Odkrycia archeologiczne .
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Szuwar
- Warsztaty z psychologii pozytywnej
- Warsztaty psychologiczne dla studentów
- Gdzie macie konta pocztowe?
- Dr.Setecka-historia literatury angielskiej-TESTY
- Ogód- ozdobą przy domku
- Winnetou...
- SteÂfaÂn NorÂbliÂn
- Przepisywanie komputerowe tekstów.
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- motonaklejki.htw.pl
Ashley...
Cenne odkrycie we W³oszech. Archeolodzy odkopali posiad³o¶æ s³ynnego Rzymianina
W miejscowo¶ci Ciampino pod Rzymem w³oscy archeolodzy odkryli posiad³o¶æ Marcusa Valeriusa Messali Corvinusa - rzymskiego polityka, wodza, mówcy i literata. Jednym z jego czêstych go¶ci, a zarazem podopiecznych by³ Owidiusz - autor "Sztuki kochania" i "Przemian".
Teraz dopiero historycy literatury bêd± mogli odpowiedzieæ na pytanie: czy pod wp³ywem Owidiusza, który w swoim dziele opisa³ mit Niobe, oraz jej nieszczêsnych synów i córek, Messala umie¶ci³ w swojej posiad³o¶ci ich pos±gi, czy mo¿e ich obecno¶æ w domu jego mecenasa sk³oni³a rzymskiego poetê do opisania tego mitu w „Przemianach”.
Pos±gi w niemal doskona³ym stanie wykopano na dnie wspania³ego basenu, który by³ ozdob± willi Messali w Ciampino. Konserwator zabytków regionu Lacjum Elena Calandra przekonana jest, ¿e rze¼by - pochodz±ce z epoki Augusta - wejd± do podrêczników historii sztuki.
Kieruj±ca wykopaliskami Aurelia Lupi nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e takie odkrycie, jak posiad³o¶æ wybitnego rzymianina, trafiæ siê mo¿e archeologowi jeden raz w ¿yciu.
Cenne odkrycie stanie siê g³ówn± atrakcj± miejscowo¶ci Ciampino, znanej do tej pory jedynie z lotniska dla tanich linii lotniczych.
....
Brawo ! Faktycznie piekny obiekt !
W³oscy archeolodzy odnale¼li staro¿ytne "wrota do piekie³"
Naukowcy przez przypadek odnale¼li ruiny antycznej ¶wi±tyni boga ¶mierci. Miejsce to uwa¿ane by³o przez staro¿ytnych Rzymian za "wrota do piekie³" - podaje serwis "Huffington Post".
Zespó³ archeologów pracuj±cych w staro¿ytnym mie¶cie Hierapolis w po³udniowo-zachodniej Turcji odkry³ ruiny ¶wi±tyni Plutona. Sta³o siê to przypadkowo, docelowo poszukiwano bowiem miejsca wyp³ywu podziemnych ¼róde³ wody mineralnej.
- Znalezisko potwierdza i wyja¶nia informacje, które pochodzi³y ze staro¿ytnej literatury oraz ¼róde³ historycznych - wyja¶nia Alister Filippini, badacz rzymskiej historii z Uniwersytetu Palermo. ¦wi±tyniê boga ¶mierci opisywali m.in. rzymski m±¿ stanu Cyceron oraz grecki geograf Strabus.
Grupie archeologów przewodzi³ prof. Francesco d'Andria z Uniwersytetu Salento. Oprócz pozosta³o¶ci budowli, odnaleziono równie¿ basen u¿ywany przez pielgrzymów oraz seriê odcisków stóp.
Ruiny znajduj± siê nieopodal jaskini, z której wydzielaj± siê truj±ce gazy. - Mieli¶my okazjê na w³asne oczy zobaczyæ ¶miertelne w³a¶ciwo¶ci groty podczas prac wykopaliskowych. Kilka ptaków zdech³o usi³uj±c zbli¿yæ siê do wej¶cia, zginê³y natychmiast z powodu oparów dwutlenku wêgla - dodaje d'Andria.
Groty wydzielaj±ce truj±ce gazy s± zjawiskiem naturalnym. Z tego wzglêdu podobne "wrota do piekie³" mog± znajdowaæ siê na ca³ym ¶wiecie. Podobn± grotê odnaleziono m.in. w Turkmenistanie. Geolodzy zdecydowali siê na¶wietliæ temat, aby chroniæ lokalnych mieszkañców przed niebezpiecznymi oparami.
Francesco D'Andria bra³ udzia³ w wykopaliskach na tamtym terenie przez wiele lat. W 2011 roku og³osi³ odkrycie grobowca ¶w. Filipa, jednego z aposto³ów Jezusa Chrystusa.
Hierapolis, które znajduje siê niedaleko tureckiego miasta Pamukkale zosta³o wpisane na listê ¦wiatowego Dziedzictwa Unesco. Rocznie odwiedza je ponad 1,5 miliona turystów.
>>>>
Kolejne ciekawe odkrycie !
Pozosta³o¶ci miasta sprzed 4000 lat odkryto w Egipcie
Archeolodzy odkryli w pó³nocnym Egipcie pozosta³o¶ci miasta z czasów ¦redniego Pañstwa, którego pocz±tki siêgaj± 2000 r. p.n.e. - informuje serwis internetowy Ahram Online.
Odkrycia dokonano na stanowisku Tel El-Yahoud po³o¿onym w prowincji gubernatorskiej Al-Kaljubijja w pó³nocnej czê¶ci Egiptu.
Naukowcy z misji archeologicznej Ministerstwa Staro¿ytno¶ci Egiptu prowadz±cy wykopaliska na stanowisku odkryli pozosta³o¶ci miasta z okresu ¦redniego Pañstwa (ok. 2133-1786 r. p.n.e.), które by³o zamieszkane do koñca okresu greckiego (332-30 r. p.n.e.) i w pocz±tkach okresu rzymskiego (30 r. p.n.e. - 395 r. n.e.).
W mie¶cie znajdowa³a siê dzielnica mieszkalna z domostwami i pa³acami z okresu Nowego Pañstwa (ok. 1550-1070 r. p.n.e.), forteca otoczona ceglanym murem o wysoko¶ci 4 metrów oraz cmentarz z du¿± liczb± grobowców wykutych w skale.
W¶ród znalezisk na stanowisku znajduj± siê staro¿ytne lampy, rozmaite amulety - w tym w kszta³cie skarabeusza, gliniane naczynia oraz p³ytki posadzkowe z fajansu, bêd±ce czê¶ci± dekoracji pa³aców faraona Ramzesa II, panuj±cego w latach 1279-1213 p.n.e. i Merenptaha, w³adcy Egiptu w latach 1213-1203 p.n.e.
Archeolodzy ods³onili te¿ zespó³ ceglanych grobowców z okresu panowania w Egipcie Hyksosów (ok. 1650-1550 r. p.n.e.) oraz pozosta³o¶ci ¶wi±tyni po¶wiêconej Setowi, czczonemu w tym okresie jako g³ówne bóstwo Górnego Egiptu i ca³ego pañstwa.
Jak poinformowa³ Adel Hussein, dyrektor Departamentu Staro¿ytnego Egiptu w Ministerstwie Staro¿ytno¶ci, odkrycia miasta na stanowisku Tel El-Yahoud dokonano po niedawnym wznowieniu badañ terenowych, wstrzymanych w styczniu 2011 roku.
Wed³ug A. Husseina, odkrycie miasta ma du¿e znaczenie dla badañ codziennego ¿ycia mieszkañców staro¿ytnego Egiptu w d³ugim okresie, od czasów ¦redniego Pañstwa do okresu rzymskiego.
....
Piekne odkrycie .
Polacy wyja¶nili epizod z historii ¶redniowiecznej twierdzy w Albanii
Odkrycia polskich archeologów w Szkodrze (Albania) zmieniaj± wizjê odbicia z r±k Wenecjan ¶redniowiecznej twierdzy przez wojska osmañskie. W tym fragmencie opisu zmagañ wojennych podrêczniki historii bêd± musia³y ulec zmianie - uwa¿a prof. Piotr Dyczek.
Archeolodzy dokonali wa¿nego odkrycia w czasie prac przy tzw. dodatkowym murze obronnym. "Konstrukcja ta od lat 70. XX w. budzi³a spory naukowe. Badacze spierali siê w kwestii daty jej wykonania. Mur wzniesiono w technice emplekton - miêdzy dwoma kamiennymi licami wsypano gruz skalny i ziemiê" - powiedzia³ PAP prof. Dyczek, kierownik badañ z O¶rodka Badañ nad Antykiem Europy Po³udniowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Badania Polaków pozwoli³y na jednoznaczne ustalenie, ¿e mur wykonano w czasach, kiedy w Szkodrze przebywali Wenecjanie, czyli w XV wieku. W ten sposób archeologom uda³o siê wyja¶niæ jednocze¶nie zagadkê zwi±zan± z oblê¿eniem Szkodry przez wojska osmañskie.
Jak wyja¶ni³ prof. Dyczek, w wyniku walk miêdzy ksi±¿êtami albañskimi, serbskimi i Turcj± w 1396 roku w³adaj±cy Szkodr± ksi±¿ê Jerzy II Balsziæ, przekaza³ to miasto Wenecjanom. Jednak jego strategiczne po³o¿enie szybko przyci±gnê³o uwagê Turków, którzy podejmowali liczne próby jego zdobycia. Zmusi³o to architektów weneckich w 1458 roku do przygotowania twierdzy do d³ugotrwa³ego oblê¿enia. W tym celu wzmocniono mury obronne i przygotowano liczne cysterny.
Pierwszego gro¼nego uderzenia na Szkodrê dokona³ w roku 1474 Hadim Sulejman Pasza. Za³oga Szkodry odpar³a atak, jednak czê¶æ murów obronnych uleg³a zniszczeniu. Wed³ug dotychczasowej wiedzy, czerpanej jedynie ze ¼róde³ pisanych, czê¶æ fortyfikacji zosta³a odbudowana. Wzgórze dodatkowo opasano umocnieniami wykonanymi z drewna i ziemi.
"Nasze ustalenia diametralnie zmieniaj± ten przyjêty w historiografii pogl±d. Obecnie wiemy, ¿e obroñcy zabezpieczyli mury miejskie dodatkowymi fortyfikacjami wzniesionymi z kamienia i ci±gn±cymi siê jedynie od strony, z której spodziewano siê ostrza³u artyleryjskiego" - opisa³ polski naukowiec.
Zdaniem archeologów mur wzniesiono w po¶piechu, w najprostszy sposób, na¶laduj±c w±tek tzw. murów cyklopich. Polskim badaczom poszczê¶ci³o siê, gdy¿ w tym roku rozpoznali te¿ miejsce wydobycia kamieni, z który wzniesiono opisywany mur.
"Znalezienie przez nas kamienio³omu, dotychczas niezauwa¿onego przez badaczy Szkodry mo¿na uznaæ za ma³± sensacjê naukow±!" - nie kryje zadowolenia prof. Dyczek.
Wyrobisko zajmuje obszar prawie 2 ha i s±siaduje z dodatkowym murem obronnym. - Jego usytuowanie z jednej strony umo¿liwia³o szybkie wzniesienie muru z lokalnego surowca, który nie trzeba by³ transportowaæ na du¿e odleg³o¶ci, a z drugiej zwiêksza³o stromiznê ska³y, na której sta³y mury obronne, utrudniaj±c atak - powiedzia³ archeolog.
Badania Polaków wykaza³y, ¿e g³ówny artyleryjski atak wojsk osmañskich istotnie skierowany by³ na zewnêtrzn± kurtynê muru - czyli fragment badany w tym roku w sposób wykopaliskowy. Czê¶ciowo atak siê uda³, ale twierdzy nie zdobyto. Kiedy po kolejnym, trwaj±cym prawie rok oblê¿eniu, Szkodra w 1479 roku pad³a, Turcy natychmiast przyst±pili do przystosowania weneckich umocnieñ do swoich celów obronnych.
- Nasze ustalenia, weryfikuj±ce dotychczasowe pogl±dy na temat tego bardzo wa¿nego wydarzenia historycznego, odtworzenie przez nas przebiegu jednego z najwa¿niejszych epizodów wojny wenecko-tureckiej, maj± dla historii ¶redniowiecznej Szkodry znaczenie kardynalne. W tym istotnym fragmencie opisu zmagañ wojennych podrêczniki historii bêd± musia³y ulec zmianie - uwa¿a prof. Dyczek.
Antyczna Scoder, le¿±ca na brzegach wielkiego jeziora Szkodryjskiego, to jedno z najwa¿niejszych stanowisk dla historii Ilirii, jak równie¿ ca³ego obszaru ba³kañskiego. Od czasów neolitu znajdowa³a siê tam znacz±ca i bogata osada le¿±ca na skrzy¿owaniu wa¿nych szlaków l±dowych i wodnych. Jednak szczyt jej ¶wietno¶ci przypada na czasy iliryjskie. Wtedy Szkodra pe³ni³a funkcjê stolicy królestwa.
G³ównym celem szeroko zakrojonego polskiego projektu w Szkodrze jest przeprowadzenie piêciu kampanii wykopaliskowych na tym antycznym i ¶redniowiecznym stanowisku, we wspó³pracy z archeologami albañskimi.
...
Bardzo ciekawe .
Staro¿ytn± figurê Dionizosa odkryli polscy archeolodzy w Czarnogórze
Figurê z br±zu ukazuj±c± greckiego boga wina - Dionizosa odkryli w Risan w Czarnogórze archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego.
"Po pierwsze, zachwyca niezwyk³a jako¶æ artystyczna tego przedstawienia. Figurka musia³a byæ wykonana w ¶wietnym warsztacie br±zowniczym. Po drugie, zastanawia sposób przedstawienia boga wina. Odbiega on od najbardziej popularnego modelu ikonograficznego" - powiedzia³ prof. Piotr Dyczek, kierownik wykopalisk.
Zabytek ukazuje Dionizosa, jako osobê starsz±, korpulentn± i jednocze¶nie pe³n± wigoru. Siedzi w swobodnej pozie z wieñcem wykonanym z li¶ci winnej latoro¶li na g³owie. Jedn± rêk± podtrzymuje ryton (naczynie) pe³en wina, w drugiej za¶ dzier¿y kubek. Tymczasem najczê¶ciej spotykane przedstawienia boga w okresie klasycznym, ukazuj± go jako dobrze zbudowanego m³odzieñca.
"Jest to chyba jedno z najpiêkniejszych wyobra¿eñ Dionizosa w¶ród zabytków br±zowniczej sztuki figuralnej" - uwa¿a naukowiec.
Archeolodzy zwracaj± uwagê równie¿ na istotny naukowy aspekt znaleziska. Kontekst archeologiczny wskazuje, ¿e figurka powsta³a w 2 po³owie III wieku p.n.e. Dotychczas wiadomo by³o, ¿e mieszkañcy Ilirii i Rhizon znali wino - o czym ¶wiadczy wielka liczba znalezionych przez Polaków amfor. Jednak w ¶rodowisku naukowym toczy siê naukowa dyskusja od kiedy i na jakich obszarach Ilirii zaczêto uprawiaæ winn± latoro¶l.
"Odkryty przez nas zabytek jest wa¿nym elementem tej dyskusji" - oceni³ prof. Dyczek.
Rhizon by³o miejscem wymiany handlowej i prawdopodobnie nieznan± wcze¶niej koloni± greck± le¿±c± nad g³êbok± zatok± adriatyck± - Boka Kotorska. Miejscowo¶æ pojawia siê w ¼ród³ach pisanych od VI wieku p.n.e.
Miasto stanowi³o wa¿ny ekonomiczny i polityczny o¶rodek królestwa Iliryjskiego. Wpisa³o siê trwale w historiê staro¿ytnego Rzymu, gdy¿ tutaj ustanowi³a swoj± stolicê iliryjska królowa Teuta. To za jej przyczyn± wybuch³a w 229 r. p.n.e. tzw. pierwsza wojna iliryjska. Po jej przegraniu miasto zosta³o zniszczone i ca³y obszar przeszed³ we w³adanie Rzymu.
Polacy, pod auspicjami O¶rodka Badañ nad Antykiem Europy Po³udniowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczêli wykopaliska na stanowisku w Risan w 2000 roku.
....
Brawo !
Polscy archeolodzy odkryli na Krymie dom dowódcy rzymskiego garnizonu
Praetorium, czyli posiad³o¶æ dowódcy garnizonu rzymskiego, odkryli pracuj±cy na Krymie polscy archeolodzy - poinformowa³ dr Rados³aw Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, kieruj±cy wykopaliskami w Ba³ak³awie na Ukrainie.
Dotychczas badacze przypuszczali, ¿e siedziba ta zlokalizowana by³a na cytadeli w pobliskim Chersonezie.
Budynek o niejasnym przeznaczeniu archeolodzy badali ju¿ w poprzednich sezonach. Tegoroczne prace pozwoli³y na jego pe³ne rozpoznanie.
- Pocz±tkowo my¶leli¶my, ¿e odkopujemy zwyk³e koszary lub kwaterê jednego z oficerów - centurionów. Jednak konstrukcja w toku badañ okaza³a siê obszerniejsza ni¿ siê nam wydawa³o. Odkryli¶my rozleg³y dom z pomieszczeniami otaczaj±cymi z trzech stron brukowany dziedziniec. Analogie z podobnych fortów rzymskich wskazuj±, ¿e by³ to dom dowódcy garnizonu - uwa¿a dr Karasiewicz-Szczypiorski.
Dowódc± garnizonu by³ oficer wysokiej rangi (trybun), który prawdopodobnie tylko okresowo przybywa³ do wysuniêtych placówek znad Dolnego Dunaju.
Najlepiej zachowa³a siê ostatnia faza budowlana konstrukcji, datowana na prze³om II i III w. oraz na pierwsze dziesiêciolecia III w.
- Odkrycie praetorium w Ba³ak³awie pozwala przypuszczaæ, ¿e przynajmniej na pocz±tku III w. siedzib± dowódcy wojsk rzymskich w Taurydzie (staro¿ytna nazwa Krymu - przyp. red.) by³ fort w Ba³ak³awie, a nie jak dot±d s±dzono cytadela w pobliskim Chersonezie - ocenia dr Karasiewicz-Szczypiorski.
Warszawscy archeolodzy pojawili siê po raz pierwszy w Ba³ak³awie w latach 90. XX wieku. Wykopaliska s± prowadzone wspólnie z pracownikami lokalnego Muzeum "Chersonez Taurydzki" w Sewastopolu.
...
O to super ! Malo kto wie ze na Krymie kwitla cywilizacja starozytna i to juz grecka !
Odkrycia polskich archeologów na Krymie
Na terenie dawnej twierdzy Iluraton na Krymie polscy archeolodzy odkryli domostwa, ogromn± cysternê do przechowywania wody i kilkana¶cie monet sprzed 2 tys. lat – poinformowa³ PAP dr Jacek Rakoczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Miko³aja Kopernika w Toruniu.
Iluraton imponuje pozosta³o¶ciami swoich fortyfikacji, które po dzi¶ dzieñ pozostaj± w niez³ym stanie i siêgaj± kilku metrów wysoko¶ci. Ich grubo¶æ wynosi od 4 do 6 metrów.
„Kwesti± otwart± pozostaje przed kim mia³y broniæ Królestwo Bosporañskie tak potê¿ne umocnienia. To tylko jedno z niezliczonych pytañ, na które szukamy odpowiedzi na stepach wschodniego Krymu” – mówi kieruj±cy badaniami dr Rakoczy.
Iluraton wspomniany zosta³ przez Klaudiusza Ptolemeusza w Geographike Hyphegesis. By³a to jedna z trzech g³ównych twierdz Królestwa Bosporañskiego, które zajmowa³o w pocz±tkach naszej ery obszary wschodniego Krymu, pó³wyspu Tamañskiego oraz wybrze¿y Morza Azowskiego od rzeki Kubañ do uj¶cia Donu.
W tym roku badania skoncentrowa³y siê w trzech miejscach. Pierwsze to rejon bezpo¶rednio przylegaj±cy do fortyfikacji od strony po³udniowej. Mimo ¿e nie odkryto ¿adnej architektury – wykopaliska by³y bardzo owocne.
- Znale¼li¶my kilkana¶cie monet bosporañskich z II w. n.e. wykonanych z br±zu Przypuszczamy, ¿e niezabudowana parcela niedaleko g³ównej bramy pe³ni³a rolê niewielkiego targowiska – mówi dr Rakoczy.
Drugim obszarem badawczym by³o skrzy¿owanie dwóch g³ównych ulic twierdzy wraz z obszarem s±siaduj±cym. Polskim badaczom uda³o siê uchwyciæ nawierzchniê ulicy biegn±cej prosto od bramy g³ównej w kierunku pó³nocnym oraz ulicê do niej poprzeczn±.
- Po obu stronach traktu ods³onili¶my pomieszczenia dwóch domów z II w. Prawie we wszystkich znajdowa³y siê zbiorniki na wodê wykute w skale. Niektóre z nich by³y przykryte posadzkami. Najwiêksza z badanych przez nas cystern mia³a 4 m g³êboko¶ci licz±c od poziomu ulicy i mog³a pomie¶ciæ oko³o 100 metrów sze¶c. wody - opowiada naukowiec.
Niezwykle interesuj±cy dla archeologów by³ trzeci obszar badawczy po³o¿ony w pó³nocno-wschodniej czê¶ci stanowiska. Uda³o siê tam odkryæ pozosta³o¶ci konstrukcji, które nale¿y ³±czyæ z wcze¶niejsz± zabudow± tego miejsca.
- Jest to o tyle istotne, ¿e twierdza powsta³a w wyniku planowej budowy, która by³a realizacj± ustalonego projektu obejmuj±cego ca³o¶æ za³o¿enia obejmuj±cego blisko trzy hektary powierzchni. Wcze¶niejsze osadnictwo uleg³o zniszczeniu a jego ¶lady uda³o siê wytropiæ w³a¶nie w tym sezonie – nie kryje zadowolenia dr Rakoczy.
Pomocne w odkryciu tych reliktów by³y dziewiêtnastowieczne plany Paula de Brux, jednego z pierwszych badaczy Bosporu Kimeryjskiego, które dostarczy³ Vladimir A. Goronczarowski z Rosyjskiej Akademii Nauk, wieloletni badacz Iluratonu, bior±cy udzia³ w badaniach.
Tegoroczne prace trwa³y do koñca sierpnia. Prowadzone by³y we wspó³pracy z Instytutem Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk w Petersburgu oraz Kerczeñskim Historyczno-Kulturalnym Muzeum w Kerczu. Badania zosta³y dofinansowane ze ¶rodków Fundacji Badañ Archeologicznych Imienia Prof. Konrada Ja¿d¿ewskiego.
???
Jak to przed kim bronic ? Przed Scytami . Zaciagali ich na sluzbe wojskowa ale jak to z kozakami byli rejestrowi i nierejestrowi ktorzy grabili na wlasny rachunek . Jak piraci i korsarze .
W³ochy: znaleziono grobowiec etruskich w³adców sprzed 2600 lat
Nietkniêty, pochodz±cy sprzed oko³o 2600 lat grobowiec etruskich ksi±¿±t znaleziono w mie¶cie Tarquinia ko³o Rzymu, jednym z najwa¿niejszych o¶rodków kultury Etrusków. To bardzo rzadkie wydarzenie wywo³a³o sensacjê w ¶wiecie nauki.
W udekorowanym freskami grobowcu z VII wieku przed nasz± er±, znajduj±cym siê na terenie staro¿ytnej nekropolii, ekipa archeologów z Turynu znalaz³a liczne wazy i naczynia, m. in. do wina i perfum oraz szkatu³kê z br±zu, która zawiera prawdopodobnie klejnoty. Nie zosta³a jeszcze otwarta.
Znawcy kultury etruskiej s± zgodni: nietkniête grobowce z tego okresu to ogromna rzadko¶æ, tym bardziej, ¿e – jak przypominaj± - na terenie, na którym dokonano odkrycia, prowadzone s± te¿ nielegalne wykopaliska. Grupy przestêpcze przeszukuj± miejsca staro¿ytnych wykopalisk, zw³aszcza cmentarzyska, w poszukiwaniu cennych przedmiotów, które trafiaj± potem na czarny rynek.
Szczegó³owym badaniom poddane zostan±, oprócz samych znalezisk, tak¿e resztki organiczne, przede wszystkim jedzenia, by ustaliæ, co jadali etruscy ksi±¿êta - poinformowali naukowcy.
...
Super ! Ich kultura uformowala Rzym . Bo Rzymianie byli kulturowo têpi .
Miêdzynarodowa konferencja o krajobrazach zatopionych
Ponad stu naukowców z 24 krajów zjecha³o do Szczecina, by rozmawiaæ o zatopionych, prehistorycznych krajobrazach i ich zwi±zkach z siedzibami ludzkimi. Rozpoczêta w poniedzia³ek konferencja podsumowuje czteroletni± wspó³pracê przedstawicieli nauk o ziemi i archeologów.
Celem projektu o nazwie Submerged Prehistoric Archaeology and Landscapes of the Continental Shelf (Splashcos) jest wspó³praca pomiêdzy archeologami, paleogeografami i geologami morskimi zajmuj±cymi siê badaniami szelfu europejskiego, czyli czê¶ci kontynentu zalanej wodami p³ytkiego morza.
Prof. dr hab. Marian Rêbkowski kierownik Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczeciñskiego mówi³ na spotkaniu z dziennikarzami, ¿e archeologia kojarzy siê wiêkszo¶ci najczê¶ciej z szukaniem w ziemi materialnych ¶ladów ludzkiej przesz³o¶ci, je¶li chodzi o wodê to kojarzona jest z poszukiwaniem skarbów i zatopionymi okrêtami.
- Jednym z podstawowych elementów w badaniu spo³ecznej przesz³o¶ci przez archeologów jest zrozumienie teatru, w ramach którego ta przesz³o¶æ spo³eczna kiedy¶ siê rozgrywa³a, a wiêc ¶rodowiska naturalnego - powiedzia³ Rêbkowski.
Zdaniem Rêbkowskiego ¶rodowisko naturalne by³o zmienne i u¶wiadomienie sobie tej zmienno¶ci pozwala zrozumieæ procesy, które zachodzi³y w przesz³o¶ci spo³ecznej. - Byæ mo¿e najbardziej spektakularnym przyk³adem owej zmienno¶ci s± zmiany poziomu wody, jakie w przesz³o¶ci mia³y miejsce (...). Wa¿ne jest u¶wiadomienie sobie, ¿e konsekwencj± tych zmian jest m.in. to, ¿e czê¶æ materialnych ¶ladów ludzkiej przesz³o¶ci mo¿e dzisiaj znajdowaæ siê pod wod±, choæ niegdy¶ by³y to fragmenty l±dów - doda³ Rêbkowski.
Przewodnicz±cy Splashcos prof. Geoffrey Bailey z Uniwersytetu w York mówi³, ¿e najwa¿niejszym tematem konferencji s± zmiany poziomu morza. W wiêkszej czê¶ci historii ziemi poziom morza i oceanu by³ ni¿szy ni¿ obecnie; kilka tysiêcy lat temu morze by³o ni¿ej o 50 metrów, a kilkana¶cie tysiêcy lat temu nawet o 120 metrów i wiêcej. Oznacza to, ¿e rozleg³e krajobrazy, które zamieszkiwali ludzie, znajduj± siê pod wod±. Kiedy poziom oceanu by³ niski powierzchnia Europy by³a wiêksza o oko³o 40 proc. - mówi³ Bailey.
Jego zdaniem pod wod± znajduj± siê ogromne ilo¶ci informacji dotycz±cych minionych spo³eczeñstw. Wiedza, któr± gromadz± naukowcy mo¿e siê przydaæ równie¿ wspó³cze¶nie, kiedy grozi podniesienie poziomu morza - doda³ Bailey.
Od dwóch lat archeolodzy z Uniwersytetu Szczeciñskiego oraz naukowcy z Zak³adu Paleogeografii i Zak³adu Oceanografii tej uczelni realizuj± na Zalewie Szczeciñskim projekt badawczy. Punktem wyj¶cia wspólnych badañ by³ las zatopiony tutaj oko³o 6 tys. lat temu, odkryty przez zespó³ badawczy pod kierunkiem prof. Ryszarda Borówki. U schy³ku neolitu by³o na tych ziemiach intensywne osadnictwo, naukowcy poszukaj± jego ¶ladów.
Konferencja potrwa do 27 wrze¶nia, jej organizatorem jest Wydzia³ Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczeciñskiego, Katedra Archeologii tej uczelni oraz Splashcos. Konferencja skierowana jest do osób zajmuj±cych siê archeologi± podwodn±, przemianami ¶rodowiskowymi, ochron± dziedzictwa kulturowego, krajobrazami zatopionymi oraz ich archeologicznymi i paleo¶rodowiskowymi badaniami.
....
Fascynujacy dzial archeologii . Atlantyda od razu sie wynurza !
Odkryto ¶lady najstarszej buddyjskiej ¶wi±tyni z VI w. p.n.e.
Archeolodzy w Nepalu odkryli ¶lady drewnianej struktury z VI w. p.n.e., bêd±ce pozosta³o¶ci± najstarszej buddyjskiej ¶wi±tyni w miejscu narodzin Buddy. Dotychczas za najstarsze buddyjskie zabytki uwa¿ano kolumny A¶oki z III w. p.n.e.
Jak powiedzia³ dzi¶ Kosh Prasad Acharya, który pracowa³ wspólnie z archeologami z brytyjskiego Uniwersytetu w Durham, ¶lady ods³oniêto we wnêtrzu ¶wi±tyni Mai Dewi w Lumbini na po³udniu Nepalu. Istniej±ca wspó³cze¶nie ¶wi±tynia upamiêtnia narodziny w 560 r. p.n.e. w Lumbini ksiêcia Siddharty Gautamy, który sta³ siê pó¼niej Budd± ¦akjamunim. Wed³ug sutr buddyjskich królowa Maja Dewi urodzi³a go tam nieoczekiwanie podczas podró¿y.
O odkryciu archeolodzy pisz± w grudniowym numerze czasopisma "Antiquity".
Acharya powiedzia³, ¿e badanie radiowêglowe i termoluminescencyjne wykaza³o, ¿e ¶lady ¶wi±tyni pochodz± z VI wieku p.n.e. Próbki przebadali specjali¶ci ze szkockiego Uniwersytetu w Sterling.
¦lady ods³oniête przez archeologów znajduj± siê pod ju¿ znan± struktur± z cegie³ we wnêtrzu ¶wi±tyni.
- Znalezisko jeszcze bardziej wzmacnia chronologiê ¿ycia Buddy i dla milionów buddystów to wielka wiadomo¶æ - powiedzia³ Acharya.
- O ¿yciu Buddy wiemy bardzo niewiele poza tradycj± ustn± i tekstami ¼ród³owymi - poda³ w o¶wiadczeniu archeolog Robin Coningham z Uniwersytetu w Durham. - Teraz, po raz pierwszy, mamy archeologiczn± sekwencjê w Lumbini, która pokazuje, ¿e budowla istnia³a ju¿ w VI wieku p.n.e.
Za najstarszy zabytek buddyjski uchodzi³y dot±d kolumny A¶oki (304-232 p.n.e.), w³adcy imperium Maurjów, który zjednoczy³ Indie w granicach zbli¿onych do wspó³czesnych, a ok. 250 r. p.n.e. przeszed³ na buddyzm. W Lumbini znajduje siê kolumna z 249 r., jedna z zachowanych kilkunastu; znajduj± siê na nich wyryte edykty A¶oki, a tak¿e pó¼niejszych w³adców.
Lumbini, centrum pielgrzymkowe co najmniej od III w. p.n.e., od roku 1997 na li¶cie ¶wiatowego dziedzictwa UNESCO, nale¿y do czterech g³ównych ¶wiêtych miejsc buddyzmu.
...
Brawo ! To gogantyczny sukces !
Malowid³a naskalne sprzed 7000 lat w hiszpañskiej jaskini
Archeolodzy odkryli we wschodniej Hiszpanii malowid³a naskalne sprzed 7000 lat ze scenami my¶liwskimi – informuje serwis internetowy The Art Newspaper.
Odkrycia dokonano w ma³ej jaskini po³o¿onej na obszarze gminy Vilafranca w prowincji Castellon, w Walencji we wschodniej Hiszpanii.
Prof. Agnieszka Domingo Sanz z Uniwersytetu Barceloñskiego oraz archeolog Didac Roman z Uniwersytetu Walenckiego odkryli malowid³a naskalne przedstawiaj±ce sceny polowania, pochodz±ce sprzed 7000 lat.
Na ¶cianie o d³ugo¶ci 6 metrów w niewielkiej jaskini naukowcy zidentyfikowali namalowane postacie byków i kóz, a tak¿e poluj±cych na te zwierzêta ludzi uzbrojonych w ³uki.
Malowid³a by³y pokryte warstw± osadów i py³u, ale barwniki zastosowane przez prehistorycznych artystów przetrwa³y próbê czasu i obrazy nie uleg³y zniszczeniu.
Wed³ug A. Domingo Sanz, niektóre detale odkrytych malowide³ maj± unikalny charakter w skali ca³ego basenu Morza ¦ródziemnego. Naukowcy planuj± opublikowaæ wkrótce szczegó³y swojego odkrycia, ale lokalizacja odkrytej w listopadzie 2013 roku jaskini utrzymywana jest w tajemnicy do czasu zorganizowania ochrony stanowiska.
Zachowanie ostro¿no¶ci wydaje siê naukowcom uzasadnione, zw³aszcza po zniszczeniu w ubieg³ym miesi±cu przez nieznanych sprawców malowide³ naskalnych sprzed 5000 lat w jaskini w prowincji Jaen, w Andaluzji w po³udniowej Hiszpanii.
>>>>
To swietnie !
Student odkry³ 400-letni krucyfiks
- Gdy przesiewa³am ziemiê, znalaz³am grudkê, a w jej wnêtrzu by³ niewielki krzy¿ - mówi m³ody archeolog.
Ten miedziany krzy¿yk ma 400 lat i przedstawia ukrzy¿owanie Chrystusa z jednej strony, a Maryjê z drugiej. Od ponad 20 lat archeolodzy ods³aniaj± tu budynki i wytwory pracy cz³owieka nale¿±ce do pierwszych kolonistów baron Baltimore, ale ten krzy¿ jest jedyny w swoim rodzaju.
Krzy¿ jest bardzo wa¿nym znaleziskiem, nie tylko ze wzglêdu na swój wiek, ale równie¿ na miejsce jego odnalezienia – teren by³ej kolonii barona Baltimore – George’a Calverta. Katolicki krzy¿ znaleziono na terenie osady angielskich protestantów.
- W dawnej Anglii wyznawanie katolicyzmu by³o karane grzywn±, wiêzieniem, mo¿na by³o nawet zostaæ skazanym na ¶mieræ. Calvert mia³ inne plany wzglêdem Nowej Fundlandii, a jednym z nich by³o wprowadenie tolerancji dla ró¿nych religii, czyli wolno¶ci wyznania. Ten krzy¿ to materialny dowód tej tolerancji. Jest zatem istotn± czê¶ci± kanadyjskiej historii.
...
Piêknie ! Przy okazji widzicie potwornosc Brytanii . Prze¶ladowania Ko¶cio³a i w jego miejsce wpychanie potwornej karykatury czyli ,,anglikanizmu" ... ¦lady wiary prawdziwej znajduj± w katakumbach jak w Rzymie ...
Archeolodzy pomogli odnale¼æ zamordowanego w 2005 r.
Wspó³praca prokuratorów i policjantów z archeologami pozwoli³a odnale¼æ zakopane w lesie szcz±tki, prawdopodobnie zamordowanego w 2005 r. Zygmunta K. - poinformowa³ rzecznik Prokuratury Okrêgowej w Toruniu Artur Krauze.
Zabójstwo wysz³o na jaw przed dwoma miesi±cami; podejrzani o pope³nienie zbrodni zostali aresztowani.
¦ledczy na podstawie zebranego materia³u dowodowego, w tym wyja¶nieñ podejrzanych, okre¶lili kilkuhektarowy obszar poszukiwañ na terenie Nadle¶nictwa Dobrzejewice. W poszukiwania zaanga¿owani m.in. le¶nicy, wojskowi saperzy, stra¿acy i indywidualni poszukiwacze skarbów, a tak¿e biegli z ró¿nych dziedzin. Brano pod uwagê zmiany ukszta³towania terenu, zalesienia i pojawienie siê nowych osiedli.
Pocz±tkowo przy pomocy wykrywaczy metali szukano metalowych elementów ubioru i bi¿uterii, ale prace nie przynios³y rezultatu. Wówczas zwrócono siê o pomoc bieg³ych z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Miko³aja Kopernika w Toruniu. Zastosowano metodê badawcz± polegaj±c± na wykonaniu odwiertów. Przy poszukiwaniach u¿yto sprowadzony przez policjê nowoczesny sprzêt elektroniczny i przeszkolone psy.
Po wykonaniu 24 i 25 lipca prawie tysi±ca odwiertów, w koñcu uda³o siê natrafiæ na fragment szkieletu ludzkiego. Po usuniêciu kolejnych warstw ods³oniêto kompletny szkielet ludzki. Wed³ug bieg³ej z zakresu medycyny s±dowej odnaleziono szkielet mê¿czyzny, którego wiek w momencie ¶mierci odpowiada³ wiekowi zaginionego. Jednak dopiero badania genetyczne mog± potwierdziæ, ¿e to s± szcz±tki Zygmunta K.
Zygmunt K. od czerwca 2005 r. by³ poszukiwany przez rodzinê, a tak¿e przez policjê i s±d, gdy¿ by³ podejrzany o paserstwo, wy³udzenia i niep³acenie alimentów. W zwi±zku z pojawiaj±cymi siê informacjami, ¿e mo¿e przebywaæ w Hiszpanii lub W³oszech w 2008 r. rozpoczêto jego poszukiwania pocz±tkowo krajowymi listami goñczymi, a pó¼niej równie¿ skorzystano z Europejskiego Nakazu Aresztowania. Wszystkie dzia³ania poszukiwacze okaza³y siê bezskuteczne.
Prze³om nast±pi³ pod koniec maja 2014 r. ¦ledczy przy okazji innych postêpowañ karnych, na podstawie zebranych informacji i przeprowadzonych analiz, doszli do wniosku, ¿e Zygmunt K. móg³ pa¶æ ofiar± zabójstwa, a informacje o jego rzekomym wyje¼dzie za granicê mog³y byæ celowo rozg³aszane przez sprawców zbrodni.
Zebrany materia³ dowodowy pozwoli³ Prokuraturze Rejonowej Toruñ-Wschód przedstawiæ zarzuty zabójstwa Robertowi K. i Karolowi P. Zostali 31 lipca aresztowani na trzy miesi±ce.
W ¶ledztwie ustalono, ¿e na pocz±tku czerwca 2005 r. Zygmunt K. zosta³ podstêpnie wywabiony z domu, po czym by³ kopany, bity i duszony. Pó¼niej mê¿czyznê wywieziono w baga¿niku samochodu do lasu, gdzie znów by³ bity i zosta³ zmuszony do wykopania sobie grobu. Nastêpnie oprawcy ci±gnêli ofiarê z pêtl± na szyi za samochodem po duktach le¶nych, a na koniec zw³oki wrzucili do do³u i zasypali.
...
W takich sprawach te¿ mog± pomóc !
Grecja: wa¿ne odkrycie archeologiczne z czasów Aleksandra Macedoñskiego
W pobli¿u staro¿ytnego greckiego miasta Amfipolis natrafiono na co¶, co wygl±da na wej¶cie do grobowca z koñca panowania Aleksandra Wielkiego (356-323 p.n.e.) - poinformowa³ premier Grecji Antonis Samaras, który odwiedzi³ pracuj±cych tam archeologów.
Po wizycie na stanowisku archeologicznym w pó³nocno-wschodniej Grecji (region Macedonii ¦rodkowej) szef rz±du wyda³ o¶wiadczenie, w którym nazwa³ odkrycie "nadzwyczaj wa¿nym" i poda³ daty 325-300 p.n.e.
Samaras poinformowa³, ¿e do grobowca w kurhanie prowadzi szeroka aleja, a u wej¶cie stoj± po obu stronach pos±gi sfinksów.
Nie jest jasne, do jakiego etapu dotarli archeolodzy. Nie wiadomo te¿, kto spoczywa pod kopcem usypanym w pobli¿u miasta Kasta, które w staro¿ytno¶ci jako Amfipolis mia³a du¿e znaczenie strategiczne.
Wed³ug danych przedstawionych przez wydzia³ ds. staro¿ytnych zabytków w pó³nocnej Grecji wykopaliska prowadzone przy kopcu, ods³oni³y zabytek unikatowy ze wzglêdu na rozmiary: pas z marmuru d³ugo¶ci 497 metrów okalaj±cy kurhan i drogê szeroko¶ci 4,5 metra prowadz±c± do wej¶cia.
Znaleziono podobno równie¿ sygnaturê s³ynnego staro¿ytnego architekta Dejnokratesa, który przyja¼ni³ siê z Aleksandrem Macedoñskim i by³ jego doradc±.
O Dejnokratesie, który zaprojektowa³ ¶wi±tynie w Delfach, Delos i innych miastach greckich, a w³adcy przedstawi³ gigantyczny projekt przekucia góry Atos na pos±g bêd±cy jego popiersiem, pisali Witruwiusz, Diodor Sycylijski, Plutarch, Strabon i inni pisarze staro¿ytni. Niewykluczone, ¿e w³a¶nie Dejnokrates móg³ zaprojektowaæ monumentalny kopiec grobowy.
Wed³ug archeolo¿ki Kateriny Peristeri rejon Amfipolis by³ scen± wa¿nych wydarzeñ; z nim zwi±zani s± wa¿ni genera³owie i admira³owie Aleksandra Wielkiego i tam w 311 roku p.n.e. zosta³a zamordowana jego ¿ona Roksana i syn Aleksander IV.
Aleksandra Macedoñskiego, który podbi³ ¶wiat po Indie i Aleksandriê Eschate ("kresow±") w pó³nocnej czê¶ci obecnego Tad¿ykistanu, pochowano w Egipcie. Natomiast w regionie Macedonii w pó³nocnej Grecji odkryto w 1977 roku grobowiec ojca Aleksandra, Filipa II.
...
Ciekawa epoka ...
W Amfipolis archeolodzy ods³onili imponuj±c± mozaikê z Hermesem
Imponuj±c± mozaikê pod³ogow± z Hermesem przewodnikiem dusz ods³onili archeolodzy pracuj±cy w niedawno odkrytym grobowcu w Amfipolis w greckiej Macedonii. Zajmuje ona ca³± pod³ogê pomieszczenia, które wygl±da na przedsionek wiod±cy do g³ównej komory grobowej.
O znalezisku poinformowa³o w niedzielê greckie ministerstwo kultury. Precyzyjna mozaika z IV w. p.n.e. w drugiej komorze grobowca, na 3 metry d³uga i 4,5 m szeroka, przedstawia rydwan zaprzê¿ony w dwa bia³e konie, powo¿ony przez brodatego mê¿czyznê w wieñcu laurowym. Poprzedza go pos³annik bogów Hermes ukazany jako psychopompos - przewodnik dusz w za¶wiaty.
Mozaikê wykonano z kostek bia³ych, ¿ó³tych, czarnych, szarych, niebieskich i czerwonych. Czê¶ci centralnej brakuje, ale znaleziono dostatecznie du¿o fragmentów, aby mo¿na by³o ca³o¶æ zrekonstruowaæ. G³ówn± scenê otacza dekoracyjna rama o szeroko¶ci 60 cm, wype³niona podwójnym meandrem. Grobowiec pod Amfipolis nale¿y do najwiêkszych odkrytych w Grecji. Ministerstwo nie poda³o w komunikacie, kto mo¿e w nim spoczywaæ, ale samo miejsce znaleziska mo¿e wskazywaæ na zwi±zek z Aleksandrem Wielkim.
Od sierpnia, kiedy o odkryciu w Amfipolis poinformowa³ premier Grecji Antonis Samaras, wysuwano ró¿ne hipotezy co do osoby pochowanej w kurhanie nazywanym wzgórzem Kasta. Mo¿liwe, ¿e spoczê³a w nim Roksana, ¿ona Aleksandra Wielkiego, albo jego matka Olimpia lub jeden z towarzyszy b±d¼ dowódców.
Szans na to, ¿e wzgórze skrywa grobowiec samego wielkiego Macedoñczyka, raczej nie ma. Grecki wódz, który podbi³ czê¶æ Azji a¿ po Indie i obecny Chod¿ent (staro¿ytna Aleksandria Kresowa) w Tad¿ykistanie, zmar³ w wieku 32 lat w Babilonie, sk±d jego zw³oki przewieziono do Aleksandrii w Egipcie i tam pochowano.
Wykopaliska prowadzone pod Amfipolis ods³oni³y zabytek unikatowy ze wzglêdu na rozmiary: pas z marmuru d³ugo¶ci 497 metrów okalaj±cy kurhan i drogê szeroko¶ci 4,5 metra prowadz±c± do wej¶cia, strze¿onego przez kamienne sfinksy, oraz rze¼bione kapitele i dwie ponaddwumetrowe, du¿ej klasy rze¼biarskiej kariatydy.
Znaleziono podobno równie¿ sygnaturê s³ynnego staro¿ytnego architekta Dejnokratesa, który przyja¼ni³ siê z Aleksandrem Macedoñskim i by³ jego doradc±. O Dejnokratesie, który zaprojektowa³ ¶wi±tynie w Delfach, Delos i innych miastach greckich, a w³adcy przedstawi³ gigantyczny projekt przekucia góry Atos na pos±g bêd±cy jego popiersiem, pisali Witruwiusz, Diodor Sycylijski, Plutarch, Strabon i inni pisarze staro¿ytni. Niewykluczone, ¿e w³a¶nie Dejnokrates móg³ zaprojektowaæ ten monumentalny tumulus.
Wed³ug kieruj±cej wykopaliskami archeolog Kateriny Peristeri nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e grobowiec pochodzi z ostatniej æwierci IV wieku, czasów Aleksandra Wielkiego. Rejon Amfipolis by³ scen± wa¿nych wydarzeñ; z nim zwi±zani s± wa¿ni genera³owie i admira³owie Aleksandra Wielkiego; tam te¿ w 311 roku p.n.e. zosta³a zamordowana Roksana i Aleksander IV, jego syn. Grobowiec ojca Aleksandra, Filipa II, odkryto w greckiej Macedonii w 1977 roku.
...
Znakomita wiadomosc !
Szkocja: odnaleziono bezcenny skarb Wikingów
Poszukiwacz skarbów odkry³ w Szkocji niezwyk³y skarb Wikingów. W jego sk³ad wchodz± z³ote i srebrne artefakty oraz szklane paciorki. Eksperci s± zgodni: to jedno z najbardziej znacz±cych odkryæ archeologicznych w Wielkiej Brytanii.
Derek McLennan, emerytowany biznesmen, odnalaz³ skarb w Dumfriesshire w po³udniowo-zachodniej Szkocji. Artefakty maj± ponad 1000 lat. S± w¶ród nich srebrne i z³ote obiekty oraz szklane paciorki. Wszystko warte fortunê.
Ale prawdziwa warto¶æ skarbu, to jego historyczna wyj±tkowo¶æ. – To znalezisko o miêdzynarodowej wadze. G³ównie dla miejsc, z których pochodzi skarb. Mamy w nim bi¿uteriê z Irlandii, bi¿uteriê ze Skandynawii, szklane paciorki z Europy ¦rodkowej - mówi Stuart Campbell z Muzeum Narodowego Szkocji.
Wikingowie dokonywali najazdów na Wyspy miêdzy VIII a XI wiekiem. Czêsto zakopywali swoje skarby dla bezpieczeñstwa.
...
Ciekawe odkrycie ...
Malowid³a naskalne sprzed 5000 lat odkryto w Rosji
Archeolodzy odkryli w po³udniowej Rosji kilka malowide³ naskalnych wykonanych w ok. 3000 r. p.n.e. – informuje serwis internetowy "Moscow Times".
Odkrycia dokonano w górskim w±wozie ko³o miasta Kis³owodzk w Kraju Stawropolskim – jednostce administracyjnej Rosji w Pó³nocnokaukaskim Okrêgu Federalnym.
Jak poinformowa³ archeolog Andrzej Bielinski, dyrektor Stawropolskiego Muzeum Dziedzictwa Kulturalnego, naukowcy odkryli na stanowisku piêæ malowide³ sprzed oko³o 5000 lat, wykonanych przy pomocy barwników zawieraj±cych ochrê.
Tematyka namalowanych rysunków jest ró¿norodna – od obrazków przedstawiaj±cych sceny polowania do malowide³ przedstawiaj±cych postacie z za¶wiatów.
Wed³ug naukowców, stanowisko z malowid³ami naskalnymi mog³o byæ wykorzystywane w pradawnych czasach jako miejsce przeprowadzania nieznanych rytua³ów.
Ochra jako naturalny, nieorganiczny pigment o du¿ej trwa³o¶ci by³a wykorzystywana do tworzenia rysunków i malowide³ naskalnych w ró¿nych czê¶ciach ¶wiata ju¿ od czasów prehistorycznych.
...
Prosze ciekawe ! Bardzo stare .
Skarb polskiej rodziny archeologiczn± sensacj±
Nale¿±ca do polskiej rodziny Sielskich ze szwedzkiego Malmo niewielka tabliczka ze z³ota okaza³a siê archeologiczn± sensacj±. Wed³ug naukowców to najpewniej datowana na ok. 986 rok pami±tka z pogrzebu duñskiego króla Haralda Sinozêbego na wyspie Wolin.
Do odkrycia dosz³o dziêki 11-letniej Mai Sielskiej, która sumiennie odrobi³a zadan± w szkole pracê domow± na temat epoki ¶redniowiecza. Dziewczynka przegl±daj±c zdjêcia monet z tego okresu w podrêczniku oraz w internecie spostrzeg³a, ¿e podobn± blaszkê z tajemniczymi napisami otrzyma³a od swojej prababci. Uczennica rodzinny skarb przekaza³a nauczycielowi, a ten zainteresowa³ nim naukowców.
Wed³ug cytowanego przez szwedzk± popo³udniówkê "Aftonbladet" archeologa Svena Rosborna znalezisko nie jest monet±, ale z³ot± tabliczk±, prawdopodobnie wybit± ok. 986 roku w zwi±zku z pogrzebem króla Danii Haralda Sinozêbego na wyspie Wolin. Przedmiot ma byæ poddany dalszym badaniom przez ekspertów ze Szwecji, Danii oraz Polski.
¦redniowieczna blaszka trafi³a do rodziny Sielskich w 1946 roku w Wolinie. - Nasza krewna otrzyma³a j± od miejscowego pastora. Babcia mê¿a zbiera³a guziki, monety; mia³a tego mnóstwo i nie zdawa³a sobie sprawy z warto¶ci tego jednego przedmiotu. Gdy jeszcze ¿y³a, czê¶æ rzeczy sprzeda³a, tabliczkê zostawi³a, bo nie wygl±da³o, ¿e jest ze z³ota - powiedzia³a Ewa Sielska, mama Mai.
Mieszkaj±ca w Malmo rodzina Sielskich dumna jest z odkrycia Mai. Nastolatka sta³a siê bohaterk± mediów w Szwecji, które podkre¶laj±, ¿e wydarzenie z udzia³em polskiej rodziny pokazuje, jak wa¿na jest nauka historii w szwedzkich szko³ach.
Harald Sinozêby, po duñsku Harald Blatand, od 958 do ok. 986 roku by³ królem Danii, a tak¿e Norwegii. Za jego panowania Duñczycy przyjêli chrze¶cijañstwo. Wed³ug jednej z hipotez przydomek Sinozêby pochodzi od posinia³ego zêba, który król uszkodzi³ w trakcie jednej z bitew.
...
Prosze bardzo .
Najwiêkszy w Rzymie antyczny zbiornik wodny odkryto na budowie metra
Najwiêkszy zbiornik wodny staro¿ytnego Rzymu odkryto podczas budowy stacji trzeciej linii metra w Wiecznym Mie¶cie - og³osili archeolodzy. Zbiornik znajduje siê w rejonie bazyliki ¶wiêtego Jana na Lateranie.
Kieruj±ca pracami wykopaliskowymi Rossella Rea z urzêdu nadzoru nad zabytkami archeologicznymi w³oskiej stolicy wyja¶ni³a, ¿e zbiornik znajdowa³ siê na terenie gospodarstwa rolnego w staro¿ytnym Rzymie, po³o¿onego najbli¿ej jego centrum.
Sztuczny zbiornik o wymiarach 35 na 70 metrów jest wiêkszy od ca³ego placu budowy stacji kolejki podziemnej ko³o bazyliki ¶wiêtego Jana i dlatego, jak podkre¶lono, nie mo¿na by³o go ods³oniæ w ca³o¶ci. Wed³ug obliczeñ naukowców mie¶ci³y siê w nim ponad 4 miliony litrów wody wykorzystywanej do nawadniania pól uprawnych.
Archeolodzy nie wyja¶nili jeszcze, jaki wp³yw bêdzie mia³o ich odkrycie na przebieg budowy stacji na nowej, oddanej czê¶ciowo w listopadzie trzeciej linii metra.
Odkrycia pozosta³o¶ci z czasów staro¿ytnych towarzysz± niemal ka¿dej budowie w Wiecznym Mie¶cie. Zadaniem archeologów jest zawsze ocena, czy warto ods³oniæ wykopalisko, czy te¿ powinno ono zostaæ ponownie zasypane.
...
W RZYMIE JESZCZE COS ODKRYLI ! Przypominam ze jest gruntownie przekopany od dawna . Wiec to wydarzenie !
Odkryto staro¿ytn± osadê zapomnianej kultury
Na terenie rezerwatu natury Ritidan na wyspie Guam odkryto szcz±tki nieznanej dot±d ¶wiatu, nieskatalogowanej i nienaniesionej na mapy wioski plemienia Chamorro. Jedyne w swoim rodzaju za³o¿enie mieszkalne, wzniesione przez pierwotnych mieszkañców tej wyspy, zosta³o odkryte przez archeologa z Guam University, dra Michaela Carsona, który przekonany jest, ¿e miejsce to zosta³o ju¿ w przesz³o¶ci odkryte przez archeologa-amatora, Hansa Hornbostela, który pracowa³ dla muzeum czynnego w latach 20. XX wieku na Hawajach. Niestety, nie zaznaczy³ on, nie zabezpieczy³, a w niektórych przypadkach nawet nie wydoby³ z ziemi od³amków ska³, z których dawni mieszkañcy wznosili tzw. "kolumny latte" – potê¿ne s³upy, na których opiera³a siê konstrukcja ich domów.
...
Bardzo cenne !
Poszukiwacze metali znale¼li srebrne monety sprzed tysi±ca lat
Muzeum Brytyjskie w Londynie bada ogromny skarb srebrnych monet z XI wieku, odnaleziony przez uzbrojonych w detektory entuzjastów Weekendowego Klubu Wêdrownych Poszukiwaczy Metali. Natrafili oni na skarb podczas wycieczki na ³±ki w angielskim hrabstwie Buckinghamshire.
Jeden z klubowiczów natrafi³ na o³owiany pojemnik ukryty po darni± w tym niepozornym, wiejskim zak±tku po³udniowo-wschodniej Anglii. Przez spêkane wieko dostrzeg³ pierwszych kilkana¶cie monet, ale w miarê kopania ukaza³y siê ich setki i tysi±ce. W sumie odkopa³ 5251 srebrnych anglosaskich monet z pocz±tku XI wieku, z wizerunkami królów Ethelreada, zwanego Bezradnym i Kanuta Wielkiego - w³adcy Danii, Norwegii i Anglii, wnuka Mieszka I.
Nie wiadomo kto, kiedy i dlaczego zakopa³ ten skarb, ale monety zachowa³y siê w doskona³ym stanie. Jak powiedzia³ BBC Brett Thorn z Muzeum Hrabstwa Buckinghamshire: - Jest to drugie co do wielko¶ci w historii znalezisko srebrnych anglosaskich monet, o wiele wiêksze, ni¿ poprzednie jakie widzieli¶my.
Muzeum ma prawo pierwokupu skarbu, ale poszukiwacz otrzyma po³owê jego warto¶ci rynkowej. Druga po³owa nale¿y siê w³a¶cicielowi ³±ki. Wstêpna wycena to co najmniej pó³tora miliona funtów.
...
Brawo entuzjasci !
Z³ote artefakty sprzed ponad 2000 lat w kurhanie w Kazachstanie
Archeolodzy badaj±cy staro¿ytny kurhan w po³udniowym Kazachstanie odkryli artefakty ze z³ota i br±zu – informuje serwis internetowy Tengrinews.
Odkrycia dokonano podczas badañ prowadzonych w kurhanie Kok Kainar, znajduj±cym siê na terenie dzielnicy A³atau w mie¶cie A³maty, w po³udniowej czê¶ci kraju w pobli¿u granicy z Kirgistanem.
Badania staro¿ytnego miejsca pochówku na stanowisku, prowadzone przez archeologów z Muzeum Historycznego w A³maty, doprowadzi³y do odkrycia nowych artefaktów.
W¶ród znalezisk jest kuta ze z³ota figurka przedstawiaj±ca dzikiego kota, którego przednie i tylne ³apy opieraj± siê na dwóch p³askich p³ytkach, pochodz±ca z ok. IV w. p.n.e.
Wed³ug ekspertów, artefakt by³ prawdopodobnie elementem kompozycji o znaczeniu magicznym, która mog³a byæ ozdob± nakrycia g³owy.
Kolejnym znaleziskiem okaza³a siê z³ota p³ytka z wyrze¼bionym rysunkiem przedstawiaj±cym postaæ drapie¿nego ptaka z haczykowatym dziobem i rozwiniêtymi skrzyd³ami, którego g³owa zwrócona jest w lewo.
Postaæ ptaka przedstawiona zosta³a na tle z³o¿onym z owoców przypominaj±cych truskawki. Zdaniem naukowców, rysunek na odkrytej p³ytce mo¿e mieæ znaczenie heraldyczne.
Wszystkie artefakty odkryte w kurhanie Kok Kainar zosta³y przewiezione do siedziby Muzeum Historycznego w A³maty.
...
Piekny wynik poszukiwan !
Niezwyk³y skarb odkryty w jaskini w Izraelu
CNN Newsource/x-news
10 marca 2015, 19:39
Izraelscy speleolodzy odnale¼li skarb z epoki Aleksandra Wielkiego. Cz³onkowie klubu eksploratorów jaskiñ dostrzegli b³yszcz±ce przedmioty wewn±trz jednej z najbardziej ukrytych jaskiñ stalaktytowych na pó³nocy Izraela.
W jaskini znaleziono srebrn± bi¿uteriê (bransoletki, kolczyki i pier¶cionki) oraz dwie srebrne monety pochodz±ce sprzed ponad 2 tys. lat.
Archeolodzy twierdz±, ¿e monety wybito w okresie rz±dów Aleksandra Wielkiego, który podbi³ ten region w IV w. p.n.e.
...
Prosze bardzo !
Tajemniczy pier¶cieñ odkrywa zwi±zki Wikingów z islamem
Tajemniczy pier¶cieñ odkrywa zwi±zki Wikingów z islamem - Odkrycia dokonano w grobie kobiety datowanym na IX wiek n.e. Arabski napis na kamieniu g³osi jedynie: "Dla Allaha". - CNN
W grobie kobiety datowanym na IX wiek n.e. odnaleziono arabski pier¶cieñ z inskrypcj±: "Dla Allaha". To odkrycie mo¿e rzuciæ wiêcej ¶wiat³a na kontakty Wikingów ze ¶wiatem islamskim.
To jedyny pier¶cieñ z arabsk± inskrypcj± znaleziony w krajach skandynawskich. Natrafiono na niego podczas prac archeologicznych na szwedzkiej wyspie Birka, 30 km od Sztokholmu.
Sam pier¶cieñ zrobiono ze stopu srebra, oczko natomiast – z kolorowego szk³a. Archeolodzy, którzy odnale¼li pier¶cieñ, s±dzili, ¿e obdarowana otrzyma³a go od nieznanego arabskiego z³otnika.
>>>
Niezwykle ciekawe .
Zdumiewaj±ce znalezisko pod Uniwersytetem Cambridge
Brytyjscy archeolodzy odkryli pod Uniwersytetem Cambridge jedno z najwiêkszych przyszpitalnych cmentarzy na terenie Wysp Brytyjskich – cmentarzysko obejmuje ponad 1300 pochówków.
Wiêkszo¶æ pochówków datuje siê na okres od XIII do XV wieku. Archeolodzy nie znale¼li ¿adnych pozosta³o¶ci trumien. Pochówki s± do¶æ ubogie – nieliczne zawieraj± pojedyncze przedmioty, m.in. ozdobny krzy¿yk.
...
Tak pamietajcie ze cmentarz to glowne zrodlo archeologiczne .
Egipt: puste mumie
Brytyjscy naukowcy sugeruj±, ¿e niektóre egipskie mumie s± puste w ¶rodku. W wielu przypadkach turystom pokazywane s± banda¿e, pod którymi nic nie ma.
G³ównie s± to mumie zwierz±t - kotów czy krokodyli. Prze¶wietlano je promieniami Roentgena. Program skanowania prowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Manchesterskiego wskazuje, ¿e co trzecia z nich jest pusta w ¶rodku.
- Najwy¿ej po³owa mumii zawiera ca³y szkielet zwierzêcia, reszta tylko fragmenty - mówi BBC prowadz±ca badania Lidija McKnight. Zdaniem naukowców ludzie, którzy zajmowali siê mumiami, wrzucali do ¶rodka co siê da³o: oprócz ko¶ci zwierz±t tak¿e patyki, pióra, ro¶liny, skorupki jaj czy b³oto. Prawdopodobnie nie by³o to oszustwo, tylko taki zwyczaj. Popyt na mumie w staro¿ytnym Egipcie by³ olbrzymi, bo by³y to symbole religijne. Zdaniem naukowców Egipcjanie nie nad±¿ali z ich produkcj±.
....
Warto wiedzieæ.
Francja: znaleziono znakomicie zakonserwowane cia³o kobiety sprzed 350 lat
Archeolodzy z Rennes we Francji odnale¼li doskonale zachowane cia³o szlachcianki, która ¿y³a w XVII wieku. Mia³a na imiê Louise de Quengo i zmar³a w 1656 roku. Mimo up³ywu lat wci±¿ by³a ubrana w swój czepek, buty. Mia³a te¿ ze sob± relikwiarz w kszta³cie serca, na którym mo¿na odczytaæ imiê jej mê¿a.
Kobieta mia³a religijny szkaplerz owiniêty wokó³ prawego ramienia. Jej z³±czone rêce trzyma³y krzy¿. Zosta³a zidentyfikowana dziêki inskrypcjom odkrytym na relikwiarzu w kszta³cie serca, na którym znajdowa³o siê imiê jej mê¿a.
Antropolodzy mówi±, ¿e "cia³o kobiety wygl±da³o tak, jakby pochowano j± dwa tygodnie temu". Tak naprawdê pogrzeb mia³ miejsce 350 lat temu. Trumnê odnaleziono przypadkiem podczas budowy w Rennes.
...
Cenne odkrycie.
Izrael: odkryto pozosta³o¶ci bizantyñskiego ko¶cio³a
Odkryto pozosta³o¶ci bizantyñskiego ko¶cio³a - MENAHEM KAHANA / AFP
Pozosta³o¶ci du¿ego bizantyñskiego ko¶cio³a sprzed 1 500 lat znaleziono podczas prac nad poszerzeniem drogi ³±cz±cej Jerozolimê i Tel Awiw. Annette Nagar z Urzêdu Staro¿ytno¶ci Izraela (IAA) powiedzia³a, ¿e ko¶ció³ ten s³u¿y³ podró¿uj±cym z wybrze¿a.
Pozosta³o¶ci ko¶cio³a d³ugo¶ci ok. 16 m, z boczn± kaplic± o wymiarach 6,5 na 3,5 m, z bia³± mozaikow± pod³og± znajduj± siê przy jeszcze starszej drodze w pobli¿u moszawu (spó³dzielni rolniczej podobnej do kibucu) Bet Nekofa i arabskiego miasteczka Abu Ghusz w górach Judzkich, oko³o 10 km na zachód od Jerozolimy.
REKLAMA
W pó³nocnowschodniej czê¶ci kaplicy znaleziono baptysterium w kszta³cie symbolizuj±cej krzy¿ czterolistnej koniczyny. W rumowisku znajdowa³y siê drobinki czerwonego tynku, wskazuj±ce, ¿e ¶ciany ko¶cio³a by³y pokryte freskami.
Jak powiedzia³a Nagar, kieruj±ca wykopaliskami, ko¶ció³ wzniesiono w czasach bizantyjskich razem z przydro¿nym zajazdem z pokojami mieszkalnymi i magazynem przy staro¿ytnej drodze ³±cz±cej Jerozolimê z nadmorsk± równin±. W pomieszczeniach znaleziono lampki oliwne, monety, naczynia szklane, marmurowe fragmenty i muszle per³owe. Miejsce to mia³o tak¿e swoje w³asne ¼róde³ko.
U¿ytkowania miejsca zaprzestano pod koniec czasów bizantyñskich, chocia¿ staro¿ytnej rzymskiej, lub nawet wcze¶niejszej drogi, przy której siê znajdowa³o, u¿ywano do czasów wspó³czesnych.
Nagar zaznaczy³a, ¿e w przesz³o¶ci znaleziono inne osady i zajazdy przydro¿ne, m.in. w samym Abu Ghusz i w Emaus, gdzie po zmartwychwstaniu Chrystusa jego uczniowie rozpoznali swego mistrza w³a¶nie w gospodzie.
IAA poda³o, ¿e po konsultacjach z firm± buduj±c± drogê, która równie¿ finansuje wykopaliska archeologiczne na terenie prowadzonych prac, pozosta³o¶ci ko¶cio³a zostan± zachowane i ca³e stanowisko archeologiczne zostanie ponownie zasypane ze wzglêdów konserwacyjnych.
...
Prosze bardzo.
W³ochy: niezwyk³e znalezisko mo¿e pozwoliæ odczytaæ na nowo "Eneidê"
Fragment gigantycznego pos±gu Minerwy znale¼li archeolodzy w krainie Salento na po³udniu W³och. Zdaniem ekspertów wszystko wskazuje na to, ¿e to tam, w miejscowo¶ci Castro w Apulii, sta³a wielka ¶wi±tynia Minerwy, o której pisa³ Wergiliusz w "Eneidzie".
Korpus wielkiej figury, pochodz±cej prawdopodobnie z IV lub III wieku przed nasz± er±, znaleziono zaledwie 3 metry pod ziemi± w samym centrum miasteczka podczas prac archeologicznych, prowadzonych przez badaczy z uniwersytetu w Apulii.
REKLAMA
Odkrycie to da³o podstawê do tezy o tym, ¿e figura kobiety w krótkiej, udrapowanej szacie, pozbawiona g³owy i koñczyn wskazuje lokalizacjê ¶wi±tyni Minerwy, opisanej w s³ynnym poemacie o bohaterze wojny trojañskiej, Eneaszu.
Wed³ug Wergiliusza Eneasz, znany z mitologii greckiej i rzymskiej, po upadku Troi i tu³aczce dotar³ na l±d ko³o "twierdzy ze ¶wi±tyni± Minerwy", bogini sztuk i rzemios³a. To by za¶ znaczy³o, ¿e znajdowa³a siê ona byæ mo¿e w prastarym miasteczku Castro ko³o Lecce, dawnej rzymskiej kolonii, które nosi³o zreszt± nazwê Castrum Minervae.
Pewne w±tpliwo¶ci, zauwa¿a siê, budzi krótkie odzienie, które zdaniem czê¶ci znawców mo¿e wskazywaæ, ¿e jest to Artemida, znana z greckiej mitologii bogini ³owów, zwierz±t i lasów.
Okaleczony pos±g jest w bardzo dobrym stanie, zachowa³y siê na nim nawet ¶lady czerwieni purpurowej. Zlokalizowano go obok bloków kamiennych, przypominaj±cych podstawê du¿ej struktury.
Naukowcy znale¼li te¿ dwa fragmenty rêki i maj± wrêcz pewno¶æ, ¿e odkryj± dalsze brakuj±ce fragmenty pos±gu. Ca³a rze¼ba mia³a, jak siê przypuszcza, oko³o 4 metrów wysoko¶ci.
Media podkre¶laj±, ¿e to nadzwyczajne odkrycie mo¿e definitywnie rozstrzygn±æ spór, gdzie znajdowa³a siê uwieczniona przez Wergiliusza ¶wi±tynia. Takie same "zas³ugi" przypisuje sobie pobliska miejscowo¶æ Porto Badisco, która twierdzi, ¿e to tam czczono Minerwê.
...
Znów ciekawe odkrycie.
W.Brytania: jedne z najstarszych fragmentów Koranu odkryto w Birmingham
W.Brytania: jedne z najstarszych fragmentów Koranu odkryto w Birmingham - Shutterstock
Manuskrypt, który okaza³ siê jednym z najstarszych fragmentów Koranu na ¶wiecie, odkryto na uniwersytecie w Birmingham - poda³ portal BBC News. Wed³ug naukowców rêkopis móg³ powstaæ zaledwie nieca³e dwie dekady po ¶mierci proroka Mahometa w 632 r. n.e.
Odnalezione fragmenty Koranu przele¿a³y nierozpoznane w uniwersyteckiej bibliotece prawie 100 lat. Znajdowa³y siê w¶ród innych ksi±¿ek i dokumentów pochodz±cych z Bliskiego Wschodu. S± one czê¶ci± kolekcji Mingana, która zawiera ponad 3 tys. dokumentów zebranych w tej czê¶ci ¶wiata w latach 20. XX wieku przez Alfonsa Mingana, asyryjskiego teologa, historyka i orientalistê urodzonego niedaleko Mosulu w dzisiejszym Iraku.
REKLAMA
Wyniki przeprowadzonego datowania izotopowego okaza³y siê zaskakuj±ce.
Badanie wykaza³o z prawdopodobieñstwem ponad 95 proc. ¿e fragmenty, napisane na owczej lub koziej skórze, pochodz± z VI-VII wieku. - Mog³yby nas przenie¶æ w czasy zaledwie kilka lat po powstaniu islamu - powiedzia³ badacz chrze¶cijañstwa i islamu na uniwersytecie w Birmingham, prof. David Thomas.
Wed³ug tradycji muzu³mañskiej w latach 610-632 prorok Mahomet otrzyma³ swoje objawienia, na podstawie których powsta³ Koran. Jak mówi prof. Thomas, wiek odnalezionych rêkopisów wskazuje, ¿e ca³kiem prawdopodobne jest, i¿ osoba, która je spisa³a, ¿y³a w czasach Mahometa, mog³a s³yszeæ jego nauki, czy nawet znaæ go osobi¶cie.
Datowanie promieniotwórcze nie pozwala na okre¶lenie dok³adnej daty, a jedynie mo¿liwego przedzia³u czasowego. Znane s± inne rêkopisy z podobnego okresu, co sprawia, ¿e niemo¿liwe jest jednoznaczne okre¶lenie, który jest najstarszy. Niemniej, najpó¼niejsza mo¿liwa data powstania manuskryptów odkrytych w Birmingham to 645 rok n.e., co plasuje je w¶ród najstarszych fragmentów ¶wiêtej ksiêgi islamu. Znalezisko ma co najmniej 1370 lat.
Zdaniem prof. Thomasa odnalezione fragmenty powsta³y niespe³na dwie dekady po ¶mierci Mahometa. Zosta³y napisane w formie, w jakiej Koran wygl±da dzisiaj, potwierdzaj±c opinie, ¿e tekst ¶wiêtej ksiêgi w bardzo ma³ym stopniu lub nawet w ogóle nie uleg³ zmianie - mówi naukowiec. Przypomina, ¿e pocz±tkowo fragmenty Koranu by³y spisywane na pergaminie, kamieniu, li¶ciach palmowych czy wielb³±dzich ³opatkach. Ostateczna wersja, zebrana w formie ksiêgi, zosta³a ukoñczona oko³o 650 roku.
Manuskrypt z Birmingham jest "ekscytuj±cym odkryciem", które zachwyci muzu³manów - mówi ekspert zajmuj±cy siê manuskryptami dr Muhammad Isa Waley z British Library. Wyja¶nia, ¿e odnalezione fragmenty napisane s± piêkn± i zaskakuj±co czyteln± wersj± pisma z Hid¿azu, wczesnej formy pisemnej jêzyka arabskiego. Prawie na pewno pochodz± z okresu pierwszych trzech kalifów, którzy byli przywódcami spo³eczno¶ci muzu³mañskiej w latach 632-656.
Szefowa dzia³u zbiorów specjalnych na uniwersytecie w Birmingham Susan Worrall powiedzia³a, ¿e naukowcy "w naj¶mielszych snach" nie oczekiwali, ¿e znalezisko bêdzie tak stare. Wiadomo¶æ o znalezieniu jednego z najstarszych na ¶wiecie fragmentów Koranu jest niezwykle ekscytuj±ca - doda³a.
Spo³eczno¶æ muzu³mañska w Birmingham wyrazi³a rado¶æ z powodu odkrycia. "Kiedy zobaczy³em te strony, by³em bardzo poruszony. Z emocji mia³em ³zy w oczach. Jestem pewny, ¿e ludzie z ca³ej Wielkiej Brytanii przyjad± do Birmingham, by obejrzeæ te strony" - powiedzia³ zwierzchnik g³ównego meczetu w Birmingham Muhammad Afzal.
W³adze uniwersytetu zapowiedzia³y, ¿e odnalezione fragmenty zostan± zaprezentowane publiczne. Prof. Thomas uwa¿a, ¿e znalezisko uzmys³owi mieszkañcom Birmingham, ¿e posiadaj± "skarb, który nie ma sobie równych"
...
Wspaniale odkrycie!
Chiny: badacze znale¼li prawie 100 cia³ w zabytkowym domu
Chiny: badacze znale¼li prawie 100 cia³ w zabytkowym domu - livescience.com
Szcz±tki 97 cia³ znaleziono w 5000-letnim zabytkowym domu w pó³nocno-wschodnich Chinach. Eksperci mówi±, ¿e u³o¿enie zw³ok mo¿e wskazywaæ na to, ¿e kiedy¶ w tym miejscu dosz³o do katastrofy.
Cia³a dzieci, m³odzie¿y i doros³ych u³o¿ono na zaledwie 20 metrach kwadratowych. Eksperci twierdz±, ¿e scena mog³a byæ wynikiem "prehistorycznej katastrofy", byæ mo¿e epidemii. Zw³oki pozosta³y nietkniête przez 5000 lat.
Wioska powsta³a jeszcze przed wynalezieniem pisma, kiedy ludzie ¿yli w ma³ych osiedlach, zajmowali siê rolnictwem i polowaniami. Wskazuj± na to zachowane naczynia i strza³y. Jak mówi± archeolodzy, to najwiêksza i najlepiej zachowana prehistoryczna wioska w pó³nocno-wschodnich Chinach.
...
Znakomite odkrycia.
USA: odnaleziono szcz±tki najstarszych kolonistów
USA: odnaleziono szcz±tki najstarszych kolonistów - AFP
Archeolodzy natrafili w Jamestown, najstarszej osadzie angielskich przybyszów do Ameryki, na szcz±tki czterech mê¿czyzn, którzy najprawdopodbniej byli pierwszymi przywódcami kolonistów. Jest to pierwsze tego rodzaju znalezisko w USA - poinformowano na konferencji prasowej.
Na szcz±tki natrafiono pod posadzk± chóru pierwszego anglikañskiego ko¶cio³a w Jamestown, który u¿ytkowany by³ w latach 1608-1616. Jamestown znajduje siê w odleg³o¶ci ok. 200 km na po³udnie od sto³ecznego Waszyngtonu.
REKLAMA
W³a¶nie tutaj, niedaleko uj¶cia rzeki, która pó¼niej nazwano James River, 14 maja 1607 r. wyl±dowa³a pierwsza grupa ok. 100 osadników, którzy za³o¿yli najstarsz± koloniê angielsk± na kontynencie amerykañskim.
Archeolodzy ustalili za pomoc± najnowocze¶niejszych metod badania kodu DNA, ¿e natrafiono na szcz±tki Roberta Hunta, pierwszego duchownego anglikañskiego w osadzie, który da³ siê poznaæ jako rozjemca w sporach miêdzy przywódcami kolonistów; kpt. Gabriela Archera, zaciêtego wroga pierwszego przywódcy kolonistów Johna Smitha, sir Ferdinando Wainmana, prawdopodobnie pierwszego szlachcica pochowanego w Ameryce i kpt. Williama Westa, który zgin±³ w potyczce z Indianami z plemienia Powhatan. Wszystkich pochowano w latach 1608 - 1610.
Naukowcy wskazuj±, na miejsce pochówków, w pobli¿u chóru ko¶cio³a, co wskazuje na wysok± pozycjê spo³eczn± zmar³ych.
- To bardzo wa¿ne odkrycie. Ci czterej mê¿czy¼ni to pierwsi przywódcy (osadników) w Ameryce - powiedzia³ historyk James Horn, prezes Jamestown Rediscovery Foundation. Horn porówna³ znalezisko do niedawnego odnalezienia grobu króla Ryszarda III w Anglii.
Poza szcz±tkami ludzkimi, natrafiono na liczne przedmioty, w tym na tajemniczy, zamkniêty szczelnie, pojemnik zawieraj±cy najprawdopodobniej relikwie.
W ko¶ciele w Jamestown odby³ siê s³ynny ¶lub indiañskiej ksiê¿niczki Pocahontas z Anglikiem Johnem Rolfe, który przypieczêtowa³ pokój miêdzy kolonistami i Indianami Powhatan. Pocahontas zmar³a ju¿ 2 lata pó¼niej w Anglii w wieku - jak oceniaj± historycy - zaledwie 21 lat. Wytwórnia filmowa Disneya po¶wiêci³a jej film animowany.
Pozosta³o¶ci ko¶cio³a w Jamestown oraz sama osada badane s± przez archeologów od 1994 r. 2 lata temu natrafili oni na ¶lady kanibalizmu w¶ród osadników, co ¶wiadczy o warunkach ich ¿ycia i niezwykle ciê¿kich wyzwaniach, jakim nie zawsze potrafili sprostaæ.
...
Ciekawe...
Wyj±tkowe znalezisko w Jerozolimie. Ma dwa tys. lat i rodzi mnóstwo pytañ
ISRAEL-ARCHAEOLOGY-MIKVEH - AFP
W komnacie, która przed dwoma tysi±cami lat s³u¿y³a jako rytualna ³a¼nia, odnaleziono ¶cianê pe³n± zagadkowych rysunków i napisów - donosi amerykañski portal ''The Blaze''.
Serwis podaje, ¿e hebrajskie i aramejskie napisy pochodz± z okresu nazywanego w ¿ydowskiej historii okresem ''Drugiej ¦wi±tyni'' (520-20 r. p.n.e.). Odkrycia, które zosta³o wczoraj potwierdzone przez Izraelski Urz±d Staro¿ytno¶ci, dokonano dwa miesi±ce temu w trakcie inspekcji archeologicznej. Mia³a ona poprzedziæ budowê przedszkola tu¿ nad staro¿ytn± komnat±.
Takie odkrycia rzucaj± ¶wiat³o na ¿ycie naszych przodków i historiê miasta
Moshe (Kinley) Tur-Paz
Jak zaznacza portal, podobne inspekcje s± norm± w Jerozolimie, której historia siêga 3 tys. lat p.n.e. Cytowani naukowcy uwa¿aj±, ¿e w sekretnej komnacie rytualne k±piele odbywa³y siê w I wieku.
''¦ciany mykwy (rytualna ³a¼nia - dop. red.) zosta³y ozdobione licznymi rysunkami i napisami, stworzonymi przy u¿yciu b³ota i sadzy, a czê¶ciowo wyryte. Znaki pochodz± z jêzyków aramejskiego i hebrajskiego pisanego kursyw± - taka by³a tradycja w okresie Drugiej ¦wi±tyni. W¶ród symboli jest ³ód¼, palmy, ró¿ne gatunki ro¶lin, a nawet menora. Nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e to wyj±tkowe znalezisko'' - g³osi opublikowany wczoraj na stronie fragment o¶wiadczenia dyrektorów wykopaliska - Royee Greenwalda i Alexandra Wiegmanna.
''Taka ilo¶æ symboli i napisów pochodz±cych z tamtego okresu to intryguj±ce i unikatowe odkrycie, tym bardziej ¿e utrzymane s± w bardzo dobrym stanie. Mog³y mieæ znaczenie g³êboko religijne, niewykluczone jednak, ¿e maj± charakter ¶wiecki'' - cytuje portal dyrektorów wykopaliska.
Piêtrz± siê znaki zapytania
Zdaniem ''The Blaze'' Izraelski Urz±d Staro¿ytno¶ci pragnie rozwik³aæ kilka zagadek zwi±zanych ze znaleziskiem. Nie wiadomo na przyk³ad, jaki jest zwi±zek miêdzy napisami i symbolami oraz dlaczego znalaz³y siê akurat w rytualnej ³a¼ni.
Równie intryguj±ca jest kwestia autorstwa - czy zosta³y stworzone przez jednego cz³owieka, czy przez grupê. Jaki maj± cel - stanowi± rodzaj ''graffiti'', maj± znaczenie duchowe, czy mo¿e s± rodzajem wo³ania o pomoc po jakim¶ traumatycznym wydarzeniu (tajemna komnata uleg³a zniszczeniu ok. 70 r. n.e.)? - zastanawia siê serwis.
Choæ znaczenie napisów pozostaje niejasne, jak podaje ''The Blaze", nie ma w±tpliwo¶ci, ¿e pochodz± z okresu Drugiej ¦wi±tyni - wskazuje na to ich tematyka. Najbardziej zagadkowy jest fragment przedstawiaj±cy menorê - ówczesna tradycja zabrania³a bowiem malowania ¶wiêtych przedmiotów.
Historyczne i archeologiczne znaczenie odkryæ takich jak te jest bardzo du¿e - rzucaj± ¶wiat³o na ¿ycie naszych przodków i historiê Jerozolimy - powiedzia³ cytowany przez stronê Moshe (Kinley) Tur-Paz, kieruj±cy wydzia³em edukacji gminy Jerozolima.
...
Piekne
Grobowiec królowej Nefertiti odnaleziony?
Popiersie królowej Nefretiti - John Macdougall / AFP
Wed³ug relacji "Daily Mail", dr Nicholas Reeves z Uniwersytetu w Arizonie, odkry³ sekretne drzwi do pogrzebowej komnaty królowej Nefertiti w grobie Tutanchamona, czyli jej przybranego syna. Gdyby okaza³o siê to prawd±, by³oby to prze³omowe odkrycie.
"Daily Mail" wskazuje, ¿e naukowiec z USA analizowa³ wysokiej rozdzielczo¶ci skany ¶cian grobu Tutanchamona. Za pó³nocnymi drzwiami do grobowca mia³ zostaæ odnaleziony "niezak³ócony" pochówek pierwotnego "gospodarza" grobowca.
REKLAMA
Grobowiec Tutanchamona zosta³ odkryty 4 listopada 1922 roku. Teraz, 93 lata po tym wydarzeniu, ci±gle pasjonuje naukowców. Co wiêcej, mo¿e byæ miejscem kolejnego historycznego odkrycia. Dr Nicholas Reeves twierdzi, ¿e odnalaz³ w nim tajne drzwi, które maj± prowadziæ do grobu macochy Tutanchamona – królowej Nefertiti.
Szansa na wyja¶nienie w±tpliwo¶ci naukowców
Ma³y rozmiar grobowej komnaty Tutanchamona od lat budzi³ dyskusje naukowców. Teoria dr. Reeves'a sugeruje, ¿e nie móg³ byæ wiêkszy ze wzglêdu na to, i¿ zosta³ "doklejony" do ju¿ istniej±cego grobowca. "Daily Mail" zaznacza, ¿e jego komnata jest rozmiarów jedynie przedsionka, a nie królewskiego grobowca.
Na zewn±trz tego, co jest uwa¿ane za grobowiec Nefertiti, maj± znajdowaæ siê malowid³a przedstawiaj±ce sceny religijne, które mog³y zostaæ stworzone, aby zapewniæ bezpieczeñstwo komnacie. – Tylko jedna kobieta z królewskiej XVIII Dynastii otrzymywa³a takie honory, to Nefertiti – t³umaczy dr Reeves.
Je¶li najnowsze odkrycie okaza³oby siê prawdziwe, wyja¶nione zosta³yby wieloletnie w±tpliwo¶ci dotycz±ce grobowca Tutanchamona.
"Piêkno¶æ Atona"
¯ona faraona Echnatona – Nefertiti by³a okre¶lana jako "piêkno¶æ Atona". Jej pochodzenie do dzi¶ nie jest oczywiste. Niektórzy badacze uwa¿aj± j± za mitannijsk± ksiê¿niczkê Taduhepê, która mia³a przybyæ do Egiptu do ojca Echnatona, Amenhotepa III. Inni badacze s±dz±, ¿e by³a siostr± Echnatona. Najprawdopodobniej Nefertiti by³a córk± Eje (Aje), urzêdnika dworskiego, pó¼niejszego króla, i byæ mo¿e jego ma³¿onki Teje.
Nefertiti mia³a ogromny wp³yw na Echnatona. Razem z w³adc± by³a zwolenniczk± reform religijnych. We wszystkich scenach przedstawiaj±cych dwór w Achetaton (Tell el-Amarna) Nefertiti wystêpuje zawsze wraz z córkami przy boku króla. Nefertiti by³a matk± córek Echnatona: Meritaton – ma³¿onki Semenkharego, Maketaton, Anchesenpaaton – ¿ony Tutanchamona oraz trzech córek znanych jedynie z imienia, które przypuszczalnie nie zosta³y zrodzone ze zwi±zku z Echnatonem.
...
Zobaczymy.
Turcja: archeolodzy odkryli ¶lady cywilizacji sprzed trzech tysiêcy lat
Turcja: archeolodzy odkryli ¶lady cywilizacji sprzed trzech tysiêcy lat - istock
Archeologowie odkryli w Turcji groby, które najprawdopodobniej nale¿a³y do mieszkañców staro¿ytnego pañstwa Urartu. Odkrycia sprzed blisko trzech tysiêcy lat dokonano w pobli¿u miasta Wan. O sprawie pisze brytyjski dziennik "Daily Mail".
Naukowcy odnale¼li w ziemi du¿e, ceramiczne naczynia, które, jak przypuszczaj±, s³u¿y³y do chowania cia³ zmar³ych. Odkrycie to by³o mo¿liwe dziêki mozolnej pracy archeologów w trudnych warunkach. Pos³uguj± siê oni bowiem jedynie ma³ymi narzêdziami, m.in. kielniami.
REKLAMA
Celem pracuj±cych w Wan naukowców jest ods³oniêcie pozosta³o¶ci staro¿ytnej cywilizacji oraz zabezpieczenie tych znalezisk sprzed tysiêcy lat. Co roku do tego miejsca przyje¿d¿a i pracuje kilkudziesiêciu archeologów.
Urartu by³o staro¿ytnym pañstwem zlokalizowanym na terenie Wy¿yny Armeñskiej. By³o ono jednym z najsilniejszych pañstw na obszarze Bliskiego Wschodu. Jego upadek nast±pi³ w VI wieku przed nasz± er±.
...
Slynne Urartu...
"Popular Archaeology"
Niezwyk³e odkrycie. Archeolodzy: to szcz±tki Sodomy
Archeolodzy donosz±, ¿e odkryli szcz±tki Sodomy
Archeolodzy donosz±, ¿e odkryli szcz±tki Sodomy - Thinkstock
Na ³amach "Popular Archaeology" ukaza³ siê artyku³, w którym grupa archeologów, prowadzona przez Stevena Collinsa, opisuje odkryte struktury staro¿ytnego pañstwa-miasta z epoki br±zu. Naukowcy przyznaj±, ¿e Górne el-Hammam mo¿e byæ biblijn± Sodom±.
Wykopaliska na tzw. Górnego el-Hammam, Collins prowadzi³ od 2005 roku. - Bardzo niewiele by³o wiadomo na temat po³udniowej Doliny Jordanu w czasie epoki br±zu przed naszymi pracami - mówi³ Collins. - To, co mamy w naszych rêkach to g³ówne miasto-pañstwo, które by³o praktycznie nieznane uczonym przed rozpoczêciem naszego projektu - doda³.
Wed³ug Collinsa, kiedy porównamy Górne el-Hammam z innymi staro¿ytnymi miastami w okolicy, wydaje siê, ¿e odnalezione miasto to najlepszy kandydat na Sodomê - s³awne miasto, które wed³ug Biblii zosta³o zniszczone przez Boga ze wzglêdu na panuj±ce tam nieprawo¶ci.
- Górne el-Hammam wydaje siê pasowaæ. Bazuj±c na podstawie tekstów, Sodoma by³a najwiêkszym z miast Jordanu. Je¶li kto¶ chcia³by je znale¼æ, to powinien szukaæ najwiêkszego miasta, które istnia³o w czasach Abrahama i Lota. Wybór Górnego el-Hammam by³ praktycznie oczywisty. Miasto by³o przynajmniej piêæ razy wiêksze ni¿ wszystkie inne w okolicy - przyzna³ naukowiec.
Collins uwa¿a, ¿e historia tych ruin to znacznie wiêcej ni¿ tylko mo¿liwe odkrycie biblijnego miasta. To przede wszystkim opowie¶æ o staro¿ytnych ludziach, którzy zbudowali olbrzymie miasto epoki br±zu i które rozkwit³o i rozwija³o siê w strategicznym miejscu, z dostêpem do wody, przy kluczowych drogach handlowych, staj±c siê dominuj±cym pañstwem-miastem miêdzy 3500 r. p.n.e. a 1540 r. p.n.e.
Na podstawie wykopanych dowodów mia³o jednak doj¶æ do niewyt³umaczalnej zapa¶ci pod koniec ¶rodkowej epoki br±zu, a staro¿ytne miasto by³o opuszczone w przeci±gu 700 lat. Stosunkowo ma³y lub brak materia³ów z pó¼nej epoki br±zu jest ¶wiadectwem tego. - Dziwny rozwój tego wielkiego miasta-pañstwa zosta³ prawdopodobnie zatrzymany przez zmiany klimatyczne oko³o 2350 r. p.n.e. - uwa¿a Collins. Naukowiec liczy, ¿e dalsze badania i wykopaliska mog± daæ wiêcej ¶wiat³a na tê tajemnicê.
>>>
Znakomite odkrycie!
Na Peloponezie odkryto grobowiec wojownika z epoki mykeñskiej
Na Peloponezie odkryto grobowiec wojownika z epoki mykeñskiej - istock
Amerykañscy archeolodzy odkryli latem na Peloponezie nietkniêty grób wojownika pochowanego ponad 3 500 lat temu wraz ze skarbami z epoki mykeñskiej - poinformowa³o greckie ministerstwo kultury.
Wysoki rang± wojownik w wieku 30-35 lat zosta³ pochowany w drewnianej trumnie na terenie s³ynnego Pa³acu Nestora w Pylos, nazwanego tak od jednego z w³adców z czasów wojny trojañskiej.
REKLAMA
Wojownika pochowano w z³otej bi¿uterii, w ³añcuchu ozdobionym per³ami, z mieczem z br±zu z rêkoje¶ci± wysadzan± ko¶ci± s³oniow± i z³otem. W grobie znaleziono tak¿e srebrne wazy i grzebienie z ko¶ci s³oniowej, a tak¿e z³ote pier¶cienie i fragmenty pó³szlachetnych kamieni.
Ta prehistoryczna fortuna, ozdobiona zgodnie z minojsk± mod± postaciami bóstw, motywami ro¶linnymi i zwierzêcymi, takimi jak lwy, byki i or³y, "jest najwiêkszym od 65 lat odkryciem archeologicznym" w Grecji kontynentalnej - podaje ministerstwo.
Archeolodzy zidentyfikowali w grobie ponad 1000 przedmiotów. - Ich jako¶æ ¶wiadczy o wp³ywie pochodz±cej z Krety epoki minojskiej na cywilizacjê mykeñsk±, która rozwinê³a siê w II tysi±cleciu przed nasz± er± na Peloponezie i we wschodniej czê¶ci Morza ¦ródziemnego - czytamy w komunikacie.
- Umieszczenie tak wielu elementów bi¿uterii w grobie mê¿czyzny stoi w sprzeczno¶ci z rozpowszechnionym przekonaniem, ¿e tylko kobiety chowano wraz z bi¿uteri± - poda³o greckie ministerstwo kultury, powo³uj±c siê na wypowied¼ archeologów Jacka L. Davisa i Sharon R. Stocker z uniwersytetu w Cincinnati.
Grób, o d³ugo¶ci 2,4 m i szeroko¶ci 1,5 m, znaleziono podczas prac wykopaliskowych, które rozpoczê³y siê w maju w pobli¿u Pylos, na miejscu Pa³acu Nestora zbudowanego miêdzy 1300 a 1200 rokiem p.n.e. i którego ruiny odkryto w 1939 roku. Odkrywca nazwa³ pozosta³o¶ci du¿ego mykeñskiego pa³acu od Nestora, który w³ada³ Pylos w poematach Homera.
...
Tak czasy opisane przez Homera.
Odkrycie staro¿ytnej fortecy Akra
Po³o¿enie staro¿ytnej fortecy Akra, z okresu greckiego panowania nad Jerozolim±, pozostawa³o nieznane przez wiele dziesiêcioleci. Dziêki wieloletnim pracom archeologicznym zagadka zosta³a wreszcie rozwi±zana. Ukoronowaniem prac, które trwa³y dziesiêæ lat, by³o odnalezienie ruin ufortyfikowanego obozu.
Pozosta³o¶ci fortecy znajdowa³y siê pod jednym z parkingów w Jerozolimie. Archeolodzy znale¼li w tym miejscu m.in. o³owiane pociski miotane z proc.
...
Czyli czasy po Aleksandrze Wielkim. Okres HELLENISTYCZNY! Nie mylic z pojeciem Hellenski ktory oznacza okres PRZED ALEKSANDREM i dotyczy tylko Grecji. Hellenistycznosc rozciaga sie od Italii po Indie!!!
Rzym: wymiana rury gazowej zakoñczy³a siê odkryciem komnaty z freskami
W Rzymie odkryto komnatê sprzed oko³o dwóch tysiêcy lat - Shutterstock
W Rzymie wymiana rury gazowej pod nawierzchni± ulicy zakoñczy³a siê odnalezieniem udekorowanej freskami komnaty sprzed oko³o dwóch tysiêcy lat. Wyj±tkowo¶æ tego odkrycia polega te¿ na tym, ¿e przywo³uje podobn± scenê z filmu "Rzym" Federico Felliniego.
Cennego archeologicznego odkrycia dokonano na g³êboko¶ci 4 metrów przy ulicy La Marmora w dzielnicy Esquilino w rejonie, w którym wed³ug archeologów w czasach Cesarstwa Rzymskiego znajdowa³a siê bogata rezydencja.
REKLAMA
- W tej okolicy ju¿ wcze¶niej znaleziono wiele wa¿nych pozosta³o¶ci z czasów antycznych, w¶ród nich piêkne pos±gi - przypomnia³a archeolog Mirella Serolorenzi z miejskiego urzêdu nadzoru nad zabytkami archeologicznymi.
Zupe³nie przypadkowe odkrycie mo¿e sprawiæ, ¿e ponownie rozpoczn± siê tam wykopaliska. Archeolodzy powiedzieli prasie, ¿e maj± pewno¶æ, i¿ ziemia w okolicy, gdzie znajdowa³y siê Horti Lamiani - czyli bogato udekorowane rze¼bami ogrody konsula Lamii - mo¿e kryæ jeszcze wiele niespodzianek.
W³oskie media, informuj±c o znalezisku, zauwa¿y³y, ¿e wydarzenie to przypomina s³ynn± scenê z filmu Felliniego "Rzym" z 1972 roku, w której podczas wiercenia tunelu odkryto doskonale zachowan± komnatê z freskami i rze¼bami.
...
Znow znakomicie!
Znaleziono skarb etruskiej ksiê¿niczki
Znaleziono skarb etruskiej ksiê¿niczki - Shutterstock
Skarb etruskiej ksiê¿niczki znaleziono w grobowcu w parku archeologicznym na terenie staro¿ytnego miasta Vulci ko³o Rzymu. Nietkniêty skarb niemal w ostatniej chwili zdo³ano uratowaæ przed z³odziejami, prowadz±cymi tam nielegalne poszukiwania.
Archeolodzy poinformowali, ¿e w miejscu pod nazw± "Grobowiec z³otego skarabeusza", gdzie zakoñczyli w³a¶nie prace, znajdowa³y siê takie precjoza, jak naszyjnik z bursztynu, dwa egipskie amulety ze skarabeuszem - w tym jeden w³a¶nie ze z³ota - ozdobne zapinki oraz wyj±tkowo rzadkie naczynia sto³owe.
Bogactwo znaleziska ¶wiadczy zdaniem naukowców o tym, ¿e jest to grób ksiê¿niczki z czasów rodz±cej siê arystokracji Etrusków. W grobowcu by³o te¿ kilka ko¶ci owiniêtych w cenne p³ótno.
Odkrycie to uznano za tak wa¿ne, ¿e – jak og³osi³ zarz±d znanego terenu wykopalisk na obszarze etruskiej metropolii - na pocz±tku kwietnia przybêdzie tam miêdzynarodowa grupa archeologów, by kontynuowaæ prace w nadziei na dalsze znaleziska.
Etruskowie zamieszkiwali w staro¿ytno¶ci g³ównie pó³nocn± czê¶æ Pó³wyspu Apeniñskiego, co najmniej od VII w. p.n.e. a¿ do I w. n.e. Nastêpnie zostali podporz±dkowani i wch³oniêci przez rozwijaj±c± siê kulturê ³aciñsk±, z któr± graniczyli od po³udnia.
...
Cenne,