Kultura chrześcijańska .
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- "(Nad)użycia ciała w kulturze. O pięknie", 26-27.0
- Społeczna historia komunikacji + Elementy kultury Polskiej
- Kultury Dawnej Rzeczypospolitej - Żydzi polscy .
- Filozoficzne i metodologiczne podstawy kulturoznawstwa
- Filmoznawstwo i kultura mediów
- Powstania w kulturze współczesnej .
- Walka z kulturowym imperializmem .
- Magazyn kulturalny "Pegaz"
- Święci w kulturze .
- Kultura na prownicji .
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- reszka.htw.pl
Ashley...
15. edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej
Przedstawienia teatralne, projekcje filmowe, koncerty, wystawy i konferencje znajdą się w programie - jubileuszowej - 15. edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się w niedzielę 6 listopada w Łodzi.
Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka, tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszą słowa poetki Julii Hartwig "Sztuka jest zaklinaniem istnienia", bo sztuka ma otwierać się na piękno, ma być nieśmiertelna. Podczas trwania imprezy będzie można zobaczyć artystów z 13 krajów w bardzo różnym repertuarze teatralnym, muzycznym, wystawowym. Zaplanowano 34 artystycznych spotkań, m.in. w kościele środowisk twórczych, Łódzkim Domu Kultury czy Teatrze Powszechnym. Przewidywany budżet tegorocznego festiwalu wynosi ok. 570 tys. zł.
Ks. Sondka zwrócił uwagę, że festiwal ma "swoich starych znajomych", którzy już kilkakrotnie na niej występowali. Najczęściej, bo aż siedem razy, na festiwal przyjeżdżał Teatr Witkacego z Zakopanego, a po sześć razy - Teatr Modrzejewskiej z Legnicy i Leszek Możdżer. Dodał, że są też debiutanci a wśród nich m.in. zespół Zakopower oraz Teatr Provisorium z Lublina.
Ks. Sondka zaznaczył, iż stara się, aby na festiwalu pokazać te wydarzenia artystyczne, które nie były prezentowane jeszcze w Łodzi.
Tradycyjnie festiwal zainauguruje w niedzielę 6 listopada msza św. zaduszkowa za zmarłych twórców kultury. Po jej zakończeniu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Grażyny Strykowskiej "Motywy pasyjne". Jeszcze tego samego dnia będzie można obejrzeć spektakl łódzkiego teatru Logos "U progu nieba" i wysłuchać recitalu fortepianowego Leszka Możdżera.
W ciągu dwóch tygodni trwania imprezy pokazanych zostanie kilka spektakli teatralnych, m.in. przygotowany przez Teatr Modrzejewskiej "Pierwsza komunia" w reż. Pawła Kamza. Teatr Provisorium wystawi "Braci Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego, a tarnowski teatr im. Ludwika Solskiego "Celę ojca Maksymiliana" w reż. Kazimierza Brauna.
Zaprezentowany zostanie również głośny, francuski film "Ludzie Boga" wyreżyserowany przez Xaviera Beauvois. Film zdobył grand prix i nagrodę jury ekumenicznego międzynarodowego festiwalu w Cannes w 2010 roku.
W ramach festiwalowych występów odbędzie się kilka koncertów. W czwartek 17 listopada wystąpi zespół Zakopower. Chór Rustavi z Gruzji wykona "wczesne hymny cerkiewne", a hiszpański kompozytor Paco Pena z zespołem zaprezentuje mszę flamenco. Imprezę zakończy 20 listopada koncert norweskiej artystki Rebeki Bakken.
W tym roku organizatorzy festiwalu przygotowali 15 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 29 października do biura festiwalu, działającego przy kościele środowisk twórczych w Łodzi.
>>>>
No i prosze ! Oczywiscie w Łodzi ! Gdziezby indziej :O)))
Rusza 30. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej
Po raz 30 odbędzie się w Bydgoszczy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Tematem wiodącym jubileuszowej edycji jest hasło "Żyć wiarą pierwszych chrześcijan". Inaugurację 30. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zaplanowano na 2 listopada.
- Głównym celem obchodów jubileuszowego, 30. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, podobnie jak i minionych 29 Tygodni, jest kształtowanie postawy bycia chrześcijaninem - świadkiem Chrystusa, podejmowanie problemów społecznych oraz budzenie patriotyzmu. Obchody Jubileuszowego Tygodnia, rozpoczynającego się 2 listopada, będą zwieńczeniem podejmowanych spotkań z kulturą chrześcijańską - prelekcji i programów artystycznych - na przestrzeni roku 2011 w szkołach, kościołach i instytucjach kultury - podkreślił Albin Zieliński, przewodniczący komitetu organizacyjnego Tygodnia. Jak podkreślają organizatorzy, program wydarzeń ma przybliżyć tegoroczne przesłanie "Żyć wiarą pierwszych chrześcijan" poprzez różne propozycje.
- Obchody Święta Niepodległości RP, w tym »Czwarty śpiewnik domowy - koncert pieśni patriotycznych«, Święto Biblii - Maraton Ekumeniczny - czytanie Dziejów Apostolskich w kościołach chrześcijańskich Bydgoszczy, Nocne Polaków Rozmowy, spotkania z o. Jackiem Salijem, z ks. prof. Tadeuszem Rozmusem, ks. biskupem Józefem Zawitkowskim, Barbarą Fedyszak-Radziejowską, podobnie jak w latach ubiegłych, będą perełkami tegorocznych obchodów. Młodzież szczególnie zapraszamy na interdyscyplinarny turniej wiedzy dla licealistów z Bydgoszczy - »Żyć wiarą pierwszych chrześcijan« w Pałacu Młodzieży - podkreślają organizatorzy.
W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej odbędzie się debata środowisk intelektualnych na temat: "Prawda jako zasada przewodnia wolności" - z udziałem o. prof. dr. hab. Jacka Salija, dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej i dr. Marka Chamota. Do rodziców adresowania jest dyskusja "Więzi rodzinne jako czynnik chroniący przed uzależnieniem - wychowanie dzieci w oparciu o zasady Pisma Świętego" z Magdaleną i Wiesławem Grabowskimi.
Nowym akcentem Tygodnia będą Zaduszki Bydgoskie. Spotkanie to poświęcone zostanie pamięci tych, którzy odeszli. Złożą się na nie wieczór jazzowy oraz wspomnienia prelegentów i artystów tworzących przez lata program TKCh.
Z uwagi na jubileusz, organizująca przedsięwzięcie "Archikonfraternia Literacka - Dom w Bydgoszczy" przygotowała wydawnictwo okolicznościowe "XXX Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy - Jedynemu Bogu i Bydgoszczy", które stawia sobie za cel "obrazować idee, klimat i dorobek minionych Tygodni". Do wydawnictwa dołączona jest płyta dvd z zapisem nagrań wykładów i prelekcji, m.in. prof. Konrada Górskiego - 1985 rok, o. prof. Celestyna Napiórkowskiego - 1986 r., ks. prof. Józefa Tischnera - 1993 r., s. prof. Zofii Zdybickiej, o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca - 2000 r., o. prof. Jacka Salija (1986-2005), bp. Jana Tyrawy - 2009 r. i wybrane homilie śp. ks. prałata Romualda Biniaka.
30. TKCh zakończy się 13 listopada.
>>>>>
Ciekawe ! Moze zastanowmy sie co to jest kultura chrześcijańska ??? Najlepsza definicja jest taka ze tematyka musi byc chrzescijanska i dzielo musi byc z ducha chrześcijańskie . Czyli kultura w sensie ŚCISŁYM chrześcijańska . Bo rzecz jasna cala kultura ma byc chrzescijanska ... W istocie cos przeciwnego Ewangelii jest antykultura ... Ja tutaj juz omawialem japonska animacje jak ona jest chrzescijanska MIMO ZE TWORCY O TYM NIE WIEDZA ! Po prostu prawdziwa sztuka zawsze jest zgodna z Ewangelią :O)))
Ruszają Dni Kultury Chrześcijańskiej
"Śpieszmy się kochać" - to hasło przewodnie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Toruniu, na który złożą się koncert Anny Trzepiecińskiej i widowisko słowno-muzyczne z udziałem m.in. Haliny Frąckowiak i Józefa Skrzeka.
Hasło nawiązuje do znanego, pełnego refleksji, wiersza ks. Jana Twardowskiego. Koncert i spektakl odbędą się w zabytkowym Dworze Artusa na Starym Mieście. Chętni, którzy nie pomieszczą się w Sali Wielkiej, będą mogli obserwować co się dzieje w środku na telebimie ustawionym przed gmachem. Jutro wystąpi Joanna Trzepiecińska, której towarzyszyć będzie zespół toruńskiego muzyka Bogdana Hołowni. Na program złożą się utwory Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.
Na czwartek zaplanowano widowisko słowno-muzyczne "Zostań Aniołem". Piosenki zaśpiewają Halina Frąckowiak i Józef Skrzek, a wiersze ks. Twardowskiego wyrecytują aktorzy Anna Czartoryska, Magdalena Czerwińska, Arkadiusz Janiczek, Joanna Kwiatkowska-Zduń, Aleksandra Nieśpielak, Radosław Pazura, Adam Woronowicz i Leszek Zduń.
Reżyserem spektaklu jest znany z aktorskich ról Marcin Janas Krawczyk, scenografem - Katarzyna Szarek, a kierownikiem muzycznym - Łukasz Sztaba.
Organizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej są Urząd Miasta Torunia i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
>>>>>
No i prosze . Jest tych festiwali sporo :O)) Choc nie naglasniane ale sa :O)))
Zakończył się 15. Festiwal Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej
Śpiewacy z Parczewa, Bielawy koło Wałbrzycha i Świecia nad Wisłą zdobyli Grand Prix zakończonego w niedzielę 15. Festiwalu Pieśni i Piosenki Bożonoarodzeniowej w Toruniu. W tym roku na scenie wystąpiło ponad 150 młodych artystów z całej Polski.
- Nagrody konkursu rozjechały się w tym roku w najróżniejszych kierunkach. W najmłodszej grupie wiekowej, do lat 13, wygrała pochodząca z Parczewa koło Lublina Kasia Golecka, w grupie 13-16 lat najlepsza okazała się formacja "Fall In Love" z Bielawy k. Wałbrzycha, a wśród najstarszych zwyciężyła Julia Olędzka ze Świecia nad Wisłą w Kujawsko-Pomorskiem - powiedział rzecznik festiwalu Michał Sobkowski. Najlepsi wokaliści zaśpiewali dla mieszkańców Torunia podczas Koncertu Laureatów, który po raz pierwszy w historii imprezy odbył się w Teatrze Baj Pomorski. Wystąpiła również koszalińska orkiestra akordeonowa "Akord", uznawana za jeden z najlepszych tego rodzaju zespołów w kraju, która była gościem specjalnym tegorocznego festiwalu.
- Słyszeliśmy znane kolędy i piosenki bożonarodzeniowe w zupełnie nowych aranżacjach, brzmiące totalnie odmiennie. Dało się odczuć tendencję do poszukiwania własnych artystycznych dróg i bardzo to docenialiśmy. Niezmiennie też poziom imprezy jest naprawdę bardzo wysoki - podkreślił zasiadający w jury festiwalu Jacek Beszczyński.
Zainteresowanie tegoroczną edycją imprezy przerosło oczekiwania organizatorów.
- Dostaliśmy ponad 150 zgłoszeń z całego kraju, co oznaczało, że na scenie chciało pojawić się pół tysiąca osób! To też wyjątkowa edycja festiwalu, bo pierwszy raz odbywa się bez naszej wiernej słuchaczki, szefowej i twórczyni toruńskiego Hospicjum "Nadzieja", Ołeny Bożemskiej, która zmarła kilka dni temu - przypomniał Sobkowski. Pamięci Ołeny Bożemskiej dedykowany był niedzielny koncert laureatów i uczestników, połączony tradycyjnie z kwestą na rzecz Hospicjum "Nadzieja".
>>>>
No i prosze ! Ladne polaczenie kultury z pomoca :O)) Wlasnie chrześcijańskie !
Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich
Józef Kudasiewicz, Stefan Sawicki i Teresa Michałowska znaleźli się wśród laureatów Feniksów - dorocznych nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Listę nagrodzonych przedstawiono w piątek - pierwszego dnia XVIII Targów Wydawców Katolickich Warszawie.
W piątek, pierwszego dnia odbywających się w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewski XVIII Targów Wydawców Katolickich, ogłoszono tegorocznych laureatów Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniksów. W tym roku 59 wydawców zgłosiło do nich 248 tytułów, które oceniało jury pod przewodnictwem ks. prof. Jana Sochonia. Nagroda Główna - Feniks Złoty 2012 - został przyznany księdzu profesorowi Józefowi Kudasiewiczowi za "dzielne świadectwo kapłańskiego życia, w czasach widocznej korozji wrażliwości religijnej; życia głęboko zakorzenionego w Biblii, której coraz pełniejszemu poznawaniu i popularyzacji poświęcił uczony wiele trudu, wychowując pokolenia księży i ludzi świeckich w duchu Słowa Bożego" - jak napisano w uzasadnieniu decyzji jury.
Laureatem Feniksa Diamentowego został prof. dr hab. Stefan Sawicki. Nagrodę przyznano mu za "prekursorski i inicjujący charakter badań naukowych z zakresu historii i teorii literatury, metodologii humanistyki, edytorstwa i problematyki sacrum w literaturze".
W tym roku przyznano dwa Feniksy Specjalne. Pierwszy z nich przypadł Teresie Michałowskiej, autorce opublikowanej w zeszłym roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN książki "Literatura polskiego średniowiecza. Leksykon". "Dzieło na wskroś nowatorskie, sumujące współczesny stan erudycji na temat średniowiecza, jego źródeł, fundamentalnych idei oraz postaci oraz prądów ideowych" - tak oceniło książkę jury Feniksów. Drugi Feniks Specjalny przypadł Polskiemu Towarzystwu Tomasza z Akwinu za publikację "Encyklopedii Filozofii Polskiej" pod redakcją ks. Andrzej Maryniarczyka. "To kompendium podstawowej wiedzy nie tylko o technicznie rozumianej filozofii, jaką od niemal 800 lat uprawiano i nadal uprawia się w Polsce, ale także o polskiej kulturze, mającej swój niezaprzeczalny udział w rozwój światowej myśli humanistycznej" - uzasadnili swój wybór jurorzy.
Feniks Specjalny Pro Autore przyznany został ks. biskupowi Józefowi Zawitkowskiemu za "żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, wobec którego nie można przejść obojętnie".
Jury przyznało też 11 Feniksów w poszczególnych kategoriach. Otrzymały je książki: "Polska poetów i malarzy" Franciszka Ziejki (kategoria: literatura), "Tradycje biblijne. Biblia w kulturze świata" ks. Marka Starowieyskiego (nauki kościelne), "Święta Urszula Ledóchowska" Elizy Piotrowskiej (książka dla dzieci), "Kostka" Przemysława Wysogląda (książka dla młodzieży), "Ludzie Boga" Christiana de Cherge (autor zagraniczny), "Od Agory do Kapitolu" Willmoore'a Kendalla w przekładzie Magdaleny Pietrzak-Merty (tłumacz), "Vox Patrum, Pismo Patrystyczne" pod redakcją Stanisława Longosza (seria wydawnicza), "Raport o stanie wiary w Polsce, Przewodniczący Episkopatu Polski Arcybiskup Józef Michalik w rozmowie z Grzegorzem Górnym i Tomaszem P. Terlikowskim" (publicystyka religijna) oraz "Litania i poezja. Na materiale literatury polskiej od XI do XXI wieku" Witolda Sadowskiego (myśl humanistyczna). Nagrodzono też, w kategorii multimedialnej, film "Eugenika – w imię postępu", film w reżyserii Grzegorza Brauna oraz, w kategorii "edytorstwo", Wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie i Pająk Media za publikację "Kolbe. Historia Życia św. Maksymiliana" Tomasza Krzyżaka. Uroczyste wręczenie Feniksów odbędzie się w sobotę wieczorem w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej.
>>>>
Bardzo ciekawe pozycje jak czytam ! :O)))
Częstochowa: festiwal Gaude Mater
Uroczysty koncert z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara zainauguruje we wtorek 22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater z Częstochowie. Podczas kilku festiwalowych dni wystąpi prawie 800 wykonawców z 12 krajów. Gwiazdą będzie zespół Gregorian.
Koncert z okazji okrągłej rocznicy urodzin słynnego polskiego kompozytora odbędzie się w bazylice jasnogórskiej. Wstąpią m.in. Katarzyna Trylnik (sopran), Chór Katedry Wawelskiej, Jasnogórski Zespół Wokalny Camerata i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka. Koncert zostanie poprzedzony wernisażem wystawy fotografii Zdzisława Sowińskiego pt. „Wojciech Kilar”.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie jest największym w Polsce projektem promującym muzykę różnych religii i kultur. Festiwalowi przyświeca dialog międzykulturowy trzech największych religii monoteistycznych, czyli chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.
W ramach tegorocznej, 22. edycji odbędzie się 17 imprez - koncertów, wystaw, spektakli, wykładów. Udział w festiwalu weźmie ok. 800 wykonawców z 12 krajów, m.in. z Bułgarii, Egiptu, Mołdawii i Polski.
W programie znalazły się koncerty chorału gregoriańskiego, muzyki cerkiewnej, synagogalnej, muzyki dawnej i wielkich dzieł oratoryjnych, których będzie można posłuchać we wnętrzach częstochowskich świątyń i sal koncertowych.
Koncert zespołu Gregorian odbędzie się 5 maja. Ten znany na świecie pochodzący z Niemiec męski chór prezentuje utwory inspirowane tradycyjnym chorałem gregoriańskim, łącząc średniowieczny chorał gregoriański ze współczesną muzyką popową i rockową. Zespół powstał w latach 90. XX wieku, w jego skład wchodzi dziewięciu solistów i trzech instrumentalistów.
Wśród imprez towarzyszących zaplanowano seminarium dla dyrygentów chórów, muzyków i muzykologów, w trakcie którego będą dyskutować m.in. o wychowawczej roli muzyki od starożytności do dnia dzisiejszego w ramach wykładu "Czy muzyka złagodzi obyczaje" oraz o współczesnym spojrzeniu na interpretację gregoriańską.
Festiwal potrwa do 6 maja.
>>>>
Kolejny uduchowiony festiwal !
Prapremiera filmu polsko-watykańskiego "Sztuka i wiara".
Pod koniec października 1512 roku nastąpiło odsłonięcie fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. W 500. rocznicę tego niezwykłego wydarzenia odbędzie się watykańska prapremiera filmu dokumentalnego pod tytułem "Sztuka i wiara" w reżyserii Pawła Pitery. To pierwsza w historii taka inicjatywa.
Na jego światową prapremierę w Auli Pawła VI zaproszono Benedykta XVI oraz blisko trzystu uczestników kończącego się w niedzielę synodu biskupów na temat nowej ewangelizacji.
Zobaczą oni unikatowy dokument, którego realizatorom udało się dotrzeć z kamerą do dzieł sztuki znajdujących się za Spiżową Bramą, a także do miejsca wyboru papieża.
Film, na zamówienie Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, wyprodukowały Muzea Watykańskie wraz z polską firmą TBA Przemysława Häusera. Już w listopadzie film dostępny będzie na całym świecie na płytach DVD - również po polsku.
>>>>>
Bardzo ciekawy film :O)))) Naprawde Watykan ma najlepsze dziela sztuki na swiecie . Zawsze tam tworzyli najlepsi artysci swiata . Wystarczy obejrzec Kaplice Sykstynska jedno z najwiekszych arcydziel sztuki . A tam maja tego mnostwo . Co kosciol to arcydzielo i przelom w sztuce . Kazda rzezba czy obraz niemal wytyczaly nowe kierunki ! :O))
Gorzów Wlkp.: Dni Kultury z Bratem Albertem od piątku
Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gorzowie zaprasza na szóstą edycję Dni Kultury z Bratem Albertem. To autorski pomysł pracowników i członków gorzowskiego Koła Towarzystwa mający na celu integrację bezdomnych ze społeczeństwem.
Po raz pierwszy Dni Kultury z Bratem Albertem zostały zorganizowane w Gorzowie w 2007 r., z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Koła. Tegoroczne wystartują w piątek i potrwają do 22 marca.
- Pomysł ten przyjął się, a w organizację Dni chętnie włączają się ludzie i placówki kultury z naszego miasta. Z naszych propozycji licznie korzystają także mieszkańcy schroniska. Podczas spotkań nasi podopieczni spotykają się z ludźmi spoza ich środowiska, dzięki czemu udaje się przełamywać stereotypy na temat bezdomności. Rozmowy i bezpośredni kontakt pozwalają zrozumieć istotę bezdomności, która w przypadku każdego człowieka ma inne podłoże - wyjaśniła Sylwia Krasińska z Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Gorzowie.
Krasińska zwróciła uwagę, jak bardzo ważna jest możliwość kontaktu bezdomnych z kulturą; dla tych ludzi wizyty w kinie, teatrze czy spotkania z twórcami są czymś wyjątkowym, czego nie mają okazji doświadczać podczas tułaczki po ulicach.
W tym roku nowym elementem przedsięwzięcia jest inicjatywa związana z przekazywaniem mieszkańcom Gorzowa używanych książek. W mieście zostaną zorganizowane trzy takie stoiska. Wydawanie książek będzie połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz gorzowskiego schroniska dla bezdomnych. Dotychczas Koło zgromadziło ponad tysiąc egzemplarzy książek podarowanych przez gorzowian.
Inauguracja Dni Kultury nastąpi w piątkowe popołudnie w ogrodzie gorzowskiego schroniska dla bezdomnych. Odbędzie się tam Droga Krzyżowa, do której scenografię przygotowali mieszkańcy schroniska.
W niedzielę w schronisku zostanie wyświetlony film pt. "Ewa chce spać" - reżyserski debiut Tadeusza Chmielewskiego, twórcy m.in. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy "Nie lubię poniedziałku". Po pokazie filmu będzie okazja do spotkania z gościem specjalnym Dni Kultury aktorem Romanem Kłosowskim. Spotkanie poprowadzi dyrektor gorzowskiego teatru Jan Tomaszewicz.
W pierwszy dzień wiosny (21 marca) w ogrodzie schroniska zaplanowano piknik z ogniskiem i śpiewami przy dźwiękach gitary. W programie Dni Kultury jest także spotkanie z Markiem Piechockim, ubiegłorocznym laureatem nagrody kulturalnej "Motyl", który wydał tomik z odnalezionymi po kilkudziesięciu latach na terenie getta żydowskiego w Łodzi zapiskami poezji Melanii Fogelbaum.
Na zakończenie tegorocznych Dni Kultury z Bratem Albertem w gorzowskim Kinie 60 Krzeseł pokazany zostanie film pt. "Śmietnisko" w reż. Lucy Walker. To zapis podróży artysty Vika Muzniza na największe w Brazylii wysypisko śmieci, na którym żyją ludzie zajmujący się odzyskiwaniem odpadów.
We wszystkich wydarzeniach uczestniczyć mogą mieszkańcy Gorzowa.
Gorzowskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta funkcjonuje od 1987 r. niosąc pomoc osobom ubogim - przede wszystkim bezdomnym. Koło prowadzi noclegownię, schronisko i mieszkania treningowe dla bezdomnych (obecnie przebywa w placówkach prawie 70 osób); mieszkańcy otrzymują posiłki, odzież, korzystają z pomocy medycznej i pomocy w załatwianiu spraw socjalnych.
Dla każdego mieszkańca schroniska opracowywany jest program wychodzenia z bezdomności; uczestniczą oni w zajęciach reintegracji społecznej i zawodowej w ramach programu terapeutycznego.
Gorzowskie Koło utrzymuje się z miejskiej dotacji, pieniędzy przekazywanych przez wojewodę i pozyskiwanych z różnego rodzaju konkursów związanych z przeciwdziałaniem bezdomności. Ponadto jego budżet zasilają datki od sponsorów i z cyklicznych akcji charytatywnych. Rocznie placówka dysponuje budżetem sięgającym ok. pół mln zł.
...
Wspanialy pomysl rozkwita ! :0)))
Festiwal Pieśni Wielkanocnej. Oto laureaci
Kurier Poranny: Chóry i soliści z całego regionu wzięli udział w Festiwalu Pieśni Wielkanocnej w ramach Jubileuszowego X Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego.
Finaliści Festiwalu Pieśni Wielkanocnej w ramach Jubileuszowego X Podlaskiego Festiwalu Wielkanocnego mogli zaśpiewać zwycięskie utwory i odebrać nagrody w pięknej Auli Magna Pałacu Branickich.
W koncercie nagrody odebrali także liczni laureaci konkursu plastycznego na najpiękniejszą kartkę wielkanocną.
Festiwal Pieśni Wielkanocnej 2013 - laureaci
kategoria chóry mieszane:
I miejsce - Chór Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku
II miejsce - Chór Katedralny z Parafii Wniebowzięcia NMP w Białymstoku
III miejsce - Chór Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokołach
kategoria chóry dziecięco-młodzieżowe
I miejsce - Chór Szkoły Podstawowej nr 28 w Białymstoku
II miejsce - Chór Promyczki z Przedszkola Samorządowego nr 31 w Białymstoku
III miejsce - Chór Figielek ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Białymstoku
wyróżnienie Chór Pop Gospel Cantus Deo w Supraśla
kategoria solista do lat 12
I miejsce - Katarzyna Bagińska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Łapach
II miejsce Kornela Zajkowska - Parafia Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie
wyróżnienie:
Angelika Siemieniuk - Szkoła Podstawowa nr 1 w Łapach
Małgorzata Moszczyńska - Białystok
soliści powyżej 12 lat
I miejsce - Renata Turczyńska - Hajnowski Dom Kultury
II miejsce Julita Wawreszuk - Hajnowski Dom Kultury
III Zuzanna Dworakowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Łapach
wyróżnienie:
Patrycja Hryszko - Białystok
zespoły wokalno-instrumentalne
I miejsce- Zespół Fletów Prostych z Gminnego Ośrodka Kultury w Krypnie
II miejsce - Studio piosenki HDK
wyróżnienie:
Schola Mater Dei - Białystok
Zespół wokalno - instrumentalny ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łapach
kategoria zespół wokalny - Zespół Esperimento z Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku
kategoria zespoły obrzędowe
I miejsce - Daria Cieślik i Dariusz Moczulski z Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim
II miejsce - Zespół Folklorystyczny Dębina z Dąbrowy Białostockiej
III miejsce - Zespół Folklorystyczny Klepaczanki z Klepacz
....
Bardzo piekny festiwal .
Zofia Posmysz-Piasecka laureatką nagrody Totus
Pisarka i autorka scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i widowisk Teatru Telewizji została laureatką nagrody Totus 2013, przyznanej przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.
Nagroda przyznana została za "głęboką chrześcijańską refleksję o życiu i ludzkich losach, przekazaną w bogatej twórczości literackiej i radiowej oraz za krzewienie kultury polskiej w twórczości".
Przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślał, że uroczystość wręczenia Totusów, rozpoczęła XIII Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu", który jest początkiem przygotowań do przyszłorocznej kanonizacji papieża z Polski.
Kard. Nycz apelował o wsparcie fundacji, która finansuje naukę dla młodzieży z ubogich rodzin. Jak mówił metropolita warszawski, jest to "żywy pomnik" Jana Pawła II. W niedzielę młodzi ludzie będą kwestowali na rzecz fundacji. Można też wysyłać SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250.
W sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie po raz trzynasty przyznano nagrody Totusy - określane jako "katolickie Noble" - przyznano za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocję człowieka, pracę charytatywną i edukacyjno-wychowawczą, propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II. Przyznawany jest też Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.
Nagroda Totus w kategorii "Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" została przyznana ks. Robertowi Skrzypczakowi, twórcy publikacji "Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Zbiór wystąpień", za "pracę intelektualną nad nauczaniem Jana Pawła II".
W kategorii Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach nagrodzono zespół redakcji miesięcznika "Mały Gość Niedzielny". Redakcja wyróżniona została za "tworzenie znakomitego pisma dla dzieci i młodzieży, które od wielu lat kształtuje w duchu Ewangelii kolejne pokolenia młodych czytelników".
W kategorii promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza przyznana została Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi w Laskach za "ponad stuletnią czynną promocję godności człowieka, współbrzmiącą z nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II".
Rada Fundacji postanowiła ponadto przyznać Nagrodę Specjalną TOTUS Zespołowi Pieśni i Tańca "Śląsk" za "całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury w roku 60. rocznicy ich działalności artystycznej, podkreślając ich propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II".
Podczas gali zostały też przyznane indeksy dla młodzieży - laureatów konkursu, dotyczącego nauczania Jana Pawła II na prestiżowe uczelnie, m.in. na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, a także na studia prawnicze w pięciu uczelniach na terenie całej Polski.
Wręczenie nagród Totus jest jednym najważniejszych punktów XIII Dnia Papieskiego. Hasło tegorocznego dnia to "Jan Paweł II - papież dialogu". Totusy są co roku przyznawane przez Fundację osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II.
Galę zwieńczyło wręczenie dyplomów i okolicznościowych statuetek instytucjom i osobom wyróżnionym przez Fundację za wspieranie programu stypendialnego i działalności Fundacji. W tym roku statuetki odebrali prezes Zarządu Telewizji Polskiej Juliusz Braun oraz prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
Uroczystość wręczenia "katolickich Nobli" poprowadziła Grażyna Torbicka. Galę uświetniły liczne występy artystyczne, m.in. Andrzeja Piasecznego, finalistów "The Voice of Poland" - Michała Sobierajskiego i Doroty Osińskiej oraz uzdolnionych solistek i niewidomego muzyka grającego na fortepianie – stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W uroczystości uczestniczyli m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi i nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a także przedstawiciele kultury, nauki oraz rektorzy wyższych uczelni.
...
Zawszecto milo byc docenionym .
W listopadzie Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
Przedstawienia teatralne, wystawy i koncerty znajdą się tradycyjnie w programie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się 3 listopada w Łodzi. Zbiega się on z 20-leciem Kościoła Środowisk Twórczych, stanowiącym centrum festiwalowych prezentacji.
Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka, tegorocznej 17. edycji imprezy towarzyszą słowa Jana Kochanowskiego: "Ochotną myśl, ochotne serce w sobie czuję. Nowy psalm Panu, nową pieśń gotuję".
Podczas trwania festiwalu będzie można zobaczyć artystów z 12 krajów w zróżnicowanym repertuarze teatralnym, muzycznym, wystawowym. Zaplanowano prawie 30 spotkań, które odbywać się będą w 11 miejscach w Łodzi, m.in. w Kościele Środowisk Twórczych, Teatrze Powszechnym czy Teatrze Muzycznym. - W tym roku wychodzimy z naszym festiwalem w nowe przestrzenie m.in. do nowej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej oraz Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych - powiedział ks. Sondka. Przewidywany budżet tegorocznej imprezy wynosi ok. 600 tys. zł.
Festiwal zainauguruje w niedzielę 3 listopada msza św. zaduszkowa, której przewodniczyć ma abp senior Władysław Ziółek. Po jej zakończeniu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Wojnarowskiego "Na bezdrożach tatrzańskich". Po południu zaplanowano wieczór poetycki Michała Jagiełły, na którym prezentowane będą jego wiersze tatrzańskie. Oba wydarzenia noszą wspólny tytuł "Tatry. Koncert na dwóch" i są "próbą nawiązania artystycznego dialogu między wierszem a obrazem, próbą przekazania emocji, nastrojów skojarzeń dwóch niezależnych twórców". Wieczorem Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana z Warszawy zaprezentuje spektakl "Zwiastowanie", którego akcja dzieje się w średniowiecznej Francji i jest poetycką opowieścią o naturze wiary, o zaufaniu do Boga i ludzi.
Zdaniem ks. Sondke w tym roku festiwal obfituje w wiele wyjątkowych wydarzeń. Do takich zaliczyć należy wystawę "Opus sacrum, Opus Profanum" prezentującą arcydzieła malarstwa polskiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuk. Będzie można zobaczyć na niej prace m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Artura Grottgera, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jana Matejki.
W programie imprezy znalazły się spektakle teatralne i baletowe. Oprócz Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana z Warszawy będzie można zobaczyć m.in. Wrocławski Teatr Lalek z przedstawieniem "Pacan - historia o miłości" w reż. Jakuba Krofta, Wrocławski Teatr Pantomimy, który zaprezentuje dwa spektakle - "Szatnia" i "Zuzanna i starcy", Teatr Stu z Krakowa z "Wyzwoleniem" w reż. Krzysztofa Jasińskiego czy łódzki Teatr Logos ze spektaklem "Kolęda".
W czasie festiwalu odbędzie się kilka koncertów. W Łodzi wystąpią m.in. The King's Singers z Wielkiej Brytanii, Andreas Scholl z Niemiec wraz z solistami Morphing Chamber Orchestra z Austrii, Jagodziński Trio i Agnieszka Wilczyńska czy zespół Drewo z Ukrainy.
Odbędą się również trzy msze św. Pierwsza z nich odprawiona zostanie w niedzielę 3 listopada i będzie to msza św. zaduszkowa za zmarłych twórców kultury. Druga - 10 listopada - w intencji twórców kultury, a trzecia - dziękczynna - w ostatni dzień festiwalu tj. 17 listopada.
W tym roku organizatorzy festiwalu przygotowali 16 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 26 października do biura festiwalu, działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi.
Kościół został wybudowany przez mariawitów na początku XX wieku. W 1926 roku został przejęty przez Jezuitów, a następnie w roku 1993 przekazany Duszpasterstwu Środowisk Twórczych. Od tego momentu stał się on stałą siedzibą najpierw Teatru Logos i Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, a następnie - Europejskiego Centrum Kultury "Logos". Działa też tu Galeria ECK "Logos".
>>>>
Swietnie ! I na dodatek w Łodzi ! Samo dobro !
Rusza XIII Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra
Wspólne czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, spotkanie z Jerzym Zelnikiem i warsztaty językowe złożą się na XIII edycję festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Wydarzenie rozpocznie się w środę w Poznaniu.
Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia, reżyser Przemysław Basiński, w tym roku festiwal jest szczególnie ukierunkowany na promowanie głośnego czytania wśród dzieci i dorosłych.
- Zajmujemy się promocją sztuki słowa, promocją literatury. Ona ma charakter elitarny, przynajmniej tak było na początku, kiedy nasz program realizowaliśmy z udziałem zawodowych aktorów. W tej chwili chcemy, by poza aktorami czytać zaczęli też zwyczajni ludzie. Patrząc na to, co się dzieje, na tabloidyzację kultury, czujemy się tym bardziej zachęceni, by takie działania podejmować – powiedział.
Od 18 listopada w dziesięciu domach kultury, kawiarniach i bibliotekach w Poznaniu i podpoznańskich miejscowościach trwać będzie wspólne czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
- Czytanie w każdym z tych miejsc potrwa ok. 1,5 godziny. Chętni będą czytać dziesięciominutowe fragmenty. Zainteresowanie projektem już zgłosili nauczyciele i młodzież ze szkół oraz osoby przychodzące do domów kultury – powiedziała koordynator projektu Barbara Glapka.
Zwieńczeniem akcji wspólnego czytania "Nad Niemnem" będzie spotkanie w teatrze Scena na Piętrze, gdzie tekst Elizy Orzeszkowej zaprezentuje Iwona Katarzyna Pawlak, odtwórczyni roli Justyny Orzelskiej w ekranizacji powieści.
W programie festiwalu znalazł się Benefis Mistrza Słowa z udziałem Jerzego Zelnika oraz Nowotestamentalne Wyznania Wiary – specjalna edycja Verba Sacra z okazji zakończenia Roku Wiary. Fragmenty Nowego Testamentu czytał będzie aktor Dariusz Kowalski.
Zaplanowano również warsztat "Mowa Polska - Reaktywacje" prowadzony przez aktora Teatru Nowego w Poznaniu Janusza Andrzejewskiego. Jak wyjaśnił Basiński, w trakcie zajęć aktor będzie uczył zainteresowanych poprawnego czytania na głos. Osobno działać będzie też "Festiwalowa Szkoła Dykcyjna".
- Obecnie dzieci dużo ćwiczą – chodzą na siłownię, biegają, skaczą, rozwijają mięśnie. Zapomina się jednak o jednej warstwie mięśni – aparatu mowy. Stąd seplenienie, niewyraźne mówienie (...). Będziemy więc ćwiczyć aparat mowy, uczestniczyć w ćwiczeniach dykcyjno-oddechowych, potem przystąpimy do słowa – powiedział Andrzejewski.
Program festiwalu obejmuje też prezentację polskich audiobooków religijnych oraz wystawę plakatów zapowiadających prezentacje Verba Sacra z lat ubiegłych.
Festiwalowe wydarzenia potrwają do 7 grudnia.
Realizację festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych.
...
Kolejne ciekawe wydarzenie .
Ćwierć miliona uczestników projektu Verba Sacra
Ćwierć miliona osób uczestniczyło dotąd w prezentacjach odbywających się w całym kraju w ramach cyklu Verba Sacra. Publiczne czytania najważniejszych dzieł literatury sakralnej i świeckiej organizowane są od 15 lat.
W jubileuszowym roku zorganizowane zostaną prezentacje homilii Jana Pawła II, oraz czytanie "Chłopów" Władysława Reymonta.
Twórcą i realizatorem tego unikatowego na świecie przedsięwzięcia jest poznański reżyser Przemysław Basiński. Od 2000 roku odbyło się w sumie blisko 150 prezentacji. Teksty czytało 100 aktorów w tym m.in. Gustaw Holoubek, Halina Łabonarska, Krzysztof Kolberger i Zbigniew Zapasiewicz.
Realizację cyklu rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie dwunastu prezentacji tekstów biblijnych w wykonaniu najwybitniejszych polskich aktorów.
- Seria ta miała zakończyć się w grudniu 2000 r., ale publiczność wymusiła jej kontynuację. Pojawił się cykl Wielka Klasyka, poświęcony arcydziełom literatury polskiej i światowej. Od 2001 roku realizowany jest też Festiwal Sztuki Słowa, jedyny tego typu nie tylko w Europie, ale i na świecie – powiedział Basiński.
Jak dodał, projekt z roku na rok powiększał się o kolejne elementy. W 2005 roku jego twórcy współorganizowali w Poznaniu pierwszy polski maraton biblijny, w którym przez 6 dni i nocy ludzie czytali Pismo Święte.
- W 2007 roku w Gdańsku zrealizowałem czytanie całego "Pana Tadeusza" przez Andrzeja Seweryna. Seweryn wcześniej wystąpił w katedrze poznańskiej w 2003 r. i po tym czytaniu wzruszony powiedział: "My nie zginiemy duchowo w Europie, jeśli będziemy kontynuowali Verba Sacra, czytali naszą literaturę, grali ją" – dodał Basiński.
Jak poinformował, 12 kwietnia jubileuszową edycję Verba Sacra zainauguruje w poznańskiej katedrze prezentacja wielkopolskich homilii Jana Pawła II. Między majem a grudniem czytani będą "Chłopi" Władysława Reymonta. Inaugurację zaplanowano w dworku Reymonta w Kołaczkowie z udziałem aktorów ekranizacji powieści. W sierpniu odbędzie się też specjalna prezentacja Verba Sacra z okazji Roku bł. Edmunda Bojanowskiego.
Uczestniczący dziesięciokrotnie w prezentacjach Verba Sacra aktor Jerzy Zelnik podkreślił istotną rolę projektu w krzewieniu kultury. - Każde takie spotkanie z Mickiewiczem, Norwidem, Miłoszem, Herbertem czy z Biblią było formą poetyckich rekolekcji. Myśmy to robili, bo kochamy polszczyznę i mogliśmy się w tej ojczyźnie-polszczyźnie, wspólnie z widzami, zadomawiać – powiedział aktor.
- W tej chwili mamy czas zniewalania ludzi, sprasowywania ich mózgów przez media. Ludzie się temu poddają i zaczynamy żyć w kulturze obrazkowej. Oni nie pochylają się nad kartami ksiąg, książek – mówią, że nie mają czasu, ochoty, lub że nie rozumieją. Gdyby rozumieli, wiedzieliby, że odpowiedzi na wiele problemów należy szukać właśnie w książce – dodał Zelnik.
Zdaniem aktorki Haliny Łabonarskiej, sekretem powodzenia projektu Verba Sacra jest powszechny brak dostępu do treści ważnych i wielkich. - Verba Sacra jest kwintesencją naszego człowieczeństwa: tam dotykamy czegoś co jest boskie, słuchamy pięknego słowa podanego w znakomity sposób przez najlepszych aktorów i artystów polskich. Słowo łączy się z muzyką w sakralnej przestrzeni – powiedziała.
Prezentacje Verba Sacra gościły w katedrach i kościołach całego kraju, m.in. Bielska-Białej, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Krakowa, Lublina, Radomia, Torunia, Warszawy i Wrocławia.
- Od roku 2004 najpiękniejszą gałązką Verba Sacra jest Biblia Kaszubska w Wejherowie, czytana co roku przez tę samą aktorkę, Danutę Stenkę. Autorem przekładu jest poznański franciszkanin o. Adam Sikora - powiedział Basiński.
W dorobku wydawniczym Verba Sacra jest m.in. seria płytowa Złota Kolekcja Verba Sacra, w ramach której ukazały się zarejestrowane występy m.in. Gustawa Holoubka, Haliny Łabonarskiej, Krzysztofa Kolbergera i Zbigniewa Zapasiewicza. Dzięki projektowi powstało też kilka tłumaczeń Biblii i opracowań tekstów staropolskich.
Przemysław Basiński przyznał, że liczba aktorów którzy mogą uczestniczyć w prezentacjach tekstów jest ograniczona, bo umiejętnością pięknego czytania mogą się popisać przede wszystkim dojrzali, doświadczeni artyści.
Zdaniem Jerzego Zelnika, sztuka prezentacji tekstu stanowi często poważny problem dla młodego pokolenia aktorów, zaś uprawiający ten zawód nie doceniają wagi słowa.
- Większość młodych aktorów woli zaistnieć nie przez teatr a przez media, tam nie muszą wyraźnie, pięknie mówić. Ostatnio odwiedzam wiele teatrów jako widz. Mam wrażenie, że odbiór wielu sztuk ułatwiłyby mi napisy – takie jak w operze, gdy artyści śpiewają po włosku. Tu chciałbym mieć tłumaczenie z polskiego na polski - połowy tekstu nie rozumiem – powiedział.
Od 2001 roku Verba Sacra promuje wśród aktorów piękno słowa poprzez konkurs na interpretację tekstu biblijnego i klasycznego. Patronuje mu twórca Teatru Rapsodycznego Mieczysław Kotlarczyk.
>>>
To sukces frekwencyjny !
Supraśl: dzwonnicy z kraju i zagranicy zagrają na cerkiewnych dzwonach
Dzwonnicy z kraju i zagranicy zagrają w ostatni weekend kwietnia na cerkiewnych dzwonach w Supraślu podczas Międzynarodowego Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia. Po raz pierwszy utworzona została oddzielna kategoria krajowa, by aktywizować osoby dzwoniące w polskich parafiach prawosławnych.
Szósta edycja festiwalu, który ma hasło "Obwieszcza, wychwala, nawołuje", odbędzie się 26-27 kwietnia, tradycyjnie tydzień po Świętach Wielkanocnych, które w tym roku przypadają w Cerkwi w tym samym czasie, co u katolików.
To jedyna taka impreza w kraju. Jej celem jest przede wszystkim kultywowanie ginącej w Polsce, a unikatowej twórczości cerkiewnego dzwonienia. Jej głównym organizatorem jest Muzeum Ikon w Supraślu, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Muzeum Ikon znajduje się w budynkach męskiego prawosławnego klasztoru Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu, na którego dzwonnicy uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje umiejętności.
Po raz pierwszy konkursowe przesłuchania zostaną przeprowadzone w dwóch kategoriach: krajowej i międzynarodowej. Jak powiedziała kierownik Muzeum Ikon Krystyna Stawecka, chodzi o to, by zaktywizować osoby grające na dzwonach w polskich parafiach, które dotąd nie czuły się na siłach, by startować w jednej, ogólnej kategorii wraz z dzwonnikami ze Wschodu, głównie Białorusi i Rosji, gdzie jest specjalne kształcenie osób grających na cerkiewnych dzwonach.
- Chodzi nam o to, by nie stawiać w jednym rzędzie osób, które zajmują się tym całe życie i są przygotowane merytorycznie i tych, którzy traktują dzwonienie jako swoją pasję, zajęcie dodatkowe, posługę religijną - dodała Stawecka.
Uczestnicy festiwalu będą grali na dzwonach zabytkowej, XVIII-wiecznej dzwonnicy, usytuowanej w bramie ponad 500-letniego monasteru w Supraślu.
W odróżnieniu od dzwonów w Kościele katolickim, w dzwonach cerkiewnych poruszają się nie całe kielichy, a jedynie ich serca. Ich dźwięk ma bardzo duże znaczenie, są bowiem, oprócz głosu ludzkiego, jedynym instrumentem, który można wykorzystywać w cerkwi.
Na dzwonnicy monasteru w Supraślu jest obecnie dziesięć dzwonów. Jeszcze przed pierwszą wojną światową w monasterskiej dzwonnicy znajdowały się cztery. Największy z nich ważył prawie 2,5 tony, a ich głos było słychać w oddalonym o 14 km Białymstoku. Zaginęły jednak bezpowrotnie, a ich los nie jest znany.
Obecne pochodzą z różnych okresów (w tym jeden z okresu międzywojennego) i z różnych źródeł zostały ufundowane. Dwa mniejsze dołączyły do innych ośmiu dwa lata temu.
...
Bardzo widowiskowy festiwal
Rozpoczyna się 11. Festiwal Misteria Paschalia w Krakowie
Oratorium Antonia Caldary "Śmierć i złożenie do grobu Chrystusa" w wykonaniu orkiestry Europa Galante zostanie wykonane we wtorek wieczorem na koncercie inaugurującym 11. edycję Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie.
Skomponowane w XVIII wieku oratorium Caldary jest opowieścią o wydarzeniach pomiędzy śmiercią a zmartwychwstaniem Chrystusa. W biblijne postaci Marii Magdaleny, Marii - matki Jakuba, Józefa z Arymatei, Nikodema oraz nawróconego Centuriona wcielą się soliści: Maria Grazia Schiavo (sopran), Monica Piccinini (sopran), Martina Belli (kontralt), Carlo Allemano (tenor) oraz Ugo Guagliardo (bas).
- Dzieło, które zabrzmi wieczorem porusza temat dramatyczny, ale na pewno nie będziecie się państwo nudzić. W trakcie oratorium zorientujecie się, jak duże jest bogactwo użytych instrumentów oraz zabiegów muzycznych, które sprawiają, że jest to dzieło szalenie ciekawe - mówił na konferencji prasowej dyrygent Fabio Biondi, który pokieruje wieczorem orkiestrą Europa Galante.
Jak wyjaśnił, w drugiej części koncertu zabrzmi utwór Vivaldiego, ponieważ zgodnie z niedawnymi odkryciami muzykologów jego sonaty dotyczące Grobu Pańskiego zostały skomponowane na zamówienie i w podobnym klimacie, jak inne utwory wykonywane na dworze w Wiedniu - w czasach, gdy żył Caldaro.
Podczas kolejnych festiwalowych koncertów zabrzmią utwory m.in.: Henry’ego Purcella, Marca-Antoine'a Charpentiera, Johanna Sebastiana Bacha, George’a Friderica Handla.
- Po dziesięciu latach odświeżamy festiwal, stąd będą aż cztery debiutujące zespoły, ale zaprosiliśmy też stałych gości, dzięki którym zbudowaliśmy tożsamość tego festiwalu i jego pozycję w świecie - czyli Fabio Biondiego i Europę Galante oraz Jordi Savalla, Hesperion XXI i La Capella Reial de Catalunya - mówił dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz.
Jordi Savall wraz z zespołami Hesperion XXI i La Capella Reial de Catalunya przedstawi swój projekt muzyczny dotyczący Erazma z Rotterdamu. Podczas środowego koncertu u boku muzyków wystąpią gościnnie aktorzy: Barbara Wysocka, Jan Peszek i Jerzy Stuhr, którzy recytować będą fragmenty tekstów Erazma, Tomasza Morusa i Marcina Lutra.
Po kilku latach nieobecności w Krakowie koncertować będą Le Poeme Harmonique i Vincent Dumestre, którzy wystąpią z zespołem wokalnym Capelli Cracoviensis. Po raz pierwszy wystąpią zespoły: Les Arts Florissants, Mala Punica, Cafe Zimmermann i Le Cercle de l’Harmonie.
Festiwal po raz kolejny uzyskał trzyletnią dotację z ministerstwa kultury (w sumie blisko 2 mln zł). - To kwota, która pozwala rozwijać ten festiwal, na co wydarzenie to - moim zdaniem - zasługuje. Misteria Paschalia jest doceniane przez publiczność i międzynarodowe, branżowe media. Coraz więcej biletów na koncerty w Krakowie kupują obcokrajowcy - powiedziała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.
Organizatorem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Pięć koncertów będzie transmitowanych, a dwa rejestrowane przez Program 2 Polskiego Radia. Specjalnie dla seniorów, którzy zgłoszą się wcześniej (rezerwacje@biurofestwialowe.pl) otwarte będą dwie próby – sobotnia zespołu Cafe Zimmermann i poniedziałkowa Le Cercle de l’Harmonie.
Festiwal potrwa do 21 kwietnia.
...
Kolejny cenny festiwal .
Rozpoczął się Festiwal Muzyki Sakralnej w Bielsku-Białej
Wykonanie oratorium "Świętokrzyska Golgota - Janowi Pawłowi II z miłością" Zbigniewa Książka i Piotra Rubika zainaugurowało we wtorek Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Sacrum in Musica" w Bielsku-Białej. Impreza dedykowana jest papieżowi-Polakowi.
Inspiracją do powstania oratorium była historia polskiej Golgoty, czyli sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Chrystusowego na Świętym Krzyżu, które znajduje się na górze Łysiec. Oratorium formą nawiązuje do dzieł pasyjnych, choć wyraźne są wpływy folkloru z rejonu Gór Świętokrzyskich. Kieleckiemu chórowi Fermata towarzyszyła Bielska Orkiestra Festiwalowa.
Podczas tegorocznej, 15. edycji festiwalu, polskiemu papieżowi poświęcony będzie także środowy koncert zespołu Turnioki. W programie znajdą się okraszone góralską stylistyką utwory autorskie i oparte na fragmentach z Ewangelii, a także popularne pieśni, jak "Barka".
- Największą siłą bielskiego festiwalu jest jego ekumeniczny charakter i różnorodność. Dlatego, jak zwykle, w programie znalazły się śpiewy starocerkiewne i żywiołowa muzyka gospel – poinformował prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult. Wystąpi chór męski Anchiskhati z Gruzji, grupujący studentów konserwatorium w Tbilisi. Specjalizują się oni w wykonaniu dawnych, często zapomnianych gruzińskich polifonicznych hymnów cerkiewnych. Bielszczanie usłyszą też mieszkającą w Niemczech Deborah Woodson z towarzyszeniem zespołu Gospel Soulmates.
- Nasze przedsięwzięcie – czym szczycimy się od początku – jest znakomitym przykładem tego, jak można łączyć ludzi różnych wyznań – podkreślił Krywult.
Festiwalowi towarzyszy ekspozycja malarstwa, rysunku, fotografii i plakatu "Przewodnik, Świadek, Święty", której motywem przewodnim jest postać Jana Pawła II. Wystawę obejrzeć można w Bielskim Centrum Kultury.
....
Kolejny cenny festiwal
Chóry z Europy i Australii będą na festiwalu muzyki cerkiewnej w Białymstoku
Blisko 30 chórów z Europy i Australii weźmie udział w 33. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2014", który w dniach 20-25 maja odbędzie się w Białymstoku. Jednym z wydarzeń imprezy będzie koncert muzyki cerkiewnej współczesnej Ukrainy.
Ten festiwal uważany jest za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od 2003 roku ma miejsce w Białymstoku (wcześniej w Hajnówce). Koncerty odbywać się będą w sali koncertowej starego budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.
Jak poinformowali organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna" w Hajnówce, w tegorocznej edycji festiwalu weźmie udział 27 chórów parafialnych, amatorskich świeckich, dziecięco-młodzieżowych, uczelni muzycznych i zawodowych z Polski, Białorusi, Rosji, Litwy, Ukrainy, Mołdawii, Słowacji, Rumunii i Australii.
Imprezę zainauguruje 20 maja koncert "Muzyka cerkiewna współczesnej Ukrainy", w wykonaniu Kameralnego Chóru "Kijów" z Kijowa, w przeszłości wielokrotnego laureata festiwalu. Jak powiedział PAP dyrektor imprezy Mikołaj Buszko, z doświadczeń festiwalowych zmagań ostatnich lat wynika, że w chóralistyce Europy Wschodniej wyraźnie dominują chóry ukraińskie.
- Zdecydowaliśmy, że w tegorocznym festiwalu zaakcentujemy to pozytywne zjawisko - dodał.
W czasie koncertu zabrzmią najlepsze kompozycje muzyki cerkiewnej autorstwa Mirosława Skorika, Wiktora Stepurko, Jewgiena Stankowycza, Walentyna Sylwestrowa i Lesi Dyczko. Jak podkreślił Buszko, obchodząca w tym roku 75. urodziny Lesia Dyczko jest "pierwszą na Ukrainie kobietą, która po Rewolucji Październikowej, odważyła się tworzyć muzykę cerkiewną".
Według wyliczeń organizatorów z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od pierwszej edycji imprezy wzięło w niej udział łącznie 726 chórów z 35 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszyć będą koncerty m.in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz w Warszawie i Białowieży.
Białostocki festiwal, to nie jedyna okazja, by w maju posłuchać w Podlaskiem muzyki cerkiewnej. Od 11 do 17 maja w Hajnówce odbywać się będą Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Tu zaprezentują się przede wszystkim chóry parafialne. W tym roku w tamtejszym soborze Św. Trójcy wystąpi 26 chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Serbii, Gruzji, Francji i Izraela.
...
Brawo ! To jest Polska ! Kultura Cerkwii kwitla zawsze w Polsce !
W listopadzie Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
Spektakle teatralne, wystawy i koncerty znajdą się tradycyjnie w programie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się 2 listopada w Łodzi. Zbiega się on z 10-leciem Europejskiego Centrum Kultury "Logos", w którym odbywa się część festiwalowych imprez.
Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka, mottem tegorocznej imprezy, która odbywa się już po raz 18., są słowa Heraklita "Do duszy przynależy Logos - powiększający sam siebie". - Interpretując tę myśl można powiedzieć, że Logos powiększa się w nas ilekroć - podążając za głosem sumienia - opowiemy się za prawdą dobra i piękna - mówił ks. Sondka.
Zwrócił on uwagę, że tegoroczny festiwal - podobnie jak i poprzednie - jest interdyscyplinarny. Podczas jego trwania będzie można zobaczyć artystów z pięciu krajów (Wlk. Brytanii, Ukrainy, Niemiec, Hiszpanii i Polski) w zróżnicowanym repertuarze teatralnym, muzycznym, wystawowym.
Zaplanowano ponad 20 imprez, które odbywać się będą w 10 miejscach w Łodzi, m.in. w Kościele Środowisk Twórczych, Teatrze Powszechnym czy w klubie Wytwórnia. Dyrektor festiwalu przyznał, że tegoroczny budżet wynosi pół miliona zł.
Festiwal zainauguruje w niedzielę 2 listopada msza św. zaduszkowa, której przewodniczyć ma bp Adam Lepa. Po jej zakończeniu odbędzie się wernisaż wystawy grafiki katowickiej artystki Aleksandry Telka-Budki. Wieczorem zaplanowano spektakl łódzkiego teatru Logos "Czas odwiedzin" według austriackiego dramaturga Feliksa Mitterera w reż. Roberta Wichrowskiego. Mitterer w swoich utworach porusza tematykę ludzi odrzuconych przez społeczeństwo. Bohaterowie jego sztuk to postaci tragiczne, samotne, skazane na cierpienie.
Oprócz Teatru Logos będzie można zobaczyć m.in. Teatr ZAR z Wrocławia, który przyjedzie do Łodzi z tryptykiem "Ewangelie dzieciństwa". Swoje spektakle przedstawią również m.in.: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana z Warszawy, który pokaże "Odprawę posłów greckich" Jana Kochanowskiego w reż. Ryszarda Peryta, Teatr Stu z Krakowa zaprezentuje "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego, a Teatr Władca Lalek ze Słupska pokaże monodram "Nie tylko dla siebie" oparty na tekście włoskiej aktorki, tłumaczki i pisarki Barbary Nativi. Na scenie wystąpi Urszula Szydlik-Zielonka, która również wyreżyserowała spektakl.
Zdaniem ks. Sondki ciekawym wydarzeniem będzie wernisaż wystawy "Między niebem a ziemią" poświęconej himalaiście Maciejowi Berbece, który zginął w marcu ub. roku, schodząc z Broad Peak (8047 m). Ekspozycja składa się z prac przygotowanych przez jego żonę - Ewę, która najchętniej tworzy w technice collage, wykorzystując fragmenty listów, zdjęć i pocztówek przesyłanych z wypraw przez męża.
W czasie festiwalu odbędzie się kilka koncertów. W Łodzi wystąpią m.in. chór gospel ACM z Wielkiej Brytanii, zespół kameralny Gregorianum z Warszawy czy chór Dumka z Ukrainy. Po raz kolejny wystąpi również Leszek Możdżer. W ostatni dzień festiwalu, tj. 16 listopada zaplanowano koncert "Requiem dla Ziemi" hiszpańskiego gitarzysty i kompozytora flamenco Paco Peny z zespołem.
Odbędą się również trzy msze św. Pierwsza z nich odprawiona zostanie w niedzielę 2 listopada. Druga - 9 listopada - w intencji twórców kultury, a trzecia - dziękczynna - w ostatni dzień festiwalu.
Jak poinformował ks. Sondka, w tym roku organizatorzy festiwalu przygotowali 10 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 25 października do biura festiwalu, działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi. Duchowny zwrócił uwagę, że przed rokiem po zaproszenia pierwsze osoby zaczęły się ustawiać dzień wcześniej.
Europejskie Centrum Kultury Logos w Łodzi tworzą Kościół Środowisk Twórczych i teatr Logos. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różne inne imprezy kulturalne. Centrum posiada też własną galerię.
...
Kolejna edycja i w Łodzi ...
Łódź: rozpoczął się 18. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
Msza św. zaduszkowa w Kościele Środowisk Twórczych oraz wernisaż grafik Aleksandry Telka-Budki zainaugurowały w niedzielę 18. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi. W programie dwutygodniowej imprezy znalazły się spektakle teatralne, wystawy i koncerty.
Mottem tegorocznego Festiwalu są słowa Heraklita "Do duszy przynależy Logos - powiększający sam siebie". 18. edycja zbiegła się z 10-leciem Europejskiego Centrum Kultury "Logos", w którym odbywa się część festiwalowych wydarzeń. Tworzą je Kościół Środowisk Twórczych i Teatr Logos. W Galerii Centrum można oglądać grafiki Aleksandry Telka-Budki.
Artystka studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, uzyskała dyplom z wyróżnieniem w 1981 roku. Zajmuje się grafiką warsztatową — akwafortą i ilustracją książkową. Brała udział w wielu wystawach
zbiorowych i konkursach graficznych w Polsce i na świecie m.in. w Niemczech, Finlandii, Anglii, Japonii czy Hiszpanii.
W niedzielny wieczór na małej scenie Teatru Powszechnego, Logos wystawi spektakl "Czas odwiedzin" według austriackiego dramaturga Feliksa Mitterera w reż. Roberta Wichrowskiego. Mitterer w swoich utworach porusza tematykę ludzi odrzuconych przez społeczeństwo - ich bohaterami są postaci tragiczne, samotne i skazane na cierpienie.
Podczas trwającej dwa tygodnie imprezy wystąpią artyści z pięciu krajów: Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Niemiec, Hiszpanii i Polski. Zaplanowano ponad 20 imprez, które odbywać się będą w 10 miejscach w Łodzi, m.in. w Kościele Środowisk Twórczych, Teatrze Powszechnym czy w klubie Wytwórnia.
Wśród wydarzeń teatralnych znajdą się m.in. tryptyk "Ewangelie dzieciństwa" Teatru ZAR z Wrocławia, "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w reż. Ryszarda Peryta w wykonaniu Teatru Polskiego z Warszawy, czy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzysztofa Jasińskiego Teatr Stu z Krakowa. Natomiast Teatr Władca Lalek ze Słupska pokaże monodram "Nie tylko dla siebie" oparty na tekście włoskiej aktorki, tłumaczki i pisarki Barbary Nativi.
Ciekawie zapowiada się wystawa "Między niebem a ziemią" poświęcona himalaiście Maciejowi Berbece, który zginął w marcu ub. roku schodząc z Broad Peak (8047 m). Ekspozycja składa się z prac przygotowanych przez jego żonę - Ewę, która najchętniej tworzy w technice collage, wykorzystując fragmenty listów, zdjęć i pocztówek przesyłanych z wypraw przez męża.
W trakcie festiwalu nie zabraknie też koncertów. Wystąpią m.in. chór gospel ACM z Wielkiej Brytanii, zespół kameralny Gregorianum z Warszawy czy chór Dumka z Ukrainy. Po raz kolejny zagra też znakomity pianista Leszek Możdżer. W ostatni dzień imprezy - 16 listopada - zaplanowano koncert "Requiem dla Ziemi" hiszpańskiego gitarzysty i kompozytora flamenco Paco Peny z zespołem.
9 listopada odprawiona zostanie msza św. w intencji twórców kultury, a w ostatni dzień festiwalu - msza dziękczynna. W tym roku organizatorzy przygotowali 10 tys. bezpłatnych zaproszeń na festiwalowe wydarzenia.
...
Juz sie zaczal !
Inauguracja Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej
Koncert kameralnego chóru męskiego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i katedralnego chóru soboru św. Trójcy w Hajnówce zainaugurował Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce.
W przesłuchaniach konkursowych, które potrwają od środy do piątku w tamtejszym soborze św. Trójcy, weźmie udział blisko 30 chórów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rosji, Francji i Mołdawii.
Laureaci festiwalu będą znani w sobotę. Odbędą się wówczas dwa koncerty galowe: pierwszy w hajnowskim soborze, drugi - w białostockiej cerkwi Hagia Sophia.
Przez cały tydzień odbywać się też będą imprezy towarzyszące, m.in. cykl koncertów uczestników festiwalu w różnych miejscowościach regionu. Przygotowano też kilka wystaw, w tym ekspozycję poświęconą tzw. bieżeństwu, czyli ucieczce ludności m.in. ze wschodniej Białostocczyzny w 1915 roku przed nadciągającymi wojskami niemieckimi. Będą też zajęcia dla dyrygentów chórów.
Specyfiką hajnowskiego festiwalu jest to, że znaczna część uczestników to zespoły parafialne, w tym wiejskie, które wykonują muzykę cerkiewną przede wszystkim podczas uroczystości religijnych. Impreza ma bowiem podkreślać religijny charakter tej muzyki.
- Muzyka cerkiewna, to przede wszystkim modlitwa i sztuka sakralna, więc oprócz waloru artystycznego, ważny jest też duchowy. To nie jest muzyka stricte koncertowa, ale muzyka, która wprowadza człowieka w trochę inny świat - podkreślił dyrektor festiwalu ks. Michał Niegierewicz.
Festiwalowi patronuje Cerkiew, a organizuje społeczny komitet i stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej", pomagają w tym też miejscowe samorządy. Kilka lat temu impreza została wyróżniona medalem im. księcia Konstantego Ostrogskiego, który przyznaje kapituła przy redakcji miesięcznika "Przegląd Prawosławny" za zasługi na rzecz prawosławia i działania wspierające ekumenizm. Otrzymała także tytuł "Podlaska marka roku", przyznawany z inicjatywy samorządu województwa.
W maju to nie jedyny w województwie podlaskim festiwal muzyki cerkiewnej. W drugiej połowie miesiąca w Białymstoku odbędzie się bowiem Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2014". Ma on Hajnówkę w nazwie, bo tam był zapoczątkowany ponad 30 lat temu, ale od 2003 roku odbywa się w stolicy województwa podlaskiego.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, ale hierarchowie uważają te dane za niemiarodajne.
Największe w kraju skupiska prawosławnych są właśnie w województwie podlaskim.
...
Ciekawe wydarzenie.
Festiwal Ave Maria od piątku w Czeladzi
Turniej tenorów w kościele św. Stanisława otworzy w piątek w Czeladzi (Śląskie) XVI Festiwal Ave Maria. Wystąpią Victor Campos Leal, Tomasz Kuk, ks. Paweł Sobierajski i Łukasz Gaj.
Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Swoje umiejętności zaprezentują m.in. w utworach Verdiego, Pucciniego, Gounoda i Moniuszki. - Turniej tenorów to zawsze perełka festiwalu, gromadzi bardzo dużą publiczność, która wypełnia tę ogromną świątynię – powiedziała Wiesława Konopelska z Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Czeladzi.
Drugi dzień to koncert zespołu Servi Domini Cantores, czyli tria trzech tenorów, które tworzą: ks. Paweł Sobierajski, o. Rafał Kalinowski i ks. Zbigniew Madej. Koncert odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia". To zrewitalizowany obiekt elektrowni dawnej kopalni Saturn, która po ponad 100 latach pracy zakończyła wydobycie w 1996 r.
Szesnastą edycje festiwalu zakończy w niedzielę na rynku Starego Miasta koncert plenerowy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. prof. S. Hadyny, który zaprezentuje widowisko "Znasz li ten kraj".
Pierwsza edycja festiwalu Ave Maria odbyła się w 2000 r. - Przez te 16 lat zyskał sobie renomę daleko wykraczającą poza Zagłębie. Gościliśmy gwiazdy światowego formatu, festiwal co roku gromadzi kilkutysięczną publiczność – podkreśliła Wiesława Konopelska.
...
Bardzo pięknie
Krzysztof Penderecki oraz Wincenty Kuźma uhonorowani medalami "Per Artem ad Deum"
Krzysztof Penderecki (P), Wincenty Kućma (L) oraz przedstawiciel wydawnictwa Herder (C) podczas uroczystości wręczenia medali - Michał Walczak / PAP
Kompozytor Krzysztof Penderecki, rzeźbiarz Wincenty Kućma oraz niemieckie wydawnictwo Herder zostali wczoraj w Kielcach uhonorowani medalami Papieskiej Rady ds. Kultury "Per Artem ad Deum" ("Przez Sztukę do Boga").
Prof. Krzysztof Penderecki otrzymał medal za "nieustanne i wciąż nowe podążanie w stronę Boga ścieżkami wyznaczanymi przez pięciolinię i nuty" – napisano w uzasadnieniu Papieskiej Rady ds. Kultury.
REKLAMA
- Muzyce powinna także przyświecać myśl. Ona nadaje dźwiękom znaczenie i sens. (…) Twórca musi przede wszystkim być sobą. Czujnie reagując na to, co go otacza i co tworzy złożony kontekst miejsca i chwili – powiedział, dziękując za nagrodę kompozytor. Dodał przy tym, że nie można "zapominać o łączności z tradycją, która nas kształtuje, o przestrzeni wartości, w której rozwijamy swoją osobowość, o naturze wchodzącej w związki z kulturą".
Wcześniej prof. Penderecki powiedział dziennikarzom, że nagroda Papieskiej Rady ds. Kultury ma dla niego szczególne znaczenie. Przypomniał, że od początku swojej twórczości jeszcze w czasach komunistycznych w latach 50-tych XX wieku pisał muzykę sakralną. - Ta nagroda jest zwieńczeniem mojej działalności – podkreślił.
Medal "Per Artem ad Deum" otrzymał także wybitny rzeźbiarz i projektant przestrzeni sakralnych prof. Wincenty Kućma "za wydobywanie niezmiennej istoty Sacrum z materii i ożywianie jej w ludzkich sercach, duszach i umysłach". - Ten medal jest dla twórcy i artysty wielkim wyróżnieniem – wyznał, dziękując za nagrodę, prof. Kućma. - 65 lat temu z mojej miejscowości, niewielkiej wsi Zbilutki dotarłem tu do Kielc, aby złożyć egzamin w szkole średniej. Dziś przyjechałem z Krakowa do Kielc aby odebrać ten zaszczytny medal – powiedział przypominając swoje związki w regionem świętokrzyskim.
Medalem uhonorowano w tym roku także niemieckie wydawnictwo Herder z Badenii-Wirtembergii z ponad 200-letnią historią.
Medal "Per Artem ad Deum" to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury, utworzoną w 1982 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Dotychczas medal otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone, twórca budowli sakralnych Stanisław Niemczyk oraz dyrygent i kompozytor Stefan Stuligrosz.
Medal "Per Artem ad Deum" towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów "Sacroexpo". Wczoraj rozpoczęła się jej 16. edycja. Zwiedzający hale wystawowe mogą zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. Prezentowane są też akcesoria liturgiczne i dewocjonalia. Potrwa do czwartku.
...
Przez sztukę do Boga. To jest autostrada do nieba.
Łódź: w listopadzie Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
Spektakle teatralne, wystawy i koncerty znajdą się tradycyjnie w programie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się 8 listopada w Łodzi. W trakcie dwutygodniowej imprezy widzom zaprezentują się wykonawcy z dwunastu krajów.
Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu ks. Waldemar Sondka, mottem tegorocznej imprezy, która odbędzie się już po raz dziewiętnasty, są słowa św. Katarzyny Sieneńskiej: "Miłość nie stoi bezczynnie, lecz zawsze przedsiębierze wielkie rzeczy". - To dotyczy wszystkich, ale twórców i artystów powinno obowiązywać przede wszystkim - mówił ks. Sondka.
REKLAMA
Zwrócił uwagę, że tegoroczny festiwal - podobnie jak i poprzednie - jest interdyscyplinarny. Podczas jego trwania będzie można zobaczyć artystów z 12 krajów (Austrii, Czech, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, USA, Węgier, Wlk. Brytanii i Polski) w zróżnicowanym repertuarze teatralnym, muzycznym i wystawowym.
- Czeka nas kolejne święto i radość z obcowania ze sztuką w różnorakiej formie. Będziemy gościć ok. 200 artystów i będzie mnóstwo wspaniałych wydarzeń. Każdego dnia coś się będzie działo – podkreślił Sondka.
- Zaplanowano 24 wydarzenia, w tym trzy liturgiczne, które odbywać się będą w jedenastu miejscach w Łodzi, m.in. w Kościele Środowisk Twórczych, Teatrze Powszechnym czy w klubie Wytwórnia. Dyrektor festiwalu poinformował, że tegoroczny budżet festiwalu oscyluje w granicach pół miliona zł, z czego 240 tys. zł to dotacja od władz miasta.
- Sercem i duchem jestem z tym festiwalem, który prezentuje zupełnie inne, ale naprawdę fantastyczne spojrzenie na sztukę. 200 artystów z dwunastu krajów to jest potencjał, o który naprawdę warto dbać – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Festiwal zainauguruje w niedzielę 8 listopada msza św. zaduszkowa. Po jej zakończeniu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „In continuo” krakowskiego artysty Tadeusza Boruty, który później poprowadzi wykład "Wpływ chrześcijaństwa na sztukę współczesną". Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert, którego główną postacią będzie niemiecki kontratenor Andreas Scholl.
- To jest postać, która coś znaczy w świecie muzyki. Nie było łatwo po raz drugi sprowadzić go do Łodzi, bo jego menedżerowie chcieli, żeby jego przyjazd odbył się w innym czasie. Ja natomiast chciałem, by wystąpił na początku lub na końcu festiwalu. I wystąpi na początku, a na zakończenie zobaczymy "Misterium Stabat Mater" w wykonaniu Włodka Pawlika i chóru gregoriańskiego – powiedział Sondka.
W trakcie festiwalu będzie też można obejrzeć m.in. kilka spektakli. Teatr Ateneum z Warszawy pokaże "Marię Stuart" Wolfganga Hildesheimera w reż. Agaty Dudy-Gracz, Teatr Współczesny z Wrocławia zaprezentuje "Bramy Raju" wg Jerzego Andrzejewskiego w reż. Pawła Passiniego, Wrocławski Teatr Lalek wystawi spektakl "Po sznurku", oparty na tekstach Piotra Gęglawego i Romana Zańki, a Teatr Logos z Łodzi pokaże "Szelmostwa lisa Witalisa" Jana Brzechwy z dodanymi frazami autorstwa Ignacego Krasickiego.
Tradycyjnie odbędą się również trzy msze św. Pierwsza z nich odprawiona zostanie w niedzielę 8 listopada. Druga - 15 listopada - w intencji twórców kultury, a trzecia - dziękczynna – 22 listopada, w ostatni dzień festiwalu.
Jak poinformował ks. Sondka w tym roku organizatorzy przygotowali 15 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 31 października do biura festiwalu, działającego przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi. Nie będzie jednak możliwości otrzymania zaproszeń na wszystkie wydarzenia.
- W ub. roku podjąłem decyzję, że nawet te osoby, które stoją całą noc w kolejce nie mogą pobrać zaproszeń na wszystko. Były bowiem takie sytuacje, że np. ktoś, kto jest już w wieku sędziwym bierze zaproszenie na koncert rockowy, a później jest oburzony tym koncertem. Dlatego każda osoba, która przyjdzie do biura może wybrać sobie podwójne zaproszenia na trzy imprezy. Jeśli ktoś chce przychodzić sam, to może pobrać jednoosobowe zaproszenia na sześć wydarzeń – wyjaśnił Sondka.
Dodał, że nie będzie rezerwacji mailowych i telefonicznych.
Europejskie Centrum Kultury Logos w Łodzi tworzą Kościół Środowisk Twórczych i teatr Logos. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różne inne imprezy kulturalne. Centrum posiada też własną galerię.
...
Kolejna dobra sprawa.
Wiesław Trzeciakowski nagrodzony za wkład w kulturę chrześcijańską
Wiesław Trzeciakowski - Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta
Bydgoski pisarz i publicysta Wiesław Trzeciakowski otrzymał w Bydgoszczy doroczny medal ze statuetką za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską - informuje Radio PiK.
Pozostałe medale otrzymali: jako mecenas kultury Wojciech Hoffman, jako organizatorzy kultury Wojciech Hieronim Nowacki i Albin Zieliński. Listy gratulacyjne otrzymali: Piotr Woliński - pałucki rzeźbiarz ludowy i Andrzej Wesół - organizator kultury.
REKLAMA
Więcej w Radiu PiK.
...
Gratulujemy.