Oto Lesotho.
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- ZAPRASZAM NA WIELKIE POMAGRANIE 3 :) 3 zespoły!
- Nasza Matka o przyszłości świata .
- Circum lizusorum.
- Umęczona Rwanda .
- kursy instruktorów rekreacji ruchowej
- ANKIETA
- test językowy 1 rok
- Ślub- małżeństwo
- Nowe Niemcy.
- Tragedia na Ukrainie. Nie daj Boże!
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- pianina.htw.pl
Ashley...
Lesotho. Przewrót, którego nie by³o
W ¶rodku nocy 30 sierpnia mieszkañców Maseru obudzi³y karabinowe serie -
Wojskowe przewroty, niegdy¶ najczêstsza i najskuteczniejsza metoda wymiany elit w³adzy w Afryce, ca³kowicie wysz³y z mody. Ostatnio zawiod³a w górzystym królestwie Lesotho.
W ¶rodku nocy 30 sierpnia mieszkañców æwieræmilionowego Maseru, stolicy licz±cego 2 mln ludno¶ci królestwa Lesotho, obudzi³y karabinowe serie. Kiedy wyrwany ze snu premier Thomas Thabane z okien swojej rezydencji dojrza³ zaje¿d¿aj±cych pod bramê ¿o³nierzy, niewiele my¶l±c uciek³ do le¿±cego tu¿ za granic± po³udniowoafrykañskiego miasteczka Ladybrand. Stamt±d zaalarmowa³ rz±d w Pretorii, ¿e ¿o³nierze, którzy powinni mu s³u¿yæ, chc± mu odebraæ w³adzê, a byæ mo¿e i ¿ycie.
Premier Thabane rz±dzi od ostatnich wyborów w maju 2012 roku. Nie wygra³ ich co prawda, ale namówi³ przywódców innych pokonanych partii, by zawi±zali koalicjê i odebrali w³adzê zwyciêzcy elekcji, rz±dz±cemu od 14 lat premierowi Pakalicie Mosisilemu.
W ostatnich miesi±cach sklecona pospiesznie koalicja zaczê³a siê jednak kruszyæ. Wiosn± wicepremier Mothejoa Metsing zacz±³ mówiæ, ¿e chêtnie zdradzi rz±dz±c± koalicjê i zawi±¿e now± z by³ym premierem Mosisilim, który ma najwiêcej pos³ów w parlamencie. W marcu inny cz³onek rz±dz±cej koalicji Jeremane Ramathebane z³o¿y³ w parlamencie wniosek o wiosek nieufno¶ci wobec premiera Thabane.
Ten nie zamierza³ czekaæ i w czerwcu, w przeddzieñ g³osowania nad wnioskiem, zawiesi³ parlament na dziewiêæ miesiêcy. Metsing, pozostaj±c wicepremierem, stan±³ na czele przeciwników premiera i wzywa³ ich do ulicznych demonstracji, by wymusiæ przywrócenie parlamentu. Ju¿ wtedy premier Thabane wydzwania³ do Pretorii o przys³anie mu wojskowego wsparcia. Twierdzi³, ¿e choæ mo¿e byæ pewny podleg³ej mu policji, to wojsko jest wierne Metsingowi. W przeddzieñ zapowiedzianych przez Metsinga na 1 wrze¶nia ulicznych demonstracji w Maseru, Thabane zdymisjonowa³ dowódcê armii, genera³a Kennedy’ego Tlalego Kamolego. Mia³ wiêc powody do niepokoju, gdy nazajutrz o ¶wicie ujrza³ przed swoj± bram± ¿o³nierzy.
Kamoli przyzna³, ¿e wys³a³ wojsko do miasta, by odebra³o broñ policjantom, poniewa¿ doniesiono mu, i¿ na rozkaz premiera zamierzali rozdaæ karabiny podleg³ym mu bojówkarzom, a ci krwawo mieli rozpêdziæ zwolenników Metsinga. Genera³ doda³ te¿, ¿e nic mu nie wiadomo, by zosta³ zdymisjonowany. Metsing og³osi³ za to, ¿e skoro premier wyjecha³ z kraju, on - jako jego prawowity zastêpca - przejmuje w³adzê w pañstwie.
Thabane, bezpieczny w Republice Po³udniowej Afryki, skar¿y³ siê, ¿e pad³ ofiar± zbrojnego przewrotu i domaga³ siê interwencji s±siadów. Po latach 70. i 80., gdy zamachy stanu by³y w niej powszechne (w samym Lesotho dosz³o do dwóch), w ostatnich latach, przeszed³szy na demokracjê Afryka zgodnie i konsekwentnie wystêpuje przeciwko wszelkim uzurpatorom i zamachowcom. W 2012 roku odmówi³a uznania zbrojnego przejêcia w³adzy i zmusi³a do kapitulacji przywódcê przewrotu w Mali, a w roku 2013 w Republice ¦rodkowoafrykañskiej.
Zamachowcy z Lesotho tak¿e nie mogli liczyæ na pob³a¿liwo¶æ, tym bardziej, ¿e skargom obalonego Thabane uwierzyli nie tylko przywódcy RPA i ca³ej Po³udniowoafrykañskiej Wspólnoty Rozwoju (SADC), ale tak¿e Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, ONZ, a nawet USA. Zamachowcy najpierw próbowali przekonywaæ, ¿e do ¿adnego przewrotu w ogóle nie dosz³o. Zbuntowany genera³ Kamoli oznajmi³, ¿e kiedy ju¿ jego ¿o³nierze zapobiegli rozlewowi krwi, skierowa³ ich z powrotem do koszar. Wicepremier Metsing zapewnia³ za¶, ¿e przej±³ w³adzê tylko na czas nieobecno¶ci premiera, by nie dopu¶ciæ do niebezpiecznego bezkrólewia.
Adresatem t³umaczeñ by³y w³adze RPA, regionalnego mocarstwa i gospodarczej potêgi, a tak¿e odbiorcy jedynych skarbów, jakie posiada Lesotho – wody z górskich strumieni i si³y roboczej, co czyni królestwo ca³kowicie zale¿nym od bogatego s±siada.
Jednak Afryka, a szczególne RPA, z równ± niechêci± odnosi siê do wojskowych przewrotów jak i do pomys³ów zbrojnych interwencji u s±siadów. Po³udniowoafrykañskie wojska ju¿ raz interweniowa³y w Lesotho, gdy w 1998 roku dosz³o tam do politycznej awantury i rozruchów. Inwazja zakoñczy³a siê krwaw± jatk±, w której zginê³o prawie 100 osób.
Prezydent RPA Jacob Zuma odmówi³ Thabane wsparcia wojskowego, ale zmusi³ zamachowców do odwrotu. Zgodnie z podyktowan± politykom ugod±, miejscowe wojsko i Metsing pozwolili Thabane wróciæ do kraju, a ten obieca³ przywróciæ zawieszony parlament.
Wszystko wskazuje na to, ¿e awantura w Lesotho zakoñczy siê zgodnie z przys³owiem, ¿e gdzie dwóch siê bije, tam trzeci korzysta. Politycy z Lesotho od lat znani s± z pazerno¶ci na w³adzê, k³ótliwo¶ci i niedba³o¶ci o los obywateli. Wzywani do Pretorii obiecuj± wszystko, czego ¿±daj± od nich potê¿ni s±siedzi, jednak po powrocie do Maseru wracaj± do starych wa¶ni. Pierwsz± rzecz±, jak± zajmie siê odwieszony przez Thabanego parlament, bêdzie odsuniêcie go od w³adzy. Przypadnie ona jednak nie jego wrogowi Metsingowi, przywódcy niedosz³ego przewrotu, lecz temu, któremu przed dwoma laty wspólnie j± odebrali – by³emu premierowi Mosisilemu, maj±cemu w parlamencie najwiêcej pos³ów i g³osów.
Wojciech Jagielski
...
Niestety walka o w³adze wszêdzie jest niszcz±c± . To skutek grzechu pierworodnego .