Kumulacja sztuki.
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Bloki Sztuki- miasto bez opakowania!
- Dzięki dla młodych ultrasów
- Walka o wolność i niepodległość Węgier !
- Kapliczki i figury czyli pejzaż polski !
- ANKIETA
- Junior Web Developer
- ChallengING IT, płatny program stażowy w ING Banku Śląskim.
- praca w klubie malucha
- Mikstejp JasnaLiryka "Rozpala"
- Multikulturowe warsztaty językowe
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- achtenandy.htw.pl
Ashley...
Wyczó³kowski, Malczewski, Weiss na wystawie o zwi±zkach muzyki z malarstwem
Wyczó³kowski, Malczewski, Weiss na wystawie o zwi±zkach muzyki z malarstwem - Shutterstock
Obrazy z motywami muzycznymi autorstwa polskich mistrzów pêdzla m.in. Leona Wyczó³kowskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa i dawne instrumenty muzyczne bêdzie mo¿na od pi±tku ogl±daæ w Rzeszowie na wystawie "Barwy i nastroje. Muzyka w malarstwie polskim".
Jak poinformowa³a kuratorka wystawy Emilia Jakubiec-Lis z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie ekspozycja koncentruje siê na przedstawieniu zwi±zków pomiêdzy muzyk± a malarstwem od czasów ¶redniowiecza do wspó³czesno¶ci.
REKLAMA
- Jest to próba pokazania zwi±zków miêdzy muzyk± a malarstwem w czterech obszarach: ko¶cio³a, dworu, wsi oraz miasta. Jednak podzia³ ten jest bardzo umowny, bo przestrzenie te wzajemnie siê przenika³y, promieniowa³y na siebie – zauwa¿y³a Jakubiec-Lis.
Doda³a, ¿e wystawa poka¿e ró¿ne oblicza muzyki - od sakralnej, która rozwinê³a siê jako pierwsza, poprzez ¿ycie dworu, które obfitowa³o w bale i koncerty, a¿ do muzyki nale¿±cej do przestrzeni polskiej wsi i miasta.
W ¶redniowieczn± filozofiê i symbolikê muzyczn± zwiedzaj±cych wprowadz± wielkoformatowe plansze przedstawiaj±ce przyk³ady sztuki rêkopi¶miennej. W¶ród nich znajdzie siê reprodukcja z Gradua³u Jana Olbrachta z prze³omu XV i XVI wieku, czy Psa³terza Floriañskiego z koñca XIV wieku; przyjmuje siê, ¿e powsta³ on dla królowej Jadwigi, ¿ony Jagie³³y, pó¼niejszej ¶wiêtej.
W¶ród 46 dzie³ malarstwa polskiego na wystawie w rzeszowskim muzeum bêdzie mo¿na obejrzeæ obrazy wybitnych polskich artystów z XIX i XX wieku. W¶ród nich dzie³o Jacka Malczewskiego ukazuj±ce jego siostrê Helenê graj±c± na fortepianie, "Skrzypaczkê" Wojciecha Weissa, "Lirê na tle Wawelu" Leona Wyczó³kowskiego, obraz Kazimierza Sichulskiego po¶wiêcony legendarnemu wieszczowi ukraiñskiemu, lirnikowi z XVIII wieku – Wernyhorze, czy namalowany w stylistyce ikon obraz Jerzego Nowosielskiego "Kwartet".
Na ekspozycji znajd± siê te¿ szkice W³odzimierza Tetmajera. Najstarszym obrazem, jaki bêdzie prezentowany na wystawie, jest dzie³o nieznanego artysty z drugiej po³owy XVIII stulecia, przedstawiaj±cy ¶w. Cecyliê, patronkê muzyków, ¶piewaków.
Wêdrówkê przez historiê zwi±zków muzyki z malarstwem zamyka film dokumentalny z lat 70. XX wieku, którego ¶cie¿kê d¼wiêkow± stanowi muzyka elektroakustyczna, charakterystyczna dla XX wieku. Jakubiec-Lis zauwa¿y³a, ¿e film to przyk³ad wspó³czesnego ukazania zwi±zku muzyki z obrazem.
Uzupe³nieniem ekspozycji bêd± instrumenty muzyczne, w¶ród nich wiele obecnie ju¿ nieznanych. Bêdzie mo¿na zobaczyæ, jak wygl±da³a np. lira, sza³amaja (instrument dêty drewniany, podobny do oboju), harfa Dawida, organistrum (przodek liry korbowej), psa³terium (podobny do cymba³ów), czy szpinet (rodzaj klawesynu).
Bêdzie te¿ mo¿na zobaczyæ lutniê na dwadzie¶cia kluczy i dwadzie¶cia strun czy ró¿ne cytry. Kuratorka wyjawi³a, ¿e w ¶redniowieczu cytra - poprzez analogiê do swojego wygl±du - symbolizowa³a rozci±gniête na krzy¿u cia³o Chrystusa. Cytra by³a bowiem wykonywana z kawa³ka drewna, co symbolizuje krzy¿, a rozpiête na niej struny to cia³o Jezusa.
Czê¶æ z prezentowanych instrumentów pochodzi z XIX wieku, wiêkszo¶æ to wspó³czesne rekonstrukcje starych instrumentów.
Ekspozycja zosta³a przygotowana z okazji jubileuszu 80-lecia Muzeum Okrêgowego w Rzeszowie oraz 25-lecia Muzeum Etnograficznego, które jest oddzia³em Muzeum Okrêgowego.
Prezentowane eksponaty pochodz± z ró¿nych muzeów i placówek kulturalnych, m.in. z Muzeów Narodowych w Krakowie i w Warszawie, Fundacji Ksi±¿±t Czartoryskich w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapitu³y Katedralnej na Wawelu, a tak¿e od osób prywatnych.
Ekspozycja potrwa do 15 maja 2016 roku.
...
Zwiazki wzajemne roznych sztuk daja skumulowany efekt. Widac to mocno w grach komputerowych gdzie muzyka film grafika proza sa na przemian poprzekladane dajac olbrzymi efekt. Tu Heroes III jest szczytem. Nikt widze tego nie rozumie ale widze teraz za gra ta mnie zachwyca bo jest kumulacja artyzmu. I oddzialuje na osoby wrazliwe na sztuke.