Adam Mickiewicz .
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Adam Słodowy
- Serek
- Szetlandy i Orkady wyspy pĂłĹnocy .
- Oferta pracy - Konsultant amerykaĹskiego biura turystycznego
- Jerzy DÄ browski ps. Ĺupaszka.
- Honorowy Obywatel Gminy
- Rätt AnsĂśkan FĂśr Ăndring av ens Befintliga Finansiell
- Masz poprawkÄ ze statystyki?
- UrzÄdniczka sama siebie ukaraĹa grzywnÄ !
- Kurs jazdy konnej na UAM!
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- reszka.htw.pl
Ashley...
215 lat temu urodził się Adam Mickiewicz
24 grudnia 1798 roku, dokładnie 215 lat temu, urodził się Adam Mickiewicz, uważany za jednego z największych polskich poetów.
W samą Wigilię 1798 roku Barbara Mickiewiczowa urodziła swego drugiego syna, Adama. Datę tego wydarzenia ustalono raz na zawsze, jeżeli chodzi natomiast o miejsce, to konkuruje o ten zaszczyt kilka miejscowości - Nowogródek, Zaosie (folwark będący własnością stryja Adama - Bazylego Mickiewicza), karczma Wygoda na drodze z Zaosia do Nowogródka, folwark Ossowiec (również niedaleko Zaosia) oraz Litówka, wioska na przedmieściach Nowogródka. Pewne jest natomiast, że chrzest małego Adama miał miejsce 12 lutego następnego roku w Nowogródku.
Tomasz Łubieński w monografii "M jak Mickiewicz", powołując się na korespondencję braci Mickiewiczów, przywołuje zapamiętane przez Franciszka szczegóły narodzin poety. Starszy brat podpatrzył, jak matka pokazywała znajomej grubą księgę - akta sądowe oprawione w czarną skórę - na której podobno przecięto Adamowi po urodzeniu pępowinę. Zdaniem miejscowej akuszerki była to niezawodna metoda na zapewnienie dziecku przymiotów umysłowych. Imię Adama nadano poecie ze względu na dzień narodzin oraz aby uhonorować jego stryjecznego dziadka.
W rodzinie Mickiewiczów urodziło się pięciu chłopców. Najstarszy był Franciszek, o dwa lata młodszy - Adam. Aleksander był od przyszłego poety młodszy o trzy lata, a Jerzy - o sześć. Najmłodszy z braci Mickiewiczów - Antoni - urodził się w siedem lat po Adamie i zmarł we wczesnym dzieciństwie. Badacze losów rodziny Mickiewicza znaleźli dowody na to, że ojciec wieszcza - Mikołaj Mickiewicz herbu Poraj - był "klasycznym pieniaczem, bez skrupułów wykorzystującym swój urząd adwokata i komornika do niejasnych interesów" - jak podsumowuje Łubieński. Należy jednak zauważyć, że był też człowiekiem ambitnym, który zadbał, aby wszystkie jego dzieci, z wyjątkiem najstarszego, chorego na gruźlicę Franciszka, otrzymały wyższe wykształcenie. Adam Mickiewicz wspominał, że ojciec był bardzo surowy.
Matka przyszłego wieszcza - Barbara z Majewskich Mickiewiczowa, odznaczała się wdziękiem i umiejętnością zjednywania sobie ludzi. Niektórzy badacze dowodzą, że wywodziła się ona z rodu żydowskich konwertytów, frankistów, powołujac się m.in. na Ksawerego Branickiego, który cytował poetę: "Mój ojciec z Mazurów, matka moja Majewska z wychrztów". Nie mniejszej wagi są jednak zapewnienia Ignacego Domeyki, jednego z najbliższych przyjaciół poety, człowieka, który orientował się w genealogii nowogródzkiej prowincji, gdzie wszyscy wszystko o sobie wiedzieli. Domeyko zaprzeczał żydowskim koligacjom Mickiewicza argumentując: "Przecież byłbym coś o tym wiedział".
Podobno Adam Mickiewicz, jako dziecko "lubił siadać na ogoniastej sukni matki i ciągnąc się w ten sposób za nią po pokoju wyobrażać sobie, że płynie, albo jedzie sankami". Przez parę lat Barbara Mickiewiczowa gospodarowała z dziećmi w Zaosiu. Rodzina była rozłączona na dystans czterdziestu kilometrów, bo Mikołaj Mickiewicz pracował w Nowogródku, dokąd po kilku latach sprowadził całą rodzinę. Wiadomo że przyszły poeta w wieku kilku lat wypadł przez okno i bardzo groźnie się potłukł. Matka poleciła go opiece Matki Boskiej Ostrobramskiej i dziecko zostało uratowane, o czym mowa w pierwszych wersach "Pana Tadeusza".
Dom Mickiewiczów był pełen zwierząt. Chłopcy nie nadążali zimą z gromadzeniem ziarna dla ptaków, trzymano też lisa, wilka i kruka. Potem Adam Mickiewicz, już jako dorosły nauczyciel w Kownie, miał w domu psa, kota i węża (prawdopodobnie zaskrońca). W 1811 roku w Nowogródku wybuchł wielki pożar. Młodszy brat Adama - Franciszek odznaczył się w akcji ratunkowej, wynosząc z płonącej cerkwi dokumenty, sam zaś Adam podobno napisał wiersz, który ogromnie się wszystkim spodobał.
Edukację bracia Mickiewiczowie pobierali w sześcioklasowej szkole prowadzonej przez ojców Dominikanów. Nauczyciele zwrócili uwagę na zdolności chłopca, ale też na jego słabe zdrowie i drobną posturę - w szkolnych przedstawieniach Mickiewicz zazwyczaj grywał role kobiece.
Słabą stroną przyszłego poety była kaligrafia. Wspominał po latach: "W dzieciństwie czułem wstręt do pisania. Uczono nas wtedy kreślić litery na deszczułce, na której te arabeski robiły mi wrażenie wnętrzności zgniecionego pająka (...). Matka mi raz powiedziała: Piszesz, jak kura grzebie. Gdybyś był wielkim panem, sekretarz by za ciebie machał piórem, a ponieważ jesteś ubogim szlachcicem, musisz sam sobie dać radę". W następnych latach jego życia nierzadkie były przypadki, że prosił swych znajomych o przepisywanie jego manuskryptów na czysto.
Choć Mickiewiczowie żyli skromnie, mieli służące, niańkę do dzieci, guwernera dla starszych chłopców - Aleksandra i Adama. Po śmierci ojca rodziny w 1812 roku sytuacja zmieniła się, na jaw wyszły zaciągnięte przez Mikołaja długi, wdowa z dziećmi musiała przeprowadzić się z domu do drewnianej oficyny. Adam zaczął zarabiać dając korepetycje uczniom młodszych klas.
Nowogródek - małe kresowe miasteczko do ostatnich lat pozostanie dla Mickiewicza baśniowym miejscem. Tu, jako 12-letni chłopiec obserwował wiosną 1812 roku wspaniały marsz armii napoleońskiej na Moskwę i tu w zimie oglądał przerażający odwrót tej armii. Wyjazd na studia do Wilna oznaczał dla Mickiewicza ostateczny koniec dzieciństwa i krok w dorosłe życie.
....
Tak . Adam Mickiewicz ... Coz tu mowic . Najwiekszy poeta wszechczasow . Jeszcze moze Slowacki... Jeszcze moze Krasinski ... Norwid . Wielka Czworka .
Bez precedensu w historii . Zabory tworzyly geniuszy . Z ostatnim chyba Pilsudskim ... Nieszczescie tworzy diamenty a nie niszczy jak pisal Kaminski . Bóg tak urzadzil .
Mickiewicz to poeta wielu narodow . Z Wielkiego Ksiestwa Litewskiego mimo ze juz zniszczonego to wtedy najsilniejszego ! Jeszcze na dodatek z emigracji we Francji ! To sa wielkie tajemnice ducha ze rozkwota na skutek cierpienia i braku a nie konsumpcji i zadowolenia !
I oczywiscie jak w Polsce pierwsze slowa w jego tworczosci to ...
Panno Najświętsza !
Bo to Jej kraj !
Wystawa poświęcona Mickiewiczowi w muzeum w Mińsku
Polsko-białoruska wystawa poświęcona Adamowi Mickiewiczowi otwarta została w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku. W bieżącym roku mija 160. rocznica śmierci poety, który urodził się w Zaosiu na terenie dzisiejszej Białorusi.
Na ekspozycję zatytułowaną "Pielgrzym wolności" składają się wystawa biograficzna przygotowana przez Muzeum Literatury im. Mickiewicza w Warszawie z okazji 200. rocznicy jego urodzin w 1998 r., wystawa poświęcona "Dziadom" opracowana przez Muzeum Literatury Białoruskiej w Mińsku, a także prezentacja pierwszych wydań dzieł poety ze zbiorów Biblioteki Narodowej Republiki Białoruś.
REKLAMA
- Jego pielgrzymka do wolności trwa nadal i zmusza nas do bycia razem z nim, do tego, byśmy studiując jego dzieła, dochodzili do samych siebie, odpowiadali na pytanie: kim jesteśmy, skąd jesteśmy i po co, oraz co możemy zrobić, żeby czcić pamięć przodków – powiedział na wernisażu szef Towarzystwa Polska-Białoruś Anatol Butkiewicz.
Dyrektorka Muzeum Literatury Białoruskiej Lidzija Makarewicz zwróciła uwagę, że otwarcie wystawy nastąpiło tuż przed Nocą Zaduszną, kiedy obrzęd Dziadów był praktykowany. - Dziady to święto oddawania czci przodkom, święto tradycyjne na Białorusi, które do tej pory jest obchodzone przez ludzi, którzy szanują swoje tradycje – podkreśliła.
Na wystawie można zobaczyć m.in. bardzo cenne pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" z 1834 r. Jak przypomniał kustosz Muzeum Literatury im. Mickiewicza Piotr Prasuła, po ukazaniu się poematu został on początkowo okrzyknięty najgorszym w jego twórczości. - Początek epopei narodowej był bardzo trudny. Dopiero na terenach polskich, w Poznańskiem, w Galicji, w Krakowie zaczęto czytać "Pana Tadeusza" jako największe dzieło emigracyjne – powiedział.
Wystawa powstała z inicjatywy ambasady polskiej w Mińsku. Będzie czynna do 9 listopada.
Mickiewicz przyszedł na świat 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu, gdzie jego stryj Bazyli Mickiewicz miał folwark. Poeta do końca życia pozostał związany z pobliskim Nowogródkiem, gdzie jego rodzice mieli dworek i gdzie został w miejscowym kościele ochrzczony.
>>>
Przypuszczalnie najwiekszy poeta w historii...