Janusz Korczak ...
Serwis znalezionych frazAshley...
Wiadomoci: Top »
"Po drugiej stronie okna" - o wizji ulepszania wiata Janusza Korczaka.
O idei przebudowy wiata, ktrej przez cae ycie hodowa wybitny pedagog Janusz Korczak opowiada ksika Anny Czerwiskiej-Rydel "Po drugiej stronie okna" skierowana do modych czytelnikw. W sierpniu tego roku mina 70. rocznica mierci Starego Doktora.
"Wzywam o prawa dziecka. Moe ich jest wicej, ja odszukaem trzy zasadnicze: prawo dziecka do mierci, prawo dziecka do dnia dzisiejszego, prawo dziecka, by byo tym, kim jest" - pisa Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) w broszurze "Jak kocha dziecko".
To wanie bezgraniczna mio Starego Doktora do dzieci sprawia, e powici im on cae swe ycie. Ju w modoci zacz interesowa si losem najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych.
Jako mody chopiec mia agodne usposobienie, a jego ulubion zabaw byo ukadanie klockw. - Babciu, ja cay wiat ukadam z moich klockw - mwi do babci Emilii, ktra nazywaa wnuczka "filozofem".
May Henryk marzy jednak o innej profesji - chcia by lekarzem i pisarzem. Obieca sobie, e bdzie zmienia wiat na lepsze. By wraliwy na ludzk niedol, widzia rzeczywisto w jaskrawych barwach.
Pewnego razu zwierzy si babci, e wymyli plan przebudowy wiata. - Bo wszystkiemu winne s pienidze. Trzeba je wyrzuci. Wtedy nie bdzie dzieci brudnych, obdartych i godnych, z ktrymi nie wolno si bawi (...). I wszyscy bd wreszcie tacy sami. Doroli i dzieci. Bogaci i biedni. Polacy i ydzi - argumentowa.
Po okresie nauki w gimnazjum Henryk zdecydowa si na rozpoczcie studiw medycznych. Chcia zosta pediatr, aby powieci si pracy z najmodszymi. Jako student wiele z nimi przebywa, czyta im bajki, sucha ich opowieci i zwierze - dzieci mu ufay. Henryk czsto ubolewa nad niedol najmodszych, stara si zrobi wszystko, aby poprawi ich los. Zwaszcza tych najbiedniejszych.
Jako student medycyny i wychowawca kolonijny Korczak by zwolennikiem edukowania poprzez rozrywk. Ktliwym dzieciom proponowa zabaw w sd; gwnymi bohaterami poszczeglnych rozpraw byli oczywicie jego podopieczni.
Po uzyskaniu dyplomu ukoczenia studiw medycznych Korczak zdecydowa si podj wymagajc osobistego powicenia prac jako lekarz w ydowskim szpitalu dla dzieci na ul. liskiej w Warszawie.
Szybko zdoby serca maych pacjentw i ich rodzicw. "Matki powtarzay sobie, e doktor Korczak przyjdzie do dziecka i w dzie, i w nocy, a jak kto jest biedny, to za wizyt nie wemie pienidzy. Wzyway go wic, a on chodzi, bada, leczy, uczy, jak karmi, jak way - a przede wszystkim - jak kocha. Bo to interesowao go najbardziej" - pisze Czerwiska-Rydel.
Niedugo pniej pozna Stefani Wilczysk, wychowawczyni dzieci, z ktr przyszo mu pracowa a do mierci. Dla Wilczyskiej Korczak by "bratni dusz" przypominajc duego chopca z brdk i w okularach bez reszty oddanego zabawom z najmodszymi.
Niebawem Korczak zamieszka razem z dziemi w Domu Sierot przy ul. Krochmalnej - "biaym domu w szarej Warszawie". Aby jego najmodsi lokatorzy przestrzegali "regu mieszkaniowych" skorzysta z wczeniejszego dowiadczenia dziecicych sdw.
"Jeeli kto zrobi co zego, najlepiej mu przebaczy. Jeeli zrobi co zego, bo nie wiedzia, to ju wie teraz. Jeeli zrobi co zego nieumylnie, bdzie w przyszoci ostroniejszy. Jeeli robi co zego, bo mu si trudno przyzwyczai, bdzie si stara. Jeeli zrobi co zego, bo go namwili, ju si nie bdzie sucha" - gosi opracowany przez pedagoga kodeks sdu koleeskiego.
W stosunku do podopiecznych zachowywa si jak ojciec. Robi wszystko, aby zapewni im waciwy rozwj psychiczny oraz fizyczny; dba o higien dzieci, mierzy je i way, obcina im wosy i paznokcie.
Wdraa w ycie oryginalne metody wychowawcze. Pewnego razu, gdy wezwano go do bjki dwch chopcw, dowiadczony pedagog odpowiedzia: "Chopcy musz si bi (...). Trzeba tylko pilnowa, eby nie posuwali si za daleko. Podstawianie nogi jest nierycerskie, reszta - jak najbardziej".
Nawet po wybuchu wojny we wrzeniu 1939 r. Korczak zachowa spokj i dobry humor. Bawi si z dziemi w zabaw wojenn polegajc na schodzeniu - na czas bombardowa - do schronu. Mia jednak wiele zmartwie, gdy w Domu Sierot brakowao jedzenia. Co dzie Stary Doktor w mundurze oficera Wojska Polskiego wyrusza na ulice Warszawy z duym workiem majc nadziej na zdobycie poywienia dla dzieci. Mia ich wwczas na wychowaniu prawie dwiecie.
Po utworzeniu przez Niemcw getta w Warszawie w 1940 r. wychowankowie Domu Sierot musieli zamieszka w granicach zamknitej dzielnicy ydowskiej, pocztkowo na ul. Chodnej, nastpnie na ul. liskiej. Stary Doktor pracowa take w przytuku na ul. Dzielnej.
By ju wwczas bardzo schorowany. Mimo pieka okupacji, wszechobecnej mierci, ktr mona byo spotka codziennie na stoecznych ulicach, Korczak do koca wierzy w zapewnienia Niemcw, e nie zlikwiduj Domu Sierot.
Bardzo si jednak pomyli. 5 sierpnia 1942 r. wraz ze swymi wychowankami powdrowa na Umschlagplatz, skd odjeday pocigi do Treblinki. Podczas transportu bra dzieci na rce i przysuwa do niewielkiego okna, za ktrym mona byo ujrze inny, lepszy wiat. - Dziecku potrzebny jest ruch, powietrze, wiato - zgoda, ale i co jeszcze. Spojrzenie w przestrze, poczucie wolnoci - otwarte okno - mwi niegdy Stary Doktor.
Ksika "Po drugiej stronie okna. Opowie o Januszu Korczaku" ukazaa si w serii "Biografie synnych Polakw" nakadem wydawnictwa Muchomor.
>>>>
Wielki czlowiek w skali swiata a jeden z najwiekszych w Izraelu . I oczywiscie w Polsce . Nie trzeba zreszta mowic . Zycie swiadczy . Swiety czlowiek . Przeciez jego czyn nie jest czym innym niz czyn w. Maksymiliana ! :O)))
Polski franciszkanin otrzyma Order Umiechu
Mieszkajcy w USA 93-letni polski franciszkanin o. ucjan Krlikowski zosta odznaczony w niedziel Orderem Umiechu. Midzynarodowe wyrnienie otrzyma na wniosek pierwszoklasistw ze Szkoy Kultury i Jzyka Polskiego w Bridgeport w stanie Connecticut.
Uroczysto udekorowania sdziwego duchownego miaa miejsce w bazylice w. Stanisawa w Chicopee, w stanie Massachusetts, gdzie obecnie mieszka.
- Jestem bardzo wzruszony t uroczystoci, ktra skupia serca polskie i daje czowiekowi impuls, aeby t reszt swojego ycia odda Bogu i Ojczynie - powiedzia o. Krlikowski.
Wrczajc franciszkaninowi order czonek kapituy orderu w USA Chester Lobrow, wskaza na niezwyko dokona o. Krlikowskiego, ktry opiekowa si przez cae lata i przygotowa do samodzielnoci 150 dzieci oraz porwnywa go do Janusza Korczaka.
- Dbajc o siebie i swoich najbliszych nie dostrzegamy, e s obok nas nieraz dzieci niechciane, pozbawione umiechu, czyjego serca. Warto si w tym miejscu zatrzyma - da co z siebie. Warto by dobrym, tak jak o. ucjan - powiedzia Lobrow.
Niedzielna ceremonia zgromadzia ok. 400 osb. Jej czci byo m.in. wypicie przez kawalera orderu bez skrzywienia si soku wycinitego z cytryny.
- Nigdy jeszcze nie widziaem tak wspaniaego umiechu. Ojciec ucjan rozpromieni nim nas wszystkich" - zapewni Tomek Moczerniuk przybyy na uroczysto specjalnie ze stanu New Jersey.
ucjan Krlikowski urodzi si w roku 1919 w Nowym Kramsku. Jako student filozofii we Lwowie zosta w roku 1940 aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberi. Po zwolnieniu skoczy Szko Podchorych Artylerii w Kirgistanie po czym trafi na Bliski Wschd. Po studiach teologicznych w Libanie suy w armii gen. Andersa, gdzie by kapelanem. Pniej znalaz si pord byych zesacw syberyjskich w polskim obozie w Tanzanii.
Po likwidacji obozu przebywajce w nim dzieci miay zosta przewiezione do komunistycznej wwczas Polski. Aby temu zapobiec, o. ucjan przemyci 150 sierot oraz psierot najpierw do Woch i Niemiec, a ostatecznie do Kanady. Kiedy zostay tam rozmieszczone w rnych szkoach opiekowa si nimi do a penoletnioci.
Franciszkanin jest autorem ksiek "Pamitnik sybiraka i tuacza", "Skradzione dziecistwo" oraz "Mio mi wszystko wyjania. Przygody ducha".
W uznaniu za zasugi o. ucjan otrzyma w roku 2007 Krzy Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Przyznano mu te honorowy tytu Przyjaciela Szkoy Kultury i Jzyka Polskiego w Bridgeport.
Order Umiechu, ktry otrzymao dotd 945 osb jest jedynym odznaczeniem przyznawanym wycznie na wniosek dzieci. ONZ nadaa mu rang midzynarodow.
Do grona Kawalerw Orderu Umiechu nale m.in.: Jan Pawe II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, prof. Zbigniew Religa, Irena Santor, ks. Jan Twardowski, krlowa Szwecji Sylwia oraz krl Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.
...
Ten ostatni dostal za sfinansowanie leczenia dziecka . Ta dynastia bynajmniej nie zasluzyla .
Ale nad wychowaniem polskich dzieci i ydowskich oczywiscie czuwa z nieba Janusz Korczak ! Sam przeciez doswiadczylem :0)))
73. rocznica likwidacji ydowskiej ochronki dla dzieci
Pami okoo stu ydowskich sierot z lubelskiej ochronki, rozstrzelanych w marcu 1942 r. przez hitlerowcw, uczcili mieszkacy Lublina. Przeszli oni w Marszu Pamici tras, ktr Niemcy poprowadzili ydowskie dzieci na mier.
- Nie znamy nazwisk ani imion tych dzieci, ale wiemy, z relacji wiadkw, w jakich okolicznociach zginli, co si wtedy wydarzyo. Chcemy o nich przypomnie, chcemy, eby pami o tej ochronce bya w wiadomoci lublinian. Los dzieci, tych najbardziej niewinnych i bezbronnych ofiar wojny, jest szczeglnie poruszajcy - powiedziaa Agnieszka Zachariewicz z Orodka Brama Grodzka - Teatr NN, ktry jest organizatorem obchodw.
W Orodku modzie lubelskich szk uczestniczya w zajciach warsztatowych, podczas ktrych zaprezentowano m.in. relacje wiadkw tamtych wydarze.
Marsz Pamici rozpocz si przy ul. Grodzkiej na Starym Miecie, w miejscu, gdzie niegdy znajdowaa si ydowska ochronka (sierociniec), a obecnie mieci si tam modzieowy dom kultury. Uczestnicy marszu przeszli do miejsca w dzielnicy Tatary, gdzie dzieci zostay rozstrzelane. Tam odczytano wiersz Arona Cejtlina "Imiona ydowskich dzieci". Nastpnie uczniowie, na biaych kamykach wypisali imiona m.in. te, ktre wymienione s w wierszu i kamyki zoyli w miejscu egzekucji ydowskich sierot. - To nawizanie do ydowskiej formy upamitniania zmarych – dodaa Zachariewicz.
ydowska ochronka w Lublinie miecia si w dwupitrowym budynku przy ul. Grodzkiej. Byo tam dziewi sypialni, dwa pokoje stoowe, sala rekreacyjna. Dzieci z sierocica chodziy do szk powszechnych, mniejsze uczszczay do przedszkola, ktre zorganizowano na miejscu.
Nie wiadomo dokadnie, ile osb w czasie wojny przebywao w ochronce. Wedug relacji wiadkw w budynku przeznaczonym dla 30 osb, moga by nawet ponad setka dzieci w wieku od kilku miesicy do 10 lat. Byy tam te osoby starsze i chore. Wielu rodzicw umieszczao dzieci w tym sierocicu w nadziei, e tam bd bezpieczne.
Do egzekucji ydowskich dzieci z ochronki doszo prawdopodobnie 24 marca 1942 r. w czasie likwidacji getta w Lublinie. Wszystkie dzieci wywieziono samochodami ciarowymi lub poprowadzono pieszo poza miasto, na ki (obecnie teren dzielnicy Tatary) i zamordowano. Z dziemi zginy te trzy opiekunki, ktre nie chciay opuci swoich podopiecznych: Anna Taubenfeld, Hanna Kupperberg i panna Rechman.
Po wojnie ekshumowane ciaa ydowskich sierot zoono we wsplnej mogile na nowym kirkucie. Na budynku dawnej ochronki umieszczona zostaa tablica informacyjna w jzyku polskim i jidysz.
Orodek Brama Grodzka Teatr NN od wielu lat w rocznic likwidacji ochronki organizuje Marsze Pamici, a take inne dziaania edukacyjne suce upamitnianiu ydowskich dzieci. W poprzednich latach modzie uczestniczya w akcji pisania listw do dzieci z ochronki i w malowaniu Murali Pamici - graffiti na murach szk znajdujcych si w pobliu miejsca, gdzie niegdy nazici dokonali egzekucji ydowskich dzieci.
Przed wojn wrd ponad 110 tys. mieszkacw Lublina 40 tys. stanowili ydzi. Dzielnica ydowska, w ktrej hitlerowcy utworzyli getto, rozcigaa si wok Zamku.
Akcja likwidacji getta rozpocza si w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. Hitlerowcy wypdzali ludzi z domw. Zniedoniaych i chorych zabijali na miejscu. Pierwszy transport wywiezionych std ydw do obozu zagady w Becu liczy ok. 1,5 tys. osb. Do poowy kwietnia 1942 r., nazici wywieli do Beca ponad 26 tys. osb.
Po wywiezieniu mieszkacw getta do obozw zagady, ponad 200 budynkw - domy, synagogi, kamienice - zburzono. Dzielnica nigdy potem nie zostaa odbudowana. Obecnie na tym miejscu jest Plac Zamkowy.
...
Nie tylko Korczak oczywiscie prowadzil ochronke . Byl wzorem dla innych .