwili.
Z Lodnynu - Tomasz Kalemba
>>>>
Oczywiscie nie mozna nie pominac krzywd ktore tez wystepuja na Olimpiadzie . Tutaj sedziowie pod wplywem tlumu Japonczykow zmienili decyzje i odebrali Polakowi sluszny meda .
Jest to hanba tych igrzysk . I to nie tylko tych sedziow ale i Japonczykow .
Wszak znamy slynny kodeks Buszido i SAMURAJ TAK NIE POSTEPUJE!
To hanba ! Bron Boe nie namawiam do samobojstwa to byloby jeszcze gorsze . Wystarczy zwrocic medal prawowitemu wlascicielowi . To bylby nawet czyn honorowy i godny podziwu ...
Jest to smutne i psuje cala idee sportu . Sedzia musi tez byc mezny i nie ulegac presji . PRAWDA PONAD WSZYSTKO !!!
A to nasz kolejny brazowy medalista !
Londyn 2012: skandal w pfinale turnieju szpady kobiet
Do niecodziennej sytuacji doszo w pfinale olimpijskiego turnieju szpady kobiet. W starciu Niemki Britty Heidemann i Koreanki A Lam Shin nie brakowao emocji, nerww, ez i niestety, bdw sdziowskich.
Niemka Britta Heidemann remisowaa z Koreank A Lam Shin 5:5. Przy remisie i przy wasnym priorytecie reprezentantce Korei Poudniowej wystarczyo utrzyma ten wynik, aby awansowa do finau. Jednak gdy do zakoczenia dogrywki pozostaa sekunda, sdziowie zezwolili Niemce na cztery prby ataku, a w kocu Heidemann trafia rywalk.
Trener Koreanki protestowa, Sin pada ze zami na plansz twierdzc, e sekunda dawno mina. Jednak komisja techniczna po naradach postanowia przyzna zwycistwo szpadzistce z Niemiec. Apelacj od tej decyzji zoya ekipa koreaska, za szpadzistka... zacza okupowa plansz w gecie protestu, co opnio rozegranie pojedynkw o medale.
Przez godzin zawodniczka siedziaa sama na planszy. Gdy dziaacz federacji koreaskiej podszed do niej informujc o odrzuceniu protestu, w pierwszym odruchu Shin A Lam chciaa dalej protestowa, co spotkao si z aplauzem publicznoci. Po chwili jednak drugi przedstawiciel federacji wyprowadzi zanoszc si zami szpadzistk z sali.
W finale Britta Heidemann nie sprostaa po dogrywce Ukraince Janie Szemjakinie 8:9. Shin A Lam w walce o brz przegraa za z Chink Sun Yujie 11:15 i zostaa w Londynie bez medalu.
>>>>
Ta sprawa jest wyjatkowo haniebna bo wyglada na celowa ustawke . W chwili gdy Koreanka prowadzila ... Sedzowie dali przeciwniczce kilka dodatkowych atakow tak jakby karnych w pilce . A to jest egzekucja . Skandal niesamowity ... Jeden z najwiekszych a zatem kolejna medalistka pozbawiona medalu ! Ale Bg wynagrodzi a my powinnismy ich uzawac za medalistow !
Londyn 2012: Beata Mikoajczyk i Karolina Naja wywalczyy brz w kajakarstwie
Beata Mikoajczyk i Karolina Naja na torze w Eton Dorney zajy w sprinterskim wycigu kajakarskich dwjek (K2) na 500 metrw trzecie miejsce i wywalczyy szsty brzowy medal dla Polski w Londynie. Triumfoway Niemki, drug lokat zajy Wgierki.
Polki od startu pyny bardzo dobrze, szybko wysuny si na trzecie miejsce i na tym miejscu znajdoway si na pmetku. Druga cz dystansu przebiegaa pod dyktando prowadzcych od pocztku Niemek, ale Polki pyny wspaniale.
Kocwka bya dramatyczna, bo do naszych doszlusoway Chinki Yanan Wu i Yu Zhou, ale Naja i Mikoajczyk nie day si docign i byy minimalnie lepsze od rywalek. Na met wpady o 0,136 sekundy przed Chinkami, z czasem 1.44,000. Zdobyy pierwszy polski medal dla Polski w kajakarstwie w Londynie.
Triumfoway Niemki Franziska Weber i Tina Dietze (1.42,213), ktre pewnie prowadziy od samego startu do mety, drug lokat zajy bardzo mocne Wgierki - Katalin Kovacs i Natasa Janics (1.43,278).
Wyniki finau A kajakarskich dwjek kobiet
Beata Mikoajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz)
urodzona 15 padziernika 1985 roku w Bydgoszczy
wzrost: 1,70 m
waga: 65 kg
najwiksze sukcesy:
igrzyska olimpijskie:
2. miejsce K2 500 (2008)
3. miejsce K2 500 (2012)
mistrzostwa wiata:
3. miejsce K2 500 (2011)
1. miejsce K2 1000 (2009)
Karolina Naja (AZS AWF Gorzw Wlkp.)
urodzona 5 lutego 1990 roku w Tychach
wzrost: 1,65 m
waga: 63 kg
najwiksze sukcesy:
igrzyska olimpijskie:
3. miejsce K2 500 (2012)
mistrzostwa wiata:
2. miejsce K2 200 (2011)
3. miejsce K4 500 (2010)
3. miejsce K1 4x200 (2011).
>>>>
I pocieszmy sie wczorajszym medalem ... Bo jak mowia zostal nam juz tylko mot . No mloty z wladz tez nam zostano ...
Sport zespolowy . Liczy sie nie tylko sila ale i koordynacja . Pamietamy z filmow ze na starozytnych galerach wybijali rytm wioslarzom . Tak wazna jest koordynacja . A na olimpiadzie jeszcze wazniejsza skoro licza sie tysieczne sekundy .
I kolejny braz . SZOSTY ! Brazowe mistrzostwa nam sie zrobily jak by nie patrzec !
Martyna Wnk
Multimedalistka z Londynu rozwaa przejcie na katolicyzm
17-letnia rekordzistka wiata i multimedalistka z Londynu, Melissa Franklin rozwaa przejcie na katolicyzm - podaje Catholic News Agency. Utalentowana Amerykanka zostaa wychowana w wierze protestanckiej, ale uczszcza obecnie do szkoy redniej prowadzonej przez jezuitw.
- Moje dowiadczenia ze szkoy Regis Jesuit bardzo wpynꭳy na moje ycie duchowe. Kiedy rozpoczynaam w niej nauk, wiara nie bya zbyt istotnym aspektem mojego ycia – powiedziaa trzykrotna mistrzyni olimpijska. – Jestem protestantk, ale rozwaam przejcie na katolicyzm – dodaa.
Utalentowana nastolatka stwierdzia w wywiadzie z Catholic News Agency, e punktem zwrotnym w jej postrzeganiu religii byy zajcia z teologii oraz katolickie rekolekcje. - Zdaam sobie wtedy spraw, jak wany jest Bg w moim yciu i jak bardzo go kocham oraz potrzebuj. Moja relacja z Nim bardzo poprawia si w przecigu ostatnich trzech lat spdzonych w Regis Jesuit - dodaa.
Zapytana przez dziennikarzy blog.beliefnet.com, jak wiara wpywa na jej karier sportow odpowiedziaa: - Bg jest zawsze przy mnie. Rozmawiam z Nim przed, podczas i po treningu oraz zawodach. Modl si do Niego o wskazwki. Dzikuj Mu za talent, ktry od Niego dostaam i obiecuj by dobrym wzorem do naladowania dla wszystkich modych sportowcw – odpowiada Franklin.
Urodzona w Pasadenie Melissa "Missy" Franklin zaczꭳa pywa w wieku piciu lat. Specjalizuje si w pywaniu stylem grzbietowym. Podczas olimpiady w Londynie zdobya trzy zote medale i jeden brzowy. 3 sierpnia ukoczya dystans 200 m z wynikiem 2:04.06 min. Tym samym poprawia o 0.75 s trzyletni rekord wiata nalecy do Kirsty Coventry z Zimbabwe.
(rdo: Catholic News Agency, blog.beliefnet.com, MW)
>>>>
Coz za wspaniala wiadomosc ! To podstawowa zyciowa decyzja a takich nie podejmuje sie pochopnie . Tak Koci daje sakramenty a Komunia wita jest najwazniejszym o ktorym mowia protestanci ktorzy konwertowali czy konwertyci . Brakowalo im Jezusa w Komunii ! Oni naprawde odczuwaja ten brak . Polacy nie moga o tym miec pojecia poniewaz Komuni maja od dziecka i nie doceniaja . Oni tak . Wspaniala wiadomosc ! Coz za radosc ! :O)))
Srebrna Anita Wodarczyk!
Polska miotaczka zdobya srebrny medal w konkursie rzutu motem. To dziesity krek polskiej reprezentacji na igrzyskach w Londynie i ostatni ...
>>>>
Tak tutaj istotnie mielimy wspaniale widowisko . W ogole te rzuty same w sobie . Niezwykle rowne - jeden za drugim coraz dluzsze . Takiej pewnosci nie miala zadna z zawodniczek . Rzucaly raz krotko raz dlugo . Gdyby byla liczona srednia pewnie bylby zloty ... Ale oczywiscie takie sa reguly nikt nie moze miec pretensji . Podkreslam tylko te pewnosc . Jesli gdzies medal byl pewny to tylko u Anity . Poza tym tuaj jeszcze mamy cos cennego . Swidomosc duchowej obecnosci slynnej poprzedniczki Kamili Skolimowskiej . Tak to jest ewnement . Oczywiscie chyba nikt nie mysli ze zawodnik po przejsciu na tamten swiat zrywa wszelkie wiezi z tym co robil . Wrecz przeciwnie . Dopiero wtedy zaczyna rozumiec ich pelnie . Oczywiscie ich pomoc nie jest tego rodzaju ze nasz zawodnik nic nie potrafi ale oni pomagaja i zloty medal . To byloby oszustwo i ohyda i obrzydliwe . Oni zawsze chca sprawiedliwosci . A oczywiscie ziemscy sedziowie moga cos zachachmecic ale nie oni . Tam juz grzechu nie ma . Pomoc w dyscyplinach gdzie walaczy sie o medal rzecz jasna nie moze byc tego typu ze jednemu sie daje medal a innemu zabiera . Pomoc swietych jest tego rodzaju ze nikomu nie szkodzi . Zatem bardziej nalezy ja widziec w tej pewnosci rzutu i spokoju gdy inne zawodniczki bez swiadomosci istnienia tamtego swiata sa zdenerowawne - rzucaja raz dalaeko raz blisko sa niestabilne . Rzecz jasna i diabel maci jak wszedzie aby zdenerwowac . Ale jak widzicie pomoc z nieba nie powoduje automatycznie sukcesu na 1 miejscu . Zreszta byloby to odebranie zaslug . Np. ja bym nic nie cwiczyl tyle wezwal pomocy z nieba i wygral . To kto niby faktycznie wygral ? Nie ja przeciez . Stad zaden moj wysilek zadna zasluga . Nie nalezy zatem myslec ze ktos komu pomagja swieci to jzu nic nie robi a samo sie robi . Owszem wszystko wokol sie uklada ale co on ma zrobic musi zrobic SAM . Stad zawsze jest zasluga tego co robi nawet gdy mowi o pomocy z nieba . Po prostu majac tam pomoc czlowiek sie tak nie denerwuje nie dygocze nie rozpacza jak sie nie uda i nie wpada w szalona euforie jak sie uda . Czyli emanuje spokojem . Istotnie ,, wity spokj'' ale nie ten z przyslowia bo ten oznacza tylko ze ktos ma juz dosc klopotow . Tutaj mamy spokj witych . To bardo cieszy . I oczywiscie tego nie da sie wymusic - to musi byc w sercu czlowieka . Wiemy jakie sa realcje naszej zawodniczki z rodzicami tamtej . Mowia o niej ,,druga crka'' - juz to poakzuje nam wplyw nieba bo ludzie na ogol az tak sie kochaja aby na ,,obca'' mowuc corka ... Tylko wlasnie takie wydarzenie dramatyczne i pozniej wplyw corki z nieba djae wspanialy efekt . Jest to wzor nie tylko stosunkow miedzy ludzmi ale i stosunku do ,,zamrlych'' ktorzy sa zywi . To przewysza wszelkie korzysci z medalu ktore sa tylko dodatkiem . Jakiez to piekne . taka naturalna lekacja milosci . Bez zdanej sztucznosci . Piekne zakonczenie tych Igrzysk dla Polski . Bg jak zwykle pieknie ulozyl :O)))) Brakuje slow aby opisac ... :O)))
Piekny byl tez wystep biegaczki z Etiopii . Gdy po zwyciestwie wyciganela obraz Naszej matki z Jezusem . Tak to jest Afryka . To tylko zachod jest taki oblesny i ginie w smrodzie zboczen ...
Poza nim wiara w Boga jest OCZYWISTA ! A tutaj mamy stara Etiopie . Kraj chrzescijanski ZANIM Europa taka sie stala . Wprawdzie Rzym przyjal chrzescijanstwo ale przeciez Europa obecna nie wywodzi sie z Rzymu tylko z tych barbarzyncow ktorzy Rzym zniszczyli aby zdobyc lupy . I ich trzeba bylo chrzcic . Stad np. chrzest Chlodwiga 496 zapoczatkowal praoces ktory duzo duzo pozniej stworzyl Frnacje . Itd . Polska w 966 juz od razu byla panstwem . Natomiast Etiopia jescze wczesniej . Przeszla burzliwa historie lacznie z walka z islamistami i w koncu komuna . Wiara jak widzimy pozostala silna zwlaszcza wsrod ludu . A to ze biegaczka wyciagnela obraz Naszej matki oznacza prawowiernosc . Czyli oni maja jak najbardziej prawidlowoa wiare ! Ogolnie jesli gdzis macie obraz Naszej matki oznacza to ze tu wiara jest najprawdziwsza ...Najbardziej taka jaka przekazal Bg . Oczywiscie nie oznacza to ze wszyscy sa swieci ale ze przekaz jest prawidlowy . Stad i Polska Jasna Gra itd . Im bardziej podobni do Polski tym bardziej prawidlowa religia ... I oni wiedza komu dziekowac . W sumie przypisywanie sobie zwyciestw to juz jakis poczatek pychy . tak ludy te dja piekne dowoy przywiazania do Boga . Az pieknie popatrzec . Dusza rosnie ... Jak widzicie sport dalece przekracza to co mu sie przypisuje czyli ze jest ,,kultura fizyczna''... Trudno o wieksza prymitywizacje . Jakby tylko chodzilo o miesnie . Cialo jest narzedziem ktorym posluguje sie wola aby czynilo to co ona chce . Ludzie obecnie wysilku nie lubia ajuz zeby zmuszac cialo do dlugotrwalego ... Nie ma mowy . A niby co robili swieci postami praca biczowaniem ? Zadne odkrycie . Apostol wyraznie o tym mowi w slynnych zdaniach o sporcie ... Od poczatku chrzescijanstwa praktykowanie wiary w swych formach porownywano do sportu . I to nie takiego rozrywkowego ale takiego na calosc . Do igrzysk wlasnie . I to nie jest przypadek . W istocie zjawiska podobne z tym ze sportowcy nie maja na ogol pojecia ze tu chodzi o cos wiecej niz medal . Ale nie musza . Wiekszosc ludzi nie wie po co zyje i nie ma swiadomosco co bedzie potem po odejsciu z tego swiata . A to ich nie umniejsza . Ale warto aby wiedzieli ze ich wysilki maja znaczenie nadprzyrodzone . I tam pojma ich sens . Bo Bg naprawde nie bedzie patrzyl kto jaki zawod wykonywal . Liczy sie tylko mio :O))))
Igrzyska sie koncza wiec pora podsumowan...
12 medali to dla Polski minimum jakiego mozna sie spodziewac.
14 to norma.
16 to suces .
A powyzej wielki sukces ...
Tymczasem jest 10 ...
A pamietajmy ze zgarniajaca medale Europa Zachodnia upadla ... Grecja Portugalia maja po 1-2 medale . Byla duzo pula do wziecia po tych upadlych krajach i co ?
Anita Wodarczyk ; "oni nam przeszkadzali"
Anita Wodarczyk
- W reprezentacji niektrzy w ogle nie powinni startowa podczas igrzysk olimpijskich - powiedziaa Anita Wodarczyk w rozmowie z Ryszardem Opiatowskim z "Faktu". Polska srebrna medalistka w rzucie motem w ostrych sowach wypowiedziaa si o dziaaczach Polskiego Zwizku Lekkoatletyki.
- Razem z moim trenerem jestemy przeszkod dla Polskiego Zwizku Lekkoatletyki. Gdy odnosimy sukcesy, to one im si nie podobaj. Wiem, e brzmi to absurdalnie, ale tak niestety si czulimy z trenerem. Przed mistrzostwami wiata dostaam informacj od dyrektora sportowego Piotra Haczka, e musz zdoby minimum na te zawody i nie liczyo si to, e jestem po kontuzji. Przecie mogam dosta "dzik kart" - alia si Wodarczyk.
Polska mociarka zauwaa, e niektrzy s traktowani nieco inaczej. - Pawe Wojciechowski dosta prezent, a pan prezes si wypowiada, e jemu si naley, bo jest mistrzem wiata. (...) W reprezentacji niektrzy w ogle nie powinni startowa podczas igrzysk olimpijskich, bo nie byli zdrowi. Mam nadziej, e nie bdzie wicej takich przekrtw - mwia Anita Wodarczyk.
>>>>
Acha to stad ten tlum ,,dzialaczy sportowych'' wsrod nielicznych zawodnikow ... Chodzi o to aby miec wycieczke do Londynu na koszt zwiazku . Stad pojawiaja sie ,,zawodnicy'' nie potrafiacy skoczyc pobiec ... kulawi niedowidzacy . Aby na kzdego takiego takiego pojechalo 20 ,,dzialczy'' i pobalowalo . Taki ,,system''...
Istotnie musimy byc ostrzy JADA TYLKO CO CO ZDOBYWAJA MINIMUM KWALIFIKACYJNE SWOJEJ DZIEDZINY I TO KILKA RAZY ! To znaczy np. 3 razy przeskocza przebiegna to minimum . Nie raz w zyciu . I trzeba ustali procent dzialaczy jacy moga jechac aby nie bylo kabaretu ze zawodnikow nie widac zza plecow dzialczy...
Wodarczyk: medal dla Heidler niesprawiedliwy
Tak dziwnego konkursu rzutu motem kobiet jak w Londynie jeszcze na Igrzyskach Olimpijskich nie byo. Sdziowie dopiero po jego zakoczeniu mierzyli rzut Betty Heidler z pitej serii i gdy im si to udao, Niemka moga cieszy si z brzowego medalu. Zdaniem srebrnej medalistki Anity Wodarczyk Heidler dostaa go niesprawiedliwie.
W czasie pitkowego konkursu na pocztku pitej serii rzutw zawioda aparatura mierzca odlego. Pech chcia, e mistrzyni wiata z 2010 roku z Barcelony, chwil wczeniej wykonaa swoj zdecydowanie najlepsz prb, posyajc mot daleko poza granic 75. metra.
Nie bdc w stanie poda odlegoci sdziowie zaproponowali Niemce powtrzenie rzutu. Ta si zgodzia, jednak zdekoncentrowana uzyskaa o wiele sabszy wynik.
Gdy konkurs si zakoczy, medalistkami byy Rosjanka Tatiana ysenko (zoto), nasza Anita Wodarczyk (srebro) oraz Chinka Wenxiu Zhang (brz). Jednak Heidler bya nieustpliwa i wymoga zmierzenie swojego najlepszego rzutu. Okazao si, posaa mot na odlego 77 metrw i 12 centymetrw, co dao jej brz. Wynik uwzgldniono, gdy Zhang wraz z ysenko i Wodarczyk wykonyway rund honorow wok stadionu.
Niemcy po konkursie zoszcz si na organizatorw i dziwi si, e co takiego jak brak moliwoci zmierzenia rzutu mogo si w ogle wydarzy. Taki skandal nie moe mie miejsca na igrzyskach - powiedzia dyrektor sportowy Niemieckiego Zwizku Lekkoatletycznego Thomas Kurschilgen. Heidler stwierdzia natomiast, e nastpnym razem usidzie w kole i bdzie je blokowaa tak dugo, a jej rzut zostanie zmierzony.
Dziennik "Bild" pisze, e "oszustwo", ktre uderzyo w Heidler nie byo pierwsz gaf sdziw wobec niemieckich lekkoatletek na IO - wczeniej siedmioboistka Lilli Schwarzkopf nie wiedziaa, czy dostanie srebrny czy brzowy medal, a nawet czy w ogle go dostanie. Zostaa bowiem pomylona z inn zawodniczk i bdnie zdyskwalifikowana. Ostatecznie, po dugim oczekiwaniu, moga w kocu ucieszy si ze srebra.
"Teraz chaos wytworzy si wok Betty Heidler. Na szczcie znw wszystko dobrze si skoczyo. Tak czy inaczej, na tych igrzyskach nie obyo si bez skandali" - dodaje "Bild".
Z kolei nasza medalistka Anita Wodarczyk uwaa, e Heidler otrzymaa medal niesprawiedliwie. - Sdziowie zaproponowali jej dodatkowy rzut, ona zgodzia si go odda, wic ten poprzedni, ktrego jej nie uznano, nie powinien by mierzony. Mona byo go zmierzy wczeniej, taka sytuacja nie powinna si zdarzy na igrzyskach - mwi Wodarczyk w rozmowie z "Rzeczpospolit".
W podobnym tonie wypowiada si rwnie trener najlepszej polskiej mociarki, Krzysztof Kaliszewski. - Kady sportowiec powinien walczy na rwnych warunkach! Przyznali Heidler dodatkowy rzut, a poniewa jej nie wyszed, zmierzyli wczeniejszy, ktry by niezaliczony - skrytykowa sdziw w rozmowie z "Faktem".
Po konkursie Polka i Niemka nie podzikoway sobie za walk, co zreszt w ich przypadku czsto ma miejsce na wanych zawodach. - Ona jest inna, nie przepadamy za sob. Z Tatian (ysenko, zot medalistk IO - przyp. WP) yj dobrze, z Heidler jako nie. Konflikt trwa kilka lat, od kiedy zaczam z ni wygrywa. To nie jest mj problem, ona ma mnie za jakiego wroga, ale nie zamierzam si tym przejmowa - wyznaje srebrna medalistka IO w Londynie.
>>>>
Akurat jesli rzucila a sedziowie NIE POTRAFILI zmierzyc ( coz za absurd ) to nie ma ZADNEJ PODSTAWY aby go nie uznac . Niezaleznie czy rzucala drugi raz . Prawidlowy rzut jest jaky PRAWEM NABYTYM zawodnika i nie mozna go cofnac . Ani uniewaznic . Zatem skoro tylko udalo sie zmierzyc natychmiast sie liczy ...
Oczywiscie rozumiem ze sa konflikty . Tak jest w zyciu . Trzeba je znosic . Ilez musi zniesc Bg ! On musi znosic WSZYSTYKICH ludzi ! WSZYSTKICH . My tylko paru ...
Gowna oskrona ministra si tumaczy :
Mucha: Czuj si odpowiedzialna za przyszo sportu w Polsce. Przed nami trudna droga
>>>>>
Droga trudno i ku coraz wiekszym nizinom .
- Zwizki sportowe musz odzwyczai si od otrzymywania rodkw finansowych na obecnych zasadach. W caym cyklu czteroletnim na przygotowania polskich sportowcw do IO w Londynie wydano prawie 130 mln zotych. Obecnie 160 milionw zotych rocznie trafia do 36 polskich zwizkw sportowych olimpijskich i 33 nieolimpijskich. Finansowanie i wspieranie wszystkiego oznacza w rezultacie niefinansowanie i niewspieranie niczego - powiedziaa w rozmowie z Onetem Joanna Mucha. Minister sportu dodaa te, e czuje si odpowiedzialna za przyszo sportu w Polsce.
>>>>
I znow bzdury . Jakiego wszystkiego ? A co wy tam finansujecie ... Wszystko pada . W Lodzi swieca puste hale sportowe . Zulia rozkrada transformatory i co sie da ...
Z Joann Much - Minister Sportu i Turystyki, posank PO - rozmawia Jacek Nizinkiewicz.
Jacek Nizinkiewicz: Czy wynik polskich sportowcw na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, to sukces czy poraka?
Joanna Mucha: Pod wzgldem liczby medali zachowalimy status quo sprzed czterech lat z Pekinu i omiu z Aten. Kiedy jednak przyjrzymy si kolorom zdobytych medali olimpijskich przyznaj, e w Londynie wypadlimy sabiej.
>>>>
No prosze . Po kolorach da sie jednak cos rozpoznac ...
Dlaczego polsk kadr sta byo tylko na tak saby wynik?
Osignlimy wynik na miar naszych obecnych moliwoci. Tych dziesi medali, to obecny poziom polskiego sportu i niestety nie jest on dla mnie zadowalajcy.
>>>>
Waszego tuskieo sportu . Wynik fantastyczny jak na premiera ,,sporowca'' ktory ,,ozbudowal orliki''...
Jakie refleksje i wnioski wyciga pani na przyszo po IO w Londynie?
Peleton nam ucieka. To zmusza nas do zadania sobie pytania, czy chcemy podj wyzwanie trudnej drogi i przeprowadzi gruntown reform caego systemu, czy te wolimy pozosta tu gdzie jestemy, czyli na rwni pochyej. Uwaam, e nie mamy wyjcia i musimy dokona strategicznych zmian.
>>>>
Takich jak Balcerowicz w gospodarce ???
Dlaczego tych 218 sportowcw wysanych do Londynu, przywiozo 10 medali? Azerbejdan wysa 50 i osign identyczny wynik co Polacy. Przeoylimy ilo nad jako?
Kryteria krajowe i midzynarodowe, jakie zawodnicy musz speni zatwierdza Zarzd Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Podobnie, jak skad polskiej reprezentacji olimpijskiej. Uwaam, e tworzc reprezentacj na przysze igrzyska powinnimy raczej skupi si na jakoci przygotowanych do igrzysk olimpijskich zawodnikw, a nie ich liczbie. Jeli chcemy poprawi nasz pozycj w wiatowym sporcie podczas igrzysk olimpijskich, musimy zastosowa wysze kryteria kwalifikacyjne. Bdzie to wymagao odwanych i niepopularnych decyzji.
>>>>
O tym pisalem wiec zadne odkrycie ... Ale glownie pisalem o wyjazdach ,,dzialczy'' ...
Rawdaska, Doga, Jdrzejczak, siatkarze – nie dali nam poczucia sukcesu. Milimy zbyt due nadzieje, czy zawiody gwiazdy, ktrych czas przemija?
W tej chwili nie bd dokonywaa ocen, bo to nic nie da. Podczas zmaga naszych sportowcw byy i rozczarowania i niespodzianki. Ale na podsumowanie przyjdzie czas po przeanalizowaniu wszystkich czynnikw, ktre miay wpyw na ostateczny wynik naszej reprezentacji.
Marny wynik to wina szkoleniowcw, caego systemu szkolenia, PKOl, zbyt maych nakadw na sport od najwczeniejszych lat w szkole czy moe sportowcw?
Trzeba sobie jasno powiedzie, e polskiego sportu nie naprawimy, jeeli nie pomylimy o nim jak o systemie naczy poczonych. Sport to piramida, na ktrej szczycie znajduje si sport wyczynowy, podstaw jest sport powszechny. I wanie w ten sektor zamierzam przesun cz rodkw finansowych. Licz w tym zakresie na cis wspprac z samorzdami.
>>>>
Tak piarmida . jak Amber Gold ...
Czy w zwizkach sportowych finansowanych przez pastwo, w PKOl powinny nastpi zmiany personalne? Czy wycignie pani konsekwencje za najgorszy wynik naszego kraju w igrzyskach od 60 lat?
Postawmy spraw jasno. Zwizki sportowe musz odzwyczai si od otrzymywania rodkw finansowych na obecnych zasadach. W cigu najbliszego roku ministerstwo opracuje zasady finansowania na wyranie i cile okrelone zadania, i po spenieniu okrelonych warunkw. Pierwszym z nich dla czci zwizkw bdzie opracowanie planu naprawczego. W moim przekonaniu podatnik polski nie powinien finansowa zwizku sportowego, ktry nie szkoli modych, nie ma kadry w adnej z kategorii juniorskich lub nie ma tam rokujcych modych zawodnikw, czy nie przygotowuje wiarygodnego planu szkoleniowego.
>>>>
Czyli do tej pory finansowal ? To istotnie ,,piramidy''...
Czy problemem s nakady finansowe na przygotowanie sportowcw przed IO? Ile pienidzy wydano na szkolenie Polakw przed IO w Londynie, a jakie rzeczywicie rodki s konieczne, eby odnie sukces?
W caym cyklu czteroletnim na przygotowania polskich sportowcw do IO w Londynie wydatkowano prawie 130 mln zotych, a sportowcy po raz pierwszy przygotowywali si w oparciu o utworzony przez ministerstwo program "Klub Polska Londyn 2012". Wedug mnie, pienidzy byo wystarczajco duo. Problemem nie s finanse, a system, ktry musimy zacz reformowa.
>>>>
Acha czyli stworzylsicie program . To juz iemy skad ,,sukces''...
Czy problemem jest brak specjalizacji Polski w danych dziedzinach sportowych? Moe powinnimy bra przykad z Wgrw, ktrzy na londyskiej olimpiadzie postawili na poszczeglne dyscypliny i odnieli sukces?
Zgadzam si. Musimy w kocu odway si na okrelenie w ramach sportu wyczynowego dyscyplin strategicznych. Obecnie 160 milionw zotych rocznie trafia do 36 polskich zwizkw sportowych olimpijskich i 33 nieolimpijskich. Finansowanie i wspieranie wszystkiego oznacza w rezultacie niefinansowanie i niewspieranie niczego. Dla wszystkich krajw, podejmujcych si programu naprawczego, ten element by kluczowy.
Czy czuje si pani w jaki sposb winna za saby wynik naszych sportowcw w Londynie?
Na to pytanie odpowiem inaczej. Czuj si odpowiedzialna za przyszo sportu w Polsce, za przysze sukcesy naszych zawodnikw. Ale jak ju wczeniej wspominaam, przed nami trudna droga. Myl, e wystarczy determinacji, nie tylko mnie, ale wszystkim, ktrzy bd t przyszo tworzy.
A czy kultura sportowa jest Polakom obca? Polacy s tylko biernymi sportowcami?
Bez wtpienia, oprcz zmian w systemie, musimy pooy duy nacisk na popularyzacj sportu powszechnego. W tym momencie pracujemy nad midzyresortow kampani, ktrej celem bdzie m.in. promowanie aktywnoci sportowej wrd Polakw. Licz na to, e bdzie to pierwszy, duy krok w zakresie promocji sportu. W Wielkiej Brytanii, ktr stawiamy sobie za wzr, obecnie toczy si dyskusja nad wprowadzeniem w szkoach obowizkowych dwch godzin WF-u dziennie. Chciaabym ebymy rwnie dotarli do takiego stadium rozwoju sportu powszechnego w Polsce.
>>>>
Orliki - no to juz znamy ...
Na koniec prosz zdradzi, na czym ma polega zmiana systemu przygotowa zapowiadana przez Ministerstwo Sportu i od kiedy ma zosta wdroona?
Tak jak ju wspominaam, gwnym celem bdzie postawienie na sport powszechny. Od wrzenia mam zamiar przeprowadzi 16 spotka we wszystkich wojewdztwach. Chc rozmawia z wadzami lokalnymi, szefami komisji sportu, przedstawicielami klubw i nauczycielami WF. Zaley mi na poprawie dostpnoci obiektw. Mamy wiele hal i boisk, ale co nam po nich, skoro po lekcjach s zamknite. Musimy te lepiej dowartociowa trenerw pracujcych z juniorami, bo to od nich zaczyna si polski sport.
>>>>
PO-gadamy PO-gadamy i medale beda ...
Czyli wracamy do kwestii finansowych?
Dochodzi tutaj, te ju wspomniana przeze mnie, zmiana finansowania zwizkw sportowych i okrelenie sportw strategicznych, ale rwnie kilka innych elementw, bez ktrych cay system nie ma szansy dziaa.
Zna pani recept na to jak hodowa w Polsce przyszych medalistw olimpijskich?
Myl, e zaoenia projektu "Klub Polska" naley uzna za waciwy kierunek zmian. Z ca pewnoci trzeba nadal intensywnie pracowa ze zwizkami sportowymi nad szczegami poprawy, nie mona jednak zaprzeczy tezie, e jego zaoenia sprawdziy si w duym procencie. Co wicej, zdecydowana wikszo potg sportowych stosuje zasady zarzdzania projektowego w przygotowaniach do imprez midzynarodowych. Przykadem tego s choby Brytyjczycy ze swoim programem "GB Team" wprowadzonym po Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.
Ale profilaktycznie ju pani studzi zapa Polakw zapowiadajc, e na sukces w nastpnych igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 r. nie ma co liczy? Jest a tak le?
Zrobimy wszystko co si da, eby w Rio byo lepiej, ale jeli chcemy zdecydowanych zmian musimy zacz od juniorw. Dlatego kluczowe s dla nas igrzyska za osiem lat i kolejne. Wikszy nacisk na rozwj sportu powszechnego, postawienie na dyscypliny strategiczne, zmiana finansowania zwizkw sportowych oraz podnoszenie jakoci szkolenia i doszkalanie kadry trenerskiej – to kluczowe kierunki zmian w polskim sporcie.
Dzikuj za rozmow.
Rozmawia: Jacek Nizinkiewicz
>>>>
Czyli w Rio najwyzej 5 medali a i to jak dobrze pojdzie ...
Dzis w dobie spadajacego PKB na skutek dzialan RPP i NBP obsadzonych przez tuskowcow nakalady beda coraz mniejsze . Klube beda likwidowane . Bedzie coraz gorzej . Zielona Wyspa zamieni sie w Morze Czerwone a ministra jest tylko smutna kropka nad i czy raczej I . Jest symbolem upadku...
Jarosaw Stryk, "Rzeczpospolita" | Przewodnik Katolicki
Walcz nie tylko z przeciwnikiem
Ponad cztery tysice sportowcw ze 166 krajw rywalizuje w Londynie na Stadionie Olimpijskim. Wzrusze i emocji bdzie pewnie jeszcze wicej ni w lipcu, cho uzyskane rekordy bd zapewne nisze. Ale w tej olimpiadzie na pewno nie chodzi tylko o wynik.
Polscy paraolimpijczycy tradycyjnie przywo z igrzysk wicej medali ni w peni sprawni sportowcy. Czy w Londynie bdzie podobnie? Wiele wskazuje na to, e tak, cho 101-osobowa grupa niepenosprawnych sportowcw, ktra bdzie reprezentowa Polsk, musi zmaga si z wieloma trudnociami. Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Longin Komoowski przyzna, e przygotowania do igrzysk nie przebiegay tak, jakby sobie tego wszyscy yczyli. Byy perturbacje finansowe, ktre na szczꭶcie zostay przezwyciꭿone.
– Wiem, e trenerzy robi kalkulacje co do medali. Szacujemy, e liczba trofew, mimo trudnoci w przygotowaniach, powinna by nie mniejsza anieli w Pekinie, skd nasi sportowcy przywieli 30 medali – mwi Komoowski.
Z kopotami do Londynu
O paraolimpijczykach w naszym kraju mwi si zazwyczaj niewiele. W ostatnich dniach gwnie za spraw problemw, z jakimi przyszo si im zmaga przed wyjazdem do Londynu. Najpierw pojawiy si nieprawdziwe, jak si pniej okazao, informacje, e firma odzieowa, ktra ubieraa polskich olimpijczykw, nie chce ubra niepenosprawnych sportowcw. Nastpnie "Rzeczpospolita" ujawnia, e pastwowy przewonik PLL LOT odmwi przewiezienia paraolimpijczykom niezbdnych dla ich funkcjonowania wzkw inwalidzkich i sportowych.
Na szczꭶcie zgosia si prywatna firma, ktra zadeklarowaa, e za darmo przewiezie sprzt. Wreszcie okazao si, e Telewizja Polska nie pokae transmisji na ywo ze zmaga polskich paraolimpijczykw, cho takie relacje przeprowadz telewizje publiczne innych krajw, ktrych reprezentanci bd walczy na igrzyskach. Do Londynu TVP wyle tylko jednego dziennikarza i operatora.
– Kiedy podczas jednego ze spotka z przedstawicielami TVP, dotyczcego w ogle pokazywania niepenosprawnych w telewizji, usyszaem prywatnie takie zdanie: "Wiesz, niepenosprawni s mao estetyczni, trudno ich ciekawie pokaza". Moe i w tym przypadku jest to powd? – zastanawia si wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Robert Szaj.
Nic zatem dziwnego, e niepenosprawni sportowcy nie kryj rozczarowania takim obrotem sprawy. "Na dwa dni przed wylotem czytam takie pokrzepiajce sowa. Ja wiedziaem, e tak bdzie. Przychodzi mi tylko jedna myl skierowana w kierunku TVP: «Walcie si w bek!!!»" – napisa na swojej stronie internetowej parolimpijczyk z Poznania, pywak Krzysztof Paterka, ktry urodzi si bez lewego przedramienia i doni.
Skd ten pomys
Biorc to pod uwag, warto przybliy nieco idee igrzysk sportowcw niepenosprawnych. Tym bardziej e Polska ma w nich olbrzymie osignicia. Twrc idei igrzysk paraolimpijskich by sir Ludwig Guttmann, neurochirurg w szpitalu w Stoke Mandeville, ktry jako pierwszy na szerok skal – jeszcze w czasie II wojny wiatowej – wprowadzi sportowe formy terapeutyczne do szpitali. W trakcie pierwszych igrzysk paraolimpijskiech w Rzymie papie Jan XXIII okreli Guttmanna "Coubertinem igrzysk paraolimpijskich".
Igrzyska organizowane s systematycznie, w cyklu czteroletnim poczwszy od roku 1960 – letnie, a od 1976 r. rwnie zimowe. Odbywaj si w terminie 2–3 tygodni po zakoczeniu igrzysk olimpijskich, a od igrzysk w Seulu w 1988 r. take na tych samych obiektach, na ktrych wczeniej rywalizowali w peni sprawni sportowcy. Konkurencje, w ktrych startuj sportowcy, s w wikszoci takie same jak podczas tradycyjnych igrzysk. Cho s te pewne wyjtki, jak np. goalball (gra druynowa dla osb niewidomych i sabowidzcych.) czy te Boccia (wywodzca si od woskiej gry w bule – bocce), a take konkurencje druynowe rozgrywane na wzkach (np. siatkwka czy pika nona).
Polska potga
Polacy po raz pierwszy wzili udzia w igrzyskach paraolimpijskich w Heidelbergu w 1972 r. Dzi na historyczny dorobek polskich sportowcw niepenosprawnych skada si a 656 medali zdobytych podczas letnich igrzysk paraolimpijskich. Przez wiele lat nasza reprezentacja bya jedn z najwikszych sportowych potg w sportach uprawianych przez osoby niepenosprawne. Apogeum naszych sukcesw przypado na lata 80.
Podczas VI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Arnhem w Holandii w 1980 r. nasza reprezentacja zajꭳa nawet drugie miejsce w tabeli medalowej. Polacy wywalczyli 75 medali zotych, 50 srebrnych i 52 brzowe i dali wyprzedzi si tylko ekipie USA.
Po tym, jak igrzyska paraolimpijskie zaczꭳy odbywa si w tych samych miastach i na tych samych obiektach co tradycyjne, liczba medali zdobywanych przez Polakw zaczꭳa systematycznie spada. Wiele krajw bowiem mocno dofinansowao sport osb niepenosprawnych. W wielu krajach sportowcy otrzymali sprzt, orodki szkoleniowe i dofinansowania. Mimo to Polacy wci zdobywaj wicej medali na paraolimpiadzie ni w tradycyjnych igrzyskach.
Na pekiskiej olimpiadzie Polacy zdobyli 10 medali, a udzia wziꭳo w niej 263 zawodnikw, natomiast wrd 94 uczestnikw niepenosprawnych a 30 wrcio z medalami. Niestety, mimo tych sukcesw paraolimpiada ma w Polsce znaczenie marginalne, a niewielkie zainteresowanie spoeczne przekada si na niewielkie wsparcie finansowe pastwa oraz wpywy z marketingu. W ten sposb sporty uprawiane przez niepenosprawnych s jednymi z najbardziej niedofinansowanych w kraju.
Legendy igrzysk
Igrzyska paraolimpijskie maj te swoich legendarnych sportowcw. Jednym z nich jest polski sabowidzcy oszczepnik i picioboista Mirosaw Pych. W marcu tego roku skoczy 40 lat. Dotd uczestniczy w igrzyskach paraolimpijskich piciokrotnie – w Barcelonie (1992 r.), Atlancie (1996 r.), Sydney (2000 r.), Atenach (2004 r.) i Pekinie (2008 r.).
– Jak Bg da, to w Londynie bdzie dziesity medal – mwi Pych przed wylotem na igrzyska. Karier sportow rozpoczyna w poznaskim "Starcie", z ktrego przeszed do "Startu" w Gorzowie. Jest medalist i rekordzist Polski, Europy i wiata w rzucie oszczepem. Zdoby take kilkanacie medali mistrzostw wiata i Europy w rzucie oszczepem, picioboju lekkoatletycznym i biegach sprinterskich. Za swoje osignicia zosta w 2008 r. odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyskiego Krzyem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski; to najwysze odznaczenie, jakie nadano niepenosprawnemu sportowcowi.
Legend staa si te tenisistka stoowa Natalia Partyka, ktra urodzia si bez prawego przedramienia. Ta zaledwie 23-letnia zawodniczka to ju dwukrotna zota medalistka w kategorii indywidualnej i dwukrotna wicemistrzyni w druynowej. Natalia na co dzie rywalizuje rwnie z penosprawnymi sportowcami. Tak byo podczas igrzysk w Pekinie i Londynie, gdzie zdobya olbrzymie uznanie wrd publicznoci. Na paraolimpiadzie bdzie jedn z gwnych faworytek do medali.
Mistrzowie doceniaj
Zmagania swoich niepenosprawnych kolegw doceniaj inni polscy sportowcy. Tym bardziej e ich trening niemal niczym si nie rni od treningu paraolimpijczykw. Niedawno napisaa o tym na swoim blogu Justyna Kowalczyk. „Tak naprawd dopiero rok temu zobaczyam, na czym polega trening niepenosprawnego sportowca. Tu, w Snow Farm w Nowej Zelandii, miaam wielki zaszczyt obserwowa japoskich i kanadyjskich biegaczy narciarskich. Wstyd si przyzna, wielki wstyd, ale nie sdziam, e tak wiele pracuj. Oj, ignorantko...
Okazao si, e zajmuje im to tyle czasu, ile mnie. e jest rwnie wysoka specjalizacja. e najlepsi, tak jak ja, cay rok spdzaj na walizkach” – napisaa mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich. I rwnoczenie zaapelowaa: "Drodzy Pastwo, jeli chcecie przeywa, to, co w sporcie najwaniejsze. Emocje prawdziwe, niezepsute wielk kas, popularnoci. Jeli chcecie zobaczy walk o wszystko, nieprawdopodobne wrcz przeamywanie ludzkich barier, ledcie paraigrzyska. Naprawd warto!" – zachca Justyna Kowalczyk. Wypada si tylko do tego apelu przyczy. Cae igrzyska bdzie mona ledzi w internecie na stronie www.paralympic.org.
Mimo sukcesw zawodnikw paraolimpiada ma w Polsce znaczenie marginalne, a niewielkie zainteresowanie spoeczne przekada si na niewielkie wsparcie finansowe pastwa oraz wpywy z marketingu.
>>>>
Co 3 (para) olimpijczyk z Polski przywozi medal . I co 30 ty !!! olimpijczyk ... To mowi wszystko ...
Polscy paraolimpijczycy zdobyli na wanie zakoczonych igrzyskach 36 medali (dla przypomnienia olimpijczycy miesic temu zdobyli tylko ich 10), w tym a 14 zotych (olimpijczycy tylko 2). To wielki sukces naszych sportowcw, ktrzy zajli bardzo wysokie, dziewite miejsce w klasyfikacji medalowej. Bardzo prosz o wpisywanie si z gratulacjami dla naszych paraolimpijczykw, ktrzy w swojej rywalizacji sportowej musz przecie zawsze walczy nie tylko z konkurentami, ale przede wszystkim z wasnymi ograniczeniami fizycznymi i psychicznymi.
>>>>>
Nawet 36 medali ! Jeszcze wiecej . Sukces jest tak wielki ze nawet trudno policzyc ... Ale az 14 zlotych ...
Czyli na jeden medal zloty 6,5 reprezentanta a w oficjalnych igrzyskach 120 reprezentantow . Czyli nawet 20 razy gorzej ci niby ,,pelnosprawni''... Kto tu jest niepelnosprawny ???