Circum lizusorum.
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Pytanie
- RUSZA REKRUTACJA do PBDA CONSULTING! NIE ZWLEKAJ!!!
- do filmoznawców - niezależni producenci filmowi.
- Powstała PO ! Platforma Oburzonych !
- Darmowe kody na ogłoszenia
- Władza szybko się kończy.
- hadisy dotyczące kobiet i życia rodzinnego
- Hanna Chrzanowska - pielęgniarka godna aureoli .
- "SEKSUALNOŚĆ CZŁOWIEKA" J. BANCROFT - OKAZJA! NOWA
- Multikulturowe warsztaty językowe!!!
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- pianina.htw.pl
Ashley...
Zaczyna si nadzwyczaj mieszny cyrk. Dlaczego by si nie pomia
Komorowski przedstawia swoje propozycje
Prezydent Bronisaw Komorowski zapowiedzia w poniedziaek, e chce referendum w sprawie jednomandatowych okrgw wyborczych, zmian systemu finansowania partii politycznych z budetu pastwa oraz zmian w systemie podatkowym.
- Trzeba spojrze rzeczywistoci prosto w oczy i wycign wnioski z wyniku wczorajszego gosowania - podkreli Komorowski podczas swego wystpienia w Belwederze. Sondaowe wyniki wyborw prezydenckich wskazuj, e 24 maja odbdzie si druga tura gosowania; oznacza to dwa tygodnie kampanii wyborczej, podczas ktrej o gosy wyborcw bd walczy Andrzej Duda i Bronisaw Komorowski.
W ocenie prezydenta Komorowskiego, wyniki I tury wyborw prezydenckich "to wany sygna, szczeglnie jeli chodzi bardzo dobry wynik, ponad 20-proc. Pawa Kukiza". - To wany sygna o oczekiwaniu liczcej si czci opinii publicznej na zmiany dotyczce relacji midzy obywatelem a pastwem i wzmocnienia mechanizmw, ktre pozwalaj obywatelom wpywa bezporednio na bieg spraw w Polsce - powiedzia.
Jest wic - zaznaczy Komorowski - "pytanie o rol referendw i jednomandatowych okrgw wyborczych". - Poparcie dla Pawa Kukiza odczytuj jako oczekiwanie, e nastpi szybkie zmiany w tym zakresie i staram si wyj tym oczekiwaniom naprzeciw - owiadczy prezydent.
Zapowiedzia wic, e chce zarzdzi za zgod Senatu oglnokrajowe referendum. - Chodzi o to, by obywatele rozstrzygnli kilka istotnych kwestii, ktre nie mog doczeka si rozstrzygnicia od duszego czasu - argumentowa Komorowski.
REFERENDUM! JAK NIC POTRZEBNE GOCIE KTRZY ZASYNELI PUSZACZANIEM Z NURTEM SZAMBA WSZELKICH REFERENDOW!
W referendum Polacy mieliby odpowiedzie na trzy pytania dotyczce: wprowadzenia jednomandatowych okrgw wyborczych, finansowania partii politycznych z budetu pastwa oraz zmian w systemie podatkowym.
Prezydent poinformowa rwnie, e zoy w Sejmie projekt zmian w konstytucji, ktry ma umoliwi wprowadzenie jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do Sejmu. Przygotowywany jest - doda - odpowiedni projekt zmian w ordynacji wyborczej. - Obywatele powinni powiedzie, czy chc gbokiej zmiany w tym zakresie - mwi Komorowski.
W referendum - zapowiedzia - bdzie take pytanie dotyczce likwidacji dotychczasowego systemu finansowania partii politycznych z budetu pastwa, "tworzonego w wyniku wysiku wszystkich podatnikw".
Trzecie pytanie miaoby z kolei dotyczy zmian w systemie podatkowym i wprowadzenia zasady "rozstrzygnicia wtpliwoci prawnych na korzy obywatela". Daje to szans obywatelowi na mocniejsz pozycj w relacjach z pastwem - uwaa prezydent.
Zgodnie z art. 144 konstytucji, prezydent ma prawo do zarzdzenia referendum oglnokrajowego. Wedug art. 60. ustawy o referendach oglnokrajowych, w sprawach o szczeglnym znaczeniu dla pastwa prezydent ma prawo zarzdzi referendum, za zgod Senatu wyraon bezwzgldn wikszoci gosw w obecnoci co najmniej poowy ustawowej liczby senatorw.
Zawsze wspieraem JOWy i jestem pewien, e przy mobilizacji publicznej ta zmiana moe by wprowadzona stosunkowo szybko.
— Bronisaw Komorowski (@Komorowski) maj 11, 2015
Oglnopolskie referendum powinno dotyczy 3 rzeczy - JOWw ; likwidacji finansowania partii polit.; zasady in dubio pro tributario
— Bronisaw Komorowski (@Komorowski) maj 11, 2015
!!
ZAWSZE BY ZA JOWAMI
Tu zreszt wpadli w panik. Bo nie wiedz jak si podliza gosujcy na Kukiza skoro nie ma on adnego programu. Bo to bya demagogi typu. DO TEGO! SKOCZMY Z TYM! I teraz maj si podlizac To wycignli JOWy cho wyborcy Kupia zupenie o adnych JOWach nie myleli:-)
Eksperci o propozycjach Komorowskiego: jest kompletnie niewiarygodny
Joanna Stanisawska
11 maja 2015, 11:15
- To ucieczka do przodu. Prezydent prbuje zaostrzy kurs, by zdj wiatr z agli konkurenta - komentuje specjalnie dla WP prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prezydent Bronisaw Komorowski zapowiedzia w poniedziaek, e chce referendum ws. jednomandatowych okrgw wyborczych, zmian systemu finansowania partii politycznych z budetu pastwa oraz zmian w systemie podatkowym. Problem prezydenta polega jednak na tym, e skadajc tak propozycj nagle, w sytuacji zagroenia jest niewiarygodny.
Eksperci s zgodni, e prezydent nie wypada przekonujco w nowej roli. - Przez pi lat prezydentury konsekwentnie ogranicza wolnoci i prawa obywateli. Popiera represyjne regulacje prawne. Podpisa m.in. ustaw ograniczajc wolno zgromadze, dezawuowa inicjatyw obywatelsk ws. pozostawienia rodzicom wyboru, czy posya 6-latki do szk, popar ograniczenie dostpu obywateli do informacji publicznej na temat dziaalnoci ekonomicznej organw administracji rzdowej, popiera podwyszanie podatkw, a teraz - gdy widmo opuszczenia Belwederu zaglda mu w oczy - przedstawia propozycje o charakterze pro-obywatelskim. To brzmi faszywie - mwi WP dr Jacek Zaleny. Zdaniem politologa z Uniwersytetu Warszawskiego intencje prezydenta nie s czyste. - To cyniczne zagranie wyborcze. Mao prawdopodobne, by wyborcy nabrali si na ten tani chwyt - ocenia. - To tak, jakby sd uwierzy wielokrotnemu recydywicie, e od dzisiaj bdzie ju y uczciwie.
Rwnie prof. Kik wskazuje, e Platforma odesza od JOW-w, cho wprowadzia je w wyborach do senatu, obowizuj take w wyborach do rad gminnych w mniejszych gminach i miastach. - Prezydent zrobi krok w dobrym kierunku, pokaza, e walczy i nie zamierza kapitulowa, tyle, e ta walka nie moe by przez niego wygrana - ocenia.
Tymczasem Andrzej Duda rwnie nie zwalnia tempa. Rano pojawi si na jednej ze stacji metra w Warszawie, gdzie czstowa spieszcych si do pracy warszawiakw gorc kaw. - Zwycistwo w I turze dodao mu skrzyde. Widzi, e ma szans, wszystko zaley od tego, jak j wykorzysta. To ju nie jest walka o pikn przegran, ale sukces jest w zasigu, Duda moe te wybory wygra - uwaa dr Zaleny. - Duda jest niesiony fal, ktra bdzie rosa na dole, wrd zwykych ludzi, a nie w programach telewizyjnych. W USA mawiaj: wybory wygra ten, kto ucinie wicej doni. Wida, e kandydat PiS wzi sobie to powiedzenie do serca. To dobry kierunek - dodaje prof. Kik.
Kandydaci PO i PiS stocz zacity bj o elektorat Pawa Kukiza. - To elektorat bardziej sceptyczny ni optymistyczny wobec tego, co dzieje si w Polsce. A kryzys, ktry ma miejsce w naszym kraju to efekt w znacznej mierze rzdw PO, ktrych twarz jest Bronisaw Komorowski. Tymczasem prezydent przekonuje, e trzeba by lepym, aby nie widzie dobrobytu, w ktrym yjemy. W tym wanie rozumieniu elektorat Pawa Kukiza jest lepy. Zamiast dobrobytu ludzie widz ponad dwa miliony osb, ktre w ostatnich latach wyemigroway za chlebem, ponad 70 proc. uczniw szk ponadgimnazjalnych mylcych o emigracji, peryferyjno polskiej gospodarki, pogbiajcy si fiskalizm, zaduenie publiczne wiksze ni za Edwarda Gierka i ludzi wadzy zajadajcych si - na koszt podatnikw - omiorniczkami, popijajcych wino w cenie poowy pensji minimalnej i mwicych, e jest fajnie - wymienia dr Zaleny. Zdaniem rozmwcw WP cz wyborcw muzyka zostanie w domu, a ci ktrzy pjd do urn, chtniej popr Dud ni Komorowskiego.
Joanna Stanisawska, Wirtualna Polska
...
Zaoliwe to jest...
Komorowski podpisa projekt nowelizacji konstytucji ws. JOW-w
akt. 12 maja 2015, 15:05
Prezydent Bronisaw Komorowski podpisa i skierowa do sejmu projekt nowelizacji konstytucji umoliwiajcy wprowadzenie jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do sejmu. - Mam nadziej, e PiS zrewiduje swoj tward i nieprzejednan postaw wobec JOW-w - powiedzia prezydent. - To Platforma Obywatelska zmielia podpisy ws. JOW-w. Prezydent by posem PO, kiedy to robia - odpowiada Andrzej Duda.
Jak mwi prezydent, ewentualna zmiana konstytucji otworzy moliwo dyskusji o kierunku zmian w ordynacji wyborczej. - O tym, jakie te zmiany maj by, w jak stron maj pj, chciabym, aby po pierwsze wypowiedzieli si Polacy w referendum, a po drugie - bdzie musia rozstrzyga o tym parlament - zaznaczy Komorowski.
- Natomiast jedno jest pewne, e to od gosw obywateli, oddanych w ramach referendum, bdzie - w moim przekonaniu - zaleao bardzo wiele, jeli chodzi o postawy, pogldy i zachowania, przede wszystkim o gosowanie przedstawicieli partii politycznych - doda prezydent.
Prezydent Bronisaw Komorowski powiedzia, e bardzo szybko, by moe jeszcze w rod skieruje do senatu projekt postanowienia o zarzdzeniu referendum m.in. w sprawie wprowadzenia JOW-w w wyborach do sejmu. Wedug Komorowskiego referendum mogoby si odby na pocztku wrzenia.
- Z tego, co wiem, kocz si ju prace nad wnioskiem w sprawie referendum. Zostanie on wysany do Senatu zgodnie z konstytucj bardzo szybko, myl, e to moe by nawet jutro - powiedzia prezydent pytany, kiedy skieruje do senatu projekt postanowienia o zarzdzeniu referendum.
Prezydent przypomnia, e senat ma 14 dni na podjcie decyzji w sprawie przeprowadzenia referendum. W przypadku zgody, musi si ono odby w cigu 90 dni.
- Chodzi te o to, by umoliwi Polakom gosowanie w referendum nie w okresie wakacyjnym, wic sdz, e realn dat bdzie pewnie pocztek wrzenia - doda Komorowski.
"Mam nadziej, e PiS zrewiduje tward postaw"
- Mam nadziej, e PiS zrewiduje swoj tward i nieprzejednan postaw wobec jednomandatowych okrgw wyborczych - powiedzia prezydent.
Komorowski doda, e bdzie namawia do konkretnych rozwiza w sprawie jednomandatowych okrgw wyborczych, ale - zastrzeg - najpierw trzeba wysucha opinii obywateli, wyraonej w referendum. Oceni te, e Polacy popr propozycj zmian idcych w kierunku upowszechnienia jednomandatowych okrgw wyborczych.
- Moje rodowisko polityczne, a potem (ja) jako prezydent, dziaaem na rzecz wprowadzenia w maksymalnie moliwym stopniu zmian polegajcych na upowszechnianiu zasady jednomandatowych okrgw wyborczych, ktre s po prostu rozwizaniem stwarzajcym wiksz szans obywatelom na dokonywanie swobodnego wyboru, bez porednictwa list partyjnych - powiedzia Komorowski.
Dlatego - jak doda - "najpierw trzeba byo wprowadzi jednomandatowe okrgi wyborcze w samorzdach i to te byo par etapw, bo najpierw byy to gminy, potem miasta mniejsze, a dzisiaj s tu ju miasta due, poza tymi, ktre funkcjonuj na prawach powiatu". Zaznaczy te, e w wyniku jego prezydenckiego podpisu, wesza w ycie regulacja w ordynacji wyborczej, ktra pozwolia na jednomandatowe okrgi wyborcze w wyborach do senatu.
- Jestem, byem i bd zwolennikiem maksymalnie moliwego udziau obywateli w podejmowaniu decyzji, (o tym) kto ma ich reprezentowa, niekoniecznie tylko i wycznie za porednictwem list partyjnych. Mam dzisiaj satysfakcj, e likwiduj - w moim przekonaniu - ostatni barier na drodze do upowszechnienia zasady jednomandatowych okrgw wyborczych - powiedzia Komorowski.
W poniedziaek prezydent zapowiedzia, e chce referendum ws. jednomandatowych okrgw wyborczych, likwidacji finansowania partii z budetu pastwa oraz zmian w systemie podatkowym, wprowadzajcych zasad rozstrzygania wtpliwoci prawnych na korzy obywatela. By umoliwi wprowadzenie jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do sejmu konieczna jest zmiana konstytucji.
Duda: to PO zmielia podpisy ws. JOW
- To Platforma Obywatelska zmielia podpisy ws. JOW. Prezydent by posem PO, kiedy to robia. Pawe Kukiz twierdzi, e to doprowadzi do odnowienia sceny politycznej, natomiast mona spotka si z opiniami, e wrcz przeciwnie – to doprowadzi do zabetonowania sceny politycznej - powiedzia Andrzej Duda w programie „Jeden an jeden”.
Kandydat PiS uwaa, e powinna odby si dyskusja rzeczowa z ekspertami. - Nie jestem przeciwnikiem referendum w tej sprawie, bo jeeli Pawe Kukiz zdobywa tyle gosw w wyborach, to znaczy, e jest spoeczne poparcie dla tej inicjatywy - doda Duda.
Na pytanie o jednoznaczn deklaracj ws. JOW, kandydat PiS odpar: - Jestem nastawiony w sposb spokojny i zdystansowany. W polskim senacie i Wielkiej Brytanii mamy prbk, e nie pojawiy si jakie inne ugrupowania.
Beata Szydo, szefowa sztabu wyborczego prezydenta, bya pytana o propozycj prezydenta ws. JOW-w. - Tych zmian nie ma i nie bdzie. To jest zapowied obliczona tylko na to, eby uzyska poparcie elektoratu, ktry odda gos na Pawa Kukiza. Prezydent Komorowski przez pi lat w ogle nie interesowa si inicjatywami obywatelskimi.(...) Jeeli projekt bdzie zoony, bdzie przedmiot rozmowy. Dzisiaj go nie ma, jest kampania i panika w obozie Bronisawa Komorowskiego - powiedziaa Szydo.
Historia JOW-w - wrciy nie pierwszy raz
Kwestia wprowadzenia jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do sejmu podnoszona jest w debacie publicznej nie po raz pierwszy. Najczciej haso to pojawiao si w postulatach PO, jednak rwnie PiS w pewnym okresie patrzy na pomys zmiany ordynacji przychylnie.
System wikszociowy obowizuje od 2011 r. w senacie. W zeszym roku po raz pierwszy w ten sposb wybralimy radnych we wszystkich gminach. Na przestrzeni ostatnich 25 lat pojawiay si take propozycje wprowadzenia jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do sejmu; przeforsowanie tego pomysu wymagaoby jednak zmiany w konstytucji, w ktrej zapisano, e wybory do sejmu s proporcjonalne.
W przypadku izby niszej w latach 90. pojawiay si propozycje wprowadzenia konstrukcji proporcjonalno-wikszociowej, zakadajcej wybr czci posw w okrgach jednomandatowych, czci - w wielomandatowych. Liczono, e system mieszany zaradzi duemu rozdrobnieniu formacji w sejmie. Pomys ten jednak przepad. Wwczas powsta Ruch Obywatelski na rzecz JOW, ktry co roku w rocznic uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja organizowa akcj zbierania podpisw pod referendum w tej sprawie, jednak bez efektw.
Temat powrci w czasie prac w parlamencie nad ordynacj wyborcz w 2001 r., w kocwce rzdw AWS. Niezrzeszony wwczas pose Antoni Macierewicz wraz z Adamem Wdrychowiczem z Koalicji dla Polski proponowa poprawk do projektu ustawy przygotowanej przez SLD zakadajc wprowadzenie wikszociowej ordynacji wyborczej i 460 jednomandatowych okrgw wyborczych. Ostatecznie sejm nie popar tych zmian. Premier Jerzy Buzek ubolewa po uchwaleniu nowych przepisw, e postulat jednomandatowych okrgw nie zosta zrealizowany, a marszaek sejmu Maciej Payski stwierdzi, e ordynacja wikszociowa lepiej realizuje podstawowe zaoenia ustroju demokratycznego.
W czasie kampanii do parlamentu w 2001 r. wprowadzenie jednomandatowych okrgw wyborczych byo gwnym punktem proponowanej reformy ustroju pastwa debiutujcej wwczas na scenie politycznej Platformy Obywatelskiej.
Za jednomandatowymi okrgami w wyborach do sejmu opowiada si take PiS. W 2003 r. Prawo i Sprawiedliwo zgosio projekt nowej ordynacji wyborczej, ktry zakada wprowadzenie 230 jednomandatowych okrgw wyborczych i 16 okrgw wojewdzkich. Zgodnie z propozycj partii w wyborach wikszociowych wyaniano by 230 spord 460 posw. Jeden okrg jednomandatowy obejmowaby rednio okoo 168 tys. mieszkacw.
Gdy wic w 2003 r. Platforma wysza z propozycj zmian w konstytucji, najprzychylniej do pomysw PO odnis si PiS - przy niechci pozostaych klubw. Szef klubu PiS Ludwik Dorn deklarowa, e z PO czy ich przekonanie, e zasadnicza zmiana ustrojowa jest konieczna.
Lider PO Donald Tusk przekonywa, e ordynacja wikszociowa do sejmu "uatwi pozytywn selekcj w wiecie polityki". Mwi, e taka zmiana ordynacji mogaby skutecznie zapobiec wyborowi do Sejmu "ludzi nieodpowiedzialnych, przestpcw i szalecw". - Ordynacja wikszociowa i okrgi jednomandatowe daj realn szans na dobr selekcj w wyborach do parlamentu - mwi wwczas Tusk. Podkreli, e takie rozwizanie byoby "niezwykle trudnym sitem dla tych partii, ktre nie zadbaj o odpowiedni poziom kandydatw do parlamentu".
W czerwcu 2004 r. Tusk zapowiedzia przeprowadzenie inicjatywy na rzecz referendum, ktre umoliwioby zmiany w konstytucji dotyczce wprowadzenia ordynacji wyborczej opartej na okrgach jednomandatowych oraz zmniejszenia liczebnoci sejmu i likwidacji senatu.
T inicjatyw PiS przyj ju mniej przychylnie. Kazimierz Marcinkiewicz nazwa j "kolejn szopk polityczn" i zapowiedzia nakanianie Platformy do wasnej propozycji mieszanego systemu w wyborach do Sejmu. Ostatecznie obu klubom nie udao si doj do porozumienia i Sejm odrzuci projekt PiS.
Tymczasem PO pod hasem "Powiedz 4 x TAK dla Polski" przeprowadzia akcj zbierania podpisw pod swoim wnioskiem. W styczniu 2005 r. 750 tys. podpisw poparcia pod wnioskiem o referendum w sprawie zmian ustrojowych przekazaa marszakowi Sejmu Wodzimierzowi Cimoszewiczowi.
W czasie kampanii do parlamentu w 2005 r. prezes PiS Jarosaw Kaczyski przeciwstawi si proponowanemu przez PO wprowadzeniu jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do Sejmu, bo - jak tumaczy - bd w nich wygrywa ci kandydaci, ktrzy tkwi w niejasnych lokalnych ukadach. JOW-y byy jedn ze zmian w konstytucji proponowanych przez typowanego na premiera w przyszym rzdzie Platformy Jana Rokit.
Temat jednomandatowych okrgw powrci w dyskusji nad rozwizaniem sejmu V kadencji. Gdy PiS chciao przeprowadzi w 2006 r. gosowanie nad wnioskiem o rozwizanie sejmu, Platforma odpowiadaa, e poprze pomys wczeniejszych wyborw tylko wtedy, gdy bd si one odbywa w jednomandatowych okrgach wyborczych. Wychodzc naprzeciw oczekiwaniom Platformy, PiS zaproponowa znowu ordynacj mieszan, zgodnie z ktr w jednomandatowych okrgach wybierany byby co drugi pose. Tusk odrzuci jednak propozycj PiS i Sejm nie popar wniosku PiS o skrcenie kadencji sejmu.
W kampanii w 2007 r. PO zmienia swj postulat dotyczcy JOW-w, proponujc w wyborach do Sejmu wprowadzenie ordynacji mieszanej: czciowo w okrgach jednomandatowych - pose z kadego powiatu - czciowo proporcjonalnej.
Haso okrgw jednomandatowych powracao w kolejnej kadencji sejmu. Tusk ju jako premier po 100 dniach swojego rzdu zadeklarowa powrt do tej kwestii i nakanianie innych formacji do poparcia zmian w konstytucji. - Moe to jeszcze troch potrwa, bd jak misjonarz przekonywa oponentw, take w obozie opozycji, te w obozie moim, by uwierzyli, e okrgi jednomandatowe to jest naprawd co dobrego - podkreli. Nawizywa m.in. do koalicjanta PSL, ktre byo przeciwne ordynacji wikszociowej.
Tusk w 2008 r.: zmian w ordynacji nie bdzie
W padzierniku 2008 r. Tusk zapowiedzia, e nie bdzie na razie zmian w ordynacji. - Po konsultacjach, przede wszystkim z PSL, ale take po deklaracjach i informacjach z pozostaych dwch klubw - PiS i SLD - widzimy wyranie, e propozycja Platformy wprowadzenia okrgw jednomandatowych w wyborach do sejmu i wszystkich szczeblach samorzdu nie zyska wikszoci, akceptacji - mwi wwczas premier.
PO forsowaa potem ju przede wszystkim pomys JOW-w w wyborach do senatu. Bronisaw Komorowski jako kandydat PO w wyborach prezydenckich w 2010 r. opowiedzia si za bezporednim wyborem radnych.
- Na poziomie radnych i samorzdu ludzie powinni mie prawo wybierania konkretnej osoby. Nie ma dzi moliwoci penej realizacji naszych celw w postaci jednomandatowych okrgw wyborczych na wszystkich poziomach. Zderzylimy si ze cian niechci, nieufnoci i obojtnoci (...). W zwizku z tym trzeba prbowa rozwika ten wze gordyjski obaw innych partii i mona zacz od poziomu najniszego, czyli od wyborw radnych - powiedzia Komorowski w 2010 r.
Wedug bada CBOS poparcie spoeczne dla pomysu wprowadzenia jednomandatowych okrgw wyborczych roso. W 2007 r. 38 proc. Polakw opowiedziao si za systemem wikszociowym, w ktrym w jednym okrgu wybierany jest jeden pose, 19 proc. byo za zachowaniem systemu proporcjonalnego, a 10 proc. chciao systemu mieszanego. Rok pniej dwie pite (40 proc.) poparo wprowadzenie w wyborach do parlamentu ordynacji wikszociowej z jednomandatowymi okrgami, a jedynie co szsty (16 proc.) ankietowany by za utrzymaniem dotychczasowego proporcjonalnego systemu wybierania posw. Dla 9 proc. najlepszym wariantem byoby wprowadzenie systemu mieszanego.
...
Jeszcze si JOWw nabawimy i powstanie system dwupartyjny. Kukuiz zabetonuje patologie.
Duda do pielgniarek: zrobi wszystko, eby wam pomc, daj sowo honoru
12 maja 2015, 15:40
Kandydat PiS Andrzej Duda obieca protestujcym w Krakowie pielgniarkom, e zrobi wszystko, eby im pomc. - Nie zaatwi wszystkich spraw za rzd. Prezydent nie jest ministrem zdrowia, ale bdziecie miay oparcie w prezydencie RP. Daj paniom sowo mojego honoru - zapewnia.
Na Rynku Gwnym w Krakowie protestowao we wtorek - wedug szacunkw policji - 700 pielgniarek i poonych z caej Maopolski. Ubrane na czarno kobiety w penym socu stay w milczeniu.
Wrd postulatw Oglnopolskiego Zwizku Zawodowego Pielgniarek i Poonych jest m.in. okrelenie niezbdnej liczby pielgniarek i poonych na poszczeglnych oddziaach przy kontraktowaniu wiadcze zdrowotnych z NFZ (tak jak jest to w przypadku lekarzy), a take wzrost wynagrodze.
- Bardzo zaley nam na tym, eby nasza praca zostaa doceniania we wszystkich formach, i finansowych, i bezpieczestwa. eby spoeczestwo zrozumiao, jak ciko pracujemy - mwiy pielgniarki do Andrzeja Dudy, ktry przyjecha na Rynek. - Za pi lat szpitale bd puste - doday protestujce kobiety.
- Sysz, e nie ma w ogle modych kobiet idcych do zawodu, bo wyjedaj za granic - mwi kandydat PiS. Zapewnia, e zna sytuacj i postulaty pielgniarek. - Nie jest to moje pierwsze spotkanie z pastwa rodowiskiem. Byem te w szpitalu i na wasne oczy widziaem pewne rzeczy - zapewni Duda.
Przewodniczca Oglnopolskiego Zwizku Zawodowego Pielgniarek i Poonych w Maopolsce Grayna Gaj mwia, e pielgniarki szykuj si do strajku generalnego i daj m.in. podwyki wynagrodze i zapewnienia odpowiedniego bezpieczestwa pacjentom i bezpieczestwa pracy. - Chcemy, eby nas wpisano do systemu kontraktowania usug medycznych - mwia Gaj. - Chcemy bezpiecznie pracowa. Chcemy porzdnego ministra zdrowia, ktry bdzie zauwaa pielgniarki i poone - dodaa.
- Mam pen wiadomo, e pa problem, obok problemu pacjentw, jest problemem chyba najwaniejszym. To kwestia zanikajcego w Polsce zawodu, ktry w ochronie zdrowia jest niezbdny. Bez pa trudno wyobrazi sobie opiek nad chorym - powiedzia Duda. - Bd da, a w razie potrzeby przedstawi projekt ustawy, jeeli zostan prezydentem RP, ebycie byy jako zawd wpisane do ustawy, jeli chodzi o wynagrodzenia i warunki pracy. Chciabym, eby podwyszone zostay standardy, jeeli chodzi o obecno pielgniarek i poonych na oddziaach - mwi.
Doda, e si rzeczy wynagrodzenia tej grupy zawodowej bd "musiay by na odpowiednim poziomie". - Bd robi wszystko, eby znikny umowy mieciowe - zapowiedzia Duda. Jak mwi pielgniarki bd reprezentowane w Narodowej Radzie Rozwoju, ktr zamierza powoa po wygranej.
- Na tym Rynku daj paniom uroczyste sowo mojego honoru, e bdziecie miay do mnie dostp zawsze, jeeli zostan prezydentem RP i zrobi wszystko, eby wam pomc - podkreli kandydat PiS.
...
PiSowcy wielbiciele pielgniarek:-) Szkoda e nie wtedy gdy byli u koryta i by protest pielgniarek...
Pawe Kukiz proponuje poprowadzenie debaty Komorowski-Duda
Niecodzienny pomys Pawa Kukiza. Zdobywca 20 procent gosw w niedzielnych wyborach proponuje Bronisawowi Komorowskiemu i Andrzejowi Dudzie debat. Miaby j poprowadzi sam Pawe Kukiz. Kandydat PiS ju zgodzi si na t propozycj. Poinformowa o tym na Twitterze
Muzyk pisze na swoim profilu na Facebooku, e dyskusja mogaby si odby w Hali Widowiskowo-Sportowej w Lubinie. Wanie tam odbywa si jego wieczr wyborczy. "Szanowni Kandydaci, skoro zabiegacie o gosy mojego elektoratu, to spotkajcie si z nim!" - pisze artysta i dodaje, e termin takiej dyskusji jest do ustalenia.
"Spotkajcie si z ludmi, ktrzy zapytaj Was o nasz przyszo. O Polsk. Zrbcie debat, ktr z przyjemnoci poprowadz" - proponuje Pawe Kukiz. Jak przekonuje, po odpowiedzi kandydatw na pytania wyborcw, kady bdzie wiedzia "czy i na wybory, a jeli tak to na kogo odda swj gos".
Pawe Kukiz konsekwentnie podkrela, e nie przekae swojego poparcia ani Bronisawowi Komorowskiemu, ani Andrzejowi Dudzie. "Nie ja jestem dysponentem Waszych gosw!" - zaznacza zdobywca trzeciego miejsca w niedzielnym gosowaniu. Przyzna rwnie, e jest do zaskoczony sytuacj, w ktrej jego wyborcy s najbardziej podan grup elektoratu przed II tur. "Do tej pory bylimy bowiem wszyscy tak przez jedn, jak i drug opcj lekcewaeni" - zaznacza Pawe Kukiz.
...
Cezary „Trotyl” Gmyz
@cezarygmyz
Czym prdzej @AndrzejDuda powinien si zgosi na debat prowadzon przez @PrezydentKukiz http://wiadomosci.onet.pl/kraj/
pawel-kukiz-proponuje-poprowadzenie-debaty-komorowski-duda/6hknhy …
Andrzej Duda
@AndrzejDuda
Ju to zrobiem.
...
Cyrk. Kukiz si lansuje. Trotylu szaleje. Matko ale swiry. Gdzie j yje.
Widzicie Duda moe i wyglda w miar normalnie ale tam a tylu rne trotyle przebieraj nogami eby si ,,odkuc za swoje krzywdy". Szatan takimi Dudami moe maskowac zo.
Zakad o malucha. Komorowski wygra w pierwszej czy drugiej turze?
Publicysta "Polityki" Jacek akowski zaoy si z dziaaczem Forum Modych PiS Mateuszem Rojewskim o malucha, e Bronisaw Komorowski wygra wybory prezydenckie w pierwszej turze. W dalszej dyskusji w programie "Bez retuszu" w TVP Info przyzna, e nie wie, czy zwycistwo bdzie miao miejsce w pierwszej czy drugiej turze ale na pewno nikt obecnemu prezydentowi nie zagrozi.
....
Lemingoza taka bya pewna
"CoNaToBronek?" - internauci bezlitoni dla Komorowskiego
Po wczorajszej wypowiedzi Bronisawa Komorowskiego, radzcego, jak przey za 2 tys. zotych, internauci drwi z ubiegajacego si o reelekcj prezydenta. Hashtag "CoNaToBronek?" robi furor na Twitterze.
Wczoraj prezydent podczas spotkania z wyborcami na ulicach Warszawy, zosta zapytany przez modego chopaka "jak y w Polsce za 2 tys. zotych". Komorowski odpowiedzia: "Znale now prac i wzi kredyt."
Sowa prezydenta spotkay si z drwinami ze strony internautw. Na Twitterze pojawi si hashtag "CoNaToBronek?", ktrym opatrywane s wpisy z wymylonymi, absurdalnymi "dialogami" z prezydentem.
Przykady? "- Panie Prezydencie, w nocy budzi mnie moje wasne chrapanie. - To prosz sprbowa spa w innym pokoju". "- Panie Prezydenci, boli mnie gdy tak robi - To prosz tak nie robi". Inwencja internautw jest naprawd dua.
- Panie Prezydencie, prosz przedstawi swj program jednym sowem. - gaJOWY! #CoNaToBronek
— Lisovvski (@lisovvski) maj 13, 2015
Panie prezydencie, dlaczego Kukiz zaprasza na debat? - Bo tutaj jest jak jest. #CoNaToBronek
— Mikoaj (@MikolajNowak) maj 12, 2015
- Panie prezydencie, nie chc, eby pan dalej rzdzi. - To prosz gosowa na Dud. #CoNaToBronek
— Przemysaw Bator (@przemekbator) maj 12, 2015
- Panie prezydencie, nie sta mnie na kredyt na 30 lat - To niech pan wemie na 20. #CoNaToBronek
— Marta Smolaska (@MSmolanska) maj 12, 2015
-Panie prezydencie VAT na ksiki jest wyszy -trzeba przesta czyta #CoNaToBronek
— Kamila (@her_kamila) maj 12, 2015
- Panie Prezydencie, czy Legia zdobdzie Mistrza? - Tak, jeli Lech przegra Mistrza. #CoNaToBronek
— Marcin Muniak (@MarcinMuniak) maj 13, 2015
- Panie Prezydencie, jak y za 2 tys z? - Tak samo jak za 10 tys. tylko krcej #CoNaToBronek
— Lisovvski (@lisovvski) maj 13, 2015
- Panie Prezydenci, boli mnie gdy tak robi - To prosz tak nie robi #CoNaToBronek
— Radosaw Nawrot (@RadoslawNawrot) maj 12, 2015
- Panie prezydencie nie podniesiono dopaty do mleka w szkole - woda w kranie jest za darmo #CoNaToBronek
— Kamila (@her_kamila) maj 12, 2015
-Panie Prezydencie nie mam czego do garnka woy - Prosz i co upolowa! #CoNaToBronek
— Maciek Richter (@Roadtripper7) maj 12, 2015
Panie prezydencie, nie mog si dosta do lekarza. To niech pan nie choruje. #CoNaToBronek
— Natalia Radulska (@nradulska) maj 12, 2015
- Panie prezydencie, ju od 3 dni nic nie jadem.. - To si chopie zmu! #CoNaToBronek
— Krzysiek Harasimiuk (@Czarny_Bezz) maj 13, 2015
Prezydent ma pecha do nieodpowiednich wypowiedzi w nieodpowiednim czasie. Wystarczy przypomnie choby sowa o "wodzie, ktra ma to do siebie, e spywa do Batyku", majce uspokoi mieszkacw zagroonych terenw. Albo gratulacje dla pikarzy po sukcesie Polski w M, tyle e w siatkwce. Uwaacie, e prezydent susznie zbiera cigi za swoje niezrcznoci jzykowe i przejzyczenia?
....
A skd wzi te 2 tys? W markecie na kasie?
RMF FM: referendum w sprawie JOW ju 6 wrzenia
Referendum ws. wprowadzenia jednomandatowych okrgw wyborczych moe si odby ju 6 wrzenia - informuje nieoficjalnie radio RMF FM. Jeszcze dzi swj podpis pod wnioskiem ma zoy prezydent Bronisaw Komorowski.
Wniosek trafi potem do Senatu. Do ogoszenia referendum wymagana jest zgoda wyszej izby polskiego parlamentu. Senat na przegosowanie tego wniosku bdzie mia 14 dni. Ewentualne referendum ma dotyczy, oprcz JOW-w, take finansowania partii z budetu oraz rozstrzygania wtpliwoci na korzy podatnika.
Do Sejmu trafi ju prezydencki projekt zmiany konstytucji, ktry miaby umoliwi wprowadzenie w Polsce jednomandatowych okrgw wyborczych. Jak poinformowa Radosaw Sikorski, zosta on skierowany do sejmowego biura legislacyjnego, by "sprawdzi jego poprawno".
Moe by on procedowany najwczeniej w poowie czerwca, tak wynika wprost z konstytucji - powiedzia marszaek Sejmu.
Jak oceni, jest to bardzo wany temat i byaby to "zasadnicza zmiana systemu wyborw parlamentu". - Nie byaby moliwa do wprowadzenia w tegorocznych wyborach parlamentarnych - podkreli Sikorski.
Marszaek Sejmu zwrci uwag, e zmiana konstytucji to "dopiero wstp do ewentualnej zmiany ustaw". - Bdzie to kwestia, ktra wymaga bdzie powanych uzgodnie politycznych, take w koalicji" - mwi. "To musi by decyzja podjta po bardzo gbokim namyle - doda.
Marszaek Sejmu przypomnia, e PO wprowadzia jednomandatowe okrgi wyborcze w wyborach samorzdowych i w wyborach do Senatu. Sikorski zadeklarowa, e jest zwolennikiem jednomandatowych okrgw wyborczych.
Obecnie zapis konstytucji okrela, e wybory do Sejmu s "powszechne, rwne, bezporednie i proporcjonalne oraz odbywaj si w gosowaniu tajnym". Zgodnie z proponowan przez prezydenta zmian z art. 96 ust. 2 wykrelone zostaje sowo: "proporcjonalne".
Czym s JOW-y?
JOW-y to system wikszociowy: w kadym jednomandatowym okrgu wyborczym jest jeden zwycizca - on zdobywa mandat, a gosy oddane na pozostaych kandydatw (ktrzy zdobyli mniej gosw) nie maj znaczenia przy podziale mandatw. W systemie proporcjonalnym wszystkie gosy oddane na kandydatw s przeliczane na mandaty, jeli dany komitet wyborczy przekroczy prg wyborczy.
Prezydent Bronisaw Komorowski, kierujc we wtorek projekt do Sejmu, podkreli, e ta nowelizacja konstytucji likwiduje barier dla wprowadzenia jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do Sejmu i "otwiera moliwo co do kierunku zmian w ordynacji wyborczej". Wyrazi nadziej, e Sejm si do tego przychyli.
- O tym, jakie te zmiany maj by i w jak stron maj pj, chciabym, aby wypowiedzieli si Polacy w referendum, a po drugie bdzie musia o tym rozstrzyga parlament - podkreli prezydent.
...
Tak ecie gosowali e odstpienie akurat to co nie trzeba. Tego to oni zawsze duo wam dawali
Komorowski podpisa wniosek ws. referendum dotyczcego JOW-w
Bronisaw Komorowski podpisa wniosek ws. referendum. Prezydent chce zapyta Polakw, czy chc JOW-w w wyborach do Sejmu, likwidacji finansowania partii z budetu oraz zmian w systemie podatkowym wzmacniajcych pozycj obywatela. Referendum odbdzie si 6 wrzenia.
Komorowski podpisa postanowienie ws. referendum przed warszawskim Urzdem Skarbowym przy ul. Chaubiskiego 8.
Prezydent powiedzia wczoraj, e referendum mogoby si odby na pocztku wrzenia; pierwsza niedziela wypada 6 wrzenia. "Chodzi te o to, by umoliwi Polakom gosowanie w referendum nie w okresie wakacyjnym, wic sdz, e realn dat bdzie pewnie pocztek wrzenia" - doda Komorowski.
Do zarzdzenia przez prezydenta referendum oglnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Po wpyniciu prezydenckiego projektu ws. referendum Senat ma 14 dni na podjcie decyzji ws. jego przeprowadzenia. W przypadku zgody, referendum musi odby si w cigu 90 dni.
....
Gupota gr.
Bronisaw Komorowski: zapraszam Pawa Kukiza na spotkanie ws. JOW-w
- Albo jest si politykiem, albo tylko i wycznie obywatelem. Propozycja, by dwch kontrkandydatw debatowao za porednictwem trzeciego, ktry ju przesta nim by, wydaje si co najmniej dziwna - tak Bronisaw Komorowski odpowiedzia na propozycj Pawa Kukiza, ktry chcia poprowadzi debat midzy nim a Andrzejem Dud. Prezydent zaprosi jednak Kukiza do Paacu Prezydenckiego na spotkanie ws. JOW-w.
- Rozumiem intencje Pawa Kukiza, on chce edukowa spoeczestwo ws. JOW-w. Ale mnie przekonywa wcale nie trzeba, ja jestem przekonany. Chtnie zaprosz Pawa Kukiza do Paacu Prezydenckiego na spotkanie, majce na celu budowanie dobrego klimatu wok sprawy jednomandatowych okrgowych wyborczych - powiedzia Bronisaw Komorowski.
- Wane jest, eby byo jasne, kto jest za JOW, a kto jest przeciw - doda.
Schetyna przeciwny debacie prowadzonej przez Pawa Kukiza
Powana dyskusja - tak, happening polityczny - nie. Grzegorz Schetyna, ktry wspomaga sztab wyborczy Bronisawa Komorowskiego, jest przeciwny pomysowi debaty midzy kandydatami na prezydenta prowadzonej przez Pawa Kukiza.
Jak powiedzia szef MSZ w TVP Info, druga tura wyborw wymaga powanych dyskusji, powiconych najwaniejszym sprawom, w tym polityce zagranicznej i wewntrznej, prerogatywom prezydenta i bezpieczestwu.
Zdaniem Schetyny, debata planowana przez Pawa Kukiza to happening, ktry ma suy jego wasnym celom politycznym przed jesiennymi wyborami do parlamentu.
Minister uwaa, e przed drug tur wystarcz dwa bezporednie starcia kandydatw organizowane przez media. Zaplanowano je na niedziel 17 maja (w TVP) i czwartek 21 maja (w TVN24).
Tymczasem Andrzej Duda jest gotowy do debaty, ktr poprowadzi Pawe Kukiz. Rzecznik PiS Marcin Mastalerek powiedzia w radiowej Jedynce, e Andrzej Duda od razu zgodzi si na t propozycj. - Im wicej debat z udziaem kandydatw na prezydenta, tym lepiej - oceni Marcin Mastalerek.
Pawe Kukiz, ktry uzyska ponad 20-procentowe poparcie w pierwszej turze wyborw, zaproponowa wczoraj na Facebooku, by dwaj kandydaci, ktrzy zmierz si w drugiej turze, wzili udzia w debacie w Hali Widowiskowo-Sportowej w Lubinie. Zaoferowa, e moe j poprowadzi.
Druga tura wyborw wyborw prezydenckich odbdzie si 24 maja.
...
Prosz! Kto by si spodziewa. Schetyna wykazuje rozsdek.
Dorn: Kukiz to forma czystego hejtu. Kandydaci zapewne dostan w pysk
Kukiz to formua czystego, wydestylowanego hejtu - mwi na amach "Gazety Wyborczej" Ludwik Dorn. Byy polityk PiS twierdzi, e zabieganie o wsparcie elektoratu Kukiza w drugiej turze zakoczy si fiaskiem dla obu kandydatw. - Ju w niedziel przewidywaem, e zacznie si 12-dniowy okres (...) merdania ogonkiem, ktry zapewne zakoczy si tym, e jeden i drugi dostanie w pysk - podkrela.
Dorn przyznaje, e spodziewa si poparcia dla Kukiza raczej na poziomie 15 proc. ni 20. - To byo trudne do przewidzenia, bo Kukiz jest nowym zjawiskiem w polityce. I nie mwi tu o osobie, ale o pewnej formule politycznej, ktrej dotd nie byo. To czyste hejterstwo polityczne robione w celebryckim stylu - mwi. Jego zdaniem, antysystemowy kandydat jest "jak biaa kartka, na ktrej kady moe sobie narysowa wasnego Kukiza skierowanego przeciw »onym«.
- To fascynujce zjawisko. Podejrzewam, e wyborcy Kukiza s swoistym fenomenem spoeczno-kulturowym, ktry zosta wyartykuowany politycznie. To subkultura odrzucenia systemu zwizana z poczuciem bycia odrzuconym przez system. Efekt midzy innymi boomu edukacyjnego ostatnich 20 lat, kiedy w licznych prywatnych szkoach wyszych milionom modych ludzi dano za prawdziwe pienidze faszywe wyksztacenie bardzo niskiej jakoci, rozbudzajc w nich jednoczenie nadzieje i aspiracje - podkrela Dorn.
Byy polityk PiS komentuje take zabiegi Andrzeja Dudy i Bronisawa Komorowskiego, starajcych si zdoby poparcie wyborcw Kukiza. - Ju w niedziel przewidywaem, e zacznie si 12-dniowy okres migdalenia si jednego i drugiego kandydata oraz popierajcych ich partii do Kukiza. Okres merdania ogonkiem, ktry zapewne zakoczy si tym, e jeden i drugi dostanie w pysk, bo poparcie przez Kukiza kogokolwiek w drugiej turze likwidowaoby t si uoglnionego hejtu - mwi w "Gazecie Wyborczej".
...
Kukiz to ten sam fenomen co Pkot i Korwin tylko lepiej znany. A jako celebryta mia mao elektoratu negatywnego. A poniewa rzuca ogolniki i haselka pod ktorymi kady si moe podpisa to nikomu si nie narazi. Tylko e to nie jest polityka. A teraz ci maj problem bo nie mog si podlizac bo trudno podchwyci nico
Dorn: Kukiz to forma czystego hejtu. Kandydaci zapewne dostan w pysk
Kukiz to formua czystego, wydestylowanego hejtu - mwi na amach "Gazety Wyborczej" Ludwik Dorn. Byy polityk PiS twierdzi, e zabieganie o wsparcie elektoratu Kukiza w drugiej turze zakoczy si fiaskiem dla obu kandydatw. - Ju w niedziel przewidywaem, e zacznie si 12-dniowy okres (...) merdania ogonkiem, ktry zapewne zakoczy si tym, e jeden i drugi dostanie w pysk - podkrela.
Dorn przyznaje, e spodziewa si poparcia dla Kukiza raczej na poziomie 15 proc. ni 20. - To byo trudne do przewidzenia, bo Kukiz jest nowym zjawiskiem w polityce. I nie mwi tu o osobie, ale o pewnej formule politycznej, ktrej dotd nie byo. To czyste hejterstwo polityczne robione w celebryckim stylu - mwi. Jego zdaniem, antysystemowy kandydat jest "jak biaa kartka, na ktrej kady moe sobie narysowa wasnego Kukiza skierowanego przeciw »onym«.
- To fascynujce zjawisko. Podejrzewam, e wyborcy Kukiza s swoistym fenomenem spoeczno-kulturowym, ktry zosta wyartykuowany politycznie. To subkultura odrzucenia systemu zwizana z poczuciem bycia odrzuconym przez system. Efekt midzy innymi boomu edukacyjnego ostatnich 20 lat, kiedy w licznych prywatnych szkoach wyszych milionom modych ludzi dano za prawdziwe pienidze faszywe wyksztacenie bardzo niskiej jakoci, rozbudzajc w nich jednoczenie nadzieje i aspiracje - podkrela Dorn.
Byy polityk PiS komentuje take zabiegi Andrzeja Dudy i Bronisawa Komorowskiego, starajcych si zdoby poparcie wyborcw Kukiza. - Ju w niedziel przewidywaem, e zacznie si 12-dniowy okres migdalenia si jednego i drugiego kandydata oraz popierajcych ich partii do Kukiza. Okres merdania ogonkiem, ktry zapewne zakoczy si tym, e jeden i drugi dostanie w pysk, bo poparcie przez Kukiza kogokolwiek w drugiej turze likwidowaoby t si uoglnionego hejtu - mwi w "Gazecie Wyborczej".
...
Kukiz to ten sam fenomen co Pkot i Korwin tylko lepiej znany. A jako celebryta mia mao elektoratu negatywnego. A poniewa rzuca ogolniki i haselka pod ktorymi kady si moe podpisa to nikomu si nie narazi. Tylko e to nie jest polityka. A teraz ci maj problem bo nie mog si podlizac bo trudno podchwyci nico
Kopacz: peny szacun dla Kukiza za to, co zrobi
Ewa Kopacz - PAP
Premier Ewa Kopacz powiedziaa w rod, e bardzo ceni Pawa Kukiza. Jej zdaniem oprcz Bronisawa Komorowskiego, to drugi czowiek w kampanii, ktry by prawdziwy w tym, co robi i z wielk pasj porwa ludzi.
- To jest dobry moment, eby powiedzie co na temat pana Kukiza, ja sobie bardzo ceni jego kandydatur i powiem szczerze, e oprcz Bronisawa Komorowskiego, to by drugi czowiek, ktry by prawdziwy w tym, co robi, z wielk pasj porwa ludzi. Peny szacun dla niego za to, co zrobi - powiedziaa premier w rod na konferencji prasowej w Gdasku. W pierwszej turze wyborw prezydenckich Pawe Kukiz uzyska prawie 20,8 proc. gosw.
REKLAMA
Kopacz bya te pytana o propozycj Kukiza, aby obaj kandydaci, ktrzy zmierz si w drugiej turze: walczcy o reelekcj prezydent i Andrzej Duda, wzili udzia w debacie w Hali Widowiskowo-Sportowej w Lubinie. Zaoferowa, e moe poprowadzi t debat.
- Kukiz sam wczy si w polityk i chce by liderem w tej polityce, nie ukrywa tego, powiedzia, e w padzierniku bdzie startowa w wyborach parlamentarnych - i sta si politykiem. Dzisiaj Kukiz musi si zdecydowa, czy chce by dziennikarzem, publicyst, czy chce by politykiem - ocenia szefowa rzdu. Jak dodaa, debaty prezydenckie powinni prowadzi profesjonalni dziennikarze.
Na propozycj Kukiza przysta Duda. Szef sztabu Komorowskiego Robert Tyszkiewicz odnis si do pomysu Kukiza na Twitterze. - Debata dwch politykw, prowadzona przez polityka, to za duo polityki, a za mao obywateli. Jeszcze dzi stanowisko PBK w tej sprawie - napisa.
...
Modziewa Kopacz. Szacun jo ! Ziomale kull ! Spo ko Sie ma!
Tylko e Kukiz to mia ziomali 30 lat temu Ci ziomale to maj po 45 lat
Kto jej poradzi e ,,trzeba pozyska modzie". Bo skoro Kukiz to nie opera to znaczy ,,muzyk modzieowy".
Wpadka prezydenta. „Bezrobocie w Anglii idzie w gr”
Pawe Strawiski
„A wiesz, e bezrobocie spada w Polsce, a w Anglii idzie w gr?” – tak Bronisaw Komorowski stara si przekona pewnego nastolatka, eby zosta w kraju. Niestety prezydent nieco min si z prawd...
Spacer bywa niekiedy naprawd ryzykown imprez. Tak te byo we wtorek, kiedy Bronisaw Komorowski postanowi przej si ulicami Warszawy i porozdawa umiechy oraz kotyliony. Niestety prezydenta zaczepi mody chopak, ktry zada mu okropne pytanie: „jak y?”.
Chcia si dowiedzie, co zrobi prezydent, eby on pracowa w Polsce, kiedy doronie. Bronisaw Komorowski, nieco jakby nie na temat, poradzi mu, eby najpierw skoczy studia. „Ale ebym ja pracowa w Polsce, ebym nie wyjecha do Anglii?” – doprecyzowa nastolatek. Prezydent odpowiedzia mu, e „to bdzie jego decyzja”. Nastpnie rozmowa zesza na temat jego siostry, ktra pracuje za 2 tys. z i nie moe sobie kupi mieszkania. Bronisaw Komorowski doradzi jej, eby zmienia prac i wzia kredyt. Prawdopodobnie prezydent po tych sowach dostrzeg, e popeni gaf tygodnia, wic wrci do wtku Anglii. I tylko si pogry. Zapyta bowiem: „A wiesz, e bezrobocie spada w Polsce, a w Anglii idzie w gr?”.
Zobacz na Youtube
Cuda w zatrudnieniu
Wedug Gwnego Urzdu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce w marcu wyniosa 11,7 proc. W zeszym roku w tym samym okresie byo to 13,5 proc. Tu Bronisaw Komorowski ma wic racj, bezrobocie nad Wis wyranie spada. Jednak niestety dla prezydenta, a na szczcie dla wielu polskich emigrantw, od koca 2011 roku bezrobocie w Wielkiej Brytanii take spada i to niemal z prdkoci geometryczn. Wedug Office for National Statistics, czyli organu brytyjskiego odpowiednika GUS, w okresie trzech miesicy poprzedzajcych marzec tego roku bezrobocie w Wielkiej Brytanii wynioso 5,6 proc., co jest najniszym poziomem od niemal siedmiu lat, czyli od poowy 2008 roku. Blisko mu ju do redniej stopy sprzed kryzysu – 5,3 proc. To rwnie spory spadek w stosunku do tego samego okresu w zeszym roku, kiedy bezrobocie byo na poziomie 6,9 proc. Co wicej, liczba osb zatrudnionych w Wielkiej Brytanii wanie przekroczya 31 mln, co oznacza, e wskanik zatrudnienia (odsetek pracujcych w wieku 16-64 lata) wynosi 73,4 proc. Jest to najlepszy wynik od pocztku tego typu analiz, czyli od 1971 roku.
...
Kolejne cudy e konomii Bronka.
Warszawa: akcja prezydenta w metrze bya nielegalna
Bronisaw Komorowski w ramach kampanii przed drug tur wyborw prezydenckich rozdawa wczoraj ulotki w warszawskim metrze. Jak informuje RMF FM, akcja zostaa przeprowadzona niezgodnie z prawem. Sztab prezydenta nie wystpi bowiem o zgod Zarzdu Transportu Miejskiego.
Bronisaw Komorowski kontynuowa wczoraj kampani wyborcz podczas spaceru po stolicy. Jednym z elementw agitacji byo rozdawanie ulotek w metrze. Rozdawania tego typu materiaw zabrania regulamin przewonika.
15. paragraf dokumentu jednoznacznie stanowi, e "w pojazdach lokalnego transportu zbiorowego, na stacjach metra oraz na przystankach zabrania si kwestowania, nalepiania plakatw i ogosze, rozrzucania i rozdawania ulotek oraz materiaw reklamowych bez zgody Zarzdu Transportu Miejskiego".
Wczoraj prezydent Komorowski w akcji transmitowanej rwnie przez oglnopolskie telewizje rozdawa ulotki warszawiakom korzystajcym ze stoecznej kolei podziemnej. Tymczasem, jak potwierdza w rozmowie z RMF FM rzecznik ZTM Igor Krajnow, "do Zarzdu Transportu Miejskiego nie wpyn wniosek oficjalny o wydanie zgody na rozdawanie jakichkolwiek materiaw promocyjnych czy te wyborczych na stacjach metra czy w pocigach".
Regulamin nie przewiduje jednak kary za zamanie przepisu. Wedug tumacze ZTM, w powyszym przypadku powinny zareagowa suby pilnujce porzdku w metrze. Do interwencji jednak nie doszo.
...
Powinny chama wywali na zbity pysk:-)
Krakw: wmurowanie kamienia wgielnego pod budow szpitala to sztuczki kampanii?
Tu przed majwk premier Ewa Kopacz wzia w Krakowie udzia w uroczystoci wmurowania kamienia wgielnego pod nowy, bardzo potrzebny szpital uniwersytecki. Towarzyszyli jej ministrowie, wojewoda, a nawet metropolita krakowski kard. Stanisaw Dziwisz. Kamie wmurowano, ale na szpital bdziemy musieli jeszcze dugo poczeka.
...
No co kamie si nie podoba? Wmurowali kamie pod budow kamienia wgielnego. Kamienie wegielne te trzeba zbudowa,
Piechociski: JOW-y to temat zastpczy tej kampanii wyborczej
Postulat wprowadzenia jednomandatowych okrgw to temat zastpczy tej kampanii wyborczej – oceni szef PSL, wicepremier Janusz Piechociski. Podkreli jednoczenie, e PSL - mimo dystansu do inicjatywy prezydenckiej w sprawie JOW-w- popiera w drugiej turze Komorowskiego.
Prezydent w rod skierowa do marszaka Senatu projekt postanowienia o zarzdzeniu referendum ws. JOW-w, finansowania partii i systemu podatkowego. Proponowany termin referendum to 6 wrzenia.
Wedug Piechociskiego wprowadzenie JOW-w moe doprowadzi do sytuacji kiedy dwa komitety wyborcze, zdobywajc po 28 proc. gosw, obsadz 90 proc. mandatw w Sejmie. - Wtedy wszyscy pozostali wyborcy po p roku po wyborach s pod Sejmem i daj rewolucji, bo czuj, e ich gos nie jest reprezentatywny - tumaczy szef PSL w czwartek dziennikarzom w Krakowie.
- Jeli chcemy, aby demokracja bya reprezentatywna i chcemy, aby spr i debata publiczna toczya si przez naszych wybranych do tego celu ludzi, to lepiej, jak ona si toczy w parlamencie - zaznaczy.
Piechociski z dystansem odnis si do dziaa prezydenta Komorowskiego dotyczcych referendum. - Oceniam, e zawsze warto pyta Polakw o rne rzeczy, ale nie pytabym si Polakw w referendach o to, czy po zniesieniu reguy nadmiernego deficytu zwikszy dwukrotnie pace i emerytury, bo wynik byyby bardzo znany, pytanie tylko kto by za to zapaci? - mwi lider PSL.
Wedug niego kandydaci na prezydenta powinni szuka innych form dialogu ze spoeczestwem: bezporedniego kontaktu z ludmi i rozmowy. - Za duo jest stereotypowych wrzutek w tej kampanii - oceni Piechociski.
Zwrci uwag, e zaraz po ogoszeniu wstpnych wynikw pierwszej tury wyborw "oba komitety skieroway si ku 20 procentowemu kandydatowi". Chodzi o Pawa Kukiza, ktrego poparo w I turze 20,80 proc. gosujcych; jest on zwolennikiem JOW-w.
Wedug Piechociskiego wyborcy pamitaj to, co Platforma deklarowaa, a take to, jak zachowywa si PiS w sprawach ordynacji wyborczej.
PSL niezmiennie powtarza - podkreli szef ludowcw - e jeli co trzeba zmienia, to naley przeksztaci Senat z "izby tak samo partyjnej jak Sejm", w izb samorzdowo-gospodarcz z udziaem reprezentantw nauki, przemysu, biznesu, zwizkw zawodowych.
...
Jest to horrendalny absurd w mike walki z systemem partyjnym ogoszonym przez Kupia wprowadzi system DWUPARTYJNY !!!
Duda powouje Biuro Pomocy Prawnej; poprowadzi je Janusz Wojciechowski
Od czwartku zacznie dziaa w Warszawie Biuro Pomocy Prawnej powoane przez kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dud. Poprowadzi je europose PiS Janusz Wojciechowski.
Duda powiedzia w rod na konferencji prasowej w Warszawie, e podczas swoich podry kampanijnych po Polsce wysucha wiele historii ludzi, ktrzy np. borykaj si z "fatalnym" traktowaniem przez wymiar sprawiedliwoci. Jak mwi, wynika z nich, e pastwo jest wobec ludzi "opresyjne", "niszczy obywateli", ktrzy czuj si "jak przedmioty przesuwane z kta w kt".
Duda chciaby, by Polacy nieradzcy sobie z rozwizywaniem takich problemw, mogli zgasza si do Biura Pomocy Prawnej, ktre zamierza powoa. Podkreli, e nie bdzie z tym czeka do wyniku wyborw prezydenckich i biuro zacznie dziaa ju w czwartek przy ul. Piknej w Warszawie.
Jeli Duda wygra, biuro ma funkcjonowa w ramach jego kancelarii. - Zaraz po wygranych wyborach prezydenckich, kiedy obejm urzd prezydenta RP, powoam w Kancelarii Prezydenta Prezydenckie Biuro Pomocy Prawnej - zapewni zwycizca I tury wyborw.
Na czele biura stanie europose PiS - niegdy prezes Najwyszej Izby Kontroli - Janusz Wojciechowski.
Duda podkreli, e wielokrotnie rozmawia z Wojciechowskim o przypadkach ludzi zgaszajcych si do niego ze swoimi problemami prawnymi. - Dzisiaj Janusz Wojciechowski jest znany powszechnie w caej Polsce jako ten, ktry bardzo mocno interweniuje w sprawach indywidualnych ludzi, ktrzy zostali skrzywdzeni przez pastwo, ktrzy zostali skrzywdzeni take przez wymiar sprawiedliwoci - mwi Duda.
Wojciechowski na wsplnej z kandydatem konferencji prasowej oceni, e Polska czeka, aby prezydentem zosta "czowiek wraliwy na ludzk krzywd, ktry t wraliwo przeniesie dalej do innych instytucji". Wedug niego wybr Dudy to szansa na przywrcenie sprawiedliwoci dla wielu ludzi.
- To wielka sprawa, e kandydat na prezydenta przywizuje tak wielk wag do wraliwoci na krzywdy ludzi. Wad dzisiejszego systemu pastwowego w Polsce (...) jest arogancja wadzy, brak wraliwoci, czsto bezduszno na krzywdy zwykych ludzi" - powiedzia. "Otwarte drzwi urzdu prezydenckiego to jest wielka nadzieja na popraw stanu polskiej sprawiedliwoci - podkreli.
Przed wystpieniem Dudy w siedzibie PiS prezes partii Jarosaw Kaczyski spotka si z szefami partyjnych struktur okrgowych. Wedug rde PAP w PiS na spotkaniu bya rozliczna dotychczasowa praca dziaaczy terenowych. Prezes mia wezwa ich do wzmoonej pracy przed II tur wyborw prezydenckich, a take podkreli, e posowie bd rozliczani z wyniku wyborczego Andrzeja Dudy. Wg informacji PAP prezes PiS zapowiedzia te, e ci posowie, w ktrych okrgach Duda uzyska saby wynik, nie znajd si na listach do parlamentu albo bd startowa z niszych pozycji.
...
O panie to refleks. 10 dni przed druga tur zatroskali si o lud. Jacy dobrzy...
Komorowski ma suflerk. Kolejna wpadka sztabu prezydenta
Podczas drugiego spaceru po Warszawie przed drug tur wyborw prezydenckich sztab Bronisawa Komorowskiego zaliczy kolejn wpadk. Tym razem okazao si, e nawet podczas rozmowy z niepenosprawn kobiet, prezydentowi s suflowane waciwe gesty i sowa.
Po tym jak internauci nie zostawili suchej nitki na Komorowskim, ktry doradzi "zmian pracy i wzicie kredytu" siostrze chopaka, ktry zada mu pytanie podczas spaceru po Warszawie, tym razem czujni obserwatorzy kampanii zauwayli suflerk za plecami prezydenta Bronisawa Komorowskiego.
Suflerka podpowiada Komorowskiemu m.in. to, aby zapyta niepenosprawn kobiet, czego brakuje osobom, ktre zmagaj si ze swoim kalectwem. Co wicej, prezydent w pewnym momencie dostaje rad, aby przytuli kobiet na wzku. To rwnie suflerka jest autork pomysu, aby zaprosi j do Paacu Prezydenckiego.
Ta wpadka oczywicie nie usza uwadze internautw, a take dziennikarzom aktywnym w mediach spoecznociowym.
Pojawiy si rwnie gosy w obronie suflerki.
Bardziej ciekawscy dopatrzyli si rwnie miejsca pracy czonkini sztabu prezydenta, a take przedmiotu, jaki wykada.
...
Bronek to tylko ciao. A potrzeba jeszcze mzgu ktry ciaem pokieruje.
"Trudna sprawa". Joanna Szczepkowska odchodzi z komitetu poparcia Komorowskiego
Joanna Szczepkowska zrezygnowaa w uczestnictwie w Honorowym Komitecie Bronisawa Komorowskiego. Swoj decyzj przekazaa prezydentowi w licie, a opini publiczn poinformowaa o tym fakcie w pocie na Facebooku.
"Trudna sprawa. Wiele osb z listy Honorowego Komitetu Bronisawa Komorowskiego (w tym ja) jest za, a jednoczenie unika publicznego pokazania twarzy przy kandydacie. To wida byo choby przy spotkaniu na pierwszej turze. Postanowiam jasno okreli swoje stanowisko, by w zgodzie ze sob" - napisaa na swoim profilu na Facebooku Joanna Szczepkowska.
"ywi gbok nadziej, e wynik drugiej tury wyborw bdzie satysfakcjonujcy. Jednak ze wzgldu na wzmoone tempo kampanii prezydenckiej, pragn zawiadomi o swojej rezygnacji z uczestnictwa w Honorowym Komitecie Poparcia Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisawa Komorowskiego" - owiadczya aktorka.
"Wycofuj swoje nazwisko po wysuchaniu porannego przemwienia Prezydenta Bronisawa Komorowskiego z 12- go maja 2015 roku, nastpnego dnia po wyborach i przygldajc si kolejnym krokom w kampanii" - zaznaczya w pimie. Szczepkowska wspomniaa, e decyzje Bronisawa Komorowskiego czsto mijay si z jej wiatopogldem, jednak ufaa, e "podejmuje je kto bardziej wiadomy w sprawach polityki".
Co wicej, w licie czytamy, e jeli kandydat na prezydenta w jedn noc zmienia pogldy i "dostosowuje je do doranych potrzeb kampanii, to ja nie mogabym z cakiem czystym sumieniem przekonywa publicznie do tej kandydatury".
Komorowski chce zwycistwa
Jak powiedzia Bronisaw Komorowski w wywiadzie dla TVP Info, przegrana o 1 punkt procentowy jeszcze bardziej zmobilizowaa go do walki o wiksze poparcie. - eby to si stao musi by oczywicie pena mobilizacja wyborcw. Musi by wiadomo tego, e w czasie kampanii ocenia si kandydatw, ale potem trzeba by z prezydentem przez pi lat - tumaczy Komorowski.
Prezydent sceptycznie odnis si te do propozycji przystpienia do debaty prowadzonej przez Pawa Kukiza. "To jest dziwny pomys, aby trzeci polityk, by moderatorem midzy dwoma kandydujcymi dzisiaj w wyborach prezydenckich. Tym bardziej, jak rozumiem, chce przekona do JOW-w - mnie nie musi przekonywa." - zapewnia Komorowski. Jak doda, jego sztab wyborczy jest otwarty na propozycje kolejnych debat, zarwno w telewizji publicznej, jak i organizowanych przez komercyjne stacje.
Ponadto Bronisaw Komorowski zaznaczy w wywiadzie, e jako prezydent myli take o sytuacji modych w Polsce i chciaby, aby program "Dobry Start Modych" by realizowany w skali kraju. Jak doda, bdzie zabiega take o gosy mieszkacw wsi adresujc do nich specjalny program.
...
Susznie. To nie byo potrzebne.
Bronisaw Komorowski: Suflerka? To s uwagi techniczne
- Nie dzwoniem z gratulacjami do Andrzeja Dudy. Nie ma takich obyczajw - powiedzia w "Kontrwywiadzie RMF FM" Bronisaw Komorowski. Ubiegajcy si o reelekcj prezydent odnis si take do wpadki dotyczcej jego suflerk i kolejny raz odpowiedzia na pytanie, jak przey za 2 tys. zotych.
Komentujc wynik niedzielnych wyborw, Bronisaw Komorowski podkrela, e frekwencja w pierwszej turze bya niska. - To jest gwny cel mojego dziaania przed II tur – odzyskanie czy zaktywizowanie tych osb, ktre z rnych powodw zostay w domu.
Przyzna jednak, e rezultat gosowania da mu do mylenia. - Mam przekonanie, e musz wyciga z tego daleko idce wnioski. Trzeba odbiera sygnay. Dla mnie jest to sygna, e jest duo ludzi rozgoryczonych z rnych powodw, midzy innymi z powodu braku wpywu na decyzje politykw – mwi.
Prezydent zaznaczy, e nie zastanawia si, "co zrobi nie tak". - Byoby le, gdyby czowiek sam cofa siebie do mylenia o tym, co byo. Myl o tym, co bdzie. Sdz, e czym innym jest kwestia kandydowania, czym innym jest kwestia prezydentury. Licz, e za mn bdzie stao pi lat prezydentury, nie tylko kampania – powiedzia.
Komorowski przyzna, e kampania "na pewno mogaby by lepsza". - Wida, e wielu ludzi, mimo sukcesw Polski, wielu ludzi nie czuje si ich udziaowcami – wyjani, zaznaczajc, e gosowanie pokazao, jak wygldaj proporcje w tej kwestii.
Ubiegajcy si o reelekcj prezydent owiadczy, e nie zadzwoni do Andrzeja Dudy z gratulacjami po I turze. - Nie ma takich obyczajw. Jest walka, jest konkurencja. Walka trwa, wic trzeba si koncentrowa na zabieganiu o gosy – powiedzia.
- Doceniam kwalifikacje Andrzeja Dudy jako kandydata. Ale mam swoj krytyczn opini na temat jego dowiadczenia i wiedzy. wieo i modo to na pewno zalety, ale to nie ma wpywu na dowiadczenie – argumentowa Komorowski. Jak doda, Duda jest "kandydatem jednoznacznie partyjnym".
Pytany o referendum powiedzia: "Zarzdzam referendum po raz pierwszy po 11 latach, mj poprzednik nie zrobi tego ani razu. Co si wydarzyo w czasie tej kampanii. Ujawnia si bardzo dua grupa obywateli, ktrzy opowiedzieli si za reform, za JOW-ami. I ja tak to rozumiem, jako odpowied na wyzwanie duej grupy obywateli".
Odnoszc si do spotka z wyborcami na ulicach Warszawy, Komorowski podkrela, e "trzeba mie odwag zderzenia si z problemami ludzkimi". - Czym innym jest zderzenie si z agresj motywowan politycznie. Wczoraj miaem spotkanie z pani inwalidk, ktr zaprosiem do Paacu i w miar moliwoci udzielilimy jej pomocy – powiedzia na antenie RMF FM.
Pytany o swoj "suflerk", ktrej zdjcia obiegy wczoraj sie, odpowiedzia, e midzy innymi na tym polega praca jego zespou, by informowa go, gdzie skrci w tumie czy te gdzie kto czeka na spotkanie. - To s uwagi techniczne – podkrela.
Kolejny raz odnoszc si do pytania o "przeycie za 2 tys. z", mwi, e aby zarabia wicej "Polska musi si rozwin, musi dokona innowacji, tak by miejsca pracy nie byo oparte o tani si robocz". Na sugesti, e osoby, ktre obecnie zarabiaj 2 tys. z, nie chc czeka, odpowiedzia: "Pytanie, czy mona ich oszukiwa, e co si zmieni w cigu miesica. To nie byoby uczciwe".
...
Bronek jako satanista odwraca nauk Biblii. Pod wadza bdziesz ma. U niego jest pod wadza bdziesz kobiety. Byle inaczej ni Koci.
Tyszkiewicz: odpowiadamy na manipulacje PiS
Bronisaw Komorowski - Reuters
Przypadkowy chopak, ktry pyta Bronisawa Komorowskiego na warszawskiej ulicy, co z propozycjami dla modych Polakw, okaza si by dziaaczem PiS. Poinformowa o tym na konferencji szef sztabu Komorowskiego Robert Tyszkiewicz oraz dziaacz PO Jakub Rutnicki. Politycy Platformy stwierdzili, e zdemaskowali te pani Bogusi, niepenosprawn kobiet, ktra miaa szereg pretensji do urzdujcego prezydenta podczas jego spaceru ulicami stolicy. - Odpowiadamy na manipulacje PiS - powiedzia Robert Tyszkiewicz.
Komorowski podczas kampanii na ulicach stolicy dosta pytanie od pana Ziemowita, ktry przedstawi si jako student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. - Co z tym startem dla modych? - pyta Ziemowit, dodajc, e w Polsce nie ma pracy i ma ju kupiony bilet do Norwegii.
REKLAMA
- Czy warto wysya na ulic aparatczykw, ktrzy zadaj pytania jako Polacy, ktrzy nie wiedz, jak si odnale. Pan Ziemowit to kandydat PiS w wyborach samorzdowych do rady Ursynowa - powiedzia Rutnicki, przedstawiajc jako dowd zdjcie ulotki wyborczej Ziemowita Piasta Kossakowskiego oraz jego zdjcie z Jackiem Sasinem.
Zobacz na TVP
- To sztuczne dziaania sztabu PiS. Warto bdzie o tym pamita i sprawdza te osoby, ktre pytaj o wane sprawy - podkreli Rutnicki. Pytana o pana Ziemowita szefowa sztabu Dudy przyznaa, e go nie zna.
Rutnicki "zdemaskowa" te pani Bogusi, ktra wypytywaa prezydenta na niewygodne tematy. W trakcie spaceru przez Warszaw, ubiegajcy si o reelekcj Komorowski, zosta poproszony przez kobiet poruszajc si na wzku inwalidzkim o pomoc. Pani Bogusia zadaa prezydentowi niewygodne pytania, a Komorowskiemu musiaa pomaga suflerka, by wybrn z sytuacji.
- Pani Bogusia, ma duy problem, wczoraj ta sprawa zostaa szybko podjta przez prezydenta. Niepenosprawna jest ze Szczecina. Jechaa ponad 500 km do Warszawy - zaznaczy Rutnicki, pokazujc zdjcie pani Bugusi z Jarosawem Kaczyskim i Joachimem Brudziskim z 2007 roku.
- PiS cynicznie wykorzystuje swoich dziaaczy, ktrzy maj zaczepia prezydenta i pyta o trudne sprawy. Pokazujemy prawdziwe oblicze kampanii prezydenckiej sztabu Andrzeja Dudy - powiedzia polityk.
Na informacje o pani Bogusi natychmiast na Twitterze zareagowa Brudziski.
Gos zabra te szef sztabu wyborczego Komorowskiego. - Odpowiadamy na manipulacje PiS. Nie twrzmy z tego cyrku. To jest zy styl, to nie fair. Trzeba wystpowa z otwart przybic - owiadczy.
...
JELI TO PRAWDA TO MEGA SKANDAL! BO TO PROWOKACJA! O ILE BRONEK BY MIESZNY TO TO JU JEST PODE! UDAWANIE GOSU ZROZPACZONEGO LUDU GDY SI JEST FUNKCJONARIUSZEM PARTII TO MORALNE SZAMBO!
"Komorowski - prezydent naszej wolnoci" - nowe haso kampanii prezydenta
"Komorowski - prezydent naszej wolnoci" - to nowe haso kampanii ubiegajcego si o reelekcj prezydenta Bronisawa Komorowskiego zaprezentowane podczas czwartkowej konwencji wyborczej w odzi. Komorowski zapewni, e zrozumia "komunikat z pierwszej tury wyborw".
Komorowski mwi w odzi, e pierwsza tura wyborw prezydenckich to "wany sygna; to jest komunikat od wyborcw". - Ja ten komunikat gboko przeyem, przemylaem i zrozumiaem - powiedzia. - Ten komunikat jest prosty - mwi tyle, e w Polsce, gdzie wiele udao si osign, jednak jest wiele osb, ktre nie czuj si w peni uczestnikami wielkiej, dobrej zmiany - doda prezydent.
Jego zdaniem komunikat z pierwszej tury wyborw oznacza "te, e w Polsce jest wiele osb, ktre oczekuj szybszych, gbszych zmian na lepsze, e w Polsce jest wiele osb, ktre chc w wikszym stopniu uczestniczy we wspdecydowaniu o losach Polski, o polskich sprawach".
Dlatego te - jak podkreli - bdzie referendum, w ktrym cae spoeczestwo, cay nard bdzie mg si wypowiedzie w kilku wanych sprawach, ktre dawno powinny zosta rozwizane.
- W referendum, ktre bdzie miao miejsce na pocztku wrzenia, bdzie prob o odpowied udzielon przez obywateli w trzech istotnych kwestiach: po pierwsze - czy chc zmiany w systemie ordynacji wyborczej, tak aby w wikszym stopniu obywatele, a nie partie polityczne decydoway o tym, kto moe albo nie moe zosta posem. Po drugie - bd mogli Polacy powiedzie w sposb jednoznaczny, czy s za utrzymaniem obecnego stanu finansowania partii politycznych z budetu pastwa, czy chc zmiany - mwi Komorowski.
Trzeci kwesti - przypomnia - ma by odpowied na pytanie "o fundament relacji, zaufania wzajemnego midzy obywatelami a pastwem, jakim jest zawsze uczciwy, solidny system podatkowy".
Prezydent podkreli, e nie wszystkie partie s gorcymi ordownikami tych rozwiza i e "s partie polityczne, ktre broni swoich interesw i nie chc tych zmian w sposb bardzo zdecydowany".
- Tak parti jest PiS, ktra jest gucha na oczekiwania polskich obywateli i daa temu wyraz po wielokro, zarwno blokujc zmiany w ordynacji wyborczej i kurczowo trzymajc si stanowiska o penym utrzymaniu finansowania partii z budetu pastwa - mwi Komorowski. - Kurczowo trzymaj si tego rozwizania, kiedy reszta zgadza si na to, aby przynajmniej to rozwizanie ograniczy - doda.
Przypomnia, e PiS byo przeciwne ograniczeniu finansowania partii z budetu o 50 proc. - To tak ju jest, e niektrzy nie s zwolennikami i autorami dobrych zmian, a dobre zmiany s nam wszystkim potrzebne - przekonywa.
Czasami partie - mwi prezydent - "ktre nie maj w sobie wewntrznej siy do zaproponowania dobrych zmian, wyywaj si, proponuj i dziaaj gwnie poprzez pobudzanie postaw ekstremalnych, radykalnych, poprzez dziaanie na rzecz zakwestionowania dorobku 25-lecia polskiej wolnoci".
- Prawo i Sprawiedliwo takie wanie hasa wysuwa - radykalnego zaprzeczenia dorobku, wtpliwoci co do kierunku, ktry Polska przyja ku Zachodowi, ku Unii Europejskiej - powiedzia Komorowski. Jak przekonywa, to od nas bdzie zaleao, "czy potrafimy pchn Polsk dalej na tej samej drodze, ku dobrym zmianom".
Komorowski podkreli, e praktycznie cae ycie powici na walk o wolno - zarwno o wolno rozumian jako niepodlego kraju jak i rozumian jako prawa obywateli, prawa jednostki.
- Tak to ju jest, e jedni chc umacnia wolno, a inni j na tysic sposobw kwestionuj. Tak to ju jest, e jedni chc i dalej drog wolnoci, a drudzy chc namawia albo wymusza rozwizania, ktre czyni z Polakw nie beneficjentw wolnoci, tylko ludzi, ktrzy wolnoci si boj - mwi prezydent.
Jak przekonywa, fundamentem jego dziaalnoci, mylenia o Polsce jest umiowanie wolnoci, a "dla innych motywem dziaania jest denie do ograniczenia wolnoci, a po rozwizania, ktre maj uczyni z Kodeksu karnego instrument kontroli, nadzoru nad ludzkimi sumieniami". - To jest ta zasadnicza rnica - oceni.
Jego zdaniem w drugiej turze bdzie wybr midzy kandydatem, ktry reprezentuje takie wanie rodowisko, "ktre nie wierzy w wolno, ktre wierzy w to, e ludzie s li, e trzeba ich kontrolowa, e trzeba ich ogranicza, i kandydatem, ktry zawsze, nie tylko o wolno walczy, ale w ni gboko wierzy".
Jak mwi Komorowski, dla niego wolno jest prawem kadego czowieka do ksztatowania wasnego ycia, wedle tego, jak jemu w sercu gra.
- Wolno to take szacunek dla inaczej mylcych, to szacunek dla innych, to przekonanie, e wiat musi by zrnicowany. Ci, ktrzy si boj wolnoci, chc narzuci swj model - jak myl jedynie suszny - wszystkim pozostaym - przekonywa.
Wedug niego to bdzie "ta rnica midzy prezydentem, ktry boi si wolnoci, a prezydentem, ktry chce by stranikiem polskiej wolnoci". "W imi wolnoci, w imi dalszego marszu drog naszej wolnoci, prosz o gosy w drugiej turze" - apelowa prezydent, prezentujc nowe haso swojej kampanii - "Komorowski - prezydent naszej wolnoci".
O poparcie dla Komorowskiego apelowali podczas wiecu w Centralnym Muzeum Wkiennictwa prezydent odzi Hanna Zdanowska (PO) oraz aktor Tomasz Karolak. - Panie prezydencie jestemy z panem, zapraszam wszystkich i prosz wszystkich mieszkacw, eby za tydzie, kiedy przyjdzie rozstrzyga te kolejne wybory, ebycie nie zapomnieli, ebymy wszyscy postawili na bezpieczestwo, na stabilizacj, na przyszo Polski i zagosowali na prezydenta Bronisawa Komorowskiego - apelowaa Zdanowska.
Karolak przekonywa, e podobnie jak pi lat temu jest w honorowym komitecie poparcia prezydenta Komorowskiego, dlatego e "mimo rnych wpadek, potkni, przejzycze jest po prostu czowiekiem z krwi i koci, nie jakimi wytworem telewizyjnym". - Kampania przeciwnikw prezydenta Komorowskiego ma tyle wsplnego z rzeczywistoci, co seriale, w ktrych ja gram. To jest po prostu fikcja, z tym tylko, e my lepiej to gramy, dlatego ogldaj nas miliony - mwi Karolak.
Po konwencji prezydent przez kilkanacie minut rozmawia z obecnymi na niej swoimi sympatykami i czonkami honorowego komitetu poparcia; pozowa do wsplnych zdj. Nie chcia rozmawia z dziennikarzami.
W odzi Bronisaw Komorowski wygra w I turze wyborw - w stolicy regionu poparo go 42,34 proc. gosujcych. To jednak mniej ni pi lat temu, kiedy zagosowao na niego 50,05 proc. osb. Andrzej Duda uzyska w odzi w I turze 26,27 proc. poparcia, ale zwyciy w zdecydowanej wikszoci powiatw w dzkiem.
...
POwolnoci ...
Ponad 140 osb zgosio si do Biura Pomocy Prawnej Andrzeja Dudy
Biuro Pomocy Prawnej Andrzeja Dudy ju dziaa i przyjmuje zainteresowane osoby
Ponad 140 osb zgosio si ju do Biura Pomocy Prawnej, stworzonego przez kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dud. Przyjmuje ich szef biura - byy prezes NIK, obecnie europose PiS Janusz Wojciechowski i jego prawnicy.
Dzisiaj, ktry by pierwszym dniem dziaania powoanego przez Dud biura, przed jego siedzib przy ul. Piknej w Warszawie stao w kolejce kilkadziesit osb, niektrzy czekaj w rodku. Do godz. 13.30 zgosio si 145 osb i nadal przychodzili nastpni.
- Ta liczba ludzi, ktrzy przyszli, przekroczya nasze wyobraenie - powiedzia Wojciechowski. - Ci ludzie przychodz tu, bo wielokrotnie odbijali si od ciany. Ta liczba pokazuje skal problemu, skal niewydolnoci polskiego pastwa. Jeli kto chce rozmawia z takimi ludmi, zaraz s tumy - mwi.
- Nikt z tych osb, ktre tu dzisiaj przyszy, na pewno nie bdzie zostawiony bez pomocy - zapewni.
- Niektre rozmowy s dusze, bo sprawa jest na takim etapie, e ju w trakcie tych rozmw przygotowaem wiele pism interwencyjnych" - podkreli Wojciechowski. "Z niektrymi osobami umawiamy si na osobny kontakt, na dyur w biurze poselskim, czy inn osobn rozmow gdzie w Warszawie - doda.
Wojciechowski powiedzia, e do biura przychodz ludzie bezsilni w kontakcie z organami pastwa. - Przykad takiej sprawy - mwi - komornik licytuje czowieka z mieszkania, mimo e ten - jak wynika z dokumentw - nie mia adnych dugw, a chodzi o pomyk w nazwisku.
Inne sprawy zwizane s m.in. z przewlekymi postpowaniami organw sprawiedliwoci. - Bya te pani, ktrej zamordowano syna - wszystko na to wskazuje - a prokurator przyj wersj samobjstwa - relacjonowa Wojciechowski.
Przed poudniem szef biura uda si do Ministerstwa Sprawiedliwoci z kilkoma interwencjami, w tym jedn - jak powiedzia - bdc wynikiem dzisiejszych spotka.
Zdaniem Wojciechowskiego, jeli Duda zostanie prezydentem, to biuro - ktre wtedy bdzie dziaao w ramach Kancelarii Prezydenta - zyska niezwykle skuteczne narzdzia do interwencji. - Nie wyobraam sobie, eby Prokurator Generalny nie zleci np. ponownego zbadania sprawy niewyjanionej mierci modej dziewczyny, jeli zwrci si o to prezydent RP - powiedzia.
B. prezes Najwyszej Izby Kontroli zastrzeg, e oczywicie nie we wszystkich sprawach naley uywa autorytetu prezydenta, ale w tych szczeglnie wanych - tak.- Prezydent nie jest oczywicie od tego, eby zajmowa si sporami o kawaek miedzy, czy jakimi drobnymi sprawami ssiedzkimi, cho w rnych sprawach ludzie mog spotka si z lekcewaeniem" - mwi. "Ale prezydent jest od interwencji wtedy, gdy ludzie nie mog dobi si o elementarn sprawiedliwo - podkreli.
Do siedziby biura cigle przychodz nowi ludzie. Pracownicy musieli stworzy list oczekujcych. Jak powiedzia, jeden z organizatorw, jest ju tylu chtnych, e rozpatrzenie spraw jedynie tych, ktrzy ju s na licie, na pewno zajmie kilka dni. Biuro ma dziaa od poniedziaku do pitku w godz. 8-15.
Oczekujcy licz na pomoc przede wszystkim w sprawach osobistych, chodzi o eksmisje, sprawy opieki nad dziemi, przemoc domow.
- Jestem u kresu si. Mam w domu przemoc, nie mog nic z tym zrobi, nie mam te rodkw do ycia. Przyszam z zawieszon spraw alimentacyjn. Przyniosam wszystkie dokumenty - powiedziaa jedna z kobiet czekajcych w kolejce, pani Alina z Warszawy.
Pan Zygmunt z Warszawy liczy na pomoc, bo - jego zdaniem - prokurator zbyt opieszale zajmuje si spraw wyudzenia jego mieszkania przez radc prawnego. "Ma spraw dyscyplinarn, ale to te si cignie. Tymczasem wrzuci nas do piwnicy, grozi nam eksmisja. W zeszym roku ona miaa udar - powiedzia - licz na interwencj".
Pan Mirosaw z Siedlec rwnie chce poskary si na wymiar sprawiedliwoci. - Jestem po wypadku, cigle walcz o odszkodowanie (...) Mam m.in. uszkodzony krgosup, tymczasem ZUS chyba jeszcze mnie "uzdrowi" i wyle do pracy, rce mi opadaj - powiedzia.
Wojciechowski zapewni, e nadal osobicie bdzie przyjmowa zainteresowanych. Jak zastrzeg, nie wie, czy do samych wyborw - bo w tym czasie czeka go jeszcze sesja Parlamentu Europejskiego - ale jak powiedzia biuro bdzie z pewnoci przyjmowa.
Na oknie lokalu przy ul. Piknej 24 widnieje napis: Prezydenckie Biuro Pomocy Prawnej, Zawsze po stronie obywateli, #DUDAPOMOC.
...
Duda pomoe o kadej porze...
Jak moooooozzzzzzzzeeeee!!!
http://youtube.com/watch?v=LYyHifLHp00
Bohater "ustawki PiS" odpowiada na zarzuty PO
Magda Kazikiewicz
akt. 14 maja 2015, 18:13
Sztab wyborczy Bronisawa Komorowskiego wytkn PiS, e jedn z osb, ktra zadaa pytanie prezydentowi w czasie spaceru po Warszawie, by kandydat partii Andrzeja Dudy w wyborach samorzdowych. - Nie mam nic wsplnego z kampani kandydata PiS. Pytanie do prezydenta to moja wasna inicjatywa - mwi WP Ziemowit Piast Kossakowski.
Mody chopak podszed do Bronisawa Komorowskiego i powiedzia, e musi szuka pracy w Norwegii ze wzgldu na z sytuacj w Polsce. - Naprawd szukam tam pracy. Przegldam oferty. Chciaem zapyta prezydenta, co o tym sdzi. Usyszaem, e Bronisaw Komorowski te w modoci jedzi do pracy za granic i zosta prezydentem. Mi yczy tego samego - relacjonuje Ziemowit Piast Kossakowski.
Na konferencji sztab PO zaatakowa PiS. - Czy warto wysya na ulic aparatczykw, ktrzy zadaj pytania jako Polacy, ktrzy nie wiedz, jak si odnale. Pan Ziemowit to kandydat PiS w wyborach samorzdowych do rady Ursynowa - powiedzia Jakub Rutnicki z PO. Ziemowit Piast Kossakowski przyznaje, e startowa z list PiS w wyborach. - Nie dostaem si. To adna tajemnica. Teraz jednak nie mam z t parti nic wsplnego. Nie bior udziau w kampanii Andrzeja Dudy. Nie jestem wolontariuszem - zapewnia. I dodaje, e od roku prowadzi wideobloga. Poszed na spotkanie z Bronisawem Komorowskim, a dzie pniej zamieci w internecie filmik ze spaceru.
Robert Tyszkiewicz, szef sztabu prezydenta stwierdzi, e „PiS wykorzystuje swoich zwolennikw, by pytali prezydenta o trudne sprawy”. - Na spacerze zadawaem je te panu Tyszkiewiczowi, ale wtedy nie chcia odpowiedzie. Dzi mnie zaatakowa - mwi WP Kossakowski. To, na kogo gosowa w pierwszej turze wyborw, chce zachowa dla siebie. Dodaje jednak, e jego dziewczyna oddaa gos na Andrzeja Dud.
...
To trzeba przewietli. Tak to mona podszykowac i bezdomnego ktory polezie do Dudy i zacznie lamentowa. To jest pode.
Politolog o kampanii: enujce wydarzenia i festiwal demagogii
Arkadiusz Jastrzbski
14 maja 2015, 16:38
Suflerka Bronisawa Komorowskiego w czasie spotkania z wyborcami i podstawiony czowiek zwizany z PiS, ktry zadaje trudne pytania obecnemu prezydentowi. Kampania przed drug tur wyborw prezydenckich nie zwalnia. - To z jednej strony wydarzenia zabawne, ale i enujce - ocenia w rozmowie z Wirtualn Polsk dr Rafa Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Trwa wymiana ciosw midzy sztabami wyborczymi kandydatw. - Bronisaw Komorowski nie potrafi rozmawia z ludmi i musi mie suflera - krytykowaa Beata Szydo z PiS. Odniosa si w ten sposb do sytuacji, gdy czonkini sztabu Komorowskiego, kiedy ten polemizowa z niepenosprawn kobiet, doradzaa prezydentowi, mwic "przytulmy pani". W odpowiedzi sztab Komorowskiego wytkn PiS, e jedn z osb, ktra zadaa pytanie prezydentowi w czasie spaceru po Warszawie, by kandydat partii Jarosawa Kaczyskiego w wyborach samorzdowych.
"enujce i niezbyt mdre"
- Moe si to wydawa zabawne, ale jest te niezbyt mdre. Okrelibym je jako enujce, reyserowane wydarzenia - niezalenie od strony, ktra za nie odpowiada. Jednak tak wygldaj kulisy polityki i Polacy doskonale t gr odczytuj - uwaa dr Rafa Chwedoruk.
Dodaje, e w wyborach prezydenckich gosujcy oceniaj nie program, ale zachowania kandydatw, chociaby na spotkaniach czy przed kamerami. Dlatego - w opinii naszego rozmwcy - moemy by wiadkami wytykania kolejnych wpadek z obu stron.
Przestroga przed JOW-ami?
Politolog zwraca uwag, e tak mog wyglda te kampanie wyborcze, jeli w Polsce zostan wprowadzone jednomandatowe okrgi wyborcze. - To swego rodzaju przestroga, bo wtedy te gosowa bdziemy na osoby, a nie na programy - mwi ekspert.
W jego opinii - mimo wszystko - w obecnej kampanii brakuje powanej dyskusji midzy kandydatami. Dr Chwedoruk podkrela, e obserwujemy festiwal demagogii zamiast sucha wymiany opinii, chociaby na temat polityki zagranicznej.
PO zaatakuje Dud?
Czy kampania wyborcza moe nas jeszcze zaskoczy? Zdaniem politologa zagadk jest, czy sztab Bronisawa Komorowskiego zdecyduje si na kampani negatywn i personalny atak na Andrzeja Dud. - Bo jeli kto goni rywala, to musi by zdecydowany na wszystko - zauwaa rozmwca Wirtualnej Polski.
Wyjania, e chodzi mu o dyskredytacj kandydata PiS jako czowieka, a nie polityka. - Przecie przynaleno do Unii Wolnoci ju mu wycigano. Teraz spodziewam si ataku z innej strony. Sdz jednak, e to nie wsppracownicy obecnego prezydenta zdecyduj si na taki krok. Moe zrobi to Platforma Obywatelska? - zastanawia si politolog.
...
To jest po prostu dno. Nie przypadkiem nie byem na gosowaniu.
Sezon na Komorowskiego. Czy w krytyce mona pj o krok za daleko?
Marcin Makowski
dziennikarz i specjalista ds. social media oraz marketingu
Prezydent Komorowski i jego suflerka
Bd teraz miertelnie powany. Ju nawet mnie mczy cige wytykanie kolejnych potkni w kampanii Bronisawa Komorowskiego. Wajcha zostaa przeoona, obecny prezydent sta si synonimem obciachu i strzela si do niego jak do kaczek. Kolejne hasztagi, zoliwe memy, apanie za swka podczas warszawskich spacerw. Sam przykadam do tego rk, ale w pewnym momencie zaczem si zastanawia. A moe przesadzam?
Czym de facto rni si obecna kpina z Bronisawa Komorowskiego, od synnego "przemysu pogardy" wobec Lecha Kaczyskiego? Wiksz iloci wpadek tego pierwszego? Nieco mniejsz skal? Poniewa coraz bardziej frapuje mnie ten problem, postawiem sobie proste i szczere zadanie. Ze spokojem i najwikszym obiektywizmem, na jaki bdzie mnie sta, przeledz jeden dzie z kampanii obecnego prezydenta, znajdujc pozytywny element, ktry bd mg opisa. Tak te roda zaczo si niemrawo, seri zdj z dziemi zapanymi przypadkiem pod Centrum Nauki Kopernik. Slefie i autografy, selfie i autografy. Pniej robio si ju tylko gorzej - niewygodne pytania o tytu "Czowieka Roku" Gazety Wyborczej czy zbywanie zagaje o finansowanie partii z budetu pastwa. Zaczyna si - pomylaem.
Wtem, jakby mogo by jeszcze trudniej, przed samym prezydentem pojawia si niepenosprawna kobieta na elektrycznym wzku, ktra bardzo nieprzyjemnym i podniesionym gosem wylewaa przed Bronisawem Komorowskim ale na system. - Ja jako inwalidka mam 37% zniki na komunikacj, a studenci 51% - powiedziaa. - Studentom pani auje? - zapyta prezydent. Szybko opady mi rce. No tak, kolejny strza w kolano. Tym gorzej, e caa sytuacja przecigaa si do nieznonych rozmiarw.
Komorowski szed dobrych kilka minut, suchajc lamentu niepenosprawnej osoby. aden polityk nie chciaby si znale na jego miejscu. Kiedy sdziem, e ju nie moe by gorzej, staa si rzecz dziwna. Prezydent wyj telefon, i zamiast podj dialog z kobiet, po prostu zacz rozmawia, jak gdyby j ignorowa. Moment ten byskawicznie podchwyci "polityczny Twitter", nie pozostawiajc suchej nitki na zachowaniu Komorowskiego.
Pniej sytuacja obrcia si jednak jak o 180 stopni. Okazao si, e telefon nie mia na celu zbycia natrtnej osoby, tylko zaatwienie jej pomocy za porednictwem Ireny Wycickiej, sekretarz stanu w KPRP ds. spoecznych. - Mam to! - wykrzyknem. To jest ten jeden, pozytywny moment. Kiedy po chwili Bronisaw Komorowski uciska wyranie zdziwion kobiet i zaprosi j na rozmow do swojego gabinetu, sdziem, e wreszcie w serii jego spektakularnych potkni kampanijnych, pojawi si jasny punkt. Przekaz, na ktrym bdzie mona bazowa przez reszt kampanii.
Zobacz na Youtube
I wiecie co si okazao? e WSZYSTKO za plecami prezydenta podpowiadaa Jowita Kacik, pracownica Kancelarii. Przytulenie, pytanie o stan zdrowia, telefon, zaproszenie do Paacu Prezydenckiego. Za Bronisawem Komorowskim staa sufler, nieodstpujca go na krok. Sugerujca kady z normalnych ludzkich odruchw.
Nie wiem ju, jak si do tego odnosi, chyba po prostu na jaki czas wycz telewizor. Ale przed tym, may apel: bagam, niech ta kampania si ju skoczy. To jak kopanie lecego.
...
To jest obciach.
Bronisaw Komorowski przyznaje: kampania mogaby by lepsza
oprac.Natalia Durman
14 maja 2015, 09:59
- Kampania na pewno mogaby by lepsza. Wida dzisiaj, e sporo trzeba zmieni, trzeba by bliej ludzi, jest duo ludzi zawiedzionych - powiedzia na antenie RMF FM prezydent Bronisaw Komorowski.
- Musz wycign daleko idce wnioski i je wycigam - zarwno jeli chodzi o aktywno i kierunek dziaania - doda.
Podkreli, e liczy na to, e "bdzie za nim stao pi lat prezydentury, a nie tylko kwestia kampanii".
Oznajmi, e docenia kwalifikacje Andrzeja Dudy "jako kandydata". Podkreli jednak, e ma krytyczn opini o jego braku dowiadczenia i wiedzy na temat pastwa.
- Pan Duda jest kandydatem jednoznacznie partyjnym. Ja czonkiem partii przestaem by ju 5 lat temu - powiedzia Komorowski.
Urzdujcy prezydent skomentowa rwnie dziaania dotyczce wyznaczenia daty referendum m.in. w sprawie jednomandatowych okrgw wyborczych.
- Tak to sam wymyliem, eby to bya jednoznaczna odpowied na wyzwanie liczcej si czci obywateli - stwierdzi.
Podczas rodowego spaceru po warszawskim Powilu, Bronisaw Komorowski rozmawia m.in. z niepenosprawn, poruszajc si na wzku inwalidzkim, kobiet. Podczas trudnej dyskusji o problemach osb niepenosprawnych za plecami prezydenta stana pracownica sztabu, ktra doradzaa mu m.in. mwic "Przytulmy pani".
Pytany o komentarze mediw na ten temat, prezydent powiedzia: - Na tym polega praca zespou, e jestem informowany: teraz trzeba skrci, obrci si.
6 wrzenia referendum ws. JOW-w?
Bronisaw Komorowski podpisa w rod wniosek w sprawie referendum, ktry skierowa do marszaka senatu. Prezydent chce zapyta Polakw, czy chc JOW-w w wyborach do sejmu, likwidacji finansowania partii z budetu oraz zmian w systemie podatkowym wzmacniajcych pozycj obywatela. Proponuje, aby referendum odbyo si 6 wrzenia.
Do zarzdzenia przez prezydenta referendum oglnokrajowego potrzebna jest zgoda senatu. Po wpyniciu prezydenckiego projektu ws. referendum senat ma 14 dni na podjcie decyzji ws. jego przeprowadzenia. W przypadku zgody, referendum musi odby si w cigu 90 dni.
Komorowski podczas rodowego spotkania z dziennikarzami przed warszawskim Urzdem Skarbowym przy ul. Chaubiskiego 8 mwi, e "to nie jest tak, e kto chce rozstrzygn za obywateli jak ma by".
- Tylko prezydent likwiduje barier prawn, konstytucyjn, ktra do tej pory uniemoliwiaa mylenie o wprowadzeniu jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do sejmu (...) Mam nadziej e stanowisko wikszoci obywateli polskich bdzie miao istotny wpyw na partie polityczne, ktre zawsze maj naturaln tendencj do pilnowania swoich wasnych interesw - mwi Komorowski.
"Zawsze po stronie obywateli"
Z kolei w rod w siedzibie Prawa i Sprawiedliwoci przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie miaa miejsce konferencja "Zawsze po stronie obywateli", na ktrej wystpi Andrzej Duda. Zaprezentowa on swoj ide "Duda-pomocy". - To wycignicie rki do tych, ktrzy s pozostawieni przez pastwo - wyjaniaa Beata Szydo.
Duda zadeklarowa, e jeeli zostanie prezydentem, powoa Narodow Rad Rozwoju, zoon z ekspertw. - Zaraz po wygranych wyborach powoam take Prezydenckie Biuro Pomocy Prawnej - doda.
Podkreli jednak, e biuro zacznie dziaa ju w czwartek przy ul. Piknej w Warszawie. Na jego czele stanie europose PiS - niegdy szef Najwyszej Izby Kontroli - Janusz Wojciechowski. Po wygranej Dudy w wyborach prezydenckich, biuro ma by przeksztacone w Prezydenckie Biuro Pomocy Prawnej.
...
A skd. Kampania jest wspaniaa jak kandydaci...
Kim jest Jowita Kacik? Lekiem na deficyt empatii u Komorowskiego
Jacek Gdek
Sufler to wyjtkowo niewdziczna rola. Za plecami prezydenta Bronisawa Komorowskiego gra j Jowita Kacik - szerzej nieznana urzdniczka, ktra wczeniej doradzaa Grzegorzowi Schetynie. Ma by lekiem ma na deficyt empatii, jaki prezentuj prezydent.
Jowita Kacik (rocznik 1978 r.) szybko staa si obiektem domysw ale i artw. Ale c - taka praca.
Sufler powinien by niewidoczny - w cieniu, za kurtyn. Kacik jest cieniem Komorowskiego, gdy ten spaceruje wrd ludzi. I cho - dosownie - jest za plecami Bronisawa Komorowskiego, to nie ustrzego jej to przed okiem kamery. Gdy Komorowski wda si w rozmow z niepenosprawn kobiet, to podpowiadaa mu: - Przytulmy pani. Przytulmy pani. A to bya tylko jeden z wielu podsunitych myli i sw.
Jowita Kacik jest zaufan osob ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny. I ona, i on s z Wrocawia. Gdy Schetyna by superministrem (szefem MSWiA), to Jowita Kacik przysza za nim do resortu. Doradzaa mu i dbaa o to jak i co si o nim pisze - te w cieniu.
Ma ku temu wyksztacenie - tytu magistra uzyskaa na Uniwersytecie Wrocawskim. "Manipulacja decyzj i wizerunkiem przeciwnika" - to ju opis wykadu, jaki prowadzia na Politechnice Wrocawskiej. Opis? „Kurs stanowi skrcone kompendium wiedzy na temat form i technik manipulacji wspczesnego wiata. Szczeglnie rozszerzenie znajdzie tematyka zwizana z manipulacj w mediach, polityce oraz dyskredytacji wizerunkowej przeciwnika”.
Jowita Kacik jest jedn z osb, ktre maj ratowa kampani Bronisawa Komorowskiego.
Urzdujcy prezydent nie czuje si swobodnie w bezporednich kontaktach z ludmi na ulicy. A przychodz oni - a wrcz dopadaj prezydenta - by przedstawi swoje problemy. Bronisaw Komorowski nie ociera ez jak Donald Tusk, gdy rozpakaa si przed nim kobieta w dramatycznej sytuacji materialna. Byemu premierowi nie mona byo odmwi inteligencji emocjonalnej i czucia spoecznych i targajcych konkretnych ludzi emocji. A prezydentowi - owszem.
Gdy nagranie z suflowania Komorowskiemu sw i zachowa ich autorka - dotychczas raczej anonimowa urzdniczka od public relations w administracji pastwowej - zacza si stawa obiektem zainteresowania mediw. W lad za tym poszo zniknicie z sieci profilu Jowita Kacik na Facebooku.
Ale zachowao si choby jej zdjcie z Joann od krzya. Kobieta ta jest znana bardzo gorliwej obrony krzya, ktry sta przed Paacem Prezydenckim - modlia si tam, i cay czas to czyni. Zdjcie zrobiono przed Sejmem. Kontrast jest ogromny: Joannie od krzya osobicie dzikuj Jarosaw Kaczyski, a Kacik pracuje na prezydentur Komorowskiego. Dopisek pod zdjciem? "Kto nie skacze ten spod krzya". Ale to byo dawno - rok po katastrofie smoleskiej.
...
Ano wanie. To nie jest ,,prosta kobieta majc cikie ycie". Tylko zapewne sluchaczka o.Rydzyka z sekty smolenskiej. Majc ju sta w robieniu hucpy.
A co do Bronka to baby nim rzondzo...
Kim jest Jowita Kacik? Lekiem na deficyt empatii u Komorowskiego
Jacek Gdek
Sufler to wyjtkowo niewdziczna rola. Za plecami prezydenta Bronisawa Komorowskiego gra j Jowita Kacik - szerzej nieznana urzdniczka, ktra wczeniej doradzaa Grzegorzowi Schetynie. Ma by lekiem ma na deficyt empatii, jaki prezentuj prezydent.
Jowita Kacik (rocznik 1978 r.) szybko staa si obiektem domysw ale i artw. Ale c - taka praca.
Sufler powinien by niewidoczny - w cieniu, za kurtyn. Kacik jest cieniem Komorowskiego, gdy ten spaceruje wrd ludzi. I cho - dosownie - jest za plecami Bronisawa Komorowskiego, to nie ustrzego jej to przed okiem kamery. Gdy Komorowski wda si w rozmow z niepenosprawn kobiet, to podpowiadaa mu: - Przytulmy pani. Przytulmy pani. A to bya tylko jeden z wielu podsunitych myli i sw.
Jowita Kacik jest zaufan osob ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny. I ona, i on s z Wrocawia. Gdy Schetyna by superministrem (szefem MSWiA), to Jowita Kacik przysza za nim do resortu. Doradzaa mu i dbaa o to jak i co si o nim pisze - te w cieniu.
Ma ku temu wyksztacenie - tytu magistra uzyskaa na Uniwersytecie Wrocawskim. "Manipulacja decyzj i wizerunkiem przeciwnika" - to ju opis wykadu, jaki prowadzia na Politechnice Wrocawskiej. Opis? „Kurs stanowi skrcone kompendium wiedzy na temat form i technik manipulacji wspczesnego wiata. Szczeglnie rozszerzenie znajdzie tematyka zwizana z manipulacj w mediach, polityce oraz dyskredytacji wizerunkowej przeciwnika”.
Jowita Kacik jest jedn z osb, ktre maj ratowa kampani Bronisawa Komorowskiego.
Urzdujcy prezydent nie czuje si swobodnie w bezporednich kontaktach z ludmi na ulicy. A przychodz oni - a wrcz dopadaj prezydenta - by przedstawi swoje problemy. Bronisaw Komorowski nie ociera ez jak Donald Tusk, gdy rozpakaa si przed nim kobieta w dramatycznej sytuacji materialna. Byemu premierowi nie mona byo odmwi inteligencji emocjonalnej i czucia spoecznych i targajcych konkretnych ludzi emocji. A prezydentowi - owszem.
Gdy nagranie z suflowania Komorowskiemu sw i zachowa ich autorka - dotychczas raczej anonimowa urzdniczka od public relations w administracji pastwowej - zacza si stawa obiektem zainteresowania mediw. W lad za tym poszo zniknicie z sieci profilu Jowita Kacik na Facebooku.
Ale zachowao si choby jej zdjcie z Joann od krzya. Kobieta ta jest znana bardzo gorliwej obrony krzya, ktry sta przed Paacem Prezydenckim - modlia si tam, i cay czas to czyni. Zdjcie zrobiono przed Sejmem. Kontrast jest ogromny: Joannie od krzya osobicie dzikuj Jarosaw Kaczyski, a Kacik pracuje na prezydentur Komorowskiego. Dopisek pod zdjciem? "Kto nie skacze ten spod krzya". Ale to byo dawno - rok po katastrofie smoleskiej.
...
Ano wanie. To nie jest ,,prosta kobieta majc cikie ycie". Tylko zapewne sluchaczka o.Rydzyka z sekty smolenskiej. Majc ju sta w robieniu hucpy.
A co do Bronka to baby nim rzondzo...
Beata Szydo: Bronisaw Komorowski nie potrafi rozmawia z obywatelami, musi mie suflera
oprac.Natalia Durman
akt. 14 maja 2015, 12:28
- Komorowski nie potrafi z rozmawia z obywatelami i musi mie suflera - ocenia Beata Szydo, szefowa sztabu wyborczego kandydata PiS Andrzeja Dudy. Odniosa si w ten sposb do komentarzy mediw na temat korzystania przez prezydenta z usug suflerki podczas rozmw z wyborcami na warszawskim Powilu. Czonkini sztabu Komorowskiego, gdy ten polemizowa z niepenosprawn kobiet, doradzaa prezydentowi m.in. sowami: "Przytulmy pani". PiS i PO ju przewietliy przeszo kobiety i wzajemnie si oskaraj o wykorzystywanie jej w kampanii.
Dla zobrazowania tej oceny Szydo zaprezentowaa na briefingu prasowym nagranie ze rodowego spaceru prezydenta Komorowskiego ulicami Warszawy i jego rozmowy z kobiet poruszajc si na wzku inwalidzkim - wida na nim, e za Komorowskim staa jego wsppracowniczka, ktra - wedug napisw zamieszczonych na filmie przedstawionym przez PiS - podpowiada miaa mu reakcj na wypowiedzi pani Bogusawy, skarcej si na trudnoci, jakie spotykaj j jako osob niepenosprawn.
- Wczoraj pan prezydent po raz kolejny wyszed na ulice Warszawy i okazao si, e musi mie ze sob suflera, eby mc rozmawia z Polakami - powiedziaa Szydo, odnoszc si do nagrania.
Podkrelia, e konstytucja stanowi, i prezydent ma dba o pomylno obywateli. - Jak ma dba o pomylno obywateli czowiek, ktry nie potrafi rozmawia z tymi obywatelami, a idc na spotkania z wyborcami, musi zabiera ze sob suflera, eby wiedzie jak si zachowa i co powiedzie - pytaa Szydo.
Dodaa, e kiedy Komorowski wychodzi na spacer "jest nieprzewidywalny i waciwie strach pomyle, co wydarzy si na kolejnym spacerze".
- Do tego wszystkiego ja rozumiem, e on zetkn si z rzeczywistoci, ktr zupenie sobie, po piciu latach, inaczej wyobraa, po opuszczeniu Paacu. Pamitamy jego sowa, e Polska przeywa teraz zoty okres. I nagle kiedy wyszed do ludzi okazao si, e ta rzeczywisto jest zupenie inna i problemy zwykych obywateli s zupenie inne - powiedziaa szefowa sztabu Dudy.
By moe - dodaa - to powoduje u Komorowskiego taki "brak reakcji na to, co dzieje si i potrzebny jest sufler". Szydo stwierdzia te, e jeeli wierzy temu co mona przeczyta w internecie, "to pani suflerka ma bardzo ciekawe wyksztacenie, poniewa jest specjalistk od manipulacji i dyskredytowania przeciwnika w mediach".
Dodaa, e teraz - w kontekcie przeprowadzonych ju negocjacji ze sztabem Komorowskiego dotyczcych telewizyjnej debaty, ktra ma si odby 17 maja - zastanawia si, czy "w niedziel bd dwie mwnice - jedna dla pana prezydenta, druga dla jego suflerki".
- To pokazuje w jakiej rzeczywistoci w tej chwili porusza si pana prezydent Bronisaw Komorowski, a w jakiej yj Polacy - powiedziaa Szydo.
...
Tak nie to Duda prafcify meszcizna...
Beata Szydo "suflerk" Dudy. "Id, pocauj"
Kandydat PiS na prezydenta rwnie ma swoj "suflerk". W rol t podczas wieczoru wyborczego wcielia si szefowa sztabu Andrzeja Dudy Beata Szydo. Tu po ogoszeniu sondaowych wynikw pierwszej tury szepna najwyraniej zaskoczonemu kandydatowi, by podszed do stojcych nieopodal ony i crki i je ucaowa.
...
Okryc kolderka. Bajka i spa.
Kandydaty ciamajdy.
KBW: koszt referendum oglnokrajowego ok. 100 mln z
100 mln z kosztowaoby przeprowadzenie jednodniowego referendum oglnokrajowego - powiedzia PAP Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego. Decyzj ws. wniosku prezydenta o referendum Senat ma podj na posiedzeniu 20-21 maja.
"Koszty oglnokrajowego, jednodniowego referendum to szacunkowo ok. 100 mln z" - powiedzia PAP dyrektor zespou Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych w Krajowym Biurze Wyborczym Krzysztof Lorentz. Doda, e koszt jednodniowego referendum jest zbliony do kosztw pierwszej tury wyborw prezydenckich.
Zaznaczy, e pienidze na referendum pochodziyby z rezerwy w budecie na przeprowadzenie wyborw i referendw. "rodki na przeprowadzenie referendum musz si znale, jeli konstytucyjnie uprawnione do tego organy referendum zarzdz" - podkreli Lorentz.
W rezerwie celowej budetu pastwa na 2015 r. zaplanowano blisko 356 mln z na przeprowadzenie m.in. wyborw prezydenckich, parlamentarnych, ewentualne wybory przedterminowe, uzupeniajce, referenda. Pod koniec marca KBW informowao, e na majowe wybory prezydenckie - pierwsz i ewentualn drug tur gosowania - przeznaczono 166,4 mln z.
Wniosek o zarzdzenie oglnokrajowego referendum zoy w Senacie prezydent Bronisaw Komorowski. Referendum ma dotyczy JOW-w, finansowania partii i systemu podatkowego. Polacy maj odpowiedzie na trzy pytania: czy s "za wprowadzeniem jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do Sejmu RP"; czy s "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budetu pastwa" i czy s "za wprowadzeniem zasady oglnej rozstrzygania wtpliwoci co do wykadni przepisw prawa podatkowego na korzy podatnika".
Proponowany termin referendum to 6 wrzenia.
...
Co tam. Wy placicie.
"Pierwsza praca" Komorowskiego to "szobiznes i demoralizacja przedsibiorcw"
Aleksandra Brodziak
Bronisaw Komorowski obiecuje 100 tysicom modych ludzi prac za 2100 z miesicznie i to na dwa lata. Cho projekt „Pierwsza praca” dopiero zosta ogoszony, ju zbiera mnstwo krytycznych opinii.
Program „Pierwsza praca”, ktry prezydent Bronisaw Komorowski przedstawi na konferencji w dniu 15 maja, jest skierowany do modych ludzi oraz do pracodawcw. Zakada m.in. zatrudnienie na okres 2 lat za 2100 z miesicznie bezrobotnych absolwentw szk zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyszych, ktrzy nie ukoczyli 30 lat.
Program zostanie finansowany z Funduszu Pracy i rodkw Europejskich. Jak zapewni obecny na spotkaniu minister pracy i polityki spoecznej Wadysaw Kosiniak-Kamysz, na ten cel ju znalaz w budecie 2,7 mld z.
Co na to modzi?
Uwaaj, e to strategia zwizana przede wszystkim z drug tur wyborw. Wystarczy przeledzi komentarze w sieci. „Przy tych wyborach dowiedziaem si, ile prezydent moe zaatwi w dwa tygodnie, a czego nie zaatwi przez pi lat. Miabym nawet taki pomys, eby termin drugiej tury wyborw przesun o jakie dwa lata. Wtedy prezydent by tyle zaatwi, e kady byby wesoy i szczliwy” - pisze internauta o nicku Wilk.
Z kolei inny dodaje: - „Mieszkanie na swoim te jest adresowany do modych. Tyle, e w Krakowie od kilku lat z nikt z niego nie moe skorzysta z uwagi na nierealne stawki za metr kwadratowy. Ale to akurat nieistotne. Program jest? Jest!”.
To tylko dwa spord setek krytycznych wpisw. Zdecydowana wikszo internautw krytycznie odnosi si do nowego pomysu prezydenta.
Lewiatan: nie marnujmy publicznych pienidzy tam, gdzie ich nie potrzeba
Dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu spoecznego i stosunkw pracy Konfederacji Lewiatan uwaa, e pomys polegajcy na dopacie do pensji modych pracownikw w pocztkowym okresie pierwszej pracy jest zasadny, o ile dotyczy tych osb, ktrym trudno byoby inaczej znale prac.
- Nie ma natomiast sensu dopaca do zatrudnienia tych, ktrych pracodawcy chtnie zatrudniliby i bez publicznego wsparcia. Dopaty powinny otrzyma osoby, ktre przez duszy czas tej pierwszej pracy znale nie mog – wyjania.
- Dotarcie z pomoc do waciwych adresatw powinno by gwarantem, e pienidze publiczne zostay dobrze wydane. Dlatego dyskusyjnym elementem programu jest wprowadzanie dodatkowych warunkw odnonie zobowizania pracodawcy do zatrudnienia osoby modej na kolejny rok po ustaniu wsparcia. Mechanizm taki w miar sprawdza si w przypadku zatrudnienia subsydiowanego z urzdu pracy, jednak rok to dugo i wielu przedsibiorcw moe mie problem z wziciem na siebie takiego zobowizania – podkrela.
Kamierczak: to szobiznes i demoralizacja przedsibiorcw
Jeszcze bardziej sceptycznie do programu podchodz eksperci ze Zwizku Przedsibiorcw i Pracodawcw. Prezes Cezary Kamierczak uwaa, e nowy program nieprzypadkowo pojawi si wanie teraz, w trakcie kampanii wyborczej.
- Boj si, e jeli kampania potrwa duej, to usyszymy jeszcze wiksze absurdy - podkrela. - Takie projekty to nic innego jak szobiznes i demoralizacja przedsibiorcw. Waciciel firmy, majc bowiem piciu bardzo dobrych pracownikw, zacznie si zastanawia, czy ktrego nie zwolni, bo w jego miejsce moe przecie przyj osob bez kwalifikacji, ale za to finansowan przez prezydenta i ministra. Gdy przeliczy, ile moe zaoszczdzi w cigu dwch lat, stwierdzi, e to mu si po prostu opaca – wyjania obrazowo prezes.
- Na polskim rynku mamy okrelon poda i popyt. Po pierwsze wic, eby mc zatrudni 100 tysicy nowych osb, trzeba zwolni dotychczasowych, by zrobi miejsce dla tych pierwszych. Po drugie ci pracownicy de facto bd finansowani z naszych podatkw. Po trzecie za, nowy program jest to kolejny sztuczny twr, z ktrego niewiele wyniknie, jak z wielu podobnych, nie tylko zreszt w Polsce, ale na caym wiecie – wyjania.
Dodaje jednak, e takie hasa, cho dobrze brzmi, nie spowoduj, e modzi ludzie zaczn w nie wierzy. - Paradoksalnie ta kampania jest rewolucyjn, ale pod wzgldem godnociowym. Kandydat na prezydenta Pawe Kukiz nie obiecywa pracy, podwyek, ale postawi na godno i szacunek dla obywatela. Chcia, by godnie go traktowano i dotrzymywano obietnic. Rzdzcy nie wycignli jednak z tej lekcji adnej nauki. To pokazuje, e nadal nie rozumiej spoeczestwa – podsumowuje Kamierczak.
Sadowski: lepiej zaj si podatkami
Profesor Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha uwaa, e w Polsce problemem nie jest pierwsza praca, ale druga, trzecia i kolejna. Kwestia bezrobocia nie dotyczy tylko modych ludzi, ale take tych po czterdziestce czy po pidziesitce. To problem caociowy.
- Z tego powodu z naszego kraju emigrowao za granic mnstwo ludzi – twierdzi profesor. - Nie chodzi o sztuczne kreowanie sytuacji na rynku, ale o stworzenie dobrych warunkw do rozwoju. Wierz, e gdyby pastwo przestao przeszkadza przedsibiorcom, to oni sami w sposb naturalny stworzyliby duo wicej miejsc pracy. Dzi jest midzy innymi za duo podatkw i zbyt maa kwota wolna od podatku. Nowy projekt to faszywa perspektywa, bo po dwch wspomnianych latach, by moe 10 proc. osb otrzyma prac na stae. W poprzednich latach mielimy podobne dowiadczenia z podobnymi programami – s mao skuteczne i bezsensowne, a w takie powielanie schematw ludzie ju nie wierz – reasumuje prof. Sadowski.
..
Miliardy zmarnuja a becwal i tak przerabie wybory. Takie imbecyle. TAKICH WYBOERACIE!