Święci papieże ...
Serwis znalezionych frazLinki
- Ashley...
- Ulmowie - polscy święci !
- Święci Italii
- Święci w kulturze .
- Święci pustelnicy !
- Święci Francji .
- Papież Franciszek mówi do nas .
- Cuda papieża Franciszka .
- Germanizacja SĹowian - Drang nach Osten !
- Käynnistä liiketoiminta jossa Luottokortti Business lai
- zanotowane.pl
- doc.pisz.pl
- pdf.pisz.pl
- windykator.xlx.pl
Ashley...
Coraz bliżej do beatyfikacji Pawła VI i Jana Pawła I.
Coraz bliżej do beatyfikacji papieża Pawła VI - podał włoski portal Vatican Insider. Gotowa jest także już istotna część dokumentacji procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła I, który zmarł po 33 dniach pontyfikatu.
Według nieoficjalnych informacji Paweł VI, który stał na czele Kościoła katolickiego w latach 1963-1978 i przewodniczył trzem z czterech sesji Soboru Watykańskiego II oraz wprowadzał w życie jego postanowienia, może zostać ogłoszony błogosławionym w przyszłym roku.
W minionych tygodniach teolodzy z Kongregacji Nauki Wiary przyjęli w głosowaniu dokumenty procesu kanonicznego, zebrane w tzw. positio. 11 grudnia wypowie się na ich temat komisja kardynałów i ,jak się przypuszcza, opinia ta także będzie pozytywna.
To zaś oznacza, że na najbliższym konsystorzu, poświęconym sprawom beatyfikacji i kanonizacji, który odbędzie się przed Bożym Narodzeniem, Benedykt XVI może zaaprobować dokument o uznaniu cnót heroicznych papieża Montiniego, co zamknie istotną część procesu beatyfikacyjnego.
Pozostanie jeszcze wtedy uznanie cudu, przypisywanego wstawiennictwu kandydata na ołtarze. Ten zaś już został wybrany i dotyczy - jak ujawnia portal - uzdrowienia płodu dziecka przed 16 laty w Kalifornii.
U ciężarnej kobiety lekarze stwierdzili poważne uszkodzenia mózgu dziecka i jako jedyne rozwiązanie poradzili aborcję. Kobieta zdecydowała się urodzić dziecko i modliła się do Pawła VI. Syn urodził się zdrowy.
Vatican Insider zauważa, że dochodzenie kanoniczne w sprawie tego cudu powinno być krótkie.
Podkreśla się, że Benedykt XVI z uwagą śledził postępowanie kanoniczne w sprawie beatyfikacji papieża, który mianował go arcybiskupem Monachium i kardynałem.
Trwa również proces beatyfikacyjny Jana Pawła I, który zmarł 28 września 1978 roku po zaledwie 33 dniach pontyfikatu. W środę, w setną rocznicę urodzin Albino Lucianiego, postulator procesu ksiądz Enrico Dal Covolo złoży w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych pierwszą część positio.
- Benedykt XVI, z którym widziałem się kilka tygodni temu, powiedział mi, że jest bardzo zadowolony z tego kroku ku beatyfikacji - oświadczył ksiądz Dal Covolo. Dodał: "papież popiera z całych sił tę sprawę".
Jednocześnie postulator poinformował, że podczas postępowania pojawiły się nowe dokumenty i świadectwa oraz zaświadczenia lekarskie na temat stanu zdrowia Jana Pawła I, które definitywnie obalają wszelkie spekulacje na temat rzekomo niejasnych okoliczności jego śmierci czy wręcz rozwijane w wielu książkach hipotezy o tym, że został zamordowany.
Papież, który cierpiał na poważne problemy kardiologiczne, zmarł nagle na serce.
>>>>
Tak . Z reguly papieze sa swieci o ile rzecz jasna nie byli ,,mianowani'' przez jakichs tam ,,cesarzy'' aby im uslugiwali ... Wtedy rzecz jasna nie ma ducha w tym wszystkim . O ile Jan Pawel I byl papiezem 33 i trudno o beatyfikacje akurat z powodu tej poslugi chyba ze to byl mord i sa dowody ??? Wtedy meczennik .
Natomiast Pawel VI wiadomo . Sobor Watykanski II wielka odnowa Kościoła tak potrzebna w tym czasie . Nie trzeba mowic ...
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - największą uroczystością 2014 roku
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia będzie największą pod względem liczebności uczestników uroczystością 2014 roku w Watykanie i jedną z rekordowych w historii Kościoła. Oczekuje się, że w mszy kanonizacyjnej weźmie udział około miliona osób.
Znacznie wyższe prognozy przedstawił burmistrz Rzymu Ignazio Marino, który powiedział na początku grudnia, że miasto szykuje się na przyjazd nawet 5 mln osób. Tę liczbę jednak uważa się za zawyżoną. Pewny jest natomiast przyjazd około 100 oficjalnych delegacji z całego świata.
Niewiadomą pozostaje przede wszystkim liczba pielgrzymów z Polski. Po konsystorzu 30 września, na którym zapadła decyzja o dacie kanonizacji, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że spodziewa się setek tysięcy wiernych z Polski.
Dominuje przekonanie, że kwietniowa kanonizacja zgromadzi więcej osób niż beatyfikacja polskiego papieża 1 maja 2011 roku, w której uczestniczyło kilkaset tysięcy osób.
Tym razem to wydarzenie o potrójnym wymiarze: na ołtarze wyniesionych zostanie dwóch gigantów Kościoła XX wieku. Jednocześnie mszę odprawi Franciszek, który budzi ogromne zainteresowanie i przyciąga do Watykanu tłumy wiernych. Wystarczy przypomnieć, że na każdej środowej audiencji generalnej i spotkaniu na modlitwie Anioł Pański gromadzi się dwa razy w tygodniu od kilkudziesięciu do 100 tysięcy osób.
Wierni przyjadą zatem do Wiecznego Miasta dla trzech papieży; będą liczne pielgrzymki z okolic Bergamo, czyli rodzinnych stron Jana XXIII, Polacy, a także wszyscy ci, którzy zechcą uczestniczyć w uroczystości pod przewodnictwem Franciszka.
Drugą niewiadomą - przy ogromnych oczekiwaniach i głośno wyrażanych nadziejach - jest to, czy w mszy kanonizacyjnej udział weźmie emerytowany papież Benedykt XVI. Byłoby to wydarzenie o ogromnym znaczeniu symbolicznym, bo to następca Jana Pawła II podjął decyzję o natychmiastowym otwarciu jego procesu beatyfikacyjnego w 2005 roku i to on ogłosił go błogosławionym sześć lat później. To za jego pontyfikatu również trwał proces kanonizacyjny, sfinalizowany w lipcu 2013 roku przez Franciszka.
Watykan nie wyklucza przybycia Benedykta XVI, choć daje wyraźnie do zrozumienia, że wszystko zależy od emerytowanego papieża, który ustępując w lutym bieżącego roku zapowiedział, że pozostanie "ukryty dla świata". - Nie ma powodów doktrynalnych ani instytucjonalnych, dla których Benedykt XVI nie mógłby uczestniczyć w publicznej ceremonii - oświadczył watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi.
Postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder pytany przez o to, czy liczy na udział Benedykta XVI w mszy, przyznał: "To moje pragnienie, marzenie i niemal sen". - Trudno mi powiedzieć, czy tak będzie. Ale znając sposób postępowania Franciszka i jego zdolność przekraczania barier, które wydawały się nieprzekraczalne, myślę, że taka sytuacja jest do wyobrażenia - dodał ks. Oder.
Najlepiej poinformowany najbliższy współpracownik Josepha Ratzingera, jego osobisty sekretarz arcybiskup Georg Gaenswein przyznał, że nie wie, czy przyjdzie on na mszę kanonizacyjną. - Wiele osób ma na to nadzieję, ale nie wiem, jaka będzie wola emerytowanego papieża - wyjaśnił abp Gaenswein.
Kierowana przez arcybiskupa Gaensweina Prefektura Domu Papieskiego troszczy się o to, aby nikt nie próbował wykorzystać tej wielkiej uroczystości do tego, by na niej zarobić tak, jak próbowano przed beatyfikacją polskiego papieża.
Już w październiku urząd ten przypomniał, że nie będą potrzebne żadne bilety na mszę kanonizacyjną i że wstęp będzie otwarty dla wszystkich, którzy znajdą miejsce na Placu Świętego Piotra oraz w jego okolicach.
- Jak zdarzyło się już przy innych okazjach, wiernych przestrzega się przed aktami spekulacji i żądaniem opłat za bilety ze strony agencji turystycznych i biur podróży - podkreślono w komunikacie Prefektury Domu Papieskiego.
Ostrzeżenie to będzie przypominane przez wszystkie instytucje, zaangażowane w przygotowanie Rzymu na przyjęcie setek tysięcy pielgrzymów. Przygotowania te już trwają - zapewnił burmistrz włoskiej stolicy Ignazio Marino.
Opracowaniem logistyki przyjęcia napływu fali wiernych i organizacji ich pobytu zajmować się będzie specjalny komitet, a wszystkie działania ma koordynować włoska Obrona Cywilna, która ma setki wolontariuszy. Udzielać oni będą informacji wiernym w kilku podstawowych językach, pomagać w znalezieniu miejsca noclegowego, udzielać wszelkiej niezbędnej pomocy.
Ze stroną włoską współpracować będzie polski konsulat w Rzymie tak, jak podczas beatyfikacji Jana Pawła II. Na stronie internetowej ambasady RP we Włoszech będzie można znaleźć wszelkie informacje przydatne tym, którzy wybierają się do Watykanu.
....
To bedzie sie dzialo ! )))
Franciszek o zasługach Jana XXIII i Jana Pawła II dla ekumenizmu
Zasługi przyszłych świętych Jana XXIII i Jana Pawła II dla ekumenizmu przypomniał papież Franciszek podczas nieszporów w rzymskiej bazylice świętego Pawła za Murami z okazji zakończenia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W nabożeństwie uczestniczyli tradycyjnie przedstawiciele innych wyznań i wspólnot chrześcijańskich.
W homilii papież przywołał pytanie świętego Pawła: "Czyż Chrystus jest podzielony?" i przypomniał, że Apostoł tak zareagował, gdy dowiedział się, że chrześcijanie z Koryntu są podzieleni na kilka frakcji.
- Nawet ci, którzy chcą odwoływać się do Chrystusa nie mogą zyskać uznania Pawła, ponieważ używają imienia jedynego Zbawiciela, żeby zdystansować się od pozostałych braci we wspólnocie - powiedział Franciszek.
Podkreślił, że święty Paweł apelował do chrześcijan o "doskonałą jedność myśli i uczucia".
- Jednakże komunia, do której wzywa Apostoł nie może być wynikiem ludzkiej strategii. Doskonała jedność między braćmi jest w istocie możliwa tylko w odniesieniu do myśli i uczuć Jezusa Chrystusa - dodał papież.
Zdaniem Franciszka wierzący nie mogą uważać podziałów w Kościele za zjawisko "naturalne, nieuniknione dla wszelkiej formy życia społecznego".
- Nasze podziały ranią ciało Jezusa Chrystusa, ranią świadectwo, do którego składania wobec świata jesteśmy wezwani - stwierdził.
Papież przytoczył dokument o ekumenizmie ogłoszony podczas Soboru Watykańskiego II głoszący: "Chrystus Pan bowiem założył jeden jedyny Kościół, tymczasem wiele chrześcijańskich wspólnot przedstawia się ludziom jako prawdziwe spadkobierczynie Jezusa Chrystusa. Wszyscy wyznają, że są uczniami Pana, mimo że mają rozbieżne przekonania i podążają różnymi drogami, jakby to sam Chrystus był podzielony".
W tym samym dekrecie - przypomniał - znalazły się też słowa: "Ten podział otwarcie sprzeciwia się woli Chrystusa i jest zgorszeniem dla świata, a nadto przynosi szkodę najświętszej sprawie głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu".
- Drodzy przyjaciele, Chrystus nie może być podzielony! Ta pewność powinna nas zachęcać i wspierać, by nadal podążać z pokorą i ufnością na drodze ku przywróceniu pełnej i widzialnej jedności wszystkich wierzących w Chrystusa - oświadczył papież.
Następnie powiedział: "Z radością myślę w tej chwili o dziele dwóch wielkich papieży: błogosławionego Jana XXIII i błogosławionego Jana Pawła II. W obydwu dojrzewała na drodze ich życia świadomość, jak pilną jest sprawa jedności, a kiedy zostali wybrani na Stolicę Piotrową, zdecydowanie prowadzili całą owczarnię katolicką po drogach procesu ekumenicznego".
- Papież Jan otwierając drogi nowe, i wcześniej niemal nie do pomyślenia, Papież Jan Paweł, proponując dialog ekumeniczny jako zwykły i nieodłączny wymiar życia każdego Kościoła partykularnego - dodał Franciszek. Przywołał również postać Pawła VI nazywając go "wielkim uczestnikiem dialogu". - Właśnie w tych dniach wspominamy pięćdziesiątą rocznicę jego historycznego uścisku w Jerozolimie z patriarchą Konstantynopola, Atenagorasem - mówił.
Papież zauważył, że dzieło jego poprzedników sprawiło, że wymiar dialogu ekumenicznego stał się istotnym aspektem posługi Biskupa Rzymu i to do tego stopnia - zaznaczył - że "dziś nie można by w pełni zrozumieć Posługi Piotrowej bez włączenia w nią tej otwartości na dialog ze wszystkimi wierzącymi w Chrystusa'.
- Możemy też powiedzieć, że proces ekumeniczny pozwolił pogłębić nasze rozumienie posługi Następcy Piotra i powinniśmy też ufać, że będzie działał tym kierunku również w przyszłości - powiedział Franciszek podczas nieszporów odprawionych przy grobie świętego Pawła.
Homilię zakończył słowami: "módlmy się do Pana Jezusa, który nas uczynił żywymi członkami Jego Ciała, aby nas zachował głęboko zjednoczonych z Nim, pomógł nam przezwyciężyć nasze konflikty, nasze podziały, nasze egoizmy i być zjednoczonymi jedyną mocą, mocą miłości, którą Duch Święty rozlewa w naszych sercach".
...
Tak tylko w papiestwie mamy tak ze ostatnio sami wybitni papieze . Zadna inna wladza tak nie ma
Rzym przygotowuje się do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII
Władze Rzymu przygotowują się do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia. Podczas pierwszego posiedzenia specjalnego komitetu organizacyjnego na Kapitolu dziś powtórzono prognozy, że do Wiecznego Miasta może przyjechać nawet 5 mln osób.
Komitet z burmistrzem Ignazio Marino na czele, powołany przez zarząd włoskiej stolicy, będzie ściśle współpracował z podobną grupą utworzoną w Watykanie.
Jednym z pierwszych zadań komitetu organizacyjnego jest, jak poinformowano po obradach, oszacowanie, ilu pielgrzymów z całego świata należy oczekiwać w Wielkim Tygodniu, podczas świąt wielkanocnych i tydzień później, na mszy kanonizacyjnej dwóch papieży. Analizy zostaną sporządzone we współpracy z branżą hotelarską, liniami lotniczymi i kolejowymi.
W przygotowaniach mają uczestniczyć także polskie władze konsularne ze względu na spodziewany przyjazd być może nawet kilkuset tysięcy Polaków.
Władze ogłosiły, że wykorzystane zostaną doświadczenia z roku 2000, gdy w Rzymie i w Watykanie odbyło się wiele masowych uroczystości z okazji Wielkiego Jubileuszu Roku Świętego.
...
Tak ten dzien coraz blizej .
Msza kanonizacyjna Jana Pawła II rozpocznie się o godzinie 10
O godzinie 10. w niedzielę 27 kwietnia rozpocznie się msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII na placu Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka - ogłosił Watykan.
Informacja ta znalazła się w opublikowanym przez watykańskie biuro prasowe programie papieskich uroczystości na marzec i kwiecień.
Rozpoczęcie mszy o godzinie 10. oznacza, że podobnie jak w czasie beatyfikacji polskiego papieża w 2011 roku, plac Świętego Piotra zostanie otwarty dla wiernych kilka godzin wcześniej.
...
To juz niedlugo .
Wydarzenia z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII
Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Gdański Metropolita Arcybiskup Sławoj Leszek Głodź zapraszają 27 kwietnia do Centrum św. Jana, (ul. Świętojańska 50) na transmisję z Mszy kanonizacyjnej papieży Jana XXIII oraz Jana Pawła II.
9.30 - otwarcie wystawy
Papież Wolności - przygotowanej przez Europejskie Centrum Solidarności (wystawa prezentowana równolegle w Gdańsku, Warszawie i Rzymie)
9.40 - "W oczekiwaniu na Świętych" - poezja księży-poetów prezentowana przez Halinę Słojewską i Zbigniewa Jankowskiego
10.00 - rozpoczęcie transmisji Mszy kanonizacyjnej z Rzymu
.....
To program z Gdanska .
Bezdomni pojadą na kanonizację dwóch papieży
Bezdomni, podopieczni placówek prowadzonych przez albertynki i albertynów, pojadą do Rzymu na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Ich wyjazd udało się sfinansować dzięki dobroczyńcom oraz zbiórce plastikowych nakrętek.
Na pielgrzymkę do Rzymu wyruszy po Wielkanocy siedmiu mężczyzn i trzy kobiety z placówek w Krakowie, Włocławku i Poznaniu.
- Mamy nadzieję, że będzie to dla nich nagroda i motywacja do tego, by kontynuowali wychodzenie z życiowych problemów. Jan XXIII i Jan Paweł II ogromną troską otaczali ubogich i bezdomnych, dlatego uznaliśmy, że nie może ich zabraknąć 27 kwietnia na placu św. Piotra – mówiła PAP s. Katarzyna Miela ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.
Najstarszy uczestnik wyjazdu ma 60 lat, najmłodszy 24. Większość ma za sobą terapię uzależnień. Korzystają z pomocy w albertyńskich przytuliskach lub kuchniach.
Siostry Albertynki już w grudniu rozpoczęły akcję zbierania plastikowych nakrętek. Dochód z ich sprzedaży firmie recyklingowej, a przede wszystkim datki od dobroczyńców pozwoliły na sfinansowanie wyjazdu do Rzymu. - Odzew na nasz apel o pomoc przekroczył nasze oczekiwania – mówiła s. Katarzyna.
Uczestnicy pielgrzymki będą nocowali na polu namiotowym. Wezmą udział w czuwaniu modlitewnym przed kanonizacją na Circo Massimo i w uroczystej mszy kanonizacyjnej na pl. św. Piotra. Zwiedzą Asyż, Sienę i Spoleto. Po powrocie z Włoch chcą zamieścić filmową relację w internecie.
Z Krakowa do Rzymu wyruszy jeszcze jedna grupa bezdomnych. Będzie to pięciu podopiecznych braci albertynów z domów w Krakowie i małopolskich Bulowicach. Chcą podziękować za Jana Pawła II. We Włoszech, oprócz Rzymu, zobaczą Wenecję, Bolonię i Asyż.
...
Bardzo pieknie .
Modlitewne spotkanie młodzieży w Rzymie przed kanonizacją dwóch papieży
W bazylice świętego Jana na Lateranie odbyła się z udziałem młodzieży liturgia słowa, przygotowująca do kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. O przyszłych świętych opowiadali postulatorzy ich procesów kanonizacyjnych.
Postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, ksiądz Sławomir Oder, w emocjonalnym wystąpieniu, powiedział kilku tysiącom młodych ludzi, że najlepiej można opisać polskiego papieża słowami: "Mąż Boży”. Przypomniał, że to właśnie w tej bazylice, katedrze biskupa Rzymu podczas spotkania z duchowieństwem z Wiecznego Miasta 13 maja 2005 roku papież Benedykt XVI ogłosił swą decyzję o natychmiastowym otwarciu procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika.
Jan Paweł II miał także wady - zauważył ks. Oder. - Był impulsywny, reagował natychmiast, miał gotową odpowiedź, był osobą pełną emocji - wymieniał. - A jednocześnie - stwierdził - potrafił być niezwykle łagodny.
Mówiąc o drogach do świętości opowiedział o zakonnicy pochodzącej z Birmy, która zapytała kiedyś polskiego papieża: "Co mam zrobić, żeby zostać świętą?”. Jan Paweł II nic nie powiedział, lecz otworzył ramiona i przycisnął zakonnicę do serca - podkreślił ksiądz Oder. Zauważył, że dla birmańskiej zakonnicy to była właśnie odpowiedź na jej pytanie. - Tak się zostaje świętymi, otwierając ramiona oraz serce i przytulając ludzkość - wskazał postulator.
Zwracając się do młodych słuchaczy ksiądz Oder podkreślił, że Jan Paweł II może być wzorem dla bardzo wielu ludzi, również dlatego, że miał „bardzo bogate cv”. Był robotnikiem, poetą, aktorem, dramaturgiem, nauczycielem, profesorem, zwykłym księdzem, biskupem, kardynałem - przypomniał. - Ale zawsze to był on, był człowiekiem, który czuł się kochany przez Boga i przekazywał tę miłość gestem otwartości wobec wszystkich osób - dodał.
- Świętość rodzi świętych - powiedział ksiądz Sławomir Oder. Wyraził on przekonanie, że zadaniem wszystkich jest stanie na straży pamięci i dziedzictwa Jana Pawła II i Jana XXIII.
Postulator procesu kanonizacyjnego Jana XXIII, ojciec Giovangiuseppe Califano, przypominał słowa Dobrego Papieża, który mówił, że chce żyć jak święty. Wyjaśnił młodzieży, że jest już czwartym postulatorem procesu, który rozpoczął się w 1966 roku, a więc trzy lata po śmierci Dobrego Papieża.
Spotkanie zakończyła modlitwa do obu przyszłych świętych: do Jana XXIII o to, "aby Bóg wyrwał ze spirali nienawiści i przemocy myśli rządzących narodami”, i do Jana Pawła II o to, „by w ludziach kultury, nauki i władzy wzniecił zamiłowanie do godności człowieka”.
>>>
Tak dobro rodzi dobro !
O.Fokciński: Jan XXIII i Jan Paweł II nie poddawali się żadnym naciskom
Jan XXIII i Jan Paweł II nie poddawali się żadnym naciskom. Ich pontyfikaty to ogromny przełom w Kościele - powiedział emerytowany pracownik Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o. Hieronim Fokciński. W niedzielę odbędzie się kanonizacja obu papieży.
- I jeden i drugi papież podejmował nadzwyczajne decyzje. Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II, a to było coś, co przechodziło wszelkie pojęcie. Także Jan Paweł II podejmował wyjątkowe decyzje. W tym przejawiała się wielkość tych dwóch papieży, nie wchodząc już w zakres ich świętości - powiedział.
Według niego Jan XXIII i papież Polak mieli świadomość, że nie wszystkie ich decyzje były przyjmowane życzliwie, nie wszyscy się z nimi zgadzali. - Wówczas łatwo się było zniechęcić czy wycofać. Ale ani jeden ani drugi tego nie uczynił. Oni nie poddawali się żadnym naciskom - zaznaczył.
O. Fokciński wyraził nadzieję, że kanonizacja papieży przyniesie ożywienie w Kościele.
W opinii o. Fokcińskiego, Jan Paweł II jest "wyrazistym świętym", dlatego proces kanonizacyjny był szybki i odbył się bez zastrzeżeń i trudności. Podkreślił, że jest to także zasługą sprawnie pracującej grypy osób prowadzących to postępowanie - zarówno na szczeblu diecezjalnym w Krakowie, jak i na drugim etapie, w Rzymie.
Dodał, że jednym z trudniejszych zadań przed jakimi stanęli, było dokonanie właściwej selekcji świadków procesu kanonizacyjnego, bo do prowadzących proces zwracało się tysiące osób. "Ale jak się kogoś zapytało z jakiego tytułu zna papieża, to odpowiadali najczęściej, że z uroczystości czy mszy św. na pl. św. Piotra w Rzymie, więc łatwo było sobie z tym poradzić" - wyjaśnił.
Jak zaznaczył były też sprawy nietypowe. - W tej chwili już mogę o tym mówić - niektórzy kardynałowie nie chcieli zeznawać jako świadkowie, a to jest zawsze przypadek kłopotliwy dla prowadzących proces, bo powstaje pytanie: dlaczego? Zakłada się, że nie chcieli w czymś przeszkodzić. Należy to jednak odczytywać bez żadnego kontekstu, gdyż byli bliskimi współpracownikami papieża i może było to dla nich niezręcznie. Zeznań i tak było sporo, materiał dowodowy był bardzo bogaty - powiedział.
Za przeszkodę w procesie kanonizacyjnym o. Fokciński uznał wołanie "santo subito" podczas pogrzebu Jana Pawła II na pl. św. Piotra. - Nie chcę z tego robić sensacji. Ale przecież to była grupa ludzi zorganizowana i nie było to spontaniczne. A w każdym przypadku, kiedy się tworzy sławę świętości, takie wołanie jest przeszkodą - wyjaśnił.
W jego opinii świętość przez każdego jest inaczej odbierana. - Dla kogoś oznaką świętości może być zdecydowanie, umiejętność prowadzenia spraw, dla innego liczyć sie będzie serdeczność papieża. Oczekiwania ludzi są bardzo różne - powiedział. Dodał, że on najbardziej ceni Jana Pawła II za słowa: "nie lękajcie się świętości".
W ocenie o. Fokcińskiego Rzym od strony zewnętrznej jest mniej przygotowany do kanonizacji papieży niż to było przy beatyfikacji Jana Pawła II - brak jest jakichkolwiek dekoracji, wystroju miasta; są tylko plakaty z postaciami papieży na autobusach. - Brak jest tego zewnętrznego klimatu, że coś się ważnego wydarzy - powiedział. Dodał, że od strony duchowej jest mnóstwo spotkań modlitewnych i liturgicznych, w kościołach rzymskich przygotowane są nocne czuwania na dzień przed kanonizacją.
...
Tak. Czas przelomu .
Portrety kanonizacyjne obu papieży już są na balkonach bazyliki
Na balkonach bazyliki Świętego Piotra są już portrety kanonizacyjne Jana Pawła II i Jana XXIII. Oba podobne w stylistyce wizerunki podkreślają świąteczny nastrój w Watykanie na dwa dni przed mszą kanonizacyjną.
To wyjątkowe odstępstwo od tradycji, zgodnie z którą portrety osób wynoszonych na ołtarze odsłaniane są uroczyście dopiero w chwili oficjalnego aktu beatyfikacji lub kanonizacji.
W przypadku Jana Pawła II zgodnie z zapowiedziami wykorzystano ten sam portret, który towarzyszył beatyfikacji 1 maja 2011 roku. Autorem zdjęcia jest mieszkający w Rzymie fotograf Grzegorz Gałązka. Fotografię wykonał 19 lutego 1989 roku podczas wizyty polskiego papieża w rzymskiej parafii Santa Maria Mater Ecclesiae w dzielnicy Tor di Valle. Jan Paweł II rozmawiał wówczas z dziećmi.
Do kolorystyki portretu Jana Pawła II dostosowano wizerunek Jana XXIII.
...
Sa portrety
Plac św. Piotra otwarty. Tłumy wiernych czekały całą noc
Na plac św. Piotra w Watykanie docierają już pierwsi pielgrzymi, wpuszczani są tam od samego rana. Większość pielgrzymów pojawiła się w nocy, więc część dotarła już na miejsce przeznaczenia. Niestety ulice znajdujące się wokół placu św. Piotra są nadal pełne ludzi.
Wielu pielgrzymów czekało na wstęp na plac św. Piotra przez całą noc, część nocowała w najbliższym sąsiedztwie Watykanu, część przyjechała z innych rejonów Rzymu. W wielu miejscach tej nocy powstawały prowizoryczne obozowiska, ludzie spali pod gołym niebem na karimatach, w śpiworach, na trawnikach rozstawiano także namioty, wiele osób nocowało w samochodach.
Już przed godziną 5 w centrum Rzymu pojawiły się specjalne autobusy jadące na plac św. Piotra. - Lepiej spać tutaj. W Watykanie na pewno tłum, a nie ma gwarancji, że uda się zdobyć dobre miejsce - mówiła Polka, która spędziła noc pod gołym niebem przy ulicy Fori Imperiali, w pobliżu Koloseum.
Wielu pielgrzymów przed kanonizacją Jana Pawła II czuło się pewniej, spędzając noc bliżej placu św. Piotra. - Jesteśmy tu od godziny 1. Chcieliśmy dojść gdzieś bliżej, ale nie dało rady. Wczoraj przyjechaliśmy, jesteśmy bez noclegu, ale co tam, raz w życiu warto - mówiła pani Agnieszka, która czekała na otwarcie bram w jednej z bocznych ulic.
Państwo Anna i Tomasz czekają na otwarcie bram od godziny 4.30 z trójką dzieci. Dwoje śpi beztrosko w wózkach, ale starsza dziewczyna niecierpliwie przestępuje z nogi na nogę, co chwilę dopytuje, która godzina, i marudzi, że też by chciała do wózka, jednak oba zajęte są przez jej młodszych braci.
- Zwykle nie jeżdżą już w wózkach, ale zabraliśmy je specjalnie na ten wyjazd, żeby dzieciom było wygodniej i miały się gdzie przespać. Szkoda, że nie mamy trzeciego, ale i tak nie miałby kto go pchać - mówi pani Anna.
Większość pielgrzymów cierpliwie czeka, aż uda im się podejść bliżej placu św. Piotra. Niektórzy siedzą z boku na rozkładanych krzesełkach. - Po co się pchać? Przyjdzie pora, to wejdziemy - stwierdza spokojnie grupa starszych osób w biało-czerwonych chustach.
Pielgrzymi dopytują się wzajemnie, czy tłum przesuwa się do przodu. - Jestem tu od 2. Od tej pory przesunęło się może 10 metrów - mówi ksiądz, który jest tu grupą wiernych ze swojej parafii. - A myśli ksiądz, że ci wszyscy ludzie tutaj wejdą na plac św. Piotra? - pyta mężczyzna w czapce z podobizną papieża. - Ci tutaj może wejdą, ale tam za nimi jest jeszcze pewnie długa kolejka - odpowiada ksiądz.
Starszą kobietę, która zasłabła, dwaj młodzi mężczyźni asekurują do namiotu, gdzie udzielana jest pierwsza pomoc. Zebrało się tam już kilkanaście osób, które gorzej się poczuły.
Część osób zrezygnowana wycofuje się z tłumu. - Spróbujemy z innej strony - mówią. Wiele osób wciąż śpi w bocznych uliczkach, zawinięta w śpiwory, mnóstwo ludzi zebrało się w pobliskim kościele - tutaj też wiele osób śpi na karimatach rozłożonych na posadzce. Długa kolejka ustawiła się do pobliskiej kawiarni.
Tłum nadal wypełnia ulicę prowadzącą na plac św. Piotra, powiewają nam nim flagi różnych państw, najwięcej jest biało-czerwonych.
O godz. 10 w Rzymie rozpocznie się msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII. Będzie ona transmitowana na telebimach w wielu miejscach w Polsce. Od sobotniego wieczora trwają modlitewne czuwania, a w niedzielę po południu odbędą się nabożeństwa dziękczynne.
Oficjalnej polskiej delegacji w Rzymie będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski, z którym pojadą byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz. W piątek ogłoszono, że do Watykanu pojedzie też premier Donald Tusk. Na kanonizację wybiera się też wielu parlamentarzystów, m.in. lider PiS Jarosław Kaczyński. W Rzymie licznie stawią się polscy biskupi, m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz.
Dziś przypada święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił Jan Paweł II. W nocy w kilkunastu kościołach w centrum Rzymu miały miejsce czuwania i nabożeństwa w ramach modlitewnej Nocy Miłosierdzia. Polskie uroczystości odbyły się w kościele San Agnese in Agone na Piazza Navona. Od godz. 19 trwało też czuwanie na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W Krakowie podobne miejsce skupienia zorganizowano przy ul. Franciszkańskiej przy słynnym papieskim oknie.
Sam plac Św. Piotra w Rzymie i prowadząca do niego via della Conciliazione były zamknięte ze względów bezpieczeństwa od sobotniego wieczora. Wiernych wpuszczono tam znowu o godz. 5.30 rano. Szacuje się, że na samym placu zmieści ok. 250 tys. osób. Pielgrzymi z Polski, którzy nie zmieszczą się na pl. Św. Piotra, będą mogli obejrzeć polską transmisję z mszy św. kanonizacyjnej na telebimie ustawionym przy Piazza Navona.
Jeszcze zanim Ojciec Święty Franciszek kanonizuje papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, w wielu miejscach w Polsce odbędą się msze święte związane z tym wydarzeniem. O godz. 9 takie nabożeństwa rozpoczną się np. w Panteonie Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie i na pl. Jana Pawła II w rodzinnym mieście papieża - Wadowicach.
Transmisje z mszy kanonizacyjnej, która rozpocznie się o godz. 10, zaplanowano na telebimach w wielu polskich miastach. TVP ogłosiła, że korzystanie z jej sygnału jest bezpłatne i nie wymaga żadnej zgody. W stolicy telebimy ustawiono na pl. Piłsudskiego oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej, a także przed niektórymi parafiami. W Krakowie wierni zbiorą się w sanktuarium w Łagiewnikach, w Wadowicach - na pl. Jana Pawła II.
Po kanonizacji w wielu kościołach w Polsce zaplanowano msze św. dziękczynne. O godz. 12.30 takie nabożeństwo rozpocznie się w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach, a o godz. 13.30 w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. Centrum zaprasza głównie rodziny z dziećmi. Dla nich przygotowano grę rodzinną "Wszyscy jedziemy do Rzymu". Jej uczestnicy wyruszą w podróż "ciuchcią papieską" do symbolicznego Rzymu; tam zobaczą labirynt, w którym będą mogli poznać wymiary świętości Jana Pawła II.
O godz. 18 mszę dziękczynną w katedrze św. Floriana w Warszawie odprawi ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Po niej odbędzie się koncert "Pieśń o Bogu ukrytym" w wykonaniu Marcina Stycznia. Natomiast o godz. 20 w archikatedrze św. Jana zaplanowano koncert chóru Centrum Myśli Jana Pawła II "Do Źródła" z muzyką cerkiewną, średniowieczną, z elementami gospel i chorału gregoriańskiego, przeplatanymi cytatami biblijnymi. W Krakowie o godz. 18 na Małym Rynku odbędzie się koncert pt. "Krakowscy artyści swojemu Świętemu". Wystąpią m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, zespół Kroke i Marek Bałata.
W poniedziałek o godz. 10 na placu Św. Piotra w Rzymie mszę dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII odprawi archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Angelo Comastri. W nabożeństwie weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski z żoną. Polskie uroczystości zamknie o godz. 20 koncert dziękczynny w bazylice Santa Maria Maggiore, gdzie wystąpią razem zespoły Mazowsze, Śląsk i DesOrient.
...
Tak jest to nowa epoka Kościoła
Na placu Świętego Piotra modlitewne przygotowanie do mszy kanonizacyjnej
Modlitewne przygotowanie poprzedza mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka. Plac św. Piotra wypełniony jest przez pielgrzymów, wśród których znaczna część jest z Polski. Powiewają też flagi z Węgier, Słowacji, Peru i Francji.
Przed główną liturgią kanonizacyjną czytane są fragmenty homilii Jana Pawła II, m.in. jego słowa wypowiedziane podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej. Papież mówił wówczas "dziękujcie Panu, bo Pan jest dobry"; dodał, że miłosierdzie "jest największym źródłem miłości". Z głośników rozmieszczonych na placu słychać pieśni religijne.
Razem z papieżem Franciszkiem mszę, nazwaną kanonizacją stulecia, koncelebrować będzie ponad 100 kardynałów i około tysiąca biskupów. Na mszę kanonizacyjną Jana XXIII i Jana Pawła II przybył także emerytowany papież Benedykt XVI. Papież emeryt, ubrany w białą sutannę i z mitrą na głowie będzie w koncelebrze mszy.
Na plac św. Piotra przybywają oficjalne delegacje. Ma być ich łącznie 93, wśród nich 24 głowy państw. Są już też polskie władze - prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz.
Ołtarz polowy ustawiony jest przed Bazyliką św. Piotra. Za nim stoi bardzo skromny tron papieski, przykryty białym płótnem, a obok klęcznik, również przykryty białym płótnem. Przed ołtarzem zebrali się już licznie kapłani.
Na placu św. Piotra i wokół niego panuje atmosfera głębokiego skupienia, pada deszcz.
Wielu pielgrzymów z Polski ubranych jest w stroje ludowe - widać m.in. górali, łowiczanki, ślązaków. Na miejscu są też górnicy i przedstawiciele "Solidarności". Na dachach pobliskich domów widać ludzi, którzy chcą stąd oglądać uroczystości kanonizacyjne.
...
Tak Polacy na czele
Jan Paweł II i Jan XXIII ogłoszeni świętymi!
Jan Paweł II i Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi! Na placu świętego Piotra w Watykanie trwają uroczystości kanonizacyjne. Liturgii przewodniczy papież Franciszek. Wraz z nim mszę koncelebruje siedem tysięcy duchownych, w tym kardynałowie, biskupi i księża. Wśród nich jest emerytowany papież Benedykt XVI. Na uroczystości przybyły dziesiątki tysięcy wiernych z całego świata. Pielgrzymi nie mieszczą się na placu św. Piotra. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo!
...
Niestety musicie czytac od dolu do gory bo media nie potrafia ulozyc tego normalnie czyli odwrotnie a ja juz nie bede mordowal sie odwracaniem .
10:27 Reporter Onetu Piotr Halicki donosi z Warszawy: plac Piłsudskiego wypełniony jest po brzegi wiernymi, którzy śledzą kanonizację na dwóch wielkich ekranach.
10:26 Po ogłoszeniu papieży świętymi, do ołtarza przyniesiono ich relikwie.
10:18 Papież Franciszek ogłosił uroczyście: „Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
10:15 Jan Paweł II i Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi!
10:15 Papież wygłosił słowa: "Drodzy bracia, zanieśmy nasze prośby do Boga Ojca Wszechmogącego przez Jezusa Chrystusa o to, aby za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy i wszystkich świętych wspierał swą łaską akt, który mamy uczynić". Prośby o kanonizację powtórzono jeszcze dwukrotnie.
10:14 Kardynał Amato podszedł do papieża wraz z dwoma postulatorami procesów kanonizacyjnych - włoskim franciszkaninem oraz polskim księdzem i przedstawił następującą prośbę: "Ojcze Święty, Święta Matka Kościół prosi usilnie o to, by Wasza Świątobliwość wpisał błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych i aby jako tacy wzywani oni byli przez wszystkich chrześcijan".
10:14 Podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II o wpisanie ich w poczet świętych poprosili papieża Franciszka prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato i postulatorzy procesów: ojciec Giovangiuseppe Califano i ksiądz Sławomir Oder.
10:11 Na mszę kanonizacyjną przybyły dwie kobiety, których uzdrowienie uznano za cuda przypisywane wstawiennictwu Jana Pawła II i wybrane do jego beatyfikacji i kanonizacji: francuska zakonnica Marie Simon-Pierre i Floribeth Mora Diaz z Kostaryki.
10:10 Do koncelebry przy ołtarzu w Watykanie wybrani zostali papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini, sekretarz Jana Pawła II metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Jest także biskup rodzinnej diecezji Jana XXIII Bergamo - Francesco Beschi. W koncelebrze będą też dziekan kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano i wieloletni współpracownik polskiego papieża kard. Giovanni Battista Re.
10:08 Uroczystości kanonizacyjne śledzi z uwagą cała Polska. W Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie zgromadziły się tłumy wiernych. Widać chorągiewki w barwach papieskich oraz biało-czerwonych. Obchody kanonizacji rozpoczęły się o godz. 9 mszą św. w Panteonie Wielkich Polaków - dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej.
10:00 Na placu świętego Piotra w Watykanie rozpoczyna się msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII. Liturgii przewodniczyć będzie papież Franciszek. Wraz z nim mszę koncelebrować będzie 7 tysięcy duchownych, w tym kardynałowie, biskupi i księża.
09:56 Wydarzenia w Watykanie relacjonuje na bieżąco ks. Adam Boniecki
09:52 Benedykt XVI na placu św. Piotra, fot. AFP.
09:46 Papież-emeryt Benedykt XVI pojawił się na placu świętego Piotra w Watykanie. Poprzednik obecnego papieża ma wraz z Franciszkiem odprawiać mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII. Kiedy Benedykt wyszedł na plac z bazyliki świętego Piotra, zaczęły bić dzwony.
09:31 Modlitewne przygotowanie rozpoczęte na placu Świętego Piotra poprzedza mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka. Odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, ułożona przez świętą Faustynę Kowalską. Przygotowanie do liturgii obejmuje odczytanie fragmentów homilii i przemówień obu papieży oraz odśpiewanie hymnów do nich.
09:24 Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną przybyli na plac św. Piotra. Para prezydencka zajęła honorowe miejsca w pobliżu głównego ołtarza znajdującego się przed bazyliką Św. Piotra. Na watykańskim placu obecni są już także premier Donald Tusk wraz z małżonką oraz m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski razem z żonami, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, a także Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. W Watykanie obecna jest także delegacja polskich parlamentarzystów.
09:16 Pielgrzymi wypełniają pobliskie ulice, a także bulwary nad Tybrem. - Mieliśmy jeszcze jakieś 400 metrów, ale był taki ścisk, że nie dało się bliżej podejść - mówi kobieta, która właśnie wycofała się w największego tłumu. Nad Tybr wycofało się też starsze małżeństwo z Wadowic. - Czekaliśmy od godz. 4, podeszliśmy blisko, nawet nie dużo nam brakło, żeby wejść, ale wróciliśmy. Straszny tam ścisk. Mowy nie ma, już tam nie wracamy, nie idzie się dopchać - relacjonują.
09:03 Kolejni pielgrzymi zmierzają w stronę Watykanu, choć w zasadzie nie ma już szans, by dostać się choćby w pobliże placu św. Piotra, na który w asyście policji podjeżdżają pierwsze oficjalne delegacje. Wiele osób wycofuje się w miejsca, gdzie tłok jest mniejszy.
09:00 Polscy pielgrzymi na placu św. Piotra, fot. Reuters
08:56 Jednym z najbardziej zatłoczonych w nocy placów był Piazza Navona, gdzie zebrały się liczne grupy Polaków. To tam, w kościele Sant'Agnese in Agone, odbyło się polskie czuwanie modlitewne przed kanonizacją.
08:54 Już przed godziną 5 w centrum Rzymu pojawiły się specjalne autobusy jadące na plac św. Piotra. - Lepiej spać tutaj. W Watykanie na pewno tłum, a nie ma gwarancji, że uda się zdobyć dobre miejsce - mówiła Polka, która spędziła noc pod gołym niebem przy ulicy Fori Imperiali, w pobliżu Koloseum.
08:52 Coraz więcej pielgrzymów na placu św. Piotra. Wpuszczani są tam od godziny 5.30, jednak okoliczne ulice wciąż pełne są ludzi. Wielu wiernych czekało na wstęp na plac przez całą noc, część nocowała w najbliższym sąsiedztwie Watykanu, część przyjechała z innych rejonów Rzymu. W wielu miejscach tej nocy powstawały prowizoryczne obozowiska, ludzie spali pod gołym niebem na karimatach, w śpiworach, na trawnikach rozstawiano także namioty, wiele osób nocowało w samochodach.
...
Tu poczatek !
Rowerem do Watykanu, żeby Marta mogła chodzić
Wśród pielgrzymów na placu Świętego Piotra pojawił się chłopak w koszulce "Jadę rowerem, żeby Marta mogła chodzić". Kacper Thaddey ma 22 lata i przyjechał z Polski na rowerze w intencji zdrowia dla chorej na stwardnienie rozsiane Marty.
Thaddey pochodzi z Bydgoszczy, pokonał stamtąd 12 tys. km. - To mój pierwszy taki rajd charytatywny. Jechałem 170-180 km dziennie, mój rekord to 250 km jednego dnia - powiedział.
- Oprócz modlitwy Marcie potrzebne jest wsparcie finansowe, dla leczenia i rehabilitacji. Swoją akcją chciałem zwrócić uwagę ludzi i mediów, żeby odszukać tych, którzy mogą pomóc - podkreślił.
Kacper nocował w parafiach, od połowy drogi towarzyszą mu rodzice, którzy przyjechali do Watykanu kamperem. Nocują na kempingu, będą wracali razem do kraju.
- Chciałem podziękować wszystkim, ale najbardziej proboszczowi z Koła. To duszpasterz, jak się patrzy, prawdziwy w każdym calu - mówił Thaddey.
Rodzice Kacpra przyznali, że bardzo martwili się o niego przez całą drogę. Starali się mu towarzyszyć, ale nie zawsze było to możliwe. Kilka razy stracili kontakt, ale spotkali się w Rzymie i cieszą się, że synowi udało się synowi zrealizować jego cel.
...
Prosze ilez dobra !
Franciszek o Janie XXIII i Janie Pawle II: dwaj ludzie mężni
W homilii podczas mszy kanonizacyjnej w niedzielę w Watykanie papież Franciszek nazwał świętych Jana XXIII i Jana Pawła II "ludźmi mężnymi". Mówił, że Jan XXIII to "papież posłuszeństwa Duchowi Świętemu", a Jan Paweł II - papież rodzin.
- Jan XXIII i Jan Paweł II mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych rąk i Jego przebitego boku. Nie wstydzili się ciała Chrystusa, nie gorszyli się Nim, Jego krzyżem. Nie wstydzili się ciała swego brata, ponieważ w każdej osobie cierpiącej dostrzegali Jezusa - powiedział Franciszek.
- Byli to dwaj ludzie mężni, pełni męstwa Ducha Świętego i złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia - dodał.
Papież przypomniał, że nowi święci byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku.
- Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii; silniejsze było w nich miłosierdzie Boga - zauważył.
Franciszek powiedział, że w obu papieżach, "kontemplujących rany Chrystusa i świadkach Jego miłosierdzia" była "żywa nadzieja" wraz z "radością niewymowną i pełną chwały". - Paschalna nadzieja i radość - mówił - przeszedłszy przez tygiel odarcia z szat, ogołocenia, bliskości z grzesznikami aż do końca, aż do mdłości z powodu goryczy tego kielicha. Oto są nadzieja i radość, jaką dwaj święci papieże otrzymali w darze od zmartwychwstałego Pana i z kolei przekazali obficie Ludowi Bożemu, otrzymując za to nagrodę wieczną - dodał.
Papież przypomniał, że taką nadzieją i tą radością żyła pierwsza wspólnota wierzących w Jerozolimie. Jest to wspólnota, wskazał, w której "żyje się tym, co najistotniejsze z Ewangelii, to znaczy miłością, miłosierdziem, w prostocie i braterstwie".
- Taki obraz Kościoła miał przed sobą Sobór Watykański - zaznaczył.
Papież wyraził przekonanie, że dwaj jego święci poprzednicy "współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu, który nadali mu święci w ciągu wieków".
Przypomniał, że to święci prowadzą Kościół naprzód i sprawiają, że się rozwija.
- Zwołując Sobór, Jan XXIII okazał taktowne posłuszeństwo Duchowi Świętemu, dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem, przewodnikiem, który sam był prowadzony. To była jego wielka posługa dla Kościoła. Był papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu - powiedział Franciszek.
Następnie podkreślił, że w posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny.
- Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera - powiedział Franciszek odnosząc się do przygotowań do październikowego synodu na temat duszpasterstwa rodzin i następnego, który odbędzie się w 2015 roku.
Papieską homilię zakończyły słowa: "Niech ci obaj nowi święci pasterze Ludu Bożego wstawiają się za Kościołem, aby w ciągu tych dwóch lat procesu synodalnego był on posłuszny Duchowi Świętemu w posłudze duszpasterskiej dla rodziny".
- Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje - dodał Franciszek wśród oklasków wiernych.
...
Tak sa wzorem
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Relacja z Watykanu
Kanonizacja Jana Pawła II, podczas której wraz z Janem XXIII zostali ogłoszeni świętymi, odbyła się dzisiaj na placu św. Piotra w Watykanie. Liturgii przewodniczył papież Franciszek. Wraz z nim mszę kanonizacyjną koncelebrowało siedem tysięcy duchownych, w tym kardynałowie, biskupi i księża. Wśród nich był emerytowany papież Benedykt XVI. Podczas kanonizacji papieży Jana Pawła II oraz Jana XXIII na placu św. Piotra zebrało się 800 tys. pielgrzymów.
08:52 Coraz więcej pielgrzymów na placu św. Piotra. Wpuszczani są tam od godziny 5.30, jednak okoliczne ulice wciąż pełne są ludzi. Wielu wiernych czekało na wstęp na plac przez całą noc, część nocowała w najbliższym sąsiedztwie Watykanu, część przyjechała z innych rejonów Rzymu. W wielu miejscach tej nocy powstawały prowizoryczne obozowiska, ludzie spali pod gołym niebem na karimatach, w śpiworach, na trawnikach rozstawiano także namioty, wiele osób nocowało w samochodach.
08:54 Już przed godziną 5 w centrum Rzymu pojawiły się specjalne autobusy jadące na plac św. Piotra. - Lepiej spać tutaj. W Watykanie na pewno tłum, a nie ma gwarancji, że uda się zdobyć dobre miejsce - mówiła Polka, która spędziła noc pod gołym niebem przy ulicy Fori Imperiali, w pobliżu Koloseum.
08:56 Jednym z najbardziej zatłoczonych w nocy placów był Piazza Navona, gdzie zebrały się liczne grupy Polaków. To tam, w kościele Sant'Agnese in Agone, odbyło się polskie czuwanie modlitewne przed kanonizacją.
09:00 Polscy pielgrzymi na placu św. Piotra.
09:03 Kolejni pielgrzymi zmierzają w stronę Watykanu, choć w zasadzie nie ma już szans, by dostać się choćby w pobliże placu św. Piotra, na który w asyście policji podjeżdżają pierwsze oficjalne delegacje. Wiele osób wycofuje się w miejsca, gdzie tłok jest mniejszy.
09:16 Pielgrzymi wypełniają pobliskie ulice, a także bulwary nad Tybrem. - Mieliśmy jeszcze jakieś 400 metrów, ale był taki ścisk, że nie dało się bliżej podejść - mówi kobieta, która właśnie wycofała się w największego tłumu. Nad Tybr wycofało się też starsze małżeństwo z Wadowic. - Czekaliśmy od godz. 4, podeszliśmy blisko, nawet nie dużo nam brakło, żeby wejść, ale wróciliśmy. Straszny tam ścisk. Mowy nie ma, już tam nie wracamy, nie idzie się dopchać - relacjonują.
09:24 Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną przybyli na plac św. Piotra. Para prezydencka zajęła honorowe miejsca w pobliżu głównego ołtarza znajdującego się przed bazyliką Św. Piotra. Na watykańskim placu obecni są już także premier Donald Tusk wraz z małżonką oraz m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski razem z żonami, marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, a także Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. W Watykanie obecna jest także delegacja polskich parlamentarzystów.
09:31 Modlitewne przygotowanie rozpoczęte na placu Świętego Piotra poprzedza mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII pod przewodnictwem papieża Franciszka. Odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, ułożona przez świętą Faustynę Kowalską. Przygotowanie do liturgii obejmuje odczytanie fragmentów homilii i przemówień obu papieży oraz odśpiewanie hymnów do nich.
09:46 Papież-emeryt Benedykt XVI pojawił się na placu świętego Piotra w Watykanie. Poprzednik obecnego papieża ma wraz z Franciszkiem odprawiać mszę kanonizacyjną Jana Pawła II i Jana XXIII. Kiedy Benedykt wyszedł na plac z bazyliki świętego Piotra, zaczęły bić dzwony.
09:52 Benedykt XVI na placu św. Piotra.
09:56 Wydarzenia w Watykanie relacjonuje na bieżąco ks. Adam Boniecki
10:00 Na placu świętego Piotra w Watykanie rozpoczyna się msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII. Liturgii przewodniczyć będzie papież Franciszek. Wraz z nim mszę koncelebrować będzie 7 tysięcy duchownych, w tym kardynałowie, biskupi i księża.
10:08 Uroczystości kanonizacyjne śledzi z uwagą cała Polska. W Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie zgromadziły się tłumy wiernych. Widać chorągiewki w barwach papieskich oraz biało-czerwonych. Obchody kanonizacji rozpoczęły się o godz. 9 mszą św. w Panteonie Wielkich Polaków - dolnej części Świątyni Opatrzności Bożej.
10:10 Do koncelebry przy ołtarzu w Watykanie wybrani zostali papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini, sekretarz Jana Pawła II metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Jest także biskup rodzinnej diecezji Jana XXIII Bergamo - Francesco Beschi. W koncelebrze będą też dziekan kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano i wieloletni współpracownik polskiego papieża kard. Giovanni Battista Re.
10:11 Na mszę kanonizacyjną przybyły dwie kobiety, których uzdrowienie uznano za cuda przypisywane wstawiennictwu Jana Pawła II i wybrane do jego beatyfikacji i kanonizacji: francuska zakonnica Marie Simon-Pierre i Floribeth Mora Diaz z Kostaryki.
10:14 Podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II o wpisanie ich w poczet świętych poprosili papieża Franciszka prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato i postulatorzy procesów: ojciec Giovangiuseppe Califano i ksiądz Sławomir Oder.
10:14 Kardynał Amato podszedł do papieża wraz z dwoma postulatorami procesów kanonizacyjnych - włoskim franciszkaninem oraz polskim księdzem i przedstawił następującą prośbę: "Ojcze Święty, Święta Matka Kościół prosi usilnie o to, by Wasza Świątobliwość wpisał błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych i aby jako tacy wzywani oni byli przez wszystkich chrześcijan".
10:15 Papież wygłosił słowa: "Drodzy bracia, zanieśmy nasze prośby do Boga Ojca Wszechmogącego przez Jezusa Chrystusa o to, aby za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy i wszystkich świętych wspierał swą łaską akt, który mamy uczynić". Prośby o kanonizację powtórzono jeszcze dwukrotnie.
10:15 Jan Paweł II i Jan XXIII zostali ogłoszeni świętymi!
10:18 Papież Franciszek ogłosił uroczyście: „Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
10:26 Po ogłoszeniu papieży świętymi, do ołtarza przyniesiono ich relikwie.
10:27 Reporter Onetu Piotr Halicki donosi z Warszawy: plac Piłsudskiego wypełniony jest po brzegi wiernymi, którzy śledzą kanonizację na dwóch wielkich ekranach.
10:34 Na zakończenie aktu kanonizacji prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podziękował papieżowi Franciszkowi za wpisanie Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych. Wcześniej uroczyste ogłoszenie obu papieży świętymi przyjęto owacją na placu Świętego Piotra i w jego okolicach, gdzie zebrały się setki tysięcy ludzi.
10:38 Uzdrowiona przez papieża Floribeth Mora przyniosła relikwie Jana Pawła II.
10:49 Podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II drugie czytanie wygłoszone zostało po polsku. Było to czytanie z Pierwszego Listu świętego Piotra Apostoła. Na placu Świętego Piotra zabrzmiały po polsku między innymi następujące słowa: "Radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku przez różnorodne doświadczenia. Przez to wartość waszej wiary okaże się o wiele cenniejsza od zniszczalnego złota".
10:51 Kanonizacja Jana Pawła II wzbudza duże emocje na Podhalu. Gromkimi brawami przyjęli ogłoszenie polskiego papieża świętym miłośnicy gór. Na Kasprowym Wierchu modlą się ratownicy, przewodnicy, pracownicy Polskich Kolei Linowych, narciarze i turyści. Po transmisji odbędzie się msza święta zorganizowana w ramach VII spotkania przyjaciół Kasprowego Wierchu.
11:00 Reporter Onetu Piotr Halicki donosi, że nad Warszawą wyszło właśnie słońce. - Jan Paweł II to największy Polak, jesteśmy tu by uczcić jego pamięć i pomodlić się razem z nim, bo czuje się tu jego obecność - mówią Onetowi Maciej i Karolina Kramkowscy, którzy na plac Piłsudskiego przyszli z dwoma synami Kacpremi i Markiem.
11:08 Wierni oglądają transmisję mszy kanonizacyjnej papieży Jana Pawła II i Jana XXIII w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach
11:10 W homilii podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II papież Franciszek nazwał ich "ludźmi mężnymi". - Złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia - powiedział. - Byli kapłanami, biskupami i papieżami XX wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa, Odkupiciela człowieka i Pana historii; silniejsze było w nich miłosierdzie Boga - mówił Franciszek.
11:11 Podkreślił, że obaj nowi święci otrzymali w darze od Jezusa nadzieję i radość, a następnie "przekazali je obficie Ludowi Bożemu, otrzymując za to nagrodę wieczną". - Tą nadzieją i tą radością żyła pierwsza wspólnota wierzących w Jerozolimie, o której mówią nam Dzieje Apostolskie. Jest to wspólnota, w której żyje się tym, co najistotniejsze z Ewangelii, to znaczy miłością, miłosierdziem, w prostocie i braterstwie - zauważył papież, przypominając, że taki obraz Kościoła miał przed sobą Sobór Watykański.
11:12 - Jan XXIII i Jan Paweł II współpracowali z Duchem Świętym, aby odnowić i dostosować Kościół do jego pierwotnego obrazu, który nadali mu święci w ciągu wieków - dodał papież.
11:20 Papież Franciszek powiedział, że zwołując Sobór Watykański II, Jan XXIII "okazał taktowne posłuszeństwo Duchowi Świętemu". Franciszek nazwał go "papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu". - Dał się Jemu prowadzić i był dla Kościoła pasterzem, przewodnikiem, który sam był prowadzony. To była jego wielka posługa dla Kościoła - podkreślił. Przypomniał, że "to właśnie święci prowadzą Kościół naprzód i sprawiają, że się rozwija".
11:20 Franciszek powiedział, że "w posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny". Mówiąc o papieżu Polaku Franciszek podkreślił: "Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny".
11:21 - Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera - mówił papież, odnosząc się do przygotowań do październikowego synodu na temat duszpasterstwa rodzin i następnego, który odbędzie się w 2015 roku.
11:21 Homilię podczas mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II papież zakończył słowami: "Niech ci obaj nowi święci pasterze Ludu Bożego wstawiają się za Kościołem, aby w ciągu dwóch lat procesu synodalnego był on posłuszny Duchowi Świętemu w posłudze duszpasterskiej dla rodziny". - Niech nas obaj nauczą, byśmy nie gorszyli się ranami Chrystusa, abyśmy wnikali w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, które zawsze żywi nadzieję, zawsze przebacza, bo zawsze miłuje - powiedział Franciszek.
11:26 W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach zebrało się ok. 50 tys. wiernych, którzy obserwowali kanonizację na kilku telebimach rozstawionych w Sanktuarium i na pobliskich błoniach. W momencie ogłoszenia Jana Pawła II i Jana XXIII świętymi rozległy się gromkie brawa.
11:40 "Akt kanonizacji jest mało spektakularny. A przecież towarzyszyło mu wielkie wzruszenie" - pisze z Watykanu ks. Adam Boniecki
11:48 800 tysięcy osób przybyło na mszę kanonizacyjną Jana XXIII i Jana Pawła II - takie dane podał Watykan. Według pierwszych informacji na placu Świętego Piotra i prowadzącej do niego via della Conciliazione zgromadziło się pół miliona wiernych. 300 tysięcy osób ogląda transmisję z mszy na telebimach, ustawionych na rzymskich placach i ulicach.
12:02 Przed trzema telebimami ustawionymi w centrum Rzymu, na których transmitowana jest msza kanonizacyjna, zebrało się międzynarodowe towarzystwo. Tutaj również można spotkać Polaków, choć jest ich zdecydowanie mniej niż w innych punktach miasta. Pielgrzymi są zadowoleni z warunków, które tutaj panują - telebimy są ustawione wysoko, dobre jest też nagłośnienie. Największe zniecierpliwienie z powodu tłoku okazują przypadkowi turyści, którzy znaleźli się w okolicach telebimów w drodze do atrakcji turystycznych Rzymu. Po wyjściu z tłoku rozlegają się okrzyki "Nareszcie wolność, więcej powietrza!".
12:08 Reporter Onetu Piotr Halicki: na placu Piłsudskiego tłum z każdą chwilą gęstnieje, wielu warszawiaków przyjechało rowerami, siedzą na kocach, karimatach z całymi rodzinami. - Trzeba się cieszyć, bo nasz kochany papież staje się świętym! To jedyny święty, którego widziałem na własne oczy - mówi Onetowi Marek Musiał, który uczestniczy we mszy kanonizacyjnej w Warszawie.
12:16 Powoli kończą się uroczystości kanonizacyjne w Watykanie.
12:20 Na zakończenie mszy kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II papież Franciszek podziękował wszystkim jej uczestnikom oraz organizatorom - przed modlitwą maryjną Regina coeli. Papież powiedział: „Zanim zakończy się to święto wiary, pragnę pozdrowić i podziękować wam wszystkim”. Słowa podziękowań skierował najpierw do uczestniczącego we mszy emerytowanego papieża Benedykta XVI. Następnie dziękował kardynałom, biskupom oraz kapłanom z całego świata.
12:24 Reporter Onetu Piotr Halicki: Po zakończeniu transmisji z mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII na placu Piłsudskiego w Warszawie trwa prawykonanie Hymnu na cześć Jana Pawła II.
12:32 Kończymy relację na żywo z kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Dziękujemy, że byliście Państwo z nami!
...
Wreszcie dobrze .
Ja tez dziekuje ! Ze bylem przy internecie
Kanonizacja stulecia. Jan Paweł II i Jan XXIII ogłoszeni świętymi
Dzisiejsza uroczystość wyniesienia na ołtarze papieży Jana XXIII i Jana Pawła II została już okrzyknięta "kanonizacją stulecia". W Rzymie zgromadziło się blisko 800 tysięcy osób. Kolejne tysiące pielgrzymowały do miejsc związanych z papieżem: Częstochowy, Krakowa, Wadowic, czy Warszawy. Miliony ludzi śledziło uroczystość dzięki mediom. Komentatorzy podkreślają, że podobnego wydarzenia jeszcze w historii nie było.
Papież Franciszek, w obecności swego poprzednika Benedykta XVI, ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II. Wszyscy zwracają uwagę na niezwykłość i historyczność tego wydarzenia, w którym udział wzięło dwóch żyjących papieży, zaś dwóch kolejnych wyniesiono do chwały ołtarzy.
W homilii papież Franciszek powiedział: "Jan XXIII i Jan Paweł II mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych rąk i Jego przebitego boku. Nie wstydzili się ciała Chrystusa, nie gorszyli się Nim, Jego krzyżem". "Nie wstydzili się ciała swego brata, ponieważ w każdej osobie cierpiącej dostrzegali Jezusa" – dodał. Podkreślił następnie: "Byli to dwaj ludzie mężni, pełni męstwa Ducha Świętego i złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia".
Wszyscy zwrócili uwagę na radosną obecność tysięcy polskich pielgrzymów w Rzymie.
...
Tak to dopiero bylo wydarzenie ! Przypominam ze te dwie kanonizacje SPIELY KLAMRA EPOKE WIELKIEJ REFORMY KOSCIOLA KTORA TRWALA 40 LAT ! KOSCIOL OBECNY PRZEDSTAWIA ZUPELNIE INNY STAN NIZ TEN Z LAT 50 TYCH ! STAL SIE ZYWY SPONTANICZNY I O TO CHODZI
Hołd dla świętych Jana Pawła II i Jana XXIII w Nowym Jorku
Nowojorska katedra św. Patryka przyciągnęła w niedzielę wieczorem tłumy na uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II oraz Jana XXIII. W programie znalazły się przypomnienie znaczenia pontyfikatów, czytanie fragmentów encyklik oraz koncert.
- Dzisiaj wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II i Jana XXIII wieńczy modlitwy tak wielu ludzi, którzy na pogrzebie polskiego papieża wznosili okrzyki "Santo subito". Sądzę, że Bóg odpowiedział i dał nam nowego świętego, na co czekaliśmy jeszcze, kiedy żył. Był wzorem tego, kim powinien być człowiek Kościoła - powiedział ks. Robert T. Ritchie, proboszcz nowojorskiej katedry.
Uroczystości w świątyni na Manhattanie wpisały się w coroczne obchody zainicjowane dziewięć lat temu przez polski konsulat w Nowym Jorku w hołdzie Janowi Pawłowi II. Upamiętniają one jego życie, działalność oraz przypominają o nauczaniu.
Kanonizacja polskiego papieża i Jana XXIII dodała cyklicznej uroczystości podniosłego charakteru. W niedzielę w jej zorganizowaniu uczestniczył także włoski konsulat.
O życiu Jana Pawła II i Jana XXIII i ich misji mówiły konsul generalna w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka oraz konsul generalna Włoch Natalia Quintavalle.
Zgodnie ze zwyczajem zgromadzeni usłyszeli fragmenty encyklik papieży. Po polsku czytała je wokalistka jazzowa Urszula Dudziak, a po włosku Antonio Monda, pisarz, reżyser, dziennikarz i profesor Uniwersytetu Nowojorskiego.
- Zostałam poproszona o przeczytanie fragmentów z encykliki Jana Pawła II "Centesimus Annus". Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i prestiż i już czuję, że okupię to wyjątkową tremą, z którą - jak myślałam - pożegnałam się już dosyć dawno - mówiła przed uroczystością Urszula Dudziak.
Ed Pawlowski, burmistrz Allentown, trzeciego co do wielkości miasta Pensylwanii, zaprezentował natomiast fragmenty homilii Jana Pawła II na inaugurację pontyfikatu oraz wystąpienia na forum ONZ z 1995 roku.
W czasie papieskiego koncertu wystąpili mezzosopran z Metropolitan Opera Edyta Kulczak, włoski tenor Franceso Pavesi oraz mieszkający obecnie w Belgii organista Eugeniusz Wawrzyniak. Wykonali m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Franza Schuberta i Cesara Francka.
Według konsul Junczyk-Ziomeckiej uroczystości w katedrze św. Patryka są jednym z największych wydarzeń przygotowywanych przez placówkę poza jej siedzibą. - Uroczystość ma charakter międzynarodowy ponieważ przybywają na nią nie tylko Amerykanie i Polacy amerykańscy, ale też turyści z całego świata, którzy chcą zwiedzić zabytkowy obiekt przy Piątej Alei. Wstępują i zostają - zwróciła uwagę.
- Staramy się iść śladem polskiego papieża, dlatego wszyscy wychodzą z katedry podniesieni na duchu. Mówią mi, że nasz godzinny program kończy się za szybko, a chcą pobyć dłużej w cudownej przestrzeni i posłuchać tych słów; w gruncie rzeczy choć wszyscy kochamy Jana Pawła II, nie zawsze już pamiętamy, co mówił. I trzeba to przypominać - podkreśliła Junczyk-Ziomecka.
Dodała, że uroczystość każdego roku jest organizowana pod innym hasłem. Ponieważ Jan Paweł II łączył ludzi różnych środowisk, religii i niewierzących, a jego przesłanie jest uniwersalne, przychodzą katolicy, osoby innych wyznań i niereligijne.
...
Prosze jak pieknie
Decyzja ws. obchodów liturgicznych świętych Jana XXIII i Jana Pawła II
Papież Franciszek wyznaczył daty obchodów liturgicznych dwóch nowych świętych: Jana XXIII i Jana Pawła II - podał dziennik "L'Osservatore Romano". Przypadać one będą w dniach dotychczasowych wspomnień liturgicznych, wyznaczonych po ich beatyfikacji.
W przypadku świętego Jana Pawła II dniem obchodów liturgicznych pozostaje 22 października, czyli rocznica inauguracji pontyfikatu w 1978 roku. Tę datę wspomnienia liturgicznego wyznaczono po beatyfikacji polskiego papieża w 2011 roku. Obchodzono je przez trzy lata na terenie diecezji rzymskiej i we wszystkich diecezjach w Polsce, gdyż kult błogosławionych nie ma charakteru uniwersalnego.
Wspomnienie świętego Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku, będzie obchodzone 11 października. Data ta upamiętnia rocznicę inauguracji Soboru Watykańskiego II przez papieża Roncallego w 1962 roku.
Watykański dziennik wyjaśnił, że ustanawiając daty obchodów papież Franciszek "wziął pod uwagę niezliczone prośby napływające z każdej części świata".
...
Tak kolejny krok