Czesław Niemen .
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Biuro pilnie wynajmÄ
- jj
- Tragedia Zamojszczyzny.
- ChciaĹbym tu studiowaÄ, ale mam proĹbÄ
- Nowy portal poĹwiÄcony karierze studentĂłw i absolwentĂłw
- BÄDZIE SIÄ DZIAĹO
- PRZEDĹUĹťENIE LEGITYMACJI PYTANIE
- Upadek rolnictwa w Polsce ...
- ANKIETA
- Musze schudnac
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- pianina.htw.pl
Ashley...
Rocznica śmierci Czesława Niemena
Legenda polskiej piosenki, autor przeboju wszech czasów "Dziwny jest ten świat". 10 lat temu, 17 stycznia 2004 roku, zmarł Czesław Niemen, wokalista, instrumentalista i kompozytor.
Był artystą bijącym wszelkie rekordy popularności. Jednym z najwybitniejszych polskich twórców muzycznych. Obecny na scenie muzycznej przez ponad 30 lat, cieszył się wielkim uznaniem. Był również postacią kontrowersyjną. Jedni cenili go za oryginalność i niepowtarzalność, inni krytykowali za ekscentryczne wykonanie piosenek. Sam artysta mówił o sobie, że nie lubi podlegać schematom i stereotypom.
Komponował utwory rockowe i jazzowe, był prekursorem big-beatu. Do 1967 roku należał do Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował też jako solista. Przy komponowaniu używał najnowocześniejszych systemów komputerowych, wykorzystując instrumenty elektroniczne i syntezatory.
Jego największe przeboje to: "Pod papugami", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Sen o Warszawie". Tworzył także muzykę teatralną i filmową, między innymi do słynnego "Wesela", w reżyserii Andrzeja Wajdy. U źródeł twórczości Czesława Niemena leżała wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej i romantycznej. W piosenkach wykorzystywał utwory: Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
Najbardziej rozpoznawalnym symbolem jego twórczości stał się utwór "Dziwny jest ten świat", którym wzbudził wielką sensację na festiwalu w Opolu w 1967 roku. Piosenka stała się najbardziej znanym polskim protest-songiem i hymnem młodzieży końca lat sześćdziesiątych. Rok później Niemen jako pierwszy artysta w historii polskiej fonografii otrzymał Złotą Płytę za sprzedaż 160. tysięcy egzemplarzy albumu "Dziwny jest ten świat". W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszech czasów w plebiscycie "Polityki".
...
Kolejny wybitny artysta z bylego Wielkiego Ksiestwa . Laczyl tradycje z nowoczesnoscia w swoim niepowtarzalnym stylu . My to mamy kulture
Białoruś: spotkanie z okazji 75. rocznicy urodzin Niemena
Wczoraj wieczorem przy tłumnym udziale miłośników twórczości Czesława Niemena odbyło się w Mińsku spotkanie z okazji 75. rocznicy jego urodzin. Artysta przyszedł na świat we wsi Stare Wasiliszki w obwodzie grodzieńskim na zachodzie Białorusi.
Wieczór zorganizowało Towarzystwo Przyjaźni Białorusko-Polskiej. Jego przewodniczący Anatol Butewicz podkreślił, otwierając uroczystość, że wiele osób narodzonych na ziemi białoruskiej zdobyło sławę w różnych dziedzinach sztuki, nauce czy polityce i Czesław Wydrzycki-Niemen był jednym z nich.
Dyrektor Klubu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach Uładzimir Sianiuta zaznaczył, że muzyczne zdolności kompozytora i piosenkarza rozkwitły jeszcze przed opuszczeniem przez jego rodzinę Białorusi w ramach repatriacji w 1958 r., grał bowiem na organach w miejscowym kościele.
O historii tworzenia Klubu-Muzeum w Starych Wasiliszkach opowiadała jedna z głównych inicjatorek utworzenia tej placówki, reżyser Wiera Sawina, autorka filmu dokumentalnego z 2009 r. "Dziwny jest ten świat Czesław Niemen". Jak podkreśliła, przed otwarciem muzeum w 2010 r. drewniany dom Wydrzyckich był bardzo zaniedbany.
Z okazji rocznicy urodzin Niemena otwarto w mińskim Domu Przyjaźni z Innymi Narodami, gdzie odbywało się spotkanie, wystawę prac plastycznych poświęconych artyście. Jej organizator, krytyk sztuki Jauhien Szunejka podkreślił, że Niemen przejawiał też zdolności plastyczne i w ostatnich latach życia projektował okładki własnych płyt.
17 stycznia w Starych Wasiliszkach uczczono 10. rocznicę śmierci artysty. Tego dnia odprawiono uroczystą mszę w tamtejszym kościele oraz zorganizowano spotkanie w Klubie-Muzeum Czesława Niemena.
Słynny muzyk przyszedł na świat 16 lutego 1939 roku jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Jego rodzina przeniosła się do Polski w 1958 roku, w ramach ostatniej fali powojennej repatriacji Polaków z Kresów Wschodnich.
....
Brawo ! Jak pieknie ! Kolejna postac kultury z bylego Wielkiego Ksiestwa ! Ilez dobra dala Unia z Litwa !!!
Czesław Niemen w obiektywie najwybitniejszych polskich fotografów. Wystawa w Warszawie
Fotografie Czesława Niemena, wykonane przez m.in. Ryszarda Horowitza, Marka Karewicza i Chrisa Niedenthala, będzie można oglądać na wystawie w Ney Gallery and Prints. Ekspozycja "Niemen" zostanie otwarta w niedzielę.
Autorzy zdjęć mieli okazję pracować i poznać Niemena, jednego z najwybitniejszych polskich wokalistów, instrumentalistów i kompozytorów. Na wystawie oglądać będzie można zdjęcia autorstwa Ryszarda Horowitza, Krzysztofa Gierałtowskiego, Chrisa Niedenthala, Marka Karewicza, Małgorzaty Niemen, Lidii Popiel i Andrzeja Świetlika.
Prezentowane fotografie wykonano m.in. w Warszawie i Nowym Jorku, zarówno podczas profesjonalnych sesji zdjęciowych i podczas pracy muzyka, jak również w sytuacjach pozascenicznych, przy okazji prywatnych spotkań Niemena z fotografami.
- Czesława Niemena poznałem w podczas jego pierwszego pobytu w Nowym Jorku, na początku lat 70. Ula Dudziak i Michał Urbaniak po prostu przyprowadzili go do nas na kolację. Opowiadał nam wtedy dużo o płycie, którą planował nagrać dla amerykańskiej wytwórni Columbia Records pt. »Lilacs and Champagne«. Był tym projektem szalenie podniecony - wspomina Ryszard Horowitz.
- Któregoś dnia zaprosiłem go do swojej pracowni i tam powstały te zdjęcia, z myślą o możliwej okładce. Od samego początku polubiliśmy się nawzajem i spotykaliśmy się również w Warszawie, przy każdej okazji. Cudowny, bezpośredni człowiek i wybitny muzyk, który niestety opuścił nas za wcześnie - ocenił fotograf.
Czesław Niemen urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 r. w Starych Wasiliszkach. W muzycznej szkole średniej w Gdańsku uczył się gry na fagocie, w tym samym czasie występując w kabaretach i teatrach studenckich. Śpiewał piosenki po hiszpańsku, akompaniując sobie na gitarze.
Na początku lat 60. zdecydował się na udział w festiwalach młodych talentów. Związał się z bigbitowym zespołem Niebiesko-Czarni, z którym nagrał w 1962 r. kilka utworów. Rok później wystąpił z grupą w paryskiej Olympii. W tamtym okresie stopniowo rezygnował z posługiwania się nazwiskiem Wydrzycki, przyjmując nazwisko Niemen, pochodzące od nazwy rzeki płynącej blisko miejsca jego urodzenia.
W 1964 r. muzycy wystąpili w warszawskiej Sali Kongresowej przed koncertem Marleny Dietrich. Niemiecka aktorka i piosenkarka, zachwycona piosenką Niemena "Czy mnie jeszcze pamiętasz ?", nagrała jej własną wersję z niemieckimi słowami. Rok później, po trasie koncertowej w Jugosławii, Niemen zakończył współpracę z zespołem. Zaczął występować z grupą Akwarele, z którą nagrał płytę "Dziwny jest ten świat". Tytułowy utwór, wykonany w 1967 r. w Opolu, stał się jednym z najbardziej znanych w historii polskiej muzyki rozrywkowej.
W tym samym roku piosenkarz wydał album "Sukces", który zyskał status złotej płyty. W kolejnych latach twórczość Niemena odchodziła od pop-rockowych utworów i ballad na rzecz soulu, muzyki progresywnej i elektronicznej. Artysta eksperymentował z brzmieniami, flirtował nawet z muzyką fusion. W albumie "Niemen Enigmatic" znalazła się kompozycja "Bema pamięci żałobny rapsod", utwór napisany do poematu Norwida. W 1971 r. ukazał się album "Niemen", stylistycznie w obszarze od muzyki popowej, po jazz i muzykę elektroniczną. Razem z członkami grupy SBB wokalista założył nową formację Grupa Niemen.
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce zahamowało karierę Niemena. Artysta występował sporadycznie, m.in. na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, a także w Sztokholmie i Londynie. W 1988 r. ukazała się długo oczekiwana płyta z nowym materiałem, pt. "Terra Deflorata". W latach 90. Niemen poświęcił się malarstwu i grafice komputerowej. W 2001 r. ukazał się jego ostatni album, "spodchmurykapelusza". Zmarł w 2004 r. po długiej chorobie.
Wystawę "Niemen" oglądać będzie można do 12 maja w warszawskiej Ney Gallery and Prints.
...
Ciekawe . Muzyk w fotografii...