Sfragistyka .
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Tak należy zwalczać ciemnotę !
- Zagłada Cyganów !
- Popkiller MÅ‚ode Wilki 2012 "Prosto z frontu"
- Metoder för Förvärva En inteckning med Bad Credit
- Poszukiwana Studentka Psychologii
- Zapewniali opiekę matce chorego ... i zmarła samotnie!
- Jeśli nie Unia to Białoruś .
- Praca dorywcza dla Studentów - czekoladki!
- Tony
- Warunek - uzasadnienie (udokumentowane)
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- reszka.htw.pl
Ashley...
Sandomierz: odtworzono ¶redniowieczne pieczêcie miasta
Kopia pieczêci z XIV wieku i rekonstrukcja t³oku pieczêtnego z koñca XIII wieku bêd± wykorzystywane przez w³adze Sandomierza do pieczêtowania wa¿nych miejskich dokumentów. Odtworzy³ je miejscowy regionalista i znany projektant bi¿uterii Cezary £utowicz.
Jak wyja¶ni³ £utowicz, pomys³ odtworzenia pieczêci zrodzi³ siê podczas projektowania ³añcucha ceremonialnego burmistrza miasta. - Szukaj±c inspiracji i wzorów natrafi³em w Muzeum Czartoryskich w Krakowie na oryginaln± pieczêæ miejsk± z 1343 roku - wyjawi³. Za zgod± Muzeum wykonany zosta³ silikonowy odcisk oryginalnej pieczêci z czasów Kazimierza Wielkiego.
- Silikonowy odlew jest bardzo precyzyjny, zawiera wszystkie niedoskona³o¶ci i szczegó³y pieczêci. Na tej podstawie odla³em ze srebra centralny element do ³añcucha burmistrza miasta - powiedzia³ £utowicz.
Po tej pracy w dyspozycji £utowicza pozosta³ silikonowy odlew pieczêci. W³adze miasta zdecydowa³y o wykonaniu dok³adnej kopii t³oku pieczêtnego – bardzo wa¿nego z punktu widzenia nie tylko Sandomierza, ale tak¿e historii Polski.
- Ta pieczêæ jest o tyle ciekawa, ¿e by³a ona wymienna z pieczêci± pañstwow±. Jak król bywa³ w Sandomierzu, to pieczêtowa³ dokumenty czy przywileje w³a¶nie pieczêci± sandomiersk± – zaznaczy³ £utowicz.
Artysta zdecydowa³ siê na wykonanie jeszcze jednej pieczêci, wzorowanej na starszym t³oku z lat osiemdziesi±tych XIII wieku. Jak wyja¶ni³, jest to rekonstrukcja na podstawie rysunków, które siê zachowa³y, i opisów. - Przedstawia ksiêcia Leszka Czarnego, który klêczy przed o³tarzem, a obrz±dek mszy sprawuje ¶w. Stanis³aw, biskup - powiedzia³.
Obie pieczêcie bêd± u¿ywane przez burmistrza Sandomierza do pieczêtowania najwa¿niejszych dla miasta dokumentów. - Ka¿da pieczêæ to jest opowiadanie o mie¶cie. Jest tu i heraldyka, i symbolika. Czytaj±c pieczêcie mo¿emy dowiedzieæ siê o historii i znaczeniu przypisanego jej miasta. To s± klejnoty miejskie, wyra¿aj± majestat miasta – oceni³ £utowicz.
....
Wprawdzie sfragistyka czyli nauka o pieczeciach to dzial historii ale przeciez wiecej w nim sztuki niz historii ...
Niezwyk³e pieczêcie w Muzeum Narodowym we Wroc³awiu
¦redniowieczne i nowo¿ytne pieczêcie wykorzystywane w kancelariach ko¶cielnych i ¶wieckich, pochodz±ce z okresu od XIV do XVIII w., bêdzie mo¿na od ¶rody zobaczyæ na wystawie we wroc³awskim Muzeum Narodowym.
Jak poinformowa³a rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wroc³awiu Anna Kowalów, ekspozycja ma pokazaæ zmiany, jakie na przestrzeni stuleci przechodzi³a pieczêæ jako podpis uwierzytelniaj±cy dokumenty.
- Ta wystawa ukazuje proces tworzenia takiego w³a¶nie podpisu, poczynaj±c od ukazania narzêdzi, rodzajów u¿ywanego materia³u, stosowanych zabezpieczeñ utrudniaj±cych jego zniszczenie oraz sposobów umieszczania na, lub przy pergaminowych i papierowych dokumentach - powiedzia³a Kowalów.
Na ekspozycji prezentowane bêd± m.in. ¶redniowieczne i nowo¿ytne t³oki pieczêtne, w tym kapitu³y kolegiaty ¦wiêtego Krzy¿a w Opolu, miasta Czerna, pieczêci mniejszej Góry ¦l±skiej, cechu wroc³awskich farbiarzy, cechu wroc³awskich kowali i p³atnerzy i nyskich czeladników piekarskich. Zwiedzaj±cy bêd± mogli równie¿ zobaczyæ wroc³awsk± prasê ¶rubow± z 1730 r. wraz z kilkoma XVIII-wiecznymi typariuszami magistrackimi, czyli wzorami dokumentów u¿ywanych np. w ratuszach.
W¶ród ¶redniowiecznych pieczêci woskowych znajduje siê m.in. pieczêæ biskupa poznañskiego Andrzeja Bniñskiego z 1451 r. Ekspozycjê uzupe³niaj± opieczêtowane dokumenty.
- Dziêki odpowiedniemu doborowi eksponatów zwiedzaj±cy bêd± mogli porównaæ zabytki pochodz±ce z kancelarii w³adców, hierarchów ko¶cielnych, samorz±dów miejskich, czy te¿ organizacji cechowych - doda³a Kowalów.
Na przyk³ad, obok pieczêci dostojników ko¶cielnych chronionych metalowymi puszkami ze zwyk³ej stalowej blachy, dla porównania pokazana zostanie pieczêæ majestatyczna pruskiego króla Fryderyka II w ozdobnej puszce srebrnej z widocznymi jeszcze ¶ladami pierwotnego z³ocenia.
Ekspozycja bêdzie czynna do 7 czerwca.
...
Bardzo ciekawa dziedzina sztuki i historii.