Patriarcha Bartłomiej.
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Klopoty gospodarki radzieckiej w Boliwii...
- ,,Polscy'' prezesi trzepiÄ kasiorÄ !
- Enkel Bad Credit Cash Advance Lan
- Multikulturowe warsztaty jÄzykowe
- OFERTA PRACY- Telekonsultant klienta biznesowego
- IELTS, TOEFL, CAE, FCE profesjonalnie i skutecznie!
- OsobiĹci wrogowie Pana Boga .
- Pornogrubasi sÄ wĹrĂłd nas ! Niestety !
- PoszukujÄ materiaĹĂłw - stosunki miÄdzynarodowe
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- pianina.htw.pl
Ashley...
Papież i patriarcha Konstantynopola upominają się o uchodźców. „Świat zostanie osądzony po tym, jak was traktował”
wyślij
drukuj
adom, rs | publikacja: 16.04.2016 | aktualizacja: 13:31 wyślij
drukuj
Uchodźcy czekali na papieża (fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)
Papież Franciszek, składający w sobotę wizytę na greckiej wyspie Lesbos, powiedział uchodźcom, że przybył tam, by zwrócić uwagę świata na poważny kryzys humanitarny i modlić się o jego rozwiązanie. Spotkanie było wyjątkowe także dlatego, że wraz z papieżem brali w nim udział prawosławni dostojnicy.
Papież ogłasza zbiórkę na pomoc humanitarną dla Ukrainy. „Potrzebny gest miłości”
Franciszek wraz z towarzyszącymi mu prawosławnymi dostojnikami: ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem i arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem odwiedził obóz uchodźców Moria, gdzie przebywa około 2500 osób oczekujących na azyl.
Przeszli wśród kilkuset nieletnich i matek z dziećmi, ludzi starszych. Franciszek przywitał się uściskiem ręki z wieloma z nich, rozmawiał, obejmował. Wielu mówiło mu, że są z Syrii i Iraku.
Migranci trzymali transparenty: „Chcemy wolności”, „Papież jest naszą nadzieją”. Na jednym widniał apel: „Prosimy ratujcie Jazydów”, odnoszący się do grupy religijnej prześladowanej na terytoriach zajmowanych przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS).
Spotkanie z uchodźcami
Następnie w namiocie papież z przedstawicielami prawosławia przywitali się po kolei z 250 uchodźcami i wysłuchali ich historii. Wielu z nich płakało i błagało duchownych o pomoc.
Tam również Franciszek wygłosił przemówienie, które rozpoczął od słów: „Chciałem być dzisiaj z wami. Pragnę wam powiedzieć, że nie jesteście sami”.
„Święta Pascha została zbroczona krwią”. Papież potępił zamach na chrześcijan w pakistańskim Lahore
– W minionych miesiącach i tygodniach znosiliście wiele cierpień w swoim dążeniu do lepszego życia. Wielu z was czuło się zmuszonymi, by uciec od konfliktów i prześladowań, zwłaszcza z uwagi na wasze dzieci, na maleństwa – powiedział.
„Przybyłem tutaj z moimi braćmi”
Papież oświadczył: – Przybyłem tutaj z moimi braćmi, patriarchą Bartłomiejem i arcybiskupem Hieronimem, tylko po to, żeby być z wami i usłyszeć wasze opowieści. Przybyliśmy, aby zwrócić uwagę świata na ten poważny kryzys humanitarny i modlić się o jego rozwiązanie.
– Jako ludzie wiary pragniemy połączyć nasze głosy, aby wypowiedzieć się w waszym imieniu. Mamy nadzieję, że świat dostrzeże te sytuacje tragicznej i naprawdę rozpaczliwej potrzeby i zareaguje w sposób godny naszego wspólnego człowieczeństwa – mówił.
Franciszek stwierdził także, że „kiedy cierpi którykolwiek z naszych braci lub sióstr, wszyscy jesteśmy dotknięci. – Wszyscy wiemy z doświadczenia, jak łatwo niektórym ludziom ignorować cierpienia innych, a nawet wykorzystywać ich słabość – zauważył Franciszek.
Następnie stwierdził, że takie kryzysy mogą też wyzwolić w ludziach to, co najlepsze. Zwrócił uwagę na postawę narodu greckiego, który „wspaniałomyślnie” odpowiedział na potrzeby uchodźców, pomimo własnych trudności.
Papież umył stopy uchodźcom. „Muzułmanie odebrali to tak, że Europa klęknęła przed nimi na kolana”
Pomoc Europy dla uchodźców
Przypomniał, że wiele osób przybyło z Europy, by pomóc migrantom przybywającym do Grecji.
– To prawda, wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. Ale dziękujmy Bogu, że w naszych cierpieniach nigdy nie zostawia nas samymi – przekonywał.
Papież zaapelował do uchodźców: – Nie traćcie nadziei.
– Największym darem, jaki możemy ofiarować sobie nawzajem jest miłość: miłosierne spojrzenie, gotowość do słuchania i zrozumienia, słowo zachęty, modlitwa – podkreślił.
Przypomniał przypowieść o dobrym Samarytaninie, który dostrzegł potrzebującego człowieka i natychmiast się zatrzymał, aby mu pomóc. – Dla nas jest to przypowieść, która odnosi się do bożego miłosierdzia, adresowanego do wszystkich, bowiem Bóg jest wszechmiłosierny. Jest to również apel, aby okazać to samo miłosierdzie osobom będącym w potrzebie. Niech wszyscy nasi bracia i siostry na tym kontynencie, jak dobry Samarytanin, przychodzą wam z pomocą w owym duchu braterstwa, solidarności i poszanowania ludzkiej godności, która cechuje jego długą historię – wezwał Franciszek.
Papież przyleciał „na spotkanie największej katastrofy po drugiej wojnie światowej”
Franciszek: obejmuję was miłością
Zapewnił migrantów: – Obejmuję was wszystkich z miłością. Dla was i tych, którzy wam pomagają modlę się o Boże dary męstwa i pokoju.
Papież podczas wizyty w obozie otrzymał rysunki od dzieci. Zwracając się do jednego ze swych współpracowników powiedział: – Bardzo proszę, trzeba je zachować, nie mogą się zgubić, chcę je mieć na swoim biurku.
Bartłomiej: Świat zostanie osądzony po tym, jak was traktował
Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej powiedział w wystąpieniu zwracając się do uchodźców: – Świat zostanie osądzony po tym, jak was traktował.
– Będziemy wszyscy odpowiedzialni za sposób, w jaki zareagujemy na kryzys i konflikt w waszych regionach – dodał.
Podkreślił też, że „Morze Śródziemne nie powinno być grobowcem, ale ma być miejscem życia, skrzyżowania kultur i cywilizacji, miejscem wymiany i dialogu”. – Przybyliśmy tutaj, aby spojrzeć wam w oczy, usłyszeć wasze głosy, uścisnąć wam ręce i powiedzieć wam, że troszczymy się o was oraz zapewnić, że świat o was nie zapomniał – zapewnił uchodźców honorowy zwierzchnik światowego prawosławia.
Przywołując słowa Psalmu 46 powiedział, że „Pan jest dla nas ucieczką i mocą”, podkreślił, że „nie powinniśmy się lękać”. – Wiemy, że przybyliście z obszarów wojny, głodu i cierpienia, wasze serca są pełne niepokoje o wasze rodziny oraz że szukacie bezpieczniejszej i światlejszej przyszłości – zapewnił.
„Jesteśmy braćmi” . Historyczne spotkanie papieża z głową Cerkwi
Historyczne spotkanie zwierzchników Kościołów
Na Lesbos doszło do historycznego spotkania zwierzchników Kościołów katolickiego i prawosławnego. Papież Franciszek, Ekumeniczny Patriarcha Bartłomiej i Arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim wezwali wspólnotę międzynarodową do reakcji na kryzys migracyjny. Hierarchowie nie tylko przemawiali, podpisali też wspólną deklarację. Piszą w niej o głębokim niepokoju z powodu tragicznej sytuacji uchodźców, imigrantów i poszukujących azylu, którzy uciekają od konfliktów i zagrożeń do Europy.
Autorzy apelu uważają, że światowa opinia publiczna nie może ignorować kryzysu humanitarnego spowodowanego rozprzestrzenianiem się przemocy i konfliktów zbrojnych, prześladowań i wysiedlania mniejszości religijnych i etnicznych. W związku z tym proszą wszystkie kraje, by udzielały azylu tymczasowego i oferowały status uchodźcy uprawnionym, dopóki istnieje potrzeba.
PAP, KAI, IAR
...
Warto podkreslic ze patriarcha Bartlomiej to cud Boga. Tacy ludzie rozjasniaja Swiat! Radosc gdy sie o nim slyszy