Maurycy Gottlieb .
Serwis znalezionych frazAshley...
Ponad 30 dzie³ Maurycego Gottlieba na wystawie w £odzi
Ponad 30 dzie³ Maurycego Gottlieba, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy pochodzenia ¿ydowskiego, ogl±daæ bêdzie mo¿na od 3 pa¼dziernika na wystawie w Muzeum Pa³ac Herbsta w £odzi. To pierwsza od niemal 25 lat monograficzna wystawa tego artysty w Polsce.
Na wystawie "Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu to¿samo¶ci" pokazane zostan± dzie³a malarza pochodz±ce z polskich i zagranicznych kolekcji muzealnych, m.in. z Musée d'art et d'histoire du Judaisme w Pary¿u czy The Israel Museum i Tel Aviv Museum of Art. Czê¶æ z nich nie by³a dot±d prezentowana na wystawie w Polsce.
- To pierwsza wystawa monograficzna Maurycego Gottlieba od blisko æwieræwiecza. Okazja zobaczenia jego prac zestawionych razem jest niepowtarzalna - powiedzia³a kurator wystawy Maria Milanowska.
Dla Maurycego Gottlieba malarstwo stanowi³o narzêdzie do nawi±zania dialogu pomiêdzy Polakami i ¯ydami. Wystawa prezentowana w Pa³acu Herbsta ma przybli¿aæ d±¿enia artysty do pojednania i zasymilowania obu narodów.
- Gottlieb wywodzi³ siê ze ¶rodowiska ¿ydowskiego, ale nale¿a³ do grupy ¯ydów postêpowych, nurtu haskali, czyli ¿ydowskiego o¶wiecenia. Uczyni³ malarstwo jêzykiem uniwersalnym, umo¿liwiaj±cym porozumienie pomiêdzy przedstawicielami ró¿nych wyznañ i narodowo¶ci - doda³a.
Maurycy Gottlieb zmar³ w wieku zaledwie 23 lat. Mimo to uwa¿any jest za najwybitniejszego malarza ¿ydowskiego XIX wieku. Artysta pozostawi³ bogaty dorobek, w niezwyk³y sposób ³±cz±cy w sobie m³odzieñcz± emocjonalno¶æ z dojrza³o¶ci±, a ekspresjê z bieg³o¶ci± warsztatow±. W swym malarstwie siêga³ zarówno do tematów inspirowanych rodzim± tradycj±, polsk± kultur±, poezj± i wydarzeniami historycznymi. By³ uczniem Jana Matejki, co te¿ go wyró¿nia w¶ród artystów ¿ydowskich.
- Jego wielkim marzeniem by³o malowanie tematów historycznych, w których przedstawia³by losy narodu polskiego jaki i ¯ydów, wspólne momenty w dziejach historii dla obu narodów, wskazuj±ce na to, ¿e mo¿liwa jest asymilacja i pojednanie - doda³a kuratorka wystawy.
Du¿± czê¶æ ³ódzkiej ekspozycji bêd± stanowi³y portrety, nie zabraknie te¿ autoportretów przedwcze¶nie zmar³ego artysty. - W dziedzinie portretu by³ artyst± wyj±tkowym. Stawia³ na oddanie aspektu emocjonalnego portretowanej postaci i to by³o te¿ bardzo zauwa¿alne w kilku zachowanych jego autoportretach - podkre¶li³a Milanowska.
Na wystawie znajdzie siê m.in. jeden z jego najs³ynniejszych autoportretów "Ahaswer" z 1876 r., gdzie artysta przedstawi³ siebie zarówno pod postaci± króla perskiego Ahaswerusa, który ofiarowa³ ¯ydom wolno¶æ, ale tak¿e mitycznego ¯yda Wiecznego Tu³acza. Na ekspozycji pojawi± siê te¿ dzie³a dotycz±ce tematyki religijnej i ¿ydowskiej.
Wystawie towarzyszyæ bêdzie publikacja naukowa zawieraj±ca eseje po¶wiêcone twórczo¶ci Maurycego Gottlieba, jego wp³ywu na rozwój sztuki i kultury ¿ydowskiej. Na pocz±tku grudnia planowana jest równie¿ konferencja naukowa po¶wiêcona arty¶cie. Muzeum planuje te¿ wydarzenia edukacyjne m.in.: warsztaty rodzinne, dla osób z dysfunkcj± wzroku, a tak¿e koncert muzyki klezmerskiej. Dzia³ edukacji przygotowa³ audiodeskrypcjê do kilku wybranych prac prezentowanych na wystawie.
Ekspozycjê w ³ódzkim muzeum bêdzie mo¿na ogl±daæ do 1 lutego 2015 roku.
Maurycy Gottlieb (1856-1879) jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy pochodzenia ¿ydowskiego. Studiowa³ malarstwo w akademiach sztuk piêknych, m.in. w Wiedniu, Krakowie i Monachium.
W¶ród dzie³ Gottlieba przewa¿aj± obrazy o tematyce ¿ydowskiej ("¯ydzi modl±cy siê" z 1878 r. lub "Shylock Jessyka" z 1876 r.), biblijnej ("Chrystus w ¶wi±tyni" z 1879 r.) oraz historycznej ("Zygmunt August i Barbara" z 1874 r.). Artysta by³ te¿ autorem portretów i studiów portretowych. Wszystkie jego obrazy, utrzymane w gamie soczystych barw, cechuje nastrojowo¶æ, ekspresja i egzotyka. By³ obdarzony wyj±tkowym wyczuciem harmonii, koloru i wra¿liwo¶ci± na ¶wiat³o.
Muzeum Pa³ac Herbsta jest oddzia³em Muzeum Sztuki w £odzi i mie¶ci siê w dawnej rezydencji Herbstów, rodziny ³ódzkich fabrykantów. W odrestaurowanej dawnej pa³acowej powozowni znajduje siê Galeria Sztuki Dawnej, w której prezentowane s± arcydzie³a polskiego malarstwa, w tym prace Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczó³kowskiego czy Stanis³awa Wyspiañskiego. W Muzeum dzia³a jedyny w Polsce innowacyjny system "Podszepty", który osobom z dysfunkcj± wzroku umo¿liwia samodzielne i bezpiecznie zwiedzanie muzealnych przestrzeni.
...
Znakomity malarz który niestety nie osi±gn±³ pe³ni twórczego rozkwitu tu na ziemi bo zmar³ bardzo m³odo . Jednak ten pocz±tek ju¿ pokaza³ wielkie mo¿liwo¶ci . A oczywi¶cie rozwin±³ siê u Boga po ¶mierci ziemskiej z Jezusem którego malowa³
Pierwsza od lat monograficzna wystawa dzie³ Maurycego Gottlieba
Nieprezentowane od wielu lat na wystawach w Polsce dzie³a Maurycego Gottlieba, uznawanego za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XIX w. pochodzenia ¿ydowskiego, mo¿na ogl±daæ od pi±tku na wystawie w Muzeum Pa³ac Herbsta w £odzi.
Autorom wystawy "Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu to¿samo¶ci" uda³o siê zgromadziæ ponad 30 dzie³ malarza pochodz±cych z polskich i zagranicznych kolekcji, m.in. z Musée d'art et d'histoire du Judaisme w Pary¿u, The Israel Museum i Tel Aviv Museum of Art. Kilka dzie³ nie by³o dot±d w ogóle prezentowanych w Polsce.
Maurycy Gottlieb zmar³ w wieku zaledwie 23 lat. Mimo to uwa¿any jest za najwybitniejszego malarza ¿ydowskiego XIX wieku. Artysta pozostawi³ dorobek, który w niezwyk³y sposób ³±czy w sobie m³odzieñcz± emocjonalno¶æ z dojrza³o¶ci±, a ekspresjê z bieg³o¶ci± warsztatow±. W swym malarstwie siêga³ zarówno do tematów inspirowanych rodzim± tradycj±, polsk± kultur±, poezj± i wydarzeniami historycznymi.
Ostatnia monograficzna wystawa artysty odby³a siê w Polsce w 1991 roku. - Wiele dzie³ Gottlieba zosta³o zniszczonych lub zagrabionych podczas II wojny ¶wiatowej, a inne s± rozproszone po prywatnych i muzealnych kolekcjach na ca³ym ¶wiecie. Zgromadzenie ich w jednym miejscu nie jest ³atwe - powiedzia³a kurator wystawy Maria Milanowska.
Podkre¶li³a, ¿e dla Gottlieba malarstwo stanowi³o narzêdzie do nawi±zania dialogu pomiêdzy Polakami i ¯ydami. Wystawa prezentowana w Pa³acu Herbsta ma przybli¿aæ d±¿enia artysty do pojednania i zasymilowania obu narodów.
- Gottlieb wywodzi³ siê ze ¶rodowiska ¿ydowskiego, ale nale¿a³ do grupy ¯ydów postêpowych, nurtu haskali, czyli ¿ydowskiego o¶wiecenia. Uczyni³ malarstwo jêzykiem uniwersalnym, umo¿liwiaj±cym porozumienie pomiêdzy przedstawicielami ró¿nych wyznañ i narodowo¶ci - doda³a.
£ódzka ekspozycja podzielona zosta³a na trzy czê¶ci. W pierwszej mo¿na zobaczyæ dzie³a o tematyce ¿ydowskiej, a jej "per³±" - jak przyznaje Milanowska - jest wielkoformatowy obraz "¯ydzi modl±cy siê w trakcie ¶wiêta Jom Kipur", wykonany na niespe³na rok przed ¶mierci± artysty, a pochodz±cy z Muzeum Sztuki w Tel Avivie. Jom Kipur to ¦wiêto Pojednania, a dzie³o nawi±zuje do idei Gottlieba, który d±¿y³ do pojednania poprzez sztukê ponad nacjami.
- To dzie³o o silnej wymowie, co podkre¶la równie¿ fakt, ¿e sam artysta umie¶ci³ w nim swoje autoportrety - przedstawi³ siê jako ma³y ch³opiec, nastolatek i m³ody mê¿czyzna, który w centralnej czê¶ci kompozycji stoi podparty i pogr±¿ony w my¶lach. Zastanawia siê nad swoim losem, ale my¶lê te¿, ¿e nad ide± swojej sztuki - doda³a kurator wystawy.
Na wystawie zgromadzono tak¿e kilka autoportretów artysty. Zobaczyæ mo¿na m.in. jeden z jego najs³ynniejszych autoportretów "Ahaswer" z 1876 r., pochodz±cy z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Artysta przedstawi³ na nim siebie zarówno pod postaci± króla perskiego Ahaswerusa, który ofiarowa³ ¯ydom wolno¶æ, ale tak¿e mitycznego ¯yda Wiecznego Tu³acza. - Dzie³o to spina praktycznie ca³± ideê malarstwa Gottlieba. Z jednej strony pragnie pojednania i porozumienia, a z drugiej strony mia³ on ¶wiadomo¶æ tego, ¿e skazuje siê na wieczn± tu³aczkê - doda³a kuratorka.
Innym niezwykle cennym dzie³em na wystawie jest pochodz±cy z paryskiego Muséed'art et d'histoire du Judaisme autoportret namalowany w 1879 r., czyli w roku ¶mierci artysty, najprawdopodobniej ostatni, nad którym pracowa³. "Dzie³o niezwykle nowoczesne w sposobie malowania, mo¿na powiedzieæ wrêcz awangardowe. Pokazuje Gottlieba jako twórcê otwartego te¿ na inne nurty i zjawiska w sztuce, a jednocze¶nie ukazuj±ce jego emocjonalno¶æ i wra¿liwo¶æ" - oceni³a Milanowska.
W trzeciej czê¶ci ekspozycji zobaczyæ mo¿na dzie³a prezentuj±ce ró¿norodno¶æ malarstwa Gottlieba - kompozycje nawi±zuj±ce do motywów biblijnych, odwo³uj±ce siê do tematyki orientalnej, historycznej oraz portrety. W tej ostatniej dziedzinie - jak przyznaje kuratorka wystawy - by³ on artyst± wyj±tkowym.
- By³ fenomenalnym portrecist± i w tej dziedzinie wykonywa³ dzie³a naprawdê mistrzowskie. Widzimy ju¿ w pe³ni ukszta³towanego artystycznie cz³owieka, który maluj±c portrety skupia siê nie tylko na podobieñstwie fizycznym, ale na oddaniu stanu emocjonalnego i charakteru portretowanych osób - doda³a.
Przyzna³a, ¿e rozmowy z polskimi i zagranicznymi instytucjami na temat wypo¿yczenia prac Gottlieba na wystawê nie by³y ³atwe i trwa³y d³ugo. - Pertraktacje zwykle nie s± proste, ale jestem szczê¶liwa z efektu finalnego i ¿e dzie³a, które nie by³y w Polsce prezentowane przez lata, mo¿emy przedstawiæ w £odzi - podkre¶li³a Milanowska.
Ekspozycjê w ³ódzkim muzeum bêdzie mo¿na ogl±daæ do 1 lutego 2015 roku.
Wystawie towarzyszyæ bêdzie publikacja naukowa zawieraj±ca eseje po¶wiêcone twórczo¶ci Gottlieba, jego wp³ywu na rozwój sztuki i kultury ¿ydowskiej. Na pocz±tku grudnia planowana jest równie¿ konferencja naukowa po¶wiêcona arty¶cie. Muzeum planuje te¿ wydarzenia edukacyjne m.in.: warsztaty rodzinne, dla osób z dysfunkcj± wzroku, a tak¿e koncert muzyki klezmerskiej. Dzia³ edukacji przygotowa³ audiodeskrypcjê do kilku wybranych prac prezentowanych na wystawie.
Maurycy Gottlieb (1856-1879) jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy pochodzenia ¿ydowskiego. Studiowa³ malarstwo w akademiach sztuk piêknych, m.in. w Wiedniu, Krakowie i Monachium. By³ uczniem Jana Matejki.
W¶ród dzie³ Gottlieba przewa¿aj± obrazy o tematyce ¿ydowskiej ("¯ydzi modl±cy siê" z 1878 r. lub "Shylock Jessyka" z 1876 r.), biblijnej ("Chrystus w ¶wi±tyni" z 1879 r.) oraz historycznej ("Zygmunt August i Barbara" z 1874 r.). Artysta by³ te¿ autorem portretów i studiów portretowych. Wszystkie jego obrazy, utrzymane w gamie soczystych barw, cechuje nastrojowo¶æ, ekspresja i egzotyka. By³ obdarzony wyj±tkowym wyczuciem harmonii, koloru i wra¿liwo¶ci± na ¶wiat³o. Zmar³ na skutek powik³añ po zapaleniu gard³a.
...
Tak pamietajmy o sztuce polskiej . XIX wiek byl nie tylko rozkwitem poezji w Polsce ale i malarstwa a o tym juz nie ucza w szkolach bo nie ma plastyki . Mozna by troche na jezyku polskim poswiecic czasu chocby reprodukujac obrazy w podrecznikach ... Cos dzieci powinny wiedziec mimo ze malarzami nie beda na ogol ale poetami tez ...
"W poszukiwaniu to¿samo¶ci" - wystawa dzie³ Maurycego Gottlieba
Poszukiwanie to¿samo¶ci to g³ówny w±tek wystawy dzie³ Maurycego Gottlieba - ¿ydowskiego malarza tworz±cego w polskim ¶rodowisku artystycznym, któr± od czwartku mo¿na ogl±daæ w Krakowie.
W Kamienicy Szo³ayskich - oddziale Muzeum Narodowego - prezentowanych jest 46 obrazów i rysunków Gottlieba wypo¿yczonych z kilkunastu polskich i zagranicznych instytucji, m.in. z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Pary¿u, Muzeum Sztuki w Tel Awiwie.
Maurycy Gottlieb jest uwa¿any za pierwszego artystê ¿ydowskiego, który w swojej twórczo¶ci tak mocno odnosi³ siê do relacji polsko-¿ydowskich i czêsto siêga³ po tematy historyczne, odwo³uj±c siê do wydarzeñ wspólnych dla obu narodów.
- Gottlieb uwa¿a³, ¿e uniwersalny jêzyk sztuki to doskona³e medium, ¿eby jasno zamanifestowaæ swoj± postawê. Czu³ siê ¯ydem, ale i Polakiem. Mówi³, ¿e losy obu narodów s± pe³ne cierpienia i to jest spoiwo, które stanowi pomost pomiêdzy kultur± polsk± i ¿ydowsk± - mówi³a kurator wystawy Maria Milanowska.
Zwiedzaj±cy zobacz± m.in. obraz "¯ydzi modl±cy siê w synagodze podczas Jom Kippur". Artysta na tym p³ótnie sportretowa³ siê trzykrotnie: jako dziecko, nastolatek i m³ody mê¿czyzna. Uwieczni³ te¿ swoj± narzeczona Laurê Rosenfeld, jej matkê oraz zmar³ych cz³onków swojej rodziny. - ¦wiêto Jom Kippur jest dniem pojednania, ma wymiar duchowy, ale i uniwersalny. Gottlieb chce propagowaæ swoj± kulturê i tradycjê, od której nigdy siê nie odcina, ale chce siê te¿ pojednaæ ze wszystkimi odbiorcami swojej sztuki. Ten problem poszukiwania samego siebie, odpowiadania na pytanie: "kim jestem" powiela wielokrotnie - doda³a Milanowska.
Przyk³adem stawiania pytania o to¿samo¶æ jest s³ynny autoportret malarza "Ahaswer", na którym przedstawi³ siebie jako króla perskiego, ale tak¿e mitycznego ¯yda Wiecznego Tu³acza.
Na wystawie po raz pierwszy w Polsce pokazywane s± obrazy wypo¿yczone z Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Pary¿u: autoportret wykonany w roku ¶mierci artysty oraz obraz "Król Kazimierz Wielki i jego ¿ydowska metresa" - przywo³uj±cy wspólne momenty w historii ¯ydów i Polaków.
Maurycy Gottlieb umar³ w wieku zaledwie 23 lat, ale jak podkre¶laj± historycy sztuki by³ wyj±tkowo dojrza³y, tak¿e artystycznie. Choæ nie by³ tak znanym malarzem, jak jego m³odszy brat Leopold, by³ znakomitym portrecist±. - Maurycy Gottlieb chcia³ tworzyæ kompozycje historyczne, wielkoformatowe, a to, co zachwyca w jego dorobku to portrety i autoportrety. Stawia³ nie tyle na oddanie podobieñstwa portretowanych osób, ale zwraca³ uwagê na aspekt emocjonalny. Ka¿d± osobê stara³ siê poznaæ i zrozumieæ. Widaæ to choæby w portrecie Ignacego Kurandy - prezesa Gminy ¯ydowskiej w Wiedniu, mecenasa Gottlieba - podkre¶li³a kuratorka wystawy.
Artysta kszta³ci³ siê w Wiedniu i Monachium oraz w Krakowskiej Szkole Sztuk Piêknych. By³ jednym z ulubionych uczniów Jana Matejki. Pod jego wp³ywem malowa³ dzie³a odnosz±ce siê do polskiej literatury i historii m.in. "Autoportret w stroju polskiego szlachcica". Podczas pobytu w Monachium zafascynowa³o go malarstwo Rembrandta.
Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie potrwa do 2 maja.
To kontynuacja ekspozycji, któr± do 1 lutego mo¿na by³o ogl±daæ w Pa³acu Herbsta, oddziale Muzeum Sztuki w £odzi. Krakowska wystawa zosta³a wzbogacona o rysunki wypo¿yczone z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.
Maurycy Gottlieb (1856-1879) pochodzi³ z zamo¿nej rodziny ¿ydowskiej z Drohobycza. Czworo z dwana¶ciorga rodzeñstwa by³o malarzami. Najbardziej znany - Leopold - urodzi³ siê w tym roku, w którym na skutek powik³añ po zapaleniu gard³a zmar³ Maurycy. Malarz jest pochowany na cmentarzu ¿ydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie.
....
Tak wrazliwy i delikatny co widac po dzielach . Oczywiscie na ogol wiekszosc takich osob wsrod artystow ale niektorzy bardziej ...