Stefan Norblin
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Rapid Finansiell Hjälp genom On- insamling SMSlan
- Nauka angielskiego w USA.
- BezpĹatne kursy zawodowe - weekendowe
- My i powstania !
- Franciszek w Ziemi ĹwiÄtej !
- NabĂłr do grupy terapeutycznej dla kobiet I
- ĹťYCZENIA ĹWIÄTECZNE i NOWOROCZNE
- Abp Jakub: Udowodnijmy naszÄ wiarÄ uczynkami wiary !
- Sorter
- Rola Polski na Wschodzie.
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- reszka.htw.pl
Ashley...
"Sztukobranie" z twórczością Norblina
Wspomnienia o Stefanie Norblinie, artyście tworzącym w Polsce, Indiach i USA, oraz projekcje filmowe, warsztaty plastyczne, pokazy tańca indyjskiego znajdą się w programie "Sztukobrania", które odbędzie się w sobotę w Stalowej Woli (Podkarpackie).
"Sztukobranie" będzie towarzyszyć wystawie "Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny", która zostanie otwarta w piątek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Będzie ją można zwiedzać do 9 października. Później ekspozycja pojedzie do Indii.- Dla gości muzeum przygotowujemy towarzyszący wystawie cykl imprez, które nawiążą do wielowątkowej twórczości Stefana Norblina. Będą m.in. spotkania z gośćmi mającymi bliski kontakt z artystą lub jego twórczością, będzie miasteczko indyjskie – poinformowała Lucyna Mizera, dyrektor stalowowolskiego muzeum.
Program "Sztukobrania" zainauguruje panel wspomnień o Stefanie Norblinie i jego twórczości. Artystę wspominać będzie m.in. jego syn Andrew Norblin, który będzie obecny także na wernisażu wystawy; badacz twórczości Stefana Norblina prof. Claus-Ullrich Simon, konserwator dzieł Norblina w Indiach Józef Steciński oraz Anna Szlązak, kurator wystawy w Stalowej Woli.
Na program "Sztukobrania" złożą się także projekcje filmowe: „Szpiega w masce”, w którym obok Hanki Ordonówny, grającej główną rolę kobiecą i śpiewającą swoje wielkie przeboje, będzie można zobaczyć żonę Stefana Norblina - Lenę Żelichowską, która wciela się w rolę agentki kontrwywiadu polskiego. Publiczność będzie mogła zobaczyć także film "Om Shanti Om", zaliczany do czołówki najlepszych produkcji Bollywood ostatnich lat.
Z kolei podczas warsztatów plastycznych będzie można samodzielnie wykonać oryginalne drobiazgi w stylu indyjskim: malowane apaszki, koronkowo-gliniane podstawki na kadzidełka, świeczniki. Ponadto w miasteczku indyjskim będzie można kupić indyjskie potrawy, herbatę, kadzidełka, biżuterię, przyprawy, stroje.
Dodatkową atrakcją będą pokazy tańca indyjskiego, malowania henną panny młodej, pozowanie do zdjęć w turbanie i sari, pokaz kalaripayatu czyli indyjskiej sztuki walki oraz konkursy, indyjskie gry i zabawy dla dzieci.
Zapkanowano też koncerty. Wystąpi Indialucia, łącząca w swoim repertuarze dwa style: muzykę indyjską i flamenco, a także The Beatles Revival z Czech, który interpretuje utwory Beatlesów.
Na ekspozycji "Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny" będzie można zobaczyć m.in. cztery wielkoformatowe płótna tego artysty, które na co dzień zdobią ściany pałacowych apartamentów maharadży Jodhpuru w Indiach, Gaja Singha II i jego żony, projekty wnętrz pałacu w Jodhpurze, a także prace, które powstały w Polsce, m.in. portrety polityków i elity towarzyskiej, plakaty, projekty i fotografie strojów teatralnych. Atrakcją będzie kilkanaście obrazów Norblina wypożyczonych z Kalifornii, które zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy.
Norblin swój styl oparł na wątkach art deco, a Stalowa Wola jest uważana za dziecko tamtej epoki. Miasto powstało w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, w latach 20. i 30. XX wieku, gdy w Europie królowały style modernistyczne. Architektura Stalowej Woli jest przykładem ówczesnych nowoczesnych trendów.
"Sztukobranie" to weekendowe cykliczne imprezy, nawiązujące tematyką do aktualnych wystaw w muzeum. W ramach "Sztukobrania" odbywają się prezentacje filmowe, wykłady, wystawy, warsztaty plastyczne, koncerty.
>>>>>
I kolejny niezwykly artysta ! Gdzie on nie byl i gdzie on nie tworzyl !
Tutaj apropo rocznicy :
No ale najwieksza rewelacja ktora trudno opisac to jego dzialalnosc w Indiach !!! Pojechal tam i pracowal dla Maharadzy ... Ale to jeszcze nic ! W palcu namalowal eposy staroindyjskie we freskach !!!
Nikt o tym nie wiedzial bo stosunkowo niedawno odkryli ! Jak to zobaczyli to szczeka opadla !!! Herosi z Ramajany i Mahbharaty w stylu Art Deco ! A jednak indyjskim ! Poogaladal poogladal sztuke staroindyjska... Przelozyl na wspolczesnosc czyli wtedy art deco ! I juz ! Powstalo tytaniczne dzielo bez precedensu ! Najwieksze zalozenie w stylu art deco !
Zabytek klasy zero ! Oczywiscie dla hindusow nie trzeba mowic jakie to ma znaczenie ich cywilizacja ! I zrobil to uciekinier z Polski o tak sobie !
Tak w Polsce kryje sie zrozumienie wszystkich kultur ! Kto jest Polakiem ten natychmiast rozumie wszelkie kultury ! I tak to Bóg kierowal losami ludzi . Jak widac w przypadku Polaków ku chwale :O)))
http://www.youtube.com/watch?v=2VPl0Yi4yNU
Moj ulubiony motyw ze smokami !
Stefan Juliusz Norblin - Święty Jerzy Zabijający Smoka
Otwarcie wystawy prac Stefana Norblina
Wielkoformatowe płótna Stefana Norblina, które na co dzień zdobią wnętrza pałacu w Jodhpurze w Indiach, będą największą atrakcją wystawy "Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny", która zostanie otwarta w piątek w Stalowej Woli (Podkarpackie).
Wystawę prac Norblina, artysty tworzącego w Polsce, Indiach i USA zorganizowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Ekspozycja będąca pierwszą powojenną prezentacją dzieł tego artysty w Polsce potrwa tylko miesiąc, do 9 października. Jak zaznaczają organizatorzy, będzie to jedyna okazja do obejrzenia jej w kraju. Później planowane jest pokazanie jej w Galerii Narodowej w New Delhi i Bombaju w Indiach.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć cztery wielkoformatowe obrazy (ok. 2 x 3 metry), wypożyczone z indyjskiego muzeum. Przedstawiają one sceny myśliwskie oraz kobietę w koszem owoców. Na co dzień obrazy te znajdują się w pałacowych apartamentach maharadży Jodhpuru, Gaja Singha II i jego żony. Gaj Singh II jest wnukiem Umaid Singh'a, którego nadwornym twórcą był Norblin.
Pałac Umaid Bhawan w Jodhpurze w Indiach wypożyczył także 19 projektów wnętrz pałacowych autorstwa Norblina. Jak zauważyła kurator wystawy Anna Szlęzak dzieła Norblina stanowią obecnie największy zbiór sztuki polskiej w Azji.
Ponadto na ekspozycji zostaną pokazane też prace Norblina, które tworzył w Polsce, m.in. portrety polityków i elity towarzyskiej, ilustracje i winiety książek, plakaty, a także projekty i fotografie strojów teatralnych.
Atrakcją będzie kilkanaście obrazów Norblina wypożyczonych z Kalifornii dzięki uprzejmości syna artysty Andrew Norblina i fundacji The Polish Arts and Culture Foundation. Obrazy te zostaną także po raz pierwszy pokazane w Polsce. Tutaj przeszły też renowację. Szlązak podkreśliła, że z bardzo bogatej twórczości artysty, zachowało się niewiele dzieł.
Natomiast na wystawie plenerowej na wydrukach wielkoformatowych i przy pomocy prezentacji multimedialnych pokazane zostaną wnętrza pałacu w Jodhpurze i rezydencji maharadżów w Morvi i tamtejsze malowidła ścienne. Nie zabraknie także filmu i zdjęć archiwalnych o prywatnym życiu artysty oraz jego twórczości w Indiach.
Szczególną atrakcją będzie podłoga interaktywna, która - dzięki nowoczesnej technologii – da złudzenie chodzenia po basenie w pałacu w Jodhpurze, ozdobionym także przez Norblina, m.in. mozaiką.
Przy organizacji wystawy muzeum współpracowało z ambasadą Polski w Indiach, fundacją The Polish Arts and Culture Foundation i z mieszkającym w Kalifornii synem artysty.
Stefan Norblin pochodził z rodu artystów i przemysłowców, którzy przybyli z Francji i osiedli nad Wisłą. Jest potomkiem w prostej linii malarza i rysownika Jana Piotra Norblina, który tworzył m.in. dla Czartoryskich.
Stefan Norblin urodził się w Warszawie w 1892 r. Studiował malarstwo w Antwerpii i Dreźnie; zmarł w USA w 1952 r. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty oraz projektował kostiumy teatralne.
Po opuszczeniu Polski w 1939 r. przybył do Indii, gdzie został nadwornym malarzem maharadży Jodhpuru - Umaid Singh'a. Zasłynął jako projektant wnętrz pałacu, autor malowideł ściennych w stylu łączącym specyfikę kulturową Indii z europejskim art deco. Ich tematem są sceny z najsłynniejszego eposu Indii, Ramajany. Artysta zaprojektował również meble, które do dzisiaj znajdują się w apartamentach pałacu.
W Polsce powojennej nie zorganizowano ani jednej wystawy i nie wydano dotąd żadnego albumu prac artysty. Wystawa w Stalowej Woli jest pierwszą powojenną ekspozycją prac Norblina w Polsce.
>>>>>
No wlasnie ! Parwde mowic to nie ma gdzie znalezc obrazkow do internetu ! Nie mowiac o albumach . NIE MA ! Takie freski I NIE WIADOMO SKAD JE WZIAC ?! Jechac do tego palacu ? !!! Absurd ...
Znalazlem jedno jedyne zdjecie ubogie jak na taka skale :
Ale widac tutaj to deco (czyli dekoracyjnosc ) . Jest to styl dekoracyjny a wiec nie raelistyczny ! Jakby obraz malowany z zalozeniem ze maluje obraz ! Obarz w obrazie ... Moze trudno to zrozumiec wiec wyobrazmy sobie za malarz maluje obraz ... A drugi malarz ma go namalowac przed obrazem jak skonczy ! A wiec obraz ma wygladac jak obraz a malarz i jego warsztat jak rzeczywistosc ! Czyli inaczej ! To tez sztuka ! A wiec obraz w obrazie ...
Natomiast widzimy na zalaczonym obrazku jak to wyglada ! Mamy znakomite studium przyrody nastepnie zwierzat nastepnie postaci ludzkiej . Calosc ukazuje nam ze jest to odrebna cywilizacja ! Inny duch !
Oczywiscie aby w pelni to poczuc nalezy obejrzec inne dziela ale i opisy ! Jesli jest to scena mitologiczna z Ramajany to trzeba wiedziec O CO CHODZI ! Jaki heros i co on dokonuje i jakie ma to znaczenie symboliczne . Np gdy mamy Prometeusza i jego meki to musimy wiedziec ze chodzi o symbol cierpienia za dobro ludzi . A w ostatecznosci chodzi tu o Jezusa i Jego Mękę i Śmierć za zbawienie ludzi . To jest osteczny sens tego mitu greckiego i jego spelnienie ... Podobnie z wszystkimi mitologiami takze ta Indii... Stad trzeba miec nie tylko obarzy ale i opis ich tresci aby ocenic mistrza !
Stalowa Wola: wystawa prac Stefana Norblina
Cztery wielkoformatowe płótna wypożyczone z pałacu w Jodhpurze w Indiach i kilkanaście prac pochodzących z USA znalazło się na otwartej w piątek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie) wystawie "Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny".
Jest to pierwsza w Polsce powojenna prezentacja dzieł tego artysty tworzącego w Polsce, Indiach i USA. Będzie ją można oglądać przez miesiąc, do 9 października i jest to jedyna okazja, aby obejrzeć ją w Polsce. Później ekspozycja pojedzie do Indii i zostanie zaprezentowana w Galerii Narodowej w New Delhi i Bombaju.
Otwarcia wystawy dokonał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak.
- Dzięki tej wystawie, która później będzie także w Delhi w Indiach (...) wydaje mi się, że Norblin będzie tym artystą, który naprawdę będzie zajmował to miejsce, które powinien zajmować w naszej świadomości i świadomości świata - powiedział Zdrojewski na briefingu prasowym przed otwarciem wystawy.
Gościem specjalnym wernisażu był syn nieżyjącego artysty, Andrew Norblin, który specjalnie z tej okazji po raz pierwszy przyjechał do Polski z San Francisco. W czasie otwarcia powiedział: - Jestem dumny z mojego dziedzictwa, dziedzictwa, które jest promowane właśnie przez takie wyjątkowo piękne przedstawienie wystawy.
Na ekspozycji pokazano wszechstronność Norblina, prezentując jego dzieła z okresu polskiego, indyjskiego i amerykańskiego. Wśród dzieł wypożyczonych z indyjskiego muzeum znalazły się cztery wielkoformatowe obrazy przedstawiające sceny myśliwskie oraz kobietę w koszem owoców. Na co dzień obrazy te znajdują się w pałacowych apartamentach maharadży Jodhpuru, Gaja Singha II i jego żony. Gaj Singh II jest wnukiem Umaid Singh'a, którego nadwornym twórcą był Norblin, i za którego czasów wybudowano pałac.
Pałac Umaid Bhawan w Jodhpurze w Indiach wypożyczył także 19 projektów wnętrz pałacowych autorstwa Norblina.
Ekspozycja prezentuje także kilkanaście obrazów Norblina pochodzących ze zbiorów rodzinnych oraz z The Polish Arts and Culture Foundation w Kalifornii. Obrazy te są po raz pierwszy prezentowane w Polsce. Tutaj przeszły też renowację.
Ponadto, na ekspozycji można zobaczyć też prace Norblina, które tworzył w Polsce, m.in. portrety polityków i elity towarzyskiej, ilustracje i winiety książek, plakaty, a także projekty i fotografie strojów teatralnych.
Wystawę wzbogacają wydruki wielkoformatowe i prezentacja multimedialna, na których pokazano wnętrza pałacu w Jodhpurze i rezydencji maharadżów w Morvi i tamtejsze malowidła ścienne. Uzupełnieniem wystawy jest film i zdjęcia archiwalne o prywatnym życiu artysty oraz jego twórczości.
Ekspozycję zorganizowało Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej we współpracy m.in. z ambasadą Polski w Indiach, fundacją The Polish Arts and Culture Foundation i synem artysty.
Ekspozycja jest ukoronowaniem wieloletniej działalności polskich konserwatorów w pałacu w Jodhpurze, które rozpoczęły się w 2006 r. i zakończyły w lutym br. Polska ekipa współpracowała przy tym z indyjskimi specjalistami.
Stefan Norblin pochodził z rodu artystów i przemysłowców, którzy przybyli z Francji i osiedli nad Wisłą. Jest potomkiem w prostej linii malarza i rysownika Jana Piotra Norblina, który tworzył m.in. dla Czartoryskich.
Stefan Norblin urodził się w Warszawie w 1892 r. W Antwerpii i Dreźnie uczył się malarstwa; zmarł w USA w 1952 r. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty oraz projektował kostiumy teatralne.
Po opuszczeniu Polski w 1939 r. udał się do Indii, gdzie został nadwornym malarzem maharadży Jodhpuru - Umaid Singh'a. Zasłynął jako projektant wnętrz pałacu, autor malowideł ściennych w stylu łączącym klimat kulturowy Indii z europejskim art deco. Ich tematem są sceny z najsłynniejszego eposu Indii, Ramajany. Artysta zaprojektował również meble, które do dzisiaj znajdują się w apartamentach pałacu.
>>>>>
I tak wygladala ta wystawa ... Przypomnijmy ze freski te trzeba odnowic i potrzebni sa konserwatorzy poniewaz Norblin nie znal tej technologii i eksperymentowal... A oczywiscie nie mozna dopuscic do utraty takich dziel . Wkraczamy tutaj w kolejna galaz sztuki ktora jest konserwacja... To tez jest sztuka bo wymaga niezwyklej bieglosci nie tylko technicznej ale i intelektualnej aby wiec co po co i jak konserwowac ! Tutaj akurat jest proste zagadnienie bo chodzi po prostu o konserwacje freskow ale wezmy sytuacje gdy freski powstaly na freskach i jest z 5 warstw ... Ktora konserwowac ??? To jest zagadnienie !
Twórczość Stefana Norblina w New Delhi
Do 23 listopada można będzie oglądać wystawę poświęconą twórczości Stefana Norblina otwartą w Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w New Delhi przez ministrów kultury: Polski - Bogdana Zdrojewskiego oraz Indii - Kumari Selję.
Jak poinformowała Anna Tryc-Bromley z Ambasady RP w Delhi, minister Kumari Selja oceniła, że otwarcie wystawy w New Delhi to kolejny istotny krok w polsko-indyjskiej wymianie kulturalnej; z kolei minister Bogdan Zdrojewski dziękował rządowi Indii za zaangażowanie w promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego w Azji Południowo-Wschodniej.
Dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej Rajeev Lochan zwrócił uwagę na unikalny styl dzieł artysty, łączący europejską estetykę art deco z wpływami tematyki hinduistycznej.
Wystawa "Stefan Norblin (1892-1952): A Master of many Arts" ("Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny") była prezentowana we wrześniu w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Była to pierwsza w Polsce powojenna prezentacja dzieł tego artysty tworzącego w Polsce, Indiach i USA.
Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt prac Norblina z okresu polskiego, indyjskiego i amerykańskiego.
Zgromadzono m.in. płótna wypożyczone z pałacu w Jodhpurze w Indiach i kilkanaście prac pochodzących z USA. Wśród dzieł wypożyczonych z indyjskiego muzeum znalazły się obrazy przedstawiające sceny myśliwskie oraz kobietę w koszem owoców. Prezentowanych jest także kilkanaście obrazów Norblina pochodzących ze zbiorów rodzinnych oraz z The Polish Arts and Culture Foundation w Kalifornii, a także prace Norblina, które tworzył w Polsce - m.in. portrety polityków i elity towarzyskiej, ilustracje i winiety książek, plakaty, a także projekty i fotografie strojów teatralnych. Uzupełnieniem wystawy jest film i zdjęcia archiwalne o prywatnym życiu artysty oraz jego twórczości.
Wystawa jest ukoronowaniem wieloletniej działalności polskich konserwatorów w pałacu w Jodhpurze, które rozpoczęły się w 2006 r. i zakończyły w lutym br. Polska ekipa współpracowała przy tym z indyjskimi specjalistami.
Stefan Norblin urodził się w Warszawie w 1892 r. W Antwerpii i Dreźnie uczył się malarstwa; zmarł w USA w 1952 r. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty oraz projektował kostiumy teatralne. Po opuszczeniu Polski w 1939 r. udał się do Indii, gdzie został nadwornym malarzem maharadży Jodhpuru - Umaid Singh'a.
Indyjską edycję wystawy przygotowała kurator Anna Szlązak (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli) oraz Karni Singh Jasol - dyrektor Muzeum Umaid Bhawan Palace w Jodhpurze, gdzie zakończono konserwację dzieł Norblina przez polskich konserwatorów i indyjskich specjalistów, przy wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorami wystawy są polski resort kultury, ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Indiach, National Gallery of Modern Art, New Delhi, Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Po prezentacji w New Delhi wystawa od 13 grudnia będzie pokazywana do Mumbaju; będzie ją można oglądać w tamtejszym oddziale w Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej.
>>>>>
No i brawo ! Mimo ze to oczywiste to tez cieszy :O)))