Mechanika.
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Bezpłatne kursy zawodowe - weekendowe
- ANKIETA
- Kościół na Białorusi !
- Multikulturowe warsztaty językowe
- Tragedia Zamojszczyzny.
- 250.000 miejsc parcy zagrożonych przez UE!!!
- Poza cywilizacjÄ…...
- Absolutorium 2012 - czy ma ktoÅ› niewykorzystane zaproszenia?
- Największa egzekucja w Auschwitz - to też byli Polacy ...
- Livigno (Skipass free) - Zakończenie sezonu!
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- pianina.htw.pl
Ashley...
Fizycy stworzyli najmniejszy silnik ¶wiata. Jest wielko¶ci atomu
wy¶lij
drukuj
mw, rs | publikacja: 15.04.2016 | aktualizacja: 08:36 wy¶lij
drukuj
Silnik dzia³a dziêki poddawaniu go dzia³aniom lasera (fot. Johannes Roßnagel/UniMainz)
Niemieccy naukowcy skonstruowali mikroskopijny silnik, napêdzany za pomoc± energii cieplnej – informuje portal Popular Mechanics. Eksperymentalne urz±dzenie sk³ada siê z atomu poddanego dzia³aniu promieniowania elektromagnetycznego. Badacze przekonuj±, ¿e „atomowy silnik” jest równie efektywny jak te w samochodach.
Polscy naukowcy stworzyli superklej. Tajny sk³adnik – metabolity z kultur grzybowych
Dotychczas naukowcom udawa³o siê budowaæ niewyobra¿alnie ma³e silniki wielko¶ci ok. 10 tys. cz±steczek. Teraz jednak Niemcom uda³o siê stworzyæ jeszcze mniejsze urz±dzenie. Zespó³ fizyków z Uniwersytetu w Mainz opisa³ swoje odkrycie w magazynie „Science”.
– Zasada dzia³ania jest taka sama jak w przypadku silników samochodowych – t³umaczy kieruj±cy badaniami Johannes Rossnagel. Cykl pracy sk³ada siê z czterech faz: ocieplania, sprê¿ania, sch³adzania i rozprê¿ania.
Laserem w sto¿ek
Do konstrukcji silnika u¿yto atomu wapnia-40, jednak wed³ug naukowców mo¿e do tego s³u¿yæ ka¿dy inny atom. Nastêpnie cz±steczkê poddano dzia³aniu promieniowania elektromagnetycznego uformowanego w taki sposób, by przypomina³o sto¿ek.
Nastêpnie konstrukcja jest poddawana dzia³aniu laserów. Jedna wi±zka jest kierowana na wierzcho³ek i ogrzewa ca³± konstrukcjê. Drugi laser s³u¿y do sch³adzania podstawy sto¿ka z uwiêzionym w ¶rodku atomem. W efekcie cz±steczka zaczyna siê poruszaæ, wytwarzaj±c energiê.
Silnik jak atom, ale...
Na razie silnik jest bardziej eksperymentem ni¿ urz±dzeniem mog±cym znale¼æ realne zastosowanie. Rossnagel zapowiada jednak, ¿e mo¿liwe jest do³±czenie do „atomowego silnika” kolejnej cz±steczki, która s³u¿y³aby jako ko³o zamachowe i przekazywa³a energiê mechaniczn±.
Urz±dzenie sk³ada siê ze sto¿ka z umieszczonym w ¶rodku atomem (fot. UniMainz)
Naukowcy obliczyli, ¿e ich urz±dzenie teoretycznie wytwarza³oby 1,5 kilowata na ka¿dy kilogram wagi silnika. Po przeliczeniu to mniej wiêcej tyle samo, co silniki u¿ywane obecnie w samochodach.
Istnieje pewien szkopu³: choæ sam silnik jest wielko¶ci atomu, do jego napêdzania potrzeba urz±dzeñ zajmuj±cych spory pokój.
Popular Mechanics
...
Znakomite osiagniecie!