Andrzej Duda.
Serwis znalezionych frazLinki
Ashley...
Pierwszy rok urzdowania Andrzeja Dudy: powoanie prokuratora generalnego, prezesa NBP
ARCHIWALNE PREZYDENT ELEKT WYWIAD I SESJA (Andrzej Duda) - PAP
Powoanie prokuratora generalnego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, czonkw KRRiT - to decyzje, ktre w pierwszym roku urzdowania podejmie prezydent Andrzej Duda. Jednym z pierwszych zada bdzie powoanie Rady Dialogu Spoecznego.
Rada Dialogu Spoecznego zastpi Komisj Trjstronn. Kilkudziesiciu czonkw Rady (reprezentantw rzdu, pracownikw i pracodawcw) powoa prezydent, ktry bdzie mia te w RDS - z gosem doradczym - swojego przedstawiciela. Rada najpniej musi zebra si we wrzeniu - ten termin wynika z prac nad ustaw budetow.
REKLAMA
Szereg decyzji prezydenta Dudy bdzie dotyczyo bezpieczestwa kraju i wojska. W pierwszych dniach urzdowania prezydent powoa szefa Biura Bezpieczestwa Narodowego oraz now Rad Bezpieczestwa Narodowego, ktra jest organem doradczym prezydenta w zakresie bezpieczestwa pastwa. Wedug nieoficjalnych informacji uzyskanych od politykw PiS, szefem BBN zostanie Pawe Soloch, obecnie kierujcy Instytutem Sobieskiego.
W maju 2016 r. koczy si trzyletnia kadencja szefa Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysawa Gocua (obj stanowisko 7 maja 2013 r.). Prezydent szefa SGWP powouje na wniosek ministra obrony narodowej.
Czy Andrzej Duda wskae nowych generaw?
Tradycyjnie - 15 sierpnia w wito Wojska Polskiego - prezydent na wniosek ministra obrony narodowej wrcza awanse generalskie. W tym roku nada je prezydent Bronisaw Komorowski; wrczy - tym razem 1 sierpnia - po uzgodnieniu tego z prezydentem elektem. Nie oznacza to jednak, e jako prezydent Duda w pierwszym roku urzdowania nie moe nominowa kolejnych generaw (robi to na wniosek ministra obrony narodowej).
W gestii prezydenta s take decyzje ws. przeduenia misji wojskowych: w Afganistanie (koczy si 31 grudnia 2015), Kosowie (koniec - 31 grudnia 2015) a take w Boni i Hercegowinie (koniec 12 listopada 2015 r.). Prezydent postanawia o uyciu jednostek wojskowych poza granicami pastwa na wniosek rzdu. Prezydent Duda bdzie decydowa take o obsadzie stanowisk zwizanych z wymiarem sprawiedliwoci.
Po objciu urzdu bdzie musia wskaza swojego przedstawiciela w Krajowej Radzie Sdownictwa; obecnie przedstawicielem prezydenta jest ukasz Bojarski. Zgodnie z ustaw o KRS mandat osoby powoanej przez prezydenta wygasa najpniej w cigu trzech miesicy po zakoczeniu kadencji prezydenta, czyli 6 listopada. W przypadku przedstawiciela prezydenta w Krajowej Radzie Prokuratury (jest nim przewodniczcy Rady Edward Zalewski) ustawa o prokuraturze przewiduje, e peni on swoj funkcj bez oznaczania okresu kadencji i moe by odwoany w kadym czasie.
Jeszcze w tym roku nastpca Andrzeja Seremeta
Pod koniec marca 2016 r. upywa szecioletnia kadencja Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Zgodnie z ustaw o prokuraturze prezydent powouje prokuratora generalnego nie pniej ni w cigu trzech miesicy przed upywem kadencji obecnego prokuratora - a wic przed kocem 2015 r. Prezydent powoa prokuratora spord dwch kandydatw przedstawionych mu przez KRS i KRP. Konkursy ju trwaj, nazwiska kandydatw wskazanych przez KRS i KRP powinny by znane w padzierniku.
Z kolei w maju 2016 r. upynie szecioletnia kadencja prezesa Naczelnego Sdu Administracyjnego Romana Hausera. Prezydent powouje prezesa NSA spord kandydatw przedstawionych przez Zgromadzenie Oglne Sdziw NSA.
Duda wskae prezesa NBP
Po wejciu w ycie ustawy o SN, ktra wprowadza picioletni kadencyjno prezesw izb SN (obecnie prezesw izb ogranicza jedynie wiek sdziw SN, ktrzy w stan spoczynku odchodz po ukoczeniu 70 lat) dotychczasowi prezesi izb SN bd urzdowali jeszcze przez 12 miesicy od wejcia nowelizacji w ycie. Oznacza to, e prezydent Duda w okresie okoo roku od objcia urzdu powoa take prezesw izb SN.
Prezydent wskae take prezesa Narodowego Banku Polskiego - 11 czerwca 2016 upywa szecioletnia kadencja obecnego szefa NBP Marka Belki. Prezes NBP jest powoywany przez Sejm na wniosek prezydenta. Duda w lutym 2016 r. bdzie musia take powoa dwch czonkw Rady Polityki Pieninej - wwczas upywa szecioletnia kadencja dwch z trzech prezydenckich czonkw RPP: Adama Glapiskiego (powoany 16 lutego 2010 r.) i Andrzeja Kamierczaka (powoany 16 lutego 2010 r.). Jerzego Osiatyskiego prezydent Bronisaw Komorowski do RPP powoa 20 grudnia 2013 r. (zastpi Zyt Gilowsk, ktra zrezygnowaa z czonkostwa). Pozostaych z 9 czonkw RPP wskazuj Sejm i Senat.
Decyzje o KRRiTV i placwkach dyplomatycznych
Na pocztku sierpnia 2016 r. upynie kadencja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - prezydent Duda powoa dwch z piciu czonkw KRRiT, ktrzy zastpi przewodniczcego KRRiT Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta (powoani przez prezydenta Komorowskiego). Kadencja czonkw Rady trwa sze lat, liczc od dnia powoania ostatniego czonka. Czonkowie Krajowej Rady peni funkcje do czasu powoania nastpcw.
Prezydent Duda bdzie take decydowa o obsadzie placwek dyplomatycznych; zgodnie z konstytucj prezydent mianuje i odwouje penomocnych przedstawicieli RP w innych pastwach i przy organizacjach midzynarodowych.
...
Za wszystkie te nominacje poniesie odpowiedzialonosc. Kazmierczak i Glapinski tp ohydne postacie w stylu Bronka MIANOWANI PRZEZ PIS! Odpowoedzialni za emigracje milionow. Jesli Duda powola podobnych bedzie tez winien. RPP nalezy zlikwidowac.
I juz glupstwa...
Andrzej Duda: nie mam chodnego podejcia do UE
Marzena Suchan
Redaktor Naczelna Serwisw Informacyjnych
- Nie mam "chodnego podejcia do Unii Europejskiej" - przekonuje w rozmowie z Marzen Suchan Andrzej Duda. Prezydent elekt rozwiewa tym samym wtpliwoci co do jego stosunku do UE. Jak przekonuje w rozmowie z Onetem, jest "eurorealist" i nie wyobraa sobie wyjcia Polski ze Wsplnoty. 6 sierpnia Andrzej Duda zostanie zaprzysiony na urzd Prezydenta RP.
??? Kiepska wyobraznia.
Prezydent elekt w rozmowie z Onetem przypomina, e niektre "nieprzychylne mu media" podaj, e chce wyprowadzi Polsk z UE. Jak przekonuje, to nieprawda, bo wejcie do Wsplnoty jest wedug niego sukcesem Polski. -
... Te miliony emigrantow to sukces Polski? Wrogow Polski.
Andrzej Duda jest zwolennikiem Unii Europejskiej, ale jest te zwolennikiem mdrej polityki wobec UE - stwierdza. Podkrela te, e Polska powinna pilnowa wasnych interesw, nie wychodzc ze Wsplnoty.
... A to jest niemozliwe w UE. Przede wszystkim nie mamy tam interesow. Nie ma czego pilnowac.
- Ja jestem szczliwy, e mog wyjeda z Polski na rne wyjazdy - czy to subowe, czy eby zwiedza swiat - i nie musz pokazywa paszportu na granicach. To jest czysty zysk z tego, e jestemy we Wsplnocie. Nie wyobraam sobie, ebymy mogli prowadzi dziaania, ktre zmierzayby do powrotu tego, co byo dawniej - przekonuje.
Przypomina te osobist histori sprzed kilku lat dotyczc tej sprawy. - Nie zapomn jak jechalimy z on i crk do Grecji i na granicy wgiersko-serbskiej bya kolejka. Moja crka Kinga zapytaa: "co tu si dzieje?". Ona pierwszy raz widziaa tak kontrol graniczn, nie jedzia tak czsto poza kraj, eby to pamita. Nie chciabym, eby to wrcio do naszych relacji z ssiadami - opowiada.
... O MATKO! TO JEST SZENGEN NIE UE! ILE RAZY MOZNA POWTARZAC!
Niestety Duda jak cala ,,klasa polityczna" jest niekompetentny. Nie wie podstawowych rzeczy i plecie glupstwa. Roznica jest taka ze jest wierzacy i trzyma sie zasad. Inaczej to by byl drugi Bronek. Nie miejmy zludzen co do jego kompetencji. To nie jest polityk. W sumie chyba nie jest mozliwe aby ktos zdolny i kompetentny wplynal w tych smierdzacych ukladach partyjnych.
Andrzej Duda pisze do czytelnikw "Wyborczej". Gazeta odpowiada
Andrzej Duda - Jacek Turczyk / PAP
Andrzej Duda napisa list do czytelnikw "Gazety Wyborczej", w ktrym zaapelowa, by "uroczysto zaprzysienia bya, niezalenie od rnic, naszym wsplnym witem". Na list zareagowa Jarosaw Kurski, zastpca redaktora naczelnego "GW".
List Andrzeja Dudy do czytelnikw "Wyborczej"
"Wiem, e s wrd Pastwa moi wyborcy, jak rwnie ci, ktrzy gosowali na mojego konkurenta. Jednym i drugim chc owiadczy, e obejmujc zaszczytny Urzd Prezydenta RP staj gotowy do udziau w wielkim dziele naprawy Rzeczypospolitej" - napisa w licie Andrzej Duda.
REKLAMA
Zaznaczy, e bdzie "prezydentem dialogu i porozumienia", a celem jego "prezydentury bdzie praca na rzecz odbudowy wsplnoty Polakw". "Polityczne spory, ktre s czci demokratycznej debaty, nie mog wzmacnia istniejcych podziaw spoecznych, osabia naszej wsplnoty ani dziaa destrukcyjnie na instytucje pastwa. Szczeglnie licz na pomoc Waszego rodowiska w osigniciu tego zamierzenia" - napisa.
I zaapelowa, by "uroczysto zaprzysienia bya, niezalenie od rnic, naszym wsplnym witem".
Odpowied gazety
Na ten list odpowiedzia Jarosaw Kurski, zastpca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".
"Dzikujemy Panu za list do czytelnikw. Doceniamy ten gest. Chcemy ufa, e to dziaanie szczere, a nie tylko wizerunkowe. Do tej pory milcza Pan wobec licznych prb redakcji o wywiad. Rozumiemy, e forma listu pozwala unikn odpowiedzi na trudne pytania, ktre w imieniu naszych czytelnikw cay czas pragniemy zada" - napisa na wstpie listu.
"Szczerze yczymy Panu Prezydentowi, by nie realizowa wielu wyborczych obietnic, zwaszcza tych dotyczcych obnienia wieku emerytalnego, bo oznacza to bdzie katastrof finansw publicznych" - czytamy dalej.
"yczymy, by by stranikiem praworzdnoci, ktra niebawem moe by zagroona, i by nie zmienia dobrej konstytucji - tylko by stranikiem obowizujcej. yczymy, by broni swobd obywatelskich, pluralizmu, wolnej prasy i tolerancji wiatopogldowej. I wreszcie - by wasnym przykadem zawiadcza, e szanuje zasad rozumnego i przyjaznego rozdziau Kocioa od pastwa" - napisa Kurski.
"Nie uwaamy, e potrzebne jest »wielkie dzieo naprawy Rzeczpospolitej«. Polska nie jest dzi w ruinie, co od miesicy prbuje si Polakom wmwi" - dodano w licie.
Zastpca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" odnis si take do sw Dudy, ktry chce, by "dzie objcia urzdu by dniem caej naszej polskiej wsplnoty". "Doceniamy t deklaracj, zwaszcza e istotna cz rodowisk prawicy od lat prbuje wyrzuci »Wyborcz« i jej czytelnikw poza nawias polskoci" - napisano w odpowiedzi na list prezydenta-elekta.
Cao listu Andrzeja Dudy i odpowiedzi Jarosawa Kurskiego na stronach internetowych "Gazety Wyborczej".
...
Z nimi to nie ma o czym rozmawiac. Oni maja interesy nie poglady. Dzieki reklamom panstwa istnieja. Teraz strach ze reklamy pojda do Karnowskich Sakiewiczow i spolki. I o czym tu gadac. WSZEDZIE KASA! Ci ludzie naprawde nie maja zadnych zasad. Zreszta to jest srodowisko Dudy. Przedstawianie przez Wyborcza osoby z bylej UW jako ,,narodowego katolika od Rydzyka" jest smieszne i podle. Gdyby UW sie nie zmarlo to Duda moglby byc kandydatem UW na prezydenta jako ,,mlody" itp. Takie sa realia.
Pierwszy raz chcialem wysluchac inauguracji prezydenta bo poprzednio nie bylo osob na tym urzedzie ktorzy byli ciekawi. Ale nie dalem rady jak zaczal sie rozczulac nad NATO i UE. To nie byla inauguracja prezydenta niepodleglej Polski tylko podleglej Zachodowi. Tutaj o ile sensowniej mowil Radek co to jest warte. Widzimy zreszta w praktyce. Przemowienie slabe... Widzimy ze ta klasa polityczna nie wygeneruje z siebie nikogo zdolnego. Wszak zyjemy w najgorszym okresie historii Polski. Takiej degenaracji nie byl nigdy. Roznica jest taka ze Duda ma wiare a inni nie. Bg chyba chce powiedziec ze TO JA BD DZIAA NIE LUDZIE! Gdyby byla osoba wybitna to ludzie mogli by powiedziec, ze to dziala zdolnosc ludzka. A tak nie ma watpliwosci ze tylko Bg moze Polske uratowac. Czekamy zatem na dzialania Boga.
Pawowicz o inauguracji Dudy: wraenie jest takie, jak przy wizytach Jana Pawa II
- Wraenie jest takie, jak przy wizytach Jana Pawa II. Czowiek ma poczucie czego oczyszczajcego, odradzajcego - powiedziaa posanka PiS Krystyna Pawowicz oceniajc atmosfer towarzyszc spacerowi Andrzeja Dudy z Archikatedry w. Jana Chrzciciela do Zamku Krlewskiego.
Posanka PiS nie krya swojego zachwytu t podnios atmosfer w Warszawie i dodaa, e przypominaa ona t, ktra towarzyszya niektrym uroczystociom po katastrofie smoleskiej. - Panowaa taka wsplnota. Jestem niezwykle szczliwa - dodaa.
...
Rzeczywiscie odlot. Pawlowicz ma omamy.
Tymczasem szok...
Zdaniem Michaa Karnowskiego, publicysty "wSieci", wczorajsze ordzie prezydenta Andrzeja Dudy nie byo wystpieniem, ktre zapisze si w historii jako "mistrzostwo oratorskie".
...
Karnowski? Kto by sie spodziewal! Istotnie bylo mierne. Komunaly taniej publicystyki Wyborczej. Sukces NATO sukces UE. Uswiadomilo ono jak mierna jest klasa polityczno medialna skoro Duda bedacy tam wyjatkiem wierzacym w Boga jest tak cienki. Ale takie sa realia. Warszawka nie dopusci nikogo powyzej miernoty. To uswiadamia mi ze to nie jest moj prezydent a Warszawka to nie dla mnie towarzystwo. Nawet jak sa tam ludzie w miare porzadni jak Duda.
Niemiecka prasa: suszny apel Andrzeja Dudy o wiksz obecno NATO w Polsce
"FAZ": Polska i kraje regionu maj uzasadnione powody, by czu zagroenie ze strony Rosji - AFP/Janek Skaryski / AFP
Niemieccy komentatorzy uznali za suszny - ze wzgldu na zagroenie ze strony Rosji - apel prezydenta Andrzeja Dudy o wiksz obecno NATO w Polsce. Nowy prezydent Polski podkreli t kwesti w trakcie wygoszonego przed Zgromadzeniem Narodowym ordzia.
Szczeglnie "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wybija apel Dudy o zwikszenie obecnoci NATO w Polsce i innych krajach Europy rodkowo-Wschodniej. "Niezalenie od tego, jak oceniamy program nowego polskiego prezydenta, w jednym trudno si z nim nie zgodzi: Polska i inne kraje rodkowo- i wschodnioeuropejskie maj uzasadnione powody, by czu si zagroonymi przez Rosj" – pisze komentator.
Byoby dobrze, gdyby NATO nie tylko potraktowao powanie te obawy, lecz take wdroyo w rozsdnym wymiarze praktyczne kroki, aby powstrzyma Rosj przed politycznymi czy wrcz wojskowymi przygodami – zauwaa "FAZ".
Apel Andrzeja Dudy o silniejsz obecno NATO na wschodzie Europy wiadczy o tym, e swoj polityk Rosja obudzia demony, ktrych podobno chciaa si pozby. Moskwa twierdzi, e w Europie rodkowej i Wschodniej ju istniej stae wojskowe struktury NATO. W rzeczywistoci nie ma ich jeszcze, a ch ich stworzenia jest na Zachodzie niezbyt silna. Ale "mus to mus – i to dziki Putinowi" – konkluduje komentator "FAZ".
Swoj polityk Rosja obudzia demony, ktrych podobno chciaa si pozby
"Frankfurter Allgemeine Zeitung"
...
Wbrew absurdom Wyborczej na swiecie bynajmniej nie dostali zawalu serca ze wygral Duda. A prasa tam nie popadla w lamenty nad ,,tragedia".
Litwa: politolodzy twierdz, e Duda zwrci si ku Europie rodkowo-Wschodniej
Andrzej Duda - AFP/Janek Skaryski / AFP
Nowy prezydent Polski Andrzej Duda zwrci wiksz uwag, ni jego poprzednik Bronisaw Komorowski, na Europ rodkowo-Wschodni - twierdz cytowani przez agencj BNS litewscy eksperci od spraw midzynarodowych.
- Wiksza uwaga zostanie skierowana na zagroenia ze strony Rosji i aktywniejsze wspdziaanie z partnerami w regionie - powiedzia Ramunas Vilpiszauskas z Uniwersytetu Wileskiego. Profesor Vilpiszauskas jest dyrektorem Instytutu Stosunkw Midzynarodowych i Nauk Politycznych.
REKLAMA
Wedug niego stanie si tak z powodu historycznej tradycji rzdw PiS - partii, z ktrej wywodzi si nowy prezydent Polski. BNS pisze, e aktywniejsze kontakty z Europ rodkowo-Wschodni utrzymywa prezydent Lech Kaczyski, w ktrego kancelarii Duda pracowa.
Rozczarowanie wspprac z UE przyczyni si do lepszych kontaktw ze Wschodem
Inna badaczka z instytutu, docent dr Margarita Szeszelgyte uwaa, e wybr Polski, by zwrci si ponownie do regionu wschodniego, moe by take podyktowany rozczarowaniem wspprac z elit Unii Europejskiej. Wedug ekspertki Polska moga wyzby si zudze, gdy okazao si, e UE na rozmowach w Misku w sprawie konfliktu na Ukrainie, jest reprezentowana przez Francj i Niemcy.
- W swej kampanii wyborczej Duda zaznaczy, e wsppraca w formacie Trjkta Weimarskiego nie zawsze przynosi Polsce pozytywne rezultaty, tote wany jest powrt do formatu Europy rodkowo-Wschodniej, gdzie Polska moe wiele zdziaa - powiedziaa Szeszelgyte.
Interesy Polski i Litwy w regionie s takie same
Vilpiszauskas uwaa, e stosunki midzy Polsk a Litw bd zalee od uregulowania przez Litw niezaatwionej od lat sprawy pisowni polskich nazw i nazwisk w dokumentach.
Jego zdaniem w ostatnich latach najbardziej zaniedban spraw byy osobiste kontakty szefw pastw. Uwaa, e tego brakowao najbardziej, bo interesy Polski i Litwy w regionie s takie same. - Dobre osobiste kontakty midzy liderami bd sprzyja realizacji strategicznych projektw - powiedzia.
Inny przedstawiciel instytutu Vytis Jurkonis uwaa, e objcie przez Andrzeja Dud stanowiska prezydenta Polski nie doprowadzi do zasadniczych zmian w polskiej polityce, bowiem decyzje w duym i demokratycznym pastwie nie zale od jednej osoby.
...
Widzicie tu rozmiary podlosci Agory. Insynuacje ze Duda co? Porzuci Ukraine? Gdy tymczasem na Litwie DOCHODZA DO ODWROTNYCH WNIOSKOW! Jak trzeba byc zwyrodnialym? Wyborcza jest gotowa na wszystko. Na zarzuty bedace jawna abberacja umyslowa.
Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili gratuluje Andrzejowi Dudzie
Giorgi Margwelaszwili - VANO SHLAMOV / AFP
Prezydent Gruzji pozdrowi Andrzeja Dud z okazji inauguracji. Giorgi Margwelaszwili zapewni w wywiadzie dla Polskiego Radia, e stosunki midzy naszymi narodami "byy, s i pozostan na najwyszym poziomie".
W opinii gruziskiego prezydenta, jego kraj zdaje sobie spraw, e w kadej sytuacji moe liczy na wsparcie Polski. - Gdy na forach midzynarodowych spotykam si z Polakami, wiem, e naprzeciwko mnie stoj nie tylko bliscy przyjaciele, ale wrcz sprzymierzecy - powiedzia Giorgi Margwelaszwili. - Chc pozdrowi nowego prezydenta Polski, pana Dud z okazji inauguracji oraz yczy jemu i caemu polskiemu narodowi wszelkiej pomylnoci i oczywicie kontynuacji naszych, bardzo owocnych dwustronnych stosunkw - owiadczy w rozmowie z Polskim Radiem Giorgi Margwelaszwili.
...
To oczywiste. Nikt zdrowy na umysle nie podejrzewa Dudy o plany porzucenia krajow wschodu. Niestety niezdrowych na umysle jest w Polsce we wplywowych miejscach sporo.
Duda: niektrzy ochoczo manipuluj moimi sowami mwic, e wycofuj si z obietnic
Andrzej Duda - Marcin Obara / PAP
- Niektrzy dziennikarze i niektrzy politycy ochoczo manipuluj moimi sowami mwic, e wycofuj si z obietnic wyborczych - powiedzia Andrzej Duda w Dbrowie Tarnowskiej. - Ot ja si z adnych obietnic wyborczych nie wycofuj. Ja tylko niestety z przykroci stwierdzam, e ci pastwo chyba nie chc tej wsppracy, e chyba nie chc podj tej wycignitej rki - doda.
- Ja to robi z serca. Uwaam, e to jest dzi potrzebne. Chciabym, ebymy zmierzali nie do destrukcji, tylko do konstrukcji, do budowania, a nie do burzenia. Dlatego chciabym, eby zakoczyo si wreszcie mwienie o innych z pogard, o tych, ktrzy maj inne pogldy" - mwi dalej prezydent.
REKLAMA
Wczeniej Andrzej Duda zaznaczy, e "wielkie dzieo naprawy Rzeczpospolitej" wymaga wspdziaania midzy prezydentem i rzdem. Jak wyjania, rzd ma wiksze kompetencje i w wielu obszarach prezydent sam moe nie wystarczy.
- Doskonale zdaj sobie spraw z tego, jakie s kompetencje prezydenta Rzeczpospolitej; krtko mwic, co prezydent moe, a czego nie moe. Moe skada projekty ustaw, ale w oczywisty sposb nie jest w stanie sam kadej ustawy przygotowa. S czasem kwestie bardzo skomplikowane. Dlatego mwiem, e jestem absolutnie przewiadczony co do koniecznoci naprawy Rzeczypospolitej - powiedzia prezydent.
Wedug niego Polska dzisiaj potrzebuje w wielu obszarach takich rozwiza, ktre bd prowadziy do jej naprawy.
Jak doda, trzeba naprawi sub zdrowia, edukacj oraz trzeba wspomc polskich przedsibiorcw. - Stworzy im moliwoci inwestycyjne, lepsze ni te, ktre s. Preferencyjne kredyty dla przedsibiorcw, odliczenia od podatku wydatkw, ktre s czynione na cele inwestycyjne, zwaszcza na cele innowacyjne - wymienia prezydent.
Andrzej Duda podkreli te, e "wielkie dzieo naprawy Rzeczpospolitej wymaga wspdziaania midzy prezydentem i rzdem". - Moemy mie rne pogldy, ale w pewnych fundamentalnych sprawach powinnimy si zgadza i i razem. To jedna rzecz. Po drugie, rzd ma wiksze kompetencje i w wielu obszarach prezydent sam moe nie wystarczy do przygotowania dobrych rozwiza. Dlatego cay czas deklarowaem i deklaruj wspprac i wol wspdziaania - powiedzia.
- Wierz, e znajd sprzymierzecw na obecnej sali sejmowej, na przyszej sejmowej, w rzdzie, e bdzie si dao naprawia Rzeczpospolit – mwi.
Zaznaczy, e powoa Narodow Rad Rozwoju przy Kancelarii Prezydenta. Wyrazi nadziej, e w przyszoci stanie si ona "swoist rad strategiczn polskiego pastwa, ktra bdzie dziaaa midzy prezydentem a rzdem" i przygotowywaa strategi rozwoju kraju.
Prezydent nawiza rwnie do wczeniejszej swojej wypowiedzi, w ktrej oceni, e jednym z kluczowych programw, ktry pomgby wsi, jest propozycja 500 z dopat na kade dziecko w rodzinach najbiedniejszych, a take na kolejne dzieci, poczynajc od drugiego w rodzinach o rednim dochodzie.
- Ten plan musi zosta zrealizowany w absolutnym wspdziaaniu z rzdem, bo rzd bdzie musia przygotowa tutaj projekt ustawy. W kadym razie nie wyobraam sobie moliwoci przygotowania tego projektu bez bardzo cisej wsppracy, bo to jest powana kwestia finansowa. To te jest bardzo powane wyzwanie dla pastwa - mwi w Kopaninie Kaliszaskiej, gdzie by przed poudniem.
Przed spotkaniem z mieszkacami Dbrowy Tarnowskiej na parafialnym cmentarzu Andrzej Duda zoy kwiaty przy pomniku ku czci polegych lotnikw bombowca Halifax JP-276 A.
Czterosilnikowa maszyna Halifax JP-276 A dowodzona przez kanadyjskiego lotnika kapitana A.R. Blynna braa udzia w akcji zrzutowej podczas powstania warszawskiego. Samolot lecia z woskiego Brindisi do punktu zrzutowego w Skierniewicach. W nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 roku maszyna zostaa zestrzelona przez niemiecki myliwiec i rozbia si w okolicach Dbrowy Tarnowskiej. Zgina w nim caa siedmioosobowa zaoga (piciu Kanadyjczykw, Brytyjczyk i Irlandczyk).
Tu po katastrofie rozrzucone na miejscu szcztki zaogi pochowano potajemnie w Dbrowie Tarnowskiej, za po wojnie ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie.
Zestrzelony samolot wbi si kilka metrw w gb ziemi i tak przelea ponad 60 lat. Szcztki samolotu zostay odnalezione w 2006 roku i zakonserwowane przez pracownikw Muzeum Powstania Warszawskiego. Pracownicy Muzeum zorganizowali ekspedycj archeologiczn na miejsce katastrofy; w efekcie wydobyli m.in. fragmenty maszyny, szcztki siedmiu czonkw zaogi bombowca, a take ich przedmioty osobiste.
W padzierniku 2007 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie podczas ceremonii wojskowej z udziaem rodzin pochowano odnalezione szcztki czonkw zaogi Halifax.
Przed wizyt w wojewdztwie maopolskim, prezydent Andrzej Duda odwiedzi wojewdztwo lubelskie - by w Kopaninie Kaliszaskiej i Janowie Lubelskim.
...
Zajadlosc Wyborczej prowadzi ich az do kompromitacji.
Papie Franciszek pogratulowa prezydentowi Dudzie
Papie Franciszek - Gabriel Bouys / AFP
Papie Franciszek wysa depesz gratulacyjn do prezydenta Andrzeja Dudy. "W dniu, w ktrym obejmuje Pan urzd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przesyam serdeczne gratulacje i yczenia wszelkiej pomylnoci" - napisa papie.
Papie zapewni, e prosi Boga, aby sw ask wspiera prezydenta w realizacji tego odpowiedzialnego zadania - wynika z informacji zamieszczonej dzisiaj na stronie internetowej prezydenta. "Pokj i rado, poczucie bezpieczestwa oraz szczcie osb i rodzin niech wypeniaj codzienno wszystkich Polakw" – napisa papie.
"Niech Bg bogosawi Panu, Jego Najbliszym i Wsppracownikom oraz caemu Narodowi polskiemu" – zakoczy.
...
Tak tutaj bedzie bardzo pomoc Boga potrzebna.
Andrzej Duda na Grze Grabarce: to wane wydarzenie take dla mnie
akt. 19 sierpnia 2015, 11:32
W prawosawne wito Przemienienia Paskiego Andrzej Duda doczy do wiernych na witej Grze Grabarce. Wedug szacunkw policji, w uroczystoci bierze udzia ok. 3 tys. osb. Prezydent mwi do zgromadzonych, e niezalenie od wiary i wyznawanej religii, rol gowy pastwa jest uczestniczy w tak istotnych wydarzeniach dla Polski i polskich obywateli. Podzikowa za moliwo wsplnej modlitwy.
- To wane wydarzenie take dla mnie - katolika, bo to wielkie wito Przemienienia Paskiego, ktre obchodzicie dzisiaj wedug kalendarza juliaskiego, niemniej wito jest wsplne dla nas wszystkich - mwi Duda.
Doda, e jednym z najwaniejszych zada prezydenta jest szukanie "elementw wsplnych" w spoeczestwie polskim, niezalenie od wyznania czy narodowoci obywateli.
- Wierz w to, e bdziemy umieli t wsplnot, nawet mimo rnic, budowa. Bo nawet jeeli s rnice, najistotniejszy jest wzajemny szacunek. Ja te wyrazy szacunku dzisiaj, wszystkim z tego miejsca oddaj - powiedzia prezydent w swoim wystpieniu.
Duda dzikowa za moliwo - jak si wyrazi - "wspobecnoci w tym witym dla prawosawia miejscu".
- Uwaam, e prezydent RP, jako ten, ktry jest najwyszym przedstawicielem polskiego pastwa, powinien szanowa te miejsca i te tradycje, ktre s wane dla Polski i dla polskich obywateli. To z pewnoci jest takie wane miejsce, miejsce wielkiego kultu religijnego - powiedzia.
Doda te, e niezalenie od tego, czy prezydent jest czowiekiem niewierzcym czy wierzcym, niezalenie rwnie od religii jak wyznaje, powinien "tutaj ze swoimi wspobywatelami i ich gomi w takich wielkich witach, wanych wydarzeniach, jak dzisiejsze, uczestniczy".
Wsplny los wyznawcw prawosawia i katolikw
Duda przypomnia te o 100. rocznicy bieestwa - masowej ucieczki ludnoci wschodniej Polski w gb Rosji w trakcie I wojny wiatowej, sprowokowanej przez rosyjsk armi, ktra chciaa pozostawi "spalon ziemi" walczcym z ni Niemcom.
- Wedug ostronych historykw 3 miliony, ale s tacy historycy, ktrzy twierdz, e byo to 5 milionw obywateli. Nie tylko wyznawcw prawosawia, byli wrd nich take ydzi, katolicy, cho wyznawcw prawosawia, byo absolutnie najwicej. Ale w pewnym sensie by to wsplny los - zaznaczy prezydent.
Prezent od jednej z mniszek
Od zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy prezydent dosta w prezencie ikon przedstawiajc scen Przemienienia Paskiego, autorstwa jednej z mniszek z eskiego monasteru (klasztoru) na Grabarce. Metropolita dosta od prezydenta zdobiony prawosawny krzy.
Witajc gow pastwa zwierzchnik arcybiskup podzikowa za obecno i zapewni, e wierni tego wyznania rwnie otaczaj modlitw prezydenta.
Relikwie w. Spirydona
W uroczystociach uczestniczy take arcybiskup Nektariusz, ktry przywiz z greckiej wyspy Korfu relikwie w. Spirydona. To biskup yjcy w IV wieku, a wic w czasach, kiedy chrzecijastwo nie byo jeszcze podzielone. Jest czczony zarwno przez prawosawnych, jak i przez katolikw.
Prezydent przypomnia, e relikwie te przekazane zostay greckim prawosawnym przez Jana Pawa II: - To wane gesty, ktre nas cz, tak jak czy nas ten wity. Jeli prezydent Rzeczypospolitej ma jakie zadanie, to z ca pewnoci jednym z najwaniejszych jest to, aby wanie w spoeczestwie polskim, wrd obywateli naszego kraju, niezalenie od ich narodowoci, wyznania, czy w ogle s ludmi wierzcymi czy nie, szuka elementw wsplnych, szuka tego co powoduje, e jestemy wsplnot - mwi prezydent.
wite miejsce
Gra Grabarka, z ma cerkwi na wzgrzu i eskim klasztorem, to wite miejsce dla prawosawnych w Polsce. Ma dla nich takie znaczenie, jak Czstochowa dla katolikw. Nazywana jest te "wzgrzem krzyy" z racji krzyy wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgrzu przez wiernych w rnych intencjach. Przez lata ustawiono ich tam tysice.
Tradycja pielgrzymowania na Grabark siga 1710 r. Wwczas jeden z okolicznych mieszkacw dozna objawienia, e wszyscy, ktrzy tam dotr, zostan uratowani od panujcej wtedy epidemii cholery. Jak gosi przekaz, ci, ktrzy przybyli na Grabark i ustawili tam krzy, zaczli zdrowie.
Najliczniejsze pielgrzymki zaczy przybywa tam po II wojnie wiatowej, gdy gwne sanktuaria prawosawne na terytorium Polski znalazy si w granicach ZSRR.
...
Odnotowujemy to wazne wydarzenie.
Andrzej Duda zwrci si do Senatu z wnioskiem o referendum 25 padziernika
Andrzej Duda - Janek Skarzyski / AFP
W specjalnym telewizyjnym wystpieniu Andrzej Duda owiadczy, e zwraca si do Senatu z wnioskiem, aby w dniu wyborw parlamentarnych odbyo si rwnie referendum w sprawie obnienia wieku emerytalnego, zniesienia obowizku szkolnego dla szeciolatkw oraz ochrony Lasw Pastwowych.
Prezydent Andrzej Duda owiadczy, e uszanuje decyzj Bronisawa Komorowskiego i nie odwoa referendum m.in. ws. JOW-w. Podkreli, e zdecydowa si uszanowa wol poprzedniego prezydenta Bronisawa Komorowskiego popart decyzj Senatu.
REKLAMA
Prezydent przypomnia w swoim wystpieniu, e kilka dni temu spotka si z przedstawicielami inicjatyw obywatelskich. - Reprezentuj oni sze milionw Polakw, ktrzy podpisali si pod wnioskiem o referendum w trzech, niezwykle istotnych dla pastwa i spoeczestwa sprawach – moliwoci zniesienia obowizku szkolnego szeciolatkw, obnienia wieku emerytalnego, ochrony Lasw Pastwowych - podkreli.
- Obowizek posyania do szkoy szeciolatkw wywoa w spoeczestwie liczne kontrowersje. Zmiany w systemie owiaty winny by wprowadzane z poszanowaniem rodowisk zwizanych ze szko – nauczycieli i specjalistw, ale rwnie rodzicw, ktrzy najlepiej znaj indywidualne potrzeby i moliwoci swoich dzieci. Opinia rodzicw domagajcych si prawa do decydowania o ksztacie systemu edukacji w Polsce musi by wysuchana - zaznaczy prezydent.
Oceni, e podwyszenie do 67 lat wieku emerytalnego doprowadzio do zmian w yciu wszystkich pracujcych obywateli i ich rodzin, a take przyszych pokole. - Wzbudzio wiele wtpliwoci co do zasadnoci wprowadzanych regulacji. Zasady nabywania uprawnie emerytalnych s jedn z kluczowych kwestii spoecznych. Dlatego naley umoliwi obywatelom wypowiedzenie si rwnie w tej, tak wanej dla nas wszystkich sprawie - powiedzia Duda.
Prezydent podkreli take, e Lasy Pastwowe s jednym z ostatnich niesprywatyzowanych zasobw narodowych. - Obowizujcy model zarzdzania nimi suy zrwnowaonemu uytkowaniu zasobw rodowiska i gwarantuje racjonaln gospodark len. W odczuciu spoecznym dobro to powinno podlega szczeglnej ochronie pastwa i pozosta jego wasnoci - zaznaczy.
- Biorc pod uwag wol milionw Polakw, zwracam si do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem, by podda te kwestie pod oglnokrajowe referendum, w dniu wyborw parlamentarnych 25 padziernika. Referendum w poczeniu z wyborami do Sejmu i Senatu bdzie znaczco tasze ni przeprowadzone w osobnym terminie - owiadczy prezydent.
Podkreli, e przyjte rozwizanie umoliwi poznanie woli Polakw i wskae kierunek oczekiwanych przez spoeczestwo zmian.
- Zdecydowaem, by uszanowa wol mojego poprzednika popart decyzj Senatu i nie odwoywa referendum zarzdzonego na dzie 6 wrzenia, nie ingerowa w tamt decyzj. Wierz w to, e to Nard jest najwyszym suwerenem, a gos spoeczestwa, gos Polakw musi by wysuchany - powiedzia prezydent.
Z wnioskiem do prezydenta, by do wrzeniowego referendum dopisa trzy pytania: o wiek emerytalny, obowizek szkolny 6-latkw i Lasy Pastwowe, zwrcia si wiceprezes PiS Beata Szydo.
We wtorek w Paacu Prezydenckim Andrzej Duda spotka si z Beat Szydo, szefem "Solidarnoci" Piotrem Dud, Tomaszem i Karolin Elbanowskimi oraz organizatorami akcji na rzecz referendum ws. Lasw Pastwowych. Szef "S" powiedzia dziennikarzom po spotkaniu, e zaproponowa, by Polacy odpowiedzieli na dodatkowe pytania referendalne w dniu padziernikowych wyborw parlamentarnych.
NSZZ "Solidarno" chcia w 2012 roku, aby w referendum Polacy wypowiedzieli si, czy s za utrzymaniem wieku emerytalnego (zanim podniesiono go do 67. roku ycia), czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mczyzn. "S" zoya w Sejmie prawie 1,4 mln podpisw pod wnioskiem o takie referendum. Sejm wniosku nie popar.
Pod - zainicjowanym przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodzicw - wnioskiem o referendum ws. obowizku szkolnego 6-latkw podpisao si prawie milion osb. Sejm wniosek odrzuci. Do stycznia 2015 r. Prawo i Sprawiedliwo zoyo w Sejmie w sumie ponad 2,5 mln podpisw o przeprowadzenie oglnopolskiego referendum ws. Lasw Pastwowych; formalnie jest to inicjatywa obywatelska. Polacy mieliby odpowiedzie na pytanie m.in. dot. finansowania Lasw Pastwowych.
6 wrzenia zgodnie z inicjatyw poprzedniego prezydenta Bronisawa Komorowskiego Polacy maj odpowiada na trzy pytania: czy s "za wprowadzeniem jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy s "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budetu pastwa" i czy s "za wprowadzeniem zasady oglnej rozstrzygania wtpliwoci, co do wykadni przepisw prawa podatkowego na korzy podatnika".
Do zarzdzenia przez prezydenta referendum oglnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarzdzeniu referendum, w ktrym znajduje si tre pyta lub wariantw rozwizania w danej sprawie oraz termin przeprowadzenia referendum. Nastpnie Senat ma 14 dni na podjcie uchway w sprawie wyraenia zgody na zarzdzenie referendum.
Senat po zapoznaniu si z opiniami senackich komisji ws. projektu postanowienia o zarzdzeniu referendum, wyraa zgod na jego zarzdzenie bezwzgldn wikszoci gosw w obecnoci co najmniej poowy ustawowej liczby senatorw.
Uchwa Senatu ws. wniosku o przeprowadzenie referendum marszaek Senatu przekazuje marszakowi Sejmu, a take zawiadamia prezydenta i premiera. Postanowienie prezydenta o zarzdzeniu referendum jest publikowane w Dzienniku Ustaw.
Referendum poprzedza kampania referendalna, ktra rozpoczyna si z dniem ogoszenia postanowienia o zarzdzeniu referendum w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z art. 125 konstytucji, wynik referendum oglnokrajowego jest wicy, jeeli wzia w nim udzia wicej ni poowa uprawnionych do gosowania.
...
Tak trzeba skonczyc z plugawym wyrzucaniem na smieci inicjatyw obywateli.
Szef "S": pomys referendum z wyborami jest mj, a nie prezydenta
21 sierpnia 2015, 14:55
Przewodniczcy NSZZ "Solidarno" Piotr Duda owiadczy, e pomys przeprowadzenia referendum razem z wyborami parlamentarnymi jest jego, a nie prezydenta, czy partii politycznych. Decyzja prezydenta, to wyraz szacunku dla domagajcych si referendum - doda.
Prezydent chce, by Senat zgodzi si na rozpisanie 25 padziernika (w dniu wyborw parlamentarnych) referendum dot. zniesienia obowizku szkolnego dla szeciolatkw, obnienia wieku emerytalnego oraz zagwarantowania pastwowego charakteru lasw. Inne referendum odbdzie si 6 wrzenia.
- Decyzja prezydenta jest wyrazem szacunku dla 6 milionw obywateli, ktrzy podpisali si pod wnioskami referendalnymi. To rwnie decyzja wychodzca naprzeciw woli ponad 20 milionw obywateli, ktrzy chc wypowiedzie si w sprawie emerytur, lasw pastwowych i obowizku szkolnego szeciolatkw - oceni szef "S".
Przypomnia, e z postulatem referendum zwrcili si do prezydenta przedstawiciele komitetw obywatelskich, ktre te wnioski referendalne zorganizowali i zoyli. - Pomys zorganizowania referendum razem z wyborami jest moim pomysem, a nie prezydenta, ani jakiejkolwiek partii politycznej i pomys ten zosta zaakceptowany przez przedstawicieli pozostaych komitetw obywatelskich - podkreli Duda.
Dla przewodniczcego zwizku przeprowadzenie dodatkowego referendum bdzie okazj, aby naprawi wczeniejsze decyzje parlamentu - PO, PSL i Ruchu Palikota, ktre gosoway przeciw niemu.
W jego ocenie wczeniejsza decyzja tych parlamentarnych ugrupowa, ktre gosoway przeciw referendom, to nie tylko niewybaczalny bd, ale te "wyraz arogancji i buty", zgodny z zasad, e "wadza wie lepiej, a motoch ma jej sucha".
"Bez wzgldu na takie, czy inne decyzje - referendum i tak si odbdzie. Tak jak zapowiadalimy w 2012 roku - to tylko kwestia czasu" - napisa Duda w owiadczeniu.
Do zarzdzenia przez prezydenta referendum oglnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarzdzeniu referendum, w ktrym znajduje si tre pyta lub wariantw rozwizania w danej sprawie oraz termin przeprowadzenia referendum. Nastpnie Senat ma 14 dni na podjcie uchway w sprawie wyraenia zgody na zarzdzenie referendum.
Senat po zapoznaniu si z opiniami senackich komisji ws. projektu postanowienia o zarzdzeniu referendum, wyraa zgod na jego zarzdzenie bezwzgldn wikszoci gosw w obecnoci co najmniej poowy ustawowej liczby senatorw.
Premier Ewa Kopacz zwrcia si do prezydenta, by spotka si z przedstawicielami rnych rodowisk politycznych i rozszerzy swj wniosek referendalny o ich postulaty. Ocenia, e obecna propozycja Andrzeja Dudy to wycznie odpowied na oczekiwania PiS.
...
To sa pytania o wazne sprawy. Zebrano wiele podpisow. Natomiast to co zrobil Bronek to skandal i marnowanie pieniedzy na kampanie wyborcza.
Piotr Duda: pytanie o obnienie wieku emerytalnego przepisane z umowy programowej
Po prawej Piotr Duda podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dud - Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
- Pytanie o obnienie wieku emerytalnego, ktre ma by zadane w referendum 25 padziernika, jest przepisane z umowy programowej podpisanej jeszcze z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dud – powiedzia szef Solidarnoci Piotr Duda.
P. Duda, ktry w sobot wzi udzia w uroczystociach z okazji 35-lecia NSZZ "Solidarnoci" w Opolu, mwi, e jest zadowolony z faktu, e pytanie o obnienie wieku emerytalnego ma zosta postawione w referendum 25 padziernika.
REKLAMA
- Padziernikowe referendum jest po to, by te projekty ustawy, ktre s przygotowane i w kancelarii prezydenta, i w Solidarnoci byy potwierdzeniem tego, e idziemy w dobrym kierunku (…): obnienie wieku emerytalnego i poczenia z okresem skadkowym - mwi.
"Trzeba wzi si za umowy mieciowe"
Przekonywa, e obecnie "tragedi" dla polskich pracownikw s umowy mieciowe i niskie wynagrodzenia. - Moemy podnosi wiek emerytalny i do stu lat. Ale jeeli modzi ludzie, jeeli pracownicy, nie bd mieli odprowadzanych skadek emerytalnych, to bdzie dziura w systemie emerytalnym i bdzie dziura w FUS-ie i tego si nie uzupeni – mwi, tumaczc, e "trzeba wzi si za umowy mieciowe".
- Ostatnie osiem lat rzdzenia Platformy Obywatelskiej to jest demolowanie tego systemu poprzez mwienie, e lepsze umowy mieciowe ni w ogle (ich brak – przyp. PAP). Z tym si nie zgadzamy i to tylko potguje to, e mamy coraz gorsze rozwizania, jeli chodzi o system emerytalny. A politycy PO chc tylko i wycznie oddziaywa poprzez podnoszenie wieku emerytalnego - podsumowa.
"Zawsze mwiem, e kade referendum to wito demokracji"
Przewodniczcy Solidarnoci pytany by take o to, czy wemie udzia w referendum 6 wrzenia. - Zawsze mwiem, e kade referendum to wito demokracji. I mimo to, e zepsu to wito demokracji pan prezydent Komorowski, ratujc si po przegranej pierwszej turze, w tym referendum wezm udzia, bo jest to moim obowizkiem - powiedzia.
Piotr Duda wzi w Opolu udzia w mszy w opolskiej katedrze odprawionej w zwizku z obchodami 35-lecia powstania NSZZ "Solidarno". Wczeniej zoy te kwiaty pod pomnikiem b. Ks. Jerzego Popieuszki pod opolsk katedr.
...
Tak te trzy jasne pytania sa znakomita materia referendum. A nie np. czy wyborcy chc JOWy Donta(D'Hondt) SLewi( Sainte-Leveque) a moze definicje funkcji wedlug Kosziego(Cauchy). Oczywiscie ludzie z tego dokladnie nic nie rozumieja.
Andrzej Duda: prezydent ma obowizek tak suy Polsce, jak su jej policjanci
Andrzej Duda - Janek Skarzyski / AFP
- Wadza powinna szanowa funkcjonariuszy, prezydent ma obowizek z takim oddaniem suy Polsce, jak su jej policjanci - powiedzia prezydent Andrzej Duda, ktry dzisiaj wzi udzia w uroczystej promocji na pierwszy stopie oficerski w szkole policyjnej w Szczytnie.
- To specyficzna sytuacja, ale jake symboliczna. Prezydent Bronisaw Komorowski nada wam stopnie oficerskie, dzi nowy prezydent jest z wami po to, eby dopeni - w moim poczuciu - prezydenckiego obowizku. Chciabym, ebycie to odczytali jako dosown emanacj sw konstytucji - e prezydent stoi na stray cigoci wadzy pastwowej. To jest wanie element i pokaz cigoci wadzy pastwowej - powiedzia Duda podczas uroczystoci w Wyszej Szkole Policji w Szczytnie.
REKLAMA
Jak podkreli, wadza - niezalenie od tego, kto j sprawuje - powinna szanowa funkcjonariuszy Rzeczypospolitej Polskiej, a prezydent ma obowizek tak suy Polsce, z takim oddaniem, jak su jej funkcjonariusze, policjanci, onierze, straacy i inne formacje mundurowe.
- Prezydent ma take obowizek suby dla funkcjonariuszy, dla spoeczestwa, dla polskiego pastwa. Suymy mu razem, take na tym polega budowanie naszej wsplnoty - oceni Duda.
- Patrz na pastwa i jestem ogromnie dumny i szczliwy, e mog by dzisiaj z wami i waszymi bliskimi. To duma dla pastwa polskiego, kiedy na was patrz i widz z godnoci noszony mundur, widz mio do suby, mio do munduru i Rzeczypospolitej. Jestem ogromnie z pastwa dumny, gratuluj tego wspaniaego awansu, tej nowej drogi suby, nowego etapu suby dla Rzeczypospolitej, dla polskiego spoeczestwa - powiedzia Duda do policjantw.
Promocj na stopie podkomisarza uzyskao 280 funkcjonariuszy, w tym 41 kobiet. Szkolenie w Wyszej Szkole Policji trwa 3 lata, jeli policjanci maj wysze wyksztacenie, to szkolenie moe trwa krcej. S dwa stopnie oficerskie, ktre nadaje prezydent: pierwszy stopie oficerski - podkomisarza i nominacje na stopnie generalskie. Aktu pasowania, czyli uderzenia szabl w rami, dokonuje komendant gwny policji.
...
Tak. To sluzba nie wczasy.
Prezydent Estonii: sojusznicy musz si ockn, by stawi czoo Rosji
Toomas Hendrik Ilves - AFP
W specjalnym wywiadzie prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves podkreli, e sojusznicy w Europie musz si ockn, by stawi czoo zagroeniom, takim jak Rosja. Zaznaczy, e Polska jest jednym z najwaniejszych strategicznych partnerw jego kraju oraz pooy nacisk na konieczno rozlokowania w regionie si NATO.
- Termin pierwszej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy (23 sierpnia - w 76. rocznic podpisania paktu Ribbentrop-Mootow) jest bardzo symboliczny - powiedzia Ilves. - Tajne porozumienie, podpisane przez dwch dyktatorw pozwolio na zniszczenie niepodlegych pastw. Powicenie milionw ludzi przynioso wolno ofiarom tej agresji. Ale ostatecznie wolno przypada tylko czci z nich. W Europie Wschodniej zmienio si jedynie jarzmo i pozostaa ona pod rzdami wadzy totalitarnej. Europa Zachodnia, ta, ktra zostaa naprawd wyzwolona, znalaza odpowied: integracja Europy, pokojowa i demokratyczna, bez "sfer wpyww" i sekretnych paktw.
REKLAMA
Poproszony o opini na temat koncepcji prezydenta Dudy, zgodnie z ktr kraje na wschodniej flance NATO powinny poczy siy, by zwikszy presj na Sojusz Pnocnoatlantycki i skoni go do usytuowania w regionie staych baz, ze wzgldu na rosnce obawy przed agresj Rosji, prezydent Estonii odpowiedzia, e Warszawa i Tallin maj wspln koncepcj bezpieczestwa i w taki sam sposb pojmuj konieczno wydatkw na zbrojenia oraz prowadzenia wsplnych manewrw.
Zdaniem Ilvesa rosyjska agresja na Ukrainie stanowi powan zmian geopolityczn i umacnia przekonanie, e coraz bardziej nieprzewidywalna jest sytuacja w regionie pod wzgldem jego bezpieczestwa.
- Potrzebujemy zatem dugoterminowych przedsiwzi odstraszajcych, NATO potrzebuje silnego potencjau odstraszania, by stawi czoo Rosji. Nade wszystko potrzebujemy tego, by na terytoriach (pastw regionu) znalazy si siy NATO, gotowe walczy, jeli zajdzie taka potrzeba - powiedzia prezydent. Doda, e Polska jest rzecznikiem pastw regionu na rzecz wsplnej obrony.
Ilves doda, e Estonia bardzo ceni sobie zobowizanie USA do pomocy. - Nadal prowadzimy konsultacje z naszymi najwaniejszymi europejskimi sojusznikami, by zapewni waciw obecno (militarn) Europejczykw (w regionie). Trwaa obecno midzynarodowych si Sojuszu wzmacnia zdolnoci obronne si narodowych - powiedzia prezydent.
Zapytany o to, dlaczego - jego zdaniem - niektre pastwa unijne, jak Niemcy, przeciwne s takim rozwizaniom, Ilves powiedzia, e podczas swej ostatniej wizyty w Niemczech w maju podkreli, e Estonia uwaa, i bardzo potrzebne jest niemieckie przewodnictwo w takich sprawach jak polityka zagraniczna (Unii Europejskiej) oraz kwestie bezpieczestwa, a take umacnianie potencjau odstraszania NATO na jego wschodniej flance.
Z kolei na pytanie, czy zgadza si z opini, e kraje na wschodniej flance NATO traktowane s jak sojusznicy drugiej klasy oraz "strefa buforowa", Ilves odpar, e "NATO wyznacza najwyszy standard bezpieczestwa", ponadto stao si w ostatnich latach silniejsze i bardziej zdecydowane.
- To jest jedyna odpowied. I to jest jedyny sposb odstraszania tych, ktrzy przypuszczaj ataki nie tylko na niepodlego i integralno terytorialn ssiednich pastw, ale te na nasz demokratyczny sposb funkcjonowania - doda prezydent.
Na pytanie o to, jak postrzega rol nowego polskiego prezydenta w zabieganiu o interesy regionu zwizane z jego bezpieczestwem i wzmacnianie jednoci NATO Ilves odpar, e sojusznicy w Europie musz ockn si i zda sobie spraw, e umocnieniu pozycji NATO w regionie musz towarzyszy wiksze inwestycje militarne ze strony europejskich czonkw Sojuszu. - Utrzymywanie wydatkw na obronno na poziomie 2 proc. PKB powinno sta si wan norm - podkreli.
Pytany o to, jakie gwarancje ze strony NATO powinny sta si najwaniejszym tematem obrad szczytu NATO w Warszawie w przyszym roku, prezydent powiedzia, e powinna to by obecno si Sojuszu w regionie.
Poproszony o opini na temat pojawiajcych si sugestii w sprawie powoania szerokiej koalicji na rzecz rozwizania konfliktu na Ukrainie (z udziaem najsilniejszych pastw europejskich oraz pastw ssiadujcych z Ukrain, w tym Polski), Ilves powiedzia, e wysiki dyplomatyczne majce rozwiza ten konflikt s konieczne, lecz "format normandzki" temu wanie suy. Tym niemniej porozumienie z Miska nie przynioso podanych rezultatw. - Politycznie, to NATO powinno stanowczo popiera suwerenno i terytorialn integralno Ukrainy. NATO wspiera rwnie reformy, jakie Kijw przeprowadza w zakresie obronnoci i bezpieczestwa, czyni to te praktycznie poprzez pomoc finansow i doradcz - przypomnia prezydent.
...
Tak jest potepiamy zalosne proby uruchomienia sowieckiego trupa. Terrorysci z Moskwy musza upasc i juz zbliza sie ich godzina. Wtedy wszyscy porwani zostana uwolnieni.
Prezydent Duda wyrusza w pierwsz podr zagraniczn
23 sierpnia 2015, 06:53
Spotkanie z premierem, prezydentem i szefem parlamentu. To plan pierwszej wizyty zagranicznej Andrzeja Dudy. Prezydent po poudniu odwiedzi Estoni. Wizyta w Tallinnie rozpoczn si od spotkania z prezydentem Toomasem Henrikiem Ilvesem. Po rozmowie w cztery oczy obaj politycy zo wiece przed Pomnikiem Wolnoci oraz odwiedz Muzeum Okupacji.
Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski przedstawiajc kalendarz wizyt zagranicznych Andrzeja Dudy zaznaczy, e data pierwszej podry nie jest przypadkowa. - Jest to ustanowiony przez Parlament Europejski Dzie Pamici Stalinizmu i Nazizmu, w dat, ktra wie si z podpisaniem paktu Ribbentrop-Mootow.
W Tallinnie polski prezydent spotka si z prezydentem Estonii, ale take - jak zaznaczy Szczerski - przekae swoje stanowisko dotyczce wagi i znaczenia prawa midzynarodowego dla pokoju na wiecie oraz o znaczenia Europy rodkowej dla bezpieczestwa i stabilnoci naszego kontynentu.
Pnym popoudniem Andrzej Duda spotka si rwnie z przewodniczcym parlamentu Eiki Nestorem , a potem z premierem Taavi Rõivasem.
Estoski prezydent Toomas Hendrik Ilves na pocztku tygodnia podkreli, e fakt, i pierwsz wizyt zagraniczn prezydent Andrzej Duda zoy w jego kraju, "jeszcze raz potwierdza bardzo bliskie relacje midzy Polsk a Estoni". Justyna Gotkowska analityk Orodka Studiw Wschodnich ocenia w rozmowie z IAR, e Estonia traktuje Polsk jako sojusznika. Oba kraje chc zwiksza obecnoci onierzy NATO na terenie Europy rodkowej i pastw batyckich.
Wizyta Andrzeja Dudy w Estonii bdzie jednodniowa i prezydent powrci do Warszawy przed pnoc.
....
Rzeczywiscie wyglada na to ze prezydent Duda stara sie dzialac dla dobra kraju a nie rozkoszowac sie stolkiem wuadza czy czyms podobnie smiesznym. Tylko to ma sens.
"Newsweek" ujawnia niewygodne rachunki prezydenta Andrzeja Dudy
23 sierpnia 2015, 16:38
Prezydent Andrzej Duda jeszcze jako pose podrowa na koszt Sejmu do Poznania, eby wykonywa obowizki poselskie. "Newsweek" ustali, e w tym czasie prowadzi wykady na prywatnej uczelni.
Chodzi o wykady na poznaskiej Wyszej Szkole Pedagogiki i Administracji, ktre wymagay wizyt w Wielkopolsce. Tymczasem kiedy Duda by posem, tylko w latach 2012-2014 Kancelaria Sejmu zapacia za jego przeloty i noclegi w Poznaniu w sumie 11 tys. z.
Na fakturach za noclegi Andrzej Duda za kadym razem deklarowa, e wizyty w Poznaniu miay zwizek z wykonywaniem mandatu posa. Szkopu w tym, e przyszy prezydent nie mia w zachodniej Polsce biura i jest mao prawdopodobne, by przyjmowa tam interesantw lub osobicie interweniowa w ich sprawach - ocenia "Newsweek". ladu po tych wizytach nie ma w jego interpelacjach ani zapytaniach poselskich.
Tygodnik o cel tamtych podry prezydenta zapyta jego biuro prasowe, ale odpowiedzi nie otrzyma. Najwaniejszy czowiek PiS w Wielkopolsce pose Tadeusz Dziuba, zapytany o t spraw przez "Newsweeka", odpowiedzia, e jak pamita, Duda przyjeda do Wielkopolski "gwnie z racji wykadw w szkole".
...
Przytocze to. Choc oczywiscie ci osobnicy prowadza obrzygliwa mowe nienawisci. Najlepiej swiadczy o nich cisza jak Bronek oglosil imbecylne referendum i dziki jazgot gdy Duda WRESZCIE poddal pod referendum to co odrzucali tasmowo POwcy.
Prezydent Andrzej Duda rozpocz wizyt w Estonii
Andrzej Duda rozpocz wizyt Tallinie - Jacek Turczyk / PAP
Dzisiaj po poudniu prezydent Andrzej Duda rozpocz wizyt Tallinie, gdzie spotka si z przedstawicielami wadz Estonii. Prezydent wygosi przemwienie o znaczeniu prawa dla pokoju i roli Europy rodkowo-Wschodniej dla stabilnoci na kontynencie.
To pierwsza wizyta zagraniczna prezydenta Dudy po objciu urzdu. Duda zaplanowa rozmow z prezydentem Toomasem Hendrikiem Ilvesem, premierem Taavi Roivasem i przewodniczcym estoskiego parlamentu Eikim Nestorem. Zoy take wieniec pod Pomnikiem Niepodlegoci w Tallinie.
REKLAMA
W Muzeum Okupacji prezydent wygosi, podobnie jak prezydent Ilves, przemwienie zwizane z Europejskim Dniem Pamici Ofiar Reimw Totalitarnych, ktry przypada w niedziel, w rocznic podpisania paktu Ribbentrop-Mootow. Bdzie te rozmawia z politykami estoskimi o wzajemnych relacjach, sytuacji w regionie, kwestiach bezpieczestwa.
W sierpniowym wywiadzie dla PAP prezydent Duda owiadczy, e powinnimy prowadzi aktywn polityk w Europie rodkowo-Wschodniej. - Jestem zwolennikiem zacienienia wsppracy pastw tego regionu - od Morza Batyckiego w kierunku Adriatyku i Morza Czarnego. Maj one wsplne dowiadczenia drugiej poowy XX wieku i czsto wsplne dzi problemy. Myl tutaj nie tylko o sprawach bezpieczestwa, ale take o sytuacji gospodarczej - zaznaczy Andrzej Duda.
Europejski Dzie Pamici Ofiar Reimw Totalitarnych – pocztkowo funkcjonujcy pod nazw Europejskiego Dnia Pamici Ofiar Stalinizmu i Nazizmu - zosta ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku.
76 lat temu, 23 sierpnia 1939 r. minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesaw Mootow, ludowy komisarz spraw zagranicznych Zwizku Sowieckiego, a zarazem przewodniczcy Rady Komisarzy Ludowych - obaj reprezentujcy totalitarne mocarstwa - podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokoem dodatkowym, ktrego konsekwencj by IV rozbir Polski.
...
Oraz calej Europy Wschodniej i wybuch najbardziej zbrodniczej wojny w historii. Takie sa skutki hodowania bestii i zabawy w dyplomacje gdy trzeba chamom obic ryj.
Estonia: deklaracja ws. ofiar reimw totalitarnych
Uczestnicy konferencji zorganizowanej w Tallinie z okazji przypadajcej w niedziel 76. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mootow, ogosili deklaracj, w ktrej wzywaj do powoania midzynarodowej instytucji ds. cigania zbrodni reimw totalitarnych.
Sygnatariusze deklaracji - przedstawiciele ministerstw sprawiedliwoci Litwy, otwy, Estonii, Gruzji, Wgier, Czech, Sowacji, Polski i Portugalii - postanowili, e powoana zostanie grupa ekspertw, ktrych zadaniem bdzie ustalenie, w jaki sposb instytucja taka moe zosta powoana.
REKLAMA
Deklaracja gosi, e ofiary reimw totalitarnych maj prawo do sprawiedliwoci, zwraca te uwag na fakt, e w niektrych krajach sprawcy zbrodni komunizmu nie byli cigani przez wymiar sprawiedliwoci w wystarczajcym stopniu. Sygnatariusze dokumentu wezwali wszystkie kraje europejskie, by wspary ten projekt "moralnie i materialnie".
Gospodarz konferencji, estoski minister sprawiedliwoci Urmas Reinsalu, powiedzia w sobot, e nowe pokolenie Europejczykw musi potpi zbrodnie komunizmu. Dzisiaj obchodzono Europejski Dzie Pamici Ofiar Reimw Totalitarnych - w rocznic podpisania paktu Ribbentrop-Mootow.
Europejski Dzie Pamici Ofiar Reimw Totalitarnych – pocztkowo funkcjonujcy pod nazw Europejskiego Dnia Pamici Ofiar Stalinizmu i Nazizmu - zosta ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku.
76 lat temu, 23 sierpnia 1939 r. minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesaw Mootow, ludowy komisarz spraw zagranicznych Zwizku Sowieckiego, a zarazem przewodniczcy Rady Komisarzy Ludowych - obaj reprezentujcy totalitarne mocarstwa - podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokoem dodatkowym, ktrego konsekwencj by IV rozbir Polski.
...
Slusznie. To nie moze byc zapomniane.
Kancelaria Prezydenta: wyjazdy posa Andrzeja Dudy byy zwizane z wykonywaniem mandatu
24 sierpnia 2015, 17:25
Wyjazdy posa Andrzeja Dudy byy zwizane z wykonywaniem mandatu posa - wynika z owiadczenia Kancelarii Prezydenta.
"Newsweek" napisa, e Duda jeszcze jako pose podrowa na koszt Sejmu do Poznania i - wedug tygodnika - chocia oficjalnie wykonywa tam obowizki poselskie, to w rzeczywistoci prowadzi wykady na prywatnej uczelni.
Kancelaria Prezydenta owiadczya, e "prezydent RP Andrzej Duda od samego pocztku swojej dziaalnoci publicznej kad nacisk przede wszystkim na spotkania z rodakami i rzetelne wykonywanie powierzonych mu obowizkw". "Wyjazdy posa Andrzeja Dudy byy zwizane z wykonywaniem mandatu posa" - gosi owiadczenie prezydenckiej kancelarii.
...
Mamy odpowiedz.
Prezydent wrci do kraju z wizyty w Estonii
akt. 24 sierpnia 2015, 02:21
Prezydent Andrzej Duda powrci do kraju z pierwszej wizyty zagranicznej, ktr zoy w Tallinie. Duda spotka si z przedstawicielami najwyszych wadz Estonii, a take wzi udzia w obchodach Europejskiego Dnia Pamici Ofiar Reimw Totalitarnych. Wracajc Duda poruszy kwesti referendum, zakupu migowcw oraz Rady Gabinetowej.
Andrzej Duda wracajc ze swojej pierwszej wizyty zagranicznej do Estonii, poinformowa, e jego przedstawiciel bdzie przekonywa senatorw, by poparli wniosek gowy pastwa o referendum 25 padziernika. Duda mwi dziennikarzom, e do senatorw powinno te przemwi poparcie, jakie swoimi podpisami udzielili Polacy dla pyta referendalnych.
Prezydent chce, by Polacy odpowiedzieli na pytania o Lasy Pastwowe, przymus szkolny dla 6-latkw oraz wiek emerytalny. Wnioski o referendum w tych sprawach byy w przeszoci odrzucane przez Sejm.
...
Bardzo udana wizyta, Kto by sie spodziewal...
MS: dyskusja o powoaniu midzynarodowego trybunau ds. totalitaryzmw
W najbliszych miesicach resort sprawiedliwoci przygotuje do konsultacji dokument, ktry ma by wstpem do inicjatywy powoania midzynarodowej instytucji ds. cigania zbrodni reimw totalitarnych - powiedzia wiceminister Wojciech Wgrzyn.
Ta inicjatywa to efekt spotkania ministrw z Polski, Czech, Sowacji, Wgier, Gruzji oraz Litwy, otwy i Estonii podczas obchodw Europejskiego Dnia Pamici Ofiar Reimw Totalitarnych w Tallinie. Uczestnicy konferencji zorganizowanej tam z okazji przypadajcej w niedziel 76. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mootow ogosili deklaracj, w ktrej wzywaj do powoania midzynarodowej instytucji ds. cigania zbrodni reimw totalitarnych.
REKLAMA
Sygnatariusze deklaracji postanowili, e powoana zostanie grupa ekspertw, ktrych zadaniem bdzie ustalenie, w jaki sposb instytucja taka moe zosta powoana. Gosi ona, e ofiary reimw totalitarnych maj prawo do sprawiedliwoci, zwraca te uwag na fakt, e w niektrych krajach sprawcy zbrodni komunizmu nie byli cigani przez wymiar sprawiedliwoci w wystarczajcym stopniu. Sygnatariusze dokumentu wezwali wszystkie kraje europejskie, by wspary ten projekt "moralnie i materialnie".
- Na konferencji dyskutowalimy o dorobku Midzynarodowego Trybunau Karnego, Midzynarodowego Trybunau ds. zbrodni w b. Jugosawii - te organy nie zajmuj si ciganiem zbrodni reimw totalitarnych. Zastanawialimy si wic, przy jakiej instytucji mona byoby taki trybuna powoa. Byy argumenty zarwno za umiejscowieniem go przy organach europejskich, jak i przy ONZ - powiedzia minister Wgrzyn PAP.
Wedug niego, uczestnicy obrad zdecydowali, e pomys ten bdzie poddany dalszym konsultacjom w poszczeglnych pastwach - na razie projekt ma ogln formu. - My take przygotujemy ramow koncepcj, ktra w najbliszych miesicach bdzie ujawniona i poddana pod dyskusj ekspertw - zapewni.
Europejski Dzie Pamici Ofiar Reimw Totalitarnych, pocztkowo funkcjonujcy pod nazw Europejskiego Dnia Pamici Ofiar Stalinizmu i Nazizmu - zosta ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 r. W tym roku obchodzony by w niedziel w stolicy Estonii Tallinie, gdzie prezydent Andrzej Duda uda si w sw pierwsz zagraniczn podr.
Data 23 sierpnia zostaa wybrana symbolicznie, na pamitk zdarze sprzed 76 lat, gdy 23 sierpnia 1939 r. minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i Wiaczesaw Mootow, ludowy komisarz spraw zagranicznych Zwizku Sowieckiego, a zarazem przewodniczcy Rady Komisarzy Ludowych - obaj reprezentujcy totalitarne mocarstwa - podpisali w Moskwie pakt o nieagresji wraz z tajnym protokoem dodatkowym, ktrego konsekwencj by IV rozbir Polski.
...
Trzeba rozwijac sprawiedliwosc w tym zaniedbanym kierunku,
Znalazlem taka tabele:
Czyli kiedy indziej wyklady, kiedy indziej wyjazdy sejmowe.
Oj chyba Lis znowu bedzie przepraszal.
Takiej prostej rzeczy porownac nie umieli? Dat?
Prezydent Duda: potwarz i oszustwo; w Poznaniu nie miaem zaj ze studentami
26 sierpnia 2015, 21:00
Prezydent Andrzej Duda oceni, e publikacja tygodnika "Newsweek" o rzekomych nieprawidowociach w rozliczeniach jego wyjazdw poselskich w latach 2012-14 to "potwarz" i "kolejne oszustwo". Zapewni, e w Poznaniu prowadzi dziaalno poselsk.
W poniedziaek "Newsweek" napisa, e Duda jeszcze jako pose podrowa na koszt Sejmu do Poznania i - wedug tygodnika - chocia oficjalnie wykonywa tam obowizki poselskie, to w rzeczywistoci prowadzi wykady na prywatnej uczelni.
- To jest potwarz, kolejna, i kolejne oszustwo - powiedzia Duda w rozmowie z TVP. - Ja si zajmowaem w Poznaniu dziaalnoci poselsk. Nie prowadziem tam zaj dydaktycznych, nie miaem tam zaj ze studentami - zapewni prezydent.
Zwrci uwag, e w mediach wystpili ju ludzie, z ktrymi jako pose wwczas si spotyka. Prezydent powiedzia m.in., e w stolicy Wielkopolski rozmawia z prawnikiem o zmianach w polskim prawie karnym.
Dopytywany czy to, co napisa tygodnik, nie jest zgodne z prawd, prezydent potwierdzi. - Jestem w tym przypadku oczerniany, no ale c, mamy kampani wyborcz i niektrzy na si usiuj mnie w t kampani wcign w sensie negatywnym - oceni Duda.
...
W ogole nie prowadzil zajec w Poznaniu...
Andrzej Duda: pani premier prowadzi kampani wyborcz, a ja prowadz polskie sprawy
26 sierpnia 2015, 21:05
Premier Ewa Kopacz prowadzi kampani wyborcz, a ja prowadz polskie sprawy - tak prezydent Andrzej Duda skomentowa ostatnie napicia w jego relacjach z pani premier i rzdem.
....
Tak to widac. Kopacz cos tam skrzeczy bo jej kaza fachowcy ,,atakowac" a Duda w tym czasie stara sie dzialac. I dobrze. Widac kontrast i roznice poziomow.
Rosja: nikt nie przeszkadza chccym pomc w sprawie Donbasu
Rosja: nikt nie przeszkadza chccym pomc w sprawie Donbasu - Shutterstock
Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa owiadczya dzi, e nikt nie przeszkadza temu, by kady kraj chccy przyczyni si do zaegnania konfliktu na wschodzie Ukrainy, mg to czyni, mg udzieli wsparcia. Zacharowa mwia o tym na briefingu dla mediw w Moskwie, komentujc propozycje prezydenta Polski Andrzeja Dudy dotyczce rozszerzenia formatu normandzkiego, zajmujcego si uregulowaniem konfliktu w Donbasie.
- Formaty tworzy si nie po to, aby istniay w oderwaniu od sytuacji. Istniej one po to, by wpywa na rozwj sytuacji. Chodzi nie o same formaty, lecz o to, by funkcjonoway. Wychodzimy z zaoenia, e istniejcy format powinien skutecznie pracowa - oznajmia.
- Jeli chodzi o wczenie rnych graczy, rnych krajw, ktre deklaruj tak wol, to mwilimy ju, e przyjmiemy z zadowoleniem, apelowalimy do innych krajw, w tym europejskich, ktre maj wpyw na t czy inn stron konfliktu, by aktywniej wywieray ten wpyw, moe nawet wywieray presj na kad ze stron, aby zmierza ku pokojowemu uregulowaniu - powiedziaa rzeczniczka.
Zacharowa zaznaczya, e "problem tkwi nie w rozszerzaniu formatw, lecz w aktywnych wysikach wszystkich pastw. Jeli jest takie pragnienie, to dlaczego nie udziela wsparcia. Nikt temu nie przeszkadza" - dodaa Zacharowa.
...
Zabawne. Ruscy nie maja nic przeciw tylko Francja i Niemcy!
Andrzej Duda: rozmawiaem z Merkel o bezpieczestwie, NATO i uchodcach
Andrzej Duda i Angela Merkel - PAP
Prezydent Andrzej Duda powiedzia po spotkaniu w Berlinie z kanclerz Niemiec Angel Merkel, e rozmowa dotyczya kwestii bezpieczestwa, przyszoci NATO, UE oraz uchodcw. Jak oceni, byy to konstruktywne rozmowy. - Widz, e jest zrozumienie u naszych partnerw - zaznaczy.
- Rozmawialimy na temat kwestii bezpieczestwa, o przyszoci NATO, rozmawialimy take o przyszoci UE, rozmawialimy oczywicie take o kwestii uchodcw, ktra tutaj w Niemczech elektryzuje bardzo opini publiczn ze zrozumiaych wzgldw - powiedzia prezydent po spotkaniu z Merkel.
REKLAMA
Prezydent w Berlinie spotka si te z prezydentem Joachimem Gauckiem i szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Duda podkreli, e z polskiego punktu widzenia najistotniejsze byy kwestie bezpieczestwa oraz rozwizania prowadzcego do trwaego pokoju na Ukrainie. "To byy konstruktywne rozmowy, z pani kanclerz przede wszystkim dugie, bo istotnie dusze ni to byo przewidziane. Powiem tak: jest otwarcie i jest take zrozumienie dla naszej sytuacji, ale oczywicie s te problemy zwizane z kwestiami bardziej globalnymi ni tylko proste relacje polsko-niemieckie" - zaznaczy Duda.
- Ucieszyo mnie bardzo to, e na zakoczenie spotkania pani kanclerz powiedziaa, e w tych sprawach chce ze mn pozostawa w staym kontakcie, dosownie w kontakcie biecym, na zasadzie telefonicznej i to dobrze. Widz, e jest zrozumienie u naszych partnerw - oceni prezydent.
Przypomnia, e to jego pierwsza wizyta w Niemczech. - A zatem ja t prac dopiero rozpoczynam, ale widz dobr prognoz na przyszo - doda.
Pytany, jak odpowiedziaby na argumenty Niemiec, ktre w sprawie budowy na wschodzie baz Sojuszu Pnocnoatlantyckiego wskazuj na akt stanowicy NATO-Rosja z 1997 roku, Duda odpar: "Argumenty s rne, ale prosz mi wierzy, pani kanclerz Merkel rozumie caoksztat sytuacji i widzi (...) jak si strona rosyjska zachowuje".
Prezydent pytany, jak moemy mwi o europejskiej solidarnoci, gdy na problemy Niemiec odpowiadamy "my mamy problem z Ukrain", odpar: "Nie tylko w ten sposb odpowiadamy. Prosibym, by w ten sposb nie spyca tego problemu. Problem jest znacznie szerszy". Zaznaczy, e najdusz rozmow w tej sprawie odby z prezydentem Gauckiem.
Prezydent Duda uwaa, e aby skutecznie odpowiedzie na kryzys imigracyjny, trzeba zaj si nie tylko jego skutkami, czyli obecnoci imigrantw w Europie, ale take przyczynami, czyli niestabilnoci w krajach, skd imigranci przybywaj.
- To kwestia starania si, by sytuacja wojenna zostaa zakoczona, choby w Syrii; take kwestia szukania rozwiza pomocowych dla krajw, w ktrych konieczne jest podniesienie standardw i jakoci ycia, bo z tych wzgldw ludzie imigruj; to take walka z przestpczoci, choby z tymi, ktrzy tych ludzi bardzo czsto do ucieczki ze swoich krajw nakaniaj, obiecujc zote gry w Europie - powiedzia.
Duda wskazywa, e mwic o solidarnoci naley rozumie j w szerszym tego sowa znaczeniu, poprzez pryzmat sytuacji, w jakiej znajduj si poszczeglne kraje, take i Polska. Powiedzia, e decydowanie w sprawie przyjmowania uchodcw jest m.in. kwesti suwerennoci i sytuacji, w jakiej s poszczeglne kraje. - Ona musi by uwzgldniana - zaznaczy.
Polska para prezydencka spotkaa si take w Ragensdorfie z rodzin Jana Baczewskiego. Baczewski (1890-1958) by wsptwrc Zwizku Polakw w Niemczech i wspzaoycielem Zwizku Mniejszoci Narodowych w Niemczech. By dziaaczem politycznym i owiatowym, ktry jako pose na sejm Prus walczy o uregulowanie spraw szkolnictwa dla mniejszoci polskiej, wystpowa take w obronie prawa mniejszoci polskiej do pielgnowania odrbnoci kulturowej i tradycji.
ona prezydenta Agata Kornhauser-Duda odwiedzia szko Sophie-Scholl Schule, ktrej krtko, w 1986 roku, bya uczennic. Wizyt pary prezydenckiej w Berlinie zakoczy spotkanie z Poloni.
...
W Niemczech trudno o sukces. To jdro ciemnoci. Nie dosc ze sa jacy sa to psuje ich bogactwo. To oni wyhodowali Putina. W tej sytuacji trudno zadac id Dudy sukcesow.
Andrzej Duda do Polonii: zaley mi, by polskie dzieci uczyy si jzyka ojczystego
Andrzej Duda podczas spotkania z Poloni w Niemczech - PAP
Zaley mi, by polskie dzieci w Niemczech uczyy si jzyka polskiego – powiedzia w Berlinie podczas spotkania z Poloni prezydent Andrzej Duda. Zapowiedzia propozycje dotyczce zmiany statusu nauczycieli jzyka polskiego za granic.
Para prezydencka spotkaa si z przedstawicielami Polonii w ambasadzie RP w Berlinie podczas jednodniowej wizyty w stolicy Niemiec. W przemwieniu do Polonii prezydent Duda powiedzia, e wanym elementem, ktry poruszy w rozmowie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, byo polskie szkolnictwo.
REKLAMA
Podkreli, e bardzo zaley mu na tym, by polskie dzieci w Niemczech uczyy si jzyka polskiego jako ojczystego, albo przynajmniej jako jzyka obcego. „To jest problem, bo zostao zapisane w traktacie, a nie do koca zostao zrealizowane” – powiedzia prezydent Duda.
Doda, e zaapelowa do prezydenta Niemiec, by swoim autorytetem wspar te starania.
Dzikowa polskim nauczycielom jzyka polskiego za prac w Niemczech. Jak mwi, podczas kampanii wyborczej rozmawia za granic z polskimi nauczycielami. - Mwili mi, e czuj si pokrzywdzeni tym, e (...) nie maj takiego statusu w Polsce, jaki maj nauczyciele pracujcy w kraju – powiedzia.
Prezydent oceni postulaty nauczycieli jako suszne. - Na pewno bd chcia o tym rozmawia, na pewno bd skada w tym zakresie propozycje rzdowi, parlamentowi – zaznaczy.
Dzikowa Polonii za to, e stoi na stray prawdy historycznej, interesu Rzeczypospolitej i Polakw. - Moemy by dumni z naszej historii, to jest pikna historia. My nie mamy si czego wstydzi, ale nie powinnimy pozwala te, aby nas obraano przekamujc histori - podkreli.
- Dlatego dzikuj wszystkim tym, ktrzy interweniuj, gdy gdziekolwiek - czy tu, w Niemczech, czy w innych miejscach na wiecie - pojawia si okrelenie dotyczce obozw mierci – nie bd go powtarza, by go nie powiela – powiedzia.
...
Ten skandaliczny traktat o ,,dobrym" sasiedztwie.
Andrzej Duda przed Stoczni Szczecisk: to jest najwikszy problem Polski
Prezydent RP Andrzej Duda - PAP
- Zwizek zawodowy stoi ponad wadz, jeeli wadza robi bdy - powiedzia prezydent Andrzej Duda podczas uroczystoci jubileuszowych pod bram Stoczni Szczeciskiej zwizanych 35. rocznic podpisania Porozumie Sierpniowych. Prezydent wskaza rwnie, co jest jego zdaniem najwikszym problemem przemian ustrojowych w Polsce. Na obchody nie zostali zaproszeni politycy PO, ktrzy zoyli kwiaty dwie godziny przed rozpoczciem oficjalnych uroczystoci.
W wystpieniu na zorganizowanych przed bram gwn Stoczni Szczeciskiej obchodach 35. rocznicy podpisania Porozumie Sierpniowych oraz powstania NSZZ "Solidarno", Duda przypomnia, e w pitek zoy wizyt w Niemczech, gdzie rozmawia m.in. z prezydentem Joachimem Gauckiem.
REKLAMA
Jak mwi, prezydent Niemiec powiedzia mu, e Polska piknie si rozwija i spyta, e chyba wzbudza to w Polakach zadowolenie. Duda relacjonowa, e odpowiedzia niemieckiemu prezydentowi, e tak, e trudno tego nie zauway, e kady, kto by w Polsce w l. 80. i 90. i kto odwiedza j teraz, widzi, e si wiele zmienio, e Polska staa si nowoczeniejsza.
- Jest tylko jeden w tym wszystkim problem. I mwi: "panie prezydencie, tak, i sdz, e ludzie dlatego mnie wybrali, bo gono powiedziaem i nazwaem sprawy po imieniu: niestety Polska nie jest dzi krajem, o ktrym mona by powiedzie, e jest pastwem sprawiedliwym, sprawiedliwym dla swoich obywateli, e jest pastwem, w ktrym obywatele traktowani s rwno" - mwi prezydent.
Doda, e "jest bardzo wielu ludzi, ktrzy tego powiewu wolnoci, nowoczesnoci, zasobnoci i poprawy jakoci ycia tak oczekiwanej nie odczuli w takim stopniu, jak si spodziewali, czy w takim stopniu, jak udao si to innym, niestety nielicznym".
- I to jest dzisiaj najwikszy problem. Jeeli mwi, i tu mwiem pod stoczni, e trzeba Polsk przywrci na drog rozwoju, to ja wanie o takim rozwoju myl, ktrego beneficjentami bdzie zdecydowana wikszo, a nie mniejszo polskiego spoeczestwa. I to jest wanie dzisiaj wielkie wyzwanie - powiedzia prezydent.
"Na zgliszczach stoczni wyrasta mody las"
Andrzej Duda ogosi, e zrobi wszystko, by przemys stoczniowy w Polsce zosta odbudowany. - Podkrelaem wiele razy, e staem przed historyczn stoczni, na ktrej wisiaa brzowa kdka. Dzi jej ju nie ma. Wyrasta tam powoli przedsibiorstwo, jak gdyby na tych zgliszczach stoczni wyrasta mody las. Przemys stoczniowy potrzebuje odbudowy, wierz w to, e ta odbudowa bdzie jednym z symboli odradzajcej si Polski - powiedzia prezydent.
- Jeeli mwi, e trzeba przywrci Polsk na drog rozwoju, to ja o takim rozwoju myl, ktrego beneficjentami bdzie wikszo spoeczestwa - doda, odnoszc si tym samym do sw przewodniczcego "Solidarnoci" Piotra Dudy, ktry stwierdzi wczeniej, e w Polsce panuje podzia spoeczny.
...
Prezydent Duda mowi szczerze. Tego mozemy byc pewni.
Duda: prezydent Kaczyski by czowiekiem "S" caym sercem
Andrzej Duda - PAP
Prezydent Lech Kaczyski by caym sercem czowiekiem Solidarnoci, a jego pomnik byby symbolem jego dbaoci o Pomorze Zachodnie - powiedzia w Szczecinie prezydent Andrzej Duda. W miecie powsta komitet budowy monumentu.
Prezydent wzi udzia w organizowanych przed bram gwn Stoczni Szczeciskiej obchodach 35. rocznicy podpisania Porozumie Sierpniowych oraz powstania NSZZ "Solidarno".
REKLAMA
Budowa pomnika jest inicjatyw spoecznego komitetu. Pod koniec lipca radni zgodzili si na wzniesienie monumentu. Uchwa w sprawie pomnika uchyli jednak wojewoda.
- Z serca chc podzikowa ludziom, ktrzy tu w Szczecinie w ostatnim czasie dali wiadectwo dbaoci o pami - panu prof. Sewerynowi Wiechowskiemu i komitetowi budowy pomnika pana prezydenta prof. Lecha Kaczyskiego - powiedzia pod stoczni Duda.
Jak podkreli, prezydent Kaczyski "by czowiekiem Solidarnoci caym sercem" i "z Solidarnoci wyrs do polityki". Duda doda, e wanie przez pryzmat Solidarnoci Lech Kaczyski realizowa polityk.
- Uwaam za wielki symbol, e jego pomnik miaby stan wanie w Szczecinie, bo pan prezydent mia Pomorze Zachodnie ogromnie na sercu - podkreli.
Przypomnia, e Lech Kaczyski by inspiratorem budowy gazoportu w winoujciu. "Uwaa, e trzeba robi wszystko, by Pomorze Zachodnie miao dla Polski jak najwiksze znaczenie i w ten sposb byo coraz bardziej zwizane z Polsk strategicznie" - podkreli.
Podzikowa te za inicjatyw budowy pomnika, jako gestu wobec najbliszych Lecha Kaczyskiego oraz tych wszystkich, "ktrzy uwaaj go za wielkiego patriot i wielkiego Polaka, bo takim rzeczywicie by"
Pod inicjatyw budowy pomnika autorstwa byego rektora Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie prof. Seweryna Wiechowskiego podpisao si kilkadziesit osb, wrd nich m.in.: wicepremier i minister pracy w rzdzie AWS Longin Komoowski, przewodniczcy zachodniopomorskiej "Solidarnoci" Mieczysaw Jurek, byy prezydent Szczecina Bartomiej Sochaski. rodowisko zgromadzone wok inicjatywy wzniesienia pomnika planuje zacz spoeczn zbirk pienidzy na ten cel.
Przed miesicem szczeciscy radni zgodzili si na wzniesienie monumentu na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyskiego w centrum miasta.
Jeszcze przed podjciem uchway ws. pomnika odezwali si przeciwnicy upamitnienia Lecha Kaczyskiego, ktrzy na profilu spoecznociowym gromadz gosy sprzeciwu w tej sprawie; jest ich obecnie kilkanacie tysicy.
Ponad 5 tys. podpisw znalazo si take pod projektem uchway obywatelskiej przeciwko stawianiu pomnika Lecha Kaczyskiego w centrum, nieopodal Bramy Krlewskiej. W czwartek listy z podpisami trafiy do przewodniczcego rady miasta.
Uchwa radnych uchyli ju wojewoda. Jego zdaniem, pomnik moe powsta, ale nie na skwerze Lecha Kaczyskiego, bo tam obowizuje plan zagospodarowania przestrzennego, ktry na to nie pozwala. Decyzja wojewody podlega zaskareniu do Wojewdzkiego Sdu Administracyjnego.
...
Z napisem dziekujemy za Lizbone. Jeden z najgorszych w historii Polski. Sprzeniewierzyl sie przysiedze ze bedzie stal na strazy suwerennosci i niepodleglosci Polski. Wiem ze Duda pisal u niego doktorat ale fakty sa jednoznaczne.
Schetyna do Dudy: odsumy kampani wyborcz od spraw powagi pastwa
Grzegorz Schetyna - AFP
Odrzumy i odsumy partyjn, biec kampani wyborcz od spraw ustroju pastwa i jego powagi – zaapelowa w Gdasku szef MSZ do prezydenta. - Nawet gdybymy mieli si jak najbardziej rni, to warto te rnice wpisywa w nasz rozmow w kraju – doda.
...
To pomyliles adresata Grzechu. Pisz do Kopacz.
Duda: czowiek uczy si cae ycie
Czowiek uczy si cae ycie, niezalenie od tego, jaki zawd wykonuje - mwi prezydent, nawizujc do sw w. Jana Pawa II, patrona gimnazjum w Jastarni, gdzie uczestniczy wraz z maonk w inauguracji roku szkolnego.
Prezydent Andrzej Duda z maonk Agat we wtorek wzi udzia w inauguracji roku szkolnego w szkole podstawowej i gimnazjum w Jastarni.
REKLAMA
- Czowiek uczy si cae ycie, niezalenie od tego, jaki zawd wykonuje - mwi prezydent, nawizujc do sw w. Jana Pawa II, patrona tamtejszego gimnazjum. - Jeeli chce go wykonywa dobrze, jeeli chce by szanowany jako specjalista, jako ekspert, jako dobry rzemielnik, musi si uczy cay czas - doda. - Tak to jest, e wcale nie bdzie tego dnia, kiedy zakoczycie szko i ju wicej nie bdzie si musieli uczy w ogle. Dlatego warto si przyzwyczaja, bo to potem trwa cae ycie - zwrci si do uczniw.
Duda odnis si do sw w. Jana Pawa II: "Wielki jest czowiek, ktry zawsze chce si uczy". Haso byo umieszczone na cianie, na tle ktrej odbya si uroczysto.
Zapewnia zgromadzonych, e "bardzo si cieszy, e jest w szkole, ktra tak piknie si prezentuje". - To wiadczy o tym, e wadze miasta, powiatu powanie traktuj spraw wychowania i edukacji, take swoich mieszkacw, take tych najmodszych, e robi wszystko aby mogli uczy si w jak najlepszych warunkach - tumaczy.
- Szkoa prezentuje si piknie i mona powiedzie, e pod tym wzgldem moe stanowi wzr - doda. Na swojej stronie internetowej szkoa pisze, e "jest szko »tysiclatk«".
Prezydent zoy wszystkim uczniom yczenia, aby ten rok szkolny min im "szybko i lekko". - Szybko i lekko i zakoczy si jak najlepszymi rezultatami" - doda. Podkreli, e "szybko i lekko mija wtedy, kiedy czowiek pracuje, uczy si z przyjemnoci; chciabym eby ten rok szkolny taki wanie dla was by - owiadczy.
Zoy te yczenia nauczycielom. "Aby pastwo byli zadowoleni z wadz, nie tylko tych wadz samorzdowych, ale take tych wadz centralnych, bo doskonale wiecie o tym, e rwnie i ta wielka polityka wpywa na to, jak wam si pracuje, jakie macie warunki, na ile moecie sobie pozwoli w zakresie edukacji" - powiedzia prezydent. Doda, e "trzeba stwarza i pastwu, i uczniom jak najwiksze moliwoci samorozwoju; trzeba tutaj zostawia sfer wolnoci, tak potrzebn".
Duda yczy take miejscowym uczniom, by uczyli si jzyka kaszubskiego. "Dobrze byoby eby jak najwicej z was ten jzyk znao i go pielgnowao, bo jest on jzykiem piknym, ktry ubogaca Polsk" - owiadczy.
Prezydent przypomnia rwnie, e jego ona Agata "musiaa przerwa wykonywanie zawodu nauczyciela". "Ale pewnie do niego kiedy wrci, bo go bardzo kocha" - doda.
Tumaczy uczestniczcym w uroczystoci w Jastarni, e w zwizku z zakoczeniem wakacji prbowa pocieszy we wtorek „pewn wasz koleank”, ktra poprosia go na Twitterze o "jakie sowo pocieszenia na pocztek roku szkolnego i postawia smutn mink". Zdradzi, e odpisa jej: "gowa do gry, za dziesi miesicy bd wakacje; tylko dobrze by byo eby byy zasuone”.
Dyrektor gimnazjum w Jastarni Ewa Kwieciska yczya uczniom przede wszystkim "marze, wielkich, wzniosych, sigajcych wysoko – speniajcie je krok po kroku, a nawet jeeli po drodze zdarzy si upadek, waniejsze jest, abycie powstali silniejsi w nowe dowiadczenia i bdziecie mogli pj dalej".
Dla prezydenta i jego maonki dzieci przygotoway przedstawienie, w ktrym pady m.in. sowa o Polsce w Europie, w ktrej prezydentem jest Andrzej Duda. Jak przyzna pniej prezydent, przedstawienie "bardzo mu si podobao". - Jestem bardzo poruszony i ciesz si, e te wykazay si du wiedz - tumaczy pniej dziennikarzom.
Na zakoczenie uroczystoci uczniowie i nauczyciele robili sobie pamitkowe zdjcia z prezydentem i jego maonk.
W szkole podstawowej i w gimnazjum w Jastarni uczy si ok. 400 uczniw z Jastarni, Juraty i Kunicy. Przedstawiciele wadz gminy podaj, e bya to pierwsza wizyta prezydenta kraju w historii Jastarni.
...
Trzeba sie uczyc cale zycie.
Senat odrzuci wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ws. padziernikowego referendum
Andrzej Duda - Jacek Bednarczyk / PAP
Senat odrzuci wniosek prezydenta o przeprowadzeniu referendum w padzierniku. Prezydent chcia, by Polacy w dniu wyborw parlamentarnych wypowiedzieli si w sprawie obnienia wieku emerytalnego, zniesienia obowizku szkolnego dla szeciolatkw oraz ochrony Lasw Pastwowych. Za przyjciem wniosku byo 35 senatorw, a przeciw 53. Dwch wstrzymao si od gosu.
W referendum, ktre miaoby si odby razem z wyborami parlamentarnymi, Polacy odpowiadaliby na trzy pytania: czy s "za obnieniem wieku emerytalnego i powizaniem uprawnie emerytalnych ze staem pracy"; czy s "za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Pastwowego Gospodarstwa Lenego Lasy Pastwowe" i czy s "za zniesieniem powszechnego ustawowego obowizku szkolnego szeciolatkw i przywrceniem powszechnego ustawowego obowizku szkolnego od sidmego roku ycia".
REKLAMA
W ubiegym tygodniu czonkowie senackich komisji: rodowiska, Ustawodawczej, Rodziny, Polityki Senioralnej i Spoecznej, Budetu i Finansw Publicznych, Nauki, Edukacji i Sportu oraz Samorzdu Terytorialnego i Administracji Pastwowej zdecydowali, by rekomendowa Senatowi odrzucenie wniosku prezydenta.
Dat 25 padziernika zaproponowa - podczas wsplnego z pozostaymi inicjatorami referendw obywatelskich spotkania z prezydentem - szef "Solidarnoci" Piotr Duda.
Do zarzdzenia przez prezydenta referendum oglnokrajowego potrzebna jest zgoda Senatu. Prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarzdzeniu referendum, w ktrym znajduje si tre pyta lub wariantw rozwizania w danej sprawie oraz termin przeprowadzenia referendum. Nastpnie Senat ma 14 dni na podjcie uchway w sprawie wyraenia zgody na zarzdzenie referendum.
Senat wyraa zgod na jego zarzdzenie bezwzgldn wikszoci gosw w obecnoci co najmniej poowy ustawowej liczby senatorw.
Prezydent Andrzej Duda powouje wnioskuje o referendum
W specjalnym telewizyjnym wystpieniu Andrzej Duda owiadczy, e zwraca si do Senatu z wnioskiem, aby w dniu wyborw parlamentarnych odbyo si rwnie referendum w sprawie obnienia wieku emerytalnego, zniesienia obowizku szkolnego dla szeciolatkw oraz ochrony Lasw Pastwowych.
Prezydent Andrzej Duda doda, e uszanuje decyzj Bronisawa Komorowskiego i nie odwoa referendum m.in. ws. JOW-w. Podkreli, e zdecydowa si uszanowa wol poprzedniego prezydenta Bronisawa Komorowskiego popart decyzj Senatu.
Prezydent przypomnia w swoim wystpieniu, e spotka si z przedstawicielami inicjatyw obywatelskich.
– Reprezentuj oni sze milionw Polakw, ktrzy podpisali si pod wnioskiem o referendum w trzech, niezwykle istotnych dla pastwa i spoeczestwa sprawach – moliwoci zniesienia obowizku szkolnego szeciolatkw, obnienia wieku emerytalnego, ochrony Lasw Pastwowych – podkreli.
– Obowizek posyania do szkoy szeciolatkw wywoa w spoeczestwie liczne kontrowersje. Zmiany w systemie owiaty winny by wprowadzane z poszanowaniem rodowisk zwizanych ze szko – nauczycieli i specjalistw, ale rwnie rodzicw, ktrzy najlepiej znaj indywidualne potrzeby i moliwoci swoich dzieci. Opinia rodzicw domagajcych si prawa do decydowania o ksztacie systemu edukacji w Polsce musi by wysuchana – zaznaczy prezydent.
Oceni, e podwyszenie do 67 lat wieku emerytalnego doprowadzio do zmian w yciu wszystkich pracujcych obywateli i ich rodzin, a take przyszych pokole. – Wzbudzio wiele wtpliwoci co do zasadnoci wprowadzanych regulacji. Zasady nabywania uprawnie emerytalnych s jedn z kluczowych kwestii spoecznych. Dlatego naley umoliwi obywatelom wypowiedzenie si rwnie w tej, tak wanej dla nas wszystkich sprawie – powiedzia Duda.
Prezydent podkreli take, e Lasy Pastwowe s jednym z ostatnich niesprywatyzowanych zasobw narodowych. – Obowizujcy model zarzdzania nimi suy zrwnowaonemu uytkowaniu zasobw rodowiska i gwarantuje racjonaln gospodark len. W odczuciu spoecznym dobro to powinno podlega szczeglnej ochronie pastwa i pozosta jego wasnoci – zaznaczy.
– Biorc pod uwag wol milionw Polakw, zwracam si do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem, by podda te kwestie pod oglnokrajowe referendum, w dniu wyborw parlamentarnych 25 padziernika. Referendum w poczeniu z wyborami do Sejmu i Senatu bdzie znaczco tasze ni przeprowadzone w osobnym terminie – owiadczy prezydent.
Podkreli, e przyjte rozwizanie, umoliwi poznanie woli Polakw i wskae kierunek oczekiwanych przez spoeczestwo zmian.
– Zdecydowaem, by uszanowa wol mojego poprzednika popart decyzj Senatu i nie odwoywa referendum zarzdzonego na dzie 6 wrzenia, nie ingerowa w tamt decyzj. Wierz w to, e to Nard jest najwyszym suwerenem, a gos spoeczestwa, gos Polakw musi by wysuchany – powiedzia prezydent.
Z wnioskiem do prezydenta, by do wrzeniowego referendum dopisa trzy pytania: o wiek emerytalny, obowizek szkolny 6-latkw i Lasy Pastwowe, zwrcia si wiceprezes PiS Beata Szydo.
NSZZ "Solidarno" chcia w 2012 roku, aby w referendum Polacy wypowiedzieli si, czy s za utrzymaniem wieku emerytalnego (zanim podniesiono go do 67. roku ycia), czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mczyzn. "S" zoya w Sejmie prawie 1,4 mln podpisw pod wnioskiem o takie referendum. Sejm wniosku nie popar.
Pod – zainicjowanym przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodzicw – wnioskiem o referendum ws. obowizku szkolnego 6-latkw podpisao si prawie milion osb. Sejm wniosek odrzuci. Do stycznia 2015 r. Prawo i Sprawiedliwo zoyo w Sejmie w sumie ponad 2,5 mln podpisw o przeprowadzenie oglnopolskiego referendum ws. Lasw Pastwowych; formalnie jest to inicjatywa obywatelska. Polacy mieliby odpowiedzie na pytanie m.in. dot. finansowania Lasw Pastwowych.
6 wrzenia zgodnie z inicjatyw poprzedniego prezydenta Bronisawa Komorowskiego Polacy maj odpowiada na trzy pytania: czy s "za wprowadzeniem jednomandatowych okrgw wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy s "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budetu pastwa" i czy s "za wprowadzeniem zasady oglnej rozstrzygania wtpliwoci co do wykadni przepisw prawa podatkowego na korzy podatnika".
...
Obrzygliwa ale prawdziwa twarz PO. Duda uszanowal ich glupie bezsensowne imbecylne referendum robione dla kampanii wyborczej. ONI NIE USZANOWALI REFERENDUM KTOREGO CHCIALY MILIONY OBYWATELI!
Tu nie ma zadnej rownosci. Szambo jest tylko po jednej stronie. Stronie chamstwa agresji i obledu przeciw Dudzie.
Borusewicz: prezydent ma szanse zoy kolejny wniosek po wyborach
Bogdan Borusewicz - PAP
Prezydent Andrzej Duda ma szanse zoy ponowny wniosek o zarzdzenie referendum po wyborach parlamentarnych, jeli jest przekonany co do pyta w nim zawartych - powiedzia marszaek Senatu Bogdan Borusewicz po tym, jak Izba odrzucia wniosek prezydenta ws. referendum.
...
Stwierdzil obrzydliwie Borusewicz. Ktory mam nadzieje konczy z ,,polityka". Duda mial nadzieje ze jak nie odwola referendum Bronka to i jemu uszanuja. NIC Z TEGO! PLUGAWA HOLOTA!
Elbanowski: odrzucenie wniosku ws. referendum to arogancja senatorw
Arogancj i ubezwasnowolnieniem spoeczestwa przez senatorw nazwa Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodzicw decyzj Senatu o nieprzeprowadzeniu 25 padziernika referendum. Zapowiedzia powrt dyskusji o szeciolatkach po jesiennych wyborach.
Senat w pitek nie wyrazi zgody na zarzdzenie oglnokrajowego referendum 25 padziernika, ktre miaoby by przeprowadzone jednoczenie z wyborami parlamentarnymi. Jedno z pyta miao dotyczy zniesienia obowizku szkolnego dla szeciolatkw i powrotu do obowizku szkolnego dla siedmiolatkw. Wniosek o przeprowadzenie referendum zoy prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
- ledzilimy dyskusj w Senacie na temat wniosku o referendum od posiedzenia komisji. Musz powiedzie, e mamy do czynienia z ogromn arogancj senatorw. Kojarzy si to nam z ubezwasnowolnieniem - doroli obywatele chc decydowa o sprawach dla siebie wanych, a nie mog. Wychodzi na to, e moemy sobie raz na cztery lata wybra kuratora, ktry bdzie podejmowa za nas wszystkie decyzje - powiedzia po gosowaniu Tomasz Elbanowski.
- Senatorowie mwili na komisji, e boj si, i spoeczestwo bdzie zgasza rne inne postulaty. To obraliwe, bo skd si senatorowie wzili w Senacie? To spoeczestwo ich wybrao, ktremu teraz oni odmawiaj prawa do decydowania o innych rzeczach - podkreli.
Zapowiedzia, e po wyborach Stowarzyszenie chce wrci do dyskusji na temat wieku rozpoczynania nauki w szkoach. - Chcemy rozmawia na ten temat z tymi, ktrzy wygraj wybory - zaznaczy.
- Mam takie poczucie, e nikt nie myla o konsekwencjach zadania w referendum pytania o szeciolatki - mwia dziennikarzom minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, ktra przed poudniem gocia na jubileuszu 70-lecia szkoy podstawowej nr 19 w Olsztynie.
- Wyobramy sobie sytuacj, w ktrej cofamy reform szeciolatkw, czyli 1 wrzenia 2016 r. szeciolatki nie id do szkoy. Co to znaczy? To znaczy, e w szkoach nie ma caej pierwszej klasy. To znaczy, e ci nauczyciele, ktrzy powinni wzi klas pierwsz nie maj pracy przez 3 lata, bo tyle nauczyciel wczesnoszkolny prowadzi swoj klas. To jest ponad 30 tys. nauczycieli, ktrzy z dnia na dzie nie maj pracy - powiedziaa. Dodaa, e sytuacja pniej "przeciga si" na starsze klasy, na gimnazjum, szko ponadgimnazjaln, studia, gdzie rwnie nie bdzie jednego rocznika.
Wedug szefowej resortu edukacji na cofniciu reformy straciyby te same szeciolatki i dzieci modsze. - Trac szeciolatki, bo ju dzi wiemy - szanujc poszczeglne sytuacje, gdy dziecko nie ma gotowoci szkolnej - e one s na t edukacj gotowe. Gdy szeciolatki zostan w przedszkolu, to znowu bdzie brakowao miejsc dla modszych dzieci - powiedziaa Kluzik-Rostkowska.
Zainaugurowany we wtorek rok szkolny 2015/2016 jest pierwszym, w ktrym do I klasy szkoy podstawowej poszed obowizkowo cay rocznik dzieci szecioletnich.
...
Pokazali nikczemnosc podlosc i moralna karlowatosc.
Prezydent Duda do rolnikw: chleb nie jest dzi sprawiedliwie rozdzielany
Andrzej Duda w Czstochowie - PAP
Potrzeba, aby chleb w naszym kraju nie tylko by, ale by sprawiedliwie rozdzielany; dzi tak nie jest – powiedzia dzi podczas Doynek Jasnogrskich w Czstochowie prezydent Andrzej Duda. Chwali take polskich rolnikw, mwic, e "nie zawiedli, take wtedy, kiedy trzeba byo broni ojczyzny".
- Dzikujemy dzi za chleb. Dzikujemy dzi za wielki trud pracy polskich rolnikw, ich rodzin, ale potrzeba nam z ca pewnoci jeszcze jednego w naszym kraju: potrzeba nam nie tylko tego, eby ten chleb by, ale potrzeba nam take tego, eby by sprawiedliwie rozdzielany. Dzi nie jest on sprawiedliwie rozdzielany i nie jest sprawiedliwie rozdzielany od lat. Mwiem o tym wielokrotnie, spadaj na mnie za to gromy, ale ja si prawdy nie boj - powiedzia prezydent w wystpieniu do rolnikw zgromadzonych na uroczystej sumie doynkowej.
REKLAMA
- Prawda jest taka, e wzrasta produkcja w polskim rolnictwie, wzrasta eksport - w ostatnich latach eksport polskich produktw rolnych wzrs o 20 proc., ale w tych samych ostatnich latach o 11 proc. spad dochd gospodarstw rolnych. Czy to sprawiedliwe? Czy to jest dobra polityka wobec rolnictwa, czy pastwo polskie spenia swoje obowizki wobec tych, ktrzy "ywi i broni"? Odpowied chyba jest jednoznaczna. I chc powiedzie: to s wielkie zadania na przyszo, ktre wadze w Polsce musz zrealizowa - doda prezydent Duda.
"Rolnicy nigdy nie zawiedli"
- Polscy rolnicy nigdy nie zawiedli, take wtedy, kiedy trzeba byo broni ojczyzny - powiedzia prezydent Andrzej Duda podczas Doynek Jasnogrskich w Czstochowie. Podkreli, e to wanie w rolniczych rodzinach jest utrzymywana wielka tradycja patriotyzmu, wiary, cikiej pracy, modlitwy.
- Ta pielgrzymka przychodzi dzisiaj tutaj ju po raz 33., przyszli tutaj rolnicy na wezwanie Niezalenego Samorzdnego Zwizku Zawodowego Rolnikw Indywidualnych Solidarno w czasie stanu wojennego. Byo was wtedy 300 tys. Zawsze przychodzicie tu dzikowa naszej jasnogrskiej Krlowej Polski za wasz ciki trud, za chleb, za rodziny, za wszelkie dobro i modli si o ask na rok nastpny – powiedzia prezydent. - Na sztandarach, pod ktrymi staj polscy rolnicy, polscy chopi od dziesicioleci jest wypisane: ywi i broni – mwi.
- Tak, polscy rolnicy nigdy nie zawiedli, take wtedy, kiedy trzeba byo broni ojczyzny. To przecie w dwudziestym roku na wezwanie Wincentego Witosa stanli, by wasn piersi broni Polski przed sowieck nawa, to w czasie drugiej wojny wiatowej w batalionach chopskich i innych organizacjach podziemnych, partyzanckich, w wojsku polskim, na wszystkim frontach (…) wszdzie byli ludzie polskiej wsi (…) gotowi wasn piersi broni i wyzwala Polsk, walczy o niepodlego. To wanie w chopskich, w rolniczych rodzinach jest utrzymywana nasza wielka tradycja patriotyzmu, wiary, cikiej pracy, modlitwy, tego co dla nas najwaniejsze, tego dziki czemu trwamy jako nard mimo wszelkich przeciwnoci – powiedzia do zgromadzonych na Jasnej Grze rolnikw.
Okrzyki i gwizdy podczas wystpienia ministra rolnictwa
W uroczystociach wzi udzia rwnie minister rolnictwa Marek Sawicki. W przemwieniu mwi, e mijajcy rok by bardzo trudny. - Najpierw afrykaski pomr wi, potem rosyjskie embargo (...), to wreszcie ogromna susza, ktra pustoszy plony i zbiory tegoroczne. Na to wszystko nakada si niski poziom cen w Europie, na wiecie i w Polsce – powiedzia Sawicki.
- Tu, z Jasnej Gry w szczeglny sposb dzikuj rolnikom za ich trud, powicenie i cierpliwo (…). Dzikuj take wszystkim tym, ktrzy z rolnikami wsppracuj i uczestnicz w dugim, trudnym procesie wytwarzania najlepszej na wiecie polskiej ywnoci – podkrela minister rolnictwa.
Zapewni, e rzd wspiera rolnikw na ile jest to moliwe. - W minionym roku pomagalimy sektorowi owocw i warzyw zarwno rodkami krajowymi jak i unijnymi, pomoc ta bdzie kontynuowana take w roku biecym. Przyjlimy krajowy program pomocy suszowej, wystpiem o dofinansowanie zwalczania skutkw suszy ze rodkw unijnych dla producentw byda - ju jutro bdziemy w tej sprawie podejmowa decyzje – powiedzia Sawicki.
- Przyjlimy pakiet ustaw i rozporzdze uruchamiajcych sprzeda bezporedni, uchwalilimy wreszcie ustaw o ochronie polskiej ziemi. Panie prezydencie, pan j podpisa, za to serdecznie panu dzikuj – powiedzia Sawicki.
Wystpieniu ministra rolnictwa towarzyszyy okrzyki i gwizdy.
Pierwsze doynki na Jasnej Grze odbyy si 5 wrzenia 1982 roku z inicjatywy wsplnoty ogrodnikw, rolnikw i dziaaczy ludowych, ktrzy zwrcili si z prob o zorganizowanie dzikczynienia za plony do wczesnego prymasa Polski kard. Jzefa Glempa. Do Czstochowy przybyo wwczas 300 tys. rolnikw. Od tego czasu rolnicy z caej Polski spotykaj si na Jasnej Grze w kad pierwsz niedziel wrzenia.
...
Niestety gwizdy na mszy... Zadne krzywdy tego nie usprawiedliwiaja.
A. Duda: To, co mwiem w kampanii, to nie byy obietnice wyborcze
A. Duda: To, co mwiem w kampanii, to nie byy obietnice wyborcze - PAP
Prezydent Andrzej Duda zapewni dzi podczas spotkania z mieszkacami Sokki (Podlaskie), e to, o czym mwi w kampanii prezydenckiej, to nie byy obietnice wyborcze, tylko "umowa" z polskim spoeczestwem, ktr bdzie si stara zrealizowa.
- To nie byy tylko obietnice. To bya moja umowa zawarta z polskim spoeczestwem, z moimi rodakami, z moimi wspobywatelami Rzeczypospolitej. Jeeli zostaem wybrany, to znaczy, e tre tej umowy odpowiadaa oczekiwaniu wikszoci polskiego spoeczestwa, a moim obowizkiem jest t umow zrealizowa. Jestem prezydentem Rzeczypospolitej i zrobi wszystko, eby ta umowa zostaa zrealizowana - zadeklarowa Andrzej Duda.
REKLAMA
Prezydent zaznaczy, e dotyczy to rwnie kwestii "odbudowywania wsplnoty" i "przywracania godnoci" tym, ktrzy s w trudnej sytuacji, bo uwaaj, e wadza poprzez brak zainteresowania odebraa im t godno. "Chciabym, eby ta sytuacja si zmienia. Wierz, e te pi lat mojej prezydentury do tego si przyczyni" - podkreli.
Jak mwi, na "wiksz opiek" i "adekwatn" pomoc ze strony pastwa zasuguj polscy rolnicy i hodowcy, ktrzy ponieli straty m.in. z powodu suszy. Jego zdaniem adekwatna pomoc oznacza wyrwnanie strat.
- Pastwo powinno by na t okoliczno zabezpieczone, mie odpowiednie rezerwy. Nie moe by takiej sytuacji, e susza powoduje miliardowe straty, a pokrycie szkd jest zaledwie w kilkunastu czy kilkudziesiciu procentach. Szkody powinny by wyrwnane w caoci. To kwestia take tego, czy pastwo jest pastwem silnym, czy dba o swoich obywateli, czy nie. I to jest wyzwanie na przyszo - oceni prezydent.
Doda, e pastwo powinno mie gotowe rozwizania ustawowe na takie sytuacje, by straty byy szacowane szybko i sprawiedliwie, a pienidze jak najszybciej trafiay do poszkodowanych.
- To jest zadanie, ktre stoi przed nami. Bd jako prezydent bra udzia w przygotowaniu odpowiednich przepisw, bo wiem, e dzisiaj ich brakuje, a te, ktre s, musz by udoskonalone - zapowiedzia Duda.
W Mokach, w miejscowoci, ktra bya ostatnim punktem wizyty prezydenta w Podlaskiem, Duda zadeklarowa, e zaley mu, aby rolnicy dostali wsparcie w okolicznociach niezawinionych przez nich, takich jak susza. Jego zdaniem wsparcia trzeba szuka "w moliwociach krajowych i twardo si ubiega o nie na rynku Unii Europejskiej".
- To trudne, bo Unia, oczywicie, chce zachowa jak najwicej pienidzy. Bo polski rolnik nie jest dzisiaj w Unii Europejskiej rwno traktowany - zaznaczy Duda.
Jego zdaniem trzeba zabiega te o to, by dopaty bezporednie byy wyrwnane. "Trzeba o to z odwag walczy" - podkreli.
Jak mwi, Podlaskie jest liderem w kraju w produkcji mleka. Doda, e obecnie gospodarstwa produkujce mleko s czsto "dotknite" karami za przekroczenie kwot mlecznych, susz i "horrendalnym" wzrostem kwot pasz.
- Niech dzisiaj chocia zostanie wywalczone w Unii Europejskiej, eby z tych kar za przekroczenie kwot mlecznych zostali zwolnieni, eby jako pomc tym gospodarstwom, pomc tym ludziom. To jest dzisiaj jedno z tych doranych zada, ale najwaniejszych - powiedzia Duda.
...
W miare czasu widac ze traktuje swoje slowa powaznie.
Andrzej Duda gospodarzem Doynek Prezydenckich w Spale
13 wrzenia 2015, 11:49
Msza wita z udziaem pary prezydenckiej odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale w woj. dzkim rozpocza w niedziel Doynki Prezydenckie. Wczeniej prezydent Andrzej Duda wraz z maonk zoyli kwiaty przy kamieniu upamitniajcym lekkoatletk i mistrzyni olimpijsk Kamil Skolimowsk.
Po naboestwie odprawionym w intencji rolnikw przez arcybiskupa Wadysawa Zika powicone zostan doynkowe wiece. Para prezydencka wraz z korowodem doynkowym przejdzie na stadion Centralnego Orodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia doynkowa i wystpienie Andrzeja Dudy.
Wizyt prezydenckiej pary zakoczy zwiedzanie rozstawionego na stadionie COS Miasteczka Regionw, w ktrym swoje zwyczaje, regionalne specjalnoci i kultur prezentuje kade z 16 wojewdztw.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczli swj niedzielny pobyt w Spale od zoenia wizanki kwiatw przy kamieniu upamitniajcym Kamil Skolimowsk - zmar przedwczenie w 2009 r. polsk lekkoatletk i mistrzyni olimpijsk.
Dzie wczeniej - w sobot - maonka prezydenta wzia udzia w prezentacji grup z caego kraju uczestniczcych w konkursie na najpikniejszy i najokazalszy wieniec doynkowy. Na stadionie COS zwiedzia Kiermasz Produktw Tradycyjnych i Alej Twrcw Ludowych.
Pocztki tradycji Doynek Prezydenckich w Spale sigaj okresu midzywojennego. W latach 1927-1938 organizowano je z inicjatywy Ignacego Mocickiego. Po 62 latach tradycj wskrzesi prezydent Aleksander Kwaniewski. W latach 2006-2008 wito Plonw miao charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem spalskich doynek by Lech Kaczyski, w kolejnych latach - Bronisaw Komorowski. Andrzej Duda jako prezydent bierze w nich udzia po raz pierwszy.
...
Normalne obowiazki.
Olejnik przeprasza za umieszczenie fotomontau Andrzeja Dudy
Monika Olejnik - Adam Kozak / Agencja Gazeta
Monika Olejnik umiecia dzi rano na Facebooku cytat z wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, ktry stwierdzi, e nie zachcaby obecnie Polakw mieszkajcych w Wielkiej Brytanii do powrotu do kraju. Swj komentarz opatrzya fotomontaem Dudy, stylizowanym na posta Andersa Breivika. Jej post wywoa oburzenie, dziennikarka szybko przeprosia.
Prezydent Andrzej Duda, ktry skada wizyt w W. Brytanii, powiedzia, e obecnie nie zachcaby Polakw do powrotu do kraju, bowiem - w jego ocenie - sytuacja gospodarcza nie jest jeszcze sprzyjajca.
REKLAMA
- Ja nie mam dzisiaj odwagi powiedzie: wracajcie do kraju. Czy jest wicej miejsc pracy w ich miejscowociach, czy atwiej prowadzi dziaalno gospodarcz, czy obcienia s mniejsze? Ja tych zmian nie widz. Polski rozwj jest gwnie w statystykach -opowiada w Londynie Duda. Jego sowa Monika Olejnik skomentowaa ironicznymi gratulacjami.
"To kolejne po Berlinie wspaniae wystpienie prezydenta. Bravissimo!" - napisaa Olejnik. Problem w tym, e swj wpis opatrzya nie zdjciem, a fotomontaem Dudy stylizowanym na Andersa Breivika.
Red.Olejnik nie moga si zdecydowa na zdjcie... /via @michalgornicki pic.twitter.com/TA7sKUml8R
— Aleksandra Dyjak (@AleksandraDyjak)wrzesie 15, 2015
Wpis Moniki Olejnik szybko spotka si z reakcj m.in. uytkownikw Twittera. Dziennikarka zdya ju przeprosi.
"Przepraszam za pierwsze zdjcie, ktre byo fejkiem. Niestety to jedno z pierwszych zdj, ktre pojawia si, gdy wpisze si »Andrzej Duda« w wyszukiwark. Tylko w chorej gowie mg powsta pomys na taki fotomonta " - napisaa Olejnik.
...
Kolejny psychoptyczny wyskok pseudodziennikarzy. CIAGLE CI SAMI LIS OLEJNIK! Ohyda. Zwykla kasjerka w markecie jakby tak ,,pracowala" to by wylali dyscyplinarnie. Koszmarni ludzie zniszczyli Polske po 89. Kazdy robil co innego ale zawsze na szkode kraju. Takie ,,dziennikarstwo" niszczy kraj. To nie jest ze o poszlo. Mowa trawa. Na jej miejcu mogly ktos madry cos robic. Tak samo na miejscu Lisa. Wystepy takich osobnikow sa szkodliwe.