Kresy ...
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Festiwal "Schola Cantorum"
- dodatkowy zarobek
- Kurs Tarota Poznań/Luboń
- Internet Netia 8mb/59zł
- Kolejny nowy prymas .
- Dante Alghieri
- Wymiar sprawiedliwości wśród morza bestialstwa.
- Poszukiwany: Stażysta
- Poszukuje osób do pracy w Punktach Informacyjnych
- Artyści żydowscy .
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- motonaklejki.htw.pl
Ashley...
Rozpoczê³y siê 22. recytatorskie "Kresy"
Blisko 30 recytatorów z 11 krajów przyjecha³o do Bia³egostoku na rozpoczête w poniedzia³ek fina³y 22. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy 'Kresy". Przez tydzieñ bêd± m.in. doskonaliæ swoje umiejêtno¶ci artystyczne. Koncert galowy - w sobotê 7 grudnia.
Konkurs od lat cieszy siê du¿± popularno¶ci± w polskich ¶rodowiskach za granic±. W tym roku w eliminacjach we wszystkich kategoriach wiekowych rywalizowa³o ponad 3 tys. osób. Co roku podczas grudniowego fina³u w Bia³ymstoku spotyka siê m³odzie¿ - laureaci najstarszej kategorii wiekowej.
Eliminacje odby³y siê w 13 pañstwach, na fina³ przyjechali zwyciêzcy z 11 krajów: Bia³orusi, Bu³garii, Czech, Estonii, Litwy, £otwy, Kazachstanu, Mo³dawii, Rosji, Rumunii, Ukrainy. Ze wzglêdów organizacyjnych - g³ównie finansowych - nie przybyli finali¶ci z Grecji, Gruzji i Uzbekistanu.
"Kresy" s± magiczne. Ich magia polega równie¿ na tym, ¿e choæ funkcjonuj± one ju¿ 22 lata, to jednak za ka¿dym razem s± inne. I to jest najciekawsze - mówi jeden z organizatorów konkursu Piotr Damulewicz z zarz±du podlaskiego oddzia³u stowarzyszenia Wspólnota Polska. Jak zauwa¿a Damulewicz, za ka¿dym razem niepowtarzalny klimat tworz± finali¶ci konkursu i repertuar przez nich przedstawiony. - Jako¶æ koncertu zale¿y od recytatorów i tekstów, które przygotowuj± na ten konkurs. I to jest w³a¶nie co¶ niezwyk³ego, ¿e za ka¿dym razem te teksty s± inne - mówi Damulewicz. Dodaje, ¿e czasem dominuj± utwory o tematyce patriotycznej, narodowej, a czasem bardziej spo³eczne.
Najwiêcej recytatorów startuje w eliminacjach na Wschodzie. - Pocz±tki "Kresów" zwi±zane by³y z Bia³orusi±, Litw±, Ukrain±; i tam najwiêcej osób bierze w nich udzia³ - podkre¶li³a Anna Kietliñska, prezes podlaskiego oddzia³u Wspólnoty Polskiej. Na Litwie w eliminacjach we wszystkich kategoriach wiekowych startowa³o 863 uczestników, 487 na Bia³orusi oraz po ponad 500 osób bra³o udzia³ w eliminacjach w Kijowie i Lwowie na Ukrainie. Sporo - 350 uczestników - rywalizowa³o te¿ na £otwie, gdzie konkurs równie¿ cieszy siê spor± popularno¶ci±.
Kietliñska mówi, ¿e "Kresy" to spotkania poetyckie i szansa na prezentacjê przez m³odych ludzi swoich mo¿liwo¶ci artystycznych. To te¿ okazja do szukania pomys³ów, przygl±dania siê pracy innych, ale te¿ szansa do rozwoju umiejêtno¶ci. M³odzi ludzie i ich opiekunowie uczestnicz± bowiem przez tydzieñ w warsztatach artystycznych. Pod okiem wyk³adowców z Akademii Teatralnej ucz± siê sztuki interpretacji, ruchu scenicznego. Bêd± siê te¿ spotykaæ ze studentami tej akademii, ogl±daæ spektakle w teatrach. Wszystko to intensyfikuje ich kontakt z jêzykiem polskim.
Organizatorzy konkursu podkre¶laj±, ¿e domen± wspó³czesnych czasów jest to, ¿e coraz mniej widaæ troski o jako¶æ s³owa, dlatego tym bardziej warto zwracaæ uwagê na sztukê mówienia. - Jêzyk, stosunek do jêzyka ojczystego mo¿e byæ jednym z najbardziej sugestywnych sposobów wyra¿ania patriotyzmu - mówi Piotr Damulewicz. Kietliñska za¶ doda³a, ¿e jêzyk jest te¿ jednocze¶nie sposobem "dochodzenia do w³asnej samo¶wiadomo¶ci" i deklaracj± to¿samo¶ci.
W czwartek odbêd± siê na "Kresach" przes³uchania konkursowe. W sobotê w Bia³ostockim Teatrze Lalek odbêdzie siê koncert galowy.
...
Dobra inicjatywa to i dobry duch nad nia sie unosi ...
Polacy jad± pomagaæ na dawne Kresy Wschodnie
W sobotê 5 lipca grupa ponad tysi±ca osób wyruszy na dawne Kresy Wschodnie Polski, by ratowaæ pozosta³e tam polskie cmentarze oraz pomagaæ pozosta³ym po drugiej stronie Bugu Polakom. Wszystko to w ramach kolejnej edycji akcji „Mogi³ê pradziada ocal od zapomnienia”.
Akcja dopiero od kilku lat przyjê³a formê zorganizowan±. Wszystko zaczê³o siê w roku 1999, kiedy TVP Wroc³aw zrealizowa³a reporta¿ o planach likwidacji polskiego cmentarza w Ko³omyi. Przez kolejne lata uda³o siê uratowaæ cmentarze m.in. w Berdyczowie, Drohobyczu, Podhajcach, ¯ytomierzu czy Brze¿anach. W tym roku wolontariusze pracowaæ bêd± na 65 cmentarzach na zachodniej Ukrainie.
Jednak akcja nie obejmuje jedynie porz±dkowania polskich nekropolii. Niesie tak¿e wsparcie materialne dla Polaków mieszkaj±cych na terenie dzisiejszej Ukrainy lub Bia³orusi. Sami wychowankowie szkó³ oraz przedszkoli na Dolnym ¦l±sku uzbierali na ten cel w tym roku ok. 200 tys. z³. Dodatkowo dzia³ania wspieraj± finansowe dolno¶l±skie samorz±dy.
W ramach podziêkowania za wsparcie dzia³añ corocznie organizowany jest we Wroc³awiu Wielki Koncert Kresowy. Tegoroczny wystêp odby³ siê 16-17 maja na wroc³awskim rynku.
Grupa wolontariuszy spêdzi na Ukrainie 10 dni. Punktem kulminacyjnym wyjazdu bêdzie spotkanie wszystkich uczestników na odrestaurowanym cmentarzu polskim w Rokitnie. 11 lipca wspólnie z kresowianami uczcz± 71. rocznicê „krwawej niedzieli”, bêd±cej kulminacyjnym dniem Rzezi Wo³yñskiej.
Patronat nad akcj± objê³o Dolno¶l±skie Kuratorium O¶wiaty, Dolno¶l±ski Urz±d Wojewódzki, a tak¿e, po raz pierwszy w tym roku, Prezydent RP. Medialnie akcji patronuje TVP Wroc³aw.
>>>
Wspaniale .
Rusza akcja poszukiwania grobów ¿o³nierzy KOP na Kresach
Groby ¿o³nierzy Korpusu Ochrony Pogranicza chc± odnale¼æ przedstawiciele Towarzystwa Mi³o¶ników Kultury Kresowej. Chodzi o upamiêtnienie bohaterów, którzy zginêli w okresie II RP oraz podczas agresji Armii Czerwonej na Polskê 17 wrze¶nia 1939 r.
Jak powiedzia³ prezes stowarzyszenia Jerzy Rudnicki, zlokalizowanie grobów bêdzie trudne bez przeprowadzenia nie tylko kwerendy historycznej, lecz równie¿ badañ wykopaliskowych.
- Niestety, z ka¿dym rokiem odchodz± kolejni ¿o³nierze KOP, którzy mogliby opowiedzieæ, gdzie dok³adnie pochowano ich towarzyszy broni - doda³ Rudnicki.
Podkre¶li³, ¿e projekt jest czê¶ci± prowadzonej ju¿ od kilku lat akcji porz±dkowania grobów Polaków na Kresach. Corocznie przedstawiciele stowarzyszenia nie tylko porz±dkuj± polskie nekropolie, ale równie¿ zbieraj± 1 listopada datki na ten cel w Polsce.
Rudnicki doda³, ¿e poszukiwania grobów ¿o³nierzy KOP to sposób na szczególne upamiêtnienie ich bohaterstwa, po¶wiêcenia oraz determinacji w obronie wschodnich rubie¿y Polski.
- Oni ginêli przecie¿ nie tylko we wrze¶niu 1939 r., gdy na mocy paktu Ribbentrop-Mo³otow Polska zosta³a niespodziewanie zaatakowana. Ci ¿o³nierze ju¿ w latach 20. zwalczali te¿ na tej granicy bandy prowokatorów, które dzia³a³y na zlecenie Stalina - powiedzia³ prezes stowarzyszenia.
Zaznaczy³, ¿e tradycje Korpusu Ochrony Pogranicza kontynuuje w wolnej Polsce Stra¿ Graniczna, dlatego spo³ecznicy bêd± chcieli zainteresowaæ tê formacjê ewentualn± wspó³prac±.
- Nie chodzi o formalne umowy, ale je¶li pogranicznicy zechc± nam po prostu pomóc poszukaæ i odnowiæ groby ¿o³nierzy KOP to na pewno skorzystamy z ich pomocy. To przecie¿ oni wiedz± najlepiej, czym jest s³u¿ba na granicy kraju - mówi³ Rudnicki.
W jego ocenie jeszcze w tym roku mo¿na liczyæ na efekty tej akcji, poniewa¿ ¼ród³a historyczne s± bogate w szczegó³y akcji bojowych; pomocna mo¿e byæ równie¿ przekazywane w¶ród mieszkañców Ukrainy rodzinne opowie¶ci.
- Czêsto tam bywamy i okazuje siê, ¿e wielu mieszkañców opowiada nam, co s³yszeli o grobach i potyczkach naszych ¿o³nierzy KOP w ich najbli¿szej okolicy. To mo¿e byæ najcenniejsze ¼ród³o do zlokalizowania wielu grobów - oceni³ prezes.
KOP powsta³ w 1924 r. i liczy³ 24 bataliony piechoty i 20 szwadronów kawalerii. Nazwy oddzia³ów tworzono od rejonu dzia³ania np. Brygada KOP Wo³yñ, Pu³k KOP Czortków.
Towarzystwo Mi³o¶ników Kultury Kresowej powsta³o w 2009 r. i zajmuje siê organizacj± spotkañ, zbieraniem wspomnieñ i dokumentacji na temat Kresów. Zbiera równie¿ fundusze na odnowienie polskich cmentarzy i pomników kultury na Kresach.
Co roku we wrze¶niu organizuje zjazdy kresowian w ¦wi±tnikach (Dolno¶l±skie). W zesz³ym roku po raz pierwszy uczestnikami zjazdu byli nie tylko Polacy, ale równie¿ Czesi i Holendrzy, którzy po II wojnie ¶wiatowej osiedli na terenie Niemiec.
W wyniku przesiedleñ z 1945 r. i pó¼niejszych lat na Dolnym ¦l±sku zamieszka³o kilkaset tysiêcy Polaków z Wo³ynia i Galicji Wschodniej, znajduj±cych siê w granicach II
...
Tak to wazne.
Dolno¶l±zacy jad± na Kresy zatroszczyæ siê o polskie nekropolie
Tomasz Paj±czek
Dziennikarz Onetu
Dolno¶l±zacy zadbaj± o polskie nekropolie na Kresach - Materia³y prasowe
Na pocz±tku lipca uczniowie, studenci oraz wolontariusze z Dolnego ¦l±ska pojad± na Ukrainê, ¿eby posprz±taæ polskie cmentarze. W ten sposób ju¿ po raz szósty odbêdzie siê akcja "Mogi³ê pradziada ocal od zapomnienia".
Plan jest prosty – posprz±taæ, wyremontowaæ i odnowiæ polskie cmentarze znajduj±ce siê na Ukrainie. Akcja rozpocznie siê 8 lipca i potrwa jedena¶cie dni. W sumie na Kresy wyjedzie ponad 530 osób, g³ównie z Dolnego ¦l±ska.
REKLAMA
– Z ka¿dym rokiem "pospolite kresowe ruszenie" przybiera na sile i uczestniczy w nim coraz wiêcej osób, tak¿e spoza Dolnego ¦l±ska – mówi £ukasz Wolski z M³odzie¿owej Rady Kresowej. – Razem mo¿emy ocaliæ nasze dziedzictwo narodowe od zapomnienia i wyraziæ w ten sposób ho³d wobec wszystkich Kresowiaków, którzy spoczywaj± na by³ych polskich ziemiach – dodaje.
W¶ród osób, które pojad± na Ukrainê jest sporo m³odzie¿y – to uczniowie, studenci oraz wolontariusze. – Wielu z nich swoje wakacje po¶wiêca na ciê¿k± pracê na grobach, robi±c to z mi³o¶ci do Kresów, poczucia obowi±zku i w ramach pamiêci o Polakach, którzy mieszkali, pracowali i walczyli na tych ziemiach za woln± Polskê – podkre¶la Wolski.
Wyjazd finansowany jest g³ównie przez uczniów dolno¶l±skich szkó³, którzy w ramach akcji "Z³otówka" zebrali ponad 300 tys. z³otych. W ramach akcji, w ci±gu piêciu lat, uratowano ju¿ kilkadziesi±t cmentarzy, spo¶ród których wiele przeznaczonych by³o do likwidacji i wyburzenia.
Akcjê „Mogi³ê pradziada ocal od zapomnienia” zosta³a zainicjowana przez wroc³awsk± dziennikarkê Gra¿ynê Or³owsk±-Sondej, która od wielu lat anga¿uje siê w pomoc Polakom mieszkaj±cym na Kresach.
– G³ównym celem akcji jest ratowanie polskich cmentarzy, które znajduj± siê na Ukrainie. To jedne z ostatnich miejsc, symboli pamiêci, które przypominaj± o tym, ¿e ziemie te nale¿a³y kiedy¶ do Rzeczpospolitej i zamieszkiwali je nasi przodkowie. Pozostawione same sobie nekropolie zwyczajnie niszczej± – t³umaczy Wolski. Dla m³odzie¿y, która coraz liczniej przy³±cza siê do akcji to prawdziwa lekcja historii.
...
¦l±zacy obecni to w³a¶nie ludzie korzeniami ¿e Wschodu.
Odszed³ profesor Zbigniew Nowak, mi³o¶nik Pomorza i Kresów Wschodnich
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
duchowny katolicki obrz±dków ormiañskiego i ³aciñskiego, publicysta, opozycjonista
Panorama Lwowa, fot. Fundacja im. Brata Alberta
Zmar³ prof. dr hab. Zbigniew Nowak, lwowianin i gdañszczanin, historyk i bibliofil, mi³o¶nik Pomorza i Kresów Wschodnich, wieloletni dyrektor Biblioteki PAN w Gdañsku.
Urodzi³ siê on w 1927 r. we Lwowie, ale ca³e dzieciñstwo spêdzi³ w Wielkich Mostach ko³o ¯ó³kwi, gdzie jego ojciec by³ wyk³adowc± w Centralnej Szkole Policji Policji. Po agresji Zwi±zku Sowieckiego we wrze¶niu 1939 r. wiêkszo¶æ wyk³adowców i kadetów zosta³a w podstêpny sposób zwabiona na plac apelowy i wymordowana ogniem karabinów maszynowych przez NKWD. Z kolei ich rodziny, w tym rodzinê pañstwa Nowaków, zes³ano do Kazachstanu.
REKLAMA
Przysz³y profesor do Polski powróci³ w 1946 r., ale ju¿ nie do Lwowa, lecz do Ma³opolski. Wraz z innymi sierotami wojennymi zamieszka³ jako wychowanek w Pañstwowym Zak³adzie Naukowo-Wychowawczym im. Tadeusza Ko¶ciuszki, mieszcz±cym siê w pa³acu Potockich w Krzeszowicach. Tutaj ukoñczy³ szkolê ¶redni±. Jego koleg± szkolnym by³ mój ¶p. Ojciec, Jan Zaleski, pó¼niejszy jêzykoznawca. Jako Kresowianie, a przy tym bibliofile i kolekcjonerzy, mieli oni obaj wspólne zainteresowania. Przyja¼nili siê ze sob± przez d³ugie lata. W czasach szkolnych zawi±zali przyja¼nie z innymi wychowankami zak³adu w Krzeszowicach, w tym z pó¼niejsz± piosenkark± S³aw± Przybylsk± oraz braæmi Stefanem i Andrzejem Bratkowskimi, a tak¿e z innym bibliofilem, Stanis³awem Brudkiem z Pacanowa. Ich wspólne wspomnienia zawarte zosta³y w ksi±¿ce "Mieli¶my kilkaset sióstr i braci", wydanej pod redakcj± Ryszarda Abramowicza, Stefana Bratkowskiego i Romana Wójcika.
Po ukoñczeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagielloñskim i Uniwersytecie im. Miko³aja Kopernika w Toruniu Zbigniew Nowak wyjecha³ wraz z ¿on± King± do Gdañska, gdzie przez 43 lata pracowa³ w tamtejszej Bibliotece PAN. W latach 1981 – 1997 by³ jej dyrektorem. Uzyska³ stopieñ doktora habilitowanego, a nastêpnie tytu³ profesora. Pasjonowa³ siê histori±, kultur± i literatur± tak Gdañska i Pomorza, jak i Kresów Wschodnich. Bardzo du¿o pisa³. Za swoje publikacje o Mostach Wielkich zosta³ w 2008 r. honorowym obywatelem tego miasta. Rok wcze¶niej za publikacje o Gdañsku, w tym zw³aszcza o gdañskim drukarstwie, otrzyma³ Medal Ksiêcia M¶ciwoja II.
Wielokrotnie bywa³ on w naszym domu, zw³aszcza, gdy w Krakowie odbywa³y siê aukcje starych ksi±¿ek. Z kolei w 1968 r. moja rodzina spêdzi³a wakacje w jego gdañskim mieszkaniu. Pamiêtam jego barwne opowie¶ci o wydarzeniach w sierpniu 1980 r., które móg³ obserwowaæ wprost z okna swojej biblioteki, znajduj±cej siê tu¿ przy s³ynnej bramie Stoczni Gdañskiej. By³ bardzo pogodnym i ¿yczliwym cz³owiekiem. Zmar³ po d³ugiej chorobie w dniu 27 sierpnia br. ¯y³ 88 lat. zostawi³ dwoje dzieci, piêcioro wnucz±t i sze¶cioro prawnucz±t. Pogrzeb odbêdzie siê 1 wrze¶nia w Gdañsku. O godz. 9.00 msza ¶w. w ko¶ciele Chrystusa Króla przy ul. B³. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55. , o godz. 13.30 pogrzeb na Cmentarzu £ostowickim. Zgodnie ze swoim ¿yczeniem Zmar³y bêdzie pochowany w Kwaterze Sybiraków.
Parafrazuj±c znane s³owa: "¦pij, Panie Profesorze, w ciemnym grobie, niech Lwów i Gdañsk przy¶ni± siê Tobie".
...
Kresy to ludzie nie krajobraz.
Lwów i ziemia lwowska motywem festiwalu kultury kresowej w Jaros³awiu
Widok na Lwów - De Visu / Shutterstock
Lwów i ziemia lwowska bêd± motywem przewodnim 7. edycji Miêdzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej. Impreza, która w pi±tek rozpocznie siê w Jaros³awiu, potrwa tydzieñ.
- Przedsiêwziêcie ma dwa przes³ania. Chcemy przypomnieæ ogromn± spu¶ciznê Kresów oraz na ich przyk³adzie uczyæ tolerancji. Pamiêtajmy, ¿e obok siebie przez lata ¿y³o tam w zgodzie wiele narodowo¶ci, kultur, religii - powiedzia³a prezes ko³a Towarzystwa Mi³o¶ników Lwowa i Kresów Po³udniowo–Wschodnich w Jaros³awiu El¿bieta Rusinko.
REKLAMA
Festiwal rozpocznie m.in. otwarcie wystawy fotograficznej o Lwowie autorstwa Micha³a Nowika. Kartki pocztowe z widokami miasta sprzed ponad stulecia bêd± zestawione z fotografiami wspó³czesnymi.
Tak¿e na pi±tek zaplanowano prezentacje dotycz±c± jednego z wa¿niejszych miast ziemi lwowskiej Drohobycza. Autorem prezentacji "Pó³tora miasta. Drohobycz mniej znany" jest Tomasz Kuba Koz³owski.
W trakcie kolejnych wieczorów publiczno¶æ festiwalowa wys³ucha koncertów muzyki ukraiñskiej, ormiañskiej, ¿ydowskiej i romskiej. Wyst±pi± m.in. zespo³y Hoverla, Jagiellonia, Ka³e Jakha, Ma³anka. Bêd± te¿ pie¶ni i piosenki dawnego Lwowa w wykonaniu duetu "Fidelis" z Przemy¶la. Jedn± z gwiazd tegorocznej edycji festiwalu bêdzie pochodz±ca ze Lwowa Halina Kunicka.
Natomiast na najbli¿szy weekend zaplanowano kresowy jarmark jad³a i rzemios³a artystycznego. Na jaros³awskim rynku spotka siê ok. 60 wystawców.
- W pierwszych edycjach festiwalu Kresy pokazywali¶my poprzez wybrane tematy, np. obrzêdy weselne, kulturê ludow±. Od kilku lat chcemy je pokazywaæ poprzez prezentacje poszczególnych regionów. By³ ju¿ Wo³yñ i Podole, a na przysz³y planujemy zaj±æ siê dawnym woj. stanis³awowskim – zauwa¿y³a Rusinko.
Ka¿dego roku w imprezie uczestniczy trzy – cztery tysi±ce osób.
Organizatorem festiwalu s± samorz±d miasta Jaros³awia oraz miejscowy oddzia³ Towarzystwa Mi³o¶ników Lwowa i Kresów Po³udniowo-Wschodnich.
...
Ta kultura ma trwac!
Dolno¶l±skie: w ¦wi±tnikach pi±ta edycja zjazdu mi³o¶ników kultury kresowej
Kresowianie mieszkaj±cy w kilku europejskich krajach przyjad± na doroczne pi±te spotkanie mi³o¶ników kultury kresowej do ¦wi±tnik (Dolno¶l±skie). Podczas zjazdu 12-13 wrze¶nia zaplanowano m.in. wystawy i konferencjê naukow± nt. dziedzictwa dawnych Kresów.
Towarzystwo Mi³o¶ników Kultury Kresowej, które od kilku lat organizuje spotkania, w tym roku za g³ówny cel uzna³o dyskusjê o dziedzictwie dawnych Kresów; panel na ten temat zatytu³owano "Testament Wo³ynia".
REKLAMA
- Nawi±zali¶my miêdzynarodow± wspó³pracê z podobnymi organizacjami dzia³aj±cymi w Czechach, Niemczech i Holandii. Przyjad± te¿ Ukraiñcy, Ormianie i ¯ydzi, którzy wspó³tworzyli ten kresowy tygiel narodowo¶ciowy - powiedzia³ prezes towarzystwa Jerzy Rudnicki.
W poprzednim zje¼dzie uczestniczyli m.in. przedstawiciele stowarzyszenia Bug Holendry, potomkowie holenderskich luteran mieszkaj±cych na Wo³yniu czy czeskiego Stowarzyszenia Mi³o¶ników Wo³ynia z Nowego Malina.
Jak powiedzia³ Rudnicki, jednym z najwa¿niejszych zadañ bêdzie objêcie opiek± konserwatorsk± kulturowych pomników na Kresach oraz pomoc obecnym mieszkañcom tej ziemi.
Podczas tegorocznych obchodów szczególnie upamiêtnieni maj± byæ ¿o³nierze Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy w okresie miêdzywojennym odegrali ogromn± rolê na Kresach.
KOP powsta³ w 1924 r. i liczy³ 24 bataliony piechoty i 20 szwadronów kawalerii. Nazwy oddzia³ów tworzono od rejonu dzia³ania np. Brygada KOP Wo³yñ, Pu³k KOP Czortków. Towarzystwo rozpoczê³o akcjê poszukiwania grobów ¿o³nierzy KOP.
Zdaniem prezesa, to sposób na upamiêtnienie ich bohaterstwa, po¶wiêcenia oraz determinacji w obronie wschodnich rubie¿y Polski.
Rudnicki zaznaczy³, ¿e tradycje Korpusu Ochrony Pogranicza kontynuuje w wolnej Polsce Stra¿ Graniczna.
W ¦wi±tnikach pokaz musztry da oddzia³ Stra¿y Granicznej z Nowego S±cza. Zaplanowano równie¿ ciekaw± wystawê pt. "Madonny Kresów", które pochodz± ze zbiorów Tadeusza Kukiza, kresowianina – prywatnie ojca Paw³a Kukiza.
Przez weekend odbêd± siê te¿ wystawy tematyczne, biesiady i festiwal piosenek kresowych. Wyst±pi± zespo³y folklorystyczne z Polski i Ukrainy.
¦wi±tniki to miejscowo¶æ w okolicach Sobótki zamieszkana niemal w ca³o¶ci przez kresowian, którzy przywie¼li ze Wschodu z miejscowo¶ci Niewirki obraz Matki Boskiej Bolesnej.
Towarzystwo Mi³o¶ników Kultury Kresowej powsta³o w 2009 r. i zajmuje siê organizacj± spotkañ, zbieraniem wspomnieñ i dokumentacji na temat Kresów. Zbiera równie¿ fundusze na odnowienie polskich cmentarzy i pomników kultury na Kresach.
W wyniku przesiedleñ z 1945 r. i pó¼niejszych lat na Dolnym ¦l±sku zamieszka³o kilkaset tysiêcy Polaków z terenów Wo³ynia i Galicji Wschodniej, znajduj±cych siê w granicach II RP. We Wroc³awiu w 1992 r. zawi±za³o siê te¿ pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Upamiêtnienia Ofiar Zbrodni Ukraiñskich Nacjonalistów.
...
Zainteresowanie duze.
Rozpocz±³ siê zjazd mi³o¶ników Kresów w ¦wi±tnikach
Prawie 500 osób z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy uczestniczy w 5. miêdzynarodowym zje¼dzie mi³o¶ników ziemi wo³yñskiej. Dwudniowe spotkanie w ¦wi±tnikach (Dolno¶l±skie) w tym roku po¶wiêcone jest przede wszystkim zachowaniu dziedzictwa i pamiêci o Kresach.
Towarzystwo Mi³o¶ników Kultury Kresowej, które od kilku lat organizuje spotkania, w tym roku za g³ówny cel uzna³o dyskusjê o dziedzictwie dawnych Kresów; przygotowano dokument na ten temat zatytu³owany "Testament Wo³ynia".
REKLAMA
- To rodzaj przes³ania skierowany do mieszkañców dawnych Kresów oraz ich potomków, by pielêgnowali i zachowali pamiêæ, dziedzictwo i tradycje, które siê tam zrodzi³y. Kresy by³y tyglem kulturowym i etnicznym, w którym mieszkañcy ró¿nych narodowo¶ci potrafili z tolerancj± budowaæ spo³eczno¶æ, tworzyæ kulturê i razem ¿yæ - powiedzia³ prezes towarzystwa Jerzy Rudnicki.
W sobotê zjazd kresowian rozpocz±³ siê msz± ¶wiêt± celebrowan± przez metropolitê wroc³awskiego ks. arcybiskupa Józefa Kupnego. Odby³a siê te¿ konferencja nt. dziedzictwa Kresów i ich wp³ywu nie tylko na Polskê, ale na ca³± Europê.
Pisarz Stanis³aw Srokowski powiedzia³, ¿e kresowianie zwykle patrz± na Kresy przez pryzmat swej wsi, miasteczka lub powiatu, a to by³a przecie¿ "po³owa przedwojennej Polski, która wyda³a wielu wybitnych ludzi".
- ¯y³o tam ponad 30 nacji i nie by³o konfliktów, poza dramatem ludobójstwa w okresie II wojny ¶wiatowej. Wybitne postacie kultury, sztuki i nauki, które pochodz± z Kresów, mia³y wp³yw na rozwój swoich dziedzin i odnosi³y sukcesy w Europie - mówi³ Srokowski.
Pisarz przypomnia³, ¿e o ile w literaturze dobrze opisano "fenomen i urodê Kresów, to w filmie brakuje takiej realizacji".
- Tworzy j± obecnie re¿yser Wojciech Smarzowski m.in. na podstawie moich opowiadañ i powie¶ci. Znam scenariusz i mogê powiedzieæ, ¿e w mojej ocenie film poka¿e wreszcie prawdê o Kresach, maluje on tê krainê tak, jak j± wszyscy my pamiêtamy - powiedzia³ Srokowski.
Podczas tegorocznych obchodów na cmentarzu w ¦wi±tnikach uroczy¶cie z³o¿ona zostanie ziemia z Katynia przekazana przez by³ego wojewodê dolno¶l±skiego Krzysztofa Grzelczyka.
- Przekaza³em j± kresowianom, poniewa¿ tak wiele ofiar mordów w Katyniu pochodzi³o w³a¶nie z Kresów. Tworzy siê tu w ¦wi±tnikach miejsce spotkañ i pamiêci, wiêc nie mo¿e w nim zabrakn±æ ¶ladów z Katynia - powiedzia³ Grzelczyk.
Podczas tegorocznych obchodów szczególnie upamiêtnieni maj± byæ ¿o³nierze Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy w okresie miêdzywojennym odegrali ogromn± rolê na Kresach.
KOP powsta³ w 1924 r. i liczy³ 24 bataliony piechoty i 20 szwadronów kawalerii. Nazwy oddzia³ów tworzono od rejonu dzia³ania np. Brygada KOP Wo³yñ, Pu³k KOP Czortków. Towarzystwo rozpoczê³o akcjê poszukiwania grobów ¿o³nierzy KOP.
W ¦wi±tnikach pokaz musztry da w niedzielê oddzia³ Stra¿y Granicznej z Nowego S±cza. Odbywaj± siê tam równie¿ ciekawe wystawy. Pierwsza pt. "Madonny Kresów" pochodzi ze zbiorów Tadeusza Kukiza, kresowianina - prywatnie ojca Paw³a Kukiza. Potomkowie Czechów mieszkaj±cych w Malinie na Kresach przygotowali wystawê o swoich kresowych korzeniach.
Zaplanowano te¿ biesiady i festiwal piosenek kresowych. Wyst±pi± zespo³y folklorystyczne z Polski i Ukrainy.
¦wi±tniki to miejscowo¶æ w okolicach Sobótki zamieszkana niemal w ca³o¶ci przez kresowian, którzy przywie¼li ze Wschodu z miejscowo¶ci Niewirki obraz Matki Boskiej Bolesnej. W niedzielê odprawiona zostanie msza odpustowa.
Towarzystwo Mi³o¶ników Kultury Kresowej powsta³o w 2009 r. i zajmuje siê organizacj± spotkañ, zbieraniem wspomnieñ i dokumentacji na temat Kresów. Zbiera równie¿ fundusze na odnowienie polskich cmentarzy i pomników kultury na Kresach.
W wyniku przesiedleñ z 1945 r. i pó¼niejszych lat na Dolnym ¦l±sku zamieszka³o kilkaset tysiêcy Polaków z terenów Wo³ynia i Galicji Wschodniej, znajduj±cych siê w granicach II RP. We Wroc³awiu w 1992 r. zawi±za³o siê te¿ pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Upamiêtnienia Ofiar Zbrodni Ukraiñskich Nacjonalistów.
...
Znakomite zajecie.
Bia³ystok: Polonusi z 11 krajów na 24. recytatorskich "Kresach"
Bia³ystok: Polonusi z 11 krajów na 24. recytatorskich "Kresach" - Shutterstock
30 recytatorów z 11 krajów we¼mie udzia³ w fina³ach 24. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które rozpoczn± siê jutro wieczorem w Bia³ymstoku. Do soboty 12 grudnia m³odzi Polacy bêd± uczestniczyæ w artystycznych warsztatach oraz rywalizowaæ o nagrody.
Konkurs cieszy siê od lat nies³abn±c± popularno¶ci± w polskich ¶rodowiskach poza granicami kraju, zw³aszcza na Wschodzie. S³u¿y popularyzacji jêzyka polskiego, który jest no¶nikiem ¶wiadomo¶ci narodowej - podkre¶laj± organizatorzy konkursu.
REKLAMA
W tym roku we wszystkich etapach eliminacji "Kresów" w poszczególnych kategoriach wiekowych w 11 krajach wziê³o udzia³ ponad 2,8 tys. osób - poinformowa³ jeden z organizatorów konkursu, Piotr Damulewicz. W Bia³ymstoku na fina³ach spotykaj± siê laureaci konkursu z kategorii wiekowej powy¿ej 16 lat z Litwy, £otwy, Bia³orusi, Ukrainy, Rosji, Czech, Rumunii, Bu³garii, Mo³dawii, Kazachstanu i Gruzji.
Wezm± udzia³ w warsztatach artystycznych z wyk³adowcami Akademii Teatralnej, bêd± ogl±daæ spektakle, odwiedz± Operê i Filharmoniê Podlask±. W czwartek 10 grudnia odbêdzie siê konkurs, a 12 grudnia (sobota) w Bia³ostockim Teatrze Lalek koncert galowy "Kresów".
Prof. Piotr Damulewicz, na co dzieñ wyk³adowca bia³ostockiego wydzia³u sztuk lalkarskich Akademii Teatralnej w Warszawie, podkre¶la, ¿e "Kresy" organizowane od tylu lat s³u¿± wyja¶nianiu tego, czym jest s³owo polskie. - Z tym s³owem nie jest najlepiej w kraju, a od nich (uczestników konkursu - red.) mo¿emy siê nauczyæ, jak siê tym s³owem pos³ugiwaæ - powiedzia³ Damulewicz. Doda³, ¿e kolejne lata pokazuj±, ¿e konkurs jest bardzo potrzebny, gdy¿ zainteresowaniem nim nie s³abnie.
- Stosunek do jêzyka polskiego mo¿e byæ bardzo piêknym objawem patriotyzmu - podkre¶li³ Damulewicz. Wed³ug niego bardzo czêsto jêzyk oznacza dla Polaków ¿yj±cych poza Polsk± "uczucie wiecznej têsknoty" za krajem.
Organizatorzy konkursu oceniaj±, ¿e w poszczególnych krajach wykonywana jest przez polskie placówki ogromna praca, by dzieci i m³odzie¿ mia³y kontakt z jêzykiem i uczy³y siê go.
Przez wiele lat konkurs s³u¿y³ popularyzacji twórczo¶ci Adama Mickiewicza, ale z biegiem lat obj±³ ca³y repertuar polskiej poezji. W tegorocznych fina³ach twórczo¶æ Mickiewicza pojawi siê w sposób szczególny z okazji 160. rocznicy ¶mierci tego poety.
Konkurs organizuje Wspólnota Polska we wspó³pracy z Bia³ostockim Teatrem Lalek. Przedsiêwziêcie wspar³y m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Urz±d Miasta Bia³egostoku, Urz±d Marsza³kowski w Bia³ymstoku, wielu prywatnych sponsorów, m.in. wydawnictwa, od których uczestnicy konkursu dostan± polskie ksi±¿ki.
...
Pieknie.
Bia³ystok: Grand Prix 24. "Kresów" dla recytatora z Czech
Nagrody wrêczono podczas gali w Bia³ostockim Teatrze Lalek - Thinkstock
Dominik Morcinek z Trzyñca w Czechach zdoby³ Grand Prix i Nagrodê Publiczno¶ci koñcz±cego siê dzi¶ w Bia³ymstoku 24. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy". Nagrody wrêczono podczas gali w Bia³ostockim Teatrze Lalek.
"Kresy" s± presti¿ow± imprez± organizowan± od 24 lat w ¶rodowiskach polskich poza granicami kraju. Jak podkre¶laj± organizatorzy konkursu z podlaskiego oddzia³u stowarzyszenia Wspólnota Polska, jest to "¶wiêto mowy polskiej i patriotyzmu wyra¿anego przez ojczysty jêzyk".
W tegorocznych fina³ach "Kresów" w Bia³ymstoku wziê³o udzia³ 30 recytatorów (z kategorii wiekowej powy¿ej 16 lat), laureatów tego konkursu w eliminacjach, które odby³y siê w 11 krajach europejskich: na Litwie, £otwie, Bia³orusi, Ukrainie, w Rosji, Czechach, Rumunii, Bu³garii, Mo³dawii, Kazachstanie i Gruzji. Co roku w grudniu w Bia³ymstoku na tygodniowych warsztatach artystycznych i finale konkursu spotykaj± siê najlepsi. Na wszystkich poziomach eliminacji i we wszystkich kategoriach wiekowych rywalizowa³o 2,8 tys. osób.
Piotr Damulewicz ze Wspólnoty Polskiej, jednocze¶nie profesor Akademii Teatralnej, powiedzia³, ¿e poziom tegorocznego konkursu by³ bardzo wysoki, choæ jêzyk polski recytatorów z ró¿nych krajów jest zró¿nicowany, brzmi inaczej i zale¿y od kraju pochodzenia m³odych polonusów.
Pierwsz± nagrodê wywalczy³a Wiktoria Bia³oszycka z Winnicy na Ukrainie, drug± Pawe³ Szutow z Sankt Petersburga w Rosji, trzeci± podzielono pomiêdzy Bernadetê Balac z Pojany Mikuli w Rumunii, Iliê Orlow± z Soroki w Mo³dawii oraz Jerzego Wilszaneckiego ze Stryja na Ukrainie.
Recytatorzy prezentowali w konkursie po dwa wiersze: jeden z klasyki polskiej poezji (Adam Mickiewicz, Juliusz S³owacki) oraz wiersz z polskiej poezji twórców wspó³czesnych. Specjaln± nagrodê za interpretacjê utworu Adama Mickiewicza zdoby³ Jaros³aw Macutkiewicz z Wilna.
Mickiewicz jest obecny w konkursie od pocz±tku istnienia tej imprezy i przez wiele lat "Kresy" by³y dedykowane w³a¶nie jego twórczo¶ci. W 2015 r. akcenty zwi±zane z Mickiewiczem s± szczególne, gdy¿ by³a obchodzona 160. rocznica ¶mierci tego wieszcza. "Ballady i Romanse" oraz - po raz pierwszy na "Kresach" - "Ksiêgi Narodu i Pielgrzymstwa Polskiego" zabrzmia³y podczas koncertu galowego.
Konkurs organizuje Wspólnota Polska we wspó³pracy z Bia³ostockim Teatrem Lalek. Przedsiêwziêcie wspar³y m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Urz±d Miasta Bia³egostoku, Urz±d Marsza³kowski w Bia³ymstoku, wielu prywatnych sponsorów, m.in. wydawnictwa, od których uczestnicy konkursu dostali polskie ksi±¿ki.
...
Znakomicie.
Ruszy³ pierwszy transport paczek w ramach akcji "Rodacy bohaterom"
"Rodacy bohaterom" to akcja obdarowywania paczkami z okazji ¶wi±t polskich kombatantów mieszkaj±cych na dawnych polskich Kresach. Pierwszy transport darów ruszy³ ju¿ na Bia³oru¶. Organizatorzy licz±, ¿e w sumie zebranych zostanie kilkadziesi±t ton produktów.
Jak powiedzia³a prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Ilona Gosiewska, zbiórka produktów w tegorocznej bo¿onarodzeniowej edycji potrwa do koñca stycznia 2016 r. - Wynika to te¿ z tego, ¿e wiele ¶rodowisk zaanga¿owanych w nasz± akcjê ma spotkania zarówno przed, jak i po ¶wiêtach. Pozwoli to na spokojniejsze zebranie i przekazanie darów, których z ka¿dym rokiem jest coraz wiêcej. Wozimy je zreszt± na Kresy sukcesywnie - powiedzia³a Gosiewska.
REKLAMA
Doda³a, ¿e pierwszy transport paczek ju¿ wyruszy³ i wkrótce dotrze do polskich rodaków mieszkaj±cych na Bia³orusi. - To pierwsze piêæ ton paczek. W sumie liczymy, ¿e zbierzemy kilkadziesi±t ton produktów - zaznaczy³a organizatorka.
W akcji "Rodacy bohaterom" obowi±zuje zasada, ¿e darczyñcy samodzielnie przygotowuj± paczkê z³o¿on± z trwa³ych produktów ¿ywno¶ciowych i artyku³ów chemii gospodarczej. Paczka nie jest anonimowa – darczyñca powinien w³o¿yæ do niej kartkê z ¿yczeniami i kontaktem do siebie. Dziêki temu czêsto pomiêdzy obdarowanym i darczyñc± nawi±zuje siê bezpo¶redni np. listowny lub mailowy kontakt.
- Zasada od pocz±tku by³a i wci±¿ jest taka, ¿e nie zwracamy siê imiennie do konkretnych instytucji, czy osób o dary na zbiórkê. Ograniczamy siê do informacji w internecie, poniewa¿ chcemy, by anga¿owali siê tylko ci ludzie, którzy czuj± tê potrzebê wsparcia rodaków i kombatantów na Kresach - powiedzia³a Gosiewska.
Podkre¶li³a, ¿e zapocz±tkowana przez Stowarzyszenie Odra-Niemen w 2009 r. akcja rozwinê³a siê w sposób zaskakuj±co intensywny dla samych organizatorów.
- Zaczynali¶my we Wroc³awiu i pierwszymi i najliczniejszymi darczyñcami s± uczniowie, ale przez te lata pojawi³o siê wielu koordynatorów zbiórek ju¿ w ca³ym kraju oraz w kilku miejscach za granic±. To bardzo spontaniczna akcja, która w radosny sposób ³±czy wiele ró¿nych ¶rodowisk np. dary przynosz± pracownicy korporacji, instytucji, kibice, ¿o³nierze - powiedzia³a Gosiewska.
Jak doda³a, najpierw wspierano przede wszystkim mieszkaj±cych na dawnych polskich Kresach ¿o³nierzy Armii Krajowej, ale dziêki wspó³pracy ze Zwi±zkami Polaków obecnie paczki trafiaj± równie¿ do Sybiraków, polskich rodzin wielodzietnych, do osób samotnych. Stowarzyszenie Odra-Niemen dzia³a we Wroc³awiu od 2009 r. Jego celem jest rozwijanie inicjatyw i projektów kresowych, polonijnych, historycznych i edukacyjnych.
Wolontariusze wspó³pracuj± z Poloni± m.in. porz±dkuj± groby Polaków na Kresach, uczestnicz± w akcjach wymiany m³odzie¿y, anga¿uj± siê akcje upamiêtnienia bohaterów np. budowê pomnika ¯o³nierzy Wyklêtych. W realizacji niektórych projektów korzysta³o ze wsparcia polskiego MSZ oraz MEN.
...
Znakomicie.
IAR
Poznañskie i rzeszowskie Kaziuki
Poznañskie i rzeszowskie Kaziuki - Shutterstock
Dzi¶ doroczne ¶wiêto mi³o¶ników Wilna oraz Polaków zwi±zanych z Wileñszczyzn± - po raz 23. w kraju odbywa³y siê wydarzenia zwi±zane ze ¶wiêtem Kaziuków.
Poznañ
Obchodzone by³o miêdzy innymi w Poznaniu. Na Starym Rynku, mimo deszczowej pogody, zgromadzi³y siê t³umy. Pojawi³o siê te¿ ponad 100 wystawców i wileñskie zespo³y. Kupiæ mo¿na by³o wyroby regionalne: palmy, chleby, miêsa i s³odycze. Spotkanie w Poznaniu to najwiêksze Kaziuki w Polsce - zapewnia³ prezes poznañskiego Towarzystwa Mi³o¶ników Wilna i Ziemi Wileñsiej Ryszard Liminowicz. - Chodzi o przeniesienie wymiaru literackiego i historycznego - t³umaczy ideê jarmarku.
REKLAMA
Podczas poznañskich Kaziuków co roku Towarzystwo Przyjació³ Wilna i Ziemi Wileñskiej przyznaje ¯urawiny. To nagrody dla dzia³aj±cych na rzecz rozwoju kultur obu krajów i ich wspó³pracy. W tym roku ¯urawinê przyznano merowi rejonu solecznikowskiego z po³udniowej Litwy.
Rzeszów
Kaziuki obchodzono te¿ w Rzeszowie. Za organizacjê tamtych wydarzeñ odpowiada lokalny oddzia³ Caritasu. Podczas ¶wiêta ³±czy siê wileñsk± tradycjê obchodów dnia ¦wiêtego Kazimierza z ide± pomagania studentom zza wschodniej granicy. Przez ca³y dzieñ przed ko¶cio³ami w Rzeszowie sprzedawano s³odkie kaziukowe serca. - To prze³o¿y siê na konkretn± pomoc - zapewnia W³adys³aw Jagustyn, wicedyrektor Caritasu. Rzeszowski oddzia³ organizacji wspiera grupê 35 studentów. W ubieg³ym roku uda³o siê zebraæ 7 tysiêcy z³otych.
Tradycja kaziukowa narodzi³a siê kilkaset lat temu w Wilnie. Tamtejszy jarmark - i jemu podobne w naszej czê¶ci Europy - s± organizowane w okolicy 4 marca. Wtedy przypada bowiem ¶wiêto Kazimierza Jagielloñczyka, patrona Polski i Litwy.
...
Niesmiertelne Wielkie Ksiestwo.