Grawitacja .
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Resocjalizacja zaoczna
- ARSOne ft. Andy(WMS)
- Święte założycielki zakonów z Polski !
- Bloki Sztuki- miasto bez opakowania!
- Sierpień miesiącem trzeźwości !
- dodatkowy zarobek
- Ciemne chmury nad RosÄ… !
- DZIENNIkARSTWO !!!
- Dante Alghieri
- Tydligt enklaste metoden att generera Vissa Dina Penga
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- achtenandy.htw.pl
Ashley...
Naukowcy zaobserwowali fale grawitacyjne
Po raz pierwszy w historii uda³o siê zaobserwowaæ fale grawitacyjne
Po raz pierwszy w historii uda³o siê zaobserwowaæ fale grawitacyjne - og³osili naukowcy zaanga¿owani w projekt BICEP2. Uzyskali tak¿e dowód na przewidywan± przez teorie kosmologiczne erê inflacji na pocz±tku istnienia Wszech¶wiata.
O odkryciu poinformowa³y m.in. amerykañskie uczelnie Caltech oraz Harvard.
- Wykrycie tego sygna³u jest jednym z najwa¿niejszych wyzwañ dzisiejszej kosmologii. Do tego punktu doprowadzi³a wielka praca du¿ej grupy ludzi - powiedzia³ John Kovac (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics), kierownik grupy badawczej BICEP2.
Sensacyjne wyniki pochodz± z obserwacji za pomoc± teleskopu BICEP2. Obserwowano kosmiczne mikrofalowe promieniowanie t³a, które jest ¶ladem po Wielkim Wybuchu i jednym z g³ównych dowodów na tê teoriê powstania Wszech¶wiata. Zgodnie z ni± Wszech¶wiat powsta³ nieca³e 14 miliardów lat temu w procesie, który nazywamy Wielkim Wybuchem. Od tamtej pory nieustannie siê rozszerza, co jest obserwowane m.in. w postaci tzw. ucieczki galaktyk.
Czê¶æ modeli kosmologicznych zak³ada tak¿e istnienie pewnej fazy w pocz±tkowej chwili istnienia Wszech¶wiata, trwaj±cej u³amek sekundy, w trakcie której Wszech¶wiat rozszerza³ siê niesamowicie szybko. Etap ten nazywany jest faz± inflacji. Istnienie takiej fazy t³umaczy³oby kilka problemów standardowego modelu Wielkiego Wybuchu.
Niewielkie regularno¶ci w mikrofalowym promieniowaniu t³a pozwalaj± wysnuæ wnioski na temat warunków panuj±cych we wczesnym Wszech¶wiecie. Na przyk³ad ró¿nice w temperaturze informuj±, które obszary by³y nieco gêstsze od innych i pó¼niej powstawa³y w nich galaktyki i gromady galaktyk.
Promieniowanie t³a zachowuje siê tak jak inne rodzaje promieniowania (np. ¶wiat³o), a w szczególno¶ci posiada polaryzacjê. Zespó³ BICEP2 poszukiwa³ specjalnego rodzaju polaryzacji zwanego modami B. W danych wykryto wystêpowanie polaryzacji tego rodzaju w stopniu znacznie silniejszym ni¿ spodziewa³o siê wielu kosmologów. Naukowcy analizowali dane a¿ trzy lata, aby unikn±æ ewentualnych b³êdów.
Obserwacje prowadzono z bieguna po³udniowego, gdy¿ panuj± tam zimne, suche i stabilne warunki atmosferyczne - jest to jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. Skonstruowano tak¿e specjaln± kamerê, w któr± wyposa¿ono teleskop.
Wed³ug badaczy zaobserwowane w promieniowaniu t³a rozmieszczenie modów B jest odbiciem fal grawitacyjnych. Gdy fale grawitacyjne podró¿uj± w kosmosie, zaburzaj± przestrzeñ, co jest odzwierciedlane w promieniowaniu t³a.
Pierwsze przewidywania, ¿e w kosmicznym promieniowaniu t³a wystêpuj± polaryzacyjne mody B pochodz±ce od fal grawitacyjnych, pojawi³y siê w 1996 roku. Takie hipotezy proponowa³o kilku fizyków teoretycznych, w tym Marc Kamionkowski. Kamionkowski ocenia wyniki obserwacji jako mocny dowód na istnienie fal grawitacyjnych i inflacji kosmologicznej.
Uzyskane wyniki bêd± dok³adnie zbadane przez inne grupy naukowców.
...
Absolutna sensacja jesli to prawda ! Kompletny przelom w fizyce ! Na to czekalismy od lat !
Prze³omowe odkrycie: zaobserwowano na Ziemi zmarszczki czasoprzestrzeni
Prze³omowe odkrycie: zaobserwowano na Ziemi zmarszczki czasoprzestrzeni
Prze³omowe odkrycie: zaobserwowano na Ziemi zmarszczki czasoprzestrzeni - Shutterstock
- Po raz pierwszy uda³o siê zaobserwowaæ na Ziemi fale grawitacyjne - og³osili dzisiaj polscy uczestnicy miêdzynarodowych badañ, które pokaza³y, ¿e we wrze¶niu przez nasz± planetê przesz³y zmarszczki czasoprzestrzeni, ¶lad kosmicznej katastrofy.
Wyniki eksperymentu og³oszono na konferencjach odbywaj±cych siê równolegle w USA i we W³oszech. Swoj± zorganizowa³a te¿ w Warszawie Polska Akademia Nauk. W badaniach brali udzia³ naukowcy z kilkunastu krajów - w tym z Polski. To badacze zwi±zani z eksperymentami przy detektorach LIGO w USA oraz Virgo we W³oszech - ³±cznie ponad 1300 osób (w tym 15 Polaków).
14 wrze¶nia ub.r. dwa detektory amerykañskiego obserwatorium LIGO oddalone od siebie o 3 tys. km (jeden w Waszyngtonie, drugi w Luizjanie) zarejestrowa³y niemal jednocze¶nie sygna³ fal grawitacyjnych pochodz±cych ze zderzaj±cego siê uk³adu dwóch czarnych dziur. - To pierwsza bezpo¶rednia rejestracja sygna³u grawitacyjnego na Ziemi - powiedzia³ w rozmowie prof. Andrzej Królak z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie i Narodowego Centrum Badañ J±drowych. Prof. Królak jest liderem polskiej grupy naukowców uczestnicz±cych w tym projekcie.
Naukowiec zaznaczy³, ¿e choæ samo zderzenie czarnych dziur trwa³o krócej ni¿ mgnienie okiem i nast±pi³o ponad 1 mld lat temu, to by³o naprawdê potê¿ne. Prêdko¶æ, jak± czarne dziury osi±gnê³y tu¿ przed zderzeniem, to po³owa prêdko¶ci ¶wiat³a (150 tys. km/sek.). Pochodz±ca z tej kosmicznej katastrofy fala grawitacyjna podró¿owa³a z prêdko¶ci± ¶wiat³a przez Wszech¶wiat i dopiero w zesz³ym roku dotar³a do Ziemi.
- Sygna³, jaki zarejestrowali¶my, trwa³ zaledwie 0,12 sekundy, ale by³ niezwykle wyra¼ny i zgadza³ siê bardzo dok³adnie z modelami przewidzianymi przez ogóln± teoriê wzglêdno¶ci Einsteina - powiedzia³ prof. Królak. Dotychczas odnaleziono jedynie po¶rednie dowody na to, ¿e fale grawitacyjne - przewidziane w teorii Einsteina - istniej± i ¿e równie¿ ten punkt s³awnej teorii by³ zgodny z prawd±.
- Otwiera siê przed nami nowa dziedzina astronomii - astronomia fal grawitacyjnych. Jeste¶my w prze³omowym momencie - zwróci³ uwagê Królak. Wyja¶ni³, ¿e dalsze badania nad falami grawitacyjnymi byæ mo¿e rzuc± ¶wiat³o na to, co siê dzieje w czarnych dziurach.
Amerykañskie detektory, które wykry³y "zmarszczki" w czasoprzestrzeni, to monumentalne interferometry laserowe. Ich tunele maj± kszta³t litery L, a ka¿de z ich ramion ma po 4 km d³ugo¶ci. We wnêtrzu tych ramion biegnie ¶wiat³o lasera. W uproszczeniu chodzi o sprawdzanie z niezwyk³± precyzj± (do tysiêcznych ¶rednicy protonu), czy d³ugo¶æ jednego ramienia instalacji zmienia siê w stosunku do d³ugo¶ci drugiego ramienia. Mog³oby siê wydawaæ, ¿e wyniki bêd± zawsze takie same. A okazuje siê, ¿e nie. Przechodz±ca przez Ziemiê fala grawitacyjna - któr± ciê¿ko wychwyciæ, bo na chwilê odkszta³ca ca³± czasoprzestrzeñ wokó³ nas - mo¿e siê zdradziæ w³a¶nie poprzez wyniki pomiarów w interferometrze. To w³a¶nie zaobserwowano 14 wrze¶nia.
- Polacy w tym projekcie nie tylko nosili halabardê, ale odegrali powa¿niejsz± rolê - skomentowa³ wiceprezes PAN prof. Pawe³ Rowiñski. Jak wymieni³, zadaniami Polaków w projekcie by³a analiza danych uzyskanych z amerykañskich detektorów LIGO, prowadzenie badañ ¼róde³ astrofizycznych fal grawitacyjnych, budowa modeli sygna³ów fal grawitacyjnych oraz udzia³ w rozbudowie detektora Virgo (to interferometr, który znajduje siê we W³oszech i pracuje ramiê w ramiê z detektorami LIGO. Na razie przechodzi renowacjê, ale otwarty bêdzie pod koniec tego roku).
Jak powiedzia³ Rowiñski, w projekcie uczestniczyli badacze z Instytutu Matematycznego PAN, Centrum Astronomicznego im. Miko³aja Kopernika PAN, Narodowego Centrum Badañ J±drowych, a tak¿e Uniwersytetów: w Bia³ymstoku, Miko³aja Kopernika w Toruniu, Warszawskiego, Wroc³awskiego i Zielonogórskiego.
W marcu 2014 r. inny zespó³ naukowców badaj±cych fale grawitacyjne zaliczy³ spor± wpadkê i og³osi³ odkrycie fal grawitacyjnych bazuj±c na b³êdnych interpretacjach. Wtedy wyniki pochodzi³y z zupe³nie innego typu badañ - obserwacji mikrofalowego promieniowania t³a za pomoc± teleskopu BICEP2. Z czasem okaza³o siê, ¿e w badaniach tych jest pomy³ka (nie uwzglêdniono pewnych istotnych czynników). Rok temu publikacjê publicznie odwo³ano.
>>>
Od dawna bylo jasne ze sa fale grawitacyjne bo WSZYSTKO to fale :O))) Ale nie bylo zadnych odkryc a bez tego to tylko spekulacje. Poprzednie rewelacje jak slysze to byl wynik bledu. Nauka porusza sie po kamieniach milowych bledu. Bez tych bledow nie bylo by nauki.
Ciekawe czy sa czastki juz nazwane grawitonami. Niekoniecznie musza byc. Przestrzen i czas to jak guma ktora sie wybrzusza jak przypuszczam. Wybrzuszenie w jedna strone to proton w druga to neutron. Wtedy neutrina by znikaly.
ATOM I PROTON NIE BYLY BY CZYMS TYLKO CZASOWYM WYBRZUSZENIEM PRZESTRZENI W CZASOPRZESTRZENI!
To nie moje to nasz geniusz Adam Wisniewski Snerg.
Wrota Podlasia
Odkrycie fal grawitacyjnych z udzia³em bia³ostockiego naukowca
Przemieszczaj±ca siê z prêdko¶ci± ¶wiat³a zmarszczka w czasoprzestrzeni - fala grawitacyjna po raz pierwszy zarejestrowana na Ziemi - Shutterstock
Przemieszczaj±ca siê z prêdko¶ci± ¶wiat³a zmarszczka w czasoprzestrzeni - fala grawitacyjna po raz pierwszy zarejestrowana na Ziemi. 11 lutego 2016r miêdzynarodowy zespó³ naukowców oficjalnie potwierdzi³ istnienie fal grawitacyjnych – ostatnego elementu teorii wzglêdno¶ci Einsteina. W tym niezwyk³ym odkryciu bra³ udzia³ tak¿e fizyk z Uniwersytetu w Bia³ymstoku - prof. Piotr Jaranowski.
Badania prowadzone by³y w ogromnym miêdzynarodowym zespole LIGO Scientific Collaboration. W jego sk³ad wchodzi m.in. zespó³ projektu Virgo Collaboration, a w tym projekcie pracowa³a z kolei grupa 15 polskich naukowców. Jednym z nich jest prof. Jaranowski z UwB.
REKLAMA
Rola bia³ostockiego naukowca polega³a w szczególno¶ci na stworzeniu (we wspó³pracy z prof. Andrzejem Królakiem z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie) podstaw wielu algorytmów i metod s³u¿±cych do wykrycia i estymacji parametrów fal grawitacyjnych z tzw. uk³adów podwójnych. Badacze przyczynili siê te¿ do precyzyjnego modelowania sygna³u fali grawitacyjnej z uk³adu podwójnego.
O szczegó³ach odkrycia i badañ, które do niego doprowadzi³y, prof. Piotr Jaranowski opowie w pi±tek, 12 lutego na otwartym spotkaniu na Wydziale Fizyki UwB.
Spotkanie rozpocznie siê o godzinie 12.00 w sali 2011, w siedzibie wydzia³u w kampusie UwB przy ul. Cio³kowskiego.
...
Znakomite odkrycie. Istnieja fale przestrzeni w czasoprzestrzeni!
Polacy wspó³autorami historycznego odkrycia
Jacek G±dek
Dziennikarz Onetu
Po raz pierwszy w historii uda³o siê zaobserwowaæ na Ziemi fale grawitacyjne - EPA/JULIAN STRATENSCHULTE / PAP
15 polskich naukowców ma swój udzia³ w historycznym odkryciu brakuj±cego elementu Ogólnej Teorii Wzglêdno¶ci Alberta Einsteina - fal grawitacyjnych.
Polacy wspó³autorami odkrycia fal grawitacyjnych
Po raz pierwszy w historii uda³o siê zaobserwowaæ na Ziemi fale grawitacyjne. S± one brakuj±cym elementem ogólnej teorii wzglêdno¶ci Alberta Einsteina, zatem odkrycie jest bez w±tpienia historyczne i prze³omowe. A co godne odnotowania: maj± w nim swój udzia³ polscy naukowcy. Fale grawitacyjne to zmarszczki czasoprzestrzeni - jako zaobserwowano, przeszy³y one Ziemiê jako echo wielkiej kosmicznej katastrofy.
REKLAMA
Wyniki eksperymentu og³oszono równolegle w USA i we W³oszech, a w Polsce wiadomo¶æ przekazali tak¿e naukowcy w Polskiej Akademii Nauk. W¶ród badaczy zwi±zanych z eksperymentami przy detektorach LIGO w USA oraz Virgo we W³oszech jest 15 Polaków.
A co tak w³a¶ciwie siê sta³o? Otó¿ 14 wrze¶nia 2015 r. dwa detektory amerykañskiego obserwatorium LIGO oddalone od siebie o 3 tys. km (jeden w Waszyngtonie, drugi w Luizjanie) zarejestrowa³y niemal jednocze¶nie sygna³ fal grawitacyjnych pochodz±cych ze zderzaj±cego siê uk³adu dwóch czarnych dziur. - To pierwsza bezpo¶rednia rejestracja sygna³u grawitacyjnego na Ziemi - mówi³ prof. Andrzej Królak z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie i Narodowego Centrum Badañ J±drowych. Jest on liderem polskiej grupy naukowców uczestnicz±cych w projekcie.
Do zderzenia czarnych dziur dosz³o 1,3 mld lat temu i trwa³o u³amek sekundy. Naukowiec wyja¶nia³, ¿e prêdko¶æ, jak± czarne dziury osi±gnê³y tu¿ przed zderzeniem, to po³owa prêdko¶ci ¶wiat³a (150 tys. km/sek.). Pochodz±ca z tej kosmicznej katastrofy fala grawitacyjna podró¿owa³a z prêdko¶ci± ¶wiat³a przez Wszech¶wiat i dopiero w zesz³ym roku dotar³a do Ziemi. Sygna³ na Ziemi trwa³ 0,12 sekundy. - Ale by³ niezwykle wyra¼ny i zgadza³ siê bardzo dok³adnie z modelami przewidzianymi przez ogóln± teoriê wzglêdno¶ci Einsteina - mówi³ prof. Królak.
Obok niego w badaniach uczestniczyli badacze z Instytutu Matematycznego PAN, Centrum Astronomicznego im. Miko³aja Kopernika PAN, Narodowego Centrum Badañ J±drowych, a tak¿e Uniwersytetów: w Bia³ymstoku, Miko³aja Kopernika w Toruniu, Warszawskiego, Wroc³awskiego i Zielonogórskiego. - Polacy w tym projekcie nie tylko nosili halabardê, ale odegrali powa¿niejsz± rolê - zapewnia³ wiceprezes PAN prof. Pawe³ Rowiñski.
Istnienie fal grawitacyjnych przewidzia³ 100 lat temu przewidzia³ Albert Einstein.
.....
CNN
Naukowcy t³umacz± prze³omowe odkrycie
- Potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych stanowi najwa¿niejsze osi±gniêcie wspó³czesnej nauki - oceniaj± naukowcy. Przewidziane w ogólnej teorii wzglêdno¶ci Einsteina fale grawitacyjne pozostawa³y trudne do wykrycia przez ponad sto lat.
- To prze³om porównywalny z odkryciem promieniowania rentgenowskiego. Bêdziemy mogli odkrywaæ obiekty, co do których mamy jedynie podejrzenia, ¿e istniej±. Zajrzymy w te zak±tki kosmosu, które wcze¶niej pozostawa³y poza naszym zasiêgiem - zaznaczaj± naukowcy.
...
W ogole to moze upasc dotychczasowa fizyka i powstac zupelnie inna.