Złoty polski .
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Prawdopodobieństwo bankructwa Polski 10 % .Czyżby tylko 10 ?
- Ks. Stanisław Sudoł kolejny wzór z Polski dla Świata !
- Społeczna historia komunikacji + Elementy kultury Polskiej
- Nowy polski męczennik - ksiądz Marek Rybiński !
- 35. rocznica powstania Ruchu Młodej Polski
- ŻaŁobne wieści - ludność Polski znika ...
- Stulecie powrotu Górnego Śląska do Polski .
- Niemcy potrzebują pomocy duchowej z Polski !!!
- Kapliczki i figury czyli pejzaż polski !
- Witold Orłowski kolejny polski święty ! :o)))
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- motonaklejki.htw.pl
Ashley...
90 lat złotego
Polska waluta obchodzi właśnie 90. urodziny. Gdyby nie dekret prezydenta, dziś wypłatę dostawalibyśmy w "lechach".
Choć złoty został do obiegu wprowadzony dopiero 29 kwietnia 1924 roku, to jednak pierwsze wzmianki odnoszące się do nazwy naszej waluty datować można na 20 stycznia 1924 roku. Wtedy właśnie ukazało się "Rozporządzenie prezydenta Rzeczpospolitej w przedmiocie systemu monetarnego". Od tego momentu poznaliśmy oficjalną nazwę polskiej waluty.
- Jednostką monetarną Rzeczpospolitej Polskiej jest złoty, zawierający dziewięć trzydziestych pierwszych grama czystego złota. Złoty dzieli się na sto groszy - głosił artykuł 1 rozporządzenia prezydenta z 20 stycznia 1924 roku.
Sama nazwa "złoty" nie jest aż tak nowa. Nasza waluta nazywała się tak w czasach I Rzeczpospolitej. Rozporządzenie z 1924 roku był nawiązaniem do tradycji Królestwa Polskiego. Złoty wkraczając do obiegu wyparł markę polską. Nowa waluta oparta została również na parytecie złota. Żeby oddać odrobinę dzisiejszą wartość złotego z czasów, gdy ten pojawił się w obiegu szacuje się, że w 2009 roku, 1 złoty (z 1924 roku) byłby wart 15 dzisiejszych złotych. Tak wynikałoby z domieszki złota w złotym. Jednak siła nabywcza ówczesnej waluty oscylowałaby w okolicach dzisiejszych 7 złotych.
Zanim nasza waluta otrzymała swoją nazwę pod uwagę brane były również inne propozycje: "pol" i "lech". To właśnie druga propozycja o mały włos nie stała się oficjalną nazwą. Podobno "lech" nie cieszył się zbyt dużą popularnością i to ostatecznie zdecydowało.
...
To po prostu oznacza złoto . Wtedy nie bylo pieniedzy . Placilo sie zlotem . Nazwa byla nieistotna .