Waldensi.
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- ZnS
- kursy zawodowe w sporcie dotowane z urzędu pracy
- S&S
- Sura al-Ichlas
- Studencki CHILL na Helu (windsurfing i kitesurfing)
- fora pl
- POSZUKUJĘ LOKATOREK!
- ANKIETA
- Majówka w Livigno + zwiedzanie Wiednia
- Poszukiwany WOLONTARIUSZ/KA - Wybory Parlamentarne
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- motonaklejki.htw.pl
Ashley...
Historyczna wizyta papie¿a u waldensów i pro¶ba o przebaczenie
Papie¿ Franciszek - Andreas Solaro / AFP
Podczas dzisiejszej wizyty w ¶wi±tyni waldensów w Turynie papie¿ Franciszek poprosi³ o przebaczenie prze¶ladowañ i "nieludzkich czynów", jakich doznali przez wieki ze strony Ko¶cio³a katolickiego. By³a to pierwsza w historii wizyta papie¿a u waldensów.
Waldensi to wspólnota protestancka, która powsta³a we Francji w XII wieku, wystêpuj±c przeciw bogactwu i potêdze Ko¶cio³a. Za nieuznawanie papie¿a zostali potêpieni przez papiestwo i ob³o¿eni ekskomunik±, w czasach inkwizycji byli prze¶ladowani i paleni na stosie; d³ugo ¿yli w ukryciu. Piemont jest obecnie jednym z o¶rodków ich dzia³alno¶ci.
REKLAMA
Podczas historycznej wizyty w ¶wi±tyni waldensów papie¿ zosta³ powitany przez pastora Paolo Ribeta: "Drogi bracie Franciszku, witamy. Spotykamy siê z rado¶ci± jak z nowym bratem na naszej drodze".
Papie¿ powiedzia³ w przemówieniu: "W imieniu Ko¶cio³a katolickiego proszê was o przebaczenie za niechrze¶cijañskie czy nawet nieludzkie postawy i zachowania w dziejach, jakich dopu¶cili¶my siê przeciwko wam". - W imiê Jezusa Chrystusa przebaczcie nam - poprosi³ papie¿.
O¶wiadczy³, ¿e pod±¿aj±c drog± ekumeniczn±, chrze¶cijanie odkryli "braterstwo, które jednoczy wszystkich wierz±cych w Jezusa Chrystusa". - Odkrycie tego braterstwa pozwala nam zrozumieæ g³êbok± wiê¼, jaka nas jednoczy mimo naszych ró¿nic - stwierdzi³ Franciszek. Wyrazi³ wdziêczno¶æ za to, ¿e relacje miêdzy katolikami a waldensami w coraz wiêkszym stopniu opieraj± siê na wzajemnym szacunku i braterskiej mi³o¶ci.
Papie¿ podkre¶li³, ¿e istniej±ce ró¿nice nie uniemo¿liwiaj± znalezienia form wspó³pracy. Zachêci³ do wspólnych dzia³añ ewangelizacyjnych i w niesieniu pomocy "ciepi±cej ludzko¶ci, ubogim, chorym, imigrantom". Stoj±c obok zwierzchnika turyñskiej ¶wi±tyni waldensów, Franciszek odmówi³ modlitwê "Ojcze nasz".
Waldensi o¶wiadczyli, ¿e poniedzia³kowa wizyta by³a "przekroczeniem muru wzniesionego osiem wieków temu, kiedy nasz Ko¶ció³ zosta³ oskar¿ony o herezjê i ekskomunikowany przez Ko¶ció³ rzymski".
Kilka najbli¿szych godzin papie¿ spêdzi w siedzibie arcybiskupów z grup± swych krewnych z Piemontu. W³a¶nie z tego regionu wywodzi siê jego rodzina, która w 1929 roku wyemigrowa³a do Argentyny. Na spotkanie przyby³o oko³o 30 najbli¿szych krewnych Franciszka, z których wielu nosi nazwisko Bergoglio. Obecny papie¿ jako arcybiskup Buenos Aires odwiedzi³ ich ostatnim razem w 2011 roku, a wiêc na dwa lata przed wyborem.
....
A co oni twierdzili?
Biblia jest podstaw± wiary.
...
Tu chodzi o odrzucenie tradycji zapewne.
Ka¿dy mê¿czyzna i ka¿da kobieta, znaj±cy Bibliê, mog± byæ kaznodziejami.
...
Jak to sprawdziæ?
Kult jest prowadzony w jêzyku narodowym; ka¿dy powinien czytaæ Bibliê.
...
Tu dobry postulat.
Wiara jest darem Boga.
...
Predystynacja? Wiara zale¿y te¿ od ludzi - musz± odpowiedziec Bogu.
Nieuznawanie odpustów. Nienauczanie na temat czy¶æca.
...
To niedopuszczalne. Czysciec istnieje. To dar Boga.
Jezus Chrystus jest jedynym po¶rednikiem miêdzy Bogiem i lud¼mi. ¦wiêtych nale¿y na¶ladowaæ, ale nie wolno ich czciæ. Cze¶æ nale¿y siê jedynie Bogu; wszystko inne jest ba³wochwalstwem.
...
Odrzucenie swietych.
Ko¶ció³ rzymskokatolicki sprzeniewierzy³ siê tradycji apostolskiej i nie ma w³adzy od Boga.
...
Jezus mówi³ co innego.
Jedynymi sakramentami s± chrzest i eucharystia.
...
Wyrzucili wiêkszo¶æ sakramentów.
¦mieræ jest przej¶ciem w stan nie¶wiadomo¶ci, tzn. a¿ do wskrzeszenia przez Chrystusa.
...
Sk±d oni to wiedzieli? Absurd. Dusza nie ¶pi.
Potêpiaj± ¶piew, grê na organach, modlitwy zanoszone w nieznanym jêzyku (oprócz Ojcze Nasz),
..
Koszmar! Bez muzyki, bez ¶piewu...
Odrzucaj± papie¿a
...
To wszyscy heretycy i schizmatycy.
Jak widzicie herezja. Smutna i ponura. Bez muzyki ¶piewu ¶wiêtych. Brrr. strach siê baæ. Ich twierdzenia s± absolutnie nie do przyjêcia.
Oczywi¶cie szkoda ¿e takimi metodami postêpowali z nimi. Jednak¿e XII wiek to by³ prymityw, Europa nie by³a specjalnie katolicka.. Tolerancja religijna zosta³a wymy¶lona w Polsce 400 lat pó¼niej. S³ynna Konfederacja Warszawska. Wszystko cz³owiek musi odkryæ. Widzicie co znaczy Polska. Tu nauka Jezusa zapu¶ci³a najg³êbiej korzenie.
Waldensi odpowiadaj± papie¿owi: nie mo¿emy przebaczyæ prze¶ladowañ
22 czerwca Franciszek jako pierwszy biskup Rzymu odwiedzi³ w Turynie ¶wi±tyniê waldensów - Gabriel Bouys / AFP
Waldensi odpowiedzieli papie¿owi Franciszkowi, ¿e nie mog± przebaczyæ Ko¶cio³owi katolickiemu prze¶ladowañ, jakich doznali ich przodkowie. W ten sposób zareagowali na przeprosiny papie¿a w czasie jego czerwcowej wizyty w ich ¶wi±tyni w Turynie.
W³oskie media opublikowa³y list, jaki waldensi - ugrupowanie chrze¶cijañskie za³o¿one w XII wieku na znak sprzeciwu wobec w³adzy i bogactwa Ko¶cio³a - wystosowali do Franciszka po zakoñczonych w pi±tek obradach w Piemoncie.
REKLAMA
- Synod ewangelickiego Ko¶cio³a waldensów przyjmuje z g³êbokim szacunkiem i nie bez wzruszenia pro¶bê o przebaczenie skierowan± przez Jego ¦wi±tobliwo¶æ w imieniu swego Ko¶cio³a za to, co okre¶li³ mianem "postaw niechrze¶cijañskich, a nawet nieludzkich" okazanych w przesz³o¶ci wobec naszych matek i ojców - g³osi przes³anie do papie¿a.
Nastêpnie waldensi dodali w nocie zredagowanej po obradach: - Ta nowa sytuacja nie upowa¿nia nas do tego, by zast±piæ tych, którzy zap³acili krwi± i innym cierpieniem za swoje ¶wiadectwo wiary ewangelicznej i przebaczyæ w ich imieniu.
Zapewnili zarazem, ¿e w przeprosinach ze strony papie¿a widz± gotowo¶æ Ko¶cio³a do otwarcia nowego rozdzia³u we wzajemnych relacjach. - Nasze Ko¶cio³y – zadeklarowali waldensi - s± gotowe napisaæ razem tê historiê, now± tak¿e dla nas.
22 czerwca Franciszek jako pierwszy biskup Rzymu odwiedzi³ w Turynie ¶wi±tyniê waldensów, nale¿±cych obecnie do ¦wiatowego Aliansu Ko¶cio³ów Reformowanych. W trakcie tej wizyty Franciszek powiedzia³ miêdzy innymi: "W imieniu Ko¶cio³a katolickiego proszê was o przebaczenie za niechrze¶cijañskie czy nawet nieludzkie postawy i zachowania w dziejach, jakich dopu¶cili¶my siê przeciwko wam. W imiê Jezusa Chrystusa przebaczcie nam".
W ten sposób odniós³ siê do wieków cierpieñ, jakich doznali waldensi. Za nieuznawanie papie¿a zostali potêpieni przez papiestwo i ob³o¿eni ekskomunik±, w czasach inkwizycji byli prze¶ladowani i paleni na stosie; d³ugo ¿yli w ukryciu.
W³oscy watykani¶ci zwrócili uwagê na ch³ód, z jakim odpowiedzieli waldensi. Z tak± interpretacj± nie zgodzi³ siê natomiast jeden z liderów wspólnoty z Piemontu pastor Eugenio Bernardini, który wita³ Franciszka w ¶wi±tyni waldensów.
W wywiadzie dla agencji w³oskich biskupów SIR wyja¶ni³, ¿e sformu³owanie o tym, i¿ nie mog± przebaczyæ w imieniu prze¶ladowanych jest "byæ mo¿e zbyt teologicznie wyrafinowane". Podkre¶li³, ¿e stanowisko to wskazuje jedynie, i¿ nie mog± oni przebaczyæ w imieniu tych, którzy cierpieli w przesz³o¶ci.
Jednak w szeregach w³oskiego episkopatu ju¿ pojawi³y siê g³osy niezadowolenia i rozczarowania z powodu reakcji waldensów. - Nie jest ewangeliczn± postaw± odrzucenie przeprosin Franciszka - oceni³ biskup miasta Carpi Francesco Cavina.
..
Nie nalezy sie tu dopatrywac jakiejs ,,polityki". Po prostu takie maja zasady.