Pielgrzymowanie .
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- FIFA ! WybierajÄ… nowego - starego szefa mafii !
- Wymiar sprawiedliwości wśród morza bestialstwa.
- Bezpłatne badanie wzroku
- Będzie walne w Broni
- Tragedia Górnośląska .
- Uczciwe relacje o hitlerowskiej okupacji Polski .
- NITROMIND LONDYN W DEEP
- MaikendoTymek
- Wolność w sieci ...
- finasowanie firmy
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- pianina.htw.pl
Ashley...
Polscy ¿o³nierze rozpoczêli pielgrzymkê do Lourdes
250 polskich ¿o³nierzy, funkcjonariuszy mundurowych innych formacji oraz pracowników wojska uczestniczy w rozpoczêtej w niedzielê Miêdzynarodowej Pielgrzymce ¯o³nierzy do Lourdes. Polacy bior± w niej udzia³ po raz 21.
Rozpoczêcie pielgrzymki poprzedzi³a msza ¶w., któr± odprawi³ w warszawskiej Katedrze Polowej WP biskup polowy Józef Guzdek.
Podkre¶li³, ¿e "pielgrzymowanie jest szans±, aby poznaæ swój zwi±zek z Chrystusem i Ko¶cio³em". W homilii bp Guzdek zachêca³, aby czas pielgrzymowania nie ogranicza³ siê do mi³ego spêdzania czasu i zwiedzania, ale "by³ czasem spogl±dania w swoje serce". Doda³, ¿e bardzo czêsto ludzie odkrywaj± swoj± s³abo¶æ, swój grzech w sanktuariach maryjnych w Lourdes, La Salette, Rue de Bac, tak¿e w naszych, polskich sanktuariach.
Biskup polowy zawierzy³ p±tników opiece Maryi i ¿yczy³ pielgrzymom "odwagi w rozpoznawaniu stanu swej wiary". Podkre¶li³ jednocze¶nie, ¿e "od rozpoznania stanu wiary i ducha zaczyna siê przemiana serca".
P±tnicy przybêd± do Lourdes w ¶rodê. Jak poinformowa³ rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego WP ks. p³k Zbigniew Kêpa, na miejscu wezm± udzia³ w nabo¿eñstwie Drogi Krzy¿owej, maryjnej procesji ¶wiat³a, spotkaj± siê tak¿e z miejscow± Poloni± i uczestniczyæ bêd± w spotkaniach, nabo¿eñstwach z ¿o³nierzami innych nacji. Doda³, ¿e pielgrzymka ma charakter miêdzynarodowy i uczestnicz± w niej grupy wojskowe ze wszystkich krajów europejskich.
"Pielgrzymka do Lourdes to wymiana do¶wiadczeñ, wspólne rozmowy, modlitwa i zawi±zywanie przyja¼ni. Jest ona obecna w wymiarze ogólnoeuropejskim. Pokazuje, jak wielu katolików w mundurach chce i potrzebuje duchowej odnowy, umocnienia oraz tej formy demonstrowania swego przywi±zania do Maryi" - powiedzia³ przewodnik pielgrzymki ks. pp³k Krzysztof Kacorzyk.
>>>>
Pielgrzymowanie ... Czym ono jest ? Podazaniem do celu . Stad skoro celem jest niebo to zycie na ziemi tez nazywamy pielgrzymka . Stad takie podroze do miejsc swietych sa symbolem tej podrozy glownej - czlowieka do nieba . I taki jest sens najwazniekszy pielgrzymek ...
Ponad 35 tys. p±tników na Jasnej Górze.
Ponad 35 tys. p±tników przyby³o na uroczysto¶ci ¶wiêta Matki Bo¿ej Czêstochowskiej na Jasnej Górze. Sumie pontyfikalnej przewodniczyæ bêdzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk, homiliê wyg³osi metropolita czêstochowski abp Wac³aw Depo.
Tysi±ce wiernych przybywaj± do sanktuarium jasnogórskiego z ca³ego kraju. Mszy wys³uchaj± na klasztornych b³oniach.
Jak poinformowa³o biuro prasowe Jasnej Góry, w tym najgorêtszym okresie pielgrzymkowym, czyli od 16 sierpnia do minionej soboty, na Jasn± Górê dotar³o 86 pielgrzymek pieszych z ponad 35 tys. p±tnikami z ca³ego kraju - to o ponad 4 tys. wiêcej, ni¿ w ubieg³ym roku.
By³o tak¿e 13 pielgrzymek rowerowych oraz jedna pielgrzymka, która dotar³a do sanktuarium na rolkach.
W¶ród najliczniejszych pielgrzymek minionych dziesiêciu dni znalaz³y siê m.in. Jubileuszowa 30. Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej, licz±ca prawie 10 tys. osób, 87. Pielgrzymka £ódzka z 2,5 tys. p±tników oraz 20. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Gliwicka, Pielgrzymka z Radomska i 21. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka - z ka¿d± z nich przyby³o do 2 tys. osób.
Jasnogórski odpust to jedno ze ¶wi±t najliczniej gromadz±cych pielgrzymów w czêstochowskim sanktuarium.
Tradycyjnie w trakcie ¶wiêta Matki Bo¿ej Czêstochowskiej nast±pi Akt Odnowienia ¦lubów Jasnogórskich - modlitwy, napisanej ponad 50 lat temu przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyñskiego, w której wierni powierzaj± Polskê w opiekê Matki Bo¿ej.
Przypadaj±ca 26 sierpnia uroczysto¶æ Naj¶wiêtszej Maryi Panny Czêstochowskiej to jedno z g³ównych ¶wi±t maryjnych na Jasnej Górze. Ma ono przede wszystkim charakter dziêkczynienia za szczególn± rolê Maryi w dziejach ca³ego narodu, jest te¿ wyrazem czci dla Matki Bo¿ej w jej jasnogórskim wizerunku.
Pozdrowienia od papie¿a
Wiernych zgromadzonych na Jasnej Górze pozdrowi³ papie¿ Benedykt XVI. Apelowal o wierno¶æ i pos³uszeñstwo Chrystusowi.
Podczas spotkania z wiernymi na po³udniowej modlitwie Anio³ Pañski w podrzymskiej rezydencji w Castel Gandolfo papie¿ powiedzia³: - Pozdrawiam Polaków. Tym pozdrowieniem obejmujê równie¿ biskupów polskich i pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze.
- "Maryjo, jestem przy Tobie, pamiêtam, czuwam". Powtarzaj±c to wyznanie mi³o¶ci do Matki Boga, mamy ¶wiadomo¶æ, ¿e oznacza ono równie¿ zobowi±zanie do wierno¶ci i pos³uszeñstwa wobec Jej Syna - mówi³ papie¿ po polsku.
Nastêpnie Benedykt XVI doda³ zwracaj±c siê do Polaków: - Niech Maryja otacza was zawsze swoj± opiek±!
>>>>
Tak to dzien kulminacyjny pielgrzymowania w Polsce . Niejako coroczne podsumowanie ...
Nietypowa pielgrzymka na Jasn± Górê
60-kilometrowy dystans z Piekar ¦l±skich do Czêstochowy pokonaj± w ci±gu jednej nocy. Inne pielgrzymki z tego miasta docieraj± na Jasn± Górê dopiero po trzech dniach.
W nocy z 13 na 14 kwietnia po raz kolejny wyruszy pielgrzymka "Na przekór" - z Piekar ¦l±skich na Jasn± Górê. Pielgrzymka jest oddoln± inicjatyw± osób ¶wieckich.
To ju¿ dziesi±ta wyprawa z Piekar do Czêstochowy noc±. W tym roku uczestnicy bêd± modliæ siê w szczególnej intencji. - Bêdziemy dziêkowaæ Bogu za pontyfikat Ojca ¦wiêtego Benedykta XVI oraz modliæ siê za jego nastêpcê papie¿a Franciszka - mówi Micha³ Piec, organizator wyprawy.
By wyruszyæ na pielgrzymkê nale¿y zabraæ ze sob± odzie¿ adekwatn± do warunków atmosferycznych. - Warto mieæ co¶ lekkiego przeciwdeszczowego. Nale¿y mieæ ¶wiadomo¶æ tego, ¿e noce w kwietniu mog± byæ ch³odne i zadbaæ o termiczn± stronê ekwipunku. Najistotniejsz± czê¶ci± wyposa¿enia jest chyba wygodne obuwie. Polecane s± buty trekingowe b±d¼ sanda³y - wylicza Piec.
Warto wzi±æ plecak, w którym poza odzie¿± i bielizn± na zmianê powinien znale¼æ siê prowiant. Przydatn± czê¶ci± wyposa¿enia oka¿e siê równie¿ lampka ‘czo³ówka’ oraz kamizelka odblaskowa.
Poniewa¿ pokonanie takiego dystansu w jedn± noc mo¿e byæ wysi³kiem zbyt wymagaj±cym dla organizmu cz³owieka. - W zwi±zku z tym podczas trasy bêd± nam towarzyszy³y samochody, którymi zmêczeni pielgrzymi nie bêd±cy w stanie kontynuowaæ marszu bêd± mogli podjechaæ - informuj± organizatorzy.
W pielgrzymce ka¿dy bierze udzia³ na w³asn± odpowiedzialno¶æ. Osoby niepe³noletnie przy zapisach musz± okazaæ pisemn± zgodê rodziców.
Szczegó³owe informacje udzielane s± pod numerem telefonu 535583500 (Micha³ Piec).
...
No prosze ! Dla kazdego cos innego !
Powstaje Pomorska Droga ¶w. Jakuba
Budowany jest ¶redniowieczny szlak pielgrzymkowy pod nazw± Pomorska Droga ¶w. Jakuba. Zostanie ona poprowadzona z £eby przez Koszalin, Ko³obrzeg do ¦winouj¶cia i dalej do Szczecina a¿ do S³ubic.
Pomorska droga p±tnicza zostanie w³±czona w ogólnoeuropejsk± sieæ dróg prowadz±cych do grobu ¶wiêtego Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Turystyki Wojciech Heliñski, zapewnia, ¿e wêdrowcy mog± potraktowaæ Pomorsk± Drogê ¶w. Jakuba jako szlak turystyczny i p±tniczy zarazem: "Zwa¿ywszy na odleg³o¶æ pomiêdzy naszym regionem a pó³nocn± Hiszpani±, nie ka¿dy tam dotrze. Sam fakt przej¶cia kilkudziesiêciu kilometrów, dziesi±tek, setek na takim szlaku, te¿ ma swoje znaczenie. Wiem, ¿e niektórzy dziel± na poszczególne lata te etapy - do którego¶ momentu dochodz±, potem od tego miejsca zaczynaj± i id± dalej"- mówi Wojciech Heliñski.
Muszelki i ¿ó³te strza³ki wyznaczaj±ce szlak jakubowy w województwie zachodniopomorskim pojawi± siê do koñca lipca tego roku. Oficjalne otwarcie Pomorskiej Drogi ¶w. Jakuba planuje siê podczas Jarmarku Jakubowego w Szczecinie.
...
No prosze !
Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasn± Górê
Ok. 4 tys. uczestników pielgrzymki Akcji Katolickiej modli³o siê w sobotê na Jasnej Górze w Czêstochowie. W dwudniowym spotkaniu uczestniczyli jej cz³onkowie i sympatycy z ca³ego kraju, a tak¿e z zagranicy: Wielkiej Brytanii, Ukrainy oraz Litwy.
Centralnym punktem pielgrzymki by³a msza ¶w. odprawiona na tzw. Szczycie jasnogórskim. Eucharystii przewodniczy³ i homiliê wyg³osi³ biskup ¶widnicki Ignacy Dec. - Jeste¶cie bardzo wa¿nym ugrupowaniem apostolskim, odrodzonym w naszym kraju po upadku komunizmu, sk³adaj±cym siê z wiernych ¶wieckich. Waszym g³ównym zadaniem jest wspieranie pasterzy Ko¶cio³a w budowaniu ¿ycia wiary w ludzkich sercach i troska o obecno¶æ Pana Boga i warto¶ci chrze¶cijañskich w przestrzeni ¿ycia publicznego naszego narodu - mówi³ podczas homilii.
- Niech nasza pielgrzymka bêdzie okazj± do podziêkowania Bogu za jego b³ogos³awieñstwo dla nas, za moc Ducha ¦wiêtego do realizacji zadañ apostolskich, za wszelkie inicjatywy podejmowane na szczeblu krajowym w obronie ¿ycia, ma³¿eñstwa i rodziny, odpowiedzialnego wychowywana dzieci i m³odzie¿y, w obronie niedzieli jako dnia ¶wiêtego, Telewizji Trwam oraz obecno¶ci warto¶ci ewangelicznych w ¿yciu codziennym i w polityce - podkre¶li³ w powitaniu krajowy asystent Akcji Katolickiej bp Mariusz Leszczyñski.
Podczas pielgrzymki wrêczono medale "Za Dzie³o Apostolstwa", przyznawane od kilku lat przez kapitu³ê osobom szczególnie zas³u¿onym dla rozwoju stowarzyszenia. W tym roku przyznano je: biskupowi dr hab. Mariuszowi Leszczyñskiemu - krajowemu asystentowi ko¶cielnemu organizacji, Marii Grazii Tibaldi - sekretarz Miêdzynarodowego Forum Akcji Katolickiej i ks. dr. Jackowi Uljaszowi - rektorowi Instytutu Teologicznego we Lwowie.
Akcja Katolicka powsta³a w 1930 r. W Polsce miêdzywojennej by³a silnym ruchem, skupiaj±cym elity inteligencji katolickiej, ale i przedstawicieli ¶rodowisk rzemie¶lniczych czy ch³opskich. Przed wybuchem II wojny ¶wiatowej liczy³a ok. 750 tys. cz³onków. Jej reaktywacja nast±pi³a w latach 90. 2 maja 1996 r. prymas kard. Józef Glemp powo³a³ j± w formie stowarzyszenia. Akcja skupia siê na formacji duchowej katolików.
Obecnie liczy w Polsce ok. 26 tys. cz³onków skupionych w 1,8 tys. oddzia³ach parafialnych. Zasadniczym celem stowarzyszenia jest formacja duchowa, moralna, a tak¿e kulturalna. Stowarzyszenie podejmuje ró¿ne inicjatywy w poszczególnych parafiach, odpowiadaj±c na potrzeby konkretnych ¶rodowisk np. pomaga bezrobotnym w centrach integracji spo³ecznej, zajmuje siê dzia³alno¶ci± charytatywn±.
W sobotê na Jasnej Górze modlili siê te¿ uczestnicy 28. Pielgrzymki Arcybractwa Stra¿y Honorowej Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa, w której równie¿ - wed³ug danych biura prasowego sanktuarium - uczestniczy³o ok. 4 tys. osób.
Na pielgrzymkê przybyli m.in. cz³onkowie arcybractwa z o¶rodków w ca³ej Polsce, siostry wizytki, w których krakowskim klasztorze znajduje siê jego g³ówna siedziba oraz ksiê¿a duszpasterze.
Pocz±tki Arcybractwa Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa siêgaj± wieku XIX, zwanego wiekiem Serca Jezusowego. We francuskim mie¶cie Bourgen-Bresse, 13 marca 1863 r. powsta³a Wspólnota, która ju¿ nastêpnego roku zosta³a zatwierdzona jako bractwo, a czterna¶cie lat pó¼niej jako Arcybractwo Stra¿y Honorowej Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa. Jej inicjatork± by³a wizytka - s. Maria od Naj¶wiêtszego Serca. Pragnê³a ona, aby celem Stra¿y by³o szerzenie czci, uwielbienia i wynagradzanie Sercu Bo¿emu za grzechy i zniewagi, jakich dopuszcza siê ¶wiat.. Do ruchu nale¿± zarówno kap³ani i siostry zakonne, jak i ¶wieccy: dzieci, m³odzie¿ i osoby doros³e.
....
Oczywiscie teraz mamy duzo roznych organizacji katolickich . I dobrze !
Pierwsza motoparalotniowa pielgrzymka na Jasn± Górê
Pod has³em "Lot dla ¿ycia" w przysz³ym tygodniu wyruszy ze Skrzatusza (Wielkopolskie) pierwsza motoparalotniowa pielgrzymka na Jasn± Górê. Wed³ug organizatorów bêdzie to pierwsza taka pielgrzymka, która dotrze do Czêstochowy.
P±tnicy wystartuj± 9 lipca, bêd± mieli do pokonania ponad 380 kilometrów. Ze Skrzatusza wyruszy osiem osób. Po drodze bêd± l±dowaæ m.in. na Polach Lednickich i w Licheniu.
Pielgrzymka potrwa piêæ dni. Na Jasn± Górê doleci blisko 20 osób, bo do³±czaæ siê bêd± równie¿ piloci z innych miejsc kraju. W¶ród p±tników bêdzie równie¿ ksi±dz - paralotniarz.
- Mamy kolegów z Rybnika, którzy 13 lipca wraz z nami dotr± do Czêstochowy, bêd± te¿ m.in. osoby startuj±ce z Krakowa i spod Czêstochowy. Wszyscy razem planujemy spotkaæ siê nad Jasn± Gór± - powiedzia³ wspó³organizator pielgrzymki, prezes Aeroklubu Ziemi Pilskiej Piotr Kucharski.
Pielgrzymowanie na Jasn± Górê na paralotniach ma byæ dziêkczynieniem za dar ¿ycia, za¶ p±tniczy trud - przeb³aganiem za ¶mieræ nienarodzonych dzieci.
Pielgrzymi bêd± mieli ze sob± relikwie b³. Karoliny Kózkówny. 13 lipca w Czêstochowie przeka¿± je mistrzowi ¶wiata w lataniu precyzyjnym W³odzimierzowi Skalikowi. Ten zabierze relikwie do Przasnysza, gdzie otrzymaj± je uczestnicy startuj±cego dzieñ pó¼niej rowerowego "Rajdu dla ¿ycia". Rajd prowadzi z sanktuarium ¶w. Stanis³awa Kostki w Rostkowie do sanktuarium b³. Karoliny Kózkówny w Zabawie.
Jak powiedzia³ Kucharski, w ten sposób powstanie pierwsza tego typu sztafeta w obronie ¿ycia.
...
Bardzo piekna intencja i pomysl !
19. ¦wiatowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian
Dawni mieszkañcy Kresów Wschodnich II RP i ich rodziny przybyli w niedzielê z 19. pielgrzymk± swego ¶rodowiska na Jasn± Górê. Podczas spotkania pod has³em "Niedokoñczona Msza Wo³yñska" apelowali m.in. o pamiêæ o ofiarach "ideologii banderowskiej".
Mszê dla uczestników pielgrzymki odprawiono w jasnogórskiej kaplicy Cudownego Obrazu. Homiliê wyg³osi³ ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - duszpasterz Ormian, historyk, autor ksi±¿ki "Przemilczane ludobójstwo na Kresach", honorowy cz³onek ¦wiatowego Kongresu Kresowian.
Nawi±za³ m.in. do zbli¿aj±cej siê 70. rocznicy "krwawej niedzieli" na Wo³yniu 11 lipca 1943. r., kiedy - jak mówi³ - dosz³o do apogeum ludobójstwa dokonanego tam przez ukraiñskich nacjonalistów.
Ks. Isakowicz-Zaleski podkre¶li³, ¿e zbrodniê tê pope³niono na Kresach - miejscu s³yn±cym niegdy¶ ze wzajemnego szacunku, tolerancji, ¿yczliwo¶ci. Wymienia³ i opisywa³ niektóre akty ludobójstwa dokonywanego czêsto przez s±siadów ofiar. Wskaza³, ¿e prócz Polaków z r±k nacjonalistów ginêli Ormianie, ¯ydzi, Czesi, a tak¿e "sprawiedliwi Ukraiñcy, którzy ratowali Polaków, ratowali ¯ydów i nie popierali Stefana Bandery".
Zaznaczy³, ¿e na rozprawê z Polakami w lipcu 1943 r., gdy zaatakowano 99 osad, celowo wybrano w³a¶nie niedzielê. - S³usznie nasze spotkanie nosi nazwê "Niedokoñczonych mszy wo³yñskich". Albowiem te msze ¶wiête rozpoczête w tê niedzielê nigdy nie skoñczy³y siê - bo kap³anów zamordowano w czasie mszy ¶wiêtych siekierami czy w inny barbarzyñski sposób, mordowano ludzi w ko¶cio³ach (...) - mówi³.
Choæ 95 proc. ofiar stanowili ch³opi, ginêli te¿ przedstawiciele inteligencji - nauczyciele, lekarze, a tak¿e ³±cznie ok. 180 duchownych; w¶ród nich ksiê¿a, którzy czêsto byli przywódcami nie tylko duchowymi, ale te¿ spo³ecznymi. Ks. Isakowicz-Zaleski okre¶li³ ich "aposto³ami" - przekazywali bowiem wszystkim, niezale¿nie od wyznania, podstawowe prawdy wiary. - Za to w³a¶nie zostali zamordowani - s± mêczennikami. Do dzisiaj w³adze ko¶cielne nie chc± przeprowadziæ ich procesów beatyfikacyjnych - powiedzia³.
Oceni³ te¿, ¿e mimo, i¿ minê³o 70 lat od tej zbrodni, III Rzeczpospolita "ci±gle nie chce powiedzieæ prawdy". - Ci±gle politycy maj± ten ogromny problem czy powiedzieæ prawdê, czy nie - czy pozwala na to Bruksela, czy z Kijowa te¿ jest jaka¶ zgoda. Ci±gle mówi siê: "tak, by³ KL Auschwitz, tak, by³ Katyñ", ale milczy siê w sprawie Wo³ynia - mówi³.
W tym kontek¶cie skrytykowa³ m.in. odnosz±c± siê do 70. rocznicy zbrodni wo³yñskiej uchwa³ê Senatu z 20 czerwca, nazywaj±c j± "ucieczk± w jakie¶ pokrêtne pó³prawdy, æwieræprawdy". Oceni³ te¿, ¿e równie¿ podpisana 28 czerwca deklaracja zwierzchników Ko¶cio³ów z Polski i Ukrainy w tej sprawie "nie zawiera prawdy o ludobójstwie".
- Nie mówi siê, kto kogo zabi³ i dlaczego. S± eufemizmy - tragedia wo³yñska, czystki etniczne. Wyczy¶ciæ to sobie mo¿na ubranie, jak jest pobrudzone, ale zabijanie kobiet, dzieci i starców, to nie jest czystka, to jest ludobójstwo - mówi³ dodaj±c, ¿e do dzisiaj na zachodniej Ukrainie nie ma pomników ofiar, s± natomiast pomniki Stefana Bandery i wielu przywódców UPA. - Na obecnej Ukrainie zachodniej jest to mo¿liwe, bo nie ma prawdy - stwierdzi³.
Ks. Isakowicz-Zaleski wymieni³ trzy wnioski zwi±zane z wydarzeniami sprzed 70. lat: pierwszy to moralny obowi±zek pamiêci o ofiarach. - Dopóki jest pamiêæ, o tych ludziach siê mówi, zamawiane s± za nich msze ¶wiête. Najgorsz± rzecz± jest wytarcie ludzi z pamiêci - powiedzia³.
Drugi wniosek to potrzeba zgody, pojednania i przebaczenia, choæ - jak zaznaczy³ - nie chodzi o sk³ócenie z Ukraiñcami. - Naszym wrogiem nie by³ naród ukraiñski, by³a ideologia banderowska - podkre¶li³. Jako trzeci, ogólniejszy, wniosek wskaza³ konieczno¶æ wierno¶ci pi±temu przykazaniu - jako fundamentowi religii chrze¶cijañskiej. - Nie zabijaj - to jest ta dewiza, któr± wnosz± Kresowianie. Nie wolno niszczyæ: na tym siê nie zbuduje ani wolnego pañstwa, ani zgody, ani przyja¼ni - podkre¶li³.
- Nasze dzia³anie powinno i¶æ w kierunku ¿yczliwo¶ci, przyja¼ni i pojednania. (…) Módlmy siê bardzo ¿eby z krwi mêczenników wo³yñskich, kresowych, wyros³a prawda, mi³o¶æ i zgoda - zaapelowa³ na Jasnej Górze ks. Isakowicz-Zaleski.
W lipcu br. mija 70. rocznica apogeum zbrodni wo³yñskiej. Kulminacja brodni nast±pi³a 11 lipca 1943 r., gdy oddzia³y UPA zaatakowa³y ok. 100 polskich miejscowo¶ci.
...
Pielgrzymka historyczna zatem .
Ruszy³a 23. pielgrzymka z Suwa³k do Wilna
Oko³o tysi±c osób wyruszy³o w poniedzia³ek w 23. pieszej pielgrzymce z Suwa³k (Podlaskie) do Ostrej Bramy w Wilnie na Litwie. Na miejsce maj± dotrzeæ 24 lipca.
P±tnicy najpierw wziêli udzia³ w mszy ¶w. odprawionej w ko¶ciele Matki Bo¿ej Mi³osierdzia w Suwa³kach. Potem wyruszyli w drogê w kierunku Sejn. We wtorek w okolicach Ber¿nik pielgrzymi przekrocz± granicê polsko-litewsk±.
W tegorocznej pielgrzymce pod has³em "Wierzê, zarad¼ memu niedowiarstwu" bior± udzia³ pielgrzymi z Polski i zagranicy. W pielgrzymce id± zarówno dzieci, wiele m³odych osób, ale tak¿e ludzie w podesz³ym wieku.
Jak powiedzia³ dziennikarzom kierownik pielgrzymki salezjanin ks. Tomasz Pe³szyk, pielgrzymka ma byæ form± rekolekcji i szko³± wiary. Doda³, ¿e id±c przez litewskie drogi, bêdzie mo¿na spotkaæ wyj±tkowych ludzi, Polaków i Litwinów.
Pielgrzymi maj± do przej¶cia ok. 270 kilometrów. Dziennie bêd± pokonywaæ ok. 30 kilometrów. Do Ostrej Bramy pielgrzymi dotr± 24 lipca, wezm± tam udzia³ w uroczystym nabo¿eñstwie, a nastêpnego dnia zwiedz± Wilno. Do Suwa³k wróc± 26 lipca.
....
Brawo ! Bardzo pieknie .
Nowe sposoby wêdrówki do miejsc ¶wiêtych
Tradycje polskiego pielgrzymowania maj± ju¿ ponad tysi±c lat, pisze "Rzeczpospolita". Wierni siêgaj± po coraz to nowe sposoby wêdrówki do miejsc i obiektów kultu. Teraz do jasnogórskiego klasztoru mo¿na w pielgrzymce polecieæ na paralotni.
Na Jasn± Górê pielgrzymuje co roku a¿ 4 mln osób. Z tej grupy ok. 200 tys. wiernych zd±¿a na ni± pieszo. Okazuje siê jednak, ¿e z biegiem lat zmieniaj± siê formy pielgrzymek. Modne sta³o siê pod±¿anie do ¶wiêtych miejsc na koniach, rolkach, rowerach, motorami. W tym roku po raz pierwszy na Jasn± Górê polecieli paralotniarze.
Kilkana¶cie osób z Pi³y, a na ostatnim etapie tak¿e z Rybnika, w ci±gu piêciu dni pokona³o ponad 380 km. Wystartowali 9 lipca ze Skrzatusza k. Pi³y, a na Jasn± Górê dolecieli w sobotê 13 lipca.
- Na paralotniach mo¿emy podró¿owaæ w bardzo specyficznych warunkach: potrzebujemy bardzo s³abego wiatru, bardzo spokojnego powietrza, bez du¿ego nas³onecznienia, wyja¶nia organizuj±cy pielgrzymkê Piotr Kucharski, pilot paralotniarz z Aeroklubu Ziemi Pilskiej. Dlatego paralotniarze zaczynali swój dzieñ ju¿ o 3.30 rano. Po modlitwie i krótkim przygotowaniu technicznym wzbijali siê w powietrze. Godziny po³udniowe spêdzali na ziemi, by wieczorem znów lecieæ. W ten sposób codziennie pokonywali nawet 90 km.
Na paralotni lecia³ na Jasn± Górê m.in. ks. Piotr z Gostynina, który podczas lotu g³osi³ uczestnikom podniebnych rekolekcji konferencje i prowadzi³ modlitwy. I choæ pogoda nie pozwoli³a paralotniarzom na wyl±dowanie pod Jasn± Gór± (musieli l±dowaæ na lotnisku Areoklubu Czêstochowskiego), zapowiadaj±, ¿e za rok znów polec±.
....
Nowe czasy nowe formy .
Jedna z najstarszych pielgrzymek – ¯ywiecka – na Jasnej Górze
Jedna z najstarszych grup p±tniczych – 402. Piesza Pielgrzymka ¯ywiecka - dotar³a na Jasn± Górê w Czêstochowie. W tym roku uczestniczy³o w niej ponad 600 osób - poda³o biuro prasowe sanktuarium.
Pielgrzymka podzielona jest na trzy czê¶ci, tzw.: grupê m³odzie¿ow± (¿ywieck±), myszkowsk± i grupê pielgrzymów autokarowych. Pierwsza - 23 sierpnia - wyrusza zawsze grupa m³odzie¿owa z ¯ywca, pokonuj±c trasê 170 km w czasie 7 dni. 26 sierpnia wychodz± p±tnicy z Myszkowa. Grupa myszkowska wêdruje szlakiem sanktuariów maryjnych - odwiedzaj±c m.in. Le¶niów i Gidle. Obydwie grupy ³±cz± siê w Czêstochowie u pocz±tków Alei Naj¶wiêtszej Maryi Panny.
- Pielgrzymka przypomina nam o sensie naszego ludzkiego pielgrzymowania. Dla ludzi, którzy podejmuj± ten wysi³ek rekolekcji w drodze, to jest jaka¶ forma ofiary, bo trzeba zrezygnowaæ z przyjemno¶ci, wygód, czasu wakacyjnego – powiedzia³ biskup pomocniczy diecezji bielsko-¿ywieckiej Piotr Greger.
- Trzeba to doceniæ, pielêgnowaæ i pokazywaæ, ¿e tradycja pielgrzymek nie tylko wpisuje siê w bogaty pejza¿ religijno¶ci polskiej, bo to jest taka specyfika naszego kraju, niektórzy nam nawet tego trochê i zazdroszcz±, ale jest to jaki¶ taki fundament, na którym mo¿na budowaæ ca³y gmach swojego chrze¶cijañstwa – doda³.
Kilkuletni± tradycj± pielgrzymki jest obecno¶æ na szlaku osób niepe³nosprawnych. - S± to ludzie, którzy do¶wiadczaj± krzy¿a na co dzieñ – przypomnia³ biskup.
Kroniki jasnogórskie odnotowa³y pielgrzymkê górali z ¯ywiecczyzny ju¿ w 1611 r. Nie wiadomo, czy po 1611 r. pielgrzymki z ¯ywiecczyzny by³y regularne. Wiadomo jednak, ¿e ludzie stamt±d ruszali w stronê Jasnej Góry, kiedy trzeba by³o jej broniæ.
Podzia³ ¿ywieckiej pielgrzymki nawi±zuje do czasów zaborów. W latach, gdy z galicyjskiego ¯ywca nie mo¿na by³o swobodnie przej¶æ do po³o¿onej w granicach Królestwa Kongresowego Czêstochowy, pielgrzymi z ¯ywca doje¿d¿ali kolej± do oddalonego od celu pielgrzymki o ok. 30 km Myszkowa, sk±d okrê¿n± drog± szli na Jasn± Górê.
>>>
Piekna tradycja !
Lekarze z³o¿yli na Jasnej Górze deklaracjê wiary
Ponad trzy tys. osób zgromadzi³a odbywaj±ca siê w niedzielê na Jasnej Górze 90. Pielgrzymka S³u¿by Zdrowia. Podczas uroczysto¶ci z³o¿ono tablice z Deklaracj± Wiary Lekarzy, g³osz±c± m.in., ¿e ludzkie cia³o i ¿ycie s± ¶wiête i nietykalne od poczêcia do naturalnej ¶mierci.
W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: lekarze, pielêgniarki, ratownicy medyczni, rehabilitanci, farmaceuci, a tak¿e dyrektorzy szpitali.
Jak poda³o Biuro Prasowe Jasnej Góry, szczególnym akcentem tegorocznej pielgrzymki by³o z³o¿enie kamiennych tablic z Deklaracj± Wiary Lekarzy. G³osi ona m.in., ¿e ludzkie cia³o i ¿ycie, bêd±ce darem Boga, s± ¶wiête i nietykalne od poczêcia do naturalnej ¶mierci. Podpisuj±c j± lekarze i studenci medycyny zobowi±zuj± siê do wierno¶ci Bogu i chrze¶cijañskiemu sumieniu.
Deklaracja to wotum wdziêczno¶ci za niedawn± kanonizacjê Jana Paw³a II. Pod dokumentem podpisa³o siê ponad 3 tys. osób. Podpisy by³y zbierane przez internet, jak równie¿ w czasie jasnogórskiego spotkania pracowników s³u¿by zdrowia. Inicjatork± powstania Deklaracji jest dr Wanda Pó³tawska.
- Jest to uczenie nas, by¶my siê przyznawali do tego, ¿e mamy jak±¶ hierarchiê warto¶ci, ¿e ta hierarchia siê nie zmienia niezale¿nie od tego, jaki zawód wykonujemy - powiedzia³ biskup Stefan Regmunt, przewodnicz±cy Zespo³u ds. S³u¿by Zdrowia przy Episkopacie Polski.
- Lekarz, który idzie do szpitala, nie mo¿e byæ tym, który przyk³ada rêki do zabójstwa – szóste: "nie zabijaj". Farmaceuta, który sprzedaje leki, nie mo¿e radziæ, ¿eby kupowaæ leki antykoncepcyjne. Chcemy siê kierowaæ sumieniem, chcemy jasno i wyra¼nie mówiæ – ja tego zrobiæ nie mogê - doda³.
Kamienne tablice z Deklaracj± Wiary Lekarzy, jak równie¿ zwój z podpisami, zosta³y z³o¿one w czasie mszy ¶w. na Szczycie jasnogórskim. Do Deklaracji nawi±za³ tak¿e metropolita wroc³awski abp Józef Kupny, który przewodniczy³ mszy i wyg³osi³ homiliê. - Ona nie jest niczym innym, jak pokazaniem tego, jacy jeste¶my, czym ¿yjemy i co jest dla nas wa¿ne (...) Te s³owa nie s± deklaracj± przeciwko komu¶, one nie s± ¿adnym protestem, bo niektórzy tak to próbuj± odebraæ; nie s±, bo chrze¶cijanie nie s± przeciwko komu¶, bo modlitwa nie jest przeciwko komu¶ - zaznaczy³ hierarcha.
90. Pielgrzymka S³u¿by Zdrowia rozpoczê³a siê w sobotê Apelem Jasnogórskim. Pielgrzymkê poprzedzi³y rekolekcje, które trwa³y od pi±tku.
...
Tak . Widzicie jak bardzo Bóg jest potrzebny sluzbie zdrowia . Teraz sie ona sypie bo rzadzi w niej chec zysku . Tylko Bóg w sercu ludzi uzdrowi kazda dziedzine .
24. pielgrzymka do Wilna wyruszy³a z Suwa³k
Ponad 800 osób wyruszy³o we wtorek w 24. pieszej pielgrzymce z Suwa³k (Podlaskie) do Ostrej Bramy w Wilnie na Litwie. Na miejsce maj± dotrzeæ 24 lipca.
Rano p±tnicy wziêli udzia³ we mszy ¶w. odprawionej przez biskupa e³ckiego Jerzego Mazura w ko¶ciele Matki Bo¿ej Mi³osierdzia w Suwa³kach. Potem wyruszyli w drogê w kierunku Sejn. Granicê polsko-litewsk± przekrocz± w czwartek rano w okolicach Ber¿nik.
W tegorocznej pielgrzymce bior± udzia³ pielgrzymi z Polski i zagranicy. Pielgrzymka odbywa siê pod has³em "Jak Maryja uwierzyæ w Syna Bo¿ego”. Jak mówi³ biskup Jerzy Mazur w kazaniu podczas mszy, Matka Boska jest przewodniczk± w wierze zarówno dla pielgrzymów jak i dla pozosta³ych wiernych, bo ona zna drogê do Chrystusa.
Kierownik pielgrzymki salezjanin ks. Tomasz Pe³szyk powiedzia³, ¿e pielgrzymka ma nie tylko charakter duchowy. - Chcemy odwiedziæ mieszkañców litewskich miejscowo¶ci, gdzie mieszkaj± Polacy. Oni co roku przyjmuj± nas, jak by¶my znali siê od lat. D³ugo przygotowuj± siê, by nas ugo¶ciæ najlepiej jak mo¿na – doda³. Jak podkre¶li³, te spotkania s± wa¿ne, bo Polacy z Litwy wspieraj± pielgrzymów, a p±tnicy swoj± obecno¶ci± i przes³aniem dodaj± otuchy rodakom na Litwie.
Pielgrzymi maj± do przej¶cia ok. 260 kilometrów. Dziennie bêd± pokonywaæ ok. 30 kilometrów. Do Ostrej Bramy dotr± 24 lipca, tam wezm± udzia³ w uroczystym nabo¿eñstwie, a nastêpnego dnia zwiedz± Wilno. Do Suwa³k wróc± 26 lipca.
....
Tak sezon siê zacz±³
W ca³ej Polsce brakuje krwi. Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego ma pomóc
Jak alarmuj± szpitale w ca³ej Polsce, w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie, wci±¿ brakuje krwi niezbêdnej do prawid³owego funkcjonowania placówek. Przez to przek³adane s± planowane operacje, a nie wszyscy mog± czekaæ.
W sobotê 26 lipca bêdzie mo¿na oddaæ krew podczas VIII Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego w Sanktuarium Bo¿ego Mi³osierdzia w Krakowie - £agiewnikach. Od godz. 8.00 na placu przed wej¶ciem do dolnych kaplic bazyliki stan± mobilne punkty poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a tak¿e namiot, w którym bêdzie mo¿na zarejestrowaæ siê jako potencjalny dawca szpiku kostnego.
Z powodu braku krwi w szpitalach przek³adane s± planowane operacje i zabiegi. By móc oddaæ krew, wystarczy mieæ skoñczone 18 lat, dowód osobisty i wype³niony kwestionariusz. O mo¿liwo¶ci oddania krwi decyduje lekarz badaj±cy ochotników.
Pielgrzymka ma na celu propagowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz jednoczenie ¶rodowiska krwiodawców z ca³ej Polski. Organizatorami pielgrzymki s± Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Sanktuarium Bo¿ego Mi³osierdzia oraz Ma³opolski Oddzia³ Okrêgowy PCK.
....
Nagle mediom nie ¶mierdzi sumienie i katolicy gdy jest korzy¶æ i mo¿na od nich krew wzi±æ .
Radio Olsztyn
Pielgrzymi z Braniewa pod±¿aj± na Jasn± Górê
41 pielgrzymów z grupy Warmia Braniewo ruszy³o na kolejn± piesz± pielgrzymkê na Jasn± Górê. Przed nimi 550 kilometrów.
- Ka¿dy pielgrzym idzie w konkretnych intencjach – podkre¶la Kamil Rokicki, przewodnik Warmii Braniewo.
Najm³odszy p±tnik ma piêæ lat, a najstarszy – 63. Braniewianie pojutrze po³±cz± siê z innymi grupami pielgrzymkowymi, wchodz±cymi w sk³ad Warmiñskiej Pielgrzymki Pieszej. Do Czêstochowy dotr± 12 sierpnia.
...
Spory kawa³ drogi .
Ok. 10 tys. osób wziê³o udzia³ w Pielgrzymce Motocyklistów
Ok. 10 tys. osób uczestniczy³o dzisiaj na Górze ¦w. Anny w 12. Pielgrzymce Motocyklistów. - Wiecie, kiedy po³o¿yæ nogê na gazie i kiedy j± z gazu zdj±æ. Pamiêtajcie jednak, by nigdy nie je¼dziæ na gazie – przestrzega³ pielgrzymów abp. Skworc.
Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczy³ niedzielnej mszy w Grocie Lurdzkiej na Górze ¦wiêtej Anny. Podczas kazania wspomina³ uroczysto¶æ, która odby³a siê w czerwcu ub. roku w Rzymie z okazji 110-lecia istnienia marki Harley Davidson. Papie¿ Franciszek b³ogos³awi³ wtedy tysi±com motocyklistów, którzy zjechali na obchody i powiedzia³ im, ¿e "potêga przyjemno¶ci" sprawia niekiedy, i¿ Boga zastêpuje siê "z³udnymi ludzkimi idolami".
- Wasz± obecno¶æ na Górze ¦wiêtej Anny odbieram jako deklaracjê, ¿e nie ¿yjecie – nawet zasiadaj±c na najbardziej kultowych motocyklach - "z³udnymi ludzkimi idolami". S³uchacie Boga, który przemawia do nas s³owami swojego syna – podkre¶la³ abp Skworc.
Hierarcha katowicki opowiada³, ¿e od w³a¶ciciela fabryki kultowych maszyn papie¿ dosta³ podczas ubieg³orocznej uroczysto¶ci motocykl i stylow±, motocyklow± kurtkê. Wystawi³ je potem na licytacjê, a pieni±dze przekaza³ na cele charytatywne. Abp Skworc przywo³uj±c ten przyk³ad przekonywa³ p±tników na Opolszczy¼nie, ¿e dobra duchowe s± wa¿niejsze od materialnych.
Zmotoryzowani - i nie tylko - p±tnicy przyjechali w niedzielê na Górê ¦wiêtej Anny z woj. opolskiego, ¶l±skiego, ale tak¿e m.in. z Poronina, Czech czy Niemiec. Ubrani w skórzane, motocyklowe spodnie i kamizelki, z kolorowymi chustami zawi±zanymi na szyjach i g³owach modlili siê m.in. za ofiary wypadków drogowych i bezpieczeñstwo w podró¿y. Tradycyjnie ju¿, podczas podniesienia, w³±czyli na chwilê klaksony. W mszy uczestniczy³o równie¿ kilku ksiê¿y motocyklistów.
Organizator pielgrzymki Andrzej Z³oczowski powiedzia³ w rozmowie z PAP, ¿e wed³ug szacunków na Górê ¦w. Annych zjecha³o w tym roku 7 do 8 tys. motocyklistów, a w samej Grocie Lurdzkiej by³o ok. 2,5 tys. pojazdów. Resztê zaparkowano wokó³ Groty. Wraz z niezmotoryzowanymi pielgrzymami we mszy mia³o uczestniczyæ ok. 10 tys. wiernych.
Po mszy, przy wyje¼dzie z Groty, po¶wiêcono pojazdy. Podczas uroczysto¶ci w¶ród uczestników nabo¿eñstwa zbierano pieni±dze na rzecz wroc³awskiej Fundacji Tobiaszki, Stowarzyszenia Rodzin i Przyjació³ Dzieci i M³odzie¿y Niepe³nosprawnej ze Strzelec Opolskich "Ognik", Domu Dziecka "Zielony Zak±tek" z Pogrzebienia (¶l±skie) oraz Domu Pomocy Spo³ecznej Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej z Nysy.
....
Tak z Bogiem wszystko ma sens
Warszawa rusza na Jasn± Górê, dzi¶ dwie pielgrzymki
Sierpieñ to czas pielgrzymek, a Polacy to jedna z najchêtniej pielgrzymuj±cych narodowo¶ci na ¶wiecie -
Sze¶æ ró¿nych pielgrzymek wyruszy w sierpniu z Warszawy na Jasn± Górê. Ze stolicy do Czêstochowy pójd± miêdzy innymi studenci, rodziny i bezdomni.
Dwie pierwsze pielgrzymki wychodz± ju¿ dzi¶. To 34 Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna i 23 Piesza Pielgrzymka Niepe³nosprawnych. Na tej drugiej opiekunami na trasie bêd± bezdomni. Pielgrzymi z obydwu grup maj± do pokonania oko³o trzysta kilometrów. Ka¿dy, kto wyrusza w drogê, ma jak±¶ intencjê. W wiêkszo¶ci s± to ró¿ne pro¶by. Jolanta bêdzie siê modliæ o zdrowie dla najbli¿szych, dobry wynik na obronie pracy magisterskiej i znalezienie dobrego mê¿a.
Wyj±tkow± grup± p±tników bêd± bezdomni, którzy na czas wêdrówki wciel± siê w opiekunów niepe³nosprawnych. Dla Roberta, który od dwunastu lat ¿yje na ulicy ta pielgrzymka to dobra motywacja na to, aby co¶ w swoim ¿yciu zmieniæ i pomóc komu¶ potrzebuj±cemu.
Sierpieñ to czas pielgrzymek, a Polacy to jedna z najchêtniej pielgrzymuj±cych narodowo¶ci na ¶wiecie. Co dwudziesty pielgrzym to nasz rodak.
>>>>
Tak Warszawa obecna to miasto zwyrodniale plugawe . To tu koncentruje sie kasa wladza slawa . Stad opetani tymi pozadliwosciami sciagaja masowo . To prawo socjologii . Tak jest w kazdej metropolii . W USA np. jest to Nowy York . Ale sa tez nieliczni dobrzy w tych Babilonach i tacy ida na pielgrzymki stad sa takie cenne .
Prawie 30 tys. p±tników dojdzie w najbli¿szych dniach do Czêstochowy
Prawie 30 tys. pieszych pielgrzymów przybêdzie w najbli¿szych kilku dniach na Jasn± Górê, przed przypadaj±cym 26 sierpnia ¶wiêtem Matki Bo¿ej Czêstochowskiej. Do sanktuarium zbli¿aj± siê m.in. p±tnicy z £odzi, Opola i Tarnowa.
To drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze, poprzedni mia³ miejsce przed uroczysto¶ci± Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny 15 sierpnia.
Jak poda³ czêstochowski magistrat od 23 do 26 sierpnia na Jasn± Górê dotrze blisko 60 zorganizowanych pieszych pielgrzymek. Najliczniejsz± grup± bêdzie ju¿ tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Tarnowska. 25 sierpnia przybêdzie w niej do Czêstochowy oko³o 9 tys. p±tników.
Wielu pielgrzymów pozostanie w Czêstochowie do wtorku, by wzi±æ udzia³ w ¶wiêcie Matki Bo¿ej Czêstochowskiej. G³ównym punktem uroczysto¶ci bêdzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka. Ca³odniowe uroczysto¶ci zakoñczy wieczorny Apel Jasnogórski.
Czêstochowski samorz±d szacuje, ¿e w ca³ym sierpniu do miasta przybêdzie ponad 110 tys. pieszych p±tników w 163 grupach zorganizowanych. Do tej liczby trzeba doliczyæ osoby przybywaj±ce do sanktuarium autokarami, samochodami, rowerami, poci±gami. Aby przygotowaæ siê do wzmo¿onego ruchu pielgrzymkowego miasto musia³o zabezpieczyæ trasy przemarszu. Samorz±d zadba³ te¿ o infrastrukturê medyczn±, sanitarn± oraz porz±dkow±.
Wakacyjny szczyt pielgrzymkowy otworzy³ w po³owie lipca na Jasnej Górze m.in. Odpust Matki Bo¿ej Szkaplerznej, zwanej te¿ Matk± Bo¿± z Góry Karmel. Co roku, niemal ka¿dego dnia, w ci±gu kilku letnich tygodni do sanktuarium pieszo przybywaj± setki, a nawet tysi±ce p±tników.
W sierpniu 2012 roku na Jasn± Gór± przyby³o 278 pieszych pielgrzymek, w których uczestniczy³o prawie 141 tys. osób, w ubieg³ym roku - 153 grupy z ok. 100 tys. osób.
....
Tak tu jest Polska
15. ¦wiêtokrzyski Rajd Pielgrzymkowy ju¿ w weekend
Jedna z najwiêkszych w Polsce imprez turystyki pieszej – 15. ¦wiêtokrzyski Rajd Pielgrzymkowy odbêdzie siê 27 wrze¶nia. W ubieg³ym roku piêtnastoma trasami prowadz±cymi do najstarszego polskiego sanktuarium na ¦wiêtym Krzy¿u pielgrzymowa³o 5,7 tys. osób
Uczestnicy rajdu maj± do wyboru jedn± z 15 tras o ró¿nym poziomie trudno¶ci. - Ka¿dy znajdzie co¶ dla siebie, wyznaczone zosta³y trasy zarówno dla zaawansowanych piechurów jak i rodzin z ma³ymi dzieæmi – powiedzia³ rzecznik prasowy imprezy £ukasz Zarzycki.
Jak doda³, oprócz ogromnych walorów turystycznych i poznawczych rajd ma przede wszystkim wymiar religijny. - To tak naprawdê pielgrzymka do relikwii drzewa Krzy¿a ¦wiêtego – zaznaczy³.
Impreza zawsze odbywa siê w ostatni± sobotê wrze¶nia. - Pierwotnie mia³ to byæ jednorazowy rajd z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrze¶cijañstwa, tymczasem mamy ju¿ piêtnast± edycjê - powiedzia³ Zarzycki.
Najd³u¿szy tegoroczny szlak - nazwany "mocarnym" - liczy 40 km. Prowadzi z centrum Kielc, przez górê Otrocz, Brzechów, Skorzeszyce i Bieliny. ¦wiêtokrzyscy przewodnicy szacuj±, ¿e na przebycie trasy potrzeba oko³o 9 godzin, dlatego ci, którzy wybrali ten wariant, wyrusz± o godz. 5.30 rano.
Najkrótszy, "rodzinny" szlak, liczy zaledwie dwa kilometry i prowadzi znan± w¶ród turystów asfaltow± drog± z Prze³êczy Huckiej na ¦wiêty Krzy¿.
W¶ród piêtnastu wyznaczonych tras jedna ma charakter autobusowo-pieszy. To szlak "partyzancki" wiod±cy przez miejsca walk z czasów powstania styczniowego (1863) oraz II wojny ¶wiatowej.
Zarzycki zwróci³ uwagê, ¿e to pierwszy rajd, podczas którego uczestnicy zobacz± ¶wiêtokrzyski klasztor w pe³nej okaza³o¶ci. W tym roku zakoñczy³a siê bowiem odbudowa 50-metrowej wie¿y zburzonej w 1914 roku przez wojska austriackie.
Wed³ug tradycji utrwalonej przez Jana D³ugosza opactwo benedyktyñskie powsta³o w 1006 roku z fundacji Boles³awa Chrobrego. Z badañ historyków (m.in. prof. Marka Derwicha) wynika, ¿e powsta³o ono nieco pó¼niej, w XII wieku. Jako za³o¿yciela wskazuj± oni Boles³awa Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów ¦wiêty Krzy¿ by³ najwa¿niejszym sanktuarium w Polsce.
W lutym ub.r. ówczesny papie¿ Benedykt XVI zdecydowa³ o nadaniu ko¶cio³owi ¦w. Trójcy na ¦wiêtym Krzy¿u tytu³u bazyliki mniejszej. 7 wrze¶nia br. uroczy¶cie otwarto odbudowan± wie¿ê bazyliki.
...
Bardzo cenne .
Ponad 5 tys. osób w ¦wiêtokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym
5127 osób wziê³o udzia³ w 15. Jubileuszowym ¦wiêtokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym - poinformowa³ rzecznik rajdu £ukasz Zarzycki. Od lat, jest to jedna z najwiêkszych imprez turystyki pieszej w Polsce.
- To mniej ni¿ w ubieg³ym roku, ale s±dzimy, ¿e ludzi przestraszy³a pogoda, która nad ranem nie zachêca³a do wyj¶cia na szlak – oceni³ Zarzycki. Doda³, ¿e mimo tego, z frekwencji mo¿na siê cieszyæ, a rajd nadal utrzymuje siê w gronie najwa¿niejszych wydarzeñ turystyki pieszej w naszym kraju. W rekordowej, ubieg³orocznej edycji wziê³o udzia³ 5677 osób.
Uczestnicy rajdu mogli wybraæ jedn± z 15 tras o ró¿nym poziomie trudno¶ci. Jak powiedzia³a komandor rajdu Martyna Sutowicz, najd³u¿szy czterdziestokilometrowy szlak z Kielc na ¦wiêty Krzy¿ przemierzy³o 28 ¶mia³ków. Du¿± popularno¶ci± cieszy³y siê kilkukilometrowe odcinki dla mniej zaawansowanych piechurów, w tym dwukilometrowy szlak rodzinny.
Zarzycki podkre¶li³, ¿e oprócz ogromnych walorów turystycznych i poznawczych rajd ma przede wszystkim wymiar religijny. Jego punktem kulminacyjnym jest msza koncelebrowana przez biskupów trzech diecezji – kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. To w³a¶nie w pobli¿u ¦wiêtego Krzy¿a zbiegaj± siê granice tych trzech ko¶cielnych jednostek administracyjnych.
Jak co roku na ¦wiêtym Krzy¿u odby³a siê uroczysto¶æ wrêczenia odznak dla osób, które udokumentowa³y zdobycie najwy¿szych szczytów 28 pasm Gór ¦wiêtokrzyskich. W tym roku odebra³o je 11 turystów.
Wed³ug tradycji utrwalonej przez Jana D³ugosza opactwo benedyktyñskie powsta³o w 1006 roku z fundacji Boles³awa Chrobrego. Z badañ historyków (m.in. prof. Marka Derwicha) wynika, ¿e powsta³o ono nieco pó¼niej, w XII wieku. Jako za³o¿yciela wskazuj± oni Boles³awa Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów ¦wiêty Krzy¿ by³ najwa¿niejszym sanktuarium w Polsce.
W lutym ub.roku ówczesny papie¿ Benedykt XVI zdecydowa³ o nadaniu ko¶cio³owi ¦w. Trójcy na ¦wiêtym Krzy¿u tytu³u bazyliki mniejszej. 7 wrze¶nia br. uroczy¶cie otwarto odbudowan± wie¿ê bazyliki, która jest wiern± replik± tej, która zosta³a zniszczona przez wojska austriackie w 1914 r.
...
Warto podejmowac wyzwania
91-letnia W³oszka przesz³a 1 200 km, pielgrzymuj±c do sanktuarium
91-letnia W³oszka, Emma Moronsini, dotar³a w czwartek, po przej¶ciu pieszo 1 200 km, do sanktuarium Matki Bo¿ej z Lujan, narodowego sanktuarium Argentyny. W³oszkê powita³o przed bazylik± kilkaset osób.
Emmê Moronsini, która odby³a w ¿yciu kilka pielgrzymek do ró¿nych krajów, spotykani po drodze Argentyñczycy ostrzegali, ¿e samotna piesza pielgrzymka w obcym kraju mo¿e byæ niebezpieczna. Jednak wêdrówka minê³a bez przygód, ludzie wszêdzie jej pomagali.
Drobnej postury, w sportowym obuwiu i pomarañczowej kamizelce z "odblaskami", przez ca³± drogê prowadzi³a przed sob± maleñki wózek, w którym mia³a wodê, mleko w proszku i chleb na ca³y dzieñ.
Pielgrzymkê rozpoczê³a 27 grudnia w mie¶cie Tucuman. Zaledwie 35 kilometrów przed celem potknê³a siê i upad³a, ³ami±c sobie palec wskazuj±cy i nos. Dwa dni pó¼niej podjê³a pielgrzymkê na nowo i dotar³a do celu.
Zanim wyruszy³a do Argentyny, Emma Morosini przemierzy³a w czasie swych pielgrzymek Meksyk, Brazyliê, Ziemiê ¦wiêt± i Polskê.
...
Prosze jaki wyczyn !
Marek Kamiñski idzie pieszo do Santiago de Compostela
Zaopatrzony w kopie plakietek, jakie w ¶redniowieczu nosili pielgrzymi, w niedzielê wyruszy³ z Gdañska do hiszpañskiego Santiago de Compostela podró¿nik Marek Kamiñski. Przed nim prawie cztery tysi±ce kilometrów pieszej wêdrówki wiod±cej szlakiem ¶w. Jakuba.
Wyprawa, nazwana przez Kamiñskiego wêdrówk± na trzeci biegun, rozpoczê³a siê 16 marca w Kaliningradzie, przy grobie Immanuela Kanta znajduj±cym siê przy tamtejszej katedrze. Jak wyja¶ni³ podró¿nik, trasa wêdrówki wiedzie pomiêdzy dwoma biegunami: grób filozofa to symboliczny biegun rozumu, z kolei cel podró¿y - Santiago de Compostela, gdzie pochowano ¶w. Jakuba, to biegun wiary.
W sobotê - po pokonaniu oko³o 200 pierwszych kilometrów, podró¿nik dotar³ do Gdañska, sk±d nastêpnego dnia wyruszy³ w dalsz± drogê.
W niedzielê, tu¿ przed startem, w gdañskiej Piwnicy Romañskiej (pozosta³o¶ci po ¶redniowiecznym klasztorze) podró¿nik spotka³a siê z gdañszczanami oraz dyrektork± miejscowego Muzeum Archeologicznego, Ew± Trawick±, która wrêczy³a Kamiñskiemu kopie dwóch ¶redniowiecznych plakietek pielgrzymich znalezionych w trakcie prac archeologicznych na terenie miasta.
ea0d6d10-0aa3-4008-9b8f-d810c3372ea0
Marek Kamiñski idzie pieszo do Santiago de Compostela - Adam War¿awa / PAP
Marek Kamiñski idzie pieszo do Santiago de Compostela
Jak powiedzia³a PAP Life Trawicka, w ¶redniowieczu plakietki by³y czym¶ w rodzaju pami±tek, które pielgrzymi otrzymywali w miejscach kultu - u celu swoich religijnych wypraw. "Niemal ka¿de centrum kultu wytwarza³o swoje plakietki. S³u¿y³o one nie tylko jako symbol wiary, pe³ni³y te¿ rolê czego¶ w rodzaju legitymacji pielgrzymiej. Wêdrowcy przyczepiali je na kapeluszach czy w innych widocznych miejscach i dziêki temu mogli liczyæ czy to na pomoc w postaci noclegu lub posi³ku, czy na ochronê - z³oczyñcy na pielgrzymów starali siê nie napadaæ" - powiedzia³a PAP Life Trawicka.
Jak wyja¶ni³a, gdañskie muzeum ma jedn± z najbogatszych w Europie kolekcjê oryginalnych plakietek, a Kamiñski otrzyma³ kopie plakietek zwi±zanych z bazylik± w Santiago de Compostela oraz z Bazylik± Mariack± w Gdañsku. "Chcemy, aby - podobnie, jak w ¶redniowieczu, plakietki te chroni³y pana czasie podró¿y" - powiedzia³a Kamiñskiemu Trawicka.
Wêdruj±cy z plecakiem podró¿nik ma do pokonania oko³o 3,8 tysi±ca kilometrów. Noclegów i posi³ków Kamiñski ma szukaæ u spotkanych po drodze ludzi, ale te¿ w klasztorach i innych miejscach zwi±zanych z patronem szlaku, który przemierza. Zgodnie z t± regu³±, mieszkaj±cy na sta³e w Trójmie¶cie podró¿nik, po tym jak w sobotê przyby³ z Kaliningradu do Gdañska, noc spêdzi³ w go¶cinie u gdañskich kapucynów, którzy opiekuj± siê miejscowym ko¶cio³em ¶w. Jakuba.
W trakcie podró¿y Kamiñski planuje te¿ otwarte spotkania. Jedno z nich odby³ ju¿ w Braniewie, gdzie w miejscowym zak³adzie karnym rozmawia³ z przebywaj±cymi tam wiê¼niami. "Tak¿e po drodze spotka³em wielu ludzi, z których czê¶æ - czego siê nie spodziewa³em, powierzy³o mi ró¿ne intencje z pro¶b± o dostarczenie ich do Santiago de Compostela" - powiedzia³ Kamiñski.
Wyprawa Kamiñskiego potrwa oko³o stu dni. Do Santiago de Compostela podró¿nik chce dotrzeæ w pierwszych dniach lipca. Niezbêdne w czasie drogi wyposa¿enie podró¿nik d¼wiga w plecaku. "Dzi¶ wa¿y on oko³o 15 kilogramów, wiem ju¿ jednak, ¿e muszê go odchudziæ" - zdradzi³ w czasie niedzielnego spotkania podró¿nik.
Wyprawie Kamiñskiego towarzyszy projekt spo³eczny, w ramach którego w szko³ach, które zg³osz± siê do fundacji podró¿nika, organizowane bêd± zajêcia maj±ce nauczyæ m³odych ludzi pozytywnej motywacji, radzenia sobie z pora¿kami itp. W trakcie trwania wyprawy fundacja zbiera te¿ pieni±dze na - organizowane regularnie dla chorych i potrzebuj±cych dzieci, Obozy Zdobywców Biegunów. "S± to obozy przeznaczone dla dzieci w trudnej sytuacji ¿yciowej, a ucz± one wytrwa³o¶ci, motywacji i tego, jak uwierzyæ w samego siebie" - powiedzia³ w niedzielê Kamiñski.
Doda³, ¿e ju¿ w trakcie pierwszych dni wêdrówki otrzyma³ dwa przedmioty, które zostan± wystawione na aukcjach, a dochód zasili fundusz na organizacjê obozów. "Spotkany w Nied¼wiedzicy ksi±dz podarowa³ nam autentyczny kij pielgrzymi z Santiago de Compostela, z kolei pewna pani ze Szwecji chce przekazaæ ¶redniowieczn± ceg³ê z ko¶cio³a ¶w. Jakuba" - powiedzia³ w niedzielê podró¿nik.
Kamiñski znany jest m.in., z tego, ¿e jako pierwszy w ci±gu jednego roku zdoby³ oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewn±trz. Podró¿nik ma te¿ na swoim koncie bardzo wiele wypraw, ktorym towarzyszy³y projekty spo³eczne. Choæby w 2004 r. wzi±³ udzia³ w wyprawie na oba bieguny Ziemii w towarzystwie niepe³nosprawnego nastolatka.
>>>
Brawo za podjecie wyzwania .
Zjazdem gwia¼dzistym do Czêstochowy motocykli¶ci zainaugurowali sezon
Motocykli¶ci z ca³ego kraju i zagranicy przyjechali w niedzielê na Jasn± Górê, by oficjalnie rozpocz±æ sezon i modliæ siê o bezpieczeñstwo na drogach. W Motocyklowym Zje¼dzie Gwia¼dzistym uczestniczy³o kilka tysiêcy mi³o¶ników jedno¶ladów.
Podczas tegorocznego spotkania uczestnicy pielgrzymki ¶wiêtowali jubileusz – mija w³a¶nie 80-lecie zjazdów gwia¼dzistych organizowanych przez Czêstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów.
Przed po³udniem motocykli¶ci zgromadzili siê na parkingu przy stadionie ¿u¿lowym, sk±d wyruszyli parad± na Jasnogórskie B³onia. Po po³udniu rozpoczê³a siê tam msza, podczas której zosta³y po¶wiêcone motory. Pielgrzymów powita³ podprzeor Jasnej Góry o. Krystian Gwio¼dzik. Mszy ¶w. przewodniczy³ ks. duszpasterz motocyklistów Mariusz Jêdrzejczyk, a koncelebrowa³ j± m.in. o. Botond Bator, paulin, który przyby³ ze 110-osobow± grup± motocyklistów z Wêgier.
- My dzisiaj prosimy jako ta grupa motocyklistów z Czêstochowy, z okolic, z Polski, z Wêgier, przyje¿d¿amy pod szczyt jasnogórski, aby prosiæ Maryjê, by nas wspomaga³a w tym, by nowy sezon motocyklowy by³ bezpieczny i szczê¶liwy, by³ radosny, aby¶my mogli dobrze prze¿ywaæ nasz± codzienno¶æ – mówi³ w homilii ks. Jêdrzejczyk. Kaznodzieja zaapelowa³ o ostro¿no¶æ i zachowanie zasad bezpieczeñstwa na drogach. - Moi drodzy, starajmy siê my¶leæ o drugim cz³owieku. Starajmy siê odrzuciæ od siebie niechêæ i jak±kolwiek formê agresji, której przecie¿ tak bardzo du¿o równie¿ jest na naszych drogach - powiedzia³.
Sekretarz Stowarzyszenia Motocyklowy Zjazd Gwia¼dzisty do Czêstochowy Janusz Jadczyk przekonywa³, ¿e motocykli¶ci powinni kierowaæ siê zdrowym rozs±dkiem i nie poddawaæ emocjom, bo to one s± czêst± przyczyn± wypadków.
Kolejna grupa motocyklistów pojawi siê w Czêstochowie za tydzieñ. Odbêdzie siê wtedy zlot motocyklowy im. ksiêdza Zdzis³awa Peszkowskiego.
...
I widzicie ró¿nice Polski i Rosji. W Rosji zaczynaj± od Kremla w Polsce od Matki Bo¿ej. Te¿ na motorach a jak± ró¿nica.
Radio Lublin
P±tnicy szykuj± siê na drogê ¶w. Jakuba
Na lubelsk± drogê ¶w. Jakuba wracaj± p±tnicy. W tym roku sezon rozpocz±³ siê wyj±tkowo wcze¶nie. Szlak przebiega z Lublina do Sandomierza (woj. ¶wiêtokrzyskie).
- Chêtny po pierwszy paszport zg³osi³ siê do lubelskich Dominikanów jeszcze w lutym - mówi Marlena Wronka z duszpasterstwa przy klasztorze ojców Dominikanów.
- Zdarza siê, ¿e ci którzy przejd± drogê, wracaj± do klasztoru - dodaje Wronka. Lubelska droga ¶w. Jakuba przebiega z Lublina do Sandomierza. Odcinek ten zosta³ oznakowany w latach 2011-2012.
W Sandomierzu przy ko¶ciele pw. ¶w. Jakuba - droga lubelska ³±czy siê z ma³opolsk± drog± ¶w. Jakuba, która wiedzie z Sandomierza do Krakowa. W Krakowie ³±czy siê z droga tzw. Via Regia wiod±cej z Korczowej przez Kraków, Wroc³aw do Zgorzelca gdzie dalej ³±cz± siê z Ekumenicznym Szlakiem P±tniczym wiod±cym przez Niemcy lub ¯ytawsk± Drog± wiod±c± przez Czechy. W ten sposób "polskie drogi" ³±cz± siê w europejskie szlaki p±tnicze wiod±ce do Santiago de Compostela.
....
Piêknie
Pielgrzymi pop³yn± tradycyjnymi ³odziami Wis³± do P³ocka
Pielgrzymka Rzeczna ¶w. Zygmunta wyruszy w sobotê Wis³± z okolic Konstancina-Jeziorny do P³ocka, gdzie w katedrze spoczywaj± relikwie burgundzkiego króla ¶w. Zygmunta. Jej uczestnicy p³yn±æ bêd± tradycyjnymi drewnianymi ³odziami wi¶lanymi.
To jedyna w Polsce pielgrzymka odbywaj±ca siê drog± wodn±. Jej uczestnicy pop³yn± sze¶cioma du¿ymi ³odziami wi¶lanymi, na czele z galarami: ¦w. Barbara i ¦w. El¿bieta, nale¿±cymi do parafii ¦w. Zygmunta w S³omczynie w gm. Konstancin-Jeziorna. Parafia przy wsparciu fundacji Szerokie Wody organizuje rzeczn± pielgrzymkê po raz trzeci.
Jak mówi szefowa rady fundacji Gra¿yna Le¶niak, pielgrzymka ma przede wszystkim wymiar religijny; odbywa siê pod has³em "Deus lo volt", czyli "Bóg tak chce". Jednak - jak podkre¶la Le¶niak – organizatorom chodzi tak¿e o integracjê ¶rodowiska mi³o¶ników ³odzi drewnianych, których jest w Polsce oko³o 100.
Pielgrzymi wyrusz± w sobotê z miejscowo¶ci Gassy w gminie Konstancin-Jeziorna. W XX wieku znajdowa³a siê tutaj przeprawa promowa przez Wis³ê, zlikwidowana w latach 70. Jej wschodni przyczó³ek le¿y w pobli¿u Karczewa. Obok zachodniego przyczó³ku stoi pomnik po¶wiêcony pamiêci 23 poleg³ych obroñców promu z wrze¶nia 1939 roku. W lipcu 2014 wznowiono przeprawê promow± z Gassów do Karczewa. Od 2011 r. na ostrodze wi¶lanej organizowany jest Flis Festiwal – impreza po¶wiêcona Wi¶le i tradycjom flisackim.
Le¶niak podkre¶li³, ¿e z Gassów do P³ocka p³ynie siê malowniczym szlakiem. - Prowadzi on nie tylko w¶ród bujnej nadwi¶lañskiej przyrody, ale tak¿e zahacza o wa¿ne miejsca historyczne, m.in. trzy tysi±cletnie miasta: Czerwiñsk, Wyszogród i docelowy P³ock oraz zas³u¿on± Twierdzê Modlin z fortyfikacjami z XVII wieku, zabytkowe ko¶cio³y i klasztory – wyliczy³a przedstawicielka Fundacji Szerokie Wody.
Miejscem docelowym pielgrzymów rzecznych jest P³ock. Tam w bazylice katedralnej Wniebowziêcia NMP, której patronem jest ¶w. Zygmunt, spoczywaj± relikwie burgundzkiego króla ¶w. Zygmunta. Bazylika zosta³a wzniesiona w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra z Malonne. Uwieñczeniem pielgrzymki bêdzie msza ¶wiêta odprawiona w katedrze specjalnie dla pielgrzymów rzecznych.
Po raz pierwszy ³odzie z pielgrzymami wyp³ynê³y z Gassów na swój szlak w maju 2013 roku. Ich celem by³o przewiezienie z P³ocka relikwii ¶w. Zygmunta, które teraz znajduj± siê w ko¶ciele parafialnym w S³omczynie.
¦w. Zygmunt, w latach 516-524 król Burgundii, jest patronem P³ocka od XII wieku. Jest równie¿ patronem Kapitu³y Katedralnej P³ockiej i parafii katedralnej.
Rz±dy Zygmunta w Burgundii przerwa³o zabójstwo syna Sigeryka z pierwszego ma³¿eñstwa, do czego namówi³a króla jego druga ¿ona. W akcie pokuty Zygmunt wst±pi³ do klasztoru, który opu¶ci³, by broniæ swego kraju, gdy król Ostrogotów Teodoryk Wielki - dziadek Sigeryka - wypowiedzia³ Burgundii wojnê.
Po przegranej wojnie Zygmunt zosta³ schwytany; zgin±³ wrzucony do studni wraz ze swoj± rodzin±. Wed³ug tradycji woda w studni nabra³a cudownej mocy uzdrawiania chorych, a samego Zygmunta zaczêto porównywaæ do starotestamentowego króla Dawida, który równie¿ odpokutowa³ pope³nione czyny.
Mêczeñsk± ¶mieræ Zygmunta upowszechni³ zakon benedyktyñski, doprowadzaj±c w XII wieku do jego kanonizacji.
Relikwie ¶w. Zygmunta do stolicy swego biskupstwa w P³ocku sprowadzi³ w 1166 r. biskup Roch Werner. W 1370 r. Kazimierz Wielki, jako dziêkczynienie za uzdrowienie z ciê¿kiej choroby, ufundowa³ na szcz±tki ¶wiêtego relikwiarz, który jest przechowywany w skarbcu p³ockiej katedry Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Marii Panny. Relikwiarz zdobi piastowski, z³oty diadem.
Wspó³cze¶nie kult ¶w. Zygmunta, oprócz Polski i Francji, jest szczególnie pielêgnowany tak¿e w Szwajcarii i w Czechach.
...
Piekne.
Wis³± p³ynie jedyna w Europie pielgrzymka wodna
Wis³± p³ynie jedyna w Europie pielgrzymka wodna - Piotr Halicki / Onet
Sezon pielgrzymkowy rozpoczêty. Jako pierwsza ze S³omczyna ko³o Warszawy do P³ocka wyruszy³a jedyna w Europie pielgrzymka rzeczna.
56 osób Wis³± p³ynie z parafii ¶wiêtego Zygmunta do katedry p³ockiej, gdzie s± relikwie tego ¶wiêtego, burgundzkiego króla.
REKLAMA
P±tnicy p³yn± piêcioma tradycyjnymi ³odziami z czasów króla Jana Kazimierza. Za nimi pierwszy dzieñ pielgrzymki, walka z mieliznami i wirami. Dzi¶ - drugi etap wyprawy z Czerwiñska do P³ocka. Organizatorem pielgrzymki s± parafia ¶wiêtego Zygmunta w S³omczynie i fundacja Szerokie Wody.
Taka wyprawa odbywa siê ju¿ po raz trzeci. Za pierwszym razem p³yniêto po relikwie ¶wiêtego Zygmunta. Ka¿dy z pielgrzymów p³ynie z w³asn± intencja. Modl± siê g³ównie za najbli¿szych.
Najm³odszy pielgrzym, Miko³aj, ma dwa lata. Po dop³yniêciu do P³ocka, w katedrze zostanie ochrzczony.
...
Niezwykle przezycie.
Piekary ¦l±skie: pielgrzymka m³odzie¿y na hulajnogach i rolkach
Pielgrzymka na hulajnogach i rolkach rozpocznie trzecie Archidiecezjalne ¦wiêto M³odych, które odbêdzie siê w sobotê m.in. w sanktuarium Matki Sprawiedliwo¶ci i Mi³o¶ci Spo³ecznej w Piekarach ¦l±skich.
Pielgrzymi przejad± kilkana¶cie kilometrów – z Katowic do Piekar ¦l±skich. Jak poinformowa³ duszpasterz m³odzie¿y i koordynator ¦wiatowych Dni M³odzie¿y w archidiecezji katowickiej ks. Marcin Wierzbicki nie trzeba mieæ swojego sprzêtu, bêdzie mo¿na go wypo¿yczyæ.
REKLAMA
Pielgrzymka na rolkach i hulajnogach odbêdzie siê pod has³em "S(h/l)alom M³odym".
Duszpasterz doda³, ¿e do tej pory zg³osi³o siê ponad 50 uczestników; w sobotê organizatorzy spodziewaj± siê ok. 100 osób.
W programie sobotniego spotkania, które odbêdzie siê w Sanktuarium Matki Sprawiedliwo¶ci i Mi³o¶ci Spo³ecznej oraz na piekarskim Kopcu Wyzwolenia, znalaz³y siê m.in. warsztaty formacyjne, modlitwy oraz æwiczenia jazdy na rolkach czy trickboardzie (desce na wa³ku s³u¿±cej m.in. do æwiczenia równowagi).
Pielgrzymka, jak wskaza³ ks. Wierzbicki, bêdzie zakoñczeniem pewnego etapu przygotowañ do przysz³orocznych ¦wiatowych Dni M³odzie¿y w Polsce. - W wiêkszo¶ci parafii w archidiecezji katowickiej uda³o siê zorganizowaæ parafialne centra ¦DM oraz zebraæ wstêpne deklaracje rodzin, które przyjm± ok. 20 tys. przyjezdnych – doda³. Nastêpnym etapem bêdzie oficjalna rejestracja pielgrzymów oraz rozdzielanie przyjezdnych do konkretnych diecezji, parafii i rodzin.
¦wiatowe Dni M³odzie¿y potrwaj± od 26 do 31 lipca 2016 r. Uroczysto¶ci z udzia³em papie¿a Franciszka odbêd± siê w Krakowie, a msza ¶w. na zakoñczenie - w Brzegach k. Wieliczki. M³odzi powitaj± papie¿a 28 lipca, na krakowskich B³oniach. W tym samym miejscu dzieñ pó¼niej papie¿ bêdzie przewodniczy³ Drodze Krzy¿owej.
...
Ró¿ne s± formy.
Ruszy³a piesza pielgrzymka na Jasn± Górê
Janusz Ludwiczak
Dziennikarz Onetu
Uczestnicy 81. Poznañskiej Pieszej Pielgrzymki wyruszyli z Ostrowa Tumskiego. Codziennie ponad dwa tysi±ce p±tników bêdzie musia³o przemierzyæ pieszo od 20 do 50 kilometrów.
10Zobacz zdjêcia
Wierni id± w osiemnastu grupach. Has³em przewodnim pielgrzymki jest: "Nawracajcie siê i wierzcie w Ewangeliê".
– To moja ósma pielgrzyma, ka¿da mnie uduchowia. Niosê intencje w³asne, ale równie¿ od przyjació³, rodziny i s±siadów. Pielgrzymka to nie tylko modlitwa i nie tylko marsz. Jest równie¿ czas na zabawê i czas wolny. W¶ród uczestników s± zarówno ludzie starsi, jak i m³odzie¿, to nas podbudowuje. Warto pielgrzymowaæ. Na szlaku spotykamy wiele ciekawych ludzi – powiedzia³ Janusz Piwak.
– Pielgrzymujê od piêtnastu lat, po raz pierwszy idê z córk±. Pielgrzymka pozwala zbli¿yæ siê do Boga, odnawia siê wiarê. Najlepsze przygody jakie maj± miejsce na pielgrzymce, to brak noclegu, wtedy ¶pi siê po szopach i stodo³ach – opowiada Krzysztof, uczestnik pieszej pielgrzymki na Jasn± Górê.
W ubieg³orocznej pielgrzymce wziê³o udzia³ 2024 osób. W tym roku liczba p±tników bêdzie podobna.
– Zawsze idziemy w osiemnastu grupach. Najd³u¿szy odcinek, który bêdziemy mieli do pokonania bêdzie mia³ ponad 50 kilometrów. Trasa pielgrzymki prowadzi w ró¿nych wariantach, ka¿da grupa idzie inn± tras±. Na pewno odwiedzimy Jarocin, Ostrów Wlkp. i Kêpno. Pielgrzymka to rekolekcje w drodze, poczucie wspólnoty ludzi wierz±cych. Mo¿na dziêkowaæ Bogu i prosiæ o nowe ³aski – przekonuje ks. Tomasz Kulka, kapelan 81. Poznañskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasn± Górê.
Czê¶æ pielgrzymów wyruszyli ju¿ w pi±tek z Czarnkowa, a wczoraj p±tnicy z Buku, Opalenicy, Grodziska Wielkopolskiego i Ko¶ciana. Jutro do³±cz± mieszkañcy Leszna, a w ¶rodê Pudliszek. Wszyscy pielgrzymi dotr± na Jasn± Górê 15 lipca. Czê¶æ z nich pójdzie jeszcze dalej, do krakowskich £agiewnik.
...
Przy takich upalach to pokuta.
Radio PiK
Pielgrzymi z Bydgoszczy ruszyli na Jasn± Górê
Jasna Góra - Thinkstock
Wyruszy³a XI Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasn± Górê. W tym roku towarzyszy jej has³o "Nawracajcie siê i wierzcie w Ewangeliê".
Przed wymarszem odprawiona zosta³a uroczysta msza ¶wiêta w katedrze. Przewodniczy³ jej biskup Jan Tyrawa.
REKLAMA
- Pielgrzymka jest dzisiaj potrzebna ka¿demu cz³owiekowi. Jest potrzebna wam, ale i tym, których bêdziecie mijaæ - dlatego ¿e wspó³czesny ¶wiat jakby siê cofa, gubi±c przy tym pewne idee i my¶li - mówi³ do p±tników.
Pielgrzymi z Bydgoszczy dotr± na Jasn± Górê 31 lipca, maj± do pokonania ponad 300 km.
...
Piêknie,
IAR
Z Pustkowa wyruszy pielgrzymka na Jasn± Górê. Maj± do przebycia najd³u¿sz± trasê p±tnicz± w Polsce
P±tnicy dotr± do klasztoru Jasnogórskiego w Czêstochowie 13 sierpnia - Thinkstock
669 kilometrów przed p±tnikami Szczeciñskiej Pielgrzymki na Jasn± Górê. Wyrusz± o 9:00 z Pustkowa spod repliki krzy¿a z Giewontu.
- 28 lipca dotr± do Szczecina, sk±d dalej pójd± na po³udniowy-wschód - mówi ksi±dz Karol £abêda, dyrektor pielgrzymki. Jak podkre¶la duchowny, trasa do Czêstochowy jest niezmienna od lat.
Szczeciñska Pielgrzymka to najd³u¿sza trasa p±tnicza w Polsce. P±tnicy dotr± do klasztoru Jasnogórskiego w Czêstochowie 13 sierpnia.
...
Tak to Polska.
Za dwa tygodnie dotr± na Jasn± Górê. Prawie pó³ tysi±ca pielgrzymów wyruszy³o z Gdañska
28 lipca 2015, 14:14
450 pielgrzymów wyruszy³o o ¶wicie z Gdañska na Jasn± Górê. Wcze¶niej uczestniczyli w po¿egnalnej mszy ¶wiêtej w Bazylice Mariackiej. Na szlak odprowadzi³ ich biskup pomocniczy archidiecezji gdañskiej ks. Wies³aw Szlachetka.
Wiele osób wspomina pierwsze gdañskie pielgrzymki jako wyj±tkowy czas modlitwy, mi³o¶ci i wiary. - Tyle wspólnoty i zrozumienia ile otrzyma³am na szlaku nie dosta³am potem ju¿ nigdzie - opowiada Wanda z grupy bia³o-¿ó³tej. - W latach 80. by³o nas tu kilka tysiêcy - wspomina proboszcz parafii z Brêtowie Tadeusz Chajewski.
Na pocz±tkowych odcinkach grupa niesie pielgrzymkowy krzy¿, odpowiedzialny za niego jest przewodnik pierwszej grupy. ¦redni dzienny dystans do pokonania to 30-40 kilometrów. Zdaniem pielgrzymuj±cych, najtrudniejszy jest pierwszy dzieñ marszu. - Wielu walczy ze sob±. Je¶li kto¶ opadnie z si³, mo¿e skorzystaæ z samochodu, który wiezie baga¿e pielgrzymów. Ja w tym roku idê z zabanda¿owan± rêk±. Najwa¿niejsze, ¿e pozwoli³ mi na to lekarz - opowiada pani Halina.
- Co roku jest obawa o nogi, o to czy wytrwam tyle kilometrów. Co roku wszyscy w dobrym zdrowiu docieramy do Czêstochowy. Motywujemy siê nawzajem - dodaje pani Zofia.
(fot. Radio Gdañsk / Anna Rêbas)
Pielgrzymi nios± do Czêstochowy ró¿ne intencje. Jedni modl± siê o zdrowie dla ca³ej rodziny, inni dziêkuj± za pomy¶lne zdanie egzaminów. - Trzy ostatnie pielgrzymki by³y modlitw± w intencji mojego wnuka. Zdawa³ na studia i wymodli³am, ¿e ch³opak dosta³ siê na medycynê na wymarzony wydzia³ lekarski - mówi jedna z rozmówczyñ. Za to 80-letnia Alina z Przymorza idzie w intencji chorych na raka kole¿anek.
Po raz czwarty na pielgrzymkê wyruszy³ pan £ukasz z Tarnowa. Co roku przyje¿d¿a na Wybrze¿e poci±giem z po³udnia Polski. - W ten sposób mam wiêcej dni na rozmy¶lanie i pokutê - mówi Radiu Gdañsk.
Jeszcze kilkana¶cie lat temu pielgrzymuj±cych by³o znacznie wiêcej. W 1991 roku na spotkanie z Janem Paw³em II w Czêstochowie sz³o ponad 1000 osób. Od tej pory grupa siê zmniejsza, ale co roku wêdruj±cymi kieruj± podobne warto¶ci. - Prowadzi nas wiara i modlitwa. Z tej wspólnej drogi czerpiemy rado¶æ i si³y duchowe. Opatrzno¶æ czuwa - podsumowuje inna pielgrzymuj±ca, id±ca do Czêstochowy z 7-letnim synem.
Na Jasn± Górê pielgrzymi z Gdañska dotr± 12 sierpnia.
radiogdansk.pl
...
Tak srodek lata.
Wyruszy³a 37. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasn± Górê
Postawa ludzi wierz±cych mo¿e byæ zaproszeniem do wspólnoty wiary dla osób stoj±cych z dala od Ko¶cio³a – powiedzia³ abp Stanis³aw Budzik podczas mszy ¶w. rozpoczynaj±cej 37. Lubelsk± Piesz± Pielgrzymkê na Jasn± Górê. P±tnicy maj± do pokonania ok. 320 km.
- Ludzie stoj±cy z dala od Ko¶cio³a, ludzie chwiej±cy siê w wierze obserwuj± pilnie wierz±cych, obserwuj± ich postawê. Kiedy po wyj¶ciu z ko¶cio³a, z Eucharystii ¿yjesz S³owem Bo¿ym, oni to widz±. To stanowi dla nich zaproszenie do na¶ladowania Chrystusa, do przyj¶cia do ko¶cio³a – powiedzia³ metropolita lubelski do pielgrzymów zgromadzonych na placu archikatedralnym w Lublinie.
REKLAMA
Abp Budzik wzywa³ do braterskiej i siostrzanej s³u¿by oraz chrze¶cijañskiej postawy na co dzieñ, odwo³uj±c siê do opisanego w Ewangelii cudu rozmno¿enia chleba i nakarmienia nim t³umów. Jezus – jak podkre¶li³ abp Budzik – mówi±c wtedy do aposto³ów: »Wy dajcie im je¶æ«, stawia wobec wierz±cych wa¿ne wymaganie.
- Bóg, który w Chrystusie zechcia³ byæ chlebem ³amanym dla braci i sióstr, pragnie, aby¶my go umi³owali w cz³owieku. To On w cz³owieku jest dzisiaj g³odny, spragniony, bezrobotny, chory – powiedzia³ metropolita lubelski.
- Nie wystarczy byæ z Jezusem. Nie wystarczy przygl±daæ siê temu, co on czyni³. On poszukuje ludzi, którzy bêd± ¿yli jego s³owem. Nie zadawala siê wielbicielami, on szuka na¶ladowców - doda³ abp Budzik.
Has³em tegorocznej pielgrzymki jest "Uwierzcie w Ewangeliê".
W ostatnich latach w pielgrzymce bierze udzia³ ok. 3 tys. p±tników, wielu z nich do³±cza na trasie marszu - zapisy s± prowadzone tak¿e w trakcie pielgrzymki.
Przewodnik pielgrzymki ks. Miros³aw £adniak powiedzia³, ¿e lubelska pielgrzymka ma w tym roku dwie podstawowe intencje: dziêkczynienie za dar Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, (który w 2018 r. bêdzie ¶wiêtowa³ 100-lecia istnienia) oraz o owoce duchowe zbli¿aj±cych siê ¦wiatowych Dni M³odzie¿y. Ka¿dy z pielgrzymów - jak zaznaczy³ - ma swoje osobiste intencje.
Jedna z p±tniczek - pani Agnieszka - w tym roku idzie na pielgrzymkê po raz 14. Chce modliæ siê o pomy¶lne leczenie swojego mê¿a i podziêkowaæ za wieloletni± pos³ugê kap³añsk± swojego proboszcza. - Co roku nie mogê siê doczekaæ pielgrzymki. Jest to dla mnie ogromna rado¶æ, ¿e zawsze spotykam osoby, które regularnie chodz± na pielgrzymkê. Pielgrzymka jest dla mnie rekolekcjami w drodze, dziêki którym mo¿na na chwilê zapomnieæ o rzeczywisto¶ci i zacz±æ inaczej my¶leæ o swoim ¿yciu – powiedzia³a.
Dla pani Oli tegoroczna pielgrzymka jest trzeci±. - Nigdy nikomu nie zdradzam, z jak± pro¶b± idê do Czêstochowy, poniewa¿ intencja jest dla mnie czym¶ bardzo osobistym – powiedzia³a. Doda³a, ¿e nie obawia siê wielokilometrowej drogi ani upa³ów, które maj± byæ w tym tygodniu.
P±tnicy z Lublina id± w 19 grupach. Maj± do pokonania ok. 320 km, które przejd± w 12 dni. Ka¿dego dnia trasa liczy od kilkunastu do ponad 30 km. Czê¶æ pielgrzymów wysz³a ju¿ w sobotê z Che³ma. W jednej z grup jest kilkana¶cie osób pielêgnuj±cych tradycje Pu³ku U³anów Lubelskich, którzy jad± konno. Do Czêstochowy p±tnicy z Lublina maj± dotrzeæ 14 sierpnia.
Lubelskiej pielgrzymce od kilku lat towarzyszy akcja "Idê z Tob±", której celem jest wsparcie i umo¿liwienie udzia³u w pielgrzymce najubo¿szym. Osoby, które z ró¿nych powodów nie mog± i¶æ z pielgrzymk±, na specjalny fundusz wp³acaj± równowarto¶æ kosztu uczestnictwa, a pielgrzymi, którzy korzystaj± z tej pomocy finansowej, modl± siê w intencjach zg³oszonych przez ofiarodawców. Ka¿dego roku fundusz wspiera kilkaset osób.
Koszt uczestnictwa w lubelskiej pielgrzymce to 75 z³. Op³ata uwzglêdnia m.in. transport baga¿y, prom przez Wis³ê, kupno lekarstw i materia³ów opatrunkowych, informatory oraz ubezpieczenie NW.
Wydarzenia na lubelskiej pielgrzymce mo¿na ¶ledziæ w internecie na stronie - pielgrzymka.lublin.pl.
...
Kolejna
Pielgrzymi w drodze na Jasn± Górê
Rok temu o tej porze na Jasn± Górê dotar³o blisko 75 tys. p±tników - istock
Tysi±ce litrów kompotu i wody, niezliczone ilo¶ci owoców, kanapek, ciast, porcji obiadowych. W ten sposób mieszkañcy miejscowo¶ci na szlaku sierpniowych pielgrzymek na Jasn± Górê spontanicznie organizuj± pomoc dla p±tników.
Wszêdzie tam, gdzie pielgrzymi przechodz±, zatrzymuj± siê na posi³ki lub nocleg czekaj± mieszkañcy wsi. Po drodze czêstuj± wod±, kanapkami, owocami lub ogórkami. S³owem wszystkim, czym szybko mo¿na siê posiliæ i ugasiæ pragnienie. Parafie na szlaku przygotowuj± obiady, w sumie w promieniu kilkunastu kilometrów nawet dla kilku tysiêcy osób.
REKLAMA
W prawie 40 stopniowym upale, w wielu miejscach na pielgrzymów czekaj± wê¿e ogrodowe, konewki lub stra¿acy z wod± do och³ody. Za wszystko p±tnicy odwdziêczaj± siê modlitw±.
Najwiêksze piesze pielgrzymka z ca³ej Polski przybywaj± na Jasn± Górê 14 i 15 sierpnia. Rok temu o tej porze na Jasn± Górê dotar³o blisko 75 tys. p±tników.
...
To jest pokuta.
Z Kalisza wyruszy³a pielgrzymka na Jasn± Górê
Z Kalisza wyruszy³a pielgrzymka na Jasn± Górê - Thinkstock
Ponad 800 p±tników z Kalisza wyruszy³o dzisiaj w 378. pieszej pielgrzymce na Jasn± Górê. Kaliska pielgrzymka jest jedn± z nielicznych, której uczestnicy wêdruj± pieszo w obie strony, niewykluczone te¿, ¿e to najstarsza pielgrzymka w Polsce.
P±tnicy maj± do pokonania w obie strony ponad 300 kilometrów. Do Czêstochowy dotr± 13 sierpnia, 19 sierpnia wróc± do Kalisza. Pierwsze grupy z terenu diecezji wyruszy³y ju¿ w po³owie tygodnia.
REKLAMA
Na Jasn± Górê wejdzie - podobnie jak w poprzednich latach - ok. 2,5 tys. osób.W zwi±zku z tym, ¿e kaliska pielgrzymka wyrusza z miasta sanktuarium ¶w. Józefa i do niego wraca, jej sta³ym has³em s± s³owa: "Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa". - Wielu zadaje to pytanie: po co wracaæ pieszo? My idziemy do ¶w. Józefa – naszego wielkiego patrona, orêdownika, opiekuna, pielgrzyma, bo on wie, czym jest wêdrówka, niewygody, upa³, odciski, bol±ce nogi, niepewny dach nad g³ow±. Poza tym, to ci±gle czas rekolekcji w drodze, bycie z Bogiem i drugim cz³owiekiem. Cz³owiek odkrywa, jak piêkne jest ¿ycie, kiedy pok³ada ufno¶æ w Bogu. To w ci±gu tych dni na nowo odkrywamy, jak wielk± pomoc± i trosk± otacza nas Matka Bo¿a i jej m±¿ ¶w. Józef - powiedzia³ kierownik pielgrzymki ks. Rafa³ Kopis.
Has³em tegorocznego pielgrzymowania s± s³owa: "B³ogos³awieni czystego serca, albowiem oni Boga ogl±daæ bêd±". - Has³o jest kontynuacj± trzech b³ogos³awieñstw, które wskaza³ nam papie¿ Franciszek. W ubieg³ym roku rozwa¿ali¶my, co znaczy byæ »ubogim w duchu…«, w tym roku - jak walczyæ o czyste serce - powiedzia³ ks. Kopis.
Kaliska pielgrzymka jest jedn± z najstarszych w Polsce, po raz pierwszy wyruszy³a w 1637 r. Jest jedyn± piesz± pielgrzymk± w kraju, która od pocz±tku istnienia nieprzerwanie przychodzi na Jasn± Górê. Wed³ug niektórych dokumentów kaliscy pielgrzymi pojawili siê w Czêstochowie ju¿ w 1607 roku.
Niewykluczone wiêc, ¿e Kalisz jest miejscem, sk±d wychodzi najstarsza pielgrzymka w Polsce. Oficjalnie najstarsz± polsk± pielgrzymk± do Czêstochowy jest pielgrzymka z Gliwic, która - wed³ug kronik - po raz pierwszy wyruszy³a we wrze¶niu 1626 roku.
...
Najstarsze znane miasto w Polsce.
Szczyt pielgrzymkowy w Czêstochowie przed Wniebowziêciem NMP
10 sierpnia 2015, 13:45
Na Jasnej Górze trwa szczyt pielgrzymkowy, poprzedzaj±cy obchodzone 15 sierpnia ¶wiêto Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny. W najbli¿szych kilku dniach do Czêstochowy dotrze kilkadziesi±t grup p±tników ze wszystkich czê¶ci kraju.
Wed³ug szacunków czêstochowskiego magistratu, w ca³ym sierpniu na Jasn± Górê wejdzie ok. 100 tys. p±tników. Do³±cz± do nich pielgrzymki oraz osoby indywidualne przybywaj±ce autokarami, samochodami, poci±gami i na rowerach.
Jak poda³o Biuro Prasowe Jasnej Góry, w poniedzia³ek rano do sanktuarium dosz³a 35. Piesza Pielgrzymka Wroc³awska, która zgromadzi³a 1,8 tys. osób. P±tnicy przemierzyli 220 km. W poprzednich dniach do Czêstochowy dotar³a m.in. 24. Piesza Pielgrzymka Dominikañska z Krakowa i 12. Piesza Pielgrzymka Diecezji ¦widnickiej.
Miasto, jak co roku, opracowa³o plan zabezpieczeñ pielgrzymek. Dla przybywaj±cych do Czêstochowy pielgrzymów przygotowano m.in. miejsca parkingowe, przeno¶ne kabiny WC, punkty czerpania wody pitnej, dodatkowe kontenery i kosze na ¶mieci, drogi ewakuacji medycznej. Miejski Zarz±d Dróg i Policja zapewni± bezpieczn± organizacjê ruchu w okolicach Jasnej Góry, a policja i stra¿nicy miejscy bezpieczeñstwo na trasach wej¶cia oraz podczas uroczysto¶ci.
Najwiêcej pieszych pielgrzymów, ok. 50 tys., przybywa co roku na Jasn± Górê od 12 do 14 sierpnia. W tych dniach do Czêstochowy dotr± m.in. p±tnicy z Gdañska, Bia³egostoku, Warszawy i Torunia.
Czê¶æ p±tników zostanie w Czêstochowie do sobotnich uroczysto¶ci Wniebowziêcia NMP. Ich najwa¿niejszym punktem bêdzie suma pontyfikalna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliore. Homiliê wyg³osi metropolita czêstochowski abp Wac³aw Depo.
..
Zbliza sie ten dzien...
Opole: wyruszy³a 39. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasn± Górê
Opole: wyruszy³a 39. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasn± Górê - Thinkstock
Udzia³ w pieszej pielgrzymce na Jasn± Górê to etap przygotowañ do przysz³orocznych ¦wiatowych Dni M³odzie¿y w Krakowie – mówi³ p±tnikom, którzy dzi¶ wyruszyli z Opola do Czêstochowy, biskup opolski Andrzej Czaja. Pielgrzymi dotr± na Jasn± Górê 22 sierpnia.
Biskup Czaja spotka³ siê z wyruszaj±cymi w trasê wiernymi pod ko¶cio³em ¶w. Jacka w Opolu. "Ta pielgrzymka, te rekolekcje w drodze, to wasz bardzo konkretny wk³ad w przygotowania do ¦wiatowych Dni M³odzie¿y" – mówi³ i prosi³, by p±tnicy modlili siê m.in. o to, by jak najwiêcej m³odych ludzi zaanga¿owa³o siê w ¦DM i by diecezja opolska jak najlepiej przyjê³a uczestników zaplanowanego na lipiec przysz³ego roku wydarzenia.
REKLAMA
Zaapelowa³ tak¿e o modlitwê za rodziny oraz osoby konsekrowane. Zapowiedzia³ te¿, i¿ liczy, ¿e uda mu siê na jeden dzieñ – na trasie Strzelce Opolskie – Zawadzkie (opolskie) - do³±czyæ do pielgrzymów.
Z Nysy uczestnicy 39. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasn± Górê wyruszyli ju¿ wczoraj. Dzi¶ swoj± trasê rozpoczêli wierni z Opola, G³ubczyc i Raciborza, a we wtorek wyjd± pielgrzymi z Kluczborka.
Przewodnik opolskiej pielgrzymki ks. Marcin Ogiolda powiedzia³, ¿e trudno jeszcze okre¶liæ, ilu w sumie wiernych z diecezji opolskiej wysz³o do Czêstochowy. "Bêdziemy to dopiero zliczaæ. W ubieg³ym roku by³o nas oko³o 2,6 tys., w tym zanosi siê na podobn± liczbê" – doda³. Zaznaczy³, ¿e w trasê ruszaj± zarówno m³odsi, jak i starsi czy ca³e rodziny. "Mamy pielgrzymów, którzy chodz± z nami po 30 lat" - podkre¶li³.
Jak informuje opolska diecezja na swojej stronie internetowej, tematyka tegorocznej pielgrzymki jest po³±czeniem my¶li przewodniej programu duszpasterskiego Ko¶cio³a w Polsce na rok 2015 "Nawracajcie siê i wierzcie w Ewangeliê" z przygotowaniami do ¦wiatowych Dni M³odych w Krakowie w roku 2016. Maj± siê podczas niej pojawiæ nawi±zania do przysz³orocznego jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, a na Górze ¦wiêtej Anny (opolskie) wspominana bêdzie 50. rocznica wys³ania Listu Episkopatu Polski do biskupów niemieckich.
...
Piekne rocznice
KAI
Bp Czaja do opolskich pielgrzymów: nie gubmy Chrystusowego stylu ¿ycia
Bp Czaja do opolskich pielgrzymów: nie gubmy Chrystusowego stylu ¿ycia - istock
Nie gubmy Chrystusowego stylu ¿ycia – zaapelowa³ na Jasnej Górze bp Andrzej Czaja do pielgrzymów z 39. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej. Wskaza³ na potrzebê nieustannej troski o "zdrowie umys³u i serca", by chrze¶cijanie nie poddawali siê "wspó³czesnym stylom ¶wiata". W Eucharystii wieñcz±cej pielgrzymkê wziê³o udzia³ ok. 2,5 tys. p±tników.
Uczestnicy 39. Pielgrzymki Opolskiej przybyli "w strumieniach": opolskim, nyskim, kluczborskim, raciborskim oraz g³ubczyckim. Wszyscy spotkali siê na Mszy ¶w. o godz. 11.00 na b³oniach przed jasnogórskim Szczytem. Eucharystii przewodniczy³ ordynariusz opolski, bp Andrzej Czaja.
REKLAMA
W kazaniu bp Czaja podkre¶li³ potrzebê nawrócenia serca i umys³u. Przestrzeg³, ¿e najwiêkszym zagro¿eniem dla naszego rozwoju duchowego jest nie tylko niedowiarstwo i obojêtno¶æ serca, ale te¿ "nieu¿ywany, têpy b±d¼ ciasny umys³", który prowadzi do skrajnego subiektywizmu, zaniku dialogu, jedno¶ci, wspó³pracy i autentycznej solidarno¶ci.
To w³a¶nie skrajny subiektywizm wchodzi w miejsce prawego, rzetelnego sumienia. - Ufam, ¿e¶cie tego do¶wiadczyli, jak bardzo wspólnota, troska o relacje, bycie z sob±, dialog, solidarno¶æ, rozwijaj± nasze horyzonty i rozwijaj± pojemno¶æ serca. We¼cie to do¶wiadczenie drogi pielgrzymiej w swoja codzienno¶æ - zachêca³ bp Czaja.
Kaznodzieja wskaza³ na wielk± potrzebê rozwoju dzie³a modlitwy wobec tak wielu trudnych spraw w naszej Ojczy¼nie i w ¶wiecie jak: brak pokoju, liczne konflikty zbrojne, prze¶ladowania chrze¶cijan i ludzi dobrej woli czy plaga g³odu.
- Jest te¿ – mówi³ bp opolski - i to narastaj±ce napiêcie spo³eczne w naszej Ojczy¼nie, niektórzy mówi± wrêcz o wojnie polsko – polskiej, które rozwija siê i nasila. Wiele jest biedy w naszych rodzinach, wiele nieszczê¶cia w po¿yciu ma³¿eñskim, zagubienia m³odych ludzi, tak¿e wiele kryzysów najró¿niejszych, i w gronie osób konsekrowanych, i w gronie nas, kap³anów. Trzeba wiec tym bardziej wiêcej wo³aæ do Boga – nawo³ywa³ bp Czaja.
Kaznodzieja mocno podkre¶li³: - Trzeba dzi¶ rozwoju dzie³a modlitwy. Tak, tego dzie³a rozwoju modlitwy za Ojczyznê. Dzie³a - powtarzam – nie krucjaty, bo nie mamy z nikim walczyæ. Dzie³a modlitwy – ufnej. Nie chodzi o walkê, o antagonizowanie, lecz o dialog, jedno¶æ, wspó³pracê.
Ordynariusz opolski zachêca³: - Podejmujmy stale trud nawrócenia umys³u i serca wpatruj±c siê w ¶wietlany przyk³ad Bo¿ej Rodzicielki Maryi, otwierajmy siê na dzia³anie Bo¿ego Ducha, który wo³a w nas ‘Abba’, i to On zdolny jest przemieniaæ nasz umys³ i serca, to do Ducha ¦wiêtego trzeba siê dzi¶ wiele modliæ i Go przywo³ywaæ, On jest Duchem o¿ywicielem, Duchem ¦wiêty - u¶wiêca, dla Niego nie ma nic niemo¿liwego.
Uczestnicy 39. pieszej pielgrzymki diec. opolskiej wêdrowali z has³em: "Metanoia – umys³u i serca. Ewangelicznymi ¶cie¿kami nawrócenia – w kierunku ¦wiatowych Dni M³odych Kraków 2016".
Nad pielgrzymk± czuwa³ tradycyjnie ks. Marcin Ogiolda, wieloletni przewodnik, który przysz³ym roku obchodziæ bêdzie 40-lecie pieszego wêdrowania na Jasna Górê. Na rasie wspiera³o go w tym roku: 57 ksiê¿y, 33 kleryków, 4 diakonów oraz 46 sióstr zakonnych.
...
Subiektywizm jest dobry jako cwiczenie umyslu. Ale postepowac wedlug niego z zyciu to obled a stanowic prawa panstwa to zbrodniczy obled. Rzeczywistosc ma charakter obiektywny.
30. Pielgrzymka Energetyków na Jasn± Górê
30. Pielgrzymka Energetyków na Jasn± Górê - istock
Byli i obecni pracownicy firm energetycznych z ca³ej Polski, wraz z rodzinami, pielgrzymowali na Jasn± Górê. 30. Pielgrzymka Elektryków, Energetyków i Elektroników zgromadzi³a w czêstochowskim sanktuarium kilka tysiêcy osób.
Pielgrzymka rozpoczê³a siê w sobotê po po³udniu spotkaniem w sali o. Kordeckiego. Najwa¿niejsz± jej czê¶ci± by³a niedzielna msza odprawiona na jasnogórskim Szczycie. Przewodniczy³ jej czêstochowski arcybiskup senior Stanis³aw Nowak.
REKLAMA
Wcze¶niej pielgrzymi przeszli pod jasnogórski szczyt sprzed czêstochowskiej katedry – szli przez miasto w grupach reprezentuj±cych poszczególne firmy energetyczne czy organizacje zwi±zkowe. Wielu z nich mia³o koszulki w barwach swoich koncernów.
W homilii abp Nowak mówi³ o potrzebie Boga i warto¶ci w ¿yciu. - Bóg chce, by¶my byli nasyceni, by¶my nie byli g³odni. Bóg docenia doczesny porz±dek, pracê ludzk±, mi³o¶æ ludzk± – to, co jest najpiêkniejsze w cz³owieku. Bóg to widzi i ceni. Ale na tym wszystkim cz³owiek nie mo¿e zakoñczyæ. Cz³owiek potrzebuje Boga – mi³o¶ci na wieki - wskaza³ hierarcha.
- S³usznie, ¿e akcentujecie, ¿e zaczê³o siê to (tradycja pielgrzymowania ¶rodowiska na Jasnê Górê) 30 lat temu. Zmieni³y siê czasy. Przyszed³ czas (…) z³a, które niby akceptuje nawet Boga, ale rozwadnia warto¶ci, lekcewa¿y przykazania boskie, odchodzi od moralno¶ci chrze¶cijañskiej, od rodziny, od ma³¿eñstwa, próbuje stwarzaæ nowe warto¶ci - zaznaczy³ abp Nowak.
- Powiedzmy sobie: ta wydawa³oby siê bogata, wolna, wspania³a, demokratyczna, liberalna Europa naprawdê, naprawdê siê gubi. Za ni± te¿ gubi siê Polska. Prze¿yli¶my w tym pó³roczu bardzo nieludzkie ustawy – zaistnienie ustaw, które s± przeciwko cz³owiekowi, bo s± przeciwko Bogu - podkre¶li³, nawi±zuj±c m.in. do ustawy o in vitro i konwencji antyprzemocowej.
- Broñmy warto¶ci, broñmy przykazañ, broñmy te¿ i Polski, która krew przelewa³a za warto¶ci. I nasze duszpasterstwo prowad¼my w tê stronê; czujmy siê odpowiedzialni za ¶wiat, za energiê - bo Bóg jest panem ¶wiata. Mówi siê o tym, ¿e kiedy¶ nast±pi³ wielki wybuch i tak siê to wszystko uk³ada. Tak, ale tym wielkim wybuchem jest mi³o¶æ Bo¿a – stwórcza, m±dro¶æ Bo¿a - podkre¶li³.
Energetycy pielgrzymuj± na Jasn± Górê po przypadaj±cym 14 sierpnia ¶wiêcie swego patrona ¶w. Maksymiliana Marii Kolbe, który by³ jednym z pierwszym za³o¿ycieli elektrowni w Polsce. Skonstruowa³ agregat pr±dotwórczy, który choæ nieu¿ywany, wci±¿ sprawny przechowywany jest w Niepokalanowie. O. Kolbe pasjonowa³ siê radiem, interesowa³ badaniami nad przekazywaniem za pomoc± fal radiowych obrazu.
...
Wszystkich ludzi niezaleznie od roznic zawodow itp. Ojcem jest Bóg.
¦wiêtokrzyskie: trwaj± zapisy na 16. Rajd Pielgrzymkowy na ¦w. Krzy¿
¦wiêtokrzyskie: trwaj± zapisy na 16. Rajd Pielgrzymkowy na ¦w. Krzy¿ - Thinkstock
Trwaj± zapisy na jedn± z najwiêkszych w Polsce imprez turystyki pieszej. 16. ¦wiêtokrzyski Rajd Pielgrzymkowy odbêdzie siê tradycyjnie w ostatni± sobotê wrze¶nia. W ubieg³ym roku wziê³o w nim udzia³ ponad 5 tys. osób.
Jak powiedzia³ przewodnik ¶wiêtokrzyski i cz³onek sztabu rajdu £ukasz Zarzycki, w tym roku uczestnicy wydarzenia bêd± mieli do wyboru jedn± z 14 tras pieszych. - Pocz±wszy od dwukilometrowego szlaku ze Szklanej Huty dedykowanego rodzinom z dzieæmi, koñcz±c na licz±cym 40 km "Mocarnym Szlaku" spod kieleckiej bazyliki katedralnej na ¦wiêty Krzy¿". - Zale¿y nam, aby ka¿dy znalaz³ trasê dla siebie i w zale¿no¶ci od w³asnych si³ i kondycji wzi±³ udzia³ w tym wydarzeniu – doda³.
REKLAMA
Komandor rajdu Miros³aw Kubik przypomnia³, ¿e "rajd pocz±tkowo mia³ byæ jednorazowym przedsiêwziêciem zorganizowanym z okazji jubileuszu 2000 lat chrze¶cijañstwa. Nikt wtedy nie przypuszcza³, ¿e impreza rozro¶nie siê do rozmiarów jednego z najwiêkszych w Polsce wydarzeñ zwi±zanych z turystyk± piesz±” – przyzna³.
Doda³, ¿e oprócz p±tników z trzech diecezji, których granice zbiegaj± siê pod ¦wiêtym Krzy¿em (kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej), w rajdzie bior± udzia³ osoby z odleg³ych stron Polski, m.in. z Warszawy czy Wroc³awia.
Jak t³umaczy³ Zarzycki, niemal wszystkie trasy bior± swój pocz±tek przy ko¶cio³ach oraz kaplicach, miejscach wa¿nych dla historii i kultu religijnego. Ka¿da z grup rajdowych bêdzie pod opiek± przewodników ¶wiêtokrzyskich. - Z pewno¶ci± odpowiemy na wszelkie pytania i poka¿emy wiele ciekawych znanych i mniej znanych miejsc na trasie – zapewni³ komandor Kubik.
Zarzycki doda³, ¿e to tak¿e wa¿ne wydarzenie dla samych przewodników i "jedna z nielicznych okazji do spotkania siê w tak du¿ym gronie.
Wydarzenie ma przede wszystkim charakter religijny. W¶ród celów tegorocznej edycji rajdu wymieniono m.in. duchowe przygotowanie do ¦wiatowych Dni M³odzie¿y, które w przysz³ym roku zostan± zorganizowane w Krakowie oraz inauguracjê obchodów 25-lecia pobytu na Ziemi ¦wiêtokrzyskiej papie¿a Jana Paw³a II.
Zapisy na 16. ¦wiêtokrzyski Rajd Pielgrzymkowy potrwaj± do wtorku, 22 wrze¶nia. Ca³kowity koszt udzia³u w wydarzeniu (nie licz±c dojazdu do miejsca rozpoczêcia wêdrówki) wynosi symboliczne 2 z³. Ka¿dy z uczestników otrzyma rajdow± odblaskow± plakietkê, której bêdzie móg³ u¿ywaæ w czasie pieszych wêdrówek przez ca³y rok.
Tradycyjnie podczas fina³u rajdu, PTTK wrêczy odznaki zdobywców "Korony Gór ¦wiêtokrzyskich” dla osób, które potwierdz± wej¶cie na najwy¿sze wzniesienia 28 pasm najstarszych gór Polski.
Wed³ug tradycji utrwalonej przez Jana D³ugosza opactwo benedyktyñskie powsta³o w 1006 roku z fundacji Boles³awa Chrobrego. Z badañ historyków, m.in. prof. Marka Derwicha wynika, ¿e powsta³o ono nieco pó¼niej, w XII wieku. Jako za³o¿yciela wskazuj± oni Boles³awa Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów ¦wiêty Krzy¿ by³ najwa¿niejszym sanktuarium w Polsce. Do dzisiaj przechowywane s± tam relikwie Krzy¿a ¦wiêtego, od których sw± nazwê bior± nie tylko najstarsze góry w Polsce, ale tak¿e od 1999 roku jedno z szesnastu województw.
W lutym 2013 r. ówczesny papie¿ Benedykt XVI zdecydowa³ o nadaniu ko¶cio³owi ¦w. Trójcy na ¦wiêtym Krzy¿u tytu³u bazyliki mniejszej. By³a to jedna z ostatnich decyzji jego pontyfikatu. 7 wrze¶nia ub.r. uroczy¶cie otwarto odbudowan± wie¿ê bazyliki zburzon± sto lat temu w czasie I wojny ¶wiatowej.
...
Ciekawe.
¦wiêtokrzyskie: ponad 4 tys. osób pielgrzymowa³o na ¦wiêty Krzy¿
¦wiêtokrzyskie: ponad 4 tys. osób pielgrzymowa³o na ¦wiêty Krzy¿ - Pawe³ Ma³ecki / Agencja Gazeta
Mimo niesprzyjaj±cej pogody ponad 4 tys. osób zdecydowa³o siê dzisiaj wyruszyæ na trasê 16. Pielgrzymkowego Rajdu na ¦wiêty Krzy¿. Wed³ug przewodników ¶wiêtokrzyskich, bior±c pod uwagê ci±g³e opady deszczu, to doskona³a frekwencja.
W tym roku nie uda³o siê pobiæ rekordu z 2013 roku, kiedy w rajdzie wziê³o udzia³ 5677 osób. - W tym roku mieli¶my 4056 uczestników, ale patrz±c na fataln± pogodê i ci±g³e opady deszczu, to i tak niez³y wynik – powiedzia³ cz³onek sztabu rajdu £ukasz Zarzycki. Zaznaczy³, ¿e to dopiero drugi przypadek w 15-letniej historii, aby pogoda tak bardzo utrudnia³a marsz.
REKLAMA
Uczestnicy rajdu mieli do wyboru jedn± z 14 tras o d³ugo¶ci od 2 km z Huty Szklanej u podnó¿a £ysej Gry do 40 km z centrum Kielc. Na ¦wiêty Krzy¿ prowadzi³o ich ³±cznie 95 przewodników.
- Mimo deszczu, udzia³ w rajdzie bêdê mi³o wspomina³a, to ju¿ kolejna moja wyprawa i z pewno¶ci± nie ostatnia – powiedzia³a 13-letnia Marta z W³oszczowy, która w tym roku wêdrowa³a m.in. razem z m³odsz± siostr± na licz±cym 13 kilometrów szlaku.
Wydarzenie ma przede wszystkim charakter religijny. W¶ród celów tegorocznej edycji rajdu wymieniono m.in. duchowe przygotowanie do ¦wiatowych Dni M³odzie¿y, które w przysz³ym roku zostan± zorganizowane w Krakowie oraz inauguracjê obchodów 25-lecia pobytu na Ziemi ¦wiêtokrzyskiej papie¿a Jana Paw³a II.
Tradycyjnie podczas fina³u rajdu, PTTK wrêczy odznaki zdobywców "Korony Gór ¦wiêtokrzyskich" dla osób, które potwierdz± wej¶cie na najwy¿sze wzniesienia 28 pasm najstarszych gór Polski. W tym roku odebra³o je siedmiu turystów.
Wed³ug tradycji utrwalonej przez Jana D³ugosza opactwo benedyktyñskie powsta³o w 1006 roku z fundacji Boles³awa Chrobrego. Z badañ historyków, m.in. prof. Marka Derwicha wynika, ¿e powsta³o ono nieco pó¼niej, w XII wieku. Jako za³o¿yciela wskazuj± oni Boles³awa Krzywoustego. W okresie panowania dynastii Jagiellonów ¦wiêty Krzy¿ by³ najwa¿niejszym sanktuarium w Polsce. Do dzisiaj przechowywane s± tam relikwie Krzy¿a ¦wiêtego, od których sw± nazwê bior± nie tylko najstarsze góry w Polsce, ale tak¿e od 1999 roku jedno z szesnastu województw.
W lutym 2013 r. wczesny papie¿ Benedykt XVI zdecydowa³ o nadaniu ko¶cio³owi ¦w. Trójcy na ¦wiêtym Krzy¿u tytu³u bazyliki mniejszej. By³a to jedna z ostatnich decyzji jego pontyfikatu. 7 wrze¶nia ub.r. uroczy¶cie otwarto odbudowan± wie¿ê bazyliki zburzon± sto lat temu w czasie I wojny ¶wiatowej.
...
Kolejne polskie sanktuarium.
Pomorzanin pobiegnie do Santiago de Compostela. "Chcê motywowaæ ludzi poprzez w³asny przyk³ad"
Tomasz Gdaniec
12 listopada 2015, 10:26
3,5 tys. km potu, 50 dni wyrzeczeñ - tak w liczbach wygl±daæ bêdzie bieg Paw³a Aubrechta z Gdañska do Santiago de Compostela. W ten sposób biegacz chce motywowaæ innych do pokonywania ograniczeñ nak³adanych przez w³asne cia³o.
- Chcê motywowaæ ludzi poprzez w³asny przyk³ad. Pokazaæ, ¿e ka¿dy mo¿e przekraczaæ ograniczenia nak³adane przez w³asny organizm. Ludzie patrz±c na mnie, mog± zrozumieæ, ¿e sami mog± te¿ wymagaæ wiêcej od siebie. Trening i bieg traktujê jako sposób na lepsze poznanie i zrozumienie samego siebie. Wyzwanie to podejmuje równie¿ w intencji mojego brata, który jest uzale¿niony od alkoholu - mówi Wirtualnej Polsce Pawe³ Aubrecht, biegacz.
Jak wygl±daæ bêdzie podró¿? Pomorski biegacz chce w ci±gu 50 dni pokonaæ 3,5 tys. kilometrów z Gdañska do hiszpañskiego Santiago de Compostela - miejsca spoczynku ¶w. Jakuba. Aubrechtowi towarzyszyæ bêdzie m.in. trener oraz fizjoterapeuta. Noclegi oraz miejsca do odpoczynku zabezpieczy specjalnie przygotowany kamper. Biegacz za³o¿y³, ¿e ka¿dego dnia pokonywaæ bêdzie 60-70 km.
W ramach przygotowañ Pawe³ narzuci³ sobie bardzo restrykcyjny re¿im treningowy. Trenuje sze¶æ dni w tygodniu. Æwiczenia obejmuj± zajêcia zwi±zane ze wzmacnianiem cia³a na dr±¿ku, treningiem stabilizacyjnym, si³owym, wytrzyma³o¶ciowym oraz, co oczywiste, biegowym. Kiedy planowany jest start?
- Bieganie zajmujê siê bardzo krótko, od wrze¶nia zesz³ego roku. Z tego wzglêdu te¿ z dystansem szacujê dzieñ rozpoczêcia wyprawy. Bieganie wytrzyma³o¶ciowe to lata pracy i odpowiedni wiek. Obu tych rzeczy jeszcze mi brakuje - dodaje Aubrecht.
Jak zaznacza biegacz ju¿ raz przeszacowa³ datê startu. Pocz±tkowo by³ on wyznaczony na sierpieñ przysz³ego roku. Jednak jest ju¿ jasne, ¿e termin ten ulegnie opó¼nieniu. Pawe³ deklaruje, ¿e chcia³by wyruszyæ w po³owie 2017 roku. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po konsultacjach z trenerami oraz bardziej do¶wiadczonymi zawodnikami. Wówczas ustalona zostanie sztywna data. Wszyscy, którzy chc± kibicowaæ biegaczowi mog± ¶ledziæ jego postêpy na profilu spo³eczno¶ciowym akcji "Biegaj ze mn±".
Podobne wyzwanie podj±³ w tym roku znany podró¿nik Marek Kamiñski. Pokonanie 4 tys. km trasy z Kaliningradu do Santiago zajê³o mu ponad 100 dni. W tym czasie odwiedzi³ sze¶æ pañstw le¿±cych na trasie przemarszu. Polarnik swoje wspomnienia z podró¿y do grobu ¶wiêtego Jakuba zamierza spisaæ w ksi±¿ce. Jednym z celów pielgrzymki by³a zbiórka pieniêdzy na szkolenie dzieci i m³odzie¿y.
...
Tez pielgrzymowanie.