Barok .
Serwis znalezionych frazAshley...
Rysunki geniusza baroku Gian Lorenzo Berniniego na wystawie w Rzymie
Rysunki Gian Lorenzo Berniniego na wystawie w Rzymie
120 rysunków Gian Lorenzo Berniniego mo¿na od ¶rody ogl±daæ na wystawie w Rzymie. Wiêkszo¶æ prac geniusza baroku przywieziono z muzeum w Lipsku. Po 300 latach do Wiecznego Miasta wróci³a na kilka tygodni kolekcja zgromadzona przez królow± Szwecji Krystynê.
Prace wystawione w Palazzo Barberini s± bogat± prezentacj± d³ugiej kariery XVII- wiecznego artysty, zwi±zanej g³ównie z Rzymem.
To on jako architekt kierowa³ budow± bazyliki watykañskiej i zaprojektowa³ kolumnadê i plac wokó³ niej, wykona³ baldachim nad grobem ¦wiêtego Piotra. Zmieni³ oblicze Rzymu; zaprojektowa³ ko¶cio³y i s³ynne fontanny, w¶ród nich fontannê Czterech Rzek na Piazza Navona oraz, wraz z ojcem, Barcacciê na Placu Hiszpañskim. O tym drugim, niedawno odrestaurowanym, dziele by³o g³o¶no w lutym, gdy zosta³o zniszczone przez wandali, holenderskich kibiców pi³karskich.
Ekspozycja "Laboratorium geniusza. Bernini rysownik" stanowi symboliczne zado¶æuczynienie po tych incydentach - podkre¶laj± jej kuratorzy. Zwracaj± uwagê, ¿e architekt i rze¼biarz, uwa¿any za jednego z ojców europejskiego baroku, niezwykle ceni³ sobie rysunek. Wiele z nich to samodzielne dzie³a sztuki, nie tylko szkice pomocne w projektowaniu wielkich budynków i rze¼b.
Rysunki Berniniego trafi³y do muzeum w Lipsku na pocz±tku XVIII wieku. Ich zbiór sprzeda³ w³adzom tego miasta rzymski antykwariusz Francesco Antonio Renzi. Kolekcja przele¿a³a w magazynach i zosta³a ponownie odkryta w 1914 roku. Systematyczne studia nad nimi przeprowadzono w latach 60. ubieg³ego wieku.
W¶ród wystawionych prac s± karykatury w³oskiego kardyna³a Scipione Borghese i purpuratów z Francji, rysunki o charakterze religijnym, projekty rze¼biarskie i architektoniczne. Wiele z nich to szkice dotycz±ce bazyliki ¦wiêtego Piotra.
S± tak¿e projekty wystroju wnêtrz, na przyk³ad lustra dla królowej Szwecji i maszyn pirotechnicznych dla infantki z Hiszpanii.
Pierwsza wystawa tak wielu rysunków Berniniego bêdzie otwarta do 24 maja.
...
Tak Bernini . Najbardziej znani to jak widzicie Watykan . To nie przypadek . Ko¶ció³ stworzyl po prostu Zachod i cala ta cywilizacja jest z Ewanegelii . A CO Z TYM ZROBIL ZACHOD TO BRAK SLOW ! TUTAJ KARABIN MASZYNOWY TO ZA SLABY ! ALE KARA BEDZIE !
Warto wiedziec ze slowo barokowy uzywane jest tez poza kontekstem konkretnego stylu . Oznacza cos skomplikowanego stylistycznie . Mowiac prosto . Jak sa linie powyginane to barok a jak sa powyginanane tak ze nie nadazacie to rokoko . Skrajny barok . Natomiast linie proste to klasycznie . Czegokolwiek by to nie doryczylo . Czy sukni czy krzesla czy fryzury
20 koncertów muzyki barokowej na festiwalu Poznañ Baroque 2015
20 koncertów muzyki barokowej na festiwalu Poznañ Baroque 2015 - Shutterstock
20 koncertów prezentuj±cych muzykê z XVII i XVIII wieku z³o¿y siê na trwaj±cy od dzisiaj w stolicy Wielkopolski festiwal Poznañ Baroque 2015. Najwiêksz± atrakcj± tej edycji bêdzie ¶wiatowa premiera nieznanych dot±d dzie³ anonimowego w³oskiego artysty.
Wydarzenie zainauguruje dzisiaj wieczór koncert "Tylko Bach, ale jaki Bach!". Wykonawcami bêd± debiutuj±ca na Poznañ Baroque orkiestra Kore i m³odzi soli¶ci: skrzypaczka Lina Tur Bonet, flecistka Anne Freitag oraz klawesynista Jean Rondeau.
REKLAMA
Jak podkre¶li³ dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Zych, Poznañ Baroque to festiwal, który mimo niezbyt d³ugiej tradycji ma ju¿ wypracowany niezwykle interesuj±cy profil artystyczny. Wydarzenie jest prób± ukazania ró¿norodno¶ci muzyki barokowej i sposobów jej odczytywania.
- Ten profil repertuarowy i artystyczny to przede wszystkim skoncentrowanie siê na zjawiskach w Polsce mniej znanych; na nazwiskach, wykonawcach, którzy w Polsce i Poznaniu pojawiaj± siê dopiero po raz pierwszy - powiedzia³.
Najwiêksz± atrakcj± tegorocznej edycji bêdzie natomiast ¶wiatowa premiera odnalezionych dwa lata temu we W³oszech rêkopisów anonimowego muzyka. Podczas koncertu zatytu³owanego "Tajemniczy Carlo G." nieznane dot±d dzie³a wykonaj± Elam Rotem i Profeti della Quinta.
Jak podkre¶la³ Zych, dok³adna historia rêkopisów nie jest na razie znana. Oficjalnie ma zostaæ przedstawiona za kilka miesiêcy w jednym z muzycznych periodyków.
Zdaniem dyrektora artystycznego to, co w poznañskim festiwalu jest najbardziej interesuj±ce, to – "obecno¶æ artystów, postaci, które bêd± decydowa³y o tym, jak bêdzie wygl±da³a muzyka barokowa w ci±gu najbli¿szych kilkunastu, mo¿e kilkudziesiêciu lat".
Podczas pi±tej edycji wydarzenia przed publiczno¶ci± wyst±pi± wybitni wykonawcy muzyki dawnej z ca³ej Europy oraz instrumentali¶ci, którzy dopiero rozpoczynaj± swoj± karierê, m.in. Les Musiciens de Saint-Julien, European Union Baroque Orchestra, francuski zespó³ La Stravaganza oraz zespo³y Ground Floor i l'Acheron.
Zych przyzna³, ¿e obecnie muzyka barokowa cieszy siê ogromna popularno¶ci±. - Z jej obecno¶ci± zwi±zany jest jednak jeden problem, poniewa¿ nie mie¶ci siê ona w formacie filharmonii czy opery i stosunkowo rzadko mo¿na j± us³yszeæ. Nie jest niestety czê¶ci± takiego codziennego ¿ycia muzycznego - mówi³.
- Jedyn± szans± na regularne grywanie muzyki dawnej, s± przede wszystkim wydarzenia odbywaj±ce siê w formie cykli koncertowych albo festiwali. Muzyka barokowa jest w Polsce w bardzo dobrym momencie i jest te¿ niew±tpliwie t± czê¶ci± muzyki klasycznej, której siê chêtnie s³ucha i która ma zaanga¿owanych, ¶wietnie wykszta³conych, bardzo kompetentnych i m³odych s³uchaczy - doda³.
Wydarzenie zakoñczy 15 listopada koncert "Roztañczone cierpienie. Neapolitañskie »Stabat Mater«". Bêdzie to interpretacja i opracowanie motywu "Stabat Mater" autorstwa dwóch w³oskich muzyków barokowych - Alessandra Scarlattiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego.
...
Tradycje muzyki barokowej...
Piñczowska kaplica, czyli niezwyk³a historia
Wznosz±ca siê nad Piñczowem budowla zachwyca swoim widokiem. O czym mowa? Kaplica ¶w. Anny, choæ od lat zamkniêta, nadal wzbudza podziw w¶ród mieszkañców i turystów. Jej historia jest równie ciekawa.
Piñczowska kaplica ¶w. Anny powsta³a w 1600 roku, wed³ug projektu Santi Gucciego. Góruj±ca nad Piñczowem budowla ma 13 metrów wysoko¶ci i jest pierwsz± w Polsce, która zosta³a wybudowana z my¶l± o jej kultowym przeznaczeniu.
Przy kaplicy w pierwszej po³owie XIX-wieku ustawiono kamienne figury ¶w. Paw³a, ¶w. Tekli oraz Micha³a Archanio³a. Do tej pory zachowa³y siê tylko dwie z nich. Ostatnia restauracja budowli mia³a miejsce w 1903 roku.
Obecnie kaplica czynna jest tylko przez kilka dni w roku, gdy przypada ¶wiêto jej patronki.
...
Czyli juz barok o ile sie nie myle?