Bogactwo natury !
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Człowiek ze swej natury jest religijny !
- Prawa natury czy one istnieją ? I jakie są ?
- Szukam pokoju jednoosobowego.
- sprawdzwykladowce.pl ZAPRASZAMY :)
- Na pomoc Zambii ...
- BezpĹatne badanie wzroku
- PRACA W DOMU DLA STUDENTĂW ELASTYCZNE GODZINY
- Poszukiwana osoba na StaĹź/Praktyki
- Radio HaHa
- Turniej halowy na Broni
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- pianina.htw.pl
Ashley...
Wyspy Cooka utworzyły największy na świecie rezerwat morski
Wyspy Cooka, autonomiczne terytorium stowarzyszone z Nową Zelandią, ogłosiły utworzenie największego na świecie rezerwatu morskiego. Położony na Oceanie Spokojnym park obejmuje połowę powierzchni wód terytorialnych kraju, równą dwóm powierzchniom Francji.
Utworzenie rezerwatu ogłosił premier Wysp Cooka, Henry Puna, we wtorek wieczorem, przy okazji otwarcia Forum Wysp Pacyfiku. Według szefa rządu ta licząca 1,065 mln kilometrów kwadratowych strefa jest największą w historii stworzoną przez jedno państwo. Ochrona fauny i flory Pacyfiku jest wkładem Wysp Cooka na rzecz "pomyślnego rozwoju nie tylko swoich mieszkańców, ale całej ludzkości".
Wyspy Cooka obejmują archipelag 15 wysp i atoli na Oceanie Spokojnym.
- Rezerwat morski dostarczy niezbędnych ram dla promocji zrównoważonego rozwoju, łącząc ze sobą wyzwania z jednej strony wzrostu gospodarczego, w dziedzinach takich jak turystyka, rybołówstwo i wydobycie surowców naturalnych w wodach głębinowych, z drugiej ochrony bioróżnorodności oceanów - tłumaczył przyczyny inicjatywy Puna.
Park morski obejmie jedną strefę ścisłej ochrony, z zakazem połowu ryb oraz strefy specjalne, na których dozwolone będą określony typ rybołówstwa i działalność turystyczna. Ma to ułatwić odtworzenie populacji niektórych gatunków ryb, np. tuńczyka, zdziesiątkowanych przez intensywne rybołówstwo.
Rezerwat utworzony przez Wyspy Cooka jest największym na świecie parkiem morskim jednolitym obszarowo. Teren ten, z tysiącami gatunków ryb i roślin morskich, jest szczególnie bogaty w rafy koralowe.
Henry Puna wezwał inne państwa wyspiarskie Pacyfiku do pójścia w ślady jego kraju w celu rozszerzenia rezerwatu i stworzenia ogromnej strefy ochrony środowiska.
Inicjatywa Wysp Cooka wpisuje się w szerszy trend obecny w regionie Oceanu Spokojnego.
W połowie czerwca Australia ogłosiła zamiar utworzenia największej na świecie sieci rezerwatów morskich. Łączna powierzchnia tych parków ma wynieść 3,1 mln km kw., co stanowi ponad jedną trzecią wód terytorialnych kraju. Na chronionych terenach ograniczone zostaną połowy oraz poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu.
Podobnie Nowa Kaledonia, francuskie terytorium zamorskie, ogłosiła w tym tygodniu projekt stworzenia parku morskiego o powierzchni 1,4 mln kilometrów kwadratowych. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu dwóch, trzech lat.
>>>>
Tak ! Piekno natury . Ono swiadczy o Twórcy czyli o Bogu . Patrzac na przyrode powinnismy dostrzegac Boga poprzez Jego dzielo . Dlatego nas zachwyca . Oczywiscie natura jest skazona grzechem pierworodnym . Wiec na pytania w stylu - Skoro Bóg stworzyl wszystko wspaniale to skad jest smierc ? Ona tez jest czescia natury? Nie jest to zadna zgwozdka bo Biblia wyraznie mowi ze ŚMIERCI BÓG NIE STWORZYŁ . Zreszta nie jest ona czyms a po prostu rozkladem ciala . Czyms to sa ptaki drzewa itp .
Wszelkie te zjawiska typu smierc sa z grzechu Adama i Ewy i one psuja nature . Ale zza tego zepsucia widac dostatecznie duzo piekna aby dostrzec Boga !
Brytyjczycy stworzą największy na świecie morski rezerwat przyrody
Utworzenie największego na świecie morskiego rezerwatu przyrody zapowiedział brytyjski rząd przy okazji publikacji tegorocznego budżetu. Rezerwat powstanie wokół wysp Pitcairn i będzie miał powierzchnię ponadtrzykrotnie większą od Wielkiej Brytanii.
Rezerwat wokół wysp Pitcairn - brytyjskiego terytorium zamorskiego w południowej części Oceanu Spokojnego - będzie miał powierzchnię 834 tys. km kwadratowych. W jego centrum znajdą się cztery wyspy tworzące archipelag Pitcairn.
Celem utworzenia rezerwatu jest ochrona fauny morskiej przed nielegalnymi połowami. Według brytyjskich władz około jednej piątej dokonywanych na tym obszarze połowów odbywa się nielegalnie, a ich wartość jest szacowana na 20 mld dolarów rocznie.
Brytyjski rząd uznał, że technologie satelitarne zapewniają obecnie taki poziom monitoringu, że stworzenie rezerwatu nie będzie jedynie decyzją formalną, lecz faktycznie znacznie ograniczy skalę nielegalnych połowów, które są najczęściej dziełem zorganizowanych grup przestępczych.
Monitoring rezerwatu ma być prowadzony przez powstałe w Harwell w hrabstwie Oxfordshire satelitarne centrum monitoringu morskiego. Powstało ono w ramach projektu Eyes on the Seas opracowanego we współpracy pomiędzy rządową spółką Satellite Applications Catapult a organizacją charytatywną The Pew Charitable Trusts. Centrum pozwala śledzić ruchy statków i określać z dużym prawdopodobieństwem, czy dana jednostka dokonuje nielegalnych połowów.
Finansowanie działania centrum monitoringu przez okres pięciu lat zadeklarowała fundacja zaangażowana w ochronę środowiska morskiego Bertarelli Foundation. Centrum ma również świadczyć usługi monitoringowe na rzecz innych obszarów chronionych, m.in. największego dotychczas morskiego rezerwatu wokół wysp Chagos na Oceanie Indyjskim. Rezerwat ten, stworzony w 2010 roku również przez Brytyjczyków, ma powierzchnię 640 tys. km kwadratowych.
Fundacja Pew zapowiada, że kolejnym celem będzie utworzenie podobnego obszaru chronionego wokół archipelagu Sandwich Południowy w południowej części Atlantyku.
Archipelag Pitcairn to jeden z najbardziej izolowanych obszarów lądowych na świecie. Składa się z czterech wysp o łącznej powierzchni 47 km kwadratowych, z których tylko jedna jest zamieszkana. Populacja wyspy Pitcairn wynosi obecnie około 60 osób. Większość to potomkowie osiadłej w tym miejscu w roku 1790 części zbuntowanej załogi brytyjskiego okrętu Bounty, której towarzyszyli przywiezieni z Tahiti niewolnicy.
W szczytowym okresie (w 1937 roku) wyspę zamieszkiwało 235 osób, jednak od tego czasu liczba ludności systematycznie spada, głównie ze względu na emigrację do Nowej Zelandii.
Wody wokół wysp nie są specjalnie bogate w ryby, ale występuje tam kilka rzadkich gatunków, w tym dwa, których nie udało się zlokalizować nigdzie indziej na świecie. Wyspy są również miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków. Zdaniem ekologów obszar wokół wysp jest jednak szczególnie cenny ze względu na swój dziewiczy charakter, którego nie zakłóca ingerencja człowieka i połowy na skalę przemysłową.
...
To znakomita wiadomosc . Wreszcie Brytania cos dobrego dla Swiata robi .
Australia: znaleziono perłę sprzed 2 tys. lat
4 czerwca 2015, 07:45
W Australii znaleziono perłę, liczącą ponad 2 tysiące lat. W 2011 roku archeolodzy odkryli ją podczas wykopalisk w regionie Kimberley, położonym w zachodniej części kontynentu.
Naukowcom z uniwersytetu Wollongong zajęło cztery lata ustalenie wieku perły. Zastosowano nieinwazyjne metody tak, by nie naruszyć jej struktury. Brano pod uwagę, że może ona być współczesna, gdyż ma regularny, okrągły kształt, a znaleziono ją na terenach, gdzie działają hodowle pereł.
Ekspertyzy wykazały jednak, że ma ona wszelkie cechy perły naturalnej i pochodzi sprzed 2 tysięcy lat.
W tym miesiącu trafi na wystawę do Muzeum Morskiego Zachodniej Australii.
...
Prosze jakie odkrycie!
codziennypoznan.pl
Skarb tuż za granicami Poznania
Jest ogromny, niezwykle malowniczy, z lasami, wzgórzami morenowymi i pięknymi jeziorami, można po nim błądzić całymi godzinami nie widząc drugiego człowieka - i rozciąga się tuż za granicami Poznania. To Wielkopolski Park Narodowy.
To unikat na skalę światową - nie ma wielu dużych miast, które za swoją granicą mają ponad 7,5 tysiąca hektarów nieskażonej przyrody, i to przyrody poprzecinanej szlakami rowerowymi i dla pieszych oraz ścieżkami edukacyjnymi. WPN został utworzony w 1957 roku, a w 1996 roku zmieniono jego powierzchnię na 7584 ha oraz utworzono wokół niego strefę ochronną, tak zwaną otulinę. Dzięki niej cały teren objęty ochroną w mniejszym lub większym stopniu to 14 840 ha - wyłączone są z niego jedynie tereny miejskie Puszczykowa, Mosiny oraz Stęszewa. Które inne miasto na świecie może się pochwalić takim podmiejskim parkiem...?
REKLAMA
Chętny turysta znajdzie tu wszystko: od rzadkich gatunków roślin i zwierząt, chociaż te ostatnie wcale nie dają się tak łatwo zauważyć, aż po zabytki architektury i piękne, piaszczyste plaże nad jeziorami, w których można się kąpać. Park liczy aż 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha, które mają chronić rozmaite formy krajobrazu polodowcowego - to właśnie lodowcowi zawdzięczamy wyjątkową malowniczość i urozmaicone pejzaże WPN.
Jest tu 85 kilometrów szlaków do turystyki pieszej, które pozwalają to wszystko podziwiać, 100 km dróg dla rowerzystów oraz 30 km dla jeźdźców oraz 7 tras wycieczkowych, dzięki którym można także zwiedzić zabytki parku: do najcenniejszych należy drewniany kościół w Łodzi z XVII w. oraz zabytkowe kościoły w Puszczykowie, Stęszewie i Wirach. W Szreniawie i Trzebawiu zachowały się do dziś dziewiętnastowieczne dwory - w szreniawskim działa wyjątkowo interesujące i warte odwiedzenia muzeum rolnictwa i dawnej wsi. Niezwykle romantycznym obiektem są ruiny zameczku na wyspie Zamkowej na jeziorze Góreckim. Zbudował go w 1827 roku Tytus Działyński dla swojej siostry Klaudyny Potockiej.
Wprawdzie w jeziorze Góreckim kąpać się nie wolno, ale w WPN chętni znajdą aż cztery kąpieliska: w jeziorze Jarosławickim, dwa kąpieliska nad jeziorem Łódzko-Dymaczewskim i jedno na gliniance w Mosinie.
Wielkopolski Park Narodowy jest odwiedzany przez ponad milion turystów rocznie, a z roku na rok jest ich coraz więcej - w tym roku podczas weekendów dyrekcja parku musiała pozwolić na parkowanie nawet na drogach przecinających "grajzerówkę", bo na oficjalnych parkingach już nie było miejsc. "Grajzerówka" to droga wybudowana przez Arthura Greisera, namiestnika Kraju Warty w czasie II wojny światowej, do jego pałacyku, gdzie teraz mieści się dyrekcja parku.
...
Wszedzie mozna znalezc piekno natury.