Starożytna technika .
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Konsultant ds. wsparcia technicznego z j. niemieckimHOLANDIA
- Muzyka ,,techniczno-maszynowa" .
- Archologowie-starożytne dowody postępowości Euro-py odkryte!
- Polska technika .
- Poszukuję książki Mieroopa do starożytności
- dodatkowy zarobek
- ,,Poprawiacze'' Biblii ...
- BronisĹaw Malinowski .
- Bohaterstwo podczas narodzin !
- Mieszkanie 3 pokojowe os. Sobieskiego koĹo kampusu morasko
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- reszka.htw.pl
Ashley...
Niezwykła wystawa w Grecji. Można oglądnąć starożytny komputer
Tajemniczy komputer ze starożytności - Jeśli ktoś myśli, że komputery to odkrycie XX wieku może się srodze zawieść. Pierwsze skomplikowane maszyny służące do obliczania ruchu ciał niebieskich powstały jeszcze w starożytności. Niektórzy naukowcy twierdzą, że maszyneria ta jest tak niezwykła, że nie może pochodzić z ziemi, a naszym przodkom przekazali ją kosmici. (To jacys glupi ci kosmici uzywac tak prostackich urzadzen - sa one osiganieciem jak na starozytnych ale jesli to mialoby byc osiganiecie cywilizacji poruszajacej sie po kosmosie to bylaby kompromitacja ))))
Dzięki niezwykłemu zrządzeniu losu jeden z takich starożytnych komputerów przetrwał do naszych czasów.
>>>>
Tak to istotnie wspaniale odkrycie ! Tak . Starozytni dokonali wielu odkryc bo przeciez mozgi mieli takie same jak my ale nie stworzyli cywilizacji technicznej . Dlaczego ? Bo brak bylo chrzescijanstwa . Nie bylo swiadomosci rozwojowej . Spoleczenstwo bylo kastowe . Pracowali niewolnicy . Bogacze zajmowali se polityka . Rzemieslnicy rzemioslem . I nie bylo miejsca na zmiany . Dopiero chrzescijanstwo znioslo te kasty i kazdy czlowiek stal sie rownie cenny . Ale ile to trwalo ??? Tysiace lat .
Bez chrzescijanstwa by to sobie tak trwalo do dzis . Wszakw Indiach Chinach Japonii systemy kastowe sobie trwaly tysiaclecia i nic . Dopiero zetkniecie z zachodem ich zmienilo zreszta niekoniecznie na dobre ...
Cement z czasów rzymskich był lepszy niż obecny
Cement wytwarzany przez starożytnych Rzymian był lepszej jakości i bardziej trwały niż obecny - twierdzą eksperci budowlani. Międzynarodowa grupa specjalistów poddała naukowej analizie fragmenty antycznej zabudowy, a jej wyniki bardzo ich zaskoczyły.
Teoretycznie, aby zrozumieć, jak wytrzymały jest starożytny rzymski cement, wystarczy rozejrzeć się po Wiecznym Mieście i po wielu rejonach Włoch, gdzie wciąż, mimo trzęsień ziemi i innych kataklizmów, stoją fragmenty zabudowy sprzed ponad dwóch tysięcy lat.
Naukowcy i inżynierowie z kilku krajów, między innymi z uniwersytetu w Berkeley w USA, postanowili zbadać budulec zabytków i odkryć tajemnicę wytrzymałości cementu na erozję oraz na wodę. Badania prowadzili też w portach zbudowanych w czasach rzymskich, niekiedy wciąż doskonale zachowanych. Próbki pobrali na przykład z portu w Pozzuoli koło Neapolu.
Sekret rzymskiego cementu, zdaniem specjalistów, polega na zastosowaniu nadzwyczaj wytrzymałej mieszanki pyłu wulkanicznego i wapna.
- W porównaniu z cementem z czasów Cesarstwa, cement portlandzki, jaki stosowany jest powszechnie od dwustu lat w tych warunkach nie oparłby się erozji dłużej niż pół wieku - orzekli cytowani przez włoskie media eksperci, podsumowując wyniki badań.
....
Jak widzicie przekonanie ze wszystko co stare jest gorsze to nieprawda !
Wystawa "Panowie Ognia" w dawnym Pałacu Biskupów
Wernisażem wystawy "Panowie Ognia" dotyczącej starożytnych tradycji hutniczych w Górach Świętokrzyskich zainaugurowany zostanie w czwartek Rok Kulturalny Województwa Świętokrzyskiego. Uroczystość odbędzie się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
- To wystawa niezwykle trudna, ale też bardzo ważna dla historii naszego regionu – powiedział dziennikarzom dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach dr Robert Kotowski. Jego zdaniem temat wielowiekowych tradycji przemysłowych na tych ziemiach jest warty popularyzowania bo "wszystko to co wiąże się z epoką żelaza to kolebka naszej cywilizacji" – zaznaczył.
Ekspozycję przygotował dr Szymon Orzechowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podczas spotkania z dziennikarzami zaznaczył, że archeometalurgia nie odkrywa skarbów, przez co jest trudnym tematem ekspozycyjnym. Jednak dotyczy ważnego elementu historii - "czasów, kiedy na ziemiach polskich działała bardzo skoncentrowana i największa w skali Europy produkcja żelaza" – zaznaczył.
Zdaniem dr Kotowskiego główną trudnością był sposób prezentacji tradycji hutniczych. - Zastosowaliśmy rozwiązania multimedialne, planszowe, prezentację eksponatów archeologicznych. Zależało nam by dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Z myślą o młodzieży i dzieciach podjęliśmy decyzję o stworzeniu komiksu na temat starożytnego hutnictwa – zaznaczył Kotowski.
Jak dodał dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach Jacek Kowalczych, oprócz tradycyjnej formy papierowej, komiks będzie dostępny w wersji cyfrowej m.in. na tablety i smartfony. - Wystarczy ściągnąć komiks na urządzenie mobilne za pomocą QR-kodów, które można znaleźć m.in. na materiałach promocyjnych wystawy – powiedział.
Zdaniem Kowalczyka komiks ma promować województwo i zapraszać osoby także spoza regionu, by odwiedzili nas i poznali niezwykłą historię tkwiącą w tradycji hutnictwa, dymarkach i zabytkach ukrytych w świętokrzyskiej ziemi.
Podczas wystawy będzie można obejrzeć eksponaty pochodzące z muzeów z Opolszczyzny, Dolnego Śląska, Warszawy, Krakowa a także Bytomia. Wśród nich m.in. żelazny sygnet, narzędzia kowalskie, broń. Całość dopełnią multimedialne prezentacje, za pomocą których naukowcy pokażą jak mógł wyglądać cykl produkcyjny żelaza w starożytności.
Naukowcy szacują, że na terenie Gór Świętokrzyskich działało w starożytności około 550-600 tysięcy pieców dymarskich. Głównie na wschód od Kielc, na przedpolu pasm Łysogór oraz Jeleniowskiego.
....
Tak to dopiero ! Starozytny okreg przemyslowy ! Rewelacja ! To tzw. pozniej Centralny Okreg Przemyslowy . Przedtem Staropolski Okreg Przemyslowy . Tysiaclecia tradycji przemyslowej . Zniszczony po ... 89 . Oczywiscie . Ale to juz inna historia ...