Architektura drewniana.
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- witam i o altankach i drewnianych domkach
- BEZPŁATNE BADANIE WZROKU !!!
- hhhhhh
- Wymiar sprawiedliwości wśród morza bestialstwa.
- Światowy Dzień Chorego !
- Uciec z euro - więzienia narodów !
- Józef Bilczewski
- Mózg i jego możliwości !
- Praca dla studentów w Snowevents.pl
- Naukowcy poszukują drogi do raju !
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- windykator.xlx.pl
Ashley...
"Drewniany skarb" - projekt ratowania dawnej architektury
"Drewniany skarb" - projekt ratowania dawnej architektury - Shutterstock
Wirtualne makiety oraz szlak miasteczek z dawn zabudow drewnian, publikacje o znaczeniu drewna w architekturze polskiej, objazdowa wystawa – to niektre efekty polsko-norweskiego projektu "Drewniany skarb. Chronic dziedzictwo kreujemy przyszo".
Celem projektu realizowanego przez Orodek Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie we wsppracy z Norweskim Instytutem Bada nad Dziedzictwem Kulturowym oraz Muzeum w Larviku - jest zachowanie pamici o architekturze drewnianej i zadbanie o istniejce zabytki tej architektury.
REKLAMA
- Chcemy przyczyni si do tego, by przede wszystkim lokalna spoeczno w tych maych miejscowociach zrozumiaa, e ten stary drewniany dom jest ich drewnianym skarbem. Dla nas bardzo wana jest wsppraca z norweskimi partnerami, ktrzy powiedzieli nam, w jaki sposb stosunkowo tanio i atwo chroni architektur drewnian - powiedziaa Joanna Ztar z Orodka Brama Grodzka - Teatr NN.
Efektem koczcego si w grudniu projektu bd wirtualne makiety drewnianej dawnej zabudowy piciu reprezentatywnych dla Lubelszczyzny przedwojennych miasteczek - Krasnobrodu, Szczebrzeszyna, Dubienki, Wojsawic i Tyszowiec oraz jednego miasteczka norweskiego – Larviku, gdzie zaoono muzeum w celu ochrony i odnowy historycznych budynkw w tym miecie.
Wirtualne rekonstrukcje miasteczek, wraz z ukadami ulic w historycznym ksztacie, bd udostpnione w serwisie internetowym. Makieta norweskiego Larviku bdzie obrazowaa drewnian architektur tego miasta w trzech okresach historycznych.
Zachowane w Lubelskiem zabytki architektury drewnianej zostay zinwentaryzowane i opisane, z uwzgldnieniem ich konstrukcji, ale te przeznaczenia i przynalenoci kulturowej. Ich znaczenie i histori opisano w specjalnej publikacji pt. "Drewniany skarb".
Znajduj si tam artykuy powicone m.in. znaczeniu i stosowaniu drewna w polskiej architekturze, konstrukcji budynkw drewnianych, sposobom ich zdobienia, a take opisy drewnianej architektury sakralnej, opisy turystycznych szlakw architektury drewnianej w Lublinie i regionie lubelskim.
W publikacji zaprezentowane zostay te miasteczka Lubelszczyzny, w ktrych przed II wojn wiatow wystpoway unikalne, charakterystyczne dla tego regionu, drewniane domy podcieniowe. Domy te byy wyposaone w rodzaj kruganku, wspartego na 3-5 supach, niekiedy tworzcego form ganku. Domy podcieniowe w maych miasteczkach Lubelszczyzny tworzyy pierzeje wok rynkw lub budowane byy wzdu ulic miasta. Waniejsze wczesne budynki jak ratusz, hala targowa, czy dom ludowy (domy kultury) byy budowane z cegy, natomiast obszar wok rynkw tych miast otaczao budownictwo drewniane.
Utworzony te bdzie multimedialny serwis internetowy powicony architekturze drewnianej. Znajd si tam m.in. katalog zabytkw architektury drewnianej z obszaru Lubelszczyzny, wskazwki dotyczce ochrony i konserwacji drewna, a take nagrania wideo z wypowiedziami ekspertw i relacjami z przeprowadzonych warsztatw.
W ramach projektu "Drewniany skarb" powstaa te mobilna objazdowa wystawa na temat architektury drewnianej Polski i Norwegii. Bya ona sukcesywnie pokazywana w miasteczkach objtych projektem, gdzie rwnie przeprowadzono warsztaty m.in. dla szk, samorzdw, lokalnych spoecznoci dotyczce tego, jak chroni zabytki drewniane.
Wystawa bya te prezentowana w Norweskim Instytucie Bada nad Dziedzictwem Kulturowym w Oslo oraz w Larvik Museum. Do 10 stycznia mona j oglda na dziedzicu Zamku Lubelskiego w Lublinie.
...
Bardzo wazne!
Ponie koci w Braniewie. "Sytuacja jest powana"
akt. 3 stycznia 2016, 17:37
• Poar zabytkowego kocioa w Braniewie w woj. warmisko-mazurskim
• Ponie dach wityni. Nikt nie zosta ranny
• Na miejscu pracuje 17 jednostek stray poarnej
Modlimy si za Parafi w. Antoniego w Braniewie.
Posted by Beata Kulesza on 3 stycznia 2016
Ponie zabytkowy koci w. Antoniego w Braniewie w wojewdztwie warmisko-mazurskim - informuje RMF FM. Ogie pojawi si po godz. 15 i obj cay dach.
- Sytuacja jest powana - powiedzia stacji oficer ze stanowiska kierowania stray poarnej w Braniewie. Istnieje ryzyko, e zawali si konstrukcja dachu
Nie ma informacji ani o poszkodowanych, ani o przyczynach poaru.
Gsty dym wydobywa si z grnych pomieszcze kocioa.
Posted by Portal Braniewo on 3 stycznia 2016
Z ogniem walczy 17 zastpw stray poarnej. Na miejsce jad kolejne wozy ganicze m.in. z Elblga i Gdyni.
- Sytuacja jest dynamiczna, przede wszystkim skupiamy si na ograniczeniu ognia. Cay czas pracujemy, staramy si te zabezpieczy to, co byo w kociele - mwi portalowi tvcn24.pl st. kpt. Ireneusz cibiorek, oficer prasowy braniewskiej stray poarnej.
Akcja stray poarnej w Braniewie moe potrwa do rana.
Koci w. Antoniego jest zabytkiem. Jego budow zakoczono w 1838 roku. Budynek nie by zniszczony w czasie wojny. Jak pisze portal naszawarmia.pl, w rodku s midzy innymi: krucyfiks z ok. 1520 r., drewniana chrzcielnica z po. XVIII wieku i obraz Ukamienowanie w. Szczepana z II po. XVII w.
...
Niestety.
Wielkie straty po poarze zabytkowego paacu w Miachowie
Alicja Wirwicka
Wielkie straty po nocnym poarze zabytkowego paacu w Miachowie - Pawe Ukraiski / kamieskie.info
Olbrzymie straty po nocnym poarze zabytkowego paacu w Miachowie niedaleko Kamienia Pomorskiego. Od 3 nad ranem z ogniem walczyo 16 zastpw stray poarnej. Dach XIX-wiecznego budynku spon doszcztnie, a cz konstrukcji zawalia si do rodka.
Zakoczya si akcja dogaszania zabytkowego paacu w Miachowie w powiecie kamieskim. - W tej chwili zaogi wracaj do swoich jednostek macierzystych. W akcji ganiczej brao udzia 16 zastpw stray poarnej z Wolina, Troszyna, Trzebieszewa, Jarszewa, Gostynia, wierzna, Dziwnowa, Midzyzdrojw i Kamienia Pomorskiego - mwi m. kpt. Micha Wiaderski z komendy PSP w Kamieniu Pomorskim.
REKLAMA
W wyniku poaru cakowicie spon dach XIX-wiecznego paacu. Cz zabytkowego budynku zawalia si do rodka. Nieoficjalnie mwi si, e obiektu nie da si uratowa, jednak jest za wczenie na ostateczn decyzj. - Na miejscu jest teraz inspektor nadzoru budowlanego. Przeprowadzane s ekspertyzy - mwi Wiaderski.
Poar wybuch dzi okoo 3 nad ranem. Straacy walczyli z ogniem przez kilka godzin. Gaszenie poaru dodatkowo utrudniaa bardzo niska temperatura. Nad ranem rozpoczo si dogaszanie budynku i przeszukiwanie zgliszczy. Wedug wstpnych ustale przyczyn poaru mg by nieprawidowo rozpalonych ogie w kominku. Zabytkowy paac powsta w pierwszej poowie XIX wieku. Mia powierzchni 560 metrw kwadratowych.
...
Znow strata.
Radio Krakw
Libusza: Poar XVI-wiecznego kocioa. Zabytek cakowicie spon
Poar XVI-wiecznego kocioa w Libuszy koo Gorlic. Zabytek cakowicie spon - Norbert Litwiski / Onet
30 zastpw stray gasio poar kocioa w Libuszy koo Gorlic. Jak dowiedziao si Radio Krakw, ogie pojawi si okoo pierwszej w nocy. W akcji ucierpia jeden ze straakw.
Drewniana konstrukcja w Libuszy natychmiast stana w pomieniach. Temperatura bya tak wysoka, e straacy nie mogli podjecha blisko poaru, co znacznie utrudniao akcj ganicz. W czasie akcji ranny zosta jeden ze straakw. Drewniany budynek spali si cakowicie. Policja i prokurator wyjaniaj przyczyny poaru.
REKLAMA
Zabytkowa witynia w Libuszy powstaa w XVI wieku. To jeden z najpikniejszych kociow drewnianych w Polsce. Ju raz zosta zniszczony przez poar w 1986 roku. Wtedy ocalaa jedynie zakrystia, nadpalone ciany i pikny krzy ludowy. Odbudow rozpoczto w 1996 roku. Teraz wanie zakoczy si kolejny remont.
...
Znow straszna strata.
Drewniane cerkwie w Maopolsce bd zabezpieczone przed poarem
W ubiegym tygodniu spali si XVI-wieczny kociek w Libuszy - Pawe Topolski / PAP
Trwaj starania, aby w kolejnych drewnianych cerkwiach poudniowej Maopolski wpisanych na wiatow list UNESCO zamontowa system ganiczy FOG. W przypadku zagroenia natychmiast rozpyla on par wodn, ktra powoduje ugaszenie lub stumienie poaru.
Taki system jest ju zainstalowany w zabytkowych obiektach w Binarowej i Skowej. - Teraz chcemy, aby pojawi si on w czterech pozostaych cerkwiach, w Kwiatoniu, Owczarach, Brunarach i Powroniku - informuje Krystyna Menio, kierownik sdeckiej delegatury wojewdzkiego urzdu ochrony zabytkw. - To jest nasza przeszo, historia i kultura, dlatego trzeba je szczeglnie chroni- podkrela.
REKLAMA
Wikszo zabytkowych obiektw drewnianych w regionie sdeckim ma ju zamontowane systemy sygnalizacji poarowej, ale im wicej bdzie takich zabezpiecze, tym wiksza szansa na ich uratowanie - przyznaje starszy brygadier Pawe Motyka z Sdeckiej Stray Poarnej.
Trwaj prace nad przygotowaniem projektw budowlanych, ktre uwzgldniaj instalacj systemu FOG w czterech cerkwiach. A poarw tego typu obiektw nie brakuje. W ubiegym tygodniu spali si XVI-wieczny kociek w Libuszy koo Gorlic. Ogie zosta pno zauwaony, wobec czego obiekt doszcztnie spon. ledczy badaj czy doszo do podpalenia, czy zwarcia instalacji elektrycznej.
...
Trzeba chronic.