Dante Alghieri
Serwis znalezionych frazAshley...
Papie¿ Franciszek: Dante by³ prorokiem nadziei
"Prorokiem nadziei" nazwa³ papie¿ Franciszek Dantego Alighieri w przes³aniu na uroczysto¶ci w Senacie W³och, inauguruj±ce obchody 750. rocznicy urodzin poety. Papie¿ przypomnia³, ¿e wielu jego poprzedników odda³o ho³d autorowi "Boskiej komedii".
Dante by³ "orêdownikiem mo¿liwo¶ci uratowania siê, wyzwolenia, g³êbokiej przemiany ka¿dego mê¿czyzny i kobiety, ca³ej ludzko¶ci" - napisa³ Franciszek w przes³aniu, odczytanym przez przewodnicz±cego Papieskiej Rady Kultury kardyna³a Gianfranco Ravasiego.
"Zachêca on nas do tego - doda³ papie¿ - by odnale¼æ zagubiony i zatarty sens naszego ludzkiego d±¿enia i mieæ nadziejê na ponowne zobaczenie ¶wietlistego horyzontu, na którym rozb³yska w pe³ni godno¶æ osoby ludzkiej".
Papie¿ zwróci³ uwagê na "najwy¿sz± uniwersaln± warto¶æ" twórczo¶ci artysty z Florencji, który - jak doda³ - "ma wci±¿ wiele do powiedzenia i zaoferowania poprzez swe nie¶miertelne dzie³a".
Franciszek przywo³a³ dokumenty swoich poprzedników, którzy cytowali Dantego podkre¶laj±c jego aktualno¶æ oraz wielko¶æ nie tylko artystyczn±, ale tak¿e teologiczn±. Przypomnia³, ¿e ca³± encyklikê dedykowa³ autorowi "Boskiej komedii" Benedykt XV w 600. rocznicê jego ¶mierci w 1921 roku. Papie¿ ten, jak zauwa¿y³ Franciszek, ukaza³ g³êbokie wiêzy miêdzy Dantem a Stolic± Piotrow±.
Nastêpnie Franciszek przytoczy³ list apostolski Paw³a VI “Altissimi cantus" i zauwa¿y³, ¿e do twórczo¶ci Dantego odwo³ywali siê tak¿e ¶wiêty Jan Pawe³ II i Benedykt XVI. Franciszek doda³, ¿e on równie¿, w swej pierwszej encyklice "¦wiat³o wiary", czerpa³ z "ogromnego dziedzictwa obrazów, symboli i warto¶ci" zawartych w "Boskiej komedii".
Uroczysto¶æ w Senacie W³och z udzia³em prezydenta Sergio Mattarelli i jego poprzednika Giorgio Napolitano zakoñczy³ wystêp aktora, re¿ysera, komika, znakomitego interpretatora "Boskiej komedii" Roberto Benigniego. Wyrecytowa³ on ostatni±, 33. Pie¶ñ z "Raju", któr± koñcz± s³owa: "Mi³o¶æ, co gwiazdy porusza i s³oñce". Zakoñczony owacj± na stoj±co wystêp poprzedzi³ monolog Benigniego. Nazwa³ on ¿artobliwie Senat, gdzie odbywa³a siê ceremonia, "miejscem dantejskim".
...
Tak Dante by³ kim¶ kto przedstawi³ i podsumowa³ ducha swojej epoki.