Bracia Wieniawscy .
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Bolesław Wieniawa Długoszowski .
- pĹatna praktyka w Nestle - aplikacja do 15 kwietnia
- Upadek rolnictwa w Polsce ...
- pokĂłj do wynajÄcia!!!
- Gdzie student zjeĹÄ powinien
- W Lalanii parÄ spowitej...
- ĹťaĹobne wieĹci - ludnoĹÄ Polski znika ...
- Lwowski oĹrodek sztuki .
- Sprzedam ksiÄ zki - wydziaĹ prawa
- Na pomoc Zambii ...
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- pianina.htw.pl
Ashley...
Festiwal Braci Wieniawskich w Lublinie
Festiwal poświęcony muzyce Henryka i Józefa Wieniawskich rozpocznie dzisiaj Filharmonia Lubelska. W programie jest pięć koncertów symfonicznych. Podczas ostatniego wybity skrzypek Ilya Grubert zagra na oryginalnych skrzypcach Henryka Wieniawskiego.
- Chcemy promować największy klejnot Lubelszczyzny, jakim jest postać i muzyka Henryka Wieniawskiego oraz jego brata Józefa, którego muzykę staramy się już od dawna przypominać. Obaj urodzili się w Lublinie i Lublin powinien się z Wieniawskimi kojarzyć - powiedział dyrektor Filharmonii Lubelskiej, Jan Sęk.
W programie koncertów znajdą się kompozycje Henryka Wieniawskiego – m.in. I Koncert skrzypcowy, "Legenda” - jak i jego brata Józefa Wieniawskiego Uwertura dramatyczna "Wilhelm Milczek” oraz Suita romantyczna, której, jak przypuszczają lubelscy filharmonicy, prawdopodobnie jeszcze w Polsce nie wykonywano.
Podczas ostatniego koncertu festiwalu 16 marca z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej zagra wybity skrzypek Ilya Grubert, który będzie grał na skrzypcach z 1740 r., należących niegdyś do samego Henryka Wieniawskiego. W programie koncertu m.in. kompozycje Wieniawskiego i Johannesa Brahmsa. Orkiestrę poprowadzi Tomasz Bugaj.
Na festiwalu twórczość braci Wieniawskich przedstawiona ma być w kontekście innych utworów z tamtych czasów, podróży artystycznych Henryka Wieniawskiego, jego kontaktów z innymi wielkimi muzykami.
Obok kompozycji braci Wieniawskich na festiwalu zabrzmią utwory m.in. Feliksa Mendelssohna, Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego, Fryderyka Chopina. Na koncercie inaugurującym festiwalu zaprezentowane zostanie premierowe wykonanie kompozycji współczesnego kompozytora Pawła Pietruszewskiego „Porta Inferni”.
Henryk Wieniawski (urodzony w 1835 r. w Lublinie, zmarł w 1880 w Moskwie) wybitny skrzypek i kompozytor, uważany jest za jednego z największych na świecie wirtuozów skrzypiec. Koncertował w wielu krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych. Przez 12 lat był na kontrakcie na dworze carskim w Petersburgu jako solista i pedagog. Komponować zaczął jako dziecko.
Jego najdojrzalsze kompozycje powstały w Petersburgu. Na potrzeby pedagogiczne napisał osiem wirtuozowskich miniatur – Etiudy-Kaprysy na dwoje skrzypiec op. 18. Do najpiękniejszych miniatur należą Obertas i Dudziarz, wydane pod wspólnym tytułem Deux mazourkas caractéristiques op. 19. Tam powstała popularna Fantazja na tematy z opery "Faust” Ch. Gounoda op. 20, oraz II Polonez A-dur op. 21.
Józef Wieniawski(1837 - 1912) lublinianin, był jednym z najznakomitszych pianistów XIX wieku oraz kompozytorem. Kształcił się w Paryżu, Weimarze i Berlinie. Był jednym z założycieli Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, profesorem konserwatorium w Moskwie i w Brukseli.
W Brukseli powstały jego wszystkie kompozycje orkiestrowe, w tym Uwertura „Wilhelm Milczek” op. 43, która będzie wykonana na lubelskim festiwalu. Uwertura ta zadedykowana została Teodorowi Radoux, dyrektorowi Brukselskiego Konserwatorium. Jej prawykonanie odbyło się 30 października 1886 r. w Brukseli, w Polsce pierwszy raz wykonana została rok później.
...
Kolejni wybitni muzycy z Polski . Jest ich sporo a jakos mala wiedza w spoleczenstwie . A przeciez ich utwory moga byc dzis inspiracja . Od kogo sie uczyc jesli nie od mistrzow?