Hakerzy.
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Kurs na Animatora w turystyce
- Bloki Sztuki- miasto bez opakowania!
- Zagubione - odnalezione ...
- Zabobony .
- fora pl
- Dzięki komu Świat idzie naprzód ?!
- Białas/Kazzam
- Sprzedam ksiązki - wydział prawa
- Gdzie student zjeść powinien
- Klara Ludwika Szczęsna
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- pianina.htw.pl
Ashley...
Haker to nie cyberprzestêpca
Pi±tek, 24 lipca 2015, ¼ród³o:PAP
PAP
W powszechnym rozumieniu hakerzy to cyberprzestêpcy. Nie powinno siê ich jednak myliæ, a samych hakerów nale¿y uznaæ za sprzymierzeñców w walce o prywatno¶æ i bezpieczeñstwo - uwa¿aj± eksperci po kolejnych doniesieniach ³±cz±cych hakerów z przestêpstwami komputerowymi.
"Hakerzy co najmniej od lat 70. rozwijaj± technikê informatyczn±, oprogramowanie i ró¿ne elementy kultury zwi±zanej z informatyk±. To, ¿e dzia³aj± poza oficjalnymi instytucjami akademickimi lub biznesowymi, nie oznacza, ¿e ³ami± prawo" - mówi Marcin Zaród, socjolog techniki i doktorant w Instytucie Socjologii UW badaj±cy ¶rodowiska hakerskie.
Wtóruje mu Pawe³ Dawidek, dyrektor ds. technicznych w firmie Wheel Systems dzia³aj±cej w bran¿y bezpieczeñstwa systemów IT. "W powszechnym rozumieniu ka¿dy haker to cyberprzestêpca, który chce zaszkodziæ normalnym u¿ytkownikom komputerów i je¶li nie ma zamiaru ich okra¶æ, to przynajmniej uprzykrzyæ ¿ycie. Prawdziwi hakerzy mogliby siê jednak za tak± definicjê obraziæ. W odró¿nieniu od crackerów (czyli cyberprzestêpców), hakerzy staraj± siê jedynie odkryæ potencjalne, wcze¶niej nieznane b³êdy (tzw. zagro¿enia dnia zerowego), zanim zostan± wykorzystane przez wspomnianych crackerów" - wyja¶nia.
Wbrew medialnemu wizerunkowi, hakerzy nie dzia³aj± na szkodê innych u¿ytkowników technologii. Nie stoi to w sprzeczno¶ci z zagro¿eniami zwi±zanymi z u¿ytkowaniem komputerów i rzeczywistymi cyberprzestêpstwami.
Zaród uwa¿a, ¿e ataki dokonywane przez cyberprzestêpców maj± czêsto powi±zanie z grupami przestêpczymi. "Mafia czasami korumpuje programistów, tak samo jak czasami korumpuje chemików do produkcji narkotyków. Kultura hakerska wypracowa³a szereg narzêdzi etycznych i sankcji ¶rodowiskowych przeciwko tego rodzaju korupcji. Nie zakazujemy wyk³adania chemii ani nie mylimy chemików-amatorów z przestêpcami. Mylenie hakerów z cyberprzestêpcami wydaje mi siê równie bezproduktywne" - podkre¶la.
Tê opiniê podziela przedstawiciel Wheel Systems. Zdaniem Dawidka raportuj±c b³êdy w zabezpieczeniach, hakerzy - w odró¿nieniu od cyberprzestêpców - przyczyniaj± siê do poprawy bezpieczeñstwa internetowego, a po swoich w³amaniach staraj± siê nie pozostawiaæ szkód. Tymczasem metody dzia³añ crackerów wci±¿ ewoluuj±.
"O ile jeszcze kilka lat temu wiêkszo¶æ w³amañ wi±za³a siê po prostu z chêci± udowodnienia, ¿e mo¿na to zrobiæ i by³a wzglêdnie nieszkodliwa dla u¿ytkowników, tak dzi¶ g³ównym celem przestêpców internetowych staje siê zysk. W zwi±zku z tym cyberprzestêpcy profesjonalizuj± siê, coraz czê¶ciej ³±cz± siê w ca³e grupy, w których ka¿dy z nich ma ¶ci¶le wyznaczon± rolê i specjalizacjê" - przestrzega Dawidek.
Jego zdaniem ¼ród³em dochodu crackerów mog± byæ w³amania na konta czy te¿ kradzie¿e danych, które mo¿na odsprzedaæ. Jak mówi, "w internecie znale¼æ mo¿na fora internetowe oraz grupy dyskusyjne, na których kwitnie handel nielegalnie pozyskanymi danymi - to prawdziwy czarny rynek. Co wiêcej, nawet niedo¶wiadczeni crackerzy mog± w takich miejscach kupiæ gotowe narzêdzia do przeprowadzania ataków, które niewiele ró¿ni± siê od komercyjnego oprogramowania".
Dawidek podkre¶la, ¿e "równowag± dla crackerów i jednocze¶nie si³±, która dba o bezpieczeñstwo u¿ytkowników jest spo³eczno¶æ hakerów", którzy od lat ¶ledz± b³êdy w oprogramowaniu i systemach operacyjnych, wskazuj±c producentom potencjalne i istniej±ce luki w zabezpieczeniach ich produktów. "Z tego powodu bran¿a IT potrzebuje hakerów" - zaznacza.
Raport firmy analitycznej Gartner wskazuje, ¿e w 2012 r. na ochronê informatyczn± wydano blisko 60 mld dolarów i wydatki te powinny rosn±æ. Jeszcze w styczniu 2014 r. polskie Ministerstwo Obrony Narodowej og³osi³o chêæ stworzenia Centrum Operacji Cybernetycznych maj±cego przeciwdzia³aæ cyfrowym zagro¿eniom. Resort og³osi³ przy tym, ¿e bêdzie zatrudnia³ cywilnych hakerów, ze wzglêdu na ich wiedzê i do¶wiadczenie. COC ma zacz±æ dzia³alno¶æ przed koñcem 2015.
Zaród, który z ramienia Laboratorium Ekonomii Cyfrowej UW (DELab) bada ¶rodowisko hakerskie i relacje miêdzy technik± a spo³eczeñstwem, odwo³uje siê do w³asnych obserwacji. "W ramach moich badañ socjologicznych odnotowa³em wiele przypadków, gdy hakerzy wspomagali sektor naukowy (np. w trakcie ostatnich Dni Informatyki na PW) lub publiczny (np. zaanga¿owanie hakerów w obronê prywatno¶ci w trakcie sprawy Snowdena). Od pó³tora roku mam dostêp do kana³ów komunikacji, miejsc spotkañ i wa¿nych wydarzeñ kilku kolektywów hakerskich i ani razu nie odnotowa³em dzia³añ maj±cych charakter ataku na komputery osób trzecich" - przekonuje socjolog.
"Polskie kolektywy hakerskie protestowa³y przeciwko myleniu ich dzia³alno¶ci (edukacyjnej, wynalazczej, spo³ecznej, kulturalnej) z przestêpczo¶ci± np. w +Li¶cie otwartym polskich hakerspejsów do Ministra Obrony Narodowej+" - wspomina. ¬róde³ panuj±cego stereotypu hakera-przestêpcy upatruje w dzia³alno¶ci mediów. "Wizerunek medialny hakera jako +z³oczyñcy z piwnicy+ ukszta³towa³ siê w latach 80., wraz z rozwojem kina SF. Media i popkultura zbudowa³y tê mitologiê, która teraz utrudnia nam rzeteln± dyskusjê nad prywatno¶ci±, stanem publicznej infrastruktury informatycznej i bezpieczeñstwem publicznym" - ocenia badacz.
"Nie nale¿y myliæ hakerów z cyberprzestêpcami, tak samo jak nie mylimy ¶lusarzy z w³amywaczami. W czasach zagro¿enia prywatno¶ci, warto my¶leæ o hakerach tak samo jak my¶limy o badaczach akademickich, dziennikarzach, artystach i protestuj±cych. Ka¿da z tych grup stanowi kolejny bezpiecznik przed powrotem spo³eczeñstwa totalitarnego" - twierdzi Zaród.
Mateusz Kominiarczuk (PAP)
>>>
Alez oczywiscie. Hakerstwo to styl zycia wynikly z powstania swiata wirtualnego. Jak marynarze sa wynikiem istnienia swiata morz. Oczywiscie wsrod nich sa bandyci jak w kazdym srodowisku. Na morzu sa tez piraci co nie znaczy ze wszyscy marynarze to piraci. Widzimy ze ogol nie nadza za technika...
Wykradziono schematy uniwersalnych kluczy otwieraj±cych walizki podró¿nych
- Martin Poole / Thinkstock
Hakerzy przejêli od Transportation Security Administration schematy kluczy, pozwalaj±cych agencji otwieraæ baga¿e pasa¿erów podró¿uj±cych do USA. Ka¿dy posiadacz drukarki 3D mo¿e wydrukowaæ klucze w tej technologii. TSA nie podjê³a dzia³añ w tej sprawie.
Uniwersalne klucze opracowano po atakach 9/11. Zamki certyfikowane przez TSA pozwalaj± pasa¿erom zabezpieczyæ baga¿ przed nieuprawnionym dostêpem ze strony osób postronnych. Uniwersalne klucze zapewni³y jednak amerykañskim s³u¿bom ochrony transportu mo¿liwo¶æ przeprowadzenia bezinwazyjnej kontroli walizek.
REKLAMA
"Doniesienia o mo¿liwo¶ci tworzenia zamienników naszych kluczy w technologii 3D nie wp³ywaj± na bezpieczeñstwo samego transportu lotniczego. Baga¿ kabinowy i rejestrowany mo¿e podlegaæ naszej kontroli, jednak fakt istnienia tych zamienników w ¿adnym stopniu nie wp³ywa na bezpieczeñstwo baga¿y, gdy znajduj± siê one pod nasz± kontrol±" - wyja¶nia w o¶wiadczeniu Mike England z TSA.
Hakerom uda³o siê opracowaæ plany zamienników kluczy w wyniku analizy wysokiej jako¶ci zdjêæ oryginalnych kluczy, które zamie¶ci³ Washington Post w jednym ze swoich artyku³ów. Shahab Shawn Sheikhzadeh, administrator systemów informatycznych i entuzjasta lockpickingu (niedestrukcyjnego otwierania zamków), wszed³ w posiadanie jeszcze dok³adniejszych zdjêæ. Nie bez znaczenia by³o tak¿e udostêpnienie na stronie internetowej Travel Sentry w 2008 r. zdjêæ oryginalnych kluczy.
Opracowanie schematów umo¿liwiaj±cych wydruk zamienników kluczy w technologii 3D przypisuje siê hakerowi i badaczowi zabezpieczeñ Stevenowi Knuchelowi.
"W teorii jedynie agencja TSA i s³u¿by graniczne powinny mieæ mo¿liwo¶æ otwarcia baga¿y dziêki uniwersalnym kluczom. Zamek w baga¿u ma zapobiegaæ kradzie¿y zawarto¶ci baga¿u przez obs³ugê hotelow± czy osoby zajmuj±ce siê transportem baga¿u na lotnisku. Jednak w wyniku niefrasobliwo¶ci agenta TSA i mediów, tajne wej¶cie, zarezerwowane wy³±cznie dla uprawnionych podmiotów, sta³o siê luk± bezpieczeñstwa" - t³umaczy Nicholas Weaver z Uniwersytetu w Berkeley.
Eksperci wskazuj±, ¿e przyk³ad wycieku schematów uniwersalnych kluczy ¶wiadczy o konieczno¶ci usprawnienia procedur zabezpieczaj±cych tak wra¿liwe dane. Koncepcja wprowadzania tzw. tylnych drzwi dostêpu jest dzi¶ lansowana przez ró¿ne agencje USA. Wed³ug doniesieñ m.in. Apple i Google mia³y wprowadziæ rozwi±zania zapewniaj±ce s³u¿bom USA ukryty dostêp do produkowanego przez siebie oprogramowania.
...
To nie sa hakerzy to po prostu zlodzieje. Roznica taka jak miedzy rzemieslnikiem od zamkow a wlamywaczem od zamkow.
Hakerzy i ich wspólnicy odpowiedz± za oszustwa na szkodê gmin
14 stycznia 2016, 10:00
• Piêæ gmin z ró¿nych czê¶ci kraju zosta³o oszukanych przez hakerów na kwotê ponad 2 mln z³
• Za pomoc± programu komputerowego okradali samorz±dy
• Prokuratura Okrêgowa w Katowicach oskar¿y³a sze¶ciu mê¿czyzn
• Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolno¶ci
Piêæ gmin z ró¿nych czê¶ci kraju zosta³o oszukanych przez hakerów, którzy stworzyli program podmieniaj±cy numer rachunku, na który samorz±dy wys³a³y gotówkê. Pieni±dze - zamiast do kontrahentów - trafia³y na konta oszustów. £±czna szkoda przekracza 2 mln z³.
Prokuratura Okrêgowa w Katowicach zamknê³a ¶ledztwo w tej sprawie, oskar¿aj±c sze¶ciu mê¿czyzn - poinformowa³a rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek.
- W¶ród oskar¿onych jest trzech hakerów. Odpowiedz± oni przed s±dem za oszustwa na szkodê piêciu gmin, ³±czna warto¶æ szkody wynosi 2 mln 113 tys. z³otych. Mê¿czy¼ni ci oskar¿eni zostali równie¿ o pranie brudnych pieniêdzy na tê sam± kwotê - poda³a prok. Zawada-Dybek.
Dwaj kolejni oskar¿eni to osoby powi±zane z rachunkami bankowymi, na które wp³ynê³y pieni±dze pochodz±ce z przestêpstwa. Odpowiedz± teraz przed s±dem za pomoc w oszustwach. Kolejna osoba oskar¿ona zosta³a o ukrywanie dokumentów. Zarzuty dotycz± okresu od listopada 2013 roku do 31 grudnia 2014 roku.
Prokuratorskie ¶ledztwo zaczê³o siê przed rokiem, kiedy z konta Jaworzna (¦l±skie) zniknê³o ponad 965 tys. z³. Okaza³o siê, ¿e podczas procedury zatwierdzenia przelewu internetowego firmie budowlanej wykonuj±cej us³ugi na rzecz miasta stworzony przez hakerów program podmieni³ numer rachunku, na który wys³ano gotówkê. W rzeczywisto¶ci pieni±dze trafi³y na konta oszustów.
Urzêdnicy zorientowali siê, ¿e pieni±dze trafi³y na niew³a¶ciwy rachunek bankowy i z³o¿yli zawiadomienie o pope³nieniu przestêpstwa. Oskar¿eni pieni±dze przekazywali na kolejne konta, aby ukryæ ich pochodzenie. Czê¶æ pieniêdzy wymienili na wirtualnej gie³dzie na bitcoiny.
W prowadzonym przez prokuraturê ¶ledztwie okaza³o siê, ¿e ta sama grupa dzia³aj±c, w podobny sposób oszuka³a te¿ cztery mniejsze gminy z województw: ³ódzkiego, podkarpackiego i mazowieckiego. Choæ do tych oszustw dosz³o wcze¶niej, sprawców nie uda³o siê wtedy ustaliæ.
Piêciu oskar¿onych przyzna³o siê do pope³nienia zarzuconych im przestêpstw i z³o¿y³o wyja¶nienia. Na pocz±tkowym etapie ¶ledztwa byli aresztowani. Teraz stosowane s± wobec nich wolno¶ciowe ¶rodki zapobiegawcze. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolno¶ci.
Akt oskar¿enia trafi³ do S±du Okrêgowego w Katowicach.
>>>
Typowa informacja ktora uderza w hakerow. To nie sa hakerzy tylko przetepcy. Hakerstwo to styl zycia w sieci. Nie kazdy kto grzebie przy kodach jest hakerem. Tak samo jak nie kazdy kto grzebie w kontach bankowych jest bankierem.
Polska policja rozbi³a miêdzynarodow± grupê hakerów
2016-04-15 14:22
Zarekwirowane fa³szywe pieni±dze (fot. Policja.pl)
Policjanci z Wydzia³u do walki z Przestêpczo¶ci± Gospodarcz± Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wspólnie z Prokuratur± Krajow± rozbili miêdzynarodow±, zorganizowan± grupê przestêpcz±.
Hakerzy trudnili siê transferem gotówki pochodz±cej z internetowych w³amañ na konta bankowe. Suma strat oszacowana zosta³a na kwotê ponad 94 mln z³otych, za¶ suma odzyskanego dotychczas mienia siêga ponad 57 mln z³. Dotychczas 148 podejrzanych obywateli Polski i £otwy us³ysza³o zarzuty obejmuj±ce ³±cznie przesz³o 850 czynów. W Danii i Polsce zatrzymano trzech polskich przywódców tej grupy, dwóch poszukiwano Europejskim Nakazem Aresztowania. Wszyscy pos³ugiwali siê fa³szywymi dokumentami.
REKLAMA
Rozbicie miêdzynarodowej grupy przestêpczej to efekt pracy policjantów z Wydzia³u dw. z Przestêpczo¶ci± Gospodarcz± KWP w Lublinie oraz Lubelskiego Wydzia³u Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestêpczo¶ci Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Jak wynika z ustaleñ ¶ledztwa grupa dzia³a³a co najmniej od 2012 r. Cz³onkowie gangu prowadzili sw± dzia³alno¶æ nie tylko w Polsce, ale tak¿e w Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, W³oszech, S³owacji, Czechach, Austrii, Francji, na Wêgrzech, w Bu³garii, Chorwacji, Hiszpanii, Czarnogórze a tak¿e na terenie Niemiec. Grupa zosta³a rozbita dziêki wspó³dzia³ania organów ¶cigania ze Zwi±zkiem Banków Polskich, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, CERT NASK oraz Europolem i Eurojust.
Sposób dzia³ania grupy
Przestêpczy proceder polega³ na w³amaniach na konta bankowe prowadzone na ró¿nych kontynentach, wykradaniu z nich pieniêdzy a nastêpnie na transferze skradzionej gotówki poprzez wcze¶niej w Polsce za³o¿one, na podstawione osoby, rachunki na Ukrainê i do Rosji. Pieni±dze z rachunków bankowych obywateli ró¿nych krajów, w tym USA i Kanady, wyprowadzane by³y z u¿yciem wirusa o nazwie TINBA i stron phishingowych. Zyski z transferowania wynosi³y 40% skradzionych ¶rodków, 60 % trafia³o do osób zajmuj±cych siê za wschodni± granic± RP wytwarzaniem, modyfikacjami i zarz±dzaniem szkodliwym oprogramowaniem. Organizacja w swojej strukturze zawiera³a co najmniej 11 poziomów, to jest m.in. „hakerów” dokonuj±cych w³amañ, „polskich mózgów” trudni±cych siê organizowaniem sieci osób operuj±cych w niemal w ca³ej Europie przeznaczonych do dokonywania transferów pieniêdzy pochodz±cych z phishingu, „ksiêgowych” – dysponuj±cych dostêpem do aktualnych baz elektronicznych zawieraj±cych informacje o okradanych rachunkach, „³owców mu³ów” – wykonuj±cych instrukcje przekazywane przez „mózgi” lub ksiêgowych co do tego kiedy, w jakim banku i w jakim kraju nale¿y za³o¿yæ rachunek bankowy, „mu³ów” o ró¿nym poziomie ¶wiadomo¶ci werbowanych w Polsce, na £otwie oraz na Ukrainie, „egzekutorów’ odpowiedzialnych za „si³owe” odzyskiwanie przyw³aszczonych przez mu³y pieniêdzy i zachowywanie dyscypliny w obrêbie grupy.
Suma strat, ilo¶æ podejrzanych, ilo¶æ materia³ów
Obecnie zgromadzono przesz³o 450 tomów, tj. 90 000 kart m.in: dokumentacjê bankow± dotycz±c± kilku tysiêcy rachunków bankowych, analizy kryminalne obejmuj±ce przep³ywy skradzionych ¶rodków finansowych, oglêdziny kilku tysiêcy dowodów rzeczowych (telefonów, kart bankowych, elektronicznych no¶ników danych) – zgromadzono ponad 6000 dowodów rzeczowych, po³±czono ponad 200 postêpowañ przygotowawczych prowadzonych w innych jednostkach prokuratur i policji w Polsce oraz Republiki Czech, Niemiec i Austrii.
Suma strat wynikaj±ca z kradzie¿y pieniêdzy z kont bankowych szacowana jest na kwotê ponad 94 mln z³. Sama suma odzyskanego mienia, w tym dokonanych zabezpieczeñ maj±tkowych, to ponad 57 mln z³otych. Dotychczas wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów obejmuj±cych ³±cznie przesz³o 430 czynów dla 148 podejrzanych.
Zatrzymanie przywódców grupy
W listopadzie 2015 roku na terytorium Królestwa Danii przy wspó³pracy z Eurojust oraz Europolem zatrzymany zosta³ 38 letni Mariusz S. - mieszkaniec powiatu janowskiego. Przestêpca ukrywa³ siê przed polskimi organami ¶ci±gania, pos³ugiwa³ siê wêgierskim paszportem oraz dwoma wêgierskimi dowodami osobistymi. W mieszkaniu jego partnerki ujawniono 70 tys. euro i 300 tys. koron duñskich.
Nastêpnie w marcu 2016 roku zatrzymano w Danii Dariusza O. – mieszkañca powiatu bialskiego, który rozbudowa³ najbardziej rozga³êzion± i najbardziej liczn± sieæ mu³ów w obrêbie tej grupy. M.in. na terenie Danii rozbudowa³ on strukturê przestêpcz± przypominaj±c± „obóz pracy”. Obowi±zkiem przebywaj±cych tam obywateli Polski i £otwy by³o dokonywanie wyp³at pieniêdzy z bankomatów cudzymi kartami p³atniczymi we wskazanym momencie i wskazanej lokalizacji. Aktualnie trwaj± procedury dotycz±ce przetransportowania tej osoby do Polski.
Na pocz±tku kwietnia 2016 roku zatrzymano w Bia³ej Podlaskiej Mariusza P. W oparciu o zabezpieczony w trakcie postêpowania materia³ dowodowy sformu³owano i przedstawiono mu zarzut obejmuj±cy pope³nienie kilkudziesiêciu czynów, które dotycz± kierowania miêdzynarodow± grup± przestêpcz±, w³amañ na konta bankowe przez prze³amania zabezpieczeñ bankowych oraz utrudniania stwierdzenia przestêpnego pochodzenia ¶rodków.
Wszyscy trzej przywódcy s± aktualnie aresztowani.
Stosowne ¶rodki
Dotychczas wobec 50 podejrzanych zastosowano areszt, za¶ wobec kolejnych podejrzanych zastosowano dozory, porêczenia maj±tkowe oraz zakazy opuszczania kraju. Sprawa ma w dalszym ci±gu charakter rozwojowy. Obecny materia³ dowodowy wskazuje na pope³nienia ³±cznie ponad 840 czynów. Wkrótce kolejnych 300 osób us³yszy zarzuty.
lubelska.policja.gov.pl/R.L.R.
...
HAKSTERZY nie hakerzy. W kazdej grupie sa przestepcy.