Zbigniew Herbert
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Zbigniew Pietrzykowski .
- Oglądasz TVN? Weź udział w badaniu!
- fora pl
- Poradnik konspiratora i zatrzymanego. Kiedyś i dziś.
- Bezpłatne badanie wzroku
- ostatni utwór jaki możecie usłyszeć przed przemierą albumu
- PRZEDŁUŻENIE LEGITYMACJI PYTANIE
- Warszawking Leminging Sloiking Duinging .
- Niech Twoje Studia Zatrybią!!
- Multikulturowe warsztaty językowe!!!
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- windykator.xlx.pl
Ashley...
90 lat temu urodzi si Zbigniew Herbert
90 lat temu - 29 padziernika 1924 roku - urodzi si Zbigniew Herbert, jeden z najwaniejszych polskich poetw XX wieku, pisarz o wielkim dorobku, wyjtkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikanej w histori XX wieku.
- Kady kraj ma w cigu caej swojej historii zaledwie kilku takich poetw, ktrych sowa staja si wasnoci jzyka przekazywan z pokolenia na pokolenie. Tak stao si z poezj Herberta jeszcze za jego ycia - pisa Czesaw Miosz.
Zbigniew Herbert przyszed na wiat we Lwowie. Rok przed wybuchem wojny rozpocz nauk w Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. Wiosn 1944 roku, uciekajc przed kolejnym wkroczeniem sowietw do Lwowa, rodzina Herbertw przeniosa si do Krakowa. Herbert uzyska dyplom tamtejszej Akademii Ekonomicznej, uczszcza te na zajcia na krakowskiej Akademii Sztuk Piknych oraz rozpocz studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagielloskiego, ktre kontynuowa na Wydziale Prawa i Filozofii Uniwersytetu Mikoaja Kopernika w Toruniu. Dyplom uzyska w 1949 roku.
W 1950 roku przenis si do Warszawy. W tym samym roku debiutowa na amach tygodnika "Dzi i jutro". Pocztkujcy poeta drukowa swoje wiersze pod pseudonimami Patryk oraz Stefan Martha. W Warszawie y w bardzo trudnych warunkach, przez kilka lat dzieli powierzchni maego mieszkania na Wiejskiej z dwunastoma sublokatorami. Wsppracowa z "Tygodnikiem Powszechnym", "Sowem Powszechnym", wspredagowa miesicznik "Poezja". W roku 1956 wyda swj debiutancki zbir wierszy "Struna wiata".
"Herbert nie ma jeszcze trzydziestu lat, jest szczupy, niewysoki, troch sabowity. Wyglda uczniakowato, ubiera si biednie i przecitnie, ale schludnie, ma ma zabawn twarz o zadartym, penym pogody nosie i adne, jasne, umiechnite oczy. (...) Oczywicie, klepie bied przykadow, zarabiajc kilkaset ndznych zotych jako kalkulator-chronometraysta w jakiej spdzielni inwalidw. Pogoda, z jak Zbyszek znosi t mordg po ukoczeniu trzech fakultetw, przypomina hagiograficzne przypowieci z pierwszych wiekw chrzecijastwa" - pisa Leopold Tyrmand w "Dzienniku 1954".
W latach 60. Herbert, fascynujcy si kultur rdziemnomorsk, zacz podrowa - jedzi do Woch i Grecji, a take do Niemiec, Francji i Holandii. Te wyprawy zaowocoway tomami esejw, takimi jak "Barbarzyca w ogrodzie" (1962) i "Martwa natura z wdzidem" (1993). Poeta wydawa te kolejne tomiki: "Hermes, pies i gwiazda" (1957), "Studium przedmiotu" (1961), "Napis" (1969), "Pan Cogito" (1974), ktre spotkay si z entuzjastycznym przyjciem.
Josif Brodski w przedmowie do woskiej edycji poezji Herberta pisa o nim: "W wierszu wykada swoje racje nie przez podwyszanie temperatury, lecz przez jej obnianie: a do stopnia, w ktrym jego wersy, jego strofy - niczym metalowy parkan w zimie - zaczynaj parzy przy dotkniciu".
Herbert angaowa si te w dziaalno opozycyjn. W grudniu 1974 roku podpisa tzw. List 15, dajcy udostpnienia Polakom zamieszkaym w ZSRR kontaktu z polsk kultur. W grudniu 1975 roku, wobec projektowanych zmian w konstytucji, a zwaszcza planowi wpisania do niej kierowniczej roli PZPR i wieczystej przyjani z ZSRR, podpisa "Memoria 59". Wiersz "Przesanie Pana Cogito" z 1974 roku sta si swoistym hymnem tworzcego si ruchu opozycyjnego.
Pan Cogito, bohater synnego cyklu z 1974 r. i wielu wierszy pniejszych "jest szarym czowiekiem, czytelnikiem gazet i bywalcem brudnych przedmie; z drugiej strony jednak jest odbiciem wiadomoci potocznej, ale jej si nie poddaje, szukajc oparcia w pamici o utraconym dziedzictwie ludzkoci" - pisa Stanisaw Baraczak. - W latach 80. nieomal zapomniano, i Pan Cogito nie walczy z komunistami, nie strajkowa, nie konspirowa, nie uczestniczy w manifestacjach, lecz stara si upora z problemem samodzielnego, nie determinowanego przez histori okrelenia swej postawy, oraz e jego bohaterstwo wykluwao si z przezwycienia powszechnego oportunizmu i tkwicej w nim samym nijakoci - przypomina Piotr Matywiecki.
O wydanym w 1984 roku tomie Herberta "Raport z oblonego Miasta" Stanisaw Baraczak pisa: "Poeta, ktry cho w jednym wierszu zawar formu zbiorowego losu ludzi swojej epoki, moe ju mwi, e speni zadanie swojego ycia. A tu jeden tomik przynosi tego rodzaju wierszy-formu co najmniej kilka...".
W 1986 r. rodowisko pisarzy zbulwersowa wywiad Zbigniewa Herberta, ktry znalaz si w ksice Jacka Trznadla "Haba domowa" - zbiorze wywiadw z polskimi pisarzami na temat postaw twrcw w okresie stalinizmu. Wypowied Herberta zawieraa krytyk kolegw pisarzy zaangaowanych niegdy w komunizm, m.in. Jerzego Andrzejewskiego, Kazimierza Brandysa, Tadeusza Konwickiego.
Na pocztku lat 90. Herbert zdystansowa si wobec rodowiska "Gazety Wyborczej", zarzucajc jej redaktorowi naczelnemu Adamowi Michnikowi torpedowanie dziaa zmierzajcych do dekomunizacji i przeprowadzenia lustracji w Polsce oraz sprzyjanie postkomunistom. W listopadzie 1994 r. Herbert udzieli "Tygodnikowi Solidarno" wywiadu, ktry zainaugurowa jego sta wspprac z tym pismem. Poeta zaostrzy w nim jeszcze oskarenia z "Haby domowej": "Za to zatarcie rnic (midzy PRL-em a III RP) odpowiedzialne s nie tylko nowe elity, ale te dawno utworzone. Ich hierarchia utrzymuje si do dzi. S to elity zawodowe, nawet po mierci: elity trupw" - mwi poeta.
W wywiadzie dla "Tygodnika Solidarno" Herbert skrytykowa te ostro swego przyjaciela, Czesawa Miosza, zarzucajc mu konformizm i tchrzostwo. Pisa m.in.: "Jest czowiekiem rozdartym, o nieokrelonym statusie narodowym, metafizycznym, moralnym. (...) Ogosi si obywatelem Wielkiego Ksistwa Litewskiego", co "zwalnia od wszelkich obowizkw wobec aktualnej rzeczywistoci".
Przede wszystkim jednak Herbert przypomnia swoj ktni z Mioszem sprzed lat: "By to 1968 czy 1969 rok. Powiedzia mi - na trzewo - e trzeba przyczy Polsk do ZSRR. Ja na to: «Czesiu, wemy zimny tusz i chodmy na drinka». Mylaem, e to art lub prowokacja. Lecz gdy powtrzy to na kolacji, gdzie byli Amerykanie, ktrym si to nawet spodobao - wstaem i wygarnem. Takich rzeczy nie mona mwi - nawet artem" - wspomina Herbert.
Zdzisaw Najder uwaa, e sporu Herberta z Mioszem "nie mona sprowadza (...) do owego niefortunnego artu, na ktry podobno pozwoli sobie Miosz". Zdaniem Najdera, samo wydarzenie byo tylko pretekstem dla ujawnienia rnic midzy poetami - odmiennej oceny II RP, tradycji polskiej martyrologii, Powstania Warszawskiego, wobec ktrych Miosz bywa krytyczny. Miosz w krtkim owiadczeniu dla "Rzeczpospolitej" nazwa pomawianie go o ch przyczenia Polski do ZSRR "zoliwoci".
W ostatnich latach ycia, bardzo ju chory na astm, Herbert nie rezygnowa z uczestniczenia w yciu politycznym. W roku 1994 zainicjowa zbirk pienidzy na pomoc dla pogronej w wojnie z Rosj Czeczenii, a take napisa list otwarty z poparciem dla nieuznawanego przez Moskw prezydenta Czeczenii Dochara Dudajewa. W 1995 roku Herbert skierowa do wczesnego prezydenta Lecha Wasy list domagajcy si rehabilitacji pk. Ryszarda Kukliskiego.
Zbigniew Herbert zmar 28 lipca w Warszawie w wieku 73 lat. Gdy umiera nad miastem szalaa burza. Przypadek sprawi, e ostatni tomik poety, ktry ukaza si na krtko przed jego odejciem nosi tytu "Epilog burzy".
...
Tak tego nazwiska przedstawiac nie trzeba ... Ranga nie rozni sie od slynnych romantykow . Mickiewicz XX wieku mozna powiedziec gdyby nie to ze nie nalezy nawet myslec o mieszaniu poetow . Roznice sa tak kolosalne ze po tekscie widac kto co pisal nawet jak nigdy nie czytaliscie ich utworow . Bo to jest szczyt umiejetnosci jezykowych .
Oczywiscie Nobla nie dostal bo nie byl komunista a oni tylko swoich czerwonych nagradzaja . Oczywiscie Herbert to nie tylko jezyk . To postawa . Wobec rzeczywistosci . Nie splamil sie wspolpraca z komuna jak wielu innych . I to jest wzor ! Takze po 89 sie nie sprzedal . Zemsta Warszawki byla brutalna . Umieral w ,,zwyklej placowce sluzby zdrowia" gdzie pacjenci na korytarzu jakies strajki anestezjologow itp . A nie np. klinice MSW . Czyli podzielil los milionow az do smierci ... Zatem poeta pokolenia . O tworczosci to sa tomy zatem nie raz bede o niej pisal . Nie ma co na sile cos klecic ...
Tak to jest Polska ...
"Herbert a ruch myli" – konferencja w 90. rocznicy urodzin poety
O roli polityki w twrczoci Zbigniewa Herberta oraz ironii obecnej w jego wierszach rozmawiali uczestnicy dyskusji "Herbert a ruch myli". Trzydniow konferencj w Bibliotece Narodowej zorganizowano w ramach obchodw 90. rocznicy urodzin poety.
Konferencj zorganizowano w warszawskiej Bibliotece Narodowej – miejscu, w ktrym znajduje si archiwum poety. Do udziau w niej zaproszono historykw, krytykw literackich i tumaczy z Polski, Francji, Woch i Stanw Zjednoczonych.
Krzysztof Kosiski wystpienie pt. "Dykcja Pana Cogito" powici ironii i jej obecnoci w wierszach Herberta oraz sposobu, w jaki odczytywa je sam artysta. "Kiedy po raz pierwszy usyszaem Herberta, czytajcego swoje wiersze z cyklu »Pan Cogito«, w poowie lat 70., zostaem zaczarowany gosem. (...) Wydaje mi si, e warto wrci do tego, co zanika – gosu Pana Cogito – stwierdzi Kosiski. Jego zdaniem, "gdy Herbert czyta swoje wiersze, zdumiewa nie-ekspresywnoci". - Nawet jeli jest wzbudzony, jego gos przybiera brzmienie warkotu. Poza tymi krtkimi momentami, jest nastawiony na artykulacj. Nie ma krzykw, podkrelania czegokolwiek – doda.
Kosiski odnis si take do kwestii ironii w twrczoci Herberta, odwoujc si do myli duskiego filozofa Sorena Kierkegaarda. Przypomnia wiersz "17 wrzenia" jako przykad herbertowskiej ironii. - Ironia dotyczy postawy odrzucenia rzeczywistoci okrelonej historycznie. Ironia jest nieodczn cech tego gosu – argumentowa, analizujc poemat.
O filozoficznym ugruntowaniu poezji i myli Herberta opowiadaa Anna Nasiowska. Odwoaa si do filozofii Edmunda Husserla, Gastona Bachelarda i Romana Ingardena, a take do relacji Herberta z innym poet - Czesawem Mioszem, w kontekcie ich stosunku do racjonalizmu. - Rnic midzy poetami jest stosunek do rozumu i Zachodu. Gdzie Miosz mwi o wydziedziczeniu, upominajc si o powrt gwarantowanej przez nauk metafizyki, gdzie atakuje Zachd, tam rozmija si z dobrze zadomowionym w »zachodnioci« Herbertem, swobodnie operujcym tradycj sceptyczn, ktra rol rozumu widzi inaczej, ni chciaby to opisa Miosz – przekonywaa Nasiowska.
Brigitte Gautier wskazywaa na rol polityki w twrczoci poety. - Herbert staje si moralist. Ocenia histori. Konkretyzacja ta wynika z gbokiego niesmaku, wywoanego panoszeniem si aparatczykw, ich poskromienie Czechw czy Sowakw, czy mordowanie robotnikw na Wybrzeu. Pojawienie si Pana Cogito, otwiera konkretyzacj filozoficzn. Sam fakt, e kto wszystko poddaje wtpliwoci, zakrawa na obalenie ustroju. Tym bardziej, e jedyny programowy cel Pana Cogito to by przyzwoitym – podkrelia.
Pierwsza odsona trzydniowego cyklu wykadw zakoczya si odczytem Jacka Kopciskiego pt. "Solidarno wedug Herberta, czyli dwiganie postaci dramatycznej". - Czytajc szekspirowskiego »Hamleta« doszed Herbert do niezwykle oryginalnej koncepcji dramatu, jako formy intelektualnego przeywania rzeczywistoci przez bohatera – zauway.
W ramach obchodw rocznicy urodzin Herberta w warszawskiej Bibliotece Narodowej zaplanowano trzydniowe spotkania i debaty, w ktrych udzia wezm m.in. Julia Hartwig, Adam Zagajewski, Andrzej Franaszek, Micha Pawe Markowski, Timothy Garton Ash, Daniel Rotfeld i Tomas Venclova.
Ponadto, 28 padziernika w gmachu Biblioteki Narodowej przy Polu Mokotowskim zostanie otwarta wystawa "Inna perspektywa. Notatki Zbigniewa Herberta z muzew", ktr bdzie mona oglda do koca grudnia 2014 r.
...
Tu mamy odbior Herberta poprzez wymienionych . U innych moze byc INNY !!! Poza tym mysle ze osoby spoza historii Polski naprawde maja ciezko ze zrozumieniem ... Z przyczyn oczywistych .
Rysunki Herberta na wystawie w MOCAK-u
Od dzisiaj rysunki Herberta na wystawie w MOCAK-u - Onet
Kilkadziesit rysunkw, na ktrych poeta Zbigniew Herbert przedstawi twarze ze starych obrazw, udostpnio od dzisiaj zwiedzajcym Muzeum Sztuki Wspczesnej MOCAK w Krakowie. Prace pochodz z kolekcji Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Zbigniewa Herberta, ktry znany jest przede wszystkim ze swej twrczoci poetyckiej, od lat modzieczych pasjonowao rysowanie. - Ja na przykad rysuj niele, nawet w cichoci ducha myl, e lepiej, ni pisz – mwi poeta.
REKLAMA
Wikszo uwiecznionych przez Herberta postaci jest nierealnych, wiele z nich poeta przerysowa ze starych obrazw, np. autorstwa Botticellego czy Boscha. Szkicowa take autoportrety. - Wrd rysunkw Herberta mona zauway take motywy z jego twrczoci poetyckiej: anioa, Madonny, cierpienia (w szczeglnoci na twarzy ukrzyowanego Chrystusa) – napisa w katalogu do wystawy kustosz archiwum Herberta w Bibliotece Narodowej Henryk Citko.
Jeden z prezentowanych rysunkw jest podpisany "Poeta Nowej Fali". Zdaniem Ryszarda Krynickiego moe to by kady z poetw tego ruchu. - Myl, e to jest synkretyczny portret poety Nowej Fali, ktrym mgby by Adam Zagajewski, Krzysztof Karasek, wreszcie – ja. Herbert rzeczywicie si nam przyglda – nie tylko rysujc – skomentowa Ryszard Krynicki.
Wedug kuratorki wystawy i dyrektor MOCAK-u, Marii Anny Potockiej, prace Herberta s podobne do rysunkowych portretw niemieckiego artysty Josepha Beuysa. - Jego rysunki – chocia nie satysfakcjonuj estetycznych tradycjonalistw – zaspokajaj sens sztuki – zauwaya kurator.
Oprcz twarzy nieznanych osb poeta rysowa te zabytki architektury i krajobrazy. Znaczna cz z tego typu prac powstaa w czasie podry po krajach basenu Morza rdziemnego, zwaszcza po Grecji, ktr odwiedzi kilka razy.
Zdaniem Henryka Citko Herbert czu si troch niezrealizowanym malarzem i rysownikiem. - Tsknota za niezrealizowanym powoaniem musiaa towarzyszy Herbertowi w ostatnich latach ycia, kiedy nie mogc podrowa do muzew, drc rk robi szkice i przerysy z reprodukcji w albumach, w czasopismach, a take z fotografii. Z tych lat ostatnich pochodzi take kilka ironicznych autoportretw zmczonego chorobami poety – podkreli.
W powiconym Herbertowi archiwum w Bibliotece Narodowej w Warszawie znajduje si 290 tomw szkicownikw, w ktrych zawartych jest ok. 4,8 tys. rysunkw, ale – jak wskaza kustosz archiwum Herberta w Bibliotece Narodowej - to nie wszystko. Setki drobnych rysunkw s obecne na kartach jego notatnikw oraz na stronach rkopisw utworw publicystycznych i eseistycznych; poza archiwum wiele rysunkw Herberta mona znale w jego listach pisanych do przyjaci.
Najdawniejsze rysunki – opisywa Citko – zawarte s w notatnikach z lat 40. minionego wieku – to gwnie twarze nieznanych osb. Take z tamtych lat pochodz najstarsze pejzae, wykonane na pokych kartach szkolnych blokw rysunkowych. Regularne uywanie szkicownikw rozpoczyna si w 1958 r., kiedy po raz pierwszy Herbert wyjecha na Zachd. Szkicownik sta si odtd obok notatnika drugim niezbdnikiem w podrowaniu, pomoc w zatrzymywaniu chwil obcowania z dzieami sztuki i architektury czy z krajobrazem.
Wystawa, ktrej towarzyszy polsko-angielski katalog z komentarzami znawcw literatury, krytykw sztuki i przyjaci poety, potrwa do 13 wrzenia.
"Ludzie" to kolejna ekspozycja w MOCAK-u, ktrej celem jest wzbogacenie wizerunku twrczego znanych pisarzy, poetw, filozofw, naukowcw, filmowcw, muzykw. Jak Dot Muzeum pokazao kolae Wisawy Szymborskiej i rysunki Mieczysawa Porbskiego. Planowana jest wystawa fotografii Romana Ingardena, obrazw Mariana Eilego i rysunkw Leona Chwistka.
>>>
Tak ciekawa sprawa.