Tadeusz Kantor
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- ,,Poprawiacze'' Biblii ...
- Pieśni Adwentowe .
- Badania o TVN!
- Kontr- Myśli -debaty studenckie!
- Najbardziej niezwykłe relikwie !
- BEZPŁATNE BADANIE WZROKU !!!
- Oprioriterade personliga Lan - Med ut Uppleva Nagra Far
- Oś globalnego zła !!!
- Na sztandarach Bóg Honor i Ojczyzna ...
- Poznać Polskę!
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- pianina.htw.pl
Ashley...
Niszczeje Dom Kantora w Hucisku
Dom Tadeusza Kantora w Hucisku, ktry mia by muzeum malarstwa tego artysty i jego ony malarki Marii Stangret, niszczeje i wymaga remontu. Fundacja im. Tadeusza Kantora, opiekujca si will, z trudem prbuje zdoby fundusze na jej odnowienie.
Z okazji 100. urodzin Tadeusza Kantora w sobot w Hucisku spotkaj si przyjaciele i dawni wsppracownicy artysty. Po poudniu will bezpatnie bd mogli zwiedza turyci. - Mamy nadziej, e w tym dniu uda si nam kogo zainteresowa sytuacj Domu Kantora i znajdzie si sponsor, ktry wspomoe nas w remoncie budynku – powiedzia dyrektor Fundacji Lech Stangret.
Przed witowaniem urodzin Fundacji udao si za prywatne fundusze przeprowadzi pewne prace zabezpieczajce budynek, m.in. mszenie cian. Teraz najpilniejszej wymiany wymaga dach – koszt takiej inwestycji to 70-80 tys. z.
- Na razie nie mamy funduszy na remont Domu i na uczynienie w nim ywej placwki kultury, by moe te rezydencji dla artystw. Aby Dom mg by czynny dla turystw o okrelonych godzinach, trzeba zatrudni osoby, ktre by tu pracoway – powiedzia dyrektor Fundacji.
Hucisko to niewielka miejscowo, pooona na trasie z Wieliczki, przez Chorgwic, do Gdowa. Z centrum Krakowa, gdy ruch na drodze jest spokojny, mona tam dojecha w nieca godzin. W Hucisku drog do Domu Kantora wskazuje tablica informacyjna. Na miejsce wiedzie ok. stumetrowa wska cieka polna – w deszczow pogod jest zabocona, wic auto lepiej zostawi przy pobliskiej szosie.
Dom artysty jest usytuowany na niewielkim wzgrzu, na ok. phektarowej, ogrodzonej czarnym metalowym potem, dziace. Teren otaczaj pagrki i doliny poronite lasami i kami.
Budynek, ktrego widok budzi skojarzenia zarwno z podhalask chaup, jak i z oryginalnym drewnianym paacem, mia by miejscem pracy malarskiej dla Kantora i jego ony Marii Stangret. Maonce artysta powierzy te zadanie utworzenia, po jego mierci, muzeum ich malarstwa w tym miejscu.
Placwk muzealn Dom jednak nigdy si nie sta. Maria Stangret ma ju 86 lat i brakuje jej si, aby spenia testament swojego ma. Na co dzie mieszka w Krakowie i tylko od czasu do czasu zaglda do opuszczonej willi w Hucisku.
Maonka Kantora chciaa, aby posiado w Hucisku przeja, jako darowizn, gmina Gdw. Ta jednak chciaa otrzyma dziak na zasadzie przekazania. - Nie mona byo zgodzi si na to, poniewa przy przekazaniu nie stawia si warunkw i mona tak rzecz sprzeda komukolwiek ju na drugi dzie, a tego nie chcielibymy – powiedzia Lech Stangret.
Jak podkreli, postawiony w 1982 r. Dom Kantora w Hucisku ma nieocenion warto. - Zosta w caoci zaprojektowany przez Tadeusza Kantora. Architekci i budowniczy wykonali Dom zgodnie z wizj artysty – mwi Stangret. Kolejnym bezcennym walorem willi w Hucisku s znajdujce si wewntrz prace Tadeusza i Marii.
Drewniany Dom w stylu zakopiaskim stoi na kamiennej podmurwce przypominajcej redniowieczn konstrukcj warown. Z zewntrz budowl wyrnia biaa, pokrga wiea oraz wysoki komin.
Na parterze trzykondygnacyjnej willi uwag zwraca duy biay kominek – postawiony w do nietypowym miejscu, bo w korytarzu. Na tym samym poziomie jest m.in. pracownia malarska (a zarazem salon) oraz klimatyczna kuchnia z rustykalnym, starodawnym piecem. Na pierwszym pitrze znajduj si sypialnie Marii i Tadeusza. Dla Marii Kantor zaprojektowa duy i soneczny pokj. Dla siebie mniejszy, mroczny, z niewielkim oknem wychodzcym na pnoc.
Kantor planowa take wznie w otoczeniu Domu kilka rzeb. Po jego mierci, w 1995 r., stano tu tylko 14-metrowe betonowe krzeso, ktre jest realizacj jednego z projektw "pomnikw niemoliwych" Kantora. Niegdy byo je wida z daleka, teraz widok przysaniaj drzewa i, mimo tablicy informacyjnej w Hucisku, aby odnale poln drog do Domu Kantora, trzeba prosi o pomoc okolicznych mieszkacw.
...
Dziwne. Przecie nie ma tam chyba natoku obiektw turystycznych. A taki mgby nawet przynosi dochd...
Festiwal Inspirowany Sztuk Tadeusza Kantora "Buda Jarmarczna"
Spektakle teatralne inspirowane sztuk Tadeusza Kantora, spotkania ze znawcami jego twrczoci oraz warsztaty teatralne zo si na program Festiwalu Inspirowanego Sztuk Tadeusza Kantora "Buda Jarmarczna". Impreza rozpocznie si w pitek w Rzeszowie.
Jak poinformowaa pomysodawczyni festiwalu Aneta Adamska, szefowa Teatru Przedmiecie z Rzeszowa, ktry jest wsporganizatorem wydarzenia, festiwal "Buda Jarmarczna" nawizuje do postaci i sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystw XX wieku.
REKLAMA
- W 100. rocznic urodzin mistrza (...) obchodzony jest Rok Tadeusza Kantora. Rzeszw, jako stolica regionu, w ktrym urodzi si Kantor, te doczy do tych obchodw. Chcemy zwrci uwag na znaczenie jego twrczoci dla kultury wspczesnej oraz zaprezentowa ciekawe inicjatywy inspirowane jego sztuk i biografi – podkrelia Adamska.
Festiwal, ktry potrwa do niedzieli, bdzie si skada z trzech czci. Najwiksz z nich bdzie cz artystyczna, w ktrej znajd si spektakle teatralne inspirowane sztuk Tadeusza Kantora w wykonaniu uznanych zespow teatralnych.
Publiczno bdzie moga zobaczy spektakl "Bubuja. Fantazja a la Witkacy", ktry zaprezentuje wystpujcy po raz pierwszy w Rzeszowie Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego; "Kabaret Olbrzymw", na ktry zaprosi Teatr Cinema z Michaowic i autorski spektakl "Ja jestem…", ktry pokae rzeszowski Teatr Przedmiecie.
Na "Budzie Jarmarcznej" widzowie zobacz rwnie dwa wystpy solowe. Pierwszy to spektakl "La ciorta di Zeza" w konwencji woskiej commedii dell’arte w wykonaniu Carlo Roselli z Teatri Sospesi z Salerno we Woszech oraz spektakl "Misterium Narodzenia" w konwencji redniowiecznego ludowego misterium z uyciem 30 rnych marionetek, pacynek, kukieek na tradycyjnej pudekowej jarmarcznej scenie, ktry zaprezentuje Adam Walny.
W czci naukowej bdzie spotkanie z reyserem, autorem filmw dokumentalnych o Tadeuszu Kantorze - Andrzejem Sapij i projekcja filmu o twrczoci Tadeusza Kantora "Powrt Odysa". W czci edukacyjnej znajd si trzydniowe warsztaty teatralne, ktre poprowadzi artysta malarz, aktor Teatru Cricot 2 - Roman Siwulak.
- Twrca Cricot 2 jest elementem wicym nasz festiwal, ktry stanowi inspiracje i motywacje do poszukiwa teatralno -plastycznych dla kolejnych pokole artystw – zauwaya Adamska. Po kadym spotkaniu czy spektaklu w nieformalnym klubie dyskusyjnym uczestnicy bd "szuka obecnoci mistrza w sztuce wspczesnej, odnosi jego idee, koncepcje do obecnych zjawisk wiata kultury oraz wraca do wielkich osigni sztuki XX wieku".
Wstp na wszystkie elementy festiwalu bdzie wolny, ale trzeba wczeniej zarezerwowa miejsca.
Organizatorem festiwalu "Buda Jarmarczna" jest Teatr Przedmiecie i Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne "GATE".
Tadeusz Kantor (1915-1990), malarz, scenograf, reyser, autor tekstw teoretycznych na temat malarstwa i teatru, by jednym z najwikszych twrcw awangardy XX wieku. Urodzi si i mieszka na plebani w Wielopolu, gdzie proboszczem by brat przyrodni jego babki, ks. Jzef Radoniewicz. Tam spdzi pierwszych kilka lat ycia.
Nastpnie Kantor opuci swoj rodzinn wie, aby po wielu latach znw do niej powrci. W czasie wojny Kantor zaoy pierwszy konspiracyjny teatr, po wojnie by wsporganizatorem pierwszej w Polsce wystawy polskiej sztuki nowoczesnej. W 1955 roku Kantor zaoy Teatr Cricot 2, ktry zyska midzynarodow saw. Jego najsynniejsze spektakle to „Umara klasa”, „Wielopole, Wielopole”, „Niech sczezn artyci”, „Nigdy tu ju nie powrc”.
Teatr Przedmiecie to pierwsza niezalena scena teatralna na Podkarpaciu. Powsta w 2001 roku z inicjatywy Anety Adamskiej, reyserki, scenarzystki i aktorki. Teatr tworzy gwnie autorskie spektakle, ktre wystawia w kraju i za granic. Wsppracuje te z wieloma instytucjami i orodkami teatralnymi w Polsce i za granic.
Jest laureatem wielu nagrd i wyrnie na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie. Organizuje m.in.: wydarzenie naukowo-artystyczne „rda Pamici. Grotowski- Kantor - Szajna”, Midzynarodowe Spotkania Teatru Alternatywnego „acuckie Noce Teatralne”, Oglnopolskie Warsztaty Teatralne, warsztaty dla pa „cieki kobiet”, a take prowadzi zajcia edukacyjne dla dzieci, modziey i dorosych.
...
Tak ciekawa droga zyciowa.
Krakw: "ywe pomniki" i "Kurka wodna" w 25-lecie mierci Kantora
Obchody 25-lecia mierci Tadeusza Kantora - PAP
"ywe pomniki", czyli postacie ze spektakli Tadeusza Kantora, stany we wtorek, w 25-lecie mierci artysty, na ul. Kanoniczej w Krakowie. Wieczorem z okazji rocznicy w Cricotece odbdzie si te pokaz filmowego nagrania spektaklu "Kurka wodna".
Widowisko "ywe pomniki" zainicjowali wier wieku temu wsppracownicy Kantora, aby przypomina o wybitnym twrcy i reformatorze teatru. Jak co roku w "ywe pomniki" wcielili si dawni aktorzy teatru Cricot 2: bracia bliniacy Lesaw i Wacaw Janiccy odegrali postacie Dwch Chasydw, a Jan Ksiek - Wiecznego Wdrowca.
REKLAMA
Ukazane sceny - Dwch Chasydw z desk ostatniego ratunku oraz oboonego toboami yda Wiecznego Wdrowca - pochodz z przedstawie Kantora "Kurka wodna" i "Nigdy ju tu nie powrc".
Bracia Janiccy powiedzieli dziennikarzom, e przekazem tego widowiska jest nadzieja i e, kadego roku, wcielajc si w ywe posgi, czuj to samo. - Kiedy wystpujemy tu, to czujemy, e moemy realizowa kawaek ycia teatru Kantora. Bo on wymyli te postacie. I on wymyli, e one maj by ywe. Co roku o tej porze czujemy, e jestemy na scenie Kantora – mwili.
Aby podziwia zastygych w bezruchu na 10 minut artystw, przyszo wielu krakowian i turystw. W tym roku pogoda dopisaa, byo ciepo i sonecznie. Jednak byway lata, kiedy aktorzy i publiczno musieli sta na siarczystym mrozie.
Janiccy powiedzieli PAP, e to jednak nie pogoda jest dla nich problemem, ale upywajcy czas. - Z wiekiem stanie w trudnych pozycjach jest coraz bardziej mczce. Ale sztuka wszystko zniesie. Trudno, jest si pomnikiem, ale ju mczcym si – wyznali.
Przy ul. Kanoniczej 5 jeszcze ptora roku temu miecia si Cricoteka. W 2014 r. Orodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora rozpocz dziaalno w nowej siedzibie, przy ul. Nadwilaskiej. "ywe pomniki" jednak nadal wystawiane s wanie przed kamienic na Kanoniczej.
- Nie ma tutaj ju archiwum, zostao przeniesione na Nadwilask, ale pewne tradycje i pami o tym miejscu nie mog przesta istnie. To byoby niewyobraalne, ebymy przenieli "ywe pomniki" na Nadwilask – powiedziaa PAP dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka.
Z okazji 25. rocznicy mierci Kantora na wtorkowy wieczr Cricoteka zaplanowaa jeszcze specjalny pokaz nagrania filmowego spektaklu "Kurka wodna". Przedstawienie wg Witkacego miao premier w 1967 r. w Galerii Krzysztofory w Krakowie.
Potem widowisko wystawiano m.in. w Rzymie, Bolonii, Paryu. W 1972 r. spektakl zobaczya publiczno na midzynarodowym festiwalu w Edynburgu – po widowisku w tym miecie dziennikarz John Barber okreli "Kurk wodn" "najmniej opisywanym, ale najbardziej komentowanym wydarzeniem festiwalu".
Wiosn 2014 r. badacze z Uniwersytetu Dundee odnaleli filmowe nagranie spektaklu „Kurka wodna” w Scottish National Gallery of Modern Art. „Byo to absolutnie przeomowe odkrycie. Nie wiedzielimy, e gdzie zachowao si nagranie rejestrujce cao spektaklu” – zauwaya dyrektor Cricoteki.
Jedynym jak dotd znanym nagraniem „Kurki wodnej” by 12-minutowy film, zrealizowany przez wosk telewizj i krtki fragment Polskiej Kroniki Filmowej. Premiera odnalezionego nagrania odbya si w lipcu tego roku w Edynburgu.
Podczas trwajcego prawie ptora godziny pokazu „Kurki wodnej” w Cricotece obecni bd aktorzy teatru Cricot 2, ktrzy wystpili w spektaklu. Z publicznoci spotka si rwnie Richard Demarco, popularyzujcy twrczo Kantora w Szkocji.
W programie wtorkowych obchodw przy ul. Nadwilaskiej jest te czytanie performatywne tekstw Kantora i spektakl Zofii Kaliskiej „Mae requiem dla Kantora”.
Tadeusz Kantor, jeden z najwybitniejszych artystw w Polsce i na wiecie, zaoyciel synnej grupy teatralnej Cricot 2, zmar nagle na atak serca w 1990 r. w Krakowie. Niedugo przed mierci woski krytyk Remo Binosi zada mu pytanie: „Co pozostanie z tak specyficznego, autorskiego teatru po mierci jego twrcy?”. Kantor odpowiedzia: „Ciao bdzie aosn garstk prochu, ale nie idea. Idea nie ginie. Idea ma moc zmartwychwstania. To moje gbokie przekonanie. Idea odrodzi si zawsze”.
Rok 2015 UNESCO ogosio Rokiem Tadeusza Kantora. W Polsce i na wiecie dobiegaj koca obchody 100. urodzin artysty.
...
Ciekawe.